Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 30
  1. #1
    Perjashtuar Maska e didii
    Anëtarësuar
    14-04-2012
    Postime
    504

    Me kë të flasim?

    na ndodh qe te jemi ne momente dobesie, apo te duam te flasim per problemet tona,doja te dija sa te hpur duhet te jemi, sa duhet te besojm ne njerezit, dhe me ke duhet te jemi me te hapur, sepse na ndodh qe te zhgenjehemi

  2. #2
    Po u hape ta hapen

    Mbaje per vete se cfar ke dhe zgjidhi problemet e tua sa me mire qe te mundesh

    Me mire shtro problemin ne forume se nder njerzit qe te rrethojne

    Harroje ndihmen nga te tute
    Revolution 1848

  3. #3
    Perjashtuar Maska e didii
    Anëtarësuar
    14-04-2012
    Postime
    504
    Citim Postuar më parë nga EuroStar1 Lexo Postimin
    Po u hape ta hapen

    Mbaje per vete se cfar ke dhe zgjidhi problemet e tua sa me mire qe te mundesh

    Me mire shtro problemin ne forume se nder njerzit qe te rrethojne

    Harroje ndihmen nga te tute
    vertet kete mendim ke? un po e mendoj serjozisht keshtu sepse kam ngel e zhgenjyer nga njeres qe nuk e prisja

  4. #4
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anëtarësuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928
    Nese ke ngelur e zhgenjyer nga dikush kjo nuk do te thote qe nuk mund ti besosh me askujt. Jeta eshte e tille qe te perball me situata nga me te ndryshmet dhe zhgenjimi eshte njera prej tyre.
    Nuk besoj se mund te gjesh ndonje person ne kete bote qe mos kete mbetur i zhgenjyer nga nje mik/mikeshe por kjo gje duhet te te sherbeje qe ne te ardhmen mos i besosh kujtdo por te seleksionosh miqte apo rrethin e ngushte qe ke.

    Nese ke ndonje problem qe te mundon mendoj se fillimisht duhet ti hapesh familjareve te tu pasi ata jane te vetmit qe do te te kuptojne dhe mbeshtesin pamvarsisht problemit apo hallit qe mund te kesh.
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  5. #5
    Perjashtuar Maska e didii
    Anëtarësuar
    14-04-2012
    Postime
    504
    Citim Postuar më parë nga angmokio Lexo Postimin
    Nese ke ngelur e zhgenjyer nga dikush kjo nuk do te thote qe nuk mund ti besosh me askujt. Jeta eshte e tille qe te perball me situata nga me te ndryshmet dhe zhgenjimi eshte njera prej tyre.
    Nuk besoj se mund te gjesh ndonje person ne kete bote qe mos kete mbetur i zhgenjyer nga nje mik/mikeshe por kjo gje duhet te te sherbeje qe ne te ardhmen mos i besosh kujtdo por te seleksionosh miqte apo rrethin e ngushte qe ke.

    Nese ke ndonje problem qe te mundon mendoj se fillimisht duhet ti hapesh familjareve te tu pasi ata jane te vetmit qe do te te kuptojne dhe mbeshtesin pamvarsisht problemit apo hallit qe mund te kesh.
    po ata te kutpojn , por per shum gjera nuk "duhet" ose nuk duam te flasim me familjen,nje nder arsyet psh mund te jete sepse nuk duam ti shqetesojm ose nuk do te ishin aq gjakfothte per te na dhene nje keshille te denje edhe pse duhen, dhe ndaj hyjn edhe miqte,qe ndo nje here te zhgenjejn....

  6. #6
    Citim Postuar më parë nga angmokio Lexo Postimin
    Nese ke ngelur e zhgenjyer nga dikush kjo nuk do te thote qe nuk mund ti besosh me askujt. Jeta eshte e tille qe te perball me situata nga me te ndryshmet dhe zhgenjimi eshte njera prej tyre.
    Nuk besoj se mund te gjesh ndonje person ne kete bote qe mos kete mbetur i zhgenjyer nga nje mik/mikeshe por kjo gje duhet te te sherbeje qe ne te ardhmen mos i besosh kujtdo por te seleksionosh miqte apo rrethin e ngushte qe ke.

    Nese ke ndonje problem qe te mundon mendoj se fillimisht duhet ti hapesh familjareve te tu pasi ata jane te vetmit qe do te te kuptojne dhe mbeshtesin pamvarsisht problemit apo hallit qe mund te kesh.
    Kujt po i plas te miku dhe mikesha qe te kan zhgenjyer, fundja vet ju hape....po kur ta fut vllai, motra, femija, xhaxhai etj rreth e rrotull ky eshte kacakulmi lol
    Revolution 1848

  7. #7
    Buena Suerte Maska e MI CORAZON
    Anëtarësuar
    21-07-2002
    Postime
    7,485
    Citim Postuar më parë nga EuroStar1 Lexo Postimin
    Kujt po i plas te miku dhe mikesha qe te kan zhgenjyer, fundja vet ju hape....po kur ta fut vllai, motra, femija, xhaxhai etj rreth e rrotull ky eshte kacakulmi lol
    Vetem nje emer nuk permende. Prindin!!! Prandaj keshilla ime eshte: hapju vetem prinderve. Sigurisht, po i pate gjalle.
    Where does a thought go when it's forgotten?

  8. #8
    Citim Postuar më parë nga MI CORAZON Lexo Postimin
    Vetem nje emer nuk permende. Prindin!!! Prandaj keshilla ime eshte: hapju vetem prinderve. Sigurisht, po i pate gjalle.
    Mor po ke par ti qe kur behet fjale per prona dhe ai prindi qe nuk rri me ty , sikur mban anen tjeter me duket sa do qe te kesh te drejte...ka edhe raste te tjera qe prindi nuk te mbeshtet po nejse se ka femije qe lexojne ketu dhe nuk dua ti hyj me gjate se keqkuptojne ata pastaj
    Revolution 1848

  9. #9
    Buena Suerte Maska e MI CORAZON
    Anëtarësuar
    21-07-2002
    Postime
    7,485
    Citim Postuar më parë nga EuroStar1 Lexo Postimin
    Mor po ke par ti qe kur behet fjale per prona dhe ai prindi qe nuk rri me ty , sikur mban anen tjeter me duket sa do qe te kesh te drejte...ka edhe raste te tjera qe prindi nuk te mbeshtet po nejse se ka femije qe lexojne ketu dhe nuk dua ti hyj me gjate se keqkuptojne ata pastaj

    S'më shkoi mendja tek pronat, ngaqë kur u ndanë ...fare s'na ranë.
    Where does a thought go when it's forgotten?

  10. #10
    cherry blossom girl
    Anëtarësuar
    14-05-2010
    Postime
    6,095
    Citim Postuar më parë nga didii Lexo Postimin
    na ndodh qe te jemi ne momente dobesie, apo te duam te flasim per problemet tona,doja te dija sa te hpur duhet te jemi, sa duhet te besojm ne njerezit, dhe me ke duhet te jemi me te hapur, sepse na ndodh qe te zhgenjehemi
    me ate qe di te degjoje dikush kete e gjen tek nje person tjeter, dikush tjeter e gjen tek vetja...

  11. #11
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,896
    Citim Postuar më parë nga didii Lexo Postimin
    na ndodh qe te jemi ne momente dobesie, apo te duam te flasim per problemet tona,doja te dija sa te hpur duhet te jemi, sa duhet te besojm ne njerezit, dhe me ke duhet te jemi me te hapur, sepse na ndodh qe te zhgenjehemi
    njerzve qe kerkon ti hapesh dhe te zbrasesh per tu lehtesuar ,apo qe te marresh nje keshille apo nje orientim duhet ti dallosh mire sepse jo te gjithe kane kapacitetin e duhur dhe jo te gjithe jane ne nivelin e duhur per te kuptuar

    personave duhet ti flasesh ne baze te kapacitetit te tyre mendor dhe nese nuk e kane nivelin e tyre mendor dhe arsimor apo nese nuk e kane perjetuar me pare gjendjen e tyre si ty atehere eshte me mire te mos i hapesh fare per boten tende te brendshme

    duhet te bisedosh per gjera personale me njerez qe jane te nivelin tend qe kane qellime te njejta me ty ne jete,vetem keshtu mund te gjesh mundesine per tu kuptuar prej tyre dhe nese arrijne te kuptojne drejt atehere do te japin edhe keshillen e tyre ne menyre te atille qe te orientohesh drejt ne jete

    shoqeria ne ditet tona ka shume rendesi sepse na jep mundesine qe te rrime me persona me cilet ndjehemi te plote sepse jemi ne rrethin tone ne boten tone ne mendimet tona,na ben te jemi te vertete , kjo lloj shoqerie me te cilen je rehat dhe komode te ben qe te mos krijosh personalitet te dyfishte brenda qenjes tende

    kjo ka pasur shume rendesi ne te kaluaren e larget dhe ka akoma me shume rendesi ne ditet tona, sot me shume i jepet rendesi formes se jashtme sesa permbatjes se bredshme ,ky eshte problem i madh sepse prish balancen mendore te individit dhe bashke me te edhe te shoqerise sepse shoqeria nga individet perbehet apo jo?



    kalo mire

  12. #12
    Perjashtuar Maska e didii
    Anëtarësuar
    14-04-2012
    Postime
    504
    Citim Postuar më parë nga EuroStar1 Lexo Postimin
    Kujt po i plas te miku dhe mikesha qe te kan zhgenjyer, fundja vet ju hape....po kur ta fut vllai, motra, femija, xhaxhai etj rreth e rrotull ky eshte kacakulmi lol
    nuk ndajm te njejtin mendim..

  13. #13
    i/e regjistruar Maska e Nete
    Anëtarësuar
    13-04-2009
    Postime
    8,688
    Me ate qe nuk te ka zhgenjyer asnjeher,apo ka ndodhe rrall e padashje, tek e fundit ska njeri te persosur,por prap kthehem.... me shume se tek familja mos ke besim askund,me te mirat e te keqiat keshilla e tyre eshte me e vlefshme qoft edhe qortim!

  14. #14
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    20-06-2003
    Postime
    1,553
    didii, keshtu e ka jeta, ngrihesh, ulesh, fluturon, perplasesh, te perplasin, ja fut, ta fusin e me rradhe.
    Zhgenjime ka plote, njeriu ka nevoj te shprehet tek dikush, i duket sikur e heq barren nga shpatullat kur e shpreh problemin tek dikush tjeter. I duket sikur lumturohen edhe te tjeret me lumturin e tij/ saj etj.

    Per mendimin tim, me mire hapu me familjen, edhe po ta futen, ta ka fut i yti te pakten

  15. #15
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    28-01-2004
    Vendndodhja
    diku
    Postime
    1,545
    une do perqendrohesha me shume te nje gje;

    e pse duhet ti tregosh patjeter dikujt per nje problem , dhimbje [shpirterore] , dileme morale e te tjera .

    a mos nuk je aq e zgjuar sa ta zgjidhesh vete kete problem ?

    a vertet mendon se duke e ndare me dike problemin tend , ti , do e zgjidhesh problemin , a vertet do ndihesh me e lehtesuar ? a mos zgjidhet vetvetiu problemi ?

    jo , ne mengjes kur te ngrihesh problemi do jete perseri aty , dhe , edhe nese ia shpreh ose nuk ia shpreh dikujt , prooblemi do jete aty dhe asgje dhe askush pervec teje nuk e zgjidh ;

    nuk ka njeri qe mendon ashtu sic ti mendon , dhe ashtu sic ti e i shikon gjerat , dhe askush nuk mund te kuptoje boten tende , ndjenjat e tua ;

    nuk ka ende besim , respekt , inkurajim , ngushellim ,mbeshtetje midis njerezve , keto jane zevendesuar nga egoizmi , interesi , e tjera;

    duke i treguar dikujt per problemin tend , ti, nenvlefteson veten duke besuar se nuk je ne gjendje qe ta zgjidhesh kete problem , dhe i tregon dikujt tjeter me qellim qe te behet ai ose ajo shpetimtari i situates apo problemit qe ti i tregon ;

    keshilla ; ti mund te keshillosh veten , ti je po aq e ditur dhe e zgjuar sa edhe vete ata njerez qe mendon se duhet tu thuash problemin tend .

    te jesh e sigurt 100% qe do zhgenjehesh akoma edhe prej mikut me te mire apo edhe prej familjareve te tu , nese ua tregon problemin .

  16. #16
    Djalë Drenice Maska e Lexuesi_
    Anëtarësuar
    18-06-2010
    Vendndodhja
    Ne vendin e ngjarjeve
    Postime
    6,014
    Citim Postuar më parë nga didii Lexo Postimin
    na ndodh qe te jemi ne momente dobesie, apo te duam te flasim per problemet tona,doja te dija sa te hpur duhet te jemi, sa duhet te besojm ne njerezit, dhe me ke duhet te jemi me te hapur, sepse na ndodh qe te zhgenjehemi
    Me nje psikolog.

  17. #17
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anëtarësuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    maratoronak nuk eshte problemi qe hapemi per te zgjidhur problemin, perkundrazi. Kemi nevoje te shprehemi, te hapemi me dike. Fundja shumica e atyre qe hapen nuk presin keshilla, por miratim. Dhe te mbyllesh ne vetvete nuk eshte mire. Sot mban nje sekret, neser nje tjeter, e keshtu me radhe sa vjen nje dite e gjen veten te roberuar nga "sekretet", ngarkohemi psikologjikisht aq shume sa me keq e demtojme veten. Jo cdo gje qe ben gabim apo degjon eshte sekret. Kam mbajtur sekrete, dhe nuk ka qene e lehte, kam stresuar veten, dhe kur vjen puna degjon qe filanka qe te ka besuar dicka, s'ka lene njeri pa ja thene "sekretin" e saj. pffff! Ose ne pune ve re qe hapen me persona te gabuar. Nuk e kuptojne qe ajo qe shan te tjeret kur eshte me ty, te shan dhe ty kur eshte me te tjeret. Meshkujt apo femrat qe pijne aq shume sa behen tap, nuk u besohen sekrete, lol. Cfare s'na kane degjuar veshet. hahaha. Shkurt duhet te dish me ke te hapesh. Jo cdo njeri qe bie dakort me ty, dhe ben sikur ju hap barku per ty, eshte shoku/shoqja jote. Kaq gje ma ka mesuar jeta deri tani.
    Feelings change - memories don't.

  18. #18
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    28-01-2004
    Vendndodhja
    diku
    Postime
    1,545
    Citim Postuar më parë nga mia@ Lexo Postimin
    maratoronak nuk eshte problemi qe hapemi per te zgjidhur problemin, perkundrazi. Kemi nevoje te shprehemi, te hapemi me dike. Fundja shumica e atyre qe hapen nuk presin keshilla, por miratim. Dhe te mbyllesh ne vetvete nuk eshte mire. Sot mban nje sekret, neser nje tjeter, e keshtu me radhe sa vjen nje dite e gjen veten te roberuar nga "sekretet", ngarkohemi psikologjikisht aq shume sa me keq e demtojme veten. Jo cdo gje qe ben gabim apo degjon eshte sekret. Kam mbajtur sekrete, dhe nuk ka qene e lehte, kam stresuar veten, dhe kur vjen puna degjon qe filanka qe te ka besuar dicka, s'ka lene njeri pa ja thene "sekretin" e saj. pffff! Ose ne pune ve re qe hapen me persona te gabuar. Nuk e kuptojne qe ajo qe shan te tjeret kur eshte me ty, te shan dhe ty kur eshte me te tjeret. Meshkujt apo femrat qe pijne aq shume sa behen tap, nuk u besohen sekrete, lol. Cfare s'na kane degjuar veshet. hahaha. Shkurt duhet te dish me ke te hapesh. Jo cdo njeri qe bie dakort me ty, dhe ben sikur ju hap barku per ty, eshte shoku/shoqja jote. Kaq gje ma ka mesuar jeta deri tani.
    miratim , gjykim , paragjykim ;

    nese une i tregoj dikujt qe kam tradhtuar gruan , pres qe te gjej miratim nga ai person , dhe do me thoje mire bere , beje prape , ose mos u merzit ti je thjesht njeri dhe tundohesh , dhe keshtu qetesohet ndergjegja ime ; a eshte kjo ajo qe do te thuash qe nuk presim keshilla por miratim ? a nuk eshte ky miratimi qe duam nese i shprehemi dikujt per dicka qe na rendon ndergjegjen ?

    une nuk e di se cfare e mundon anetaren e forumit qe hapi kete teme , por besoj se do jete dicka qe ka te beje me brejtje ndergjegjeje , ose dicka ne lidhje me ndjenjat e saj .

    gjithsesi une e mora si shembull ate me siper per te ballafaquar argumentet .

    sa per mua , nuk gjen kurkush vend ne problemet dhe sekretet e mia ,se nese hapem te dikush , atere e shoh si shenje dobesie dhe paaftesie per te perballuar problemet , sekretet apo dilema te ndryshme te cdo lloj fushe .

  19. #19
    ***VIP***
    Anëtarësuar
    26-08-2008
    Postime
    800
    Citim Postuar më parë nga EuroStar1 Lexo Postimin
    Po u hape ta hapen

    Mbaje per vete se cfar ke dhe zgjidhi problemet e tua sa me mire qe te mundesh

    Me mire shtro problemin ne forume se nder njerzit qe te rrethojne

    Harroje ndihmen nga te tute


    Mire e ke. Po fole me njerezit e tu e mori vesh gjith lagja hallin qe ke. Me mire shtroje ne forum qe te shihet nga e gjithe bota. Te flasesh ne forum eshte zere se ke folur me veten tende.
    Moderator, e di vet ti...

  20. #20
    i/e regjistruar Maska e Prudence
    Anëtarësuar
    11-03-2008
    Postime
    2,419
    Citim Postuar më parë nga didii Lexo Postimin
    na ndodh qe te jemi ne momente dobesie, apo te duam te flasim per problemet tona,doja te dija sa te hpur duhet te jemi, sa duhet te besojm ne njerezit, dhe me ke duhet te jemi me te hapur, sepse na ndodh qe te zhgenjehemi

    Hic mos u hap shok a shoqe clare Je...se per tu zhgenjyer ke.

    NE dere e brenda.

    Madje sh me kollaj mund ta konsumosh ne forum cka te mundon.LExon sh mendje e mendime dhe cdo gje mbetet ketu.EDhe ti do ndihesh me I/e cliruar.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Prudence : 31-07-2012 më 16:55

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •