Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 14
  1. #1
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anëtarësuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928

    Myslimanët, kërcënim apo interes gjeopolitik?

    Mora shkas të shkruaj këto radhë nga ngjarja e ndodhur pak kohë më parë në Bullgari, ku pas një akti terrorist mbetën të vrarë 7 shtetas izraelitë dhe u plagosën disa të tjerë, natyrisht që si çdo qytetar i botës së civilizuar e dënoj aktin në fjalë. Ajo që më bëri përshtypje ishin kronikat e shumta që u transmetuan në televizione e gazeta, që nxituan ta quanin masakër “islamike”, duke i futur të gjithë myslimanët në një thes. Natyrisht që kjo nuk është një gjë e mirë. Sqarim paraprak: Unë jam protestant.

    Unë protestoj kundër çdo gjëje që lëvizet, sepse lëvizin shpejt dhe kundër të gjitha gjërave që nuk lëvizin, pikërisht sepse nuk lëvizin. Megjithëkëtë, unë protestoj edhe kundër gjërave që lëvizen shumë ngadalë, pikërisht se lëvizen tepër ngadalë përpara. Unë kam shumë arsye të bëhem protestant akoma më i madh. Është e vërtet që Islami përbën një ideologji sistematike, po ashtu si liberalizmi dhe komunizmi, Islami ka kodin e vet të moralit dhe doktrinën e drejtësisë politike dhe shoqërore.
    Dhuna që po shfaqet gjithandej në botë nga njëra anë gjithmonë janë myslimanët, të gjithë jemi të vetëdijshëm se në Ballkan keni konflikt midis myslimanëve dhe ortodoksëve serbë. Në Lindjen e mesme kemi konflikt midis myslimanëve dhe izraelitëve, po ashtu hindutë në Indi, budistët në Birmani dhe katolikët në Filipine kanë konflikte me myslimanët. E thënë më shkoqur, kufijtë e botës islame janë gjithmonë të përgjakur. Dhe kjo nuk ndodh për shkak të ideologjisë islame por për shkak të shtrirjes gjeografike të shteteve islame. Pra ky konfliktualitet ka pas fasadave atë që quhet gjeopolitika. Shembja e Bashkimit Sovjetik, e forcuan së tepërmi pozitën e vendeve myslimane në disa aspekte:
    1- Gjeoekonomia e vendeve myslimane është forcuar ndjeshëm nga vendet që kanë qenë pjesë e Bashkimit Sovjetik dhe sot janë të pavarura.
    2- Kontrolli mbi rrugëkalimet kryesore (Kardilandi te brigjet e Rimlandit)
    3- Pjesa qendrore dhe jugore e Azisë qendrore ka në përbërje shtete me shumicë myslimane që janë të pavarura
    4- Lidhja gjeografike e shteteve myslimane në Ballkan është bërë një mundësi e rëndësishme rajonale për arritjen e myslimanëve në Evropë.
    Pra, kjo vendosje gjeografike i ka sjellë një përparësi të madhe botës myslimane, duke bërë të mundur që të ketë nën kontroll pikat nevralgjike, të cilat i ndajnë detet e ngrohta të botes, ndërsa njëkohësisht sjellin një rrezik të ndjeshëm për të tërhequr konkurrencën e resurseve të shumta botërore.
    Tetë nga gjashtëmbëdhjetë pikat strategjike më të rëndësishme; Kanali i Suezit, Bad el Mandebi, Ngushtica e Hormuzit (dalja nga Gjiri Persik), Ngushtica e Malakës, Ngushtica e Sundës, Ngushtica e Lombokut dhe Bosfori e Dardanelet (daljet nga Deti i zi) janë nën kontrollin e plotë të vendeve myslimane.
    Këto vëzhgime dhe realitete politike ekzistuese e bëjnë të domosdoshëm një rivlerësim të pozitës strategjike të botës myslimane në epokën pas luftës së Ftohtë. Para se gjithash na duhet të kërkojmë faktorët që i shtyjnë hartuesit e politikave perëndimore, të cilat i paraqesin vendet myslimane si kërcënim për botën. Për shembull Britania dhe SHBA kanë zbatuar një strategji detare ndërsa Gjermania dhe Rusia janë të përqendruara në strategjitë kontinentale të mbështetura në fuqinë tokësore. Ky fakt ka krijuar një baraspeshë gjeostrategjike dhe një konflikt të brendshëm mes fuqive për trevat myslimane.
    Natyrisht lind pyetja.
    A zotëron vërtetë bota myslimane një kapacitet politik, ekonomik apo mos disa qendra fuqie duan të krijojnë një armik-pol? Virtualisht duhet të mendojmë se kemi një kërcënim mysliman kundër ortodoksëve, katolikëve, hebrenjve, hinduve etj., etj. Në këtë mënyrë, Hantingtoni i paraqet vendet myslimane si përgjegjës kryesorë për përleshjet gjatë gjithë historisë. S. Hantington thotë se “Rivaliteti ndërmjet superfuqive është zhvendosur nga përplasja e qytetërimeve”, e natyrisht që ne duhet të pajtohemi me një pjesë të teorisë së Hantingtonit, pasi janë disa sekte fetare që në emër të myslimanizmit bëjnë akte terroriste si psh: Al Qaeda, e cila u prezantua si e frymëzuar nga Islami apo akti terrorist i ndodhur së fundi në Bullgari i cili mund të përkufizohet si një lloj “fundamentalizmi i izlamizuar”, i cili i kundërvihej në dukje krishtërizimit të Europës. Pra termi “fundamentalizëm” në këtë kontekst, tingëllon keq për shumë arsye, nga të cilat kryesorja është se unë nuk besoj që Krishtërimi dhe Islami, qoftë edhe në leximet e tyre më literale, mund të përdorën për të përligjur terror dhe vrasje njerëzish të pafajshëm.
    Emigracioni, plakja e Europës, Islami, liria e fjalës, multikulturalizmi, çështja palestineze, anti-semitizmi, Irani, Krishtërimi, të gjitha këto çështje lidhen mes tyre, sa kohë që përcaktojnë konfliktet madhore në botën e sotme; por e rëndësishme mbetet që të ruhen dhe të kuptohen dallimet mes tyre. Trajtimi i tyre së bashku, ose leximi i tyre sipas çelësit të “përplasjes së qytetërimeve”, u shërben vetëm ekstremistëve, që kërkojnë të projektojnë mbi planet paranojën dhe dëshpërimin e tyre. E pra nuk është ideologjia islamike ajo që është kundër fuqive të mëdha, por është shtrirja gjeografike e vendeve myslimane që bie ndesh me interesat e vendeve me të fuqishme të botës.

    Nga Ilirjan BLLOSHMI
    Gazeta Sot 26 Korrik 2012
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  2. #2
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anëtarësuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928
    E pershendes Ilirjan Blloshmin per kete artikull.
    Edhe pse eshte nje besimtar i Krishtere Protestant eshte i qarte dhe din te diferencoje ndermjet realitetit ,besimit qorr dhe islamofobise qe shpeshhere i karakterizon besimtare te ndryshem te krishtere ne kete forum.
    Ndryshuar për herë të fundit nga angmokio : 28-07-2012 më 16:15
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e drenicaku
    Anëtarësuar
    06-05-2003
    Postime
    3,263
    Perderisa kan mbet kaq mbrapa ne menyren e te menduarit them se myslimanet do jen edhe per nje koh kercnim per njerzimin.

  4. #4
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Angmokio, ti si mendon, konflikti shqiptaro-serb eshte konflikt me baza fetare apo etnike?
    Sepse ky blloshmi po thote qe ne ballkan kemi konflikt mes muslimaneve dhe serveve orthodoks, po si kshu, dmth mos valle mes shqiptareve orthodoks dhe serbeve paska dashuri meqe ndajne te njejten fe? A thua se arsyeja pse greku dhe serbi eshte armiku jone qenka per shkak te shumices muslimane?
    çudi, sepse shkijet orthodokse kane bashkepunuar si vellezer me muslimanet turq gjate shekujve vetem per te copetuar dhe fshire identitetin shqiptar. Nuk e di si i besoni me kaq naivitet pohimeve te tilla absurde.

  5. #5
    Mjedisor Maska e Edvin83
    Anëtarësuar
    20-03-2006
    Vendndodhja
    Tallinn
    Postime
    4,670
    C'lidhje ka ky lajm me lajmet nga trojet shqiptare? Apo na dolen troje dhe ne Arabi e vende te tjera? Lexoni mire titullin e nenforumit para se te postoni. Apo ke filluar me propagande ne te gjithe forumin e nuk do te lesh nenforum pa futur nje lajm per fene islame?

  6. #6
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anëtarësuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928
    Citim Postuar më parë nga xfiles Lexo Postimin
    Angmokio, ti si mendon, konflikti shqiptaro-serb eshte konflikt me baza fetare apo etnike?
    Sepse ky blloshmi po thote qe ne ballkan kemi konflikt mes muslimaneve dhe serveve orthodoks, po si kshu, dmth mos valle mes shqiptareve orthodoks dhe serbeve paska dashuri meqe ndajne te njejten fe? A thua se arsyeja pse greku dhe serbi eshte armiku jone qenka per shkak te shumices muslimane?
    çudi, sepse shkijet orthodokse kane bashkepunuar si vellezer me muslimanet turq gjate shekujve vetem per te copetuar dhe fshire identitetin shqiptar. Nuk e di si i besoni me kaq naivitet pohimeve te tilla absurde.
    Padiskutim qe eshte konflikt me baza fetare por edhe etnike.

    Shqiptaret ne Serbi identifikohen si Muslimane ndoshta me zi se c'identifikojme ne Serbet e Greket si Ortodokse.

    Ne Shqiptaret jemi komb qe fal e harron shpejt ( ashtu sikurse asnje se kujton c'beri Serbi me Kosoven e Kosovaret) por Serbi nuk eshte i tille , ata kurre nuk do ta harrojne Kosoven.

    Sa per historine Xfiles mos me flit perralla qe kane qindra vjet qe kane ndodhur se une jam shume skeptik ndaj tyre , sot nje lajm i fundit dhe interpretohet nga 100 indivite sipas interesave e jo me historite e para 100-200 viteve.
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  7. #7
    JUDO Maska e Gogi
    Anëtarësuar
    10-08-2008
    Vendndodhja
    Prishtinë
    Postime
    1,669
    ...as nuk jane kercnim, mirepo as interes gjeopolitik.





    .
    “Kush është prej jush pa mëkat, le ta gjuajë i pari gurin në të!”

  8. #8
    ......... Dukat ......... Maska e G.S.Vangjeli
    Anëtarësuar
    14-04-2010
    Vendndodhja
    Athinë, Greqi
    Postime
    356
    Citim Postuar më parë nga xfiles Lexo Postimin
    Angmokio, ti si mendon, konflikti shqiptaro-serb eshte konflikt me baza fetare apo etnike?
    Sepse ky blloshmi po thote qe ne ballkan kemi konflikt mes muslimaneve dhe serveve orthodoks, po si kshu, dmth mos valle mes shqiptareve orthodoks dhe serbeve paska dashuri meqe ndajne te njejten fe? A thua se arsyeja pse greku dhe serbi eshte armiku jone qenka per shkak te shumices muslimane?
    çudi, sepse shkijet orthodokse kane bashkepunuar si vellezer me muslimanet turq gjate shekujve vetem per te copetuar dhe fshire identitetin shqiptar. Nuk e di si i besoni me kaq naivitet pohimeve te tilla absurde.
    xfiles, po shkruaj dhe unë pyetjes që i drejtove angomokio-s

    Konflikti Shqiptaro-serb, është një ndërthurje etnike dhe fetare. Por kryesisht është një konflikt fetar.
    E them këtë nisur nga një fakt shumë i thjeshtë dhe historik. Deri në vitet 1500-1600 nuk kishim asnjë divergjencë me serbët, ishim bashkëluftëtarë kundër turqve në shumë beteja, ishim të njëjtit besim fetar, të krishterë, ku shumica e shqiptarëve ishin ortodoksë. Pra nuk kishim asnjë konflikt të regjistruar nga historia deri në ato vite, por edhe deri vonë, shumë vonë në fund të shekullit të kaluar 1800 e në shekullin e 1900-ës.
    Për më tepër ne shqiptarët bëmë dhe krushqi me serbët duke martuar princeshë tonën ne Serbi që në kohën e të Madhit Gjergj.

