Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 14
 1. #1
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Antarsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,927

  Myslimant, krcnim apo interes gjeopolitik?

  Mora shkas t shkruaj kto radh nga ngjarja e ndodhur pak koh m par n Bullgari, ku pas nj akti terrorist mbetn t vrar 7 shtetas izraelit dhe u plagosn disa t tjer, natyrisht q si do qytetar i bots s civilizuar e dnoj aktin n fjal. Ajo q m bri prshtypje ishin kronikat e shumta q u transmetuan n televizione e gazeta, q nxituan ta quanin masakr islamike, duke i futur t gjith myslimant n nj thes. Natyrisht q kjo nuk sht nj gj e mir. Sqarim paraprak: Un jam protestant.

  Un protestoj kundr do gjje q lvizet, sepse lvizin shpejt dhe kundr t gjitha gjrave q nuk lvizin, pikrisht sepse nuk lvizin. Megjithkt, un protestoj edhe kundr gjrave q lvizen shum ngadal, pikrisht se lvizen tepr ngadal prpara. Un kam shum arsye t bhem protestant akoma m i madh. sht e vrtet q Islami prbn nj ideologji sistematike, po ashtu si liberalizmi dhe komunizmi, Islami ka kodin e vet t moralit dhe doktrinn e drejtsis politike dhe shoqrore.
  Dhuna q po shfaqet gjithandej n bot nga njra an gjithmon jan myslimant, t gjith jemi t vetdijshm se n Ballkan keni konflikt midis myslimanve dhe ortodoksve serb. N Lindjen e mesme kemi konflikt midis myslimanve dhe izraelitve, po ashtu hindut n Indi, budistt n Birmani dhe katolikt n Filipine kan konflikte me myslimant. E thn m shkoqur, kufijt e bots islame jan gjithmon t prgjakur. Dhe kjo nuk ndodh pr shkak t ideologjis islame por pr shkak t shtrirjes gjeografike t shteteve islame. Pra ky konfliktualitet ka pas fasadave at q quhet gjeopolitika. Shembja e Bashkimit Sovjetik, e forcuan s teprmi pozitn e vendeve myslimane n disa aspekte:
  1- Gjeoekonomia e vendeve myslimane sht forcuar ndjeshm nga vendet q kan qen pjes e Bashkimit Sovjetik dhe sot jan t pavarura.
  2- Kontrolli mbi rrugkalimet kryesore (Kardilandi te brigjet e Rimlandit)
  3- Pjesa qendrore dhe jugore e Azis qendrore ka n prbrje shtete me shumic myslimane q jan t pavarura
  4- Lidhja gjeografike e shteteve myslimane n Ballkan sht br nj mundsi e rndsishme rajonale pr arritjen e myslimanve n Evrop.
  Pra, kjo vendosje gjeografike i ka sjell nj prparsi t madhe bots myslimane, duke br t mundur q t ket nn kontroll pikat nevralgjike, t cilat i ndajn detet e ngrohta t botes, ndrsa njkohsisht sjellin nj rrezik t ndjeshm pr t trhequr konkurrencn e resurseve t shumta botrore.
  Tet nga gjashtmbdhjet pikat strategjike m t rndsishme; Kanali i Suezit, Bad el Mandebi, Ngushtica e Hormuzit (dalja nga Gjiri Persik), Ngushtica e Malaks, Ngushtica e Sunds, Ngushtica e Lombokut dhe Bosfori e Dardanelet (daljet nga Deti i zi) jan nn kontrollin e plot t vendeve myslimane.
  Kto vzhgime dhe realitete politike ekzistuese e bjn t domosdoshm nj rivlersim t pozits strategjike t bots myslimane n epokn pas lufts s Ftoht. Para se gjithash na duhet t krkojm faktort q i shtyjn hartuesit e politikave perndimore, t cilat i paraqesin vendet myslimane si krcnim pr botn. Pr shembull Britania dhe SHBA kan zbatuar nj strategji detare ndrsa Gjermania dhe Rusia jan t prqendruara n strategjit kontinentale t mbshtetura n fuqin toksore. Ky fakt ka krijuar nj baraspesh gjeostrategjike dhe nj konflikt t brendshm mes fuqive pr trevat myslimane.
  Natyrisht lind pyetja.
  A zotron vrtet bota myslimane nj kapacitet politik, ekonomik apo mos disa qendra fuqie duan t krijojn nj armik-pol? Virtualisht duhet t mendojm se kemi nj krcnim mysliman kundr ortodoksve, katolikve, hebrenjve, hinduve etj., etj. N kt mnyr, Hantingtoni i paraqet vendet myslimane si prgjegjs kryesor pr prleshjet gjat gjith historis. S. Hantington thot se Rivaliteti ndrmjet superfuqive sht zhvendosur nga prplasja e qytetrimeve, e natyrisht q ne duhet t pajtohemi me nj pjes t teoris s Hantingtonit, pasi jan disa sekte fetare q n emr t myslimanizmit bjn akte terroriste si psh: Al Qaeda, e cila u prezantua si e frymzuar nga Islami apo akti terrorist i ndodhur s fundi n Bullgari i cili mund t prkufizohet si nj lloj fundamentalizmi i izlamizuar, i cili i kundrvihej n dukje krishtrizimit t Europs. Pra termi fundamentalizm n kt kontekst, tingllon keq pr shum arsye, nga t cilat kryesorja sht se un nuk besoj q Krishtrimi dhe Islami, qoft edhe n leximet e tyre m literale, mund t prdorn pr t prligjur terror dhe vrasje njerzish t pafajshm.
  Emigracioni, plakja e Europs, Islami, liria e fjals, multikulturalizmi, shtja palestineze, anti-semitizmi, Irani, Krishtrimi, t gjitha kto shtje lidhen mes tyre, sa koh q prcaktojn konfliktet madhore n botn e sotme; por e rndsishme mbetet q t ruhen dhe t kuptohen dallimet mes tyre. Trajtimi i tyre s bashku, ose leximi i tyre sipas elsit t prplasjes s qytetrimeve, u shrben vetm ekstremistve, q krkojn t projektojn mbi planet paranojn dhe dshprimin e tyre. E pra nuk sht ideologjia islamike ajo q sht kundr fuqive t mdha, por sht shtrirja gjeografike e vendeve myslimane q bie ndesh me interesat e vendeve me t fuqishme t bots.

  Nga Ilirjan BLLOSHMI
  Gazeta Sot 26 Korrik 2012
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 2. #2
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Antarsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,927
  E pershendes Ilirjan Blloshmin per kete artikull.
  Edhe pse eshte nje besimtar i Krishtere Protestant eshte i qarte dhe din te diferencoje ndermjet realitetit ,besimit qorr dhe islamofobise qe shpeshhere i karakterizon besimtare te ndryshem te krishtere ne kete forum.
  Ndryshuar pr her t fundit nga angmokio : 28-07-2012 m 16:15
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e drenicaku
  Antarsuar
  06-05-2003
  Postime
  3,263
  Perderisa kan mbet kaq mbrapa ne menyren e te menduarit them se myslimanet do jen edhe per nje koh kercnim per njerzimin.

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,691
  Angmokio, ti si mendon, konflikti shqiptaro-serb eshte konflikt me baza fetare apo etnike?
  Sepse ky blloshmi po thote qe ne ballkan kemi konflikt mes muslimaneve dhe serveve orthodoks, po si kshu, dmth mos valle mes shqiptareve orthodoks dhe serbeve paska dashuri meqe ndajne te njejten fe? A thua se arsyeja pse greku dhe serbi eshte armiku jone qenka per shkak te shumices muslimane?
  udi, sepse shkijet orthodokse kane bashkepunuar si vellezer me muslimanet turq gjate shekujve vetem per te copetuar dhe fshire identitetin shqiptar. Nuk e di si i besoni me kaq naivitet pohimeve te tilla absurde.

 5. #5
  Mjedisor Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,671
  C'lidhje ka ky lajm me lajmet nga trojet shqiptare? Apo na dolen troje dhe ne Arabi e vende te tjera? Lexoni mire titullin e nenforumit para se te postoni. Apo ke filluar me propagande ne te gjithe forumin e nuk do te lesh nenforum pa futur nje lajm per fene islame?

 6. #6
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Antarsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,927
  Citim Postuar m par nga xfiles Lexo Postimin
  Angmokio, ti si mendon, konflikti shqiptaro-serb eshte konflikt me baza fetare apo etnike?
  Sepse ky blloshmi po thote qe ne ballkan kemi konflikt mes muslimaneve dhe serveve orthodoks, po si kshu, dmth mos valle mes shqiptareve orthodoks dhe serbeve paska dashuri meqe ndajne te njejten fe? A thua se arsyeja pse greku dhe serbi eshte armiku jone qenka per shkak te shumices muslimane?
  udi, sepse shkijet orthodokse kane bashkepunuar si vellezer me muslimanet turq gjate shekujve vetem per te copetuar dhe fshire identitetin shqiptar. Nuk e di si i besoni me kaq naivitet pohimeve te tilla absurde.
  Padiskutim qe eshte konflikt me baza fetare por edhe etnike.

  Shqiptaret ne Serbi identifikohen si Muslimane ndoshta me zi se c'identifikojme ne Serbet e Greket si Ortodokse.

  Ne Shqiptaret jemi komb qe fal e harron shpejt ( ashtu sikurse asnje se kujton c'beri Serbi me Kosoven e Kosovaret) por Serbi nuk eshte i tille , ata kurre nuk do ta harrojne Kosoven.

  Sa per historine Xfiles mos me flit perralla qe kane qindra vjet qe kane ndodhur se une jam shume skeptik ndaj tyre , sot nje lajm i fundit dhe interpretohet nga 100 indivite sipas interesave e jo me historite e para 100-200 viteve.
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 7. #7
  JUDO Maska e Gogi
  Antarsuar
  10-08-2008
  Vendndodhja
  Prishtin
  Postime
  1,669
  ...as nuk jane kercnim, mirepo as interes gjeopolitik.

  .
  Kush sht prej jush pa mkat, le ta gjuaj i pari gurin n t!

 8. #8
  ......... Dukat ......... Maska e G.S.Vangjeli
  Antarsuar
  14-04-2010
  Vendndodhja
  Athin, Greqi
  Postime
  356
  Citim Postuar m par nga xfiles Lexo Postimin
  Angmokio, ti si mendon, konflikti shqiptaro-serb eshte konflikt me baza fetare apo etnike?
  Sepse ky blloshmi po thote qe ne ballkan kemi konflikt mes muslimaneve dhe serveve orthodoks, po si kshu, dmth mos valle mes shqiptareve orthodoks dhe serbeve paska dashuri meqe ndajne te njejten fe? A thua se arsyeja pse greku dhe serbi eshte armiku jone qenka per shkak te shumices muslimane?
  udi, sepse shkijet orthodokse kane bashkepunuar si vellezer me muslimanet turq gjate shekujve vetem per te copetuar dhe fshire identitetin shqiptar. Nuk e di si i besoni me kaq naivitet pohimeve te tilla absurde.
  xfiles, po shkruaj dhe un pyetjes q i drejtove angomokio-s

  Konflikti Shqiptaro-serb, sht nj ndrthurje etnike dhe fetare. Por kryesisht sht nj konflikt fetar.
  E them kt nisur nga nj fakt shum i thjesht dhe historik. Deri n vitet 1500-1600 nuk kishim asnj divergjenc me serbt, ishim bashklufttar kundr turqve n shum beteja, ishim t njjtit besim fetar, t krishter, ku shumica e shqiptarve ishin ortodoks. Pra nuk kishim asnj konflikt t regjistruar nga historia deri n ato vite, por edhe deri von, shum von n fund t shekullit t kaluar 1800 e n shekullin e 1900-s.
  Pr m tepr ne shqiptart bm dhe krushqi me serbt duke martuar princesh tonn ne Serbi q n kohn e t Madhit Gjergj.

  Ky fakt, i krushqis, dshmon m s miri q mardhniet tona kan qn t shklqyera e nuk kan ndonj thellsi shekullore kto konflikte.
  N t vrtet nuk kishim ndonj problem deri n fund t shekullit t 18, kur filloi e zgjohej ndjenja e fjetur kombtare e jona pr lirim e pavarsi nga pushuesit e urryer turq.
  Ndrkoh.., me kalimin e shekujve, shum shqiptar ndrruan besim, u bn mysliman e filluan e shrbenin turqit jo vetm n administrat por edhe si ushtar n reprezaljet e turqve kundr popullsive t tjera, sidomos kundr popullsive t krishtera.

  Nuk duhet ta harrojm e t bjm sukur nuk dim gj kt fakt historik, q shqiptart ishin t part n reprezaljet e turqve.
  S'duhet ta harrojm nse duhet t prballemi me historin, e ta pranojm at si sht e ndodhur e jo e servirur.

  Me kthimin e besimit pra, dalngadal u armiqsuam me fqinjt tan si n jug edhe n veri me serbt. Ky fenomen ndodhi edhe brenda themeleve t shoqris fshatareske ton, u armiqsuan pak a shum komunitetet e besimeve t ndryshme me njri - tjetrin. Nuk martoheshin me t besimit tjetr, kalonin vetm nga nj an e rrugs po t ishe i besimit t kundrt.., e t tjera t tilla.

  Nj gj e till sht e pritshme, kur ndrron fe e besim. E kupton kt edhe nga vet vetja jote, mendo t takosh nj njeri q ndrron mendje e besim, vetvetiu largohesh e ke gjithmon kujdes nga ai person. Me m t voglin veprim t mtejshm t tij keqkuptohesh, dhe e shikon me mosbesim.

  Kur prpiqeshim pr pavarsi kombtare, menjher qendrat fqinje t krishtera filluan t prpiqen t shtrijn influencn e tyre fetare, t ktheheshim n fen ton t vrtet, t lasht , t krishter. Kjo solli reagimin e hoxhallarve, q duke kuptuar rrezikun e krishter, mbolli n zemrat e shqiptarve mysliman urrejtjen kundr "kaurve" t ligj e imoral. Natyrisht kjo urrejtje e ekstremizm kishte filluar t mbillet q kur filluan t ndrrojn fe shqiptart edhe nuk ishte vetm nga njra an, por si nga myslimant edhe nga t krishtert.

  Me prcaktimin e kufinjve, kjo urrejtje fetare edhe prpjekje pr supermaci u kthye n konflikt etnik, me spastrimin e presione nga ana e serbve kundr shqiptarve t ngelur jasht kufijve.
  E njjta gj ndodhi edhe n jug nga grekt.

  Zanafilla sht feja pra, kurse urrejtja e tanishme sht spastrimi etnik kundr shqiptarve autoktone.
  Gjithmon jap at q m japin t tjert

 9. #9
  100 % shqiptar Maska e Milkway
  Antarsuar
  08-01-2007
  Vendndodhja
  In the land of eagles
  Postime
  7,375
  Citim Postuar m par nga G.S.Vangjeli Lexo Postimin
  xfiles, po shkruaj dhe un pyetjes q i drejtove angomokio-s

  Konflikti Shqiptaro-serb, sht nj ndrthurje etnike dhe fetare. Por kryesisht sht nj konflikt fetar.
  E them kt nisur nga nj fakt shum i thjesht dhe historik. Deri n vitet 1500-1600 nuk kishim asnj divergjenc me serbt, ishim bashklufttar kundr turqve n shum beteja, ishim t njjtit besim fetar, t krishter, ku shumica e shqiptarve ishin ortodoks. Pra nuk kishim asnj konflikt t regjistruar nga historia deri n ato vite, por edhe deri von, shum von n fund t shekullit t kaluar 1800 e n shekullin e 1900-s.
  Pr m tepr ne shqiptart bm dhe krushqi me serbt duke martuar princesh tonn ne Serbi q n kohn e t Madhit Gjergj.

  Ky fakt, i krushqis, dshmon m s miri q mardhniet tona kan qn t shklqyera e nuk kan ndonj thellsi shekullore kto konflikte.
  N t vrtet nuk kishim ndonj problem deri n fund t shekullit t 18, kur filloi e zgjohej ndjenja e fjetur kombtare e jona pr lirim e pavarsi nga pushuesit e urryer turq.
  Ndrkoh.., me kalimin e shekujve, shum shqiptar ndrruan besim, u bn mysliman e filluan e shrbenin turqit jo vetm n administrat por edhe si ushtar n reprezaljet e turqve kundr popullsive t tjera, sidomos kundr popullsive t krishtera.

  Nuk duhet ta harrojm e t bjm sukur nuk dim gj kt fakt historik, q shqiptart ishin t part n reprezaljet e turqve.
  S'duhet ta harrojm nse duhet t prballemi me historin, e ta pranojm at si sht e ndodhur e jo e servirur.

  Me kthimin e besimit pra, dalngadal u armiqsuam me fqinjt tan si n jug edhe n veri me serbt. Ky fenomen ndodhi edhe brenda themeleve t shoqris fshatareske ton, u armiqsuan pak a shum komunitetet e besimeve t ndryshme me njri - tjetrin. Nuk martoheshin me t besimit tjetr, kalonin vetm nga nj an e rrugs po t ishe i besimit t kundrt.., e t tjera t tilla.

  Nj gj e till sht e pritshme, kur ndrron fe e besim. E kupton kt edhe nga vet vetja jote, mendo t takosh nj njeri q ndrron mendje e besim, vetvetiu largohesh e ke gjithmon kujdes nga ai person. Me m t voglin veprim t mtejshm t tij keqkuptohesh, dhe e shikon me mosbesim.

  Kur prpiqeshim pr pavarsi kombtare, menjher qendrat fqinje t krishtera filluan t prpiqen t shtrijn influencn e tyre fetare, t ktheheshim n fen ton t vrtet, t lasht , t krishter. Kjo solli reagimin e hoxhallarve, q duke kuptuar rrezikun e krishter, mbolli n zemrat e shqiptarve mysliman urrejtjen kundr "kaurve" t ligj e imoral. Natyrisht kjo urrejtje e ekstremizm kishte filluar t mbillet q kur filluan t ndrrojn fe shqiptart edhe nuk ishte vetm nga njra an, por si nga myslimant edhe nga t krishtert.

  Me prcaktimin e kufinjve, kjo urrejtje fetare edhe prpjekje pr supermaci u kthye n konflikt etnik, me spastrimin e presione nga ana e serbve kundr shqiptarve t ngelur jasht kufijve.
  E njjta gj ndodhi edhe n jug nga grekt.

  Zanafilla sht feja pra, kurse urrejtja e tanishme sht spastrimi etnik kundr shqiptarve autoktone.
  Boll ndejte ne boten e qudirave , kthehu pak ne realitet mor njeri .

  Konflikti sllavo-shqiptar nuk buron nga feja , sepse shqiptaret e krishtere , ortodoks te kosoves kan luftu krah per krahu me shqiptaret musliman e ateiste kunder shkaut .

  Nuk di prej cilit vend je , por ne Kosove ne kohen e Rankoviqit tregojne qe shqiptaret filluan te ndertojne xhami , dhe shkojne e i tregojne per kete veprim , ai ju thot qe ti len te qet te ndertojne xhami , po kur te fillojne te ndertojne shkolla ateher eshte problem dhe duhet ndalur , per kete mund te pyeshesh qdo njeri qe ka jetu ne kohen e tij .

  Mos te harrojme periudhen para luftes se dyte boterore , lidhja mes sllaveve dhe turqeve musliman per depertimin e mbi 1 milion shqiptarve ne Turqi .

  Millosheviqi nuk mbylli xhamiat por mbylli shkollat e shume e shume te tjera qe tregojne se konflikti eshte ETNIK .

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Antiproanti
  Antarsuar
  28-07-2011
  Postime
  6,033
  Myslimant, krcnim apo interes gjeopolitik?
  Asnjera...

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Antiproanti
  Antarsuar
  28-07-2011
  Postime
  6,033
  Citim Postuar m par nga G.S.Vangjeli Lexo Postimin
  xfiles, po shkruaj dhe un pyetjes q i drejtove angomokio-s

  Konflikti Shqiptaro-serb, sht nj ndrthurje etnike dhe fetare. Por kryesisht sht nj konflikt fetar.
  E them kt nisur nga nj fakt shum i thjesht dhe historik. Deri n vitet 1500-1600 nuk kishim asnj divergjenc me serbt, ishim bashklufttar kundr turqve n shum beteja, ishim t njjtit besim fetar, t krishter, ku shumica e shqiptarve ishin ortodoks.
  Deri ne vitet 1500-1600 nuk ka ekzistuar anjeri nacion...
  Prandaj, eshte absurde qe konfliktet aktuale, te nacioneve aktuale, te argumentohen duke u bazuar ne nje kohe te larget, kur nuk kane ekzistuar shumica e kombeve, kufijve, kulturva, gjuheve etj... te diteve tona.

  Perndryshe, nese ka ekzistuar ndonje dallim mes fiseve te atehershme shqipetare dhe atyre serbe, gje qe eshte e sigurte, atehere eshte absolutisht e pamundur qe feja (ortodokse) ti kete zdukur te gjitha ("divergjencat") dallimet, pa zhdukur ose fiset shqipetare ose ato serbe...

  Pra nuk kishim asnj konflikt t regjistruar nga historia deri n ato vite, por edhe deri von, shum von n fund t shekullit t kaluar 1800 e n shekullin e 1900-s.
  Ky fakt, i krushqis, dshmon m s miri q mardhniet tona kan qn t shklqyera e nuk kan ndonj thellsi shekullore kto konflikte. ...
  Deri atehere nuk ka ekzistuar asnjeri nacion...
  Botekuptimi i asaj kohe nuk eshte i krahasueshem me ate te mevonshem dhe te sotem.

  Pr m tepr ne shqiptart bm dhe krushqi me serbt duke martuar princesh tonn ne Serbi q n kohn e t Madhit Gjergj.
  Jo "ne shqipetaret", por shtepite mbreterore te kohes.
  Shtepite mbreterore kane bere krushqi edhe me armikun me te madh, nese e kane llogtaritur si te nevojshme dhe te favorshme. Pra, dashuria e ndersjellte, respekti per njeri tjetrin dhe mardhenjet e mira nuk kane qene kurre kusht per gjera te tilla...

 12. #12
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Antarsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,927
  Citim Postuar m par nga Milkway Lexo Postimin

  Millosheviqi nuk mbylli xhamiat por mbylli shkollat e shume e shume te tjera qe tregojne se konflikti eshte ETNIK .
  Mos harro se Serbi gjate luftes se Kosoves ne cdo fshat qe vriste shkaterronte dhe xhamite me tanke.

  Tjeter gje , si shpjegohet qe radio-televizioni Jugosllav mesa mbaj mend perhere rreth ores 6 transmetonte lajmet dhe programe ditore ne Shqip?
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 13. #13
  ......... Dukat ......... Maska e G.S.Vangjeli
  Antarsuar
  14-04-2010
  Vendndodhja
  Athin, Greqi
  Postime
  356
  Citim Postuar m par nga Milkway Lexo Postimin
  Boll ndejte ne boten e qudirave , kthehu pak ne realitet mor njeri .

  Konflikti sllavo-shqiptar nuk buron nga feja , sepse shqiptaret e krishtere , ortodoks te kosoves kan luftu krah per krahu me shqiptaret musliman e ateiste kunder shkaut .

  Nuk di prej cilit vend je , por ne Kosove ne kohen e Rankoviqit tregojne qe shqiptaret filluan te ndertojne xhami , dhe shkojne e i tregojne per kete veprim , ai ju thot qe ti len te qet te ndertojne xhami , po kur te fillojne te ndertojne shkolla ateher eshte problem dhe duhet ndalur , per kete mund te pyeshesh qdo njeri qe ka jetu ne kohen e tij .

  Mos te harrojme periudhen para luftes se dyte boterore , lidhja mes sllaveve dhe turqeve musliman per depertimin e mbi 1 milion shqiptarve ne Turqi .

  Millosheviqi nuk mbylli xhamiat por mbylli shkollat e shume e shume te tjera qe tregojne se konflikti eshte ETNIK .
  Me duhet te pranoj qe nuk jam njohes i mire i historise kosovare fatkeqesisht. Por e di qe shqiptaret nuk jane ndare ne luften kunder armikut serb ose grek, jane nje trup.
  Ashtu na shikojne dhe armiqte e keshtu duhet te jemi, nje e te pandare

  Citim Postuar m par nga Antiproanti Lexo Postimin
  Deri ne vitet 1500-1600 nuk ka ekzistuar anjeri nacion...
  Prandaj, eshte absurde qe konfliktet aktuale, te nacioneve aktuale, te argumentohen duke u bazuar ne nje kohe te larget, kur nuk kane ekzistuar shumica e kombeve, kufijve, kulturva, gjuheve etj... te diteve tona.
  Sakte, nacion-shtet nuk ka pasur, por ka pasur ndjenje edhe vetedije kombetare nga te gjitha rracat e Ballkanit.

  Ka pasur e kane ekzistuar gjuhet, kultura(ajo qe ishte), popujt, zonat ku shtriheshin keta popuj qofte edhe te papercaktuar me kufinj.
  Pra kane ekzistuar te gjithe elementet e krijimit te kombeve, kane ekzistuar kombet, ishin te vetedijshem popujt e zonave psh shqiptare qe ishin shqiptare.


  Perndryshe, nese ka ekzistuar ndonje dallim mes fiseve te atehershme shqipetare dhe atyre serbe, gje qe eshte e sigurte, atehere eshte absolutisht e pamundur qe feja (ortodokse) ti kete zdukur te gjitha ("divergjencat") dallimet, pa zhdukur ose fiset shqipetare ose ato serbe...
  sakte ketu, nuk thashe qe te jesh i te njejtit besim me fqinjin nuk ke divergjenca me te.

  Deri atehere nuk ka ekzistuar asnjeri nacion...
  Botekuptimi i asaj kohe nuk eshte i krahasueshem me ate te mevonshem dhe te sotem.
  Absolutisht jo, ndryshimi i botekuptimit te asaj kohe me te sotmen qendron ne faktin qe ne ate kohe nuk ekzistonte SHTETI ME KUFINJ, njerezit kryesisht vareshin nga prijesi i zones.


  Jo "ne shqipetaret", por shtepite mbreterore te kohes.
  Shtepite mbreterore kane bere krushqi edhe me armikun me te madh, nese e kane llogtaritur si te nevojshme dhe te favorshme. Pra, dashuria e ndersjellte, respekti per njeri tjetrin dhe mardhenjet e mira nuk kane qene kurre kusht per gjera te tilla...[
  Jam dakord me ty. Ndodh edhe ne ditet e sotme kjo politike , praktikohet ndoshta jo me martesa por me te tjera gjera te peraferta/QUOTE]
  Gjithmon jap at q m japin t tjert

 14. #14
  100 % shqiptar Maska e Milkway
  Antarsuar
  08-01-2007
  Vendndodhja
  In the land of eagles
  Postime
  7,375
  Citim Postuar m par nga angmokio Lexo Postimin
  Mos harro se Serbi gjate luftes se Kosoves ne cdo fshat qe vriste shkaterronte dhe xhamite me tanke.

  Tjeter gje , si shpjegohet qe radio-televizioni Jugosllav mesa mbaj mend perhere rreth ores 6 transmetonte lajmet dhe programe ditore ne Shqip?
  Ai nuk ka pas arsye ti linte xhamit e paprekura kur shkaterronte shtepit .
  Nuk di nje rast te vetem qe jane shkaterruar xhamit para shpive , sepse prej kendveshtrimit te konfliktit fetare , xhamit kan qen te parat qe eshte desht te shkaterrohen .

  Per cilen periudhe je duke fol ti ?

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •