Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  25-02-2010
  Postime
  72

  Kngt e tyre jan me plot frymzim dhe me nj ideal t lart patriotik dhe kombtar

  Vllzrit Mrijaj Mihilli, Gjevalini me motrn e tyre Klaudijen padyshim se jan kngtar-rapsod te folkorit Shqiptar t Lugut te Drnit dhe ne rrethin e tyre ata njihen si artist te mrekullueshem pr afro dy dekada ishin dhe jan panderprer me kengn shqipe ata kndojn qysh ne kohn e femijeris se tyre Vllezerit Mrijaj qysh ne vegjeli jan prpjekur q me artin e tyre muzikor t ln gjurm te shkelqyera artistike ku edhe ja doln per mrekulli pra ne rrethin e tyre arriten te krijojn respekt dhe nje dashuri te mirefillet m kngn folklorike dhe at popullore n Lug te Drinit te Komuns se Klins. Vllzrit Mrijaj Mihill Mrijaj, Gjevalin Mrijaj me motren e tyre Klaudijen (Mrijaj)Prenaj, u lindn, n fshatin Zllakuqan te Komuns s Klins, shkolln fillore e kryen ne vndlindje n At Shtjefen Gjeovi,ne Zllakuqan duke treguar suksese te shkelqyesheme ne mesime me sjellje shembullore duke u marr me aktivitete artistike pra ata perher me kengen popullore e folklorike jan te pandalshem.Mirpo pas perfundimit te shkolles fillore ku ne jemi deshmitar te asaj katrahure te eger barbare u pershkallezua dhuna n Kosov aty kah fillim vitet 1990 te keqsimit te situates politike ne vendin ton ,kur pushtuesi serbosllav filloi me metoda diskriminimi dhe helmime masive ne shkollat tona shqipe vllezerit Mrijaj me motren e tyre Klaudijen sikurse shum te rinj te tjer ne Kosov u detyruan qe te marrin botn ne sy pra te mergojn ne Europ ,strehohen ne Gjermani dhe vazhdojn jetn e tyre atje , perfundojn pjesen e tjeter te mbetur te shkollimit te mesem n Gjermani me suksese dhe fillojn me punn e tyre pr mbijetes duke mos kursyer asnj cent per arsimin ne Kosov e cila u zhvillonte ne kushte shume te veshtira pra duke qen perher afer kshillave per financim te institucioneve te Republikes se Kosovs qe ishin n at koh ne okupim njiherit nuk e kursyen veten fare per asnje moment duke financuar rezistencen e armatosur pra luften heroike te UK-s ne te cilen mund te deshmojn kurdoher. Mirpo kenga e tyre e vllezerve Mrijaj me Klaudijen per asnje here nuk u ndal kurr pra as per asnje ast ata me veglat e tyre muzikore pra me ifteli ,sharki dhe lahut me duete te ndryshme t perbashketa i kndonin lirimit ,atdheut ,patriotve,deshmorve,martirve te kombit Kosovs dhe Shqiperis Etnike me zrin e tyre te embl ,mrekullueshem dhe shum karakteristik me ngjyr autoktone prej nj rapsodi t gjall pra n te vrtet, perher nga ajo koh edhe sot i qndrojn besnik kngs s mirfillt rapsodike e popullore pa e degjeneruar -oroditur kngn shqipe. .
  Vllezerit Mrijaj me motren Klaudijen me nj mjeshtri t rrall prej rapsodi popullor, po e ruajn dhe po kultivojn me dashuri ,shpirt dhe besnikri pra ne menyre te shkelqyeshme melosin e vjeter autokton t Dukagjinit, Malsis s Gjakovs dhe t Rugovs .
  Vllezerit Mrijaj Mihilli,Gjevalini me motren e tyre Klaudijen jan t lidhur emotivisht n nj trup, nj shpirt me kngn e tyre folklorike dhe popullore shqipe. Kngt e tyre jan me plot frymezim dhe me nj ideal t lart patriotik dhe kombtar.
  Ata kan kenduar deri me sot shum keng te ndryshme folklorike atdhetare dhe patriotike ne koncerte te ndryshme ne diaspore ne kuader te festave te ndryshme kombetare per diten e flamurit, darsmave e ahengjeve te tjera te ndryshme ku do here e treguan veten se jan burim i pashtjerrshem pra ata kan nj bagazh t shkelqyeshem burimi t artit Shqiptar.
  fare risie pritet nga Vllzrit Mrijaj dhe motra e tyre Klaudija n muajt ne vijim pra per vitin 2012 ?
  N nj t ardhme shum te afert nga Vllezerit Mrijaj ,Mihilli ,Gjevali,dhe Klaudija pritet te dalin me nj album t ri me kng t reja te krijuara pra t zgjedhura, folklorike dhe popullore Shqiptare.
  Vllzrit Mrijaj me kenaqesi te madhe flasin pr adhuruesit e tyre me respekt dhe dashuri duke then se ju na mbani gjall pra ne si kengetar ju duam shum kudo q ndodheni si ne Lug t Drinit te Kosoves,trojet Shqiptare ashtu edhe ne diaspore t Gjermanis dhe Europ pra kudo dhe kurdo q na dgjoni, kemi shum respekt pr juve ,per juve adhuruesit e muzikes folklorike dhe popullore ne jemi t priveligjuar perher me juve pra si theksuam me lart neve degjuesit tan na japin kurajo-forc dhe na mbajn gjall dhe krenohemi perher me ta .
  Ju premtojm ne jet se me an te artit- folklorit dhe muzikes popullore kurr nuk do ju zhgnjejm perher do jeni te lumtur me neve gjithher do jemi me zemer dhe shpirt me juve do kndojm per atdheun dhe Shqiperin tone Etnike te perbashket mirpo edhe sipas shijes suaj pra vetem me kenge popullore dhe folklorike do ja dalim te gjith bashk t knaqur. Adhuruest tan te kenges folklorike e popullore jan me plot ngrohtsi i prshendesim perzemersisht nga zemra dhe shpirti jon thon; Vllezerit Mrijaj ,Mihilli ,Gjevalini me motren e tyre Klaudija (Mrijaj)Prenaj nga Gjermania dhe gjithnje krenohen me adhuruesit e tyre Shqiptar te Kosovs ,Shqiperis dhe mbar Trojeve Etnike te Kastriotit.

 2. #2
  Perjashtuar
  Antarsuar
  25-06-2012
  Postime
  661
  Bukur bukur, por vendin ke ngaterruar.

  Tek nenforumi I muzikes.

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •