Close
Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 76
  1. #21
    Mbase eshte rastesi, por ata qe shajne Ameriken ne cdo teme, jane te njejtet qe dalin me lloj lloj teorishe apo qe hedhin poshte edhe kete arritje nga NASA. Mbase do ishte me mire mos permendej fare ne artikull qe eshte bere nga NASA, qe te flitej per sonden dhe cfare mund te zbulohet, e jo per Ameriken.

  2. #22
    Citim Postuar më parë nga ATMAN Lexo Postimin
    nasa ka pasur prerje-zvogelim te fondeve te saj nga kongresi dhe kjo ndodhi per here te pare pas 30 vjeteve ,pra mesazhi ishte i qarte se nese nuk benin dicka serioze per te justifikuar veten keto fonde mund edhe te zvogeloheshin perseri ne te ardhmen

    per kete arsye nasa i dha nje dimension gjoja te madh dhe te papare kesaj sonde a thua se ato te tjerat para saj ishin kot dhe nuk kishin arritur te gjenin jete, ka nje motor me energji berthamore po kjo nuk eshte dicka e re sepse ka kohe qe amerika dhe rusia i perdor shume nga armet e veta motorre te tille

    nuk ka arsye te ekzaltoheni kot pa arsye ne mars nuk ka jete dhe pike,kjo eshte konfirmuar edhe me pare nga sondat e tjera para kesaj

    nuk ka pse te jesh shkencetar qe te kuptosh nje gje te tille
    Asnje sonde e derguar me pare ska patur aftesine apo pajisjet per te dedektuar jete. Kjo eshte e para qe permban teknologjine e nevojshme per te konstatuar qofte dhe forma mikroorganike jetesore.


    Citim Postuar më parë nga mint Lexo Postimin
    pislleku i pare

    fotot e marsit qe nasa na tregon jane te modifikuara ,i skuqin vet ,nderkohe qe ambjenti i marsit nuk eshte ashtu si ata duan ta na tregojne.

    pse i kan modifikuar ??

    ik mesoj keto pastaj te vazhdojme prap po deshe.
    Shume nga eksperte te fotografise (sjam aspak nje i tille) kane deklaruar se fotot nga Marsi jane te ndryshuara dhe perpunuara. Sme kujtohet se kur ose para sa kohesh por mbaj mend mire qe dolen disa foto ne te cilat qielli i Marsit jepej pa asnje ndryshim si ai i Tokes ndersa ambjenti nuk ishte aspak i kuq por nje terren i zhveshur me te njejtat ngjyra si ne toke. Qe Marsi ka uje kjo tashme eshte vertetuar. Qe Marsi ka atmosfere (sado pak) edhe kjo eshte vertetuar. Prania e formave primitive jetesore, mikroorganizmave apo blloqeve fillestare jetesore nuk ka pse te jete aspak nje surprise. Qendra qe ka eksluzivitetin per marrjen e fotove ne Mars, Malin Space Science Systems ose MSSS eshte kryesorja qe dizajnon, nderton e me pas operon kamerat per hapesiren dhe misionet hapsinore. Sipas nje marrveshje me NASA-s, kjo qender nuk publikon asnje foto te re nga misionet pa kaluar 6 muaj. Arsyeja pse duhen 6 muaj mund te merret me mend ndonese qendra pretendon se ka nevoje per kete afat kohor per efekt studimi. Asnje foto nga Marsi apo planete te tjera nuk publikohet direkt pa kaluar ne filtrin 6 mujor te kontrollit. Konkluzionet nxirrini vete.

  3. #23
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,924
    Citim Postuar më parë nga Darius Lexo Postimin
    Asnje sonde e derguar me pare ska patur aftesine apo pajisjet per te dedektuar jete. Kjo eshte e para qe permban teknologjine e nevojshme per te konstatuar qofte dhe forma mikroorganike jetesore.
    jete ne formen microvite ka kudo ne univers jo vetem ne mars ,jane keto lloj micro-organizma percjellese te jetes kudo ne univers ,por nese kjo sonde paska shkuar deri ne mars per te gjetur keto lloj gjallesash atehere them se ja vlente me mire te shkonte ne hene se hena eshte me afer se marsi

    po kerkoj ne forum nje teme per sjelle nje materjal interesant per microviten por nuk po e gjej me duket se do hap nje teme te re

  4. #24
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    11-11-2011
    Postime
    17
    Brenda pak kohëve NASA do të deklarojë se në Mars ka forma jete, ose të paktën, ka patur.

  5. #25
    Ndryshuar për herë të fundit nga Darius : 08-08-2012 më 15:27

  6. #26
    cherry blossom girl
    Anëtarësuar
    14-05-2010
    Postime
    6,095
    Citim Postuar më parë nga Qyfyre Lexo Postimin
    Sonda Curiosity dergon foton e pare me ngjyra nga Marsi

    http://bostonglobe.com/news/nation/2012/08/07/nasa-rover-sends-back-color-image-mars/4VlGxUqm1CJLhmpXb8jMGK/story.html

    [IMG]http://c.o0bg.com/rf/image_960w/Boston/2011-2020/2012/08/07/BostonGlobe.com/National/Images/Mars%20Curiosity.JPEG-08bc9.jpg[/IMG
    ....wow

  7. #27
    Sensual
    Anëtarësuar
    17-02-2009
    Postime
    4,304
    fantastike ....