    Ky fakt, i krushqisë, dëshmon më së miri që marëdhëniet tona kanë qënë të shkëlqyera e nuk kanë ndonjë thellësi shekullore këto konflikte.
    Në të vërtetë nuk kishim ndonjë problem deri në fund të shekullit të 18, kur filloi e zgjohej ndjenja e fjetur kombëtare e jona për çlirim e pavarësi nga pushuesit e urryer turq.
    Ndërkohë.., me kalimin e shekujve, shumë shqiptarë ndërruan besim, u bënë myslimanë e filluan e shërbenin turqit jo vetëm në administratë por edhe si ushtarë në reprezaljet e turqve kundër popullsive të tjera, sidomos kundër popullsive të krishtera.

    Nuk duhet ta harrojmë e të bëjmë sukur nuk dimë gjë këtë fakt historik, që shqiptarët ishin të parët në reprezaljet e turqve.
    S'duhet ta harrojmë nëse duhet të përballemi me historinë, e ta pranojmë atë siç është e ndodhur e jo e servirur.

    Me kthimin e besimit pra, dalëngadalë u armiqësuam me fqinjët tanë si në jug edhe në veri me serbët. Ky fenomen ndodhi edhe brenda themeleve të shoqërisë fshatareske tonë, u armiqësuan pak a shumë komunitetet e besimeve të ndryshme me njëri - tjetrin. Nuk martoheshin me të besimit tjetër, kalonin vetëm nga një anë e rrugës po të ishe i besimit të kundërt.., e të tjera të tilla.

    Një gjë e tillë është e pritshme, kur ndërron fe e besim. E kupton këtë edhe nga vetë vetja jote, mendo të takosh një njeri që ndërron mendje e besim, vetvetiu largohesh e ke gjithmonë kujdes nga ai person. Me më të voglin veprim të mëtejshëm të tij keqkuptohesh, dhe e shikon me mosbesim.

    Kur përpiqeshim për pavarësi kombëtare, menjëherë qendrat fqinje të krishtera filluan të përpiqen të shtrijnë influencën e tyre fetare, të ktheheshim në fenë tonë të vërtetë, të lashtë , të krishterë. Kjo solli reagimin e hoxhallarëve, që duke kuptuar rrezikun e krishterë, mbolli në zemrat e shqiptarëve myslimanë urrejtjen kundër "kaurëve" të ligj e imoralë. Natyrisht kjo urrejtje e ekstremizëm kishte filluar të mbillet që kur filluan të ndërrojnë fe shqiptarët edhe nuk ishte vetëm nga njëra anë, por si nga myslimanët edhe nga të krishterët.

    Me përcaktimin e kufinjve, kjo urrejtje fetare edhe përpjekje për supermaci u kthye në konflikt etnik, me spastrimin e presione nga ana e serbëve kundër shqiptarëve të ngelur jashtë kufijve.
    E njëjta gjë ndodhi edhe në jug nga grekët.

    Zanafilla është feja pra, kurse urrejtja e tanishme është spastrimi etnik kundër shqiptarëve autoktone.
    Gjithmonë jap atë që më japin të tjerët

  9. #9
    100 % shqiptar Maska e Milkway
    Anëtarësuar
    08-01-2007
    Vendndodhja
    In the land of eagles
    Postime
    7,375
    Citim Postuar më parë nga G.S.Vangjeli Lexo Postimin
    xfiles, po shkruaj dhe unë pyetjes që i drejtove angomokio-s

    Konflikti Shqiptaro-serb, është një ndërthurje etnike dhe fetare. Por kryesisht është një konflikt fetar.
    E them këtë nisur nga një fakt shumë i thjeshtë dhe historik. Deri në vitet 1500-1600 nuk kishim asnjë divergjencë me serbët, ishim bashkëluftëtarë kundër turqve në shumë beteja, ishim të njëjtit besim fetar, të krishterë, ku shumica e shqiptarëve ishin ortodoksë. Pra nuk kishim asnjë konflikt të regjistruar nga historia deri në ato vite, por edhe deri vonë, shumë vonë në fund të shekullit të kaluar 1800 e në shekullin e 1900-ës.
    Për më tepër ne shqiptarët bëmë dhe krushqi me serbët duke martuar princeshë tonën ne Serbi që në kohën e të Madhit Gjergj.

    Ky fakt, i krushqisë, dëshmon më së miri që marëdhëniet tona kanë qënë të shkëlqyera e nuk kanë ndonjë thellësi shekullore këto konflikte.
    Në të vërtetë nuk kishim ndonjë problem deri në fund të shekullit të 18, kur filloi e zgjohej ndjenja e fjetur kombëtare e jona për çlirim e pavarësi nga pushuesit e urryer turq.
    Ndërkohë.., me kalimin e shekujve, shumë shqiptarë ndërruan besim, u bënë myslimanë e filluan e shërbenin turqit jo vetëm në administratë por edhe si ushtarë në reprezaljet e turqve kundër popullsive të tjera, sidomos kundër popullsive të krishtera.

    Nuk duhet ta harrojmë e të bëjmë sukur nuk dimë gjë këtë fakt historik, që shqiptarët ishin të parët në reprezaljet e turqve.
    S'duhet ta harrojmë nëse duhet të përballemi me historinë, e ta pranojmë atë siç është e ndodhur e jo e servirur.

    Me kthimin e besimit pra, dalëngadalë u armiqësuam me fqinjët tanë si në jug edhe në veri me serbët. Ky fenomen ndodhi edhe brenda themeleve të shoqërisë fshatareske tonë, u armiqësuan pak a shumë komunitetet e besimeve të ndryshme me njëri - tjetrin. Nuk martoheshin me të besimit tjetër, kalonin vetëm nga një anë e rrugës po të ishe i besimit të kundërt.., e të tjera të tilla.

    Një gjë e tillë është e pritshme, kur ndërron fe e besim. E kupton këtë edhe nga vetë vetja jote, mendo të takosh një njeri që ndërron mendje e besim, vetvetiu largohesh e ke gjithmonë kujdes nga ai person. Me më të voglin veprim të mëtejshëm të tij keqkuptohesh, dhe e shikon me mosbesim.

    Kur përpiqeshim për pavarësi kombëtare, menjëherë qendrat fqinje të krishtera filluan të përpiqen të shtrijnë influencën e tyre fetare, të ktheheshim në fenë tonë të vërtetë, të lashtë , të krishterë. Kjo solli reagimin e hoxhallarëve, që duke kuptuar rrezikun e krishterë, mbolli në zemrat e shqiptarëve myslimanë urrejtjen kundër "kaurëve" të ligj e imoralë. Natyrisht kjo urrejtje e ekstremizëm kishte filluar të mbillet që kur filluan të ndërrojnë fe shqiptarët edhe nuk ishte vetëm nga njëra anë, por si nga myslimanët edhe nga të krishterët.

    Me përcaktimin e kufinjve, kjo urrejtje fetare edhe përpjekje për supermaci u kthye në konflikt etnik, me spastrimin e presione nga ana e serbëve kundër shqiptarëve të ngelur jashtë kufijve.
    E njëjta gjë ndodhi edhe në jug nga grekët.

    Zanafilla është feja pra, kurse urrejtja e tanishme është spastrimi etnik kundër shqiptarëve autoktone.
    Boll ndejte ne boten e qudirave , kthehu pak ne realitet mor njeri .

    Konflikti sllavo-shqiptar nuk buron nga feja , sepse shqiptaret e krishtere , ortodoks te kosoves kan luftu krah per krahu me shqiptaret musliman e ateiste kunder shkaut .

    Nuk di prej cilit vend je , por ne Kosove ne kohen e Rankoviqit tregojne qe shqiptaret filluan te ndertojne xhami , dhe shkojne e i tregojne per kete veprim , ai ju thot qe ti len te qet te ndertojne xhami , po kur te fillojne te ndertojne shkolla ateher eshte problem dhe duhet ndalur , per kete mund te pyeshesh qdo njeri qe ka jetu ne kohen e tij .

    Mos te harrojme periudhen para luftes se dyte boterore , lidhja mes sllaveve dhe turqeve musliman per depertimin e mbi 1 milion shqiptarve ne Turqi .

    Millosheviqi nuk mbylli xhamiat por mbylli shkollat e shume e shume te tjera qe tregojne se konflikti eshte ETNIK .

  10. #10
    i/e regjistruar Maska e Antiproanti
    Anëtarësuar
    28-07-2011
    Postime
    6,033
    Myslimanët, kërcënim apo interes gjeopolitik?
    Asnjera...

  11. #11
    i/e regjistruar Maska e Antiproanti
    Anëtarësuar
    28-07-2011
    Postime
    6,033
    Citim Postuar më parë nga G.S.Vangjeli Lexo Postimin
    xfiles, po shkruaj dhe unë pyetjes që i drejtove angomokio-s

    Konflikti Shqiptaro-serb, është një ndërthurje etnike dhe fetare. Por kryesisht është një konflikt fetar.
    E them këtë nisur nga një fakt shumë i thjeshtë dhe historik. Deri në vitet 1500-1600 nuk kishim asnjë divergjencë me serbët, ishim bashkëluftëtarë kundër turqve në shumë beteja, ishim të njëjtit besim fetar, të krishterë, ku shumica e shqiptarëve ishin ortodoksë.
    Deri ne vitet 1500-1600 nuk ka ekzistuar anjeri nacion...
    Prandaj, eshte absurde qe konfliktet aktuale, te nacioneve aktuale, te argumentohen duke u bazuar ne nje kohe te larget, kur nuk kane ekzistuar shumica e kombeve, kufijve, kulturva, gjuheve etj... te diteve tona.

    Perndryshe, nese ka ekzistuar ndonje dallim mes fiseve te atehershme shqipetare dhe atyre serbe, gje qe eshte e sigurte, atehere eshte absolutisht e pamundur qe feja (ortodokse) ti kete zdukur te gjitha ("divergjencat") dallimet, pa zhdukur ose fiset shqipetare ose ato serbe...

    Pra nuk kishim asnjë konflikt të regjistruar nga historia deri në ato vite, por edhe deri vonë, shumë vonë në fund të shekullit të kaluar 1800 e në shekullin e 1900-ës.
    Ky fakt, i krushqisë, dëshmon më së miri që marëdhëniet tona kanë qënë të shkëlqyera e nuk kanë ndonjë thellësi shekullore këto konflikte. ...
    Deri atehere nuk ka ekzistuar asnjeri nacion...
    Botekuptimi i asaj kohe nuk eshte i krahasueshem me ate te mevonshem dhe te sotem.

    Për më tepër ne shqiptarët bëmë dhe krushqi me serbët duke martuar princeshë tonën ne Serbi që në kohën e të Madhit Gjergj.
    Jo "ne shqipetaret", por shtepite mbreterore te kohes.
    Shtepite mbreterore kane bere krushqi edhe me armikun me te madh, nese e kane llogtaritur si te nevojshme dhe te favorshme. Pra, dashuria e ndersjellte, respekti per njeri tjetrin dhe mardhenjet e mira nuk kane qene kurre kusht per gjera te tilla...

  12. #12
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anëtarësuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928
    Citim Postuar më parë nga Milkway Lexo Postimin

    Millosheviqi nuk mbylli xhamiat por mbylli shkollat e shume e shume te tjera qe tregojne se konflikti eshte ETNIK .
    Mos harro se Serbi gjate luftes se Kosoves ne cdo fshat qe vriste shkaterronte dhe xhamite me tanke.

    Tjeter gje , si shpjegohet qe radio-televizioni Jugosllav mesa mbaj mend perhere rreth ores 6 transmetonte lajmet dhe programe ditore ne Shqip?
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  13. #13
    ......... Dukat ......... Maska e G.S.Vangjeli
    Anëtarësuar
    14-04-2010
    Vendndodhja
    Athinë, Greqi
    Postime
    356
    Citim Postuar më parë nga Milkway Lexo Postimin
    Boll ndejte ne boten e qudirave , kthehu pak ne realitet mor njeri .

    Konflikti sllavo-shqiptar nuk buron nga feja , sepse shqiptaret e krishtere , ortodoks te kosoves kan luftu krah per krahu me shqiptaret musliman e ateiste kunder shkaut .

    Nuk di prej cilit vend je , por ne Kosove ne kohen e Rankoviqit tregojne qe shqiptaret filluan te ndertojne xhami , dhe shkojne e i tregojne per kete veprim , ai ju thot qe ti len te qet te ndertojne xhami , po kur te fillojne te ndertojne shkolla ateher eshte problem dhe duhet ndalur , per kete mund te pyeshesh qdo njeri qe ka jetu ne kohen e tij .

    Mos te harrojme periudhen para luftes se dyte boterore , lidhja mes sllaveve dhe turqeve musliman per depertimin e mbi 1 milion shqiptarve ne Turqi .

    Millosheviqi nuk mbylli xhamiat por mbylli shkollat e shume e shume te tjera qe tregojne se konflikti eshte ETNIK .
    Me duhet te pranoj qe nuk jam njohes i mire i historise kosovare fatkeqesisht. Por e di qe shqiptaret nuk jane ndare ne luften kunder armikut serb ose grek, jane nje trup.
    Ashtu na shikojne dhe armiqte e keshtu duhet te jemi, nje e te pandare

    Citim Postuar më parë nga Antiproanti Lexo Postimin
    Deri ne vitet 1500-1600 nuk ka ekzistuar anjeri nacion...
    Prandaj, eshte absurde qe konfliktet aktuale, te nacioneve aktuale, te argumentohen duke u bazuar ne nje kohe te larget, kur nuk kane ekzistuar shumica e kombeve, kufijve, kulturva, gjuheve etj... te diteve tona.
    Sakte, nacion-shtet nuk ka pasur, por ka pasur ndjenje edhe vetedije kombetare nga te gjitha rracat e Ballkanit.

    Ka pasur e kane ekzistuar gjuhet, kultura(ajo qe ishte), popujt, zonat ku shtriheshin keta popuj qofte edhe te papercaktuar me kufinj.
    Pra kane ekzistuar te gjithe elementet e krijimit te kombeve, kane ekzistuar kombet, ishin te vetedijshem popujt e zonave psh shqiptare qe ishin shqiptare.


    Perndryshe, nese ka ekzistuar ndonje dallim mes fiseve te atehershme shqipetare dhe atyre serbe, gje qe eshte e sigurte, atehere eshte absolutisht e pamundur qe feja (ortodokse) ti kete zdukur te gjitha ("divergjencat") dallimet, pa zhdukur ose fiset shqipetare ose ato serbe...
    sakte ketu, nuk thashe qe te jesh i te njejtit besim me fqinjin nuk ke divergjenca me te.

    Deri atehere nuk ka ekzistuar asnjeri nacion...
    Botekuptimi i asaj kohe nuk eshte i krahasueshem me ate te mevonshem dhe te sotem.
    Absolutisht jo, ndryshimi i botekuptimit te asaj kohe me te sotmen qendron ne faktin qe ne ate kohe nuk ekzistonte SHTETI ME KUFINJ, njerezit kryesisht vareshin nga prijesi i zones.


    Jo "ne shqipetaret", por shtepite mbreterore te kohes.
    Shtepite mbreterore kane bere krushqi edhe me armikun me te madh, nese e kane llogtaritur si te nevojshme dhe te favorshme. Pra, dashuria e ndersjellte, respekti per njeri tjetrin dhe mardhenjet e mira nuk kane qene kurre kusht per gjera te tilla...[
    Jam dakord me ty. Ndodh edhe ne ditet e sotme kjo politike , praktikohet ndoshta jo me martesa por me te tjera gjera te peraferta/QUOTE]
    Gjithmonë jap atë që më japin të tjerët

  14. #14
    100 % shqiptar Maska e Milkway
    Anëtarësuar
    08-01-2007
    Vendndodhja
    In the land of eagles
    Postime
    7,375
    Citim Postuar më parë nga angmokio Lexo Postimin
    Mos harro se Serbi gjate luftes se Kosoves ne cdo fshat qe vriste shkaterronte dhe xhamite me tanke.

    Tjeter gje , si shpjegohet qe radio-televizioni Jugosllav mesa mbaj mend perhere rreth ores 6 transmetonte lajmet dhe programe ditore ne Shqip?
    Ai nuk ka pas arsye ti linte xhamit e paprekura kur shkaterronte shtepit .
    Nuk di nje rast te vetem qe jane shkaterruar xhamit para shpive , sepse prej kendveshtrimit te konfliktit fetare , xhamit kan qen te parat qe eshte desht te shkaterrohen .

    Per cilen periudhe je duke fol ti ?

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •