4500 forca policie jan angazhuar n operacionin m t madh kundr emigrantve klandestin n Greqi, 2500 prej t cilve jan vendosur n lumin Evro n kufirin greko-turk, pr t penguar fluksin e klandestinve, q hyjn n Greqi nprmjet Turqis dhe pr t'i kthyer ata n shtpi.

N Evro, rojet kufitare kan krijuar nj mburoj njerzore, e cila mbshtetet nga 30 qent n dispozicion pr kt qllim, nga forca t aviacionit dhe mjete lundruese, t cilat do t patrullojn ajrin dhe lumin.

Operacioni ka lidhje edhe me paralajmrimin pr nj val t mundshme emigracioni nga Siria, t njerzve q i largohen dhuns s regjimit t Basar Al Assad. Nga frika e fluksit masiv t emigrantve nga Siria nprmjet Greqis, ministri i Brendshm gjerman, Hans-Peter Fritrich, i ka br thirrje Turqis pr t kontribuuar edhe ajo, q t ndalet emigracioni i paligjshm n vendet e BE.

Ndrkaq, rreth 2000 forca policie operojn n qendr t Athins e m gjer, duke kontrolluar shtpit, apartamentet, dyqanet dhe ndrtesat e braktisura, ku mund t fshihen klandestint, t cilt drgohen m pas n qendrat e grumbullimit t ngritura pr kt qllim. N mbrmje do t nisen me fluturim arter n Pakistan, 200 t huaj t arrestuar gjat operacioneve.

Deri n mesdit u kontrolluan 52 banesa e lokale, u drguan n policin e Athins 4900 persona t huaj pr kontroll, nga t cilt 1130 u arrestuan, pr shkak se nuk i plotsojn kushtet ligjore pr qndrimin e tyre n vend.

Operacioni ka nisur me urdhr t kryeministrit Samaras, i cili ka deklaruar se "askush nuk duhet t mendoj se n Greqi sht nj "parajs"". Ne nuk do t lejojm q qndra e kryeqytetit t prfshihet nga kaosi dhe do t eliminojm skena q fyejn kulturn e Athins, pasi vendi yn nuk sht nj vresht pa zot, tha ministri i Rendit Publik Nikos Dendias. Kushdo q prpiqet pr t hyr n vendin ton n mnyr t paligjshme, do t zmbrapset n kufi, tha ai dhe shtoi se "ky nuk sht nj operacion i prkohshm, por nj mas e prhershme".

Policia greke ka marr udhzime t qarta pr t respektuar personalitetin, besimin fetar dhe do t drejt tjetr t emigrantit t paligjshm. Policia ka vn n dispozicion edhe disa numra telefoni pr ata klandestin, t cilt dshirojn t kthehen n vendet e tyre.

"Sot sht nj dit e mir pr policin dhe shoqrin greke, si pr zhvillimin normal t aksionit Xenios Zeus" ashtu edhe pr zbulimin e krimit t tmerrshm q ndodhi n ishullin Paros, tha dje ministri grek i rendit, referuar ngjarjes s rnd t nj jave m par, kur nj i ri pakistanez dhunoi nj 15 vjeare duke i prplasur kokn n shkmbinjt e plazhit e m pas abuzoi seksualisht me t, pasi nuk mundi ti merrte celuarin. Pas nj jave hetimesh, pakistanezi u arrestua dhe pranoi krimin.

burimi