  8. #28
    Lentja e kameras eshte akoma e mbuluar. Eshte programuar te hapet komplet 1 jave mbas uljes duke fiksuar dhe pozicionin permanent te saj ne 30 grade.

  9. #29
    Sipas artikullit kjo foto eshte marre me nje nga kamerat e vogla qe jane per te kontrolluar rrugen per pengesa, pasi kamerat e tjera kryesore nuk jane vene akomane perdorim. Ato pritet te dergojne foto me kualitet te larte pasi te behen te gjitha testet.

  10. #30
    100 % shqiptar Maska e Milkway
    Anëtarësuar
    08-01-2007
    Vendndodhja
    In the land of eagles
    Postime
    7,375
    Citim Postuar më parë nga ATMAN Lexo Postimin
    nasa ka pasur prerje-zvogelim te fondeve te saj nga kongresi dhe kjo ndodhi per here te pare pas 30 vjeteve ,pra mesazhi ishte i qarte se nese nuk benin dicka serioze per te justifikuar veten keto fonde mund edhe te zvogeloheshin perseri ne te ardhmen

    per kete arsye nasa i dha nje dimension gjoja te madh dhe te papare kesaj sonde a thua se ato te tjerat para saj ishin kot dhe nuk kishin arritur te gjenin jete, ka nje motor me energji berthamore po kjo nuk eshte dicka e re sepse ka kohe qe amerika dhe rusia i perdor shume nga armet e veta motorre te tille

    nuk ka arsye te ekzaltoheni kot pa arsye ne mars nuk ka jete dhe pike,kjo eshte konfirmuar edhe me pare nga sondat e tjera para kesaj

    nuk ka pse te jesh shkencetar qe te kuptosh nje gje te tille
    Aftesia qe cdo ngjarje madhore shkencore ta kthejne ne diqka te parendesishme eshte per tu habitur .

    Nuk po mund tju dalloj , a jeni ne fazen e pare apo te dyte ?
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  

  11. #31
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,924
    Citim Postuar më parë nga Milkway Lexo Postimin
    Aftesia qe cdo ngjarje madhore shkencore ta kthejne ne diqka te parendesishme eshte per tu habitur .

    Nuk po mund tju dalloj , a jeni ne fazen e pare apo te dyte ?
    une nuk jam ne ate faze sa te gezohem se nasa do sjelli ca gure nga marsi

    guret gure mbeten kudo ne univers ,nuk ka ndonje ndryshim guri i tokes nga guri i marsit apo ai i henes

    nuk kam motiv te gezohem dhe ta cilesoj ngjarje madhore

  12. #32
    ATMAN e morem vesh qe ske pse gezohesh. Sa here do e shkruash? Tema nuk eshte per gezimin apo hidherimin tend. Hiqni dore nga zakoni i te ngulurit kembe si mushka sidomos kur nuk sjell asnje gje pozitive ne teme. Tjetra, lexoj riperseritje te gjerave te shkruara e stershkruara me pare ne kete forum. Konsultoni temat ekzistuese perpara se te shkruani gjera qe mendoni se po i beni si sensacion ne nje kohe qe kane mbi 7 vjet qe jane trajtuar madje me detaje ne forum. Spara me pelqejne komentet e lagu se lagu (nese ke lexuar tema te meparshme prej meje) keshtuqe le te mjaftohemi me subjektin e temes dhe shprehjen e opinionit personal vetem nje here.

  13. #33
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,924
    Citim Postuar më parë nga Darius Lexo Postimin
    ATMAN e morem vesh qe ske pse gezohesh. Sa here do e shkruash? Tema nuk eshte per gezimin apo hidherimin tend. Hiqni dore nga zakoni i te ngulurit kembe si mushka sidomos kur nuk sjell asnje gje pozitive ne teme. Tjetra, lexoj riperseritje te gjerave te shkruara e stershkruara me pare ne kete forum. Konsultoni temat ekzistuese perpara se te shkruani gjera qe mendoni se po i beni si sensacion ne nje kohe qe kane mbi 7 vjet qe jane trajtuar madje me detaje ne forum. Spara me pelqejne komentet e lagu se lagu (nese ke lexuar tema te meparshme prej meje) keshtuqe le te mjaftohemi me subjektin e temes dhe shprehjen e opinionit personal vetem nje here.

    e mbylla kjo ishte e fundit

    ne lidhje me temen po pate ndonje gje interesante sille se une per vete nuk pertoj ti lexoj ,pavaresisht nga mendimi im personal pro apo kundra

    (temat e tua te forumi shkences i kam lexuar dhe jane per tu lavderuar ,por mos harro se jo te gjithe arrijne te kuptojne)

    klm
    Ndryshuar për herë të fundit nga ATMAN : 08-08-2012 më 11:16

  14. #34
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    06-07-2012
    Postime
    109
    shiko pak çfare ngjyre ka foto .
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  

  15. #35
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    06-07-2012
    Postime
    109
    Citim Postuar më parë nga Milkway Lexo Postimin
    Aftesia qe cdo ngjarje madhore shkencore ta kthejne ne diqka te parendesishme eshte per tu habitur .

    Nuk po mund tju dalloj , a jeni ne fazen e pare apo te dyte ?
    lexoje pak sa arritje e rendesishme shkencore eshte kjo e roverit ne mars per shkencetaret e ginevres,ata qe zbuluan bozonin e higsit.

    http://www.newyorker.com/online/blog...cientists.html

  16. #36
    Citim Postuar më parë nga mint Lexo Postimin
    lexoje pak sa arritje e rendesishme shkencore eshte kjo e roverit ne mars per shkencetaret e ginevres,ata qe zbuluan bozonin e higsit.

    http://www.newyorker.com/online/blog...cientists.html
    Shume artikull pa vlere. Si ata qe shajne NASA dhe ai qe i pergjigjet nga NASA. Si muhabete ne kafe. Jane dy gjera te ndryshme qe nuk ka pse te krahasohen me njera tjetren.

    Sigurisht qe jo cdo person ne bote do e konsideroje si arritje te madhe, plus qe ka dhe xhelozira mes shkencetareve. Megjithate eshte opinioni i tyre dhe vetem kaq, pasi nuk eshte ekipi i Higgs-boson qe vendos se cilat quhen arritje shkencore e cilat jo.

    Nese kerkoj ne Google, besoj se do gjej dhe shkencetare qe e quajne arritje kete.

  17. #37
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    06-07-2012
    Postime
    109
    Citim Postuar më parë nga Qyfyre Lexo Postimin
    Shume artikull pa vlere. Si ata qe shajne NASA dhe ai qe i pergjigjet nga NASA. Si muhabete ne kafe. Jane dy gjera te ndryshme qe nuk ka pse te krahasohen me njera tjetren.

    Sigurisht qe jo cdo person ne bote do e konsideroje si arritje te madhe, plus qe ka dhe xhelozira mes shkencetareve. Megjithate eshte opinioni i tyre dhe vetem kaq, pasi nuk eshte ekipi i Higgs-boson qe vendos se cilat quhen arritje shkencore e cilat jo.

    Nese kerkoj ne Google, besoj se do gjej dhe shkencetare qe e quajne arritje kete.
    pikes i re.ka xhelozira ,dhe keto xhelozira ne te shumten e rasteve i shtyejne shkenctaret te fryejne arritjet e tyre madje edhe te genjejne.

  18. #38
    Disa te dhena per kete mision qe te kihen parasysh ne te ardhmen dhe te shmangim replika te kota.

    Kostoja e ketij projekti eshte rreth 2 miliard dollare, shume ne te cilen perfshihen prodhimi i aparatures, hedhja ne hapesire e Roverit dhe kostoja e nevojitshme per ta menaxhuar ne 2 vjetet e ardhshem. Ky program ka qene aktiv prej 6 vjetesh pra paraja e shpenzuar nuk eshte shpenzuar ne kete moment por llogaritet per nje hark kohor prej pothuajse 10 vjetesh.

    Roveri ka 17 kamera, pjesa me e madhe e te cilave eshte ne bardh e zi pasi duhen per tu perdorur vetem ne rast identifikimi radiacioni si dhe navigimi. Sidoqofte roveri eshte i pajisur me nje kamera te fuqishme ne HD e afte te filmoje 10 frames ne sekonde me ngjyra te plote. Kjo kamera ende nuk eshte futur ne funksionim pasi pritet pozicionimi perfundimtar i roverit. Ne javet qe vijojne do presim marrje te pamjeve filmike dhe fotografike me ngjyra dhe rezolucion te larte, perfshi ketu dhe pamje nga momenti i uljes dhe shkeputja nga mburoja e nxehtesise. Pak rendesi ka qe shume gjera nuk do publikohen. Mjaftohem me faktin me ne fund do behen publike foto me ngjyra te Marsit.

  19. #39
    Ja ku e keni dhe pamjen me te fundit te publikuar nga NASA ne korrik te 2012.

    http://www.panoramas.dk/mars/greeley-haven.html

    Klikoni ne link dhe lereni te levize vete pamjen e cila rrotullohet 360 grade. Sic do e shikoni, pamja qe shfaqet ska asnje ndryshim nga ngjyrat e tokes. Cudi se deri para pak kohesh, pamja nga Marsi ishte gjithmone nje e kuqe e shpleare.

    Fotoja e meposhte eshte direkt nga JPL (Jet Propulsion Laboratory) NASA


  20. #40
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,924
    ngjasoka me shume si nje shkretetire si ajo lugina e vdekjes ne kaliforni

    them se duhet te kete shume minerale aty ne mars te pakten keshtu duket nga pamja

Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •