Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 35 prej 35
 1. #21
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,128
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime
  Miku: Politikant s’e vlersuan sa duhet, e shihnin si plaku i lodhur

  FATMIRA NIKOLLI

  TETOVE-Ka ndrruar jet dje pasdite n moshn 64-vjeare, Arbn Xhaferri. Kryetari i nderit i Partis Demokratike Shqiptare (PDSH) n Maqedoni u shua pas nj qndrimi 7-ditor n Klinikn Neurokirurgjike n Shkup, si pasoj e hemorragjis cerebrale. Mjeku i tij, Sllobodan Damjanoski n nj prononcim pr mediat ka br me dije se jan ndrmarr t gjitha masat e nevojshme pr ta shruar, por nuk ka qen e mundur t mbahej m n jet. I njohur pr idealin e tij mbi bashkimin kombtar, i ndjeri Xhaferi javn e kaluar sht gjetur n shtpin e tij n gjendje kome. M posht do t vijn, kujtimet e mbrame, fjalt e fundme, prmes rrfimeve t miqve t tij m t afrt, si sht gazetari Xhabir Ahmeti me t cilin njihet q prej kohs s gjimnazit, ish-ministri Vehbi Bexheti me t cilin ka bashkpunuar gjat n krye t PDSH-s, si edhe nj rrfim i Muzafer Korkutit, nnkryetarit t Akademis s Shkencave t Shqipris, q tregon bisedat e kohve t fundit me t. Ish-kryetari i PDSH-s, disa vite me radh ka vuajtur nga smundja e Parkinsonit dhe, pr shkak t gjendjes shndetsore pas 12 vitesh q kishte udhhequr PDSH-s, n vitin 2007 u largua nga posti i liderit t partis.
  N kujtimet e miqve
  N kujtimet e miqve, Xhaferri ka mbetur si ai “patrioti” i pandreqshm, q para s gjithash v atdheun. Pr t, problemi shqiptar, nuk ishte vetm ai i shqiptarve t Maqedonis, por ai i t gjith shqiptarve. Nuk i shihte kufijt si pengesa, pr aq koh sa n t dyja ant e tyre, frymonin shqiptar. “Gazeta Shqiptare” u sht drejtuar dje, disa prej miqve t tij, pr t msuar m shum, mbi ditt e fundit t jets, mbi ato q la prgjysm, mbi gjysm t thnat, apo mbi t thnat e harruara, pr shkak t vorbulls ku shpesh rrmbehemi.

  Nj ndr miqt e tij m t afrt ka qen gazetari e shkrimtari shqiptar n Maqedoni, Xhabir Ahmeti. N nj prononcim pr “Gazeta Shqiptare” ai thot se koht e fundit Xhaferri, me t cilin sht njohur q n kohn e gjimnazit, ka qen i paknaqur edhe pr shkak t smundjes s rnd. “Bashkpuntort politik i qen larguar disi. E shihnin si nj plak t lodhur e t smur, por ai n fakt nuk qe i till. Ai qe n nj mosh q mund t jepte shum”, - u shpreh Ahmeti. I pyetur pr pengun q Xhaferri mund t ket pasur, miku i tij prej nj jete, tha se “shqiptart e ndar ishin pengu q ka pasur Arbni. Megjithat, ai nuk i ka par si t ndar, ai fliste pr shqiptart pa i ndar nga njri-tjetri. Ka qen ithtar i Shqipris etnike, t bashkuar e t integruar”. Sipas Ahmetit, humbja e Sabri Godos dhe ajo e Arbn Xhaferrit, kan ln boshllqe t mdha n mendimin politik shqiptar. Ai shtoi se nuk ka dijeni pr ndonj vepr me t ciln ai po merrej koht e fundit, prve prmbledhjes s shkrimeve t shprndara.

  Miku tjetr i tij, ish-ministri Vehbi Bexheti thot se ndarja nga jeta e Xhaferrit, ka qen pr t nj lajm shokues. “Ai ishte nj ndr politikant m t mdhenj shqiptar. Dinte se si duhej br politika dhe shkenca, diplomacia dhe universiteti”. I pyetur se “’do t thot kjo humbje pr shqiptart e Maqedonis”, Bexheti u shpreh se, me ikjen e Xhaferrit, do t duhet koh q t gjendet nj tjetr Arbn Xhaferri q t punoj e t’i mbroj shqiptart. Por, si kan qen marrdhniet e ktij mbrojtsi t bashkimit kombtar shqiptar, me maqedonasit, t cilve kurrsesi nuk iu intereson nj bashkim i shqiptarve? Pr Bexhetin, Xhaferri gzonte respektin e t gjithve, edhe t vet maqedonasve, sepse dinte se si fliste dhe se si i argumentonte idet e tij. Qe e pamundur q ndokush t replikonte me t, apo t’i dilte kundr. “Atij nuk i kundrviheshin sepse nuk i irritonte. S’iu jepte mundsi q ta kundrshtonin, sepse ofronte argumente t forta. Dje kan ngushlluar t gjitha partit politike, duke prfshir ktu edhe at q sht n pushtet, VMRO-DPMNE”, tha dje pr “Gazeta Shqiptare”, Bexheti.

  Nj tjetr emr i njohur pr publikun shqiptar q ka pasur kontakte s fundmi me Xhaferrin ka qen edhe Muzafer Korkuti, nnkryetari i Akademis son t Shkencave. Si nj prej organizatorve t konferencs shkencore pr 100-vjetorin e Pavarsis, ai ka pasur me Xhaferrin kontakte t vazhdueshme, sepse ky i fundit qe ftuar t merrte pjes. “N dhjetor t 2011-s, kryesia e Akademis s Shkencave t Shqipris udhtoi drejt Maqedonis pr t takuar Arbn Xhaferrin. Ne e kishim przgjedhur si pjesmarrs n konferenc dhe udhtimi bhej pr t biseduar me t. Na priti n zyrn e tij dhe e vum re se qe tejet i knaqur nga ftesa. Na bri shum prshtypje gatishmria e tij. U vendos q n konferenc, ai do t fliste pr rolin e shqiptarve t Maqedonis n Pavarsin e Shqipris”, -tregon Korkuti. Sipas tij, Xhaferri e quajti nder pjesmarrjen n akademi. M tej, Xhaferri e Korkuti kan mbajtur kontakte t vazhdueshme (pa rndsi pr t’u botuar), mbi detajet e aktivitetit t nntorit, n t cilin fatkeqsisht prkundr dshirs s madhe, ai nuk do t mund t marr pjes. Megjithat, Korkuti beson se ai do ta ket mbaruar referatin e tij dhe uron q dikush ta sjell n konferenc. Nga ana tjetr, akademiku na tregon edhe nj tjetr bised me Xhaferrin, q i takon pikrisht dats 17 korrik, plot 1 muaj m par. “Pas intervists s tij t fundit, ku foli pr gjuhn standarde dhe mosftesn e Rexhep Qosjes n aktivitetin ton, i drgova nj mesazh, ku e urova pr qartsin dhe largpamsin e mendimit. E kam admiruar gjithnj, sepse ka qen i shqetsuar pr kulturn e trashgimin shqiptare, ka qe e qart n bisedat me t”,- thot Korkuti. Por mesazhi i akademikut shqiptar, mori nj prgjigje (me mesazh telefonik) t ciln po e botojm t plot m posht: “T jem i sinqert, jam shum n dilem t shkruaj pr disa tema q nuk m takojn, por mendoj nga aspekti profesional, kam marr disa her guximin q t shkruaj pr kto shtje, ngaq mendoj se gjuha nuk mund t jet vetm ‘shtje profesionale’. Ajo pr shqiptart ka rndsi primordiale. Po t mos kishim arritur deri ktu, druaj se populli shqiptar, do t tretej n valt e kohve”, - prfundon mesazhi, q sht njhersh edhe porosia e mbrame e ‘avokatit’ t shqiptarve.

  Xhaferi sht lindur n Tetov m 24 janar t vitit 1948. Ka mbaruar Fakultetin e Filozofis. Deri n vitin 1990 ka punuar n radiostacionet televizive n Prishtin, Kosov, si kryeredaktor i programit kulturor. Ka qen kryetar i PPD-s n Maqedoni nga 18 prilli i vitit 1995, e m pas lider i Partis Demokratike Shqiptare deri n vitin 2007. N zgjedhjet e dyta parlamentare n Maqedoni sht zgjedhur si deputet i pavarur (1994), e m pas si deputet i PDSH-s dhe gjat lufts n Maqedoni, ishte nnshkrues i Marrveshjes s Ohrit.

  (d.b/GazetaShqiptare/BalkanWeb)

 2. #22
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,128
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime
  Arbn Xhaferri: Gjuha t mos preket, shqiptart t bashkohen

  TIRANE-Arbn Xhaferri, intervistn e fundit pr nj media shqiptare e dha pothuaj nj muaj m par. N t ai foli pr debatin mbi gjuhn standarde shqipe dhe mbi mosftesn e Rexhep Qosjes n akademin festive t 100-vjetorit t Pavarsis. Sa i takon piks s fundit, ai pat thn se “Profesor Qosja gjithsesi nuk sht i rehatshm. Ai sht polemist i lindur dhe nuk i duron situatat ku ai duhet ta luaj rolin q dikush tjetr ia cakton. “Ndjenja e tij pr dinjitet dhe integritet sht shum e zhvilluar, kshtu q ai nuk prton q t polemizoj me ata q sipas tij kan qndrime t gabueshme. Duke marr parasysh kontributin e tij ndaj kulturs dhe kauzs shqiptare, mendoj se duhet t tolerohet, t pranohet ashtu si sht ai dhe jo si e paraplqejn t tjert”, pat theksuar Xhaferri.
  Zoti Xhaferi, pak koh m par, sht folur pr nj prarje gjuhsore(Shqipri e Kosov), e ushqyer nga akademit prkatse t shkencave. A konstatoni t njjtin problem?
  Standardi gjuhsor q luan rolin e indit ndrlidhs kombtar, do t ket m shum prkrahs te shqiptart jasht Shqipris, prfshir ktu edhe Kosovn. Ata thon se vendimi pr njsim t t folmeve, t dialekteve dhe krijim t nj gjuhe t njsuar(unike) paska prapavij politike?! Gjithkund n bot kto vendime merren n institucione politike. Kritikuesit e ndrlidhin iden e standardizimit me politikn, ngaq pr ta nocioni “politik” ka konotacion negativ. Mirpo, vendimmarrja pr standardizim t nj gjuhe gjithmon ka qen politike, t paktn derisa nuk zgjidhet kodi i njsimit. Pra, krijimi i gjuhs standarde sht vendim “par excellence” politik, i domosdoshm n zhvillimin kombtar, i pazvendsueshm n procesin e shndrrimit t nj populli n komb. Nj fjal e urt latine thot: “Quius lingua eius regio” (E kujt gjuha, atij territori). Kto shprehje t urta popullore zbulojn mekanizmin, vetdijen e formuar t nj populli pr rolin e gjuhs standarde n krijimin e ndjesis pr prkatsin e individve ndaj nj kodi t prbashkt. Ndrhyrja e politiks n kto shtje sht vetm iniciues, ndrkaq punt e tjera i kryejn specialistt. Argumenti q prdoret nga kontestuesit q e ndrlidhin gjuhn standarde me politik, me komunizmin ose Enver Hoxhn nuk jan t vetdijshm se far lavdrimi i bjn komunizmit dhe Enver Hoxhs.
  Akuzat mes gjuhtarve, por edhe ndaj Akademive t Shkencave prkatse sa vijn e shtohen. Pas 20 vitesh tranzicion, a sht nj stad normal ky i mendimit shkencor?
  Nj gjuh mund t mbrohet nse formalizohet, merr statusin e gjuhs zyrtare, nse kodifikohet, grafizohet, pastrohet nga brenda dhe jasht, lirohet nga neologjizmat, kalket, frazeologjit shterpe, ndrhyrjet n sintaksn e gjuhs shqipe, etj. Gjuha shqipe luan nj rol shum t rndsishm n procesin e kombformimit. Shqiptart, t ndar me besime fetare, me krahina q ushtrojn presion t madh n krijimin e nj spektri identitetesh antagoniste, t ndar, madje edhe kulturalisht, jan t ekspozuar ndaj nj trysnie, gati t paprballueshme q identitetin e tyre ta ndrtojn mbi premisa, q vetvetiu prodhojn antagonizma, konfrontime. Militantt e ndryshimit t standardit gjuhsor nuk marrin parasysh pasojat q mund t shkaktoj nj ide e till.
  Sipas jush, a duhet t ket nj diskutim mbi standardin dhe a po bhet n kahun e duhur?
  Diskutimet duhet t jen t vazhdueshme, por vetm n qarqet e specialistve. Gjuha, si shtrat i formimit t identitetit kombtar, meriton nj kujdes m t madh se sa nj deklarat n mediumet masive t komunikimit. Si do popull i qytetruar edhe ai shqiptar duhet ta institucionalizoj kujdesin pr ruajtje dhe zhvillim t gjuhs shqipe, pa t ciln nuk mund t ruhet identiteti jon kombtar. Mbi kt veori sht formuar vetdija jon kombtare dhe shtetet shqiptare.
  far do duhet ta merrte m shum vmendjen e politikanve, gjuhtarve, intelektualve, por edhe mbar shoqris shqiptare n kt vit jubilar?
  T zgjidhin problemet q varen prej tyre, duke filluar prej higjiens s ambienteve ku jetojm, veprojm dhe argtohemi, deri te mbikqyrja e pastrtis s gjuhs. Jam i vetdijshm se sht nj propozim prozaik, romantik, mirpo shum m pak i atht sesa realiteti yn.

  Intervista e realizuar nga Oliverta Lila, u botua m 17 korrik n gazeta “Shqip”.

 3. #23
  he he hee... Maska e halla mine
  Antarsuar
  05-01-2011
  Vendndodhja
  broj
  Postime
  1,485
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 8 postime
  Lista pr Shqiprin Natyrale

  Qekur kam qene i vogel e deri tani, me ka munduar nje mendim qe nuk i kam dhene dot pergjigje: Pse kur vdes nje njeri, edhe ata qe nuk e kane dashur per se gjalli ate apo idete e tij, thone vetem fjale te mira, bile nganjehere me te mira se ata qe kane qene miq me te ndjerin. Mu kujtua ky mendim teksa po lexoja dhjetra ngushellimet e politikaneve shqiptare nga Tirana, Prishtina, shkupi ne adrese te te madhit Arber Xhaferri. Shume prej tyre, duke qene se e kam pasur mik qysh nga viti 2001 Arberin, kane qene kunder tij dhe tezave e ideve te tij. Sot i pashe telegramet e tyre plot dashamiresi, glorifikim etj etj. Perse valle ndodh kjo dukuri? Kemi te bejme me "vrasje" te ndergjegjes? kemi te bejme me hipokrizi? Kemi te bejme me shfrytezimin e vdekjes se dikujt per perfitime politike personale? Kemi te bejme me ndonje rit fetar qe per te vdekurin nuk flitet kurre keq? Apo ndoshta pak nga te gjitha, apo ndoshta kjo eshte natyra njerezore? Ndoshta. Por gjithsesi, me duhet te them se personalisht Arber Xhaferrit dhe mendjes se tij te ndritur , i kam thene me shume se nje telegram ne librin tim "Kryengritja e Pambaruar" qe i kushtohet kryengritjes se shqiptareve ne vitin 2001. E tani qe nuk eshte me gjalle dhe nuk me degjon, po i dergoj nje pershendetje: Mirupafshim miku im i diteve te veshtira.

  Koo Danaj, 16 gusht 2012!
  Asnj kompromis, kurr asnjher.. deri n'apokalips!

 4. #24
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  Qllimet e prbashkta t BDI-s dhe PDSH-s

  Fitim Dika

  Zgjedhjet parlamentare t Maqedonis nxjerrin 123 deputet, ku 3 fitohen nga diaspora dhe 120 t tjer ndahen n gjasht njsi, ku do njsi ka nga 20 deputet. Prej ktyre 6 njsive, 2 njsi jan trsisht pa deputet shqiptar, nj me shumic shqiptare, dhe tre tjera t prziera, por ku shqiptart nuk nxjerrin m shum se 5 deputet. E bra kt sqarim pr t treguar se matematikisht sht thuajse e pamundur q n Maqedoni t ket m shum se dy parti shqiptare dhe kt e kemi provuar edhe n praktik, pasi asnjher tri ose m shum parti shqiptare nuk mund t nxjerrin q t gjitha deputet n zonat me popullsi shqiptare, me rast gjith partit e tjera prve dy m t mdhat doher jan t predispozuar t jen forca rajonale dhe prarse t votave shqiptare. Jo pa arsye edhe vizitat protokollare t Edi Rams, Sali Berishs dhe Erdoganit, kan injoruar partit e vogla shqiptare duke u takuar vetm me Mendu Thain dhe Ali Ahmetin. Kjo sqaron edhe titullin, se n t ardhmen shqiptart duhet t ken dy parti ose s paku dy blloqe koalicionesh, njra nn udhheqjen e BDI-s dhe tjetra nn PDSH-n, pr t mos shtuar problemet edhe m shum t shqiptarve; dhe tani le t sqarojm se cilat do duhej t ishin bashkpunimet mes ktyre dy partive m t mdha. Zonat administrative n Maqedoni jan t ndara n 83 komuna, s bashku me ato t Shkupit, ku vetm 16 jan me shumic shqiptare. N prqindje kjo i bie 19%, ndrsa shqiptart n Maqedoni zyrtarisht jan 25%. Nga ana territoriale, territori i Maqedonis ku udhheqin shqiptart sht edhe m i vogl, diku 15%, duke pas parasysh krijimin e komunave false me shumic maqedone si ajo e Mavrov-Rostushs, q ka vetm 8000 banor, por sht komuna m e madhe me territor n Pollog me 856 km katror. Do ishte n t mirn e t gjith shqiptarve me rast edhe nj platform e prbashkt mes PDSH-s dhe BDI-s q n kt komun t afrojn turqit, gorant dhe romt dhe kjo komun t rikthehet n komun shqiptare ose t zhbhet duke prfituar Gostivari dhe Dibra. Shembull t njjt kemi edhe n komunn Qendr Zhupa, ku partit shqiptare duhet ti trheqin pr vete partit turke, q t ket m shum votues pr partit ose blloqet shqiptare. Pra edhepse BDI-ja ka br punn e vet duke afruar popullsin jo-shqiptare n Maqedoni, n t ardhmen do duhej t bnte m shum n kt drejtim, ndrsa t njjtn monedh duhet t ndjek edhe PDSH-ja, q elektorati shqiptar t udhheq n sa m shum komuna. Dihet q projektet nacionaliste maqedonase, si Shkupi 2014, karnavalet e Vevanit, ngjarjet ne Kalan e Shkupit, i kan afruar m shum pakicat e Maqedonis me shqiptart dhe kjo duhet t shfrytzohet mjaft mir nga ata.

  Rasti ku dy partit m t mdha shqiptare do duhej t bashkpunonin sht n fitimin e komunave ose deputet shqiptar edhe aty ku shqiptart nuk jan shumic drrmuese si n Krcov pr t fituar si kryetar komune shqiptar apo n rastin e zgjedhjeve parlamentare pr t fituar n zonat maqedonase, si n zonn 3 ose 4. Ndryshimi territorial i zgjedhjeve sht nj tjetr politik e prbashkt mes BDI-s dhe PDSH-s.

  Poashtu t dyja partit duhet t inkurajojn q t politizojn shoqatat joqeveritare, arsimin, intelektualt dhe t punsuarit. Nga kjo lloj politike, historikisht prfitojn dy partit si nxitje n prparimin e mentalitetit ndr-shqiptar.

  Kto ishin disa raste t prbashkta q BDI-ja dhe PDSH-ja do t duhej t bnin dhe t ndihmojn njri-tjetrin n t ardhmen, ku fitimi i territoreve me shumic shqiptare n Maqedoni duhet t mbetet prioritet, bashkangjitur edhe me afirmimin e pakicave tjera jo-shqiptare n Maqedoni si gorant, romt dhe turqit. Nga bashkimi i dy partive shqiptare n shtjet baz t problemeve shqiptare, kurrkush nuk fiton m shum se populli shqiptar, populli q legjitimon pikrisht kto dy parti.


  MAPO

 5. #25
  Betimi i Hipokratit
  Antarsuar
  05-06-2004
  Mosha
  46
  Postime
  1,081
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Ngushellime familjareve dhe gjithe shqiptareve per humbjen e ketije njeriu te mire.Me ngjante shume em Godon kur fliste.Sishte gjithmone efikas sepse Thaci se lente te jete i lire.Sidoqofte humbja e tije eshte shume e madhe per shqiptaret e Maqedonise.Menduhi do ta kete edhe me te lehte tani.
  The good you do today;people will often forget tomorrow;do good anyway

 6. #26
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  Brari po e tepron me kta gomarllqe q po shkruan, t kishim t gjith nga nj prqindje t vogl t vizionit q posedonte Arbr Xhaferi do t ishim shum m para se sa jemi tani.
  Sui generis

 7. #27
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  ka sjell dikush aty lart nje thenje te z xhaferi per qosen..
  e ha meraku te ndjerin se pse nuk eshte ftuar qosja.. ne fest..
  pse nuk e di arberi se cfar pa vlora dhe shkiperia nga qosiszma e 97-tes..
  e di mire po sic duket paska qen ne nje mendje me qose caushet e 97-tes..
  si shpjegonet kjo dashuri e madhe e edvin kryekapobandes se 21 janarit per te ndjerin xhaferi..
  patjater qe shpjegonet me ate se nga zoteria i ndjere xhaferi nuku ka ardhur ndonje vrejtje a kritike qoft e lehte ndaj menxyres se 21 janarit qe organizoj edvin khmer ruzhi..
  tjater.. cfar vizionari mund te jesh kur ske guxuar kurre ti thuash ndal (qofte dhe me dy fjale) fushates kriminale qe shpertheu ne kosove nga bandat qosiste lpk-iste envero m.utaviste kunder rugoves e bashkpuntoreve te tij.. gjat e pas lufte..
  u vra luftetarja sabahete..
  si nuk foli arberi..
  si shpjegohet delegimi i nje bashkpuntori e antari te shtabit vrases zotit bardhil mahmutaj pran birose se partise se xhaferit..
  nuku shpjegonet ndryshe vec si pajtushmeri me llojin e ketyre banditve..

  pra or rrap sul.. ne vizionaret e atdhetaret nuku marrosemi mbas fallcove e portreteve te pa verifikuara..
  ju nderojeni.. por roli i tij mua sme ka bere kurr ta adhuroj..
  pra tek ai nuk shoh kurfar vizionari..
  tjeter..
  a eshte e vertet se ka vile luksoze ne golem te durresit zoti xhaferi?
  se atje kan dhe shum mafioz tjer vila..

  un vleresoj me shum ca forumiste ketu qe gjithmon e kan treguar shpirtin e tyre atdhetar.. se sa ca politikan ekranesh te perkedhelur..

  per mua hero eshte gazetari bardhyl..
  '

 8. #28
  he he hee... Maska e halla mine
  Antarsuar
  05-01-2011
  Vendndodhja
  broj
  Postime
  1,485
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 8 postime
  Brare kako si?
  Respekto opinionet e shumices qe shprehen me nderime ndaj Arber Xhaferit.
  Shprehe mendimin tend negativ pa e shk..dhyer temen. Qfaredo figure publike i ka kundershtaret dhe nese te gjithe keta perdorin ligesisht e qyqarisht lirine e shprehjes ne forum si po ben ti me kete rast, ateher nuk mbetet teme ne kembe.
  As une nuk e respektoja Ali Podrimen dhe e kam shprehur kete vetem me nje koment ne temen me rastin e vdekjes se tij, nuk abuzova. Mos mendo se vetem ti di te shkarravisesh.
  Asnj kompromis, kurr asnjher.. deri n'apokalips!

 9. #29
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  kako si-ut asnji tugum sja kam provue or hallmin enveruci.. qe villen dy kat baba yt e ka pi rankos se vicit..e 3 kat pi titos e kardelit.. e tash i ke 4 pi ktyne fahrudinave..

  leni por.dhat se nuk te shkojn..

  ja shife titon ..

  ---------

  mapo

  --

  Lavd pr Arbnin

  Shklzen Maliqi

  Me Arbn Xhaferin njihesha q nga viti 1967. Kemi studiuar filozofin n Beograd n t njjtn koh, vetm se ai ishte nj vit pas meje. Q nga kontaktet e para, ato n fillim nuk kan qen aq t shpeshta, Arbni dhe un kishim nj respekt t veant pr njri-tjetrin. Nuk kemi qen shok t ngusht gjat studimeve, por sa her q na kryqzoheshin rrugt, disi na forcohej respekti i ndrsjell. Ne kishim disa tema t prbashkta t bisedave, q n ato vite pothuajse fare nuk kan qen politike. Llafosnim pr kulturn, filmat, filozofin. Ai e adhuronte Nien, e un i kisha dro Nies, sepse m dukej tepr influencues, sikur ta merrte frymn.

  N vitin 1968 kur Arbnin e patn burgosur n Tetov me akuzn se ka qen ndr organizatort e demonstratave pr Ditn e flamurit, nj grup studentsh t filozofis pat br peticionin pr lirimin e tij. Un nuk kisha informata pr burgosjen dhe peticionin, por kur m njoftuan kolegt e nnshkrova at. Nuk di nse ai peticion ka pas efekt, por Arbni u lirua pas ca kohe, ndoshta edhe pr faktin se ai dhe vllai i tij Agimi pr mbrojts kishin avokatin e njohur “disident” Jovan Baroviin. Por, as pas ktij lirimi, n kontaktet tona nuk pat hyr politika. Ne kishim konsiderata intelektuale edhe kur ishin totalisht n margjina e t panjohur.

  Gjat viteve ’70 kur Arbni ndrpreu studimet (i kishte mbetur vetm diploma) dhe u punsua n RTP si redaktor, e un pata mbetur n Beograd, Arbni ka qen i vetmi person q do her q takoheshim m bnte “presion” t but q t kthehem n Kosov. Ne vazhdonim t bisedonim pr kultur dhe filozofi, aspak pr politik, por un besoj se n insistimet e tij kishte nj ik tendence kur m thoshte se “Kosovs i duheshin njerzit me vizione t hapura”.

  Po e theksoj kt aspekt t kontakteve kryekput intelektuale me Arbnin, sepse besoj thell se as ai e as un nuk kemi qen t prer dhe t gatuar pr politik. Vetm pas vitit 1981 politika u b fatum i prgjithshm, dhe diku nga mesi i ’80 na trokiti edhe neve n der duke na detyruar q t ndryshojm jett tona. Un mkatova me politikn para Arbnit, duke u br publicist dhe analist politik. Dhe pr koincidenc, kam qen un ai q e ka bindur Arbnin q n vitin 1987 ta botoj nj shkrim kozeri n revistn “Fjala”. Mbase ka qen shkrimi i par q e ka botuar n jet, ku n pak rreshta shpalosi nj talent deri ather t fshehur letrar si dhe t mendimtarit t holl.

  Nga fundi i viteve ’80 dhe fillimi i ’90-ve t shekullit t kaluar, ka qen nj periudh kur u patm br shum t afrt. Kur e patm nisur revistn javore Koha, me Veton Surroin (seria e par e viteve 1990-1991) Arbni ishte ndr themeluesit e revists dhe me rekomandimin tim filloi t shkruante kolumne t rregullta politike me nj z e stil brilant dhe argumentim reflektues q e shquante nga zrat tjer. Njkohsisht, kemi bashkpunuar ngusht edhe n themelimin e Partis Socialdemokrate t Kosovs dhe n udhheqsin e saj kemi mbetur nga viti 1990 deri n vitin 1993.

  Nuk po i shkruaj kto rreshta biografike t bashkpunimit ton pr ta “prvetsuar” Arbnin me nj kut timin, nga koha kur ai nuk ka qen aq i njohur dhe me ndikimin q e ka arrit m von jo vetm n Maqedoni, por edhe n rrafshin gjithkombtar. N ditn q m lajmruan se ka vdekur, po mundona q n kt prkujtim ta jap nj kontekst q mund ta shpjegoj katapultimin e tij t shpejt n politikn e lart pas viti 1993, kur vendosi q t kthehet n Tetov, duke e marr drejtimin e Partis Demokratike Shqiptare.

  Qysh n vitin 1992 Ylber Hysa, Veton Surroi, un dhe disa shok t tij nga Prishtina, kemi provuar ta bindim Arbnin q t transferohet n Tetov dhe ta marr drejtimin e Partis s Prosperitetit Demokratik, q n at koh ishte n kriz dhe manipulohej leht nga lidershipi maqedonas q drejtohej nga ish-komunistt me prvoj dhe tejet dinak, si ishte Kiro Gligorovi. Arbni, i cili e kishte n Tetov nj rreth t njerzve t brezit t tij me shum ndikim, por q nuk e kishin talentin dhe reflektimin e tij politik, n vitin 1992 e rezistoi kt sfid, ngase edhe vet nuk i besonte yllit t tij prej lideri. I msuar prej vitesh q t reflektoj n hije, nuk e imagjinonte se mund t bhej drejtues i shkatht i nj partie me prgjegjsi t mdha historike.

  Por n vitin vijues, 1993, e kuptoi edhe vet se politika e shqiptarve n Maqedoni nuk mund t’i lihej n duar liderve aksidental q nuk ishin n nivelin e krkesave historike dhe manipuloheshin dhe mashtroheshin leht. Arbni ishte nisur nj dit pa shum zhurm n Tetov, ku brilanca e tij intelektuale do t dallohej menjher duke sjell efekte kndellse edhe te faktori shqiptar, edhe tek ai maqedonas. Zhytja n politik e nj intelektuali gjithnj e bn at me ca njolla, por Arbni e dinte masn. Nuk ishte pa gabime, por edhe nuk pretendonte pagabueshmri.

  Si intelektual q ishte, Arbni pati sukses t jashtzakonshm n politik. Mund t krahasohet vetm m Ibrahim Rugovn, q po ashtu n politik hyri si meteor, me nj begraund paraprak akademik dhe intelektual. Por dallimi mes Rugovs dhe Xhaferit sht se i pari, me t hyr n politik e la krejtsisht punn intelektuale, kurse i dyti duke hyr n ujrat e politiks s lart, e ngriti at n nj mjeshtri t rrall intelektuale. Nuk bnte vetm fjalime dhe reagime ditore, por krijoi nj sr studimesh dhe esesh tejet domethnse, ku trajtonte tema t ndryshme, prej atyre t shtjes kombtare, deri t reflektimet pr vendin e shqiptarve n politikn dhe kulturn bashkkohore.

  Arbn Xhaferi ishte ndr politikant e rrall n botn shqiptare, por edhe n rajon, q politikn e bri njerzore, t dinjitetshme dhe t lavdishme.

  --

  pra kako si-ne e ke ti o hallmin..
  ti me krejt qosistat e beligradit..
  e me albina e mutsihana tjer..

  kte shkelzun maluqin.. e pash se sa me servilizem e perulje i gjindej edvin rucit kur erdh edvini me shit pallavren kurban..

  berllog jini krejt..
  Ndryshuar pr her t fundit nga Brari : 17-08-2012 m 07:35

 10. #30
  he he hee... Maska e halla mine
  Antarsuar
  05-01-2011
  Vendndodhja
  broj
  Postime
  1,485
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 8 postime
  Skica pr shqiptar
  64 pikpamje e kndvshtrime me rastin e vdekjes s Arbn Xhaferit n moshn 64-vjeare

  20.08.2012 - Enver Robelli


  1.

  Zotin K. e pyetn:
  - "far bni, kur e doni nj njeri?"
  - "E bj nj skic t tij", tha zoti K., "dhe kujdesem q ai ti prngjaj asaj".
  - "Kush? Skica?"
  - "Jo", tha zoti K. "Njeriu".  2.

  Njjt si shkrimtari gjerman Bertolt Brechti n rrfimet e tij t vogla mbi dhe me zotin Keuner edhe Arbn Xhaferi gjat angazhimit t tij publik bnte skica. Skica shqiptarsh. Ai i vizatonte ata prmes mendimeve. I idealizonte. Besonte se nga thellsia e shoqris shqiptare do t buroj e mira dhe ajo nj dit do t ngadhnjej mbi t keqen. Arbn Xhaferi dshironte q skicat e tij mbi shqiptart ideal tu prngjajn sa m shum shqiptarve real.  3.

  Skica e Arbn Xhaferit mbeti e paprfunduar.  4.

  Njeriu vdes dy her. Njher kur ndahet nga kjo bot. Dhe s dyti kur e harrojn ata q mbesim pas tij.  5.

  Arbn Xhaferi ka ln disa gjurm, t cilat e bjn t paharrueshm n shoqrit shqiptare kudo n Ballkan dhe te do shqiptar kudo tjetr npr bot.  6.

  N annus mirabalis, n vitin e mrekullive, m 1999, kur bota e civilizuar perndimore liroi Kosovn, Arbn Xhaferi ishte politikan me ndikim t madh n Maqedoni. Partia e tij ishte pjes e koalicionit qeveritar. Nga kjo pozit Xhaferi dha kontribut vendimtar q sa m shum shqiptar t Kosovs t gjenin strehim e shptim n Maqedoni. Nj val e madhe solidariteti e shqiptarve t atjeshm mbetet kapitull i ndritur i historis bashkkohore t shqiptarve n Ballkan.  7.

  Ai ishte mbshtets i madh i lvizjes lirimtare n Kosov, jo vetm n frontin politik. Pr kt shum politikan t Kosovs nuk jan m t vetdijshm.  8.

  Me angazhimin e tij politik n Maqedoni ai u prpoq q vokabularin e debatit publik ta avancoj n aspektin cilsor, prmbajtsor dhe artikulues.  9.

  Tetova, qyteti ku u lind, sipas dshirs s tij, duhej t bhej qendr e arsimimit dhe e europianizimit t shqiptarve t Maqedonis. Deri n shprbrjen e Jugosllavis kt rol e kishte luajtur Prishtina. Me heqjen e autonomis s Kosovs nga Beogradi, me prznien e shqiptarve nga shkollat fillore, gjimnazet dhe Universiteti i Prishtins kryeqyteti i Kosovs e humbi edhe funksionin e qendrs s shqiptarve jasht Shqipris.  10.

  Arbn Xhaferi prmes koalicionit me konservativt maqedonas t VMRO-s krijoi disa mundsi pr deprtimin e shqiptarve n sektorin publik, n zyra qeveritare dhe ndrmarrje publike.  11.

  Ashtu si shum grupe t tjera politike t shqiptarve n Ballkan edhe partia e Xhaferit, rrjedhimisht, nuk mbeti e paprekur nga fenomeni i korrupsionit. I manipulimit t votave. I kurtheve politike.  12.

  Si shumica e liderve politik shqiptar n Ballkan as Arbn Xhaferi nuk arriti q n kuadr t partis s tij - derisa ishte gjall - ti prkrah politikant shteghaps, ata q i prkushtohen zhvillimit, demokratizimit, prparimit.  13.

  Megjithkt, Xhaferi tregoi pjekuri politike kur n vitin 2001, pas shprthimit t kryengritjes shqiptare n Maqedoni, lufttart shqiptar i futi nn ombrelln politike, ua hoqi atyre imazhin e halabakve dhe, n nj mnyr, u b zdhns i tyre n tavolinn e bisedimeve n Ohr.  14.

  Ndoshta sht legjend, por edhe si e till e shpjegon mir mentalitetin e disa shqiptarve pr aventura politike pa program, si ishte kryengritja e vitit 2001. Pasi kishte shprthyer lufta n Maqedoni disa lufttar shqiptar marrin nn kontroll katundin e madh t Harains. Dikush nga qeveria e Athins i telefonon Arbn Xhaferit dhe i lutet t ndikoj te rebelt e Ali Ahmetit q t ken kujdes dhe mos ta sulmojn rafinerin e nafts afr Shkupit. Xhaferi thuhet se ishte prgjigjur kshtu: Dyshoj nse ata e din se sht rafineria.  15.

  Pas uljes s shtizave gjat lufts s vitit 2001, raportet mes partis s Xhaferit (PDSH) dhe asaj t Ali Ahmetit (BDI) u ashprsuan. Eksponent t PDSH-s akuzuan Ahmetin dhe politikan t rrethit t tij pr bashkpunim me shrbimin sekret jugosllav. U krijua nj mjegull e helmt politike, u publikuan e shprndan dokumente q gjoja provonin spiunllkun, por, n fakt, ato letra nuk dshmuan asgj. Humbi besimi edhe ashtu minimal mes politikanve shqiptar n Maqedoni. Nuk dihet tash se sht e vrteta dhe sht gnjeshtra. Duket se disa bajraktar t atjeshm shqiptar jan vetm instrumente t shrbimeve maqedonase n luftn me dosje.  16.

  N kt atmosfer mosbesimi, n varrimin e Arbn Xhaferit, mungoi edhe Ali Ahmeti. Kjo munges e Ahmetit flet shum pr klimn politike mes shqiptarve n Maqedoni.  17.

  Kacafytja e vazhdueshme mes partive shqiptare n Maqedoni bri q disa analist t huaj t deklarojn se lufta e vitit 2001 nuk ishte kryengritje pr liri e t drejta kombtare, por pr resurse e tender.  18.

  I lodhur nga smundja, Arbn Xhaferi, nuk pati forc (ndoshta as vullnet) t luaj rolin e qetsuesit dhe udhrrfyesit aktiv.  19.

  Ai faktikisht u trhoq nga politika; mbeti vetm deputet. Dergjej, lexonte, mendonte, shkruante nga kulla e tij virtuale.  20.

  Tekstet e tij nisi ti botonte n Tiran e Prishtin (kryesisht te Koha Ditore dhe te Shekulli). Obsesioni i tij ishte bashkimi i shqiptarve. Nuk besonte m n shoqrin shumetnike. Ndonse n koalicion me nacional-konservativt maqedonas partia e tij n gjysmn e dyt t viteve 90 predikonte pr bashkjetesn.  21.

  Shpejt u b i njohur dhe i popullarizuar. I plqente t merrte pjes n debate e takime, madje edhe ather kur do aktivitet ia vshtirsonte smundja dhe kur as publiku nuk ndihej mir prball lngats s tij.  22.

  Dshira e tij pr komunikim, kultivimi i rregullt i kontakteve e dallonin Arbn Xhaferin nga politikant dhe t ashtuquajturit intelektual shqiptar. Me vullnetin e nj uni q prek horizontet e bukura t jets ai prgjigjej n do mesazh telefonik dhe email. Kur vonohej, krkonte falje. Smundja...  23.

  N mesin e rrnojave dhe kaosit shqiptar, Arbn Xhaferi prpiqej t ishte normal. T jesh normal sot n mesin e shoqris shqiptare nuk sht pak.  24.

  Pr kt arsye ai mohej edhe nga gazetart e huaj.  25.

  Pas Ibrahim Rugovs Xhaferi sht i vetmi politikan shqiptar q me rastin e vdekjes kujtohet me fjal t zgjedhura n arenn ndrkombtare.  26.

  Javier Solana, tani pensionist mjaft aktiv n debate publike, shkroi n twitter se Xhaferi i ka br nj shrbim t madh vendit t tij. Shpresoj se njerzit do ta kujtojn at.  27.

  Ministri i jashtm i Bullgaris, Nikollaj Mlladenov, shkroi po ashtu n twitter: Lideri i shqiptarve t Maqedonis Xhaferi do t mungoj. Nj lider vizionar n Ballkan, i cili besonte n paqe dhe integrim t rajonit.  28.

  Nse i krahasojm kto fjal t personaliteteve t huaja me ceremonin shkel e shko t varrimit t Arbn Xhaferit, ather pikllimi n opinionin shqiptar duhet t jet i shumfisht. Ai meritonte nj ceremoni mortore dinjitoze. Si njrit prej politikanve kryesor t Maqedonis n dy dekadat e fundit, atij i takonte nj varrim me protokoll shtetror.  29.

  Pas vdekjes shqiptart t ojn n qiell. Kshtu po veprohet edhe me Arbn Xhaferin. Ata q pr s gjalli e injoronin, tash e mistifikojn, duke treguar edhe anekdota gjoja mbreslnse mbi miqsin me t.  30.

  Nj tem q Xhaferi e trajtonte vazhdimisht ishte raporti i shqiptarve me serbt, dy popuj q kan kaluar her faza simbioze, her periudha t armiqsis s prgjakshme. Meq i idealizonte n mas t madhe shqiptart, Xhaferi jo rrall problemet e tyre, moalin e tyre politik e shihte vetm si pasoj t pushtimit nga t huajt (osmant, sllavt). Pr t shqiptart ishin jetim t historis. N kt shtje kishte t drejt pjesrisht, por me lirimin e Kosovs m 1999, me avancimin e t drejtave t shqiptarve me Marrveshjen e Ohrit, me pavarsin e Kosovs, me antarsimin e Shqipris n NATO shqiptart patn shans t tregojn se jan faktor politik n Ballkan dhe nuk jan m jetim t historis.  31.

  Mbase m shum se do politikan shqiptar Xhaferi i prcillte me kujdes zhvillimet politike sidomos n Serbi e Maqedoni. Shpesh analizat e tij mbi mendsin politike n Beograd dhe Shkup, mbi rolin fatal t intelektualve serb e maqedonas n formulimin e politikave agresive ishin t vlefshme pr opinionin publik.  32.

  Si kontrast drastik duhet prmendur nj kshilltar t ish-kryeministrit serb Vojislav Koshtunica, i cili gjat nj konference t politikanve ballkanik n Luzern t Zvicrs (para disa vitesh) e kishte pyetur Arbn Xhaferin: A jeni ju katolik apo mysliman? Aq e gjer ishte dija e ktij zyrtari serb mbi shqiptart.  33.

  Si shkruan historiani zviceran Oliver Schmitti n njrin nga librat e tij, Serbia gjat shekullit XX nuk ka synuar ti integroj shqiptart. Ajo e dshironte territorin pa shqiptar. Pr kt qllim Beogradi nisi zbatimin e programeve shfarosse, dbuese, diskriminuese. Pothuaj njjt veproi edhe Maqedonia, qoft si republik jugosllave, qoft m von n fillet e saj si shtet i pavarur.  34.

  Arbn Xhaferi ishte i vetdijshm se politikisht po vepronte mes bashkkombsve t tij q ende oshilojn mes identitetit post-otoman dhe retoriks boshe proeuropiane. Kjo vlen veanrisht pr shumicn e trevave t banuara me shqiptar n Maqedoni, por as Kosova, as Shqipria nuk jan larg ktij mentaliteti.  35.

  Xhaferi ishte kritik ndaj ndikimit turk n viset shqiptare n Ballkan. Nuk e kundrshtonte bashkpunimin ekonomik mbi bazat e interesit t prbashkt. Por far ndodh n Kosov e Shqipri, ta zm, sht nj pazarllk pr interesa t politikanve plakits. Tashm jan dorzuar n tabakun e argjendt aeroporti i Prishtins, distribucioni i KEK-ut, n radh jan posta, telekomi, ndoshta edhe ndonj minier. N Shqipri ndrtimi i s ashtuquajturs rrug e kombit sht shoqruar me akuza t rnda pr korrupsion kundr nj konzorciumi amerikano-turk dhe disa politikanve shqiptar.  36.

  Pr t shpjeguar pak sfondin historik duhet sjell ktu nj shembull: n vitin 1928 n parlamentin e Mbretris Serbe, Kroate e Sllovene n Beograd u vra Stjepan Radici, nj politikan kroat. Vrass ishte Punisa Racici, malazez, i cili n vitin 1920 kishte kandiduar n Tetov n nj list t prbashkt t Partis Radikale dhe Xhemijetit (partis s myslimanve shqiptar). M von Racici kreu punt brutale t Beogradit n Kosov. Pra, aftsia politike e shqiptarve historikisht nuk ishte e theksuar sa duhet, madje shpesh vendimet qen fatale, si tregon rasti i Racicit, i cili u zgjodh deputet me vota t shqiptarve.  37.

  Mbi kt trashgimi historike dhe politike Arbn Xhaferi u prpoq t inicioj dika si emancipim publik, shtetror, kulturor, arsimor.  38.

  Ai ishte i bindur se me kt trashgimi t zbeht historike dhe politike shoqrit shqiptare jasht Shqipris kan gjithnj e m pak gjasa t funksionojn rregullt brenda shtetit maqedonas dhe n Kosov si shtet i paprfunduar.  39.

  Por Xhaferi e kishte br edhe prvojn tjetr t hidhur: kur shprtheu lufta m 2001 dhe kur edhe te disa nacionalist maqedonas dhe akademik ekzistonte gatishmria pr ndarje territoriale, as Shqipria, as Kosova nuk ishin n gjendje t merrnin prgjegjsin pr nj territor q eventualisht do te shkputej nga Maqedonia.  40.

  Shqipria ideale e Arbn Xhaferit edhe sot sht larg Shqipris reale. E njjta vlen edhe pr Kosovn.  41.

  N Tiran e Prishtin pr bashkim kombtar, pr flamur me shkabn me dy krena dhe rekuizita t tjera q ndezin epshin nacional flasin e irren matrapaz me pushtet, t cilt natn bjn biznese me oligark t Serbis, ndrsa ditn luajn rolin e patriotit.  42.

  Shnimet e Xhaferit pr konsolidimin e shqiptarve n Ballkan ndoshta do tu shrbejn gjeneratave t ardhshme si piknisje drejt projekteve t reja politike. Projekti m i rndsishm i t gjitha shoqrive shqiptare n Ballkan duhet t jet lirimi nga prangat e politikanve plakits.  43.

  Arbn Xhaferi u nda fizikisht nga bashkkombsit e tij n nj vit simbolik: n 100-vjetorin e pavarsis s Shqipris, kur lidert politik shqiptar nga sallonet e Europs shikohen si zgjebanik t rrezikshm. Por edhe zgjebanikve diplomatt din tua rrahin supet. Mjafton ti kryejn detyrat e caktuara nn krcnimin e shantazhit.  44.

  Arbn Xhaferi nuk do t jet dshmitar i marrzive t ardhshme politike. T gjallve u mbetet q t minimizojn sa m shum q t jet e mundshme efektet negative t marrzive t pritshme.  45.

  Xhaferi nuk ishte vetm politikan. Dhe kjo e dallonte nga shum politikan t tjer shqiptar.  46.

  Kritikn e filmit e kishte m shum se pasion.  47.

  Me zemrim e kishte shikuar parlamentin e mjer t Kosovs, i cili nuk e nderoi aktorin Bekim Fehmiu me nj minut heshtje, sepse pasksh jetuar n Beograd. Xhaferi thoshte: Bekim Fehmiu ishte nj aktor i madh i prmasave botrore, pinjoll i nj familje nacionaliste atdhetare, i cili n do rast e ka theksuar identitetin e tij kombtar. Kur producentt italian morn prsipr q ta shndrrojn n yll botror krkuan nga ai q t ndryshoj pak a shum emrin dhe mbiemrin e tij, konform fonetiks moderne. Sa m kujtohet propozimi ishte Backy Feymy, por ai kategorikisht refuzoi edhe ndryshimin e nj germe t vetme.  48.

  Viteve t fundit, ndonse vinte shpesh n Kosov, Xhaferi smbante m kontakte me politikant sundues t Kosovs, t cilve ua kishte hapur nj pjes t rrugs pr tu br t pushtetshm.  49.

  N lidhje me kt ai thoshe: Koht kan ndryshuar. (...) Rrethanat e reja krijojn miqsi t reja, ato t vjetrat, pak nga pak, po zvetnohen. Interesat e reja krijojn ndrveprime dhe relacione t reja.  50.

  Pr keqprdoruesit e shum t liris ai kishte kt mendim: Liria gjithmon i zbut kriteret morale t prfaqsuesve t shtetit, krijon lakmi dhe prirje q prmes korrupsionit dhe formave t ndryshme jolegale t prmirsohen pozitat e tyre n sistem.  51.

  Arbn Xhaferi me paraqitjet e tij shkrimore n Prishtin e Tiran arriti shpesh t bj jehon n mesin e publikut. Ishte ndr publicistt e pakt shqiptar q lexohej gjithandej.  52.

  Me kalimin e viteve e kishte konsoliduar autoritetin e tij n hapsirn publike. Kjo i krijonte atij njfar lirie t atakonte t gjith ata q, sipas tij, e kritikonin gjoja pa t drejt kombin e tij shqiptar.  53.

  Por Arbn Xhaferi nuk ishte fanatik i paprmirsueshm i mendimeve t tij. Gjat bashkbisedimit disamujor me t pr realizimin e librit N Tetov, n krkim t kuptimit ai u tregua i gatshm t ndryshoj, t korrigjoj dhe t rishqyrtoj disa mendime, t cilat i kishte thn n vrull e sipr pr ta theksuar dhe pr ta spikatur synimin e shpjegimeve t tij.  54.

  sht shum hert t bhet nj bilanc prfundimtar i angazhimit t tij politik dhe publicistik.

  Dika e till do t jet e mundshme pas shum vitesh.  55.

  Deri ather shoqrit shqiptare n Ballkan duhet ta gjejn paqen me vetveten.  56.

  Duhet ta humanizojn jetn e tyre shoqrore dhe ambientin politik.  57.

  Duhet ta bjn realitet ndrrn pr europianizim.  58.

  Europianizimi fillon duke e prndritur shoqrin, duke e edukuar at pr t br dallim mes t mirs dhe t keqes.  59.

  Kombi i Arbn Xhaferit prej vitesh sht n udhkryq, n krkim t orientimit.  60.

  Nse n njzet vitet e ardhshme nuk arrihet nj transformim rrnjsor dhe pozitiv i shoqris, ather pak ia ka vlejtur edhe angazhimi i Xhaferit me shkrime.  61.

  Shoqria shqiptare do t ruante n mnyr meritore kujtimin pr Xhaferin nse i merr parasysh disa prej kshillave t tij racionale.  62.

  Elozhet me fjal boshe dhe piedestalet prej balte nuk do ta nderonin Xhaferin as tash, as n t ardhmen.  63.

  N emailin e tij t fundit, t drguar para disa javsh, Arbn Xhaferi m shkruante shkurt: T falnderoj shum pr bashkpunimin. Kshtu u mbyll nj kapitull i bashkbisedimit ton intensiv disamujor, i cili buronte nga sinqeriteti i dyanshm dhe kureshtja pr trajtimin e temave t zakonshme dhe t pazakonshme.  64.

  Zoti Keuner tha: sht vshtir ti msosh ata, me t cilt je i zemruar. Por kjo sht veanrisht e domosdoshme, sepse sidomos ata kan nevoj pr kt m s shumti.
  (koha.net)
  Asnj kompromis, kurr asnjher.. deri n'apokalips!

 11. #31
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  mes tjerash lexojm..

  --

  Tetova, qyteti ku u lind, sipas dshirs s tij, duhej t bhej qendr e arsimimit dhe e europianizimit t shqiptarve t Maqedonis. Deri n shprbrjen e Jugosllavis kt rol e kishte luajtur Prishtina. Me heqjen e autonomis s Kosovs nga Beogradi, me prznien e shqiptarve nga shkollat fillore, gjimnazet dhe Universiteti i Prishtins kryeqyteti i Kosovs e humbi edhe funksionin e qendrs s shqiptarve jasht Shqipris.

  ---
  tash mburren disa se kush ja kajti nanen prishtines..
  pra..qe nga qender kulturor arsimore per shqiptaret me u ba..m.ut..

  mburren kush hodhi i pari tenxheret ne menx..kush shkrujti i pari EHO ne wc te fakulltetit..e tjera pallavra..

  sikurse kupi me shok mburren se kush i qendisi komunikatat..
  ani se mbas qatyne komunikatave erdh armata tenkiste e i genocidoj qindra mij shqiptar gra femij pleq e vajza..

  jena liri-beresa thojn..
  ose faksa-dergusa.. si milaimi zek..

  liri bers eshte vec njani.. billi i klintonit..me shok..

  tjeret jan pallavra beres..e pasuni-kosove-plackitsa..

  ..

 12. #32
  i/e regjistruar Maska e Anesti_55
  Antarsuar
  22-10-2005
  Postime
  2,665
  Faleminderit
  23
  14 falenderime n 14 postime
  http://ina-online.net/maqedoni/20515.html

  Shuarja e jetes se A.Xhaferrit do te sjelle nje boshllek te madh ne rradhet e intekeltualeve me vizion te shqiptareve te Mqedonise,por dhe ne rang kombetare.
  Une e kam ndjekur ate ne intervista te ndryshme dhe ishte nga te vetmit politikane dhe historiane, me nje vizion te qarte per gjendjen dhe te ardhmen e popullit te tij.
  Ndoshta kur perballesh i vetem te konsiderojne Don Kishot,por kjo nuk mund te ndodhe me A.Xhaferrin,qe dhe me shuarjen e tij TRONDIT. Atij do ti kendohet nje mevlud i cili ne permbajtje permbledh jeten e Muhametit. Por duke lexuar kete shkrim mjafton te kuptosh, se kleriket musliman kane zgjedhe me mire tja kendojne sesa tja kendoi ai dhe me shuarjen e tij.Ato kane qene ne dileme sepse shkrimi i tij u hoq nga arshivat e medjave dhe te gazetes Shekulli qe e kishte botuar ate. Ne kete shkrim Xhaferri,shpjegon ne menyre shkencore se perse kulturimi i sunduesit mbijetoi deri ne ditet tona.Ai shprehet se mungoi institucioni i c'kulturimit,qe ndoshta nuk pati jete prej reaksionit qe jepte pagezimi i emrimit te tij Pjeter Bogdani.Pra me kete studim ,ai prononcohet kunder kultures islamike te sunduesit osman.

  Nje shkrim qe gezon dhe trondit nga Arber Xhaferri

  Ndreq e prish...Arbn Xhaferri
  "Detyrn e drejtorit e kam pranuar pr ta uar Institutin prpara, duke marr parasysh rrethanat n t cilat gjendej ai, gati i shuar nga mungesa e kushteve reale pr funksionimin e nj institucioni shkencor...", - thot n letrn e vet t dorheqjes drejtori i Institutit pr Trashgimi Shpirtrore dhe Kulturore t Shqiptarve t Maqedonis, doktori i shkencave historike, z. Ramiz Avdyli. Kjo dorheqje nuk mund t mbetet si lajm i thjesht, por duhet t analizohet si paradigm q shpjegon shum procese q zhvillohen n shoqrin e shqiptarve t Maqedonis.
  Ky institut te populli i ktyre anve njihet edhe me emrin e rilindsit Pjetr Bogdani, figurs m tragjike t historis dhe t kulturs shqiptare. Kjo dorheqje ka nj parahistori q shpjegon shum drejt pozitn e shqiptarve t Maqedonis.
  sht krijuar nj bindje se shqiptart e Maqedonis paskan nj identitet pak m t veant se shqiptart e tjer. Ky pohim, kjo veori nuk sht shpjeguar sa duhet, por, mbase po teproj, sht prdorur si nj pohim i mirqen. Kt veori "identitare" t shqiptarve t Maqedonis do ta ndrlidhja me fenomenin e kulturimit dhe t inkulturimit q shfaqet te do popull i sunduar.
  Ata q kritikojn ose konstatojn se shqiptart e Maqedonis kan nj identitet q dallon nga standardi kombtar, kt konstatim e ndrlidhin me rolin e religjionit n jetn e tyre t prditshme.
  Sipas mendimit tim, shqiptart e Maqedonis, nga aspekti i ndjenjave kombtare jan m radikal se t tjert. Ata asnjher nuk kan munguar n betejat kombtare gjat shekujve, si pjesmarrs n beteja apo n detyra logjistike.
  Ministri par i lufts n qeverin e par t pavarsis, ishte tetovari, Mehmet Pash Deralla, njri nga figurat m t shquara shqiptare t asaj koh. Po ashtu nuk duhet harruar faktin se standardi i sotm i gjuhs shqipe pr her t par filloi t zbatohet n gazetn n gjuhn shqipe, "Flaka e Vllazrimit" q botohej n Shkup.
  N eksodin e fundit t shqiptarve t Kosovs, ata luajtn nj rol ky historik dhe kombtar, jo vetm me solidaritetin politik lidhur me luftn pr pavarsin e Kosovs, me pjesmarrjen n luft, por edhe me strehimin e tyre duke penguar prpjekjet e strukturave shtetrore maqedonase pr t krijuar nj korridor t shprnguljes pa kthim.
  Por, si t shpjegohen pohimet lidhur me zakonet orientale q jan m t theksuara t shqiptart e Maqedonis, ose si t shpjegohet ndrlidhja e tyre me trendet n mnyrn e veshjes t nj pjese t grave myslimane shqiptare?
  Kjo dukuri m shum sht demonizuar sesa analizuar n mnyr objektive. Ndikimi n mnyrn e veshjes nuk ka t bj me bindjet fetare, por qytetruese. N librat fetare nuk ka asnj informat lidhur me modelin fetar t veshjes s femrave.
  Shpjegimet jan t trthorta, prandaj t vrtetn duhet krkuar te mnyra se si vishen grat e nj populli tjetr, q fal kapaciteteve m t mdha ekonomike, politike, ushtarake, sunduese arrin q t'i imponoj vlerat e tij popujve t tjer, si ka ndodhur n Perandorin Osmane.
  Ky sundim ka ndikuar te do popull i nnshtruar, duke filluar nga grekt (shum mbiemra ruajn ndikimin e gjuhs turke, kostumet, zanatet, fjalt etj.), pastaj serbt bullgart, maqedonasit, malaziasit dhe deri te shqiptart.
  Kjo dukuri e imponimit t kulturs s popullit sundues ndaj atij t sunduar quhet kulturim (zhveshje e identitetit dhe t vlerave t popullit t sunduar dhe imponimi i zakoneve dhe vlerave t sunduesit). Popujt q lirohen nga sundimi i huaj, menjher fillojn t inkulturohen, duke e ringjallur traditn e tyre. Barts t ksaj reform kulturore, prkatsisht identitare bhen institucionet.
  Dallimet e brendshme shqiptare n segmentin e identitetit kulturor kan t bjn me ekzistimin, funksionimin t instituteve t ndryshme ku bhet seleksionimi i dijes, i vlerave, i projekteve. Inkulturimi, rikthimi n kodin paraprak kulturor arrihet prmes funksionimit t instituteve. Aty ku jan themeluar institutet pr inkulturim, identiteti kombtar fillon t mbisundoj dhe t'i spraps ndikimet nga jasht.
  Bie fjala n Shqipri kan ekzistuar institutet kulturore kombtare, prandaj atje inkulturimi arrihet shum leht, aty ku kto institucione jan t reja ky proces sht m i ngadalsuar, si n Kosov, ndrkaq n mjedise ku mungojn kto institucione, si n Maqedoni, aty inkulturimi pret dit m t mira.
  Pa institute profesionale kulturore procesi inkulturues ngec dhe krijon hapsir pr restaurim t vlerave q vazhdojn misionin akulturues. T vetdijshm pr kt rol t instituteve n prodhim dhe ruajtje t vlerave kombtare, n Shkup u themelua Instituti pr Trashgimin Shpirtrore dhe Kulturore t Shqiptareve t Maqedonis, dika e ngjashme me institutet albanologjike dhe etnografike. Ideja ishte mahnitse pr t gjith njohsit dhe adhuruesit e kulturs shqiptare.
  Programin e hartoi njohsi i mir i kulturs dhe i veprimtaris s instituteve, z Xhabir Ahmeti, ndrkaq n postin e drejtorit u emrua zonja Mirushe Hoxha, doktoresh n fushn e shkencave humaniste. Objekti ku do t vendosej instituti u zgjodh Kurshumli Hani, nj objekt shum i prshtatshm i periudhs osmane. N prurim t ktij instituti morn pjes kryeministri Gruevski, ministra, ambasador, dinjitar t besimeve fetare etj. Atmosfera ishte inkurajuese.
  M n fund do t filloj grumbullimi dhe klasifikimi i vlerave t tradits, t gjurmve t vazhdimsis son kulturore.
  do popull q dshiron t ruaj vlerat e tradits q e prkufizojn identitetin e tij kombtar, themelojn institute t ktilla, sidomos n fazn e organizmit t lufts pr lirim kombtar.
  Sllavt e jugut kto institute i quajtn "matica" (amza). Kshtu serbt e themeluan Matica Serpskn (1826), kroatt Matica Hrvatskn (1831), sllovent Matica Sllovenskn (1864), malaziasit Matica Crnogorskn (1993), ekt Matica eshkn (1831), sllovakt Matica Sllovackn (1864) etj. N kto amza ndrtohej identiteti kombtar mbi veorit e traditave kulturore. Shum shpejt kto qendra shndrroheshin n vatra t zgjimit t vetdijes kombtare.
  Kt qllim patn edhe themeluesit e Institutit pr Trashgimi Shpirtrore dhe Kulturore t Shqiptarve t Maqedonis. Mirpo situata q n fillim zuri t ngatrrohet ngaq iniciatort, gjithnj n vij t krijimit t vazhdimsis kulturore t shqiptarve, n vij fryms politike t rilindsve e emrtuan institutin me emrin e figurs m tragjike t historis son t periudhs s ringjalljes s vetdijes kombtare, Pjetr Bogdanit. Filluan presionet nga m t ndryshmet.
  Disa thoshin se qeveria turke sht e shqetsuar me vendosjen e ktij instituti n nj monument t trashgimis kulturore turke. Ky reagim n fakt hap dilema shum t rnda. Bie fjala kujt i takon trashgimia kulturore historike osmane? Kto tema shfaqen edhe n situata t tjera t ngjashme me problemet q ndrlidhen me shprbrjen e perandorive (Austro-Hungareze, Osmane, Sovjetike etj).
  Te popujt tjer q u liruan nga sundimi osman kto probleme u zgjodhn pa kurrfar dilemash. Serbt i morn n kontroll t gjitha kto objekte dhe me to bnin 't donin, por kryesisht i rrnonin, kshtjellat, xhamit, teqet, hamamet etj. Po kshtu vepronin dhe grekt, bullgart madje edhe maqedonasit.
  Problemet e ksaj natyre u shfaqn vetm kur shqiptart tentonin q t'i shfrytzojn kto objekte n kushte t reja. Reagimi ndaj ksaj ideje kishte t bnte me veprimtarin kombtare t Pjetr Bogdanit (1630-1689), i cili organizoi nj kryengritje pr lirim kombtar ku merrnin pjes edhe shqiptart mysliman. Turqit e sotm ia zn pr t madhe pse ai deshi ta shfrytzoj luftn austro-turke pr t arritur qllimin e tij.
  Sidoqoft, kjo luft u ndrpre pr shkak t epidemis s murtajs (1689). Trheqja e ushtris austriake krijoi situat t re, ku kundrshtart e sundimit osman dnoheshim me vdekje.
  Edhe Pjetr Bogdani, shkrimtar m i shquar i letrsis s vjetr shqiptare, kryepeshkop i Shkupit, doktor i filozofis, autor i shum veprave n mesin e t cilave shquhet "eta e Profetve", barts i shum titujve t tjer t rndsishm pr at koh, njri nga pes shqiptart m t mdhenj t shekullit t XVI dhe XVII (Gjon Buzuku, Lek Matrnga, Pjetr Budi, Frank Bardhi etj.), t cilt hodhn bazn e identitetit kombtar t shqiptarve, euriditi m i madh shqiptar i asaj kohe, nuk lihej i qet. Autoritetet osmane e ndiqnin hap pas hapi.
  Ai vdes nga murtaja m 1689. Autoritetet osmane, m 1698 dhjet vjet pas vdekjes s tij arrijn ta zbulojn varin e tij dhe n shenj t hakmarrjes mbetjet e tija mortore i hedhin npr rrugt e Prishtins pr t'i ushqyer qent.
  Pr t'i ikur obligimeve t tjera themeluesit e ktij instituti bn kompromise duke emruar institutin me terma shpjegues: Institut pr Trashgimi Shpirtrore dhe Kulturore t Shqiptarve. Por, as ky kompromis fyes pr tradit kulturore shqiptare nuk mjaftoi derisa u mor vendimi q t dal nga ky objekt.
  Nuk dshiroj t hyj n detaje t tjera, kush sht fajtor e kush kontribuues, por sht fakt se ky institut nuk u prit mir nga nj pjes e vogl e popullit shqiptar t cilt kan senzibilitet tjetr identitar, si dhe nga qarqet nacionaliste maqedonase t cilt kan nj prvoj t madhe se si t'i prthajn iniciativat e ksaj natyre. N kt rast ata, si edhe me raste t tjera shkurtuan mjetet financiare dhe drejtori, Ramiz Abdyli, duke par se nuk ka mbshtetje dha dorheqje.
  Arsyet e dorheqjes ai nuk i shpjegon, por e mjegullon duke prmendur shkaqet shndetsore. N raste t ktilla detyra e intelektualve t mirfillt sht dshmia. Ai, ka pr detyr q t'i shpjegoj pse dshton nj iniciativ, nj institucion shum i nevojshm pr shqiptart e Maqedonis dhe pr kulturn shqiptare n prgjithsi.
  Pjetr Bogdani ishte ndr t part q shkruante me nj gjuh t kuptueshme shqipe:
  Skupja gjytet perndesh,
  nd ranx t Lubotenit,
  qi regjina Rodopesh (7)
  trajtoj motr Priserenit.
  Tashm sht br zakon q t thuhet se n Kosov mbrohet interesi serb, kinez, korean, sllovak etj. Askujt s'i bie ndrmend se aty mbrohet vetm interesi shqiptar. Po kshtu edhe me Pjetr Bogdanin... Vepra e tij sht bazament i kulturs shqiptare.
  Ka ardhur koha q t gjith shqiptart duhet ta trajtojn dhe mbrojn kulturn si nj vler mbi do partishmri. Me institute t ksaj natyre mbrohet brthama e veoris kulturore t shqiptarve si dhe ruhet nj material nga e kaluara jon q do t'u shrbej gjeneratave t ardhshme ta kuptojn vetveten m mir...
  ILIRIA NEWS AGENCY - Ceremoni fetare pr
  Injorantin e kam frike,
  Budallin e meshiroj,
  Te diturin (civilin) e dua pa mase.

 13. #33
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  hall min flmn per ato pikat qe ke sjell per arberin..

  ne njeren nga ato..thuhet..se i ka ndihmuar te vijn ne pushtet te kosoves keta QE JAN..
  dm,th celulat polpotiste..

  thx hallmun..

  ---

  ja cthot ki ilber lila..

  --

  Arbn Xhaferi mbetet pasuri kombtare


  panorama

  Opinione Hn, Gusht 27th, 2012

  YLBER LILI

  Nuk kam ndr mend t shkruaj artikuj vajtues dhe as t thur elozhe pr Arbn Xhaferrin, ngaq ai nuk e dshironte as njrn dhe as tjetrn. Gjithsesi, marr t drejtn t hedh prciptas n letr disa karakteristika t ktij burri t madh, meq e kam njohur dhe kam bashkpunuar m t afro dy dekada. Qysh n krye t hers duhet theksuar se ai mbetet personalitet unikal, i paprsritshm, politikan me prmasat e nj burrshtetasi, intelektual “par excellence”, njeri i mendimit, guximit dhe i veprimit. Ndoshta mbetet figura m e kompletuar e kohrave moderne e bots shqiptare, shkurt dhe shqip pasuri kombtare. Si i till sht tepr e vshtir q m nj t rn t lapsit t kopsitsh jetn dhe veprn e tij. T paktn personalisht e kam pothuajse t pamundur kto dit, ngaq shpirtrisht ende jetoj me ndrrn se ai nuk sht ndar fizikisht nga jeta. Gjithsesi, sht thjesht ndrr – produkt dhimbjeje, trishtimi, malli e kshtu me radh. E megjithat vazhdoj t mbetem peng i ksaj ndrre, sidomos kur hyj gjat ktyre ditve n zyrn e tij. Bash aty, 16 vite me radh kam pasur fatin t rri, t msoj, dgjoj, bisedoj, bashkpunoj dhe t jem dshmitar i t thnave dhe t pathnave pr publikun. Ata pak metra katror e tejkalojn dimensionin e nj zyre politikani, intelektuali, filozofi dhe mendimtari.
  2-Pa klithje e potere, por me maturi, pjekuri, menuri me racionalitet dhe, mbi t gjitha me forcn e argumenteve, aty jan zhvilluar beteja t ashpra politike dhe intelektuale. Madhshtia e Arbn Xhaferit qndron edhe n faktin se ai u vendos n peshoren e aktorve t politiks planetar dhe doli q aty me sharmin e nj njeriu t madh enciklopedik. Idet e tij n vij t analizave t thella politike, etnike, historike, filozofike dhe shkencore krijuan nj qasje m racionale t faktorit ndrkombtar pr shtjen shqiptare n veanti dhe pr Ballkanin n prgjithsi. Megjithse, ai veproi n nj koh prerjesh dhe dilemash t mdha historike, ku do veprim politik dhe intelektual matej disa her, pr sa koh q kishte nj Kosov t pushtuar dhe nj Shqipri me sistem t brisht shtetror, zyra e tij shrbeu si piktakim i forcave politike mbarshqiptare. Pa dashur t hyj n detaje, ai mbetet personalitet me tharmin prej gjeniu, i cili arriti t ndrtoj shkolln dhe doktrinn e politiks kombtare. Jo vetm kaq! Arbn Xhaferi ishte institucion m vete. Aty (n at zyr) u krijuan laboratort e thellsis se mendimit politik kombtar, kndshikimet e gjeopolitiks aktuale, platforma e vetvendosjes s popujve, projekte pr shtjen ame, pr integrimet brendashqiptare, programe ekonomike dhe politike, kulturore dhe mediatike pr botn shqiptare, jan prpunuar tezat rreth identitetit, religjionit, nacionalizmit shqiptar, jan gatuar projekte bazuar n argumente t fuqishme pr t’u paraprir tendencave hegjemoniste sllave, jan shkruar me qindra faqe rreth gjuhs standarde shqipe si kod i identitetit kombtar (ngulmimi i z. Xhaferi pr respektimin e gjuhs standarde duhet par n optikn thjesht dhe vetm t forcimit t identitetit kombtar, integrimit dhe komunikimit). Sikundr jan dhn ide pr daljen nga qerfulli i tranzicionit demokratik, pr forcimin e orientimit europian t kombit shqiptar. Jan shkruar dhe prpunuar strategji veprimi pr luftn e Kosovs, pr risocializimin dhe demokratizimin e shoqris s paslufts n Kosov. N kt aspekt ka shum detaje, sepse sht br nj pun e paimagjinueshme, ndoshta m mir se Kryeministri i Kosovs Hashim Thai, pakkush e din. Edhe pas ksaj periudhe, ai nuk gjeti qetsi.
  3-Konflikti i vitit 2001 e vendosi srish n sprov Arbn Xhaferin si politikan, intelektual dhe strateg. Kur e gjith bota shqiptare prfshir edhe institucionet e shtetit shqiptar dhe t Kosovs u zun n befasi, Xhaferit dhe partis e tij u ra barra m e madhe pr riparimin e pasojave. Ai jo vetm q e mbshteti kryengritjen , por u doli pr zot edhe drejtuesve t saj. sht folur shum pr Marrveshjen e Ohrit, jan t shumt ata q duan t rrokin pas betejs flamurin e saj, por e vrteta sht krejt ndryshe. M.O sht katriprisht produkt i mendjes s ndritur t Arbn Xhaferit dhe bashkpuntorve t tij politik. Ky njeri i madh n at koh arriti t mposht propagandn maqedonase, e cila prpiqej ta identifikonte konfliktin me krimin e organizuar, ose me paraqitjen e Kosovs si vrim e zez, ku tentohej t zhyteshin t gjitha vlerat qytetruese t shqiptarve. Prmes asaj Marrveshjeje, motivet e konfliktit u mbartn n Kushtetutn e Maqedonis. sht tjetr gj se n far mase sht realizuar kjo Marrveshje, e cila humbi misionin e vet shoqror dhe mbeti vetm si faktor pr ndrprerjen e konfliktit, por, pr kt duhet pyetur Ali Ahmeti, t cilit i buzqeshi fati t jet qytetar i lir dhe t identifikohet si politikan kryesisht fal Xhaferit. N kt kuptim, mosmirnjohja nuk paska kufij. Ahmeti u rishfaq si nj mosmirnjohs i madh, kt e dftoi me mospjesmarrjen n varrimin e njeriut q e mbrojti dhe e mbshteti pa asnj rezerv.
  4-E pra, nuk sht thjesht zyr, por institucion q vendosi standarde n politik, q kulmoi me thellsin e mendimit kombtar shqiptar, q u parapriu fenomeneve devijante n shoqri, q u shpalli “luft frontale” t gjith atyre q mtonin “kafshimin” identitar t shqiptarve, q zhvilloi beteja t pandrprera ndaj qarqeve, t cilat n emr t religjionit krkonin t zvetnonin aspektin nacional t shqiptarve. Ai na tregoi se nuk duhet t fshihemi pas gishtit t kozmopolitizmit dhe t relativizojm nacionalizmin shqiptar. Arbn Xhaferi ishte m modest sesa duhej. Ai doli me ide dhe modele q kishin pesh strategjike, si ishte krijimi i shteteve etnike dhe dshtimi i shteteve multietnike. Modestia e tij qndron n faktin se ai pr asnj moment nuk e konsideronte veten shpiks, prkundrazi edhe n kt rast, megjithse u ballafaqua me probleme, pengesa dhe trysni t madhe, e konsideronte veten si njeri me fat q nuk sht peng as i politiks dhe i askujt tjetr. Pr rrjedhoj, ai pati kurajn dhe guximin politik dhe intelektual t riaktualizoj dhe t’i pasuroj me mendime t thella shkencore kto tema t fjetura, natyrisht edhe t “rrezikshme”. Argumenti i tij kryesor ishte: Nuk mundet q n rrnojat e shteteve t dikurshme shumetnike t ngrihen shtete t reja me smundjen e vjetr. Ndonse u akuzua si nacionalist, ai nuk shqetsohej dhe brengosej, sepse ishte i paraprgatitur. Ai ishte patriot dhe nacionalist q, sipas tij, n kuptimin shqiptar jan sinonime t njri-tjetrit. Kur fliste pr nacionalizmin, ai kishte parasysh mendsin e popullit shqiptar e cila nuk sht ksenofobike, por e hapur ndaj tjetrit. Trajtimi i ksaj teme ishte brilant, sipas tij shqiptart nuk kan tradit t demonizimit t popujve fqinj. N tokat shqiptare nuk ka varre masive, n traditn e politiks shqiptare nuk gjenden elaborate armiqsore ndaj kombeve t tjera, n historin shqiptare nuk ka raste t vrasjeve masive t popujve t tjer, dihet qndrimi i shqiptarve ndaj hebrenjve, po ashtu edhe i italianve gjat Lufts s Dyt Botrore, e kshtu me radh. E thn m nj fjal, Xhaferi e konsideronte nacionalizmin shqiptar si dig pr t mbrojtur identitetin kombtar nga vrshimet q vijn nga t tjert. N fakt, ai ishte nacionalist i thekur modern. Ai shpesh thoshte: pr t krijuar stabilitet t brendshm dhe t jashtm, duhen plotsuar t paktn tri kushte elementare. Kohezion i brendshm, mirqenie ekonomike dhe demokraci liberale. Nse i referohemi ksaj skeme, sidomos parimi i kohezionit t brendshm t sistemit, duhet t rivlersohet roli i nacionalizmit dhe i religjionit. “Duke marr parasysh realitetin shqiptar, sidomos ekzistencn e tri feve, mund t arrihet n prfundimin se nacionalizmi shqiptar vetvetiu e ngjesh kohezionin e shoqris shqiptare, ndrkaq religjioni, po ashtu vetvetiu e shkrmoq kt unitet shembullor”, shprehej Xhaferi. Ai tr kohs kishte bindjen e thell se modeli i ndrtimit t identitetit kombtar t shqiptarve sht ai etno-kulturor, si sht pr gjermant, italiant dhe shtete t tjera europiane. Sipas tij, identiteti etnik krijon kohezionin e brendshm t shteteve shqiptare t Shqipris dhe t Kosovs.
  5- N at zyr jan kyur shum kujtime, por edhe t pathna. A ishte me t vrtet smundja q e detyroi t largohet nga politika aktive apo ishin idet dhe mendimet e tij. Cilat ishin marrdhniet me aktort dhe faktort ndrkombtar. Cili ishte kndvshtrimi i tij pr politikant shqiptar dhe qndrimet ndaj Tirans zyrtare. Cila ishte jeta e tij prtej zyrs. A sht krcnuar, shantazhuar, anatemuar. A ka qen vetmitar Arbn Xhaferi dhe n far periudhe. Cilat ishin vlersimet e tij pr figurat kryesore prfshir edhe Ismail Kadaren, apo pr shoqrin, kulturn dhe median shqiptare. Cilat kan qen n esenc marrdhniet me krahun e tij t djatht, Menduh Thain. Si arriti t ringjall shpresn e shqiptarve t Maqedonis pr barazi dhe dinjitet. T gjith me pak prjashtime (prjashtuar miqt e tij n Kosov). Kur flasim pr Arbn Xhaferin, kryefjala sht viti 1993, ku themeloi Partin Demokratike t Shqiptarve. Pyetja shtrohet nga rrjedh, si hodhi shtat dhe arriti pjekurin politike dhe intelektuale, kush ishte burim frymzimi etj.
  Duke i trajtuar n vijim t thnat dhe t pathnat e tij, konstatohet se askush nuk mund t pretendoj se n jetn publike, politike dhe intelektuale t jet i prkryer, por Arbn Xhaferi pa shum buj ecte n shkallaret e perfeksionit. Arbn duke e mbyllur kt artikull, po respektoj ritualin e afro dy dekadave. Drita e zyrs sht e ndezur, ora shnon 1:30 minuta, koha kur largoheshe drejt baness pr nj sy gjum dhe vije t nesrmen fiks n 10:30 t paradites. Desh harrova, po t rikujtoj se n tavolin ende jan shnimet pr kumtesn e 100-vjetorit t shtetit shqiptar.

  --

 14. #34
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  panorama

  -


  Refuzimi i shrbimit t fundit t Arbn Xhaferit


  4

  Opinione Mrkur, Gusht 29th, 2012

  MENTOR NAZARKO

  Ende vazhdon seria e elegjive t miqve t Arbnit, individ q m s shumti apo m s drejti jan vetm bashkkohs t tij, si pr t na mbushur mendjen se dhe ky vetcilsim i tyre tregon se q tani ai e ka zn vendin n prjetsi. Mes ktyre elegjive jan disa ku artikulohet shqetsimi pr cilsin e varrimit t tij. Dhe realisht ka dika q ia vlen t diskutohet n at varrim, element i prjetsimit t Arbnit, apo i kontributit t tij publik e kombtar edhe si i vdekur.
  N fakt, nuk sht ky motivi i vetm q m shtyn n konsiderimin e nj problemi me varrimin. Prjetimi personal prej ktij varrimi ishte trondits. T shihje nj figur aq t jashtzakonshme t drgohej me nj makin t zakonshme me ngjyr bari, nn nj diell prvlues, n nj tok t that, n nj varrez t mbushur dingas me varre pa rrugina mes tyre, t shihje pluhurin dhe gurt t rrokulliseshin mbi arkmortin e tij, ishte dika vrtet trishtuese, ndrsa varrmihsit bnin punn e tyre. Me kt eksperienc t trisht n varrimin e tij, do kesh gjithmon arsye t reflektosh vetm, me adhurues t Arbnit, me miq t vrtet apo bashkkohs: a e meritonte ai kt ceremoni? Qe do t thot, a ishte ceremonia n lartsin e figurs s tij? Vemas ceremonis s Tetovs q i parapriu varrimit, a mungonte dika tjetr?
  Konsideratat reflektive mbi kt varrim do ti gruponim n dy kategori, nisur nga kndi i shikimit. S pari ato q prpiqen ta shohin cilsin e varrimit t nj figure kaq t madhe si ajo e Xhaferit nga kndvshtrimi kombtar dhe, s dyti, ato q e shohin nga kndvshtrimi partiak. Edhe kndvshtrimi i dyt sht shum i rndsishm, sa koh q duhet supozuar se familja e Arbnit ia kishte besuar trsisht organizimin partis krijuar nga ai, Partis Demokratike t Shqiptarve. Varrimi n Tetov ku ai kishte varret e t parve, ku zhvilloi aktivitetin e tij, ku vepron Partia q ai themeloi, ngjau ve prmbushjes me gjas t ndonj amaneti, nse Arbni merrej me amanete, nj veprim bujar i familjarve, megjithse familja e tij m e afrt sht n Prishtin.
  Po e nisim kt reflektim me konsideratat e frymzuara nga kndvshtrimi kombtar. Kto konsiderata, si thash, ushqehen jo thjesht nga artikuj t tjer kritik pr cilsin e ceremonis mortore t Arbnit. Ata artikuj dhe eksperienca traumatike n varrim thjesht m dhan shtysn fillestare q t bashkohesha dhe un n kto reflektime. M shtyu n t vrtet dhe fjalia e dikujt gjat ndenjes n partin e Arbnit, se maqedonasit kishin afruar organizimin e nj ceremonie zyrtare edhe n Parlamentin e Maqedonis, porse PDSH nuk e kishte pranuar. Pra, prkundr atij varrimi, paska ekzistuar mundsia q nj figur aq e rndsishme si Arbni n rrafsh maqedonas,- n vendin me emrin Maqedoni, duhet t kishte nj varrim m gjithprfshirs: jo vetm t shqiptarve, jo vetm t PDSH-s, por dhe t BDI-s dhe t maqedonasve.
  Po mundohem t imagjinoj homazhet mbi trupin e tij n nj mjedis t Parlamentit maqedonas. Nse do ndodhte kshtu, n at mjedis do detyrohej t vinte Presidenti i Maqedonis, pse jo dhe Kryeministri. Do t vinin krert e partive t tjera, t gjith ambasadort, dhe shum personalitete t popullsis sllave. A do ishte ky nj gabim? A duhet t na shtynte hipokrizia q shoqron shpesh pjesmarrje t tilla, ta shmangnim nj ceremoni zyrtare? Nse autoritetet maqedonase konsideruan ta nderonin Arbnin n vdekje t tij, ather do duhet t thoshim se ata m n fund i thirrn mendjes. Arbni kishte mes meritave t veta, meritn se ishte njeriu q e shptoi Maqedonin. E bri kt jo pr nj vend ku duhet t sundonin maqedonasit, por si vend ku maqedonas dhe shqiptar duhet t jetonin bashk n paqe n nj korniz juridike bashkjetese, si ishte Marrveshja e Ohrit. Alternativa pr sllavo-maqedonasit ngjante e frikshme, sepse do ishte ajo e nj konflikti q sdo t ndalej pr nj koh t gjat. Arbn Xhaferi ishte ai q e shndrroi skenarin e lufts n skenar paqeje dhe lufttart n politikan me platforma t menduara shtetformuese. T bje luft n mes t Europs, n shekullin e XXI, nuk do ishte zbavitse pr nj popullsi t vogl n armiqsi me fqinjt nga t gjith ant.
  E pra, t shihje t gjith personalitetet politike dhe shtetrore t Maqedonis t prkuleshin para trupit t Arbn Xhaferit, do t ishte shrbimi i fundit fizik i tij dhe n vdekje pr paqen dhe pajtimin. Gjat varrimit n Tetov pata rastin t shihja vrtet pikllim n sjelljen e dy drejtuesve t nj partie maqedonase, ndrsa merrnin pak dh nga varri i Arbnit dhe e preknin me buz, sipas ritit t fes s tyre. Imagjinojeni se efekt do t kishte te popullsia shqiptare dhe te ajo maqedonase shprehja e pikllimit, e nderimit t pjess sllave pr nj figur si e Arbnit! Prfytyroni diskutimet e ndryshme popullore me z, n forume t ndryshme publike, n media, n media sociale, pr nj pjesmarrje t prbashkt n nderim t atij q mund t quhet dhe shptimtari kryesor i Maqedonis, qoft me manipulimin komprometues q i ka br nj Kryeministr si Gjeorgjevski me hipotezn e ndarjes, qoft dhe me kontributin themelor n hartimin dhe firmosjen e Marrveshjes s Ohrit. Apo me shndrrimin e lufttarve n alternativ politike!
  Nj ceremoni e till, q pastaj mund t vazhdonte normalisht n Tetov, do t ishte afrmendsh ceremoni pajtimi qoft dhe e prkohshme pr krert e partive politike shqiptare, Ali Ahmeti dhe Rufi Osmani, me pasuesin e Arbnit, Menduh Thain. Edhe kjo do t reflektonte n gjirin e popullsis shqiptare, q e rreshtuar n dy apo tri partit kryesore, reflekton ndarje t madhe mes veti nse nisesh nga egrsia e shkmbyer n media dhe forume sociale, n debate apo fushata politike. Do ishte rast kontakti edhe midis prfaqsuesve politik t Shqipris q kishin ardhur pr ta nderuar Arbnin dhe atyre t Maqedonis!
  Nga kndvshtrimi partiak, nj ceremoni e till do t shkonte trsisht n favor t PDSH-s. Do t ishte Menduh Thai ai q do t kishte dritn kryesore t projektorve. Do t kishte vmendjen m t madhe mediatike pr mesazhet e tij me goj apo me sjellje. Do t ishte ai mikpritsi i ceremonive. Pr nj dit ai, fal Arbnit, do t ishte n qendr t vmendjes s tr shtetit, t tr popullsis s nj vendi si Maqedonia. Menduh Thai do t merrte kurorn e pajtuesit, n nj vend q edhe pas daljes nga konflikti i armatosur ruan ende gjendjen e nj konfliktualiteti t heshtur. Mos vall kjo ceremoni e organizuar e nxori Arbnin vetm si njeri partie, duke e kufizuar pak? Mos vall duke e nxjerr Arbnin ashtu si ishte n t vrtet, si dik q i prkiste jo thjesht nj partie, por nj populli, nj shteti, disa shtetesh, nj kombi, edhe vet PDSH-ja do kishte efekte pozitive n imazhin e vet? Eventualisht dhe maqedonasit mund t prfitonin politikisht nga kjo ceremoni, por ku do ishte problemi nse t gjith do prfitonin dika? Dhe mbi t gjitha do t fitonte klima e marrdhnieve ndretnike, prej efekteve psikologjike q do t krijoheshin n popullsin e przier nga varrimi zyrtar i Arbnit.
  Sdi sa i vrtet sht zri se maqedonasit donin nj ceremoni t till dhe se PDSH-ja e refuzoi. Sdi sa e vrtet sht se Ali Ahmeti donte t vinte n varrim, por PDSH e ndaloi. Sdi se cilat kan qen arsyet e nj refuzimi eventual nga krert e PDSH-s. Epo nse jan t vrteta kto refuzime, pavarsisht arsyeve q nuk dihen, do t ishim prpara nj rasti t humbur pajtimi apo afrimi t dy popujve kryesor t Maqedonis fal nj njeriu q i prkiste njrit prej popujve! Dhe nse kto refuzime jan t vrteta, sdo t ishte kjo mnyra m e mir pr t nderuar Arbnin dhe as pr ta protagonizuar partin q ai themeloi, si parti t pajtimit dhe t paqes mes maqedonasve dhe shqiptarve! Do t ishte mbyllje sysh, para nj shrbimi q Arbni me siguri do donte ta bnte dhe i vdekur pr popullin e tij!

  Me shume nga kjo kategori:
  ■Private apo publike?
  ■Drejtsi e prnjmendt n koh krimi
  ■Vjeshta e nxeht e politiks
  ■Hidrocentralizimi i Shqipris
  ■Arbn Xhaferi mbetet pasuri kombtare
  ■Nastradint midis nesh
  ■Arsimi i lart dhe politika fiskale
  ■Duhet nj rritje ekonomike mbi 5-6%
  ■Qeverisja e munguar e opozits
  ■Polic dhe lypsar


  4  Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Panorama Online. Moderatori

  7 Komente per Refuzimi i shrbimit t fundit t Arbn Xhaferit


  adrian hysi
  29 Gusht, 2012 - 13:46  Me varrimin qe i bene Xhaferrit te Pavdekshem ,partia qe ai krijoi nuk tregoi gje tjeter vecese eshte parti mesjetare.
  Mentor ,me shkrimin tend ke shprehur dhe ndjenjat tona per Figuren me te madhe moderne te historise se kombit tone.Faleminderit!

  Prgjigjjuni  alban
  29 Gusht, 2012 - 15:37  Te lumte, Mentor Nazarko!

  Prgjigjjuni  Arber
  29 Gusht, 2012 - 15:42  Nuk para lexoj shume artikuj, por ky me terohqi vemendjen.
  Shkrim shume i goditur, per te kuptuar se ku jemi vertet : prapa bote

  Prgjigjjuni  marinc
  29 Gusht, 2012 - 17:25  Me vjen keq qe nje intelektual si MENTOR NAZARKO , pas paraqitjes se disa kuazi intelektualeve me shkrime vajtuese per te ber mizen buall duke e ritur XHaferin sipas vogelsise se mendjes se tyre ,prisja qe NAZARKO ta thot te verteten mbi figuren kontraverse te XHaferit me disa fjale ,pa tendenca per ta ule me teper se qe ai e uli vehten sa ishte gjalle ,dhe pa e glorifikuar sic do te donin ta benin ata qe besonin ne madheshtine e tij intelektuale dhe kombetare.Me duhet ti them ca fjale per te kuptuar shqiptaret se kush ishte XHaferi i gjalle dhe i vdekur .Sakrifikoi grua, fmij, miqsi te vjetra dhe te reja derisa e rrmbeu timonin e levizjes kombetare ne Maqedoni. XHaferi qe nga dita e pare qe doli ne skenen politike shqiptare ,nepermjet agjensise se lajmeve te SHqiprise qe ishte nje puc i vertet ndaj kryesise se partise me te madhe shqiptare ne Maqedoni PPD, filloi te gnjente dhe te fantazonte nj t ardhme per gjith shqiptaret jasht do realiteti rural, global dhe premtonte se gardhi i fshatit do t shpartallohej e do t ishin t lir dhe te bashkuar gjith shqiptaret ne nje shtet.. Ky projekt politike qe e promovonte dhe e mbronte me fanatizem XHaferi deri ne vdekje para simpatizanteve te tij injorant ne Maqedoni dhe me gjer mes shqiptareve, ishte vetem kopje e zbehte e projektit famekeq serb ,te gjith serbet ne nje shtet.Promovimi i nje ideje te tille ne platforme politike i shkonte per shtati vetem Serbise per te arsyetua lufterat qe kishte hapur ,per teritore ne Kroaci,Bosnje ,Mal te zi ,Kosove dhe Maqedoni dhe per te arsyetua se nuk jane te vetmit ne ballkan qe duan gjith serbet te jetone ne nje shtet ,por ja edhe shqiptaret kane ambicje te tilla te prishin kufite dhe te nxisin luftera per teritore.Edhe pse e dinte XHaferi se nderkombetaret ne menyre unanime kishin denuar projektin famekeq te akademise se shkencave serbe ,ai me kembengulje vazhdonte mes shqiptareve te plasonte nje ide te tille duke manipulua me deshirat gjith shqiptare pa mos ju then te verteten mbi mundesite per te realizuar nje projekte te tille.Plasimi i nje ideje te tille me doemos do sjellte konflikte te medha mes shqiptareve ,dhe patriotet e vertete shqiptar realiste qe luftonin bashke me aleatet Amerikan dhe Europjan do shpalleshin tradhetar ,kurse fantazeret dhe manipulantet me ndjenjat kombetare qe as vete nuk besonin ne nje mundesi reale per prishje kufish dhe bashkim kombetar do shpallen patriote te medhej shqiptar ne mesin e shqiptareve injorante .Ne fund z.Nazarko XHaferin e pjellen sherbimet anti shqiptare per te manipulua shqiptaret injorante ,jetoi me injorantet ,dhe vdiq e u varos nga injorantet ,me perjashtim te disave qe moren pjese per te mos thellua hendekun mes shqiptareve .

  Prgjigjjuni  kotfare
  29 Gusht, 2012 - 17:50  A donin apo jo maqedonasit, kjo gje eshte krejtesisht hipotetike.
  por fakt eshte qe e gjithe ceremonia e varrimit ishte nje organizim mos me keq.
  e kjo fale PDSH-se. por ky lloj oganizimi eshte ne linje me kete parti, pasi dihet qe ajo ka humbur te gjitha zgjedhjet, pikerisht per shkak te nje organizimi skandaloz te fushatave dhe te vet procesit zgjedhor.
  A e permend kush faktin, qe arkivoli i te ndjerit u mbulua me flamurin e PDSH-se e jo me ate kombetar? po faktin qe varrimi u be me rit musliman?
  me pak fjale, z. Arber Xhaferi u trajtua si ekskluzivisht si aset vetem i PDSH-se ose me shkurt i z. Menduh Thaci.

  Prgjigjjuni  Avni Kabashi
  29 Gusht, 2012 - 19:38  Per marinc -in,zoteri nuk dua te flas per figuren e te ndjerit,vetem desha te te korigjoj ne nje krasim qe e je bere lidhur me projektet serbomedha per territore dhe endrres dhe projektit te te ndjerit Xhaferi.Nuk munde te barazoshe projektete shoviniste te serbis me aspiratat Shqiptare,nuk di a e din qe Serbia eshte ne territore te huaja dhe i ka kolonizuar me gjenocid dhe ne funde nuk vendos Europa apo Amerika per bashkimin natyral te hapsires gjith shqiptare por vetedija jone

  Prgjigjjuni  Avni Kabashi
  29 Gusht, 2012 - 19:39  shteteformuese,faleminderit pershendetje .

  Prgjigjjuni

  ..............

 15. #35
  Skandinavien Maska e TetovaMas
  Antarsuar
  20-03-2008
  Vendndodhja
  Te vendi i xhenetit
  Postime
  2,695
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Citim Postuar m par nga zAN Lexo Postimin
  Pajtohem me parafolesin....Vertet nje humbje e madhe per gjithe shqiptaret.

  Ngushllime Familjes!

  Cfare humbje madhe per shqipetaret !! Politikanet shqipefolesa nuk meritojne te vdesin ne shtrate ,pore ata duhet te ngrehen zhagas si Gadafi.

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •