Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 11
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e bebi im
  Anėtarėsuar
  03-07-2012
  Postime
  121

  Kur merret kalcium gjate shtatzanise?

  pershendetje te gjitheve, vecanerisht femrave shtatzane
  jam e interesuar te di se kur merret kalciumi ne forme tablete gjate shtatzanise, sepse une jam ne javen e 19 dhe nuk kam filluar te marr ende kalcium tablete. gjate kesaj periudhe kam marre acid folik(deri ne javen e 13) dhe me pas e kam nderprere, nderkohe qe marr rregullisht multivitamine tablete 1 here ne dite.
  ju lutem kush ka nje info te sakte apo nje eksperience te veten le te ma thote...
  jam ne pritje...

 2. #2
  un skam marre fare thjesht kam ngrene shume bulmetra. ska si natyralja mendoj.

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e bebi im
  Anėtarėsuar
  03-07-2012
  Postime
  121
  Citim Postuar mė parė nga Enii Lexo Postimin
  un skam marre fare thjesht kam ngrene shume bulmetra. ska si natyralja mendoj.
  nuk e di sa e mjaftueshme eshte marrja e kalciumit me ane te ushqimit!!!!!
  gjithesesi te falenderoj per pergjigjen

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Pa_doreza2
  Anėtarėsuar
  02-11-2009
  Postime
  1,658
  Bebi im, persh lexoje ket tufez ketu me pashte
  http://www.bebaime.com/ushqimipersht...-t-shtatz-nave
  S’ēarmatosem sa t’jetė jeta!

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e bebi im
  Anėtarėsuar
  03-07-2012
  Postime
  121
  Citim Postuar mė parė nga Pa_doreza2 Lexo Postimin
  Bebi im, persh lexoje ket tufez ketu me pashte
  http://www.bebaime.com/ushqimipersht...-t-shtatz-nave
  flm per linku-n, jam dakort me ushqimet te marra ne menyre natyrale dhe kete lloj ushqimi une ne pergjithesi e konsumoj, por kam frike se eshte e pamjaftueshme dhe ndoshta duhet shoqeruar edhe me kalcium tablete...

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e mia@
  Anėtarėsuar
  11-01-2008
  Vendndodhja
  Twilight Zone...
  Postime
  10,682
  Ka qe e kane te nevojshme marrjen e kalciumit jo vetem nga ushqimet. Une kam marre me djalin. Ta thote doktori nese e ke apo jo te nevojshme. Pa u konsultuar me te mos e merr.
  Feelings change - memories don't.

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Marya
  Anėtarėsuar
  10-05-2009
  Postime
  4,669
  Te gjitha kane nevoje, ose ti merre si supliment dhe keshtu i jep edhe femijes, ose femija do ta marri calciun nga dhembet e tu.
  Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e bebi im
  Anėtarėsuar
  03-07-2012
  Postime
  121
  ditet e fundit kam vene re se me del pak gjak nga mishrat e dhembeve kur i laj, bera konsulte me dentisten ajo me tha mos u shqeteso se thjesht kane nevoje per pak pastrim...
  ne fakt doktori nuk me ka thene gje nese duhet apo s'duhet ta marr kalciumin tablete, po sec kam nje pershtypje se mos ka harruar te ma thote dhe une ne fakt harrova ta pyes...
  kam frike se deri kur ti vije rradha vizites tjeter mos eshte vone, prandaj vendosa te pyes ketu, nese e keni marre ne cfare muaji te shtatzanise e keni marre...

 9. #9
  cherry blossom girl
  Anėtarėsuar
  14-05-2010
  Postime
  6,095
  Citim Postuar mė parė nga bebi im Lexo Postimin
  nuk e di sa e mjaftueshme eshte marrja e kalciumit me ane te ushqimit!!!!!
  gjithesesi te falenderoj per pergjigjen
  teorikisht mund te jete e mjaftueshme, praktikisht varet nga menyra e te ushqyerit. nese nuk mjafton me ane te ushqimit (sipas studimeve duhen 1200 mg/die), atehere eshte mire te marresh suplement me tableta. kalciumi eshte i domosdoshem gjate gjithe shtatzanise, akoma me shume ne tremujorin e fundit, por edhe gjate dhenies gji.

 10. #10
  Betimi i Hipokratit
  Anėtarėsuar
  05-06-2004
  Mosha
  47
  Postime
  1,081
  Ne pergjithesi cdo grua me barre duhet te marri 1 kokerr multivitamin tablete ne dite, gjate gjithe barres.Jane tableta 400 mg multivitamin.Pervec se duhet te hash ushqime te shendetshme si fruta,zarzavate,bylmetra duhet te marrish edhe suplement qe kane calcium,acid folic etj.Nese ske filluar akoma duhet ta besh sa me shpejt.

  Shiko per vitamina qe perfshijne:
  400 micrograms (mcg) folic acid.
  400 IU vitamin D.
  200 to 300 milligrams (mg) calcium.
  70 mg vitamin C.
  3 mg thiamine.
  2 mg riboflavin.
  20 mg niacin.
  6 mcg vitamin B12.
  10 mg vitamin E.
  15 mg zinc.
  17 mg iron.

  Gjithe te mirat!
  The good you do today;people will often forget tomorrow;do good anyway

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Marya
  Anėtarėsuar
  10-05-2009
  Postime
  4,669

  Pėr: kur merret kalcium gjate shtatzanise?

  Lexova qe vitamina d e marre gjate shtatzanise rrit rriskun e alergjise alimentare tek femijet.
  Dhe marrja e acid folik po gjate shtatzanise ulka rriskun e autizmit.
  Hmmm interesante
  Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •