Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 39
 1. #1
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  45
  Postime
  3,394

  Dialektet dhe Lokalizmat e Gjuhs s Sotme Shqipe

  E hapa kt them vetm pr fjalt shqipe q fliten nga shqiptart dhe q nuk jan t prfshira n Fjalorin e Gjuhs s Sotme Shqipe.
  Gjuha jon sht gjuh e vjetr prandaj edhe ka dy dialekte dhe shum lokalizma, por kto vese pasurojn gjuhn ton dhe i japin m shum vlera.

 2. #2
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  45
  Postime
  3,394
  Prandaj lus t gjith q mund t sjellin fjal q nuk jan t prfshira n fjalor, ta bjn kt.
  Disa q pr momentin mua m vijn ndrmend jan:
  Rrake-prdoret nga krahina e Anamoravs pr gjsende, tesha, rroba etj.
  Trma-prdoret nga ana e shumics s shqiptaro-maqedonasve pr fjaln prpjet.
  etj etj, q pr momentin nuk m vijn ndrmend, por e di q ka shum edhe nga vet e folmja ime prishtinase, por do t sjell n t ardhmen.
  Lus edhe gjith t tjert e sidomos shqiptart e jasht Shqipris s sotme t cunguar duke prfshir edhe arbresht t sjellin fjal t tilla.
  Prshndetje
  Rrofshin Shqiptart e Bashkuar dhe Shqipria e Bashkuar
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 3. #3
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  45
  Postime
  3,394
  Shuj-q n shqipen e sotme t shkruar nuk ekziston fare me kuptimin q ajo prdoret nga shqiptaro-dardansat q do t thot pusho, mjaft por m shum me kuptimin pr t mos folur m.
  Prshndetje
  Rrofshin Shqiptart e Bashkuar dhe Shqipria e Bashkuar
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 4. #4
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  45
  Postime
  3,394
  Prve ktyre jan edhe dallimet n shum folje si psh.
  dgjo-ndgjo-ndigjo-ndigo(Pej)-ngo(Prishtin).
  Prshndetje
  Rrofshin Shqiptart e Bashkuar dhe Shqipria e Bashkuar
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 5. #5
  carpe diem Maska e drini_n_TR
  Antarsuar
  28-09-2002
  Vendndodhja
  Tiran, AL
  Mosha
  39
  Postime
  1,585

  T Lumt Dodon!

  N Tirone ke:

  Tull fare - shum bukur (e prdor shum shpesh un... )
  Rob - Njeri
  Rob Zoti - njeri shum i mir
  Daku - shok
  Plaku - shok
  Xhom fare - shum mir ose bukur
  Lluc - i dehur
  Dru - i dehur ose i droguar
  'kena - 'kemi
  E kam Fiksim - m plqen s teprmi
  Pabuks - q s'ka pare ose q sht i varfr (m bn shum pr t qesh si fjal)
  U trasha - u mzita, s'kaloj do kohn
  Peist - i droguar
  Malli - droga
  Bar - Marjuan
  Xhepist - hajdut
  Krefs - lajkatar
  Krefje (folje) - duke ta hedhur
  Sm njgjit s'm trheq shum
  Smbush, Sthith, trung nuk merr vesh, s'kupton
  I bom - i droguar
  een - njeri i pacivilizuar, i trash. Referohet shum pr t ardhurit nga veriu n Bathore, Kamz, etj ejt (pr mendimin tim sht keq, por pr nj qytet q n dhjet vjet trefishohet sht dika q ndodh)

  - Gjithashtu duhet t prmndet fakti se "O" sht shkronja klasike Tironse, dhe se "Tironce" sht gabim, pra sht me "S". Un jom Tirons, dhe jo Tironc. E folura Tironse sht nj przjerje e madhe Gegnishtjeje me Toskrishten. Nga "background-i" sht Gegnishtja ndrsa nga larmia sht Toskrishtja!

  Byrazer - vlla, prdoret n Vlor dhe n Berat.

  Turravrapthi - t largohesh me shpejtsi, prdoret n amri

  m kall - m plqen shum, (nga Prishtinsja)
  ke brum - s't mbarojn idet, ke frymzim (nga Prishtinsja)
  me b.o.l.e. - shum e bukur (nga Prishtinsja)

  Ju Falem Nderit - Falemnderit (n Arbrisht)

  s'po m vin m n mndje
  megjithat le ta mbajm gjall...
  prshndetje
  drini.
  Ndryshuar pr her t fundit nga drini_n_TR : 21-03-2003 m 03:51

 6. #6
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  45
  Postime
  3,394
  Prshndetje dhe ju lumt Drini
  Fuge-hidhe, gjuaje nga shqiptaro-maqedonsat
  Tung-shkurtes nga tungjatjeta, tungatjeta e shqiptaro-dardanasve.
  Do t sjell edhe t tjera n t ardhmen, sa t m kujtohen dhe poashtu lus edhe njher t gjith tjert t sjellin sa m shum n mos jo t gjitha fjalt q nuk jan t prfshira n fjalor.
  sht shum e uditshme pr nj t huaj q ka msuar e studiuar shqipen kur viziton tokat shqiptare t has shum fjal shqipe q nuk mund ti gjej as n fjalor.
  Prshndetje
  Rrofshin Shqiptart e Bashkuar dhe Shqipria e Bashkur
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e hope31
  Antarsuar
  23-11-2002
  Vendndodhja
  ketu
  Postime
  1,054
  Ja nje tjeter fjale gegerishte:

  pertim e kam=megjithemend e kam

  te tjera mund t'i shenoj me vone.

  sinqerisht
  hope31
  Fjalet e pa thena nuk lendojne kurre.
  Don't wait for extraordinary circumstances to do good,try to use ordinary situations
  :^proton

 8. #8
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  45
  Postime
  3,394
  Prshndetje hope31, nuk e kam fjaln vetm pr gegrishten por edhe pr toskrishten e shqiptaro-maqedonasve dhe poashtu edhe nga arbrishtja.
  qaravesh-prdal, shfrenuar etj nga shqiptaro-dardanasit
  hala-ende, akoma
  henez-ende, akoma
  hallakat-kontroll
  hallakam-anarki, situat jasht kontrolli
  lluga- jo e rrafsht, si dhe llug-kaos
  Prshndetje
  Rrofshin Shqiptart e Bashkuar dhe Shqipria e Bashkuar
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 9. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  16-02-2003
  Postime
  80
  mos hyp perpjete - mos u eksito
  shtrriqem - (s'jam i sigurte c'a do te thore)
  nasqiris - ftilloj
  ja cava piten - e kam ngju nga tironsat. Me duket se do te thote
  e rrafa, e shkaterrova.
  ca je tuj bo (theksi tirons) - cfare po ben
  ca po ban (theksi elbasanas) - cfare po ben
  tash jam tuj shkue (theksi geg) - tani jam duke ikur, tani po iki
  kanace - (theksi elbasans)
  kanoce - (theksi trions)
  kush eshte zyrtarja, kanace apo kanoce ?

  ne futboll ka dy fjale qe me pelqejne shume
  rrafishat - kur hidhesh ne ajer dhe e gjuan topin mbrapsht

  tjetrra s'me kujtohet por eshte kur topi iken siper kokes se portjerit dhe pastaj shkon poshte ne porte. A e di ndonjeri ?
  Ndryshuar pr her t fundit nga elbasanas : 21-03-2003 m 14:10

 10. #10
  Moderatore
  Antarsuar
  09-06-2002
  Postime
  1,812
  Hope31,
  fjales megjithmend i korespondon ne gegerisht; pernjimend.
  Dodon,
  hallakat do te thote shperndan andej-ketej.
  Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

 11. #11
  El-Letrsia Maska e macia_blu
  Antarsuar
  04-05-2002
  Vendndodhja
  michigan usa
  Mosha
  52
  Postime
  2,498
  sak= vertete
  "Shkolla nuk e ben njeriun me te mencur, e meson te duket i tille" (e.m)

 12. #12
  Perjashtuar Maska e illiriani
  Antarsuar
  06-05-2002
  Postime
  655
  pehrrije=shtatselvie

  beter=i keq

  i/e mire per beter=i/e hijeshme (dy betera

  hundlesh, hundoj=trim

  perajke=mjet druri per te lare rrobat

  lasmac/e=lepires/e

  tevecel=budalla

  brece=femer e hajshme (si breca=majebrisku e keputur)

  krrabe=kuke (krrabe sane)

  matrakuke=kryet e kukes

  cull=femij (Has)

  qilipire=krejt lire, gati gratis, si fale

  blozhe, blozhde=i shpuar nga plumbat, si shoshe

  angarije=pune vullnetare

  levore=revole (Malesia e MbiShkodres)

  terrnoje=nderroje (poashtu Malesia...)

  hallakat=1. lyp, kerko dicka, 2. hallakatu=zbraz xhepin, 3.i hallakatur=i marre, 3.hallakame=zhurme, bezdisje

  drang=i qendrueshem, i pathyeshem

  trum=budalla

  trumhell=budalla i cmendur

  guxhan=shkurtabiq, shtatshkurte

  lahper=i perdale

  shpatullan=i zhvilluar fizikisht, shpatullgjere

  symize=syvogel

  thepan=i shperdhijt, i pamundur, i zoti

  xhins=i shpejt, punetor i shpejte

  ...

 13. #13
  Perjashtuar Maska e illiriani
  Antarsuar
  06-05-2002
  Postime
  655
  nje verejtje per te gjithe:

  GEGENIA, gegenishte, Gegenishtja - jo gegeria, gegerishte, sepse eshte emer (toponom...)

  Bjeshket e Nemuna - jo Bjeshket e Nemura (toponom)

 14. #14
  carpe diem Maska e drini_n_TR
  Antarsuar
  28-09-2002
  Vendndodhja
  Tiran, AL
  Mosha
  39
  Postime
  1,585
  m falni pr nj gj, por desha t dija se n far djalekti jan. Shum Nderime
  drini.

  Oh ok, shoh q sapo e postove,
  i marr mbrapsht fjalt,
  Nderime edhe nj her

 15. #15
  Moderatore
  Antarsuar
  09-06-2002
  Postime
  1,812
  Ilirian ne gegerisht thuhet:
  Bjeshket e Namuna (te mallkuara).
  Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

 16. #16
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  45
  Postime
  3,394
  Pr t mos u keqkuptuar, kt them e kam hapur vetm pr t nxjerrur fjalt shqipe q nuk jan t prfshira n fjalorin e gjuhs s sotme shqipe, dhe q mendoj se duhet t futen sepse gjuha sa m shum fjal t ket aq m e pasur sht.
  Kjo nuk duhet kuptuar si tendenc pr t ndrruar gjuhn e shkruar apo pr t krijuar edhe nj gjuh t shkruar, un pr vete jam thellsisht sikur shumica absolute e shqiptarve pr kt gjuh t shkruar q kemi sot, pa marr parasysh se un jam geg dhe gegnishtja sht gjuha e mms, sepse duhet zgjidhet njri dialekt dhe smund t zgjidhen t gjith dialektet pr t br gjuhn e shkruar, dhe poashtu mendoj se dialekti tosk sht shum m i shtjellueshm dhe i lakueshm npr koh gramatikore dhe m pak i komplikuar prandaj edhe jorastsisht sht zgjedhur pr t br gjuhn e shkruar, por prkundr ksaj mendoj se fjalt q nuk gjenden n gjuhn e njsuar t sotme shqipe dhe q fliten ende nga shqiptart por edhe ato q jan folur dhe nuk fliten m duhen t prfshihen n fjalorin e gjuhs s sotme shqipe dhe n gjuhn e njsuar letrare shqipe, pr vet arsyen e lartprmendur t pasurimit t gjuhs son t njsuar dhe shkruar me sa m shum fjal burimore shqipe.
  Prshndes gjith pjesmarrsit dhe uroj q sa m shum t marrin pjes dhe t na sjellin sa m shum fjal apo t gjitha fjalt shqipe q nuk jan t prfshira n fjalor dhe gjuh t njsuar.
  Rrofshin Shqiptart e Bashkuar dhe Shqipria e Bashkuar
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 17. #17
  Perjashtuar Maska e illiriani
  Antarsuar
  06-05-2002
  Postime
  655
  jo ne gegerisht, por ne GEGENISHT, GEGENISHTJA

  BJESHKET E NEMUNA (toponomi zyrtar i Gegenishtes)

 18. #18
  Mesimi i katerte per "Albanologun" dhe " Profesorin " Ilirian...

  Ai thot:
  "nje verejtje per te gjithe:
  GEGENIA, gegenishte, Gegenishtja - jo gegeria, gegerishte, sepse eshte emer (toponom...)
  Bjeshket e Nemuna - jo Bjeshket e Nemura (toponom) "  Bjeshket e Nemuna jane TOPONOM, por jo edhe GEGENIA. Toponomi eshte emer VENDI , KRAHINE, FSHATI, LUMI,DETI,LiQENI, MALI, etj. Gegenia nuk eshte KRAHINE, por GEGERISHTJA eshte emer i dialektit?

  Origjina e fjales: TOPOS- VEND, SHESH: dhe gegrishtja nuk eshte as vend, as shesh, as krahine!

  NE Kosove nuk quhen Bjeshket e Namuna si thot ai, por Bjeshket e Nemuna!

  Do te vazhdojme me teme, bera kete nderhyrje qe te mos mbeten pa verejtje gabimet e trasha....

 19. #19
  Lazaratas Maska e Bel ami
  Antarsuar
  17-04-2002
  Vendndodhja
  Lazarat
  Mosha
  42
  Postime
  1,184
  Shen Albani,ju lutem vazhdoni me leksionet edhe me tej qe te marim fryme te lire nese do te arije ajo dite qe studenti qe ke mare ne patronazh te kuptoje se eshte thjesht nje medioker ose nje njeri qe Konica e ka identifikuar si Zgjebua tek kater Peralla nga Zullulandi.
  ... E ku thuhene ne karte
  Fjalet e Gjuhes se Zjarrte!

 20. #20
  madmoiselle Maska e angeldust
  Antarsuar
  08-06-2002
  Vendndodhja
  Michigan
  Postime
  1,375
  Gjithashtu mendoj se ne gegerisht thuhet "Bjeshket e Namuna" (te mallkuara)
  In the sweetness of friendship let there be laughter, for that's how heart finds its morning and is refreshed.

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Gjuha Shqipe - Kisha dhe Kleri Katolik
  Nga toni77_toni n forumin Komuniteti katolik
  Prgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 02-10-2011, 14:48
 2. Dshtimi i gjuhs standarde shqipe te gegt!
  Nga Davius n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 460
  Postimi i Fundit: 31-01-2010, 20:27
 3. Armiqt e gjuhs shqipe dhe triumfi i saj
  Nga brooklyn2007 n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 24-11-2008, 11:35
 4. A vihet ne diskutim Sovraniteti Kombit?
  Nga Dito n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 06-10-2006, 20:17
 5. Armiqte e Gjuhes Shqipe?
  Nga Tastiera n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 10-10-2005, 10:57

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •