Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 6
 1. #1

  Seminari pr gjuhn....

  Seminari 31 pr Gjuhn, Letrsin dhe Kulturn Shqiptare


  Ministri i Arsimit t Kosovs, Ram Buja, uron mirseardhje pjesmarrsve t Seminarit n Prishtin, Kosov...

  Para nj jave, n Prishtin, pikrisht, me 13 gusht 2012, ka nisur punimet Seminari 31 pr Gjuhn, Letrsin dhe Kulturn Shqiptare i cili ka sjell n kryeqytetin e Kosovs referues nga vende t ndryshme t bots.
  Pr dy jav rresht, n Prishtin studiues dhe albanolog nga vendet e ndryshme t bots do t diskutojn pr kulturn, gjuhn shqipe, dialektet e saj dhe zhvillimin e saj, krahas procesit t globalizmit.
  Hapjen e seminarit e bri, Drejtori i Seminarit, Bardh Rugova, i cili tha se m kt seminar synohet studimi i problemeve t albanologjis, por edhe krijim i kontakteve t reja m botn.
  Drejtori i Seminarit, Bardh Rugova, ndr t tjera tha edhe kto:
  Seminari mundson me vende dhe kultura t tjera, mundson prfaqsimet kulturore t albanologjis n bot dhe prkthime t veprave t gjuhs shqipe n gjuh t ndryshme t bots, ndikimi i dyt sht ai arsimor dhe shkencor.
  Ndrsa, Ministri i Shkencs dhe Teknologjis, Ram Buja dhe se pjesmarrsit e ktij seminari ishin ambasador t Kosovs n skenn ndrkombtare. Sipas ministrit Buja, me kt seminar tregohet m shum pr kulturn dhe gjuhn shqipe.
  Ky seminar q sht i 31 psoi disa rnie gjat vitit 90-ta dhe e dim pse. Ishte institucioni q e mbajti gjall kulturn dhe traditn kombtare, dhe prmes njerzve, miqve, dashamirsve t albanologjis q erdhn ktu ishin ambasadort m kuptim plot pr t bartur at q duhet bartur dhe pasqyruar, ka thn Buja.
  Kurse, n emr t Akademis s Shkencave dhe Arteve t Kosovs, akademik Pajazit Nushi tha se seminari prkundr stuhive dhe propagandave armiqsore, u b institucion i prmasave ndrkombtare.
  Mirseardhje rreth 200 pjesmarrsve t ktij seminari u kan uruar edhe ministri i Arsimit, Ram Buja dhe kryetari i Prishtins, Isa Mustafa.
  "Miti serb i Kosovs" i Enver Mehmetit ishte titulli i kumtess s par q u lexua n hapje t Seminarit, ku pjesmarrs jan rreth 200 studiues t cilt do t jen prezent gjat 13 ditve q do t zgjas ky seminar.
  Nj nga organizatort e Seminarit, profesori Bardh Rugova tha se edhe sivjet Seminari do t ket sesionin e gjuhsis, pr t cilin sht caktuar tema "Gjuhsia shqiptare (1912-2012)", si dhe at t letrsis q kt vit do t ket pr tem "Studimet letrare shqiptare (1912-2012)".
  Punimet e seminarit i prshndeti edhe zvndsministri i Ministris s Kulturs Rinis dhe Sporteve, poeti, z.Hajdin Abazi...
  Gjat seminarit, vmendja m e madhe, do t'i kushtohet prvjetorit t 100 t shpalljes s pavarsis s Shqipris. Pr kt do t mbahet nj tryez e veant e Seminarit, por edhe sesionet shkencore do t jen t lidhura me kt ngjarje.

  Mexhid YVEJSI, Gjakov

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,616
  Citim Postuar m par nga Mexhid Yvejsi Lexo Postimin
  Seminari 31 pr Gjuhn, Letrsin dhe Kulturn Shqiptare


  Ministri i Arsimit t Kosovs, Ram Buja, uron mirseardhje pjesmarrsve t Seminarit n Prishtin, Kosov...

  Para nj jave, n Prishtin, pikrisht, me 13 gusht 2012, ka nisur punimet Seminari 31 pr Gjuhn, Letrsin dhe Kulturn Shqiptare i cili ka sjell n kryeqytetin e Kosovs referues nga vende t ndryshme t bots.
  Pr dy jav rresht, n Prishtin studiues dhe albanolog nga vendet e ndryshme t bots do t diskutojn pr kulturn, gjuhn shqipe, dialektet e saj dhe zhvillimin e saj, krahas procesit t globalizmit.
  Hapjen e seminarit e bri, Drejtori i Seminarit, Bardh Rugova, i cili tha se m kt seminar synohet studimi i problemeve t albanologjis, por edhe krijim i kontakteve t reja m botn.
  Drejtori i Seminarit, Bardh Rugova, ndr t tjera tha edhe kto:
  Seminari mundson me vende dhe kultura t tjera, mundson prfaqsimet kulturore t albanologjis n bot dhe prkthime t veprave t gjuhs shqipe n gjuh t ndryshme t bots, ndikimi i dyt sht ai arsimor dhe shkencor.
  Ndrsa, Ministri i Shkencs dhe Teknologjis, Ram Buja dhe se pjesmarrsit e ktij seminari ishin ambasador t Kosovs n skenn ndrkombtare. Sipas ministrit Buja, me kt seminar tregohet m shum pr kulturn dhe gjuhn shqipe.
  Ky seminar q sht i 31 psoi disa rnie gjat vitit 90-ta dhe e dim pse. Ishte institucioni q e mbajti gjall kulturn dhe traditn kombtare, dhe prmes njerzve, miqve, dashamirsve t albanologjis q erdhn ktu ishin ambasadort m kuptim plot pr t bartur at q duhet bartur dhe pasqyruar, ka thn Buja.
  Kurse, n emr t Akademis s Shkencave dhe Arteve t Kosovs, akademik Pajazit Nushi tha se seminari prkundr stuhive dhe propagandave armiqsore, u b institucion i prmasave ndrkombtare.
  Mirseardhje rreth 200 pjesmarrsve t ktij seminari u kan uruar edhe ministri i Arsimit, Ram Buja dhe kryetari i Prishtins, Isa Mustafa.
  "Miti serb i Kosovs" i Enver Mehmetit ishte titulli i kumtess s par q u lexua n hapje t Seminarit, ku pjesmarrs jan rreth 200 studiues t cilt do t jen prezent gjat 13 ditve q do t zgjas ky seminar.
  Nj nga organizatort e Seminarit, profesori Bardh Rugova tha se edhe sivjet Seminari do t ket sesionin e gjuhsis, pr t cilin sht caktuar tema "Gjuhsia shqiptare (1912-2012)", si dhe at t letrsis q kt vit do t ket pr tem "Studimet letrare shqiptare (1912-2012)".
  Punimet e seminarit i prshndeti edhe zvndsministri i Ministris s Kulturs Rinis dhe Sporteve, poeti, z.Hajdin Abazi...
  Gjat seminarit, vmendja m e madhe, do t'i kushtohet prvjetorit t 100 t shpalljes s pavarsis s Shqipris. Pr kt do t mbahet nj tryez e veant e Seminarit, por edhe sesionet shkencore do t jen t lidhura me kt ngjarje.

  Mexhid YVEJSI, Gjakov
  Do ishte e rndsishme dhe m urgjente t

  q ne vet ta zgjedhim qshtjen ton e pastaj ti ftojmi edhe dijetart e huaj....si duket e kemi humbur kontrollin, jemi ne huti...
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,009

  Pr: Seminari pr gjuhn....

  Nesr fillon Seminari Ndrkombtar pr Gjuhn, Letrsin dhe Kulturn Shqiptare

  22 Gusht 2021


  Nesr nis organizimi i nj prej ngjarjeve m t rndsishme vjetore n fushn e albanologjis, pikrisht Seminari Ndrkombtar pr Gjuhn, Letrsin dhe Kulturn Shqiptare, i njohur n fillim si Seminari i Kulturs Shqiptare pr t Huaj.

  Seminari sht nj takim i prvitshm dhe i rndsishm shkencor e profesional nga fusha e shkencave albanologjike, i cili q nga viti 1974 tradicionalisht organizohet n Prishtin.


  Qllimi primar i organizimit t tij fillimisht ishte ofrimi i ndihms pr studentt dhe studiuesit e huaj q interesohen pr gjuhn, letrsin e kulturn shqiptare si dhe pr shkencat albanologjike. Seminari ka nj karakter shum – dimensional dhe multi-disiplinar.

  Me kalimin e kohs, kjo ngjarje sht shndrruar n nj shkoll t llojit t vet nga fushat e gjuhs, letrsis dhe kulturs shqiptare si dhe t albanologjis n prgjithsi.

  Kt vit seminari do t mbahet nga data 23 gusht deri me 3 shtator 2021 dhe pjes e tij do t jen studiues t ndryshm shqiptar, ku do t trajtojn nj sr tematikash.

  Me datn 1 shtator sht parashikuar edhe mbajtja e Mbrmjes Arbreshe, n t ciln do t promovohet vepra e studiueses Maksimiljana Barančić, n Zar t Kroacis, “Fjalori Kroatisht-Arbnisht t shoqruar me gramatik”.


  / KultPlus.com

  https://www.kultplus.com/lajme/neser...ren-shqiptare/
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 22-08-2021 m 16:57

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,009

  Pr: Seminari pr gjuhn....

  Albanologt mblidhen n Prishtin, tregojn se prse i trhoqi studimi i Gjuhs Shqipe

  3 Shtator 2021


  Dhjetra studiues t huaj t Gjuhs Shqipe jan mbledhur n Prishtin pr Seminarin e prvitshm.

  Pr studenten e Angela Popovska sht shum e rndsishme q t jet n Prishtin pr kt ngjarje.

  “Ne nuk e kemi mundsin q t zgjedhim gjuht q do t msojm. Do t thot i msojm paralelisht greqishten, rumanishten dhe shqipen dhe un nuk kisha ndonj dshir t msoja shqipen por kur u takova pr her t par me t, u dashurova me gjuhn sepse sht shum, shum interesante dhe nse merresh me Gadishullin e Ballkanit, mund t msosh shum pr t nga gjuht”.

  Ndrsa studiuesja Maria Ruseva nga Bullgaria thot se nga t gjitha gjuht e reja q sht duke msuar, i plqen shqipja.

  “Un msoj rumanisht, shqip dhe greqisht dhe nuk e di pse shqipja m plqen… Seminari ishte ndryshe, ishte shum mir, shum bukur.”

  Pr Vladimir Georgiev nga Bullgaria sht hera e dyt q merr pjes.

  “Me ndihmoi veanrisht sivjet sepse ishim n grupin e avancuar dhe kishim shum aktivitete t ndryshme q na kan br m shum me fol gjuhn shqipe. Kemi lexuar, kemi br redaktimin e teksteve n shqip, kemi prkthyer artikuj nga gjuha amtare n gjuhn shqipe dhe mbrmjeve kemi krcyer valle shqiptare, valle kosovare me disa nga studentt lokal, q kan treguar interes me qen me ne dhe me tregu m shum pr kulturn shqiptare dhe t na ndihmojn me shqipen.”

  Dshira pr t msuar gjuhn shqipe e ka shtyr edhe Jay Coppo nga Austria q t vij pr her t dyt n seminarin pr Gjuhn, Letrsin dhe Kulturn Shqiptare.

  “Jam nga Austria. Un studioj histori dhe matematik. Jam student i profesorit Schmid. Msoj shqip pak, pak flas… Un jam ktu pr her t dyt n Prishtin… sht shum e bukur, por… shum sht keq q parku nuk sht m”.

  Seminari pr Gjuhn, Letrsin dhe Kulturn Shqiptare mbledh studiues dhe albanolog nga e gjith bota ku mund t bhen edhe shkmbime t ndryshme shkencore.

  Kt vit seminari u mbajt n rrethana pandemie, ndrkoh q vitin e kaluar nuk u mbajt fare pikrisht pr shkak t pandemis s shkaktuar nga smundja COVID-19.


  Top Channel

  https://top-channel.tv/2021/09/03/al...gjuhes-shqipe/

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,009

  Pr: Seminari pr gjuhn....  Interesim i madh pr Seminarin e Gjuhs Shqipe - 31.08.2021 - Klan Kosova
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 14-09-2021 m 19:24

 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,009

  Pr: Seminari pr gjuhn....

  Me shqipen kunder paragjykimeve

  Borivojen, Angjelln nga Serbia dhe Bennedictn nga Franca i bashkoi gjuha shqipe.

  Borivoje Lazi (23) studion Gjuhn Shqipe n Fakultetin e Filologjis n Beograd dhe pr her t par po e viziton Kosovn pr t marr pjes n Seminarin e 39-t Ndrkombtar pr Gjuhn, Letrsin dhe Kulturn Shqiptare.

  “Mendoj se Prishtina sht shum e bukur dhe ka shum gjra q jan interesante pr t’i par”, thot ai pr Radion Evropa e Lir teksa tregon pr prshtypjen e par pr kryeqytetin e Kosovs. Lazi thot se shpreson q ky seminar t’i ndihmoj q ta prmirsoj gjuhn, por edhe t takoj njerz q flasin dhe studiojn gjuhn shqipe.

  Pr Angjella Markoviin (23) kjo nuk sht hera e par q merr pjes n seminar. Ajo tash ka diplomuar dhe beson se nuk do t ket problem t gjej nj vend pune, qoft n Serbi apo edhe n Kosov.

  “Dua t bhem profesoresh apo edhe prkthyese dhe mendoj se kemi shum mundsi me gjuhn shqipe edhe n Serbi, e ndoshta edhe ktu n Kosov”, thot Markovi.

  T hnn, m 23 gusht, n Prishtin nisi Seminari i 39-t Ndrkombtar pr Gjuhn, Letrsin dhe Kulturn Shqiptare, ku po marrin pjes mbi 50 studiues dhe student nga e mbar bota. Seminari do t zgjas deri m 3 shtator.

  Ky seminar organizohet nga Universiteti i Prishtins dhe ai i Tirans.

  Drejtuesit e seminarit than se interesimi i studiuesve t Gjuhs Shqipe vazhdon t jet i konsiderueshm, madje edhe n rrethanat e pandemis COVID-19. Q nga viti 1974, ky seminar ka sjell n Prishtin studiuesit eminent t albanologjis, por jo vetm. (Video)

  Ndr pjesmarrsit sht edhe logopedja nga Franca, Bennedicte Braconnay e cila ka shprehur dshirn q ta msoj gjuhn shqipe pr shkak puns n spital, ku i trajton fmijt nga Kosova dhe Shqipria.

  “Dua t di shqip e t flas edhe me ta”, thot Braconnay.

  “M plqen, nuk mund t them se a sht e vshtir, por jan disa gjra q jan t vshtira q ‘t’i kapsh’ kur nuk e dini mir gjuhn shqipe”, shton ajo.

  Aleksandar Novik, profesor i Gjuhs Shqipe n Universitetin e Shn Petrsburgut t Rusis, sht pjesmarrs i rregullt i punimeve t seminarit. Pr her t par n Prishtin ai erdhi rreth 30 vjet m par.

  “Seminari jep mundsi q t vijn albanologt nga mbar bota. Ky tubim patjetr prkrah njohuri n mbar botn, pr botn shqiptare, pr gjuhn shqipe e kulturn shqiptare e kjo ka shum rndsi”, thot Novik.

  Por, pr Borivoje Laziin dhe Angjella Markoviin, ky seminar sht edhe mundsi e mir pr largimin e paragjykimeve mes popullit shqiptar dhe serb. Dhe kt pikrisht, sipas tyre, duhet ta bjn t rinjt apo studentt.

  “Jemi nga Serbia dhe atje ende ka shum paragjykime, por mendoj se ne t gjith duhet t bjm dika pr kt gj, duke nisur nga ne studentt e Gjuhs Shqipe n Serbi apo diku tjetr, q mund t shkatrrojm edhe paragjykimet edhe kt situat q sht pak e keqe”, thot Markovi.


  https://thealbanianprofile.com/me-sh...paragjykimeve/
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 14-09-2021 m 20:04

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •