Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 35
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Mexhi
  Antarsuar
  10-03-2009
  Vendndodhja
  Aty ku buks i thon buk, e ujit - uj
  Postime
  843
  Faleminderit
  2
  2 falenderime n 2 postime

  Ndrroi jet Arbr Xhaferi

  N ort e pasdites ndrroi jet ish lideri i PDSH-s Arbr Xhaferi. Ish kryetari i PDSH-s dhe njherit kryetar nderi i ksaj partie Arbr Xhaferi pr nj jav ndodhej n gjendje kome pas nj gjakderdhje n tru, q kishte prjetuar t mrkurn e kaluar n banesn e tij n Tetov. Mjeku kujdestar n klinikn neurokirurgjike, ku ndodhej Xhaferi, tha se mjekt kan tentuar ta kthejn n jet, mirpo kot. Si rezultat i prkeqsimit sekondar nj dit m par edhe prkundr t gjitha prpjekjeve t ekipit t mjekve dhe ekipit profesionist, zotri Arbr Xhaferi ndrroi jet sot n ora 15:50 minuta, tha Vlladimir Mirevski, mjek. Ish kryetari i PDSH-s, Arbr Xhaferi, vuante nga smundja e Parkinsonit, q ishte edhe shkak pr trheqjen e tij nga aktivitetet partiake. Arbr Xhaferi ishte deputet aktual i PDSH-s dhe kryetar i par i ksaj partie. Pr 12 vite me radh, Xhaferi ka qen n krye t PDSH-s deri n vitin 2007 kur n krye t partis erdhi zvendsi i tij, Menduh Thai. Arbr Xhaferi sht lindur n qytetin e Tetovs m 24 janar t vitit 1948. Nga PDSH, nprmjet nj komunikate njoftojn opinionin se me rastin e vdekjes s Xhaferit, t enjten m 16 Gusht 2012, n ora 12.00 n Pallatin e Kulturs n Tetov do t mbahet mbledhja komemorative, kurse kortezhi pr prcjelljen e t ndjerit do t niset nga qendra e Tetovs n ora 13.30 pr n varrezat e qytetit t Tetovs. Arbr Xhaferi e filloi karriern dhe profilin e tij politik n Kosov. N Maqedoni ka ardhur n fillim t viteve '90, pas shprbrjes s Jugosllavis duke themeluar m pas Partin Demokratike Shqiptare. ALSAT-M


  "SHQIPRIA sht GJAKU im q nuk falet!"

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Mexhi
  Antarsuar
  10-03-2009
  Vendndodhja
  Aty ku buks i thon buk, e ujit - uj
  Postime
  843
  Faleminderit
  2
  2 falenderime n 2 postime
  Presidentja e Republiks s Kosovs, Atifete Jahjaga i drgoi nj telegram ngushllimi familjes Xhaferi, me rastin e ndarjes nga jeta t m t dashurit t tyre, politikanit t njohur shqiptar, Arbn Xhaferi.

  N telegram e saj thuhet:

  E nderuara familja Xhaferi,

  E mora me dhimbje t thell lajmin e rnd pr vdekjen e shpejt dhe t hershme t kryefamiljarit tuaj, udhheqsit politik t shqiptarve n Maqedoni e themeluesit t Partis Demokratike Shqiptare, z.Arbn Xhaferi.

  Ne emr t institucioneve, t qytetarve t Republiks s Kosovs dhe n emrin tim personal, ju lutem t pranoni ngushllimet m t sinqerta pr kt humbje t madhe pr ju.

  Intelektuali dhe politikani Arbn Xhaferi ka dhn nj kontribut t muar n skenn politike shqiptare e sidomos n krijimin dhe udhheqjen e politiks s shqiptarve n Maqedoni.

  Vdekja e tij do t l boshllk t madh jo vetm pr ju si familjar dhe pr bashkpuntort e tij n subjektin politik q e themeloi dhe me t cilin qndroi i lidhur gjith kto vite, por edhe pr t gjith ata q e njohn dhe e vlersuan qndrimin e tij politik, thuhet n telegramin e Jahjags. RTK


  "SHQIPRIA sht GJAKU im q nuk falet!"

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Mexhi
  Antarsuar
  10-03-2009
  Vendndodhja
  Aty ku buks i thon buk, e ujit - uj
  Postime
  843
  Faleminderit
  2
  2 falenderime n 2 postime
  Kryeministri i Republiks s Kosovs, Hashim Thai ngushllon familjen Xhaferi me rastin e vdekjes s politikanit, publicistit dhe intelektualit t shquar shqiptar, Arben Xhaferi

  N telegram e tij thuhet:

  E nderuar familje Xhaferi,

  Me pikllim t thell morm lajmin pr vdekjen e e parakohshme t veprimtarit, politikanit, publicistit dhe intelektualit t shquar, Arbn Xhaferi.

  Vdekja e hershme e Arben Xhaferit sht humbje e jashtzakonshme pr Ju, familje Xhaferi, pr botn shqiptare, pr miqt dhe t gjith ata q e kan njohur dhe kan vepruar me t.

  Arbn Xhaferi ishte profil i lart i politikanit, mendimtarit dhe vizionarit q la gjurm t ndritur dhe kontribut t muar n jetn politike jo vetm n Maqedoni, por edhe n tr hapsirn shqiptare.

  Arbn Xhaferi shquhej pr mprehtsin politike, thellsin intelektuale, transparencn e ideve dhe konceptimin global t shtjes shqiptare.

  Arbn Xhaferi la gjurm t thella n kuadr t lvizjes s prgjithshme pr lirimin e shqiptarve, duke artikuluar individualitetin e tij n parti politike, n krijimin e opinionit publik, n trajtimin analitik, sintetizues dhe vlersues t pozits s shqiptarve n shekullin e kaluar dhe shekullin aktual.

  Me vdekjen e Arbn Xhaferit u shua nj nga mendjet m t ndrituar t qytetrimit shqiptar.

  N emr t Qeveris s Republiks s Kosovs dhe n emrin tim Ju shpreh ngushllimet m t sinqerta, Ju familje Xhaferi, miqve dhe gjith atyre q mojn dhe vlersojn kontributin e gjithanshm t Arbn Xhaferit, thuhet n tregramin e Thait. RTK


  "SHQIPRIA sht GJAKU im q nuk falet!"

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Mexhi
  Antarsuar
  10-03-2009
  Vendndodhja
  Aty ku buks i thon buk, e ujit - uj
  Postime
  843
  Faleminderit
  2
  2 falenderime n 2 postime
  Kryetari i Kuvendit, Jakup Krasniqi, i ka drguar nj telegram ngushllimi familjes Xhaferi, me rastin e vdekjes s atdhetarit, veprimtarit dhe intelektualit t shquar, Arbn Xhaferi.

  N telegram e tij thuhet:

  E nderuar familje Xhaferi,

  Me hidhrim t thell msova lajmin pr vdekjen e atdhetarit, veprimtarit dhe intelektualit t shquar, mikut tim t shtrenjt, Arbn Xhaferi.

  Vdekja e tij prbn humbje t madhe pr mbar kombin shqiptar.
  Arbn Xhaferin e ka br t pavdekshm veprimtaria e tij jetsore dhe trashgimia e pasur atdhetare e politike q u ka ln brezave. Ai do t kujtohet pr guximin, sakrificn dhe mprehtsin intelektuale, me t ciln i dha menuri politiks shqiptare n plan mbarkombtar.

  Duke ndar dhembjen bashk me ju, n emr t Kuvendit t Republiks s Kosovs dhe n emrin tim, ju prcjell ngushllimet m t sinqerta, thuhet n telegramin e Krasniqit. RTK
  Ndryshuar pr her t fundit nga Mexhi : 15-08-2012 m 14:49


  "SHQIPRIA sht GJAKU im q nuk falet!"

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Mexhi
  Antarsuar
  10-03-2009
  Vendndodhja
  Aty ku buks i thon buk, e ujit - uj
  Postime
  843
  Faleminderit
  2
  2 falenderime n 2 postime
  Kryetari i LDK-s, Isa Mustafa ngushlloi familjen Xhaferi

  “Me hidhrim t thell morm lajmin pr ndarjen nga jeta t Arbn Xhaferit, themeluesit t Partis Demokratike Shqiptare, prijsit t shqiptarve n Maqedoni dhe intelektualit t shquar.

  N emrin tim, n emr t strukturave drejtuese t Lidhjes Demokratike t Kosovs dhe t antarsis s gjer, Ju shpreh ngushllimet m t sinqerta pr humbjen e madhe.

  Arbn Xhaferi do t mbahet mend prher pr veprn e madhe n shrbim t kombit. Ai i dha frym intelektuale dhe evropiane sjelljes politike t shqiptarve n Maqedoni.

  Arbn Xhaferi ishte nj nga politikant m t shquar shqipatar t dekadave t fundit. Ndarja e tij nga jeta, sht humbje e madhe jo vetm pr njerzit e tij t dashur, por pr t gjith shqiptart kudo”, thuhet n telegram e Mustafs.

  Edhe AAK-ja ka ngushlluar familjen Xhaferi.

  E nderuara Familje Xhaferi,

  Aleanca pr Ardhmrin e Kosovs me dhimbje dhe pikllim t thell mori lajmin e vdekjes s hershme t Arbn Xhaferit, politikanit t shquar shqiptar dhe veprimtarit t devotshm t shtjes kombtare.

  AAK i shpreh ngushllimet m t sinqerta familjes, miqve dhe bashkpuntorve t tij.

  Arbn Xhaferi ishte nj personalitet i shquar i lvizjes kombtare i cili asnjher nuk u ndal n punn e tij pr liri dhe pavarsi. Kujtimi pr Arbrin do t mbetet i prjetshm pasi q ai la pas nj kontribut t pashlyer si n rrafshin kombtar ashtu edhe n at intelektual e politik.

  Vdekja e Xhaferit sht nj goditje e rnd pr t gjith ata q patn rastin ta njohin dhe t punojn me t, thuhet n telegramin e AAK-s. RTK


  "SHQIPRIA sht GJAKU im q nuk falet!"

 6. #6
  Lab 100% Maska e Station
  Antarsuar
  26-02-2010
  Vendndodhja
  Shqipri
  Postime
  6,681
  Faleminderit
  15
  23 falenderime n 21 postime
  Ngushllime familjes.
  Arbn Xhferi ishte nj nga politikant m largpams shqiptar.
  Pr gjith shqiptart kjo sht nj humbje e madhe.

 7. #7
  1.2.3...I
  Antarsuar
  10-09-2005
  Postime
  2,022
  Faleminderit
  53
  67 falenderime n 50 postime
  Pajtohem me parafolesin....Vertet nje humbje e madhe per gjithe shqiptaret.

  Ngushllime Familjes!

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e D&G Feminine
  Antarsuar
  08-08-2003
  Postime
  2,666
  Faleminderit
  0
  14 falenderime n 13 postime
  U prehte ne paqe!
  Nder te paktet intelektuale shqiptare do ta quaja.

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e toni54
  Antarsuar
  25-02-2010
  Postime
  3,799
  Faleminderit
  10
  60 falenderime n 56 postime
  u prehte ne paqe shpirti i tij....

 10. #10
  e Shqipes Maska e Foleja_
  Antarsuar
  04-08-2004
  Postime
  1,694
  Faleminderit
  138
  63 falenderime n 36 postime
  Ngushellime familjes dhe gjithe shqiptareve.Une e vleresoi si intelektualin me vigjilent ,nje vizionar qe do ti mungoi skenes politike gjitheshqiptare ! U prehte ne paqe

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  nuk i denoj kurre vrasjet e pabesa ne kosove..
  nuk e denoj 97-ten..as 21 janarin..
  nuk dha kontribut ne unifikimin e faktorit shqiptar ne makedoni..

  i pelqente rehatia e luksi e villo golemi..
  dhe seli rozi..patjeter..
  diskutimet e tij ishin as mish as peshk..

  ngushullime ..

  --

 12. #12
  Perjashtuar
  Antarsuar
  11-11-2002
  Postime
  6,667
  Faleminderit
  0
  20 falenderime n 19 postime
  A thue po e reheq kamen zvarr edhe per politikant e tjer qe nuk vnuen nji gur per bashkim tkombit

  ngushtime

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e mia@
  Antarsuar
  11-01-2008
  Vendndodhja
  Twilight Zone...
  Postime
  10,823
  Faleminderit
  138
  244 falenderime n 199 postime
  Citim Postuar m par nga Mexhi Lexo Postimin
  Mjeku kujdestar n klinikn neurokirurgjike, ku ndodhej Xhaferi, tha se mjekt kan tentuar ta kthejn n jet, mirpo kot. ALSAT-M
  Me beri pershtypje kjo menyre te shprehuri; fjala ne bold. Nuk gjeten dot fjale
  me te pershtatshme per ta pershkruar?! Ngushellime familjes!
  Feelings change - memories don't.

 14. #14
  Shqiptare dhe krenare. Maska e Xhenet.M.S.
  Antarsuar
  23-08-2009
  Vendndodhja
  Ne mesin e te dashurve te mi...
  Postime
  10,915
  Faleminderit
  348
  197 falenderime n 109 postime
  U preht ne paq,ngushllime Familjes dhe githe Shqiptarve!
  - - Shum shpesh ndodh rasti, kur dhembjen nuk mund ta ndash me ask!
  Agim Metbala"

 15. #15
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  20-06-2003
  Postime
  1,566
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Ngushellime familjes, atij ju preft shpirti ne paqe!

 16. #16
  Bordi Drejtues Maska e Ingenuous
  Antarsuar
  13-05-2002
  Vendndodhja
  Shqipri
  Mosha
  39
  Postime
  918
  Faleminderit
  6
  37 falenderime n 24 postime

  Nje humbje e madhe per gjithe kombin shqiptar.

  Ngushellimet me te sinqerta. RESPEKT per kete shqiptar dhe njeri te mire. Jane te paket njerezit e mire me nje gjykim te drejte, Arben Xhaferi ishte nje nga ata.
  Nuk e priti dot 100 vjetorin e pavaresise, ironia e fatit. Mbi te gjitha ne moshe te re akoma. Drite e paste ky shpirt njeriu. Fjalet jan te pakta.

  ingenuous
  "Askush nuk eshte perfekt, une jam askushi"

 17. #17
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  Nj nga figurat e pazvendsueshme t mbar popullit shqiptar, nj filozof q kishte gjithmon vizion t qart dhe shihte m larg se do politikan tjetr n vend, ngushllime familjes, u preht n paqe i madhi z. Arbr Xhaferi.
  Sui generis

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  shum larg shikonte..

  psh e pa me kohe pillin me pisha te golemit..dhe vate beri vile atje..per vehte..
  kuptonet i ka ujdisur kollaj papiret meqe e mbante mir..me boset e shqiperise.. as i kinte as i leshonte..
  pallavrazonte krejt kot..

  e pranoj ne gjirin e ngrohte te partise mahmut bardhilin.. qe vinte nga shtabi vrases.. lpk-ist..
  nuku foli kurre gjis fjale.. kunder prit-beresave e llustraxhive te vrasjeve.. qe hiqeshin e hiqen dhe sot si liri-beresa..

  pra ishte nje bur i urte qe sprishi qejf me kerkend.. e prandaj e duan gjitha palet..

  rroft usa se per keta.. sot ish makedonia vec me 50 shqiptar..  --

  e kuptonet ky e shoket e tij do ishin tuj u rrezit ne golem..  ..

 19. #19
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,127
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime
  Kush ishte Arbr Xhaferri?

  SHKUP- I sh-kryetari i Partis Demokratike Shqiptare dhe kryetar i kuvendit t prgjithshm t PDSH-s, Arbr Xhaferi vdiq sot, pas nj smundje t rnd, n klinikn e neurologjis t Spitalit t Shkupit.

  Arbr Xhaferri u i lind n Tetov m 24 janar 1948. Karriern e tij profesionale nj koh t gjat e kishte ushtruar si gazetar n Radiotelevizionin e Prishtins, ndrsa pas viteve t 90-ta ai u shprngul n Maqedoni, duke u prfshir n skenn politike dhe q sht nj nga themeluesit e Partis Demokratike Shqiptare (PDSH).

  PDSH prmes nj komunikat konfirmoi se sot m 15 Gusht 2012 pushoi s rrahuri zemra e Kryetarit t Kuvendit qendror t PDSH-s z.Arbn Xhaferi.

  Me rastin e vdekjes s z.Arbn Xhaferi nesr m 16 Gusht 2012, n ora 12.00 n Pallatin e Kulturs n Tetov do t mbahet mbledhja komemorative, kurse kortezhi pr prcjelljen e t ndjerit do t niset nga qendra e Tetovs n ora 13.30h pr n varrezat e qytetit t Tetovs.

  (BalkanWeb)
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 16-08-2012 m 12:23

 20. #20
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,127
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime
  Tetov, zhvillohet ceremonia e varrimit t Arbn Xhaferrit

  TETOV- Qindra qytetar, dhjetra personalitete politike dhe publike si dhe diplomat t huaj kan marr pjes n ceremonin e varrimit t Arbr Xhaferrit n varrezat e Tetovs.

  Vdekja e ish-liderit t PDSH-s Arben Xhaferit ka shkaktuar heshtje t plot n Tetov.
  Para selis s PDSH-s, ku ishte vendosur arkivoli me trupin e pajet t Arbn Xhaferit, u kryen homazhet dhe nderimet e fundit pr intelektualin e shquar. Aty u mblodhn qindra qytetar q kishin ardhur nga t gjitha qytetet dhe viset tjera shqiptare.

  N kortezhin prcjells ishin t pranishm dh kreu i PS, Edi Rama, deputeti socialist, Pandeli Majko, kreu i LSI, Ilir Meta, kreu i Vetvendosja, Albin Kurti, Behgjet Pacollit i AKR.
  Trupi i tij u percoll drejt baneses se fundit, ne varrezat e Tetoves.

  Xhaferri, nj nga themeluesit e Partis Demokratike Shqiptare, vdiq n moshn 64-vjeare si pasoj e nj hemorragjie cerebrale.

  Shuhet Arbr Xhaferri
  Ish-kryetari i PDSH-s n Maqedoni dhe njherazi kryetar nderi i ksaj partie, Arbr Xhaferri sht ndar nga jeta dje pasdite n moshn 64-vjecare.
  Lajmi u konfirmua nga zdhnsi i PDSH, Agon Ferati.

  Xhaferri ra n gjendje kome para gati 7 ditsh. Shkak u b nj hemorragji cerebrale n tru, q pati mbrmjen e 8 Gushtit rreth ors 21:00 n banesn e tij n Tetov.
  Gjat ktyre ditve Xhaferri u kurua n Klinikn neurokirurgjie n Shkup. Mjekt bn prpjekje pr shptimin e tij, ndrsa gjendja shndetsore e tij sa vinte dhe rndohej. Edhe pse i ishin vendosur aparate frymmarrjeje, zemra e Xhaferrit ndali s rrahuri sot pasdite rreth ores 17:00 n spital.

  Ferati tha se ceremonia mortore pr Arbr Xhaferrin pritet t zhvillohet te enjten.

  Ish kryetari i PDSH-s, Arbr Xhaferi, vuante nga smundja e Parkinsonit, q ishte edhe shkak pr trheqjen e tij nga aktivitetet partiake.

  Arbr Xhaferri lindi n qytetin e Tetovs m 24 janar t vitit 1948.
  Zoti Xhaferi ka punuar n redaksin e Kulturs t Televizionit t Prishtins dhe, n fillim t viteve 90, u rikthye pr t jetuar n Tetov. N vitin 1994 themeloi Partin pr Prosperitet Demokratik Shqiptar e cila m pas ndryshoi emr n Partia Demokratike Shqiptare. Ai e drejtoi kt parti deri n vitin 2007.

  Xhaferri ka qen deputet i Parlamentit t Maqedonis q nga viti 1994. Ai synonte krijimin e nj sistemi dydhomsh n institucionin ligjvns.

  N kohn e konfliktit t armatosur n vitin 2001, partia e tij ishte n pushtet. Ai sht nj nga nnshkruesit e Marrveshjes s Ohrit, por me zvarritjen e zbatimit t saj, ai synonte nj marrveshje t re midis shqiptarve dhe maqedonasve. Xhaferri njihej pr opinionet filozofike gjat paraqitjeve n media dhe sht autor i shum eseve dhe artikujve analitik, pas trheqjes nga politika aktive.

  (d.b/BalkanWeb)
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •