Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 18
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827

  LDK nen terrorin e pol-potistave.

  Trepca.net njofton:

  --------

  T hnn mbrma nga persona t panjohur sht vrar Azem Ahmeti nga Prekazi i Eprm i Sknderajt

  Sknderaj, 19 mars 2003 - T hnn mbrma nga persona t panjohur sht vrar Azem Ahmeti - "Begu" (1951) nga Prekazi i Eprm i Sknderajt. Azem Ahmeti sht baba i gjasht fmijve, nipi i trimit t njohur t ksaj ane Ahmet Delis dhe aktivist i dalluar i LDK-s.

  Akti mizor ka ndodhur n aksin rrugor Mitrovic-Sknderaj ndrsa i ndjeri po kthehej n shtpi me vetur. Vrassit e kan qlluar nga prita me nj breshri plumbash duke e ln t vdekur n vend Azemin. Kjo vrasje ka shkaktuar indinjat t thell n komunn e Sknderajt. Familjart thon se i ndjeri Azem nuk ka pasur t keqe me asknd dhe ka qen i respektuar nga t gjith.

  Me rastin e vrasjes s Azem Ahmetit, kryetar i Aktivit t LDK-s n Prekaz t Eprm, Kryesia e degs s LDK-s n Sknderaj ka lshuar nj komunikat dhe e dnon ashpr kt vrasje. N kt reagim thuhet se me kt akt sht vrar familaj e Ahmet Delis dhe rezistenca e saj 100 vjeare, sh vrar shpirti nacionalist shqiptar.

  Kjo vrasje dhe vrasjet e tjera jan vrasje t liris, demokracis dhe pavarsis s Kosovs, thuhet n kt reagim t Kryesis s LDK-s dhe krkoohet nga organet prkatse q vrassit t kapen dhe t nxirren para drejtsis.


  -----------------

  Fli gjum Rugova fli..

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Arb
  Antarsuar
  06-12-2002
  Vendndodhja
  Little Albania, NY
  Postime
  1,724
  Ja si Gani Geci pershkruan me artikullin tek e perditshmja "Bota Sot" vrasjen e Azem Ahmetit.


  >>>> Pas Vrasjes se Azem Ahmetit - Begut, nipit te Ahmet Delise

  "DERI KUR DO TE KERCASE PUSHKA E TRADHETISE NE DRENICE?

  Prekazi i Ahmet Delise, Prekazi i Tahir e Nebih Mehes, Prekazi i Adem Jasharit, edhe ti Drenice e Azem Galices, e Shaban Polluzhes Bajraktarit te Llaushes, e Mehmet Gradices, hapi syte se po te vriten mashkujt ne prag te shtepise nga tradhetaret e kriminelet? <<<<
  Talent wins games, but teamwork wins championships.
  Micheal Jordan

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  Bane zot anderr..thoshte magari dembel kur ujku ja hante by-then...e nuk lunte magari nga vendi me ja fut nji shkelm Ujkut hundve..

  Edhe tash Populli Kosoves..flen..me shpres se Karla po e shpeton prej Cakejve me kallasha prej Celiku..
  Disa e gjejne shpetimin duke dale ne mitingjet e protestes te Halitjahes e me u ra ne sy Hashimave se "jena me ju shok"..na qitni prek Liste..

  E deri kur do vallzojn keshtu prej hallit?

  Nuk ngopen Hashimat..
  Kush vret njiher vret gjith jeten..
  Gabim e kane ne se mendojne " se hajt se nuk na vjen radha"..

  6 femijet e Azem Ahmetit ngelen jetima..
  Asnji nuk cohet ne protest..

  Ma randsi ka per popullin "trim" te Kosoves bo-lja e Limes mos po i rrin shtrembet ne kolltuk te Hages..se 6 fmi me baben nen dhe..

  Turp..


  ......

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,939
  Brari
  Pa mbylle nji heri ore njeri!!!
  Mos rrej shkurt e shqip, boll ma me keto rrena, po ku po e din ti kush e vrau e per qka u vra.
  Po deri me sot asnji vrases per fat te mier nuk u denue sipas qefit te juaj,dhe nuk keni lidhje se kush i ben keto.
  Po nese din diqka perse bre burr nuk shkon ne polici e te tregosh se kush po i vrajka,po veq llomat ketu lidhje e palidhje ne ket forum.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  Llap !

  Perderi sa Halitjaha me Thaqin nuk po organizojne protesta per kte Babane e 6 fmive e "epoka staliniste" e Mavrovicit dhe "kos presi" i Ernest Stalinit nuk ndihen ... kuptohet se kush e ka vrare te ndjerin Azem Ahmetin..e LDK..
  Pra mesazhi qe jep PDK e Cakejve dhe gjarperinjve prej Celiku me kte vrasje te fundit eshte qe "ne Drenice ska me marr fryme asnji antar LDK-je.."..
  Pra Drenica do behet kamp perqendrimi Kamboxhian per khmeret e kuq ...

  Gezoju Llap Pol Potit tend..

  Turp !!


  Mjere ai popull..

  .......

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  Trepca.net.

  Lajme nga Prishtina:

  N 4-vjetorin e fushats ajrore t NATO-s n Kosov, m 24 mars organizohet manifestimi "Dita e shpress"

  Prishtin, 22 mars 2003

  - Forumi i Rinis i LDK-s me rastin e 4-vjetorit t fillimit t fushats ajrore t NATO-s, t hnn m 24 mars organizon manifestimin "Dita e shpress", ku prfshihen nj varg aktivitesh n mbar Kosovn.

  Manifestimi qendror mbahet n hotelin "Grand" n Prishtin n orn 16:00, ku pritet t marrin pjes personalitete t larta vendore dhe ndrkombtare.

  Me kt rast do t flas presidenti i Kosovs, Ibrahim Rugova.

  Lidhur me kt manifestim, FR t dieln n orn 11.00, n selin e LDK-s, oganizon nj konferenc pr media ku do t shpaloset projekti dhe prezentimi i axhends ditore t manifestimit "Dita e shpress".

  ...........


  Mir njohje Natos !


  ..............

  Mbrm n Prishtin kan ndodhur dy shprthime t fuqishme - nuk ka t lnduar

  Prishtin, 22 mars 2003 - Mbrm n Prishtin rreth ors 21.00 kan ndodhur dy shprthime t fuqishme me bomba dore dhe mjete t tjera shrthyese, pothuajse n t njjtn koh.

  Dy bomba dore kan shprthyer afr stacionit t policis nr. 2, n lagjen e Muhaxherve dhe kan dmtuar dy vetura t policis si dhe kan shkaktuar dme materiale n pjesn ku ndodhet restorani i ktij stacioni, ka deklaruar zdhnsi i polciis s UNMIK-ut Al Garsia.

  Ndrkaq shprthimi tjetr ka ndodhur te stacioni i policis nr. 4 n lagjen Lakrishte, ku jan thyer xhamat e ktij stacioni t policis.

  Njoftohet se n kto dy shprthime nuk ka pasur t lnduar.


  Departamenti i Shtetit krkon nga qytetart amerikan n Kosov t ndrmarrin hapa t matur n ditt vijuese

  Prishtin, 22 mars 2003 - Departamenti amerikan i Shtetit ka krkuar nga qytetart amerikan n Kosov t ndrmarrin hapa t matur n ditt vijuese pr shkak t situats s krijuar me fillimin e lufts n Irak.

  Qytetart amerikan dhe interesat e tyre npr bot jan t rrezikuar nga sulmet terroriste, duke prfshir edhe grupet e lidhura me rrjetin e "Al Kaids".

  Zyra amerikane n Prishtin njofton se mund t mbyllet koh pas kohe ose t ndrpres shrbimet publike pr shkaqe t siguris.


  Katr t akuzarit pr vrasjen e Ekrem Rexhs kan mohuar aktakuzn

  Prizren, 22 mars 2003 - Katr t akuzarit pr vrasjen e Ekrem Rexhs - komandant "Drinit": Sali Veseli, Abit Haziraj, Xhemajl Beqiraj dhe Halil adraku u shprehn njzrit n Gjykatn e Qarkut n Prizren se nuk ndihen fajtor pr vrasjen e komandant "Drinit".

  Ata kan pohuar se nj vepr t till as q e kan paramenduar ta kryejn ndonjher.

  Ndrkaq m 24 mars pritet t shpallet aktgjykimi.


  ...........

  Po po as nuk e keni menduar.. vetem se e keni kryer..

  Nji dit do i paguani te tera o abit Haziraj .. klysh i sali veselit..

 7. #7
  Survivor Maska e Orku
  Antarsuar
  13-02-2003
  Vendndodhja
  Oqean
  Mosha
  40
  Postime
  981
  Brari bravo per fjalet me vend qe ke thene...LDK - ja po kthehet ne nje parti varresh qe e ka lene fatin e vet ne dore te trafikanteve thaci - haradinaj and co.

  Pamvaresine e Kosoves sot nuk e kercenon Haga por vrasjet dhe bandat politike te saj. Sa per ty Llapi po te bej une nje pyetje...

  Si ka mundesi qe te gjitha vrasjet politike ne Kosove godasin gjithmone te njejtin kah politik, te njejten parti ???

  Si nuk te vjen turp qe del ne mbrotje te atyre qe vrasin njerez te pafajshem....Kosoves e keqja me e madhe i vjen prej atyre qe kryejne krimet por edhe atyre qe mbyllin syte para vrasjeve.

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e troptit
  Antarsuar
  04-07-2002
  Vendndodhja
  Ne ate pjese te tokes qe me takon
  Postime
  109
  Vrasjet politike ne Shqiperine veri-lindore, per fat te keq po ndodhin tani.Ato duhej te kishin ndodhur ne 91-92.Per personin ne fjale nuk di ndonje gje konkrete e s'di te them se kjo eshte nje vrasje realisht politike. Persa i perket fjales "te pafajshem", eshte mire qe kete fjale ta perdorim me me shume kujdes. Heshtja e mbyllja e syve ne 15 vjetet e fundit e shume drejtuesve te LDK-se, mund te ishte e paperfilleshme sikur ata te ishin njerz te thjeshte e pa role drejtuese, por drejtonin per fat te keq, e heshtja e tyre e ka lene popullin shqiptar, ne rrugen e shfarosjes. Ky ishte nje krim i kryer ne heshtje! Ata mbanje mbi shpatulla peshen e krimit karshi popullit te vet. Ndoshta sjellja e tyre u ka siguruar jeten nga Beogradi, por kjo nuk vlen karshi popullit te vet. Shqipetaret jane shqipetare sepse nuk harrojne kurre. Harresa eshte vdekje! Mos vdekshim kurre!Sekush te marrin ate qe i takon ne baze te asaj qe ka ba! Me shnet burra!(ose burreca!!!!)
  JO NEGOCIATA! VETVENDOSJE! WE SHALL NEVER FORGET!

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  troptip

  ke thane se:

  "Sekush te marrin ate qe i takon ne baze te asaj qe ka ba! Me shnet burra!(ose burreca!!!!)""


  E kush e percakton o tripotop se cka ka ba x ose y-ni?
  E kush gjykon e ka drejt me vendos se x ose y meriton grad ministri ose gjenerali e dikush Plumb ne Shpine??

  Ka rregulla jeta e nje populli e ka rregulla politika per ta cuar nje Popull ne Drite e Pamvaresi.

  Mos fol si hajn kafiqesh..buburrec i keq..

 10. #10
  Survivor Maska e Orku
  Antarsuar
  13-02-2003
  Vendndodhja
  Oqean
  Mosha
  40
  Postime
  981
  troptit na ke keqkuptu se edhe ne ate po themi....pse LDK qe ka pushtetin nuk po ju jep ate qe i takon vrasesve qe deri me sot kane neper duar vetem gjak shqiptari.

  Vrasjet jane te gjitha politike sepse po ndodhin gjithmone vetem ne njerin krah...dhe organizohen nga krahu i horrave.
  Burrec eshte i ai qe vret njerez qe nuk kane frike te fshihen, qe jane publike dhe i nderon gjithe Kosova...kuptohet jo zagaret e thacit dhe ramushit qe sot kane zvendesuar supin dhe vrasin shqiptare ne vend te tyre.
  Njerez si ty jane llumi i kombit ju doni te zevendesoni te zgjedhurit e Kosoves me mafiozet e xhevat halitit...po nuk keni te ardhme sepse krimi nuk te con me larg se varri.

 11. #11
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  angli
  Postime
  17
  Pershendetje ter gjithve!

  E bre burra si nuk eshte duke dale nje trim tja kishte fut plumbin Rugoves aty kryetarit te LDKs se ai eshte trdhetar dhe spo i len trojet Shqiptare te bashkohen se ai eshte ne krahe me Serbet.

 12. #12
  Survivor Maska e Orku
  Antarsuar
  13-02-2003
  Vendndodhja
  Oqean
  Mosha
  40
  Postime
  981
  Mbaju gon s'kemi cfare ti bejme se trimat po i merr haga, trimat e tjere merren me droge, moldave dhe karburante....pastaj ki durim gon se shtepia nuk rrezohet nga catia po nga themelet.

  Trojet nuk i lejne te bashkohen ata qe i cliruan .....Rugova eshte president i zgjedhur i Kosoves ndersa ti i perket minorancave qe kerkojne te ndryshojne vullnetin e shumices me plumba.....kete gje benin edhe serbet...

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,939
  Per ata qe do vrasje ne Kosove ia mveshin partive politike apo ishe pjestarve te UK-se le te lexoin me posht:


  ---------------------------------------------------------------------------------------  Nga Faton MEHMETAJ


  PREZENCA E SHRBIMIT SEKRET SERB N KOSOV

  Trsisht duke filluar nga e kaluara deri m sot, shrbimet sekrete serbe, kan pas nj qasje dhe veprimtari t veant n relacion me Kosovn. Kuptohet ato e kan pas fjaln kryesore gjat pushtimit gati njshekullor serb, gj q n korelacione t ndryshme kohore dhe historike, Kosovs i kushtoi shtrenjt, duke qen gjithher nj laborator i eksperimenteve t tmerrshme q prjetoi populli yn.

  Pr kt arsye, nga kndvshtrimi im n kt fejton jam prpjekur t bj nj analiz t ktyre shrbimeve, gjithnj duke u bazuar n shtypin ton ditor dhe peroidik, asjes n internet, t dhnave t botuara n shtypin serb e malazez por edhe n shtypin evropian.

  N kt kuadr, shrbimet sekrete serbe pasi e humbn luftn n Kosov, organizuan disa vrasje t fshehta brenda shrbimit sekret serb, konkretisht mbi elitn q kishin marr prgjegjsin e krimeve mbi popullatn e pafajshme civile n Bosnj e Kosov.

  Edhe pas lufts n Kosov, sht br kouptimi i agjenturave serbe n shum segmente t jets politike, ekonomike, por edhe strategjike. N Kosov shrbimi serb ka instaluar dhe ka br pr vete nj rrjet t fuqishm t rrjetit elektronik t spiunimit t mediave elektronike. Pr gjurmimin, zbulimin dhe marrjen e masave ndaj tyre nuk kan kompetenca as policia e UNMIK-ut, as SHPK-ja.

  Shrbimet serbe jan duke punuar m t madhe edhe pr zbehjen e imazhit t kosovarve n syt e ndrkombtarve, duke tentuar q gradualisht Kosova nga t qenurit viktim t merr tiparet e viktimizuesit, sepse ato shrbime n bashkpunim me forcat e errta q veprojn n Kosov, krijojn nj varg diverzionesh, vrasjesh, paknaqsish e t tjera t cilat e luhatin shtjen e siguris n Kosov.

  Shrbimet serbe t kundrzbulimit n mediat e vendit por edhe n nivelet ndrkombtare kan arritur t krijojn prshtypjen duke falsifikuar emra e duke montuar fotografi rreth prezencs s shqiptarve t Kosovs n luftn e zhvilluar n Kosovn Lindore dhe n Maqedoni si grupe ekstremiste, apo si i quajn shrbimet serbe grupe terroriste.

  E tr veprimtaria e tyre sht e adresuar n drejtim t rivnies s Kosovs nn kontrollin serb. Pr nj gj t till flet edhe paralajmrimi i mbajtjes s zgjedhjeve t Serbis n Kosov, n shtator t ktij viti.

  Grupet ekstremiste serbe q jetojn dhe veprojn n Kosov, shumica prej tyre jan t lidhur m shrbimin sekret t MUP-it serb prej t cilit edhe i marrin direktivat.

  Serbt n Kosov kan t ndrtuar rrjetin e radiolidhjeve dhe t prgjimit, n baz t nj strukture t fsheht organizative (gjysm legale) me qllim t organizimit t akteve t ndryshme diverzive, duke tentuar t gjejn fajtor n mesin e shqiptarve vetm pr t br nj balancim mes forcave serbe dhe atyre shqiptare.

  Shrbimet sekrete serbe kan organizuar nj varg aktesh terroriste kundr civilve, vendbanimeve e automjeteve t serbve me qllim q fajin t`ua hedhin shqiptarve.

  N t gjitha enklavat serbe n Kosov ekziston nj ndrlidhje mes tyre q ka dhe mban formn e pushtetit paralel n Kosov. Npr kto baza ka sistem t mirfillt t radiolidhjeve, radioamaterve e sisteme tjera komunikimi. Ekziston nj hierarki e pushtetit dhe mbrojtjes (kuptohet e mbrojtjes s dyfisht: nga KFOR-i si t rrezikuar dhe nga forcat e brendshme serbe si lvizje politike dhe ushtarake, kuptohet ilegale).

  N kuadr t ktij organizimi forcat serbe n Kosov kan organizuar nj varg shantazhesh. Po e zm paramilitart serb kan bllokuar disa her aksin rrugor Prishtin-Gjilan. Jan sulmuar her pas here veturat e udhheqsve shqiptar dhe kalimtarve t rastit q udhtonin pr n Gjilan dhe anasjelltas.

  Pastaj problemet n Mitrovic, tashm t njohura pr t gjith dhe nj varg vrasjesh e problematikash t rnda q kan ndodhur n Kosov, e q nuk jan zbuluar ende. Autorsia e gjith ksaj qndron n faktin se prapa t gjitha ktyre akteve qndrojn forcat sekrete serbe dhe ato speciale, t cilat kan kryer trajnime t posame pr veprime t tilla.

  Sipas burimeve gjysmzyrtare, Millosheviqi kishte urdhruar t futen ilegalisht n Kosov forca t zgjedhura t njsive ushtarake, t specializuara pr veprime t veanta, me qllim q t shkaktojn incidente n mes serbve dhe shqiptarve. (Shih Ilegalt serb veprojn pas linjave t armikut n Kosov, BCR-Nr-103-17 dhjetor 1999).

  Orkestrimi i dhuns n Mitrovic, q nga qershori i vitit 1999 si dhe ikja nga burgu i kriminelve serb, mosdnimi i kriminelve serb t lufts nga gjykatat nn mbikqyrjen ndrkombtare n Kosov, t akuzuar pr krime t shumfishta kundr popullats civile n Kosov, jan plane t prgatitura nga forcat elite t policis serbe. Po ashtu, kto forca jan t prfshira drejtprsdrejti n trazirat n Mitrovicn veriore por edhe t enklavave tjera, ku n sulme, shprthime, vrasje etj., ka pas t vdekur shqiptar dhe serb. T gjitha kto veprime t organizimit sekret t policis dhe KOS-it ushtarak serb bhen pr ta bojkotuar dhe amortizuar bashksin ndrkombtare n ruajtjen e paqes dhe stabilitetit n Kosov. Njkohsisht kto shrbime kan prgatitur strategjin q serbt e Kosovs ti paraqesin si viktima t pambrojtura t agresionit shqiptar.

  N fshatin Brzee n Serbin Jugore pran kufirit me Kosovn, nj koh t shkurtr ishte e vendosur nj qendr policore e cila sht prdorur si baz pr infiltrimin e forcave serbe n Kosov, t cilt t veshur me rroba civile, kan hyr n thellsi t Kosovs, kuptohet duke i koordinuar veprimet edhe me njerzit e tyre brenda (serb, rom, shqiptar, etj). Kta ishin t pajisur me dokumente t falsifikuara udhtimi.

  Shrbimet e MUP-it serb kan biseduar me njerzit e tyre, u kan br presion por edhe u kan premtuar para t majme q disa nga serbt t kthehen n Kosov.

  Lidhur me format e puns s shrbimeve serbe, se ato i prdorin t gjitha mjetet dhe mundsit pr t arritur qllimin tregojn nj varg faktesh, p.sh.: Agjensia e Lajmeve Beta, m 5 mars 2001, si dhe e prditshmja beogradase Politika Ekspres deklaruan se shtpia e mods Nish nj muaj ka prodhuar uniforma t NATO-s. Lidhur me kt puntort e shrbimit doganor t Serbis kishin konfiskuar 3.500 uniforma ushtarake t gatshme, n t cilat ishin emblemat e NATO-s.

  Influenca e Beogradit dhe tutorizmi serb sht prezent edhe m tutje n jetn politike dhe shoqrore. Njra ndr qllimet e Beogradit ka qen ti ndaloj serbt e Kosovs q t mos marrin pjes n regjistrimin e popullsis. Pastaj, kan br presion q serbt ti bojkotojn zgjedhjet, kan br presione t vazhdueshme pr ta trhequr vmendjen e ndrkombtarve, ekstremistt serb shpesh bnin veprime t hapta, si duke hedhur bomba n qerdhet e fmijve, pastaj n institucione t tjera. N Shterpc, n qershor t vitit 2000 serbt e atij fshati ia vun zjarrin ndrtess s UNMIK-ut, pastaj kan djegur pyje n zona t ndryshme t Kosovs, kan vrar nj numr jo t vogl t shqiptarve duke organizuar edhe vrasjet me motive politike. Shrbimet sekrete serbe kan tentuar t ringjallin vllavrasjen mes shqiptarve, duke tentuar ta ngritin n shkalln e dukuris.

  Zakonisht agjentt serb veprojn brenda komunitetit serb n Kosov, ku sipas shum statistikave jetojn afr 100 mij serb. Qllim tjetr i klanit t Millosheviqit dhe i nacionalistve t tjer sht edhe pengimi i prpjekjeve t KB-s pr rindrtimin e Kosovs s djegur e t shkatrruar nga lufta. Shpesh, serbt e Kosovs kan organizuar protesta kundr mungess s kujdesit t mjaftueshm t policis s UNMIK-ut. Shrbimet serbe t linjave sekrete i mbajn me doza premtimesh bashkpuntort e vet lidhur me modalitetet e disa njsive ushtarake serbe n Kosov, e q nga kto forca, ky problem ka arritur t shqyrtohet n tryeza t bisedimeve.

  Mirpo, nga ndrkombtart sht vrtetuar se nj veprim i till sht krejtsisht i panevojshm. Sepse n Rezolutn 1244 t 10 qershorit t vitit 1999, nuk prdoren termi pr rikthimin e ushtris. Pra, ka t bj me disa parametra diplomatik dhe politik.

  N nntor t vitit 1999, zvendsministri i jashtm rus Avdejev n Komisionin e Ministrave t Kshillit t Europs kishte hedhur tezn shum t rrezikshme pr t ashtuquajturin KORDON OMBELIKAL midis Serbis dhe Kosovs. Nj tez e till ishte provokim direkt i diplomacis shqiptare, sepse agjenturat prosllave kishin organizuar nj sulm propagandistik prmes linjave t shrbimeve diplomatike serbe e proserbe. Mirpo, ky problem u tejkalua pa ndonj eskalim t situats.

  N mars t vitit 2001, Koshtunica hedh tezn n emr t Qeveris s Serbis pr drgimin e nj numri t kufizuar t pjestarve t UJ-s pr kontrollimin e kufirit administrativ dhe pr ruajtjen e manastireve serbe n Kosov. Kt e arsyetoi me faktin se kishte krcnime pr ndarjen e Malit t Zi, dhe pr ta ndaluar zgjerimin e fushats s forcave kryengritse n Luginn e Preshevs. Pr kt arsye, Koshtunica dshironte q forcat e UJ-s ti drgon pr kontrollin e kufirit administrativ dhe pr ruajtjen e manastireve.

  T gjitha kto presione bjn pjes n prbrjen e politiks diskriminuese dhe prpjekjet pr kthimin e forcave serbe me do kusht n Kosov, n saje t intrigave, komploteve, shantazheve e diskriminimeve tjera q i kan br e po i bjn shrbimet sekrete t ushtris dhe policis serbe, pr t krijuar parakushte sa m t volitshme, pr realizimin e objektivave t Serbis n relacion me Kosovn.

  Ekzistimi i grupeve paramilitare serbe q posedojn paisje komunikimi, strategji dhe platform pune n veriun e Mitrovics, si dhe sulmet e njpasnjshme q i kan br KFOR-it dhe policis s UNMIK-ut e t SHPK-s, nuk jan asgj tjetr vese nj privilegjim i ekstremizmit serb nga linjat e diplomacis evropiane, prkrahsve t ndikimit t shtrirjes dhe zbatimit t politiks serbomadhe n Kosov.

  Grupet ekstremiste serbe me veprim n Kosov vazhdimisht i kan prdorur t gjitha llojet e materialit propagandistik pr pun agjenturore duke u bazuar n gjysm t pavrteta, n lansime t ndryshme - n prsritje t gnjeshtrave, n prdorim t internetit duke br faqe t veanta kundr UK-s, TMK-s etj., nga njerz autoritativ si Sava Janjiq, prijs i fes ortodokse, i njohur pr prcaktimet skajshmrisht antishqiptare. Kta i kan prdorur t gjitha lidhjet logjistike me shrbimet sekrete serbe duke krijuar nj filtr t strategjis afatgjat t veprimit n Kosov.

  Shrbimet e lartcekura serbe luftn e tyre t ftoht jan duke e vazhduar n t gjitha fushat e jets politike e shoqrore n Kosov duke br prpjekje pr t shkaktuar pasiguri n Kosov, destabilizim t ekonomis, krijim t pasiguris, bllokim t institucioneve etj. Duke tentuar ti paraqesin shqiptart e Kosovs t pa aft pr t ndrtuar pushtet e shtet. Duke br prpjekje pr ta paraqitur KFOR-in dhe UNMIK-un t paaft pr t vendosur rend e qetsi pr qytetart e Kosovs.

  Nuk sht pa interesant as thyerja e varrezave t shqiptarve t besimit katolik n Prizren, sepse edhe gjat periudhs t viteve 1912-ta organizata e terroriste Crna Ruka kishte kryer nj varg shantazhesh t tilla. N mesin e tyre, duhet prmendur rastin kur kishin qitur nj derr tek dera e xhamis Ditn e Bajramit, pr ka kishte ardhur deri tek grindja mes shqiptarve t krishter dhe atyre mysliman, si dhe pas pak edhe tek vrasja mes veti.

  Shrbimet e lartcekura kan bindur disa miq t linjave prosllave, gjegjsisht proserbe, t cilat po vazhdojn ta mbajn Kosovn n situata t tendosura. Nj rol t ktill jan duke e luajtur edhe pjestart e nj organizate ushtarake ilegale serbe, t ashtuquajtur Ushtria lirimtare Serbe (OSA). Drejtuesit e saj, vitin e kaluar kishin krkuar nga kreu ushtarak serb dhe kryetari Koshtunica pr t`ua miratuar krkesn pr formimin e njsive vullnetare pr luft kundr terroristve shqiptar n Kosovn Lindore. N kt organizat jan t tubuar vullnetar serb pjesmarrs n luftn n Kosov, duke e arsyetuar veten si njerz me eksperienc n konfrontime, si i quajn ata, me bandat shqiptare sepse pjestart UK-s jan 18-vjear, dhe nuk jan t denj pr kt pun.

  Vlen t ceket se disa nga pjestart e ksaj organizate jan dnuar n qershor t vitit 2000 pr tentim t rrmbimit t rregullit kushtetues t Jugosllavis si dhe prgatitjes s atentatit kundr shefit t shtabit t shtatmadhoris s ushtris jugosllave Nebojsha Pavkoviq. Grupi i ksaj organizate (OSA) sht liruar pas ndryshimeve n Serbi n tetor t 2001 nga ana e Vojisllav Koshtunics.

  Pra, pr problemet q nxiten n Kosov nga grupet ekstreme serbe, sht n dijeni t plot edhe pushteti civil dhe kreu ushtarako-policor, kuptohet, linjat q duhet ditur. Lidhur m kt, sa pr ilustrim po e prmendim rastin e shefit pr siguri publike Vllastimir Gjorgjeviq (Ragja) i cili jo vetm q kishte dijeni por ishte kreatori kryesor i operacionit Dubina 2 (Thellsia 2), operacion ky q kishte t bj me fshehjen dhe asgjsimin e fakteve dhe gjurmve t krimeve t lufts n Kosov. I njjti kryesonte operacionin pr mbledhjen e armve n Isniq n shtator t vitit 1998. Po ashtu, edhe me fillimin e krizs n Luginn e Preshevs, Gjorgjeviq kishte shkuar atje shpesh sepse i takonte linjs pr t ciln po flasim. Pos q ishte besnik i Millosheviqit ishte n linje direkte edhe me gjeneralin Obrad Stojanoviq dhe Nebojsha oviq prej t cilve vazhdimisht ka marr edhe urdhrat.

  Struktura e shrbimit sekret t Millosheviqit kishte organizuar polic, paramilitar e zyrtar t tjer pr shkatrrimin e provave t cilat mund t onin n zbulimin e prgjegjsve t varrezave masive, sidomos t atyre t operacionit Spastrimi.

  Vendimin pr ndrmarrjen e ktij operacioni e kishte marr Millosheviqi bashk me ministrin e punve t brendshme, Vlajko Stojkoviq, shefin e policis sekrete Radomir Markoviq dhe Vlastimir Gjorgjeviqin, n nj takim t prbashkt n mars t vitit 1999. Ktu duhet cekur se pas arrestimit t Millosheviqit, arrestohet edhe Markoviqi, kurse Stojkoviqi bn vetvrasje apo sht vrar nga shrbimi i Millosheviqit dhe jan mbuluar gjurmt.


  E ashtuquajtura ushtri jugosllave, si instrument i dirigjuar nga kto shrbime kishte nj rol me rndsi t veant n qerimin prfundimtar t hesapeve me shqiptart, duke br dbimin masiv t popullsis nga Kosova.

  Si sht br e ditur edhe n Tribunalin e Hags, n shtypin kosovar por edhe n at serb e malazez, Gjorgjeviq kishte pr detyr t bn zhvarrosjen e viktimave nga Kosova dhe grumbullimin e tyre n varreza masive n Serbi pr t fshehur gjurmt e krimit. Ai edhe pas zbulimit t disa varrezave masive n Serbi dhe brjes publike t afers s rastit t frigoriferit edhe m tutje ka urdhruar q t mos jipen hollsi rreth tyre.

  Edhe gjat bombardimeve t NATO-s mbi caqet serbe njerzit e kundrzbulimit serb kishin krijuar nj rrjet t fsheht pr tu shptuar dhe rezistuar sa m gjat bombardimeve t NATO-s. Kt e kishin arritur prmes njerzve t vet n shrbimet ruse, greke e franceze. Madje, oficeri Pjerre Henri Bunel e kishte tradhtuar NATO-n duke i dhn sekretet e caqeve t bombardimeve t ushtris serbe pr ka gjykata supreme e NATO-s ka ngritur aktpadi kundr oficerit francez. Prmes ktyre miqve, por edhe n saje t puns s koordinuar t shrbimeve n qeverin serbe, kan arritur q edhe m tutje ti mbajn t manipuluar pjestart e minoritetit serb n enklavat e Kosovs, ku agjenturat serbe e kan ruajtur strukturn e tyre, dhe bashkpunojn ngusht me agjenturat e huaja me orientim proserb, t cilt e kan lshuar Kosovn n ekspriment pa definuar kurrfar rregulli n veprimet destruktive t ktyre individve. Kto linja kan manipuluar shum, kuptohet n aspektin propagandistik edhe me profitert e lufts, me kontrabandistt e ndryshm q jan thirrur n emra t mdhenj pr ta mbuluar veprimtarin e tyre t paligjshme. Jan shfrytzuar burimet informative nga shrbimet sekrete serbe, t disa biznesmenve, dhe kontaktet tjera t shum njerzve q i kan prdorur pr mbules kinse t shitblerjes s pasuris s serbve n Kosov. Pr ekzistimin e rrjetit ekstrem n Kosov dhe t vijs s ashpr t nacionalistve serb, paravan i t cilve ka qen Millosheviqi, ka pas paralajmrime t koh paskohshme nga vet qarqet m t larta serbe. P.sh.: N gusht t vitit 2000, prifti serb, Sava Janjiq kishte trhequr vrejtjen se udhheqsit serb n Kosov q bashkpunojn me administratn, me Bernard Kushnerin dhe organet tjera mund t rrezikohen sepse, si ka cekur Janjiq, qarkullonin informacione t besueshme se Millosheviq ka drguar agjent special t sigurimit n Kosov pr t kryer atentate mbi ata serb q bashkpunojn me administatn e UNMIK-ut, pr t krijuar konfuzitet dhe frik. Po ashtu, analist t mediave dhe t situatave n prgjithsi kan konstatuar se krcnimet ndaj serbve n Kosov jan veprime t vet Beogradit pr ta destabilizuar Kosovn, e n kt kontest kan ndodhur nj varg ngjarjesh e sulmesh. Lidhur me kto pohime kan ndodhur nj sr vrasjesh, nj sr sulmesh terroriste, nj sr sulmesh ndaj serbve e q identiteti i akterve nuk sht zbuluar ende. `sht m keq kan ndodhur nj varg paraburgimesh t njerzve me autoritet t veant t cilt jan mbajtur n burg pa fakte e prova t mjaftueshme, t cilt m pastaj jan liruar n munges provash. T gjitha arrestimet dhe burgosjet jan br n baz t dyshimeve q i kan pas linjat e shrbimeve sekrete serbe, t cilt prmes avokatve, prokurorve e ngjashm i kan propozuar policis, hetuesis, gjyqit, etj., pr ti futur burgjeve.

  Kto forca edhe m tutje jan duke e paraqitur nacionalizmin si forc dhe shteg fitimtar, kurse politikn e bashkpunimit si dshtim.


  Vlen t ceket se dy dit para se t arrestohet Millosheviqi, ushtria serbe kishte shkuar pr ta ruajtur shtpin e tij. Millosheviqin, nj koh t gjat e ka mbrojtur pa e dorzuar tek organet e Tribunalit t Hags, komandanti i shtabit t prgjithshm t UJ-s, Nebojsha Pavkoviq.

  Mirpo, n kt rast, q t mos shkaktohen thyerje dhe gjakderdhje t mdha n Serbi ngase opozita dhe reformatort ishin kmbnguls pr rrzimin e Millosheviqit nga pushteti. Gruaja dhe vajza e Millosheviqit kan konto t veanta n Zvicr. Si sht br e ditur, e njjta gj vlen edhe pr ish kryeministrin jugosllav Mirko Marjonoviq i cili kishte nn mbikqyrje tregtin dhe eksportin n drithra pr n Rusi n vitet `90-ta. Po ashtu edhe Dragan Tomiq ndihms i Millosheviqit dhe ish kryetar parlamenti. Edhe dy prkrahsit kyq t Millosheviqit, Nikolla Shainoviq, ish zvends kryeministr i cili kishte nn kontroll tregtin me materiale t mueshme dhe, Dushan Markoviq, ish zvends i partis socialiste, t cilt i kan kontot bankare n Bejrut. Kuptohet edhe Nikolla Shainoviq sht ndr ata q kan br krime n Kosov.

  Millosheviqi kishte nn kontroll, prkatsisht kishte monopol t plot edhe n doganat e vendit. Ai bashk me klanin e tij, pes vitet e fundit i kishin liruar nga doganat t gjith t afrmit e linjs s tyre, t cilt nj prqindje e kan derdhur n fondet sekrete t Millosheviqit.

  Banka e Beogradit e zonjs Vuiq ishte urdhruar t paguante para pr kompanin televizive t vajzs t Millosheviqit, Marias, dhe pr kompanin tregtare t djalit t Millosheviqit, Markos. Kjo do t thot q klika shtetrore e Millosheviqit kishte arritur ti fsheh fondet qeveritare pr ti siguruar ato nga sanksionet, me rast sht manipuluar edhe me Bankn Evropiane.

  Si dihet, para sanksioneve, Millosheviqi kishte ndrtuar infrastruktur t fsheht prmes shrbimeve greke n Qipro, dhe banka e cila do ti thente sanksionet ishte ajo e Qipros.

  Qiproja ishte vendi ku deponoheshin mijra miliona dollar nga Serbia. Kto fonde shprndaheshin pastaj npr vende t tjera, apo n emr t kompanive anonime t regjistruara n Qipro. Branka Vuiq, si drejtuese e Banks s Beogradit, ishte ideatore dhe realizatore kryesore e realizimit t ktyre projekteve. Sdo mend se kontot private t Shainoviqit dhe Markoviqit n Bejrut i kontrollon djali i Shainoviqit, i cili sht tregtar atje.

  Shainoviqi, Markoviqi dhe zonja Vuqiq shum shpesh kishin shkuar si turist n Bejrut. Me nj fjal, klani i Millosheviqit sht shum i pasur dhe njerzit e tij edhe m tutje kan ndikim dhe mbajn pozita me rndsi n Serbi, si n qeverin serbe, n ushtri, polici, gjykata ashtu edhe n ekonomin e vendit. Ata kan miq edhe prkrahs edhe n arenn ndrkombtare.


  Gjykata serbe ua ngriti aktakuzn pr spiunazh tek shrbimet franceze pes pjestarve t policis serbe t cilt ishin t ngarkuar nga shrbimet sekrete franceze pr ta destabilizuar Federatn Socialiste t Jugosllavis. (Ato kishin formuar organizatn ilegale PAUK (Marimanga). Ky grup, sipas informatave, ka prgatitur edhe vrasjen e Sllobodan Millosheviqit. Pes t akuzuarit: Jugosllav Petrushiq (38), Millorad Pelenis (36), Sllobodan Orosllanin (47), Petroviq (26), ishin akuzuar si spiun t Francs, n periudhn e bombardimeve t NATO-s mbi Jugosllavin gjat vitit 1999. Petrushiq, Pelenis dhe Petroviq ishin akuzuar edhe pr vrasjen e tre shqiptarve t pafajshm. Petrushiq, sipas dokumentacionit zyrtar, sht nnshtetas francez.

  Grupi ilegal Pauk (Marimanga) ishte formuar n vitin 1999 nga nj grup klandestin. Kta sipas aktakuzs s gjykatsit hetues dhe prokurorit Nebojsha Maras kishin prgatitur projektin pr vrasjen e Millosheviqit, sipas planeve t shrbimeve t kundrzbulimit francez.

  Po ashtu zyrtart e policis s fsheht t linjs s Millosheviqit koh pas kohe kishin arrestuar nj numr t konsiderueshm t aktivistve t Otporit. Vetm gjat dy muajve jan arrestuar 400 aktivist t ksaj organizate studentore, t cilt policia i ka marr n biseda informative dhe pastaj i ka liruar. Shumica e akuzave dhe denoncimeve t bra ndaj Otporit ishin se ata financoheshin nga Perndimi pr rrzimin e regjimit t Millosheviqit. Ky grup ishte specializuar pr t likuiduar udhheqsit prmes ndeshjeve t inskenuara me kamion me zall. Njerzit e ktij grupi kishin prgatitur nj njsi prej 180 vetsh t cilt i kishin drguar si mercenar dhe kishin luftuar n ann e MOBUTAS kundr KOBILES. Gjithmon sipas aktakuzs nj pjes e ktij grupi thuhej se gjendej n Mal t Zi, ku po formonin njsin speciale t MUP-it t Malit t Zi. Mirpo nj akuz t till MUP-i i Malit t Zi e kishte hudhur posht.

  Faktet dhe analizat q jan br rreth grupit Pauk tregojn se ata ishin pjestar t shrbimit sekret serb t cilt i kan prdorur pr t ngritur afera dhe pr t shkaktuar probleme n dobi t politiks serbe (panserbe).

  Shrbime t veanta, prmes mediave, grupit klanor t Millosheviqit i ka kryer edhe sekretari federativ pr informata Goran Mati.

  Nj rndsi t veant kishte operacioni i quajtur Patkoi, q prkonte m shuarjen e kryengritjes dhe ndrrimin e strukturs etnike n Kosov. Lidhur me kt, pr zbulim sekreti, i sht marr grada kolonelit rezerv Dragutin Vuksiq (54), pr dmtim t reputacionit t shtetit dhe dmtim t nderit e reputacionit t ushtris. Vuksiq sht antar i Lvizjes pr Serbi Demokratike t ciln e kryeson ish komandanti Momqillo Perishiq, i cili ishte suspenduar n vitin 1998. Edhe ktij t fundit iu kishte marr grada nga gjyqi ushtarak pr mosprfillje totale t detyrave dhe prgjegjsis s oficerit.


  Duhet kujtuar se gjat periudhs s suprimimit t autonomis s Kosovs, pushtetart serb paralelisht kan shkatrruar (pezulluar) shum kuadra dhe institucione. Zhvillimi i sistemit pluralist n Kosov, shrbimeve sekrete serbe u kishte itur nga dora (nga kontrolli) shum segmente, edhe pse kto shrbime edhe m tutje tentonin tua jipnin kahjen e nevojshme. Partit politike shqiptare, institucionet e brishta t asaj kohe, personalitetet e veanta dhe n trsi Lvizja Popullore ishin objekt i prcjelljes dhe i prpunimit sistematik. Gjat vitit 1990 kreu i shrbimeve informative serbe Jovica Stanishiq ka pasur nj varg takimesh t fshehta me drejtues t caktuar t jets politike n Kosov. Gjat tr kohs shrbimet serbe kan tentuar t infiltrojn n radht e partive pluraliste n Kosov agjent efikas serb t cilt jan orvatur ti mbajn nn kontroll kto linja q ishin t fuqishme n at periudh, dhe ecnin me hapa t matur drejt prforcimit dhe prvetsimit t sistemit demokratik. Nj segment tjetr, ku shrbimet sekrete serbe kishin investuar e prgatitur rrjete t tra, ishte edhe tendenca pr ta vn nn kontroll lvizjen ilegale t Kosovs. Pr kto projekte e ka vn n shrbim klasn naive dhe t paprgjegjshme ndaj politiks s Kosovs. N kt diagonale forcat serbe t sigurimit trhiqnin edhe vijn e prarjeve dhe vllavrasjeve. N kt kontekst u tentua t bhet edhe copzimi i faktorit politik e financiar, por edhe ndarja n dy krah e faktorit ushtarak shqiptar. Kto shrbime Kosovn tentonin ta shndrronin n nj teatr kukullash.

  N vatrat e lufts n Bosnj dhe Kroaci, njsit paraushtarake Serbia i drgonte bashk me formacionet ushtarake t t ashtuquajturs ushtri jugosllave. Kto formacione njkohsisht edhe bnin kontrollimin e grupeve, njsive dhe reparteve m t gjra t UJ-s pr t mos dezertuar. Kjo praktik sht aplikuar m von edhe gjat lufts n Kosov.

  1.Grada Serbe e Lvizjes Serbe t Riprtritjes (SPO) e drejtuar nga Vuk Drashkoviq, e kishte prgatitur nj formacion pr pjesmarrje n kto luftra t prbr prej 11 mij vetve me t cilt ka komanduar Gjorgje Bozhiq Gisha e m pas eko Daeviq.

  2.Garda Nacionale Serbe e Riprtrirjes Popullore Serbe (SNO) e Mirko Joviqit kishte prgatitur 3000 njerz, me t cilt ka komanduar Dragosllav Bokan.

  3. Partia Radikale Serbe (SRS) dhe Lvizja etnike Serbe kishin organizuar formacionin Shqiponjat e Bardha. Kishin 3000 njerz t cilt i komandonte togeri Branisllav Vakiq. Me kt formacion vepronte edhe formacioni i kapiten Draganit, i cili numronte 500 njerz dhe afr 100 pjestar t kninxhinjve, paramilitar q kishin vepruar n Knin, t komanduar nga Millan Martiq nga Knini.

  4. Partia e Unitetit Serb (SSN) kishte prgatitur gardn vullnetare me t ciln ka operuar Zhelko Razhnjatoviq - Arkan, zvends i t cilit ishte Mihajlo Ulemek. Kto formacione paraushtarake dhe paramilitare serbe, pjesmarrse n krimet kryesore n Bosnj, Kroaci dhe Kosov ishin sajuar nga partit politike serbe.

  Kto njsi ishin t parapara si formacione paramilitare, t cilat kishin pr detyr spastrimin etnik t popullats joserbe n ish Jugosllavi.

  Sipas shum burimeve Arkani e kishte vrar drejtorin e Rafineris s Nafts INA t Zagrebit Dragolub Gjurkoviqin, edhe pse zyrtarisht sht thn se kt vrasje e ka br Gjorgje Bozhoviq Gishka. sht karakteristike se nj fat kriminal e gjen edhe gazetaren e njohur Dada Vujasinoviq, e cila pas botimit t teksteve me biografi t Arkanit ishte gjetur e vrar vetm disa dit pasi Arkani ia kishte trhequr vrejtjen. Arkani kishte vjedhur ari me vler t pakufizueshme nga viktimat n Kroaci, Bosnj dhe Kosov.

  Arkanit dhe Zoran Stefanoviqit, shefat e KOS-it u kishin dhn detyr organizimin e kryengritjes n krahinn e Kninit dhe ballafaqimin e par me kroatt, n mnyr q forcat e armatosura serbe t ken pretekst pr ndrhyrje.

  Arkani dhe Stefanoviqi pas kryerjes s nj varg aksionesh n Republikn Kroate, hetohen nga shrbimi sekret kroat dhe pas nj kohe t shkurtr arrijn ti kapin n vepra konkrete, me `rast i arrestojn. Mirpo, shum shpejt qarqet e KOS-it dhe MUP-it federativ, i cili edhe m tutje ishte valid n Kroaci arrijn ti lirojn kta kriminel ordiner n kushte dhe rrethana krejtsisht t paqarta. Arkani dhe Zoran Stefanoviqi me urdhra t KOS-it ushtarak, n Kroaci kishin kryer operacionin Tuneli, i cili kishte pr qllim sulmin e befasishm t reparteve t UJ-s, me qllim q forcat e UJ-s pastaj t ken hapsir veprimi. Po ashtu kta t dy, kuptohet me urdhr t KOS-it, e udhhoqn edhe operacionin tjetr t shifruar Opera.

  Shumica e pjestarve t ktyre operacioneve arrestohen nga forcat e sigurimit kroat n vitin 1994, respektivisht 1995, me `rast gjat hetimeve t zhvilluara kundr tyre, sigurimi kroat arrin ta zbulon edhe operacionin e njohur Shpegel dhe ta ndrion operacionin Tuneli.

  N fillim t prillit t vitit 1992 n Bosnj, n hyrje t Belinjs u b nj masakr masive mbi popullatn vendase. Njsia e Arkanit q e kreu kt veprim kishte t bj me inicimin e konfliktit mes serbve dhe boshnjakve. Boshnjakt n pamundsi pr t rezistuar, u detyruan t ikin e pastaj Arkani hyn duke e plakitur kt vend. Gjat ktij konflikti qytetar Arkani arrin ta plakit shrbimin e kontabilitetit n Belinj. Pas ktij akti e l Belinjn dhe kalon n Zvornik.

  Arkani n Bosnj e ka drejtuar edhe operacionin Ballafaqimi i cili u aplikua n Bosnjn Qendrore, pr krijimin e kampeve t prqendrimit ku grumbulloheshin njerzit e ndryshm t prkatsis boshnjake e kroate kinse me qllim t mbajtjes nn kontroll. T gjith shefat e kampeve t prqendrimit ishin antar aktiv apo rezerv t strukturave t KOS-it ushtarak.

  Fillimisht Radovan Karagjiq kishte formuar organizatn famkeqe Tajfun e cila mblidhte informata pr njerz dhe e bnte likuidimin e tyre. Ksaj organizate iu bashkangjit edhe njri ndr figurat m t fuqishme t KOS-it Dragan Devedllaka, i cili u takonte njerzve kryesor t shrbimit t sigurimit shtetror t Ministris s Brendshme t BH-s, i cili qndroi n kt organizim deri n fund t lufts. Devedllaka ishte shef n shtabin e njsis t ciln e komandonte Arkani.

  Nga kto formacione dhe paknaqsit e shkaktuara pr shkak t vrasjeve t shumta t nntoks serbe si dhe nga paknaqsit e lufttarve serb pjesmarrs n luftrat e ndryshme, shikuar ktu edhe gjendjen materiale dhe rrjedhn e zhvillimeve politike n Serbi, u krijua organizata terroriste e ashtuquajtur Ushtria lirimtare Serbe. Qllimet e ksaj organizate pretendojn t jen sulmet ndaj qeveris s Beogradit - t njerzve t Millosheviqit n tri faza, likuidimi i personaliteteve t njohura serbe si dhe restaurimi i monarkis serbe. Bojkotimi dhe sabotimi npr qytetet kryesore t Serbis, deprtimi i tyre npr gjykata dhe stacione policore, prgatitja e gjeneratave t reja me koncepte t reja t formimit t Serbis s Madhe n Evropn e Bashkuar, krijimi i njsive t US-s n Mal t Zi, Bosnj, Maqedoni, Kosov, Kosov Lindore etj.

  Sipas t gjitha gjasave bartsit e ksaj organizate terroriste, direkt ose indirekt e kishin marr bekimin pr veprime t tilla nga Momillo Perishiq, ish shef i ushtris jugosllave, m von udhheqs i opozits dhe person kritik i Millosheviqit. E ashtuquajtura US kishte marr obligim se do t bnte edhe prmirsimin e kushteve t lufttarve serb. Grupi i US-s kishin planifikuar forma t veprimeve sabotuese edhe n Kosov. Grupe t ndryshme q vepronin dhe veprojn n kuadr t t ashtuquajturs US kishin planifikuar edhe vrasjen e Millosheviqit dhe t Nebojsha Pavkoviqit.

  Sigurimi serb kishte arritur t arrestonte pjestart e nj celule t ksaj organizate terroriste, shumica prej t cilve ishin ish oficer t armats, ish pjestar t MUP-it serb, kuadra t shrbimeve informative, puntor operativ etj. E ashtuquajtura US ishte deklaruar si organizim ushtarak n tetor t vitit t 2000 pasi mori prsipr vrasjen e katr opozitarve serb t regjimit t Beogradit si dhe nj varg t aksioneve t kryera n Kosov. Nacionalistt serb jan t hidhruar sidomos pr kalimin e Kosovs nn mbikqyrjen e UNMIK-ut.


  Si sht br e ditur, shantazhet edhe m tutje mbeten element i dors s par pr shrbimet serbe. Ndr proceset me prioritet t shrbimeve serbe ka t dhna se sht ta dezorientojn TMK-n, dhe prmes aferave t ndryshme ta kopromitojn edhe si struktur edhe si institucion. Pastaj kan prgatitur dhe po prgatisin konflikte t cilat qojn tek konfrontimet e shqiptarve me bashksin ndrkombtare. sht punuar edhe n nxitjen e problemeve ndretnike me qllim q t krijohet prshtypja se ne nuk jemi t aft pr t vetqeverisur. Si sht thn edhe m hert, shrbimet serbe kan prgatitur nj kuadr t prsosur mobil, t trajnuar gjat pr lansimin e dezinformatave pr ta prgatitur opinionin kundr nesh. N kt drejtim punojn ekipe t tra.

  Prmes ish kuadrove, lidhje t mhershme t Arkanit dhe ish puntorve tjer t sigurimit q kan vepruar n Kosov, sht prgatitur dhe ngritur rrjeti i mafiozve t cilt e kan organizuar nntokn kosovare e kan prsosur botn e krimit e cila kontrollohet nga qarqet e shrbimeve serbe. Edhe droga, prostitucioni, falsifikimet e ndryshme, kalimet ilegale dhe linjat tjera kladestine jan t organizuara dhe t drejtuara nga shrbimet serbe, e q n kto rrjete edhe shqiptart e Kosovs, Shqipris, Malit t Zi, Maqedonis, Preshevs etj., jan mjaft t kyqur n kto linja, sepse aftsit profesionale t shrbimit sekret serb i kan shoshitur lidhjet e veta n Kosov e Maqedoni, Mal t Zi e Bujanovc dhe kan nxjerr strukturat e nevojshme duke i kyqur n nyjet kyqe t shoqris son, t cilt nganjher edhe paraqiten n forma shum prefide me kundrshtit e tyre, kuptohet, t prgatitur nga truri i shrbimit t sigurimit shtetror serb (SDB) shrbim ky q punon sipas projeksioneve t Akademis s Shkencave Serbe, sipas instruktorve ushtarak t ish OZN-s dhe UDB-s t prgatitur si gjenerata n t kaluarn n detyra afatgjata, t cilt kontrollohen nga Ministria e Punve t Brendshme t Serbis (MUP) dhe nga strukturat e ish shrbimit federal t cilt kan marr detyra t reja n ish republikat dhe pjest tjera t ish Jugosllavis, por tani t drejtuara dhe t kontrolluara nga instruktort e qeveris serbe, t ndihmuara nga linjat e shrbimeve ruse, greke etj. N kt drejtim ekzistojn linja zyrtare t shrbimit serb n Mal t Zi me nj fushveprim mjaft t gjr q prfshin kontrollimin e nj pjese t Kosovs, veanrisht Rrafshit t Dukagjinit dhe t Shqipris duke filluar nga Shkodra e pjes tjera t brezit kufitar. Po ashtu, edhe n Maqedoni shrbimet sekrete serbe kan t instaluar qendra t fuqishme t zbulimit, kundrzbulimit dhe t kontrollimit dhe analizave t informatave t ndryshme duke prfshir edhe pjesn e Kosovs n kufi me Maqedonin dhe duke i kordinuar punt me shrbimet greke, t cilat u japin ndihmes t madhe. Sikurse q n Kosov shrbimi sekret serb ka t instaluar rrjetin e vet npr enklava, ky konfiguracion ekziston edhe n Kroaci dhe Bosnj n pjest me donimin serb.

  Edhe n Kosovn Lindore (Preshev e Bujanoc) si pjes kufitare me Kosovn, t frekuentuara edhe nga luftimet e bra koh m par, shrbimet serbe kan konsoliduar baza t forta t MUP-it dhe njerzve tjer me detyra t veanta dhe strategji te fuqishme veprimi. Edhe shum pjes t Kosovs n kufi me Preshev e Bujanoc, e njjta gj sht edhe me Merdare, kufirin serb q prfshin pjesn e Podujevs, vend ky q sht shndrruar n nj laborator informativ dhe kontaktesh me t gjitha strukturat.

  Nj koh, zyrtarisht kto shrbime i kontrollonte rrjeti i DB-s n krye me gjeneral kolonelin Radomir Markovi (53). Ndrsa prgjegjs pr drejtorin e Kosovs n kt lmi ishte gjeneral nnkolonel Obrad Stefanoviq (46). Dy t lartprmendurit kujdeseshin pr sigurimin e fondeve pr ti mbuluar shpenzimet e ktij sektori, pra pr ta siguruar buxhetin e Ministris s Punve t Brendshme, fond ky i cili sht plotsuar nga fondet sekrete q burojn prej trafikimit t paligjshm t drogs, armve, cigareve, alkoolit etj., t cilat prdoren pr ti paguar puntort operativ t linjave t ndryshme sekrete q punojn pr kto shrbime. Shrbimet e brendshme t MUP-it serb i kan degzimet e ktyre trafiqeve n tr Europn Perndimore. Q nga vitet e 80-ta kan siguruar nj monopol n kt drejtim. Duhet cekur se n kto vorbulla jan luajtur shum role pr likuidimin anashkalimin dhe mosavancimin e linjave t padgjueshme. Padyshim, sekretariati i punve t brendshme gzonte nj qasje t pakufizueshme edhe tek shumica e sektoreve t ekonomis zyrtare, si sht fjala tek kmbimet komerciale, shrbimet bankiare, digasteret e mdha ekonomike etj. Nga kjo del se formacionet e DB-s, MUP-it, KOS-it etj., pas shkatrrimit t ish Jugosllavis jan zvogluar si shum formacione masive dhe jan riorganizuar n grupe operative, duke caktuar grupe ekspertsh pr lmit e ndryshme prkatse. Supozojm se kto shrbime prgatitin nj grup t agjentve pr ta instaluar n Kosov. Kta prgatiten enkas pr kt shtje duke i studiuar rrethanat e atij vendi, duke punuar n rekrutimin e agjentve t fsheht n strukturat e t gjitha shkallve t shoqris, duke filluar nga qarqet intelektuale e politike t gjitha qendrave shoqrore ku ka shqiptar, duke i prfshir ktu edhe romt, gorant e kufirit, e struktura t tjera. Kta merren me mbledhjen e informatave duke filluar nga m t thjeshtat, duke prhapur dezinformata, kan pr detyr t mbajn aktuale luftn e ftoht dhe luftn speciale ndaj Kosovs. Prgjegjs pr kto linja n fillim t vitit 1998 dhe 1999 ishte ministri Vlajko Stoilkoviq. Ky kishte ndrtuar nj rrjet mjaft aktiv edhe n botn e jashtme n form direkte prmes bashkpuntorve t cilt i prdorte pr t luajtur lojra politike dhe propagandistike. Pastaj kishte rregulluar punn me shum kanale diplomatike, n adresat e Beogradit n shum vende t Evrops, duke i krijuar disa qeliza t shrbimit t DB-s edhe n SHBA me detyra t kundrzbulimit, infiltrimit dhe operacioneve speciale.

  Rrjetet e kundrspiunazhit q kishte ndrtuar gjenerali Aleksandr Vasileviq i cili nj periudh ishte zvndsshef i drejtoris s sigurimit dhe kundrzbulimit t udhhequr nga gjeneral majori Millan Vasiq, nga Veselin Slivananin, oficer i sigurimit pr Korpusin e Pinjit, pastaj Radomir Marjanoviq t cilin e zvendson Vlladimir Llazareviq, i caktuar n krye t komands s Armats III-t, Nebojsha Pavkoviq shef i komands s lart n shtabin e prgjithshm, kan aktivizuar t gjitha linjat komanduese ta mbajn Kosovn dhe pjest tjera t ish Jugosllavis me interes t veant nn presione dhe nn llupn e shrbimit t kundrzbulimit dhe informimit. Grupi i lartcekur koh pas kohe u bn vizita npr zonat operative n drejtim t Kosovs duke prfshir Sanxhakun e Malin e Zi, pjest verilindore dhe lindore t Kosovs. N kto vizita vazhdimisht marrin pjes edhe shefat e lart t sigurimit si Geza Farkash, shef i sigurimit n Aviacionin Luftarak dhe mbrojtjen kundrajrore, pastaj Branko Gerga, Aleksandr Vasileviq etj. Ky kuadr i eprorve t lart t shrbimit informativ ushtarak (VOS) tentojn ti realizojn objektivat e parashikuara pr Kosov, duke riorganizuar pothuajse t gjitha fuqit n kt aspekt. Ktu duhet cekur se jan duke i futur n funksion shum stacione t radiove t fshehta, jan duke i aktivizuar disa stacione lokale.

  Mirpo me fillimin e reformave n Serbi nn presionet e shtuara nga popullsia serbe dhe Bashksia Ndrkombtare pr demokratizimin e Serbis, disa kuadro t rrethit t ngusht t Millosheviqit fillojn t lshojn pe n shum segmente, pr ka ky i fundit fillon me ndrrimin e pozitave drejtuese dhe suspendimin e tyre edhe pse ishin kuadra t larta, si sht rasti me kryeshefin e shrbimit t sigurimit t UJ-s, gjeneralin Aleksandr Dimitrieviq, t cilin Millosheviqi e largoi nga posti m 24 mars 1999. Sikurse q ndodhi m von me gjeneralin Pavkoviq, dhe ministrin serb t policis Dushan Mihajloviq.

  Gjeneral kolonelit t drejtoris s shtabit qendror t ushtris serbe, Zhivorad Vujii i ngarkuar pr financa, ju kishte caktuar nj muaj paraburgim pr shkak t keqprdorimit t pozits dhe korrupsionit. Vlen t ceket se Vujiqiq ishte lidhje e ish ministrit serb t mbrojtjes Pavle Bullatoviq. N rastin konkret, nuk bhet fjal gjithaq pr korrupsion por, m tepr bhet fjal rreth lufts s ashpr q po zhvillohet n Serbi mes forcave t ashtuquajtura reformiste dhe ithtarve t Millosheviqit, t cilt edhe m tutje e kan ndikimin n radht e ushtris, policis, si dhe tek shum drejtues t MUP-it serb.

  T gjitha shpenzimet e shrbimit t sigurimit shtetror serb n Mal t Zi, Maqedoni, Kosov, Preshev, Bujanoc e m gjer jan br e bhen me qllim q Serbia ta mban nn kontroll shtjen e ktyre pjesve duke aluduar q ti pengon n shkputjen e tyre dhe n pavarsimin total. N kt drejtim Serbia sht e lidhur drejtprsdrejti me Rusin e cila e mbshtet ndrkombtarisht, financiarisht, ushtarakisht etj. Pos ksaj ka edhe interesa strategjike q Rusia tenton ta realizon prmes Serbis, pr t mbetur n Ballkan. N prgatitjen e kuadrove t shrbimit serb por edhe t bashkpuntorve t shrbimit serb n vende t ndryshme nj numr t vogl e prgatitin edhe instruktort e lobit serbo-izraelit. Forma se si sht duke u punuar pr tu arritur ky qllim sht e ngjashme me bisedimet e fshehta rreth Kosovs t zhvilluara gjat viteve 97-98.

  Kto takime, si kemi msuar nga dshmit e fundit n Gjyqin e Hags nuk jan mbajtur n rrugt zyrtare apo t zakonshme politike por n shtpi t fshehta private me njerz t shrbimit sekret, si sht rasti me Ivica Stanishiqin, ish shef i sigurimit shtetror. Edhe pse shumica e zyrtarve serb t policis dhe shrbimeve sekrete sht dashur t jen vet me urdhrdhns, disa prej tyre kan marr pjes edhe n masakra dhe ekzekutime masive, si sht rasti me Nikolla Shainoviqin, Sreten Llukiqin, gjeneral, i cili nj koh ishte shef i forcave t Ministris se Brendshme t Serbis, i cili ishte dekoruar nga Sllobodan Millosheviqi me urdhrin e Flamurit Jugosllav t rendit t par. Kta ishin aktort kryesor q e udhhoqn operacionin pr spastrimin e Kosovs nga popullsia shqiptare. Ishin prgjegjs edhe pr masakrn e Reakut. Gjenerali i Ministris s Brendshme Sreten Llukiq ishte pjesmarrs edhe n disa krime n Bosnje m 1992, n Vishegrad (1995) dhe n Srebrenic. Kta dhe pasuesit e tyre jan zyrtart me t cilt u bisedua rreth statusit t Kosovs. Po ashtu, edhe sot po bisedohet me pasuesit e tyre rreth t njjts shtje Kosovs.

  Forcat e sigurimit serb e kan trhequr nj lev q para Bashksis Ndrkombtare e arsyeton dhe stabilizon shtjen serbe n prgjithsi, me drgimin e Millosheviqit dhe disa drejtuesve ushtarak n Tribunalin e Hags.

  N fakt serbt prmes spekulimeve dhe lojrave t shrbimit sekret tentojn ta mbajn gjendjen e tendosur n Kosov. Mirpo, sidoqoft mbledhja e Dejtonit ishte ajo q e frenoi projektin e Serbis s Madhe. Shrbimet sekrete serbe ishin dhe mbeten orkestruesit kryesor ushtarak dhe politik t destabilitetit t situats n Bosnj, Vojvodin, Kosov, Kosov Lindore, Maqedoni etj. Para disa ditsh, agjenturat serbe n Shqipri kan shprndar pamflete kundr pavarsis s Kosovs.

  Kto shrbime kan angazhuar prmes lidhjeve serbe analist dhe njerz me autoritet n gjith arenn ndrkombtare pr ta avancuar shtjen serbe dhe pr ta ngritur n nj stabilitet politik. N kt kontekst sht duke u shfrytzuar lobi serb n Evrop, n Amerik, institutet e ndryshme ndrkombtare, prkrahja politike e Rusis, Kins, Greqis e vendeve t tjera q kan simpati dhe miq si me Serbin. Jan prdorur letra qarkore nga pala demokrate drejtuar prsonaliteteve m t mdha me ndikim botror si Kofi Anan, Kristofer, Solana etj.

  N ann tjetr nga po ato shrbime sht formuar e ashtuquajtura Armata lirimtare Serbe pr Kosov e Metohi si krijes ekstreme, pr ti arsyetuar veprimet ekstreme t politiks interne serbe. Kjo organizat si kemi prmendur edhe m par sht themeluar diku kah dhjetori i vitit 2000, ndrsa si ide pr themelimin e ksaj organizate sht diskutuar n prillin e vitit 1999, ku jan mbajtur disa takime, dy prej t cilave n ndrtesn e Kshillit Ekzekutiv n Prishtin. N kt mbledhje ishte pjesmarrs edhe kryeshefi i UDB-s pr Kosov, Mishko Llakoviq, ekspert i njohur pr plane dhe analiza, pastaj Zoran Stajoviq dhe Xhafer Beiqi njri prej udbashve n z. Duke analizuar burimet informative t shtypit, del se njri ndr antart e ksaj organizate serbe ishte edhe Selim Goxhufi nga Prishtina, i cili ishte pjesmarrs n mbledhjen e tret t t ashtuquajturs Armat Kombtare Serbe pr Kosov e Metohi.

  Pjestar tjetr q e ka ndihmuar kt organizat sht edhe Zoran Stijoviq ekspert i specializuar pr propagand dhe kundrpropagand kundr shqiptarve sidomos kundr vijs patriotike. Ky me ekipin e vet, q sht i ngritur n rrjet profesional e q sht aktual edhe pas trheqjes s serbve nga Kosova, n mnyr t prsosur e kan kryer punn e vet, duke ngjallur vllavrasjen mes shqiptarve, duke krijuar prarje ndrfetare, partiake e grupore, duke krijuar afera kundr grupeve dhe individve, duke propaganduar dobsit e rretheve t caktuara, duke ngjall urrejtjen ndretnike, e shum komplot t tjera.

  Nj rol t veant n t ashtuquajturn Armat Kombtare Serbe pr Kosov e Metohi e kan luajtur edhe Xhafer Beqiri nga Podujeva, Mishko Llakoviq, Zoran Stoioviq, Radoslav Llukiqi, David Gaiq, Millan Llakoviq, Zoran Dragoviq, puntor t MUP-it serb t cilt banonin dhe vepronin n Beograd por me ftes arrijn m 26 maj 1999. Si u cek edhe m lart n shum dokumentacione, e ashtuquajtura Armata Kombtare Serbe pr Kosov e Metohi, quhet edhe Ushtria pr lirimin e Jugut t Serbis. Disa nga pjestart e ksaj armate rrin nga nj koh edhe n Republikn Serbe, n Belinje e gjetk duke i prfshir ktu edhe pjestart shqiptar t cilt hyjn ilegalisht koh pas kohe n Kosov me detyra t veanta. Ata n Kosov rrijn tek miqt e tyre, q njherit jan edhe lidhje t shrbimit sekret t MUP-it. Nj koh kjo organizat terroriste sht quajtur Ushtria lirimtare Serbe, mirpo diku kah mesi i dhjetorit merr emrin Armata lirimtare Serbe e Kosovs dhe Metohis (SOA). Aksionet e para kjo oganizat i ka ndrmarr n korrik t vitit 1999, kundr pjestarve t minoritetit serb. Pjestart e ksaj organizate ushtarake terroriste ishin t njohur edhe n luftn e Bosnjs, Kroacis, Kosovs dhe Maqedonis, si mercenar t paguar, e njohin mir linjn e divizionit. Shumica e ktyre pjestarve jan ushtruar nga eprort e Beretave t Kuqe, formacion ky i cili llogaritet elit n ushtrin jugosllave. Disa pjestar t t ashtuquajturs Armat Kombtare Serbe jan sistemuar edhe nga ish formacioni ushtarak terrorist i frenkistve, t cilin e drejtonte Frenki Simatoviq. Kjo organizat ka ndikim n zhvillimet aktuale t politiks serbe. Q nga formimi e gjer m sot kjo organizate terroriste ka pas edhe disa probleme t brendshme por ka pas pengesa n zhvillimin e saj, mirpo n shumicn e rasteve i ka eruar hesapet fizikisht me kundrshtar. Vetm pse Monillo Trajkoviq i sygjeron drejtuesit e SOA-s pr veprime t pakontrolluara, 2-3 muaj m von i pason nj aksident n apartamentin e tij n lagjen Dardania n Prishtin gjat vitit 1999. Kjo organizat kishte planifikuar t ndrmerr nj sulm n Grack t Lypjanit t shifruar Sreb (Drapri), n t cilin u vran 12 serb. Ky sulm nga instruktort ushtarak serb ishte br me qllim q t fillon prpunimi i opinionit t jashtm duke i paraqitur serbt viktima t shqiptarve, duke pas pr qllim edhe trheqjen e vmendjes s opinionit nga krimet e mdha serbe.

  Sdo mend se dyshohet se edhe vrasja makabre e vrasjes s serbve n autobusin n Merdar derisa po vinin n Kosov sht vepr e ksaj organizate.

  Ktu e fillon aktivitetin e vet kjo organizat famkeqe terroriste t cils fare nuk po i kushtohet vmendje as nga ndrkombtart e as nga vendort, disi sht ln pas dore. Aksioni i ndrmarr n Grack t Lipjanit sishte asgj m shum se nj fillim i ri i ksaj organizate. Pra ishte ajo periudh kur e ashtuquajtura Ushtria lirimtare e Serbis po shndrrohej n Armatn Kombtare Serbe t Kosovs e Metohis. N kuadr t ksaj armate, pos sektoreve tjera ekziston edhe sektori i propagands dhe agjitacionit, si prmendm edhe m hert i prbr nga njerz profesionist rrjeti i t cilve e mbulon tr Kosovn. Meqense pas nj kohe, aksionit t ndrmarr n Grack t Lipjanit fillon ti dal dui, organet e sigurimit serb i burgosin disa nga kta pjestar (m shum edhe pr ti prpunuar rreth rastit) t cilt pas pak lirohen me ann e nj amnestie.

  Ky formacion ilegal ushtarak, pos tjerash, ka pr qllim edhe krijimin e nj disidence antiqeveritare nga prkrahs t Serbis, si brtham e ardhshme q do t prkrah haptazi projektin serb n gjeopolitikn e re. N radh t dyt njerzit e shrbimeve sekrete t ksaj organizate ushtarake, kuptohet terroriste ka prgatitur kuadra t zott, pr t zhvilluar luft t ftoht n Kosov dhe prmes shrbimeve sekrete q ekzistojn tek ne dhe shrbimeve t vendeve t huaja q veprojn n Kosov. Kta t fundit duke i ushqyer me dezinformata, ndrsa t part me lansime dezinformative duke i cytur mes veti. Pr kryerjen e ktyre misioneve t spiunazhit, instruktort e siprprmendur kan satelitt e tyre t instaluar n t gjitha bazat t cilt jan mjaft funksional dhe trupat q sillen rreth tyre (satelitve) kan arritur ti ngacmojn dhe ti provokojn shum probleme makar edhe konflikte dhe krcnime kufitare. Kta bashk me puntort operativ serb kan prgatitur disa situata n bashkpunim edhe me shum shqiptar dhe zyrtar ndrkombtar disa ofera t cilat kan ndikuar jo pak n psikologjin, moralin dhe ndjenjat e popullit ton. Si sht rasti i burgosjeve t njpasnjshme t komandantve t ish UK-s dhe disa eprorve t TMK-s e ngjashm. Kto grupe, qarqet serbe bashk me instruktort e t ashtuquajturs Armat Kombtare Serbe i kan drguar me qendra t specializuara agjenturore. Pasi ti kryejn kto trajnime ata marrin detyra konkrete agjenturore, t cilt jan t instaluar edhe n Maqedoni, Mal t Zi, Kosov e vende tjera me ndikim n rrjedhat n politikn ndrkombtare. Kto baza spiunimi merren edhe me lansimin e informatave t rreme, si sht rasti i informats s lansuar pr 18 serb e maqedon t plagosur n Kosov n janar t vitit 2002. Qllimi i ktij lansimi t pabaz ishte q t konfirmohet gjendje alarmante e pasiguris. Pas ksaj vjen edhe deklarimi i Rada Trajkoviqit, kinse pr ekzisitmin e varrezave masive t serbve n Kosov. Ky lansim u b nga qarqet ruse, maqedone dhe serbe q veprojn n Kosov dhe Maqedoni. Incidenti i till nuk ka ndodhur dhe KFOR-i i hedh posht t gjitha lajmet me kt rast.

  Kshtu ka ndodhur edhe me fshehjen e kufomave t shqiptarve t vrar e t masakruar. Fshehja e gjurmve t krimit n Kosov sht br me urdhr t organeve m t larta serbe. sht urdhruar q t mbyllen t gjitha informacionet pr opinionin publik n rastin e frigoriferve. Rasti, si sht thn edhe nga zyrtart, ishte deklaruar sekret shtetror . Beogradi n sy t bots dhe para mediave botrore sht br qyteti i varrezave masive me kufoma t shqiptarve. N kt afer me dashje apo pa t jan t przier krert e sigurimit t shtetit serb si kreu i sektorit t sigurimit publik t Serbis, gjenerali Gjorgjeviq, i cili njihet edhe si elsi i ktij problemi, pastaj Vladimir Gjorgjeviq, Dragan Kaleusha, kapiten, ministri i athershm i punve t brendshme Vlajko Stojkoviq, gjenerali Radomir Markoviq etj.

  Pas gjith ksaj bashksia ndrkombtare tenton ta paraqes Kosovn q n t ardhmen do t jet pjes e ish RFJ-s. Kjo sht nj nnshtrim i ri nga regjimi kriminal i Beogradit. Kjo do t thot se bashksia ndrkombtare i jep shanse t tjera Serbis pr luftra t reja, pr gjakderdhje t reja, pr krime t reja. Edhe n rastet e kriminelve serb n Kosov e gjetiu, dshmitarve shqiptar, shrbimi sekret u ka br presion q t mos paraqiten n gjykat apo ti trheqin aktpadit kundr ish pjestarve t UK-s dhe njerzve me influenc. ǒsht m keq, kto shrbime kan organizuar pastaj trheqjen e 90% t t dnuarve serb nga burgjet e Kosovs q jan nn mbikqyrjen e bashksis ndrkombtare. Pra, kan arritur q t burgosurit serb t ikin (t thyejn burgun) etj., duke ikur nga burgu i Bondstillit, Mitrovics, Prishtins etj. Ikjet e njpasnjshme t kriminelve serb nga burgjet tregojn qart se dokund shrbimi sekret serb e ka ndikimin e vet. N nj periudh shrbimet sekrete informative kishin ndrmarr nj sulm kundr mediave t pavarura serbe, sepse ky ishte edhe nj cak prmes t cilit kto shrbime e kontrollonin politikn q u konvenonte, normalisht n t shumtn e rasteve prmes krcnimeve t buta.

  Armatimi i gjetur koh pas kohe n sasi t mdha n t gjitha enklavat si n Graanic, Mitrovicn e ndar, Fush Kosov, Viti, Gorozhdec, Osojan etj., prbjn nj rrezik prmanent pr ardhmrin e Kosovs e m gjr. Edhe prkundr presioneve, institucionet si jan armata dhe policia, shrbimet sekrete e disa digastere tjera informative serbe, pos q sht ndrruar kreu i ktyre shrbimeve, nuk sht ndrruar as redigjuar strategjia dhe qllimi i tyre. Prkundrazi, kto shrbime kan krijuar nj strategji t re n kuadr t realitetit t ri gjeostrategjik t Evrops s Bashkuar dhe ndrrimeve t fundit q po ndodhin n Ballkan, Europ e m gjr. N kt drejtim n realizimin e ktyre projekteve u kan ndihmuar mjaft edhe shrbimet e spiunazhit botror, por edhe linjat diplomatike botrore q kishin dhe kan simpati ndaj Serbis. Se sht kshtu, tregon edhe fakti se n enklavat serbe ku jan t grumbulluar serbt pushteti n t gjitha sferat sht paralel, gjykatat jan duke funksionuar paralelisht, por edhe policia q ka nj mandat t qndrueshm para Bashksis Ndrkombtare duke filluar q nga Rojet e Urs e deri te e ashtuquajtura Armata Kombtare Serbe pr Kosov e Metohi. Edhe pse disa nga ndrkombtart jan duke punuar n kt drejtim, kto fenomene jan duke vazhduar t jen prezente edhe m tutje duke mos e ln anash as prezencn e prfaqsuesve serb n Parlamentin e Kosovs t cilt kan qllime bojkotuese, dezertuese, e qllime tjera q nuk ojn n rregullimin e shtjes s Kosovs dhe bashkjetess, duke mos u shkputur pr asnj ast nga Qeveria e Beogradit. N kt kontekst bashksia ndrkombtare UNMIK-u, SHPK-ja, gjykatat etj., jan treguar shum dorlir n kt drejtim, dhe serbt t cilt bien ndesh me ligjet, lre q nuk merren n prgjegjsi por jan t privilegjuar. Ligjet n Kosov kan dy kute: kutin ndaj shqiptarve sidomos ndaj lirimtarve (pjestarve t UK-s) t cilt tani pr tani nga ligji jan m t pakursyerit n bot dhe kuti ndaj serbve dhe disa servilve t shrbimeve serbe t cilt jan m shum se t privilegjuar. Policia tenton ta arreston Millan Ivanoviqin n Mitrovic pr marifetet q i ka br, duke filluar nga rrahjet dhe plagosjet e dhjetra pjestarve t KFOR-it dhe policis ndrkombtare, e deri tek vrasjet e organizuara, iu la hapsir pr tu larguar sepse ai lajmrohet m par nga shrbimet sekrete t linjave t ndryshme dhe largohet pa t keqe.

  Kurse n ann tjetr arrestohet njri nga komandantt m n z gjenerali Rrustem Mustafa (Remi) n pik t dits. Ktu duhet cekur se shrbimet sekrete serbe duke i prfshir ktu edhe ato t MUP-it, policis e resoreve tjera, jan duke e br nj luft mediale kundr njerzve t UK-s, t TMK-s dhe njerzve me autoritet dhe potencial kombtar. E q bota e qytetruar n shum raste e ka glltitur kt propagand t ashpr, t pabarabart dhe aspak t vrtet. N baz t ksaj propagande jan arrestuar shum nga komandantt e UK-s dhe TMK-s me akuzat kinse kan vrar shqiptar. Vall cili nga ekzekutort serb e shqiptar u arrestua pr mijra krime q ndodhn n Kosov, pr mijra dhunime, pr djegie dhe shkatrrim masive t pasuris? Pse disa nga kriminelt shqipfols si Muharrem Ibraj e kalibra t tjer si ky t cilt kan marr pjes n shum krime, dhunime e torturime q si njeh mendja njerzore, sillen lirshm? Ata kan dosje, jan t njohur n masakrn e Belegut, Mejs, Gjakovs, Lybeniqit, Bishtazhinit, etj. Jan t ditur vrassit q bn krime pas trheqjes s forcave serbe, por para ktyre akteve heshtet, veprohet dhe punohet n ligj kundr eprorve t UK-s dhe TMK-s q nuk sht asgj m shum se diskriminim i nj klase t shoqris, duke ia cenuar edhe t drejtat elementare.

  Shpesh kan pyetur mediat vendase, kujt i shrben SHIK-u n Kosov e kurr nuk kan pyetur kujt i shrben UDB-ja n Kosov d.m.th. dikujt nga ne i pengon shrbimi vendor ndrsa ai serb nuk e frikson fare. Kjo sht lufta speciale q bn sigurimi serb.

  Vrasjet e nj varg udhheqsish ushtarak, politik, policor por edhe paramilitar q kan vepruar n Kosov, Bosnj, Kroaci, Maqedoni, Preshev etj., nga shrbimet sekrete serbe pr ti zhdukur gjurmt e krimeve dhe politikn diskriminuese q ka udhhequr Serbia ndaj popujve joserb n ish Jugosllavi, sht nj luft e re e shrbimit serb n vetvete.

  Dekadn e fundit, Millosheviq, shrbimin sekret e ka prdorur pr zhdukjen e rivalv t vet dhe pr mbjelljen e friks nga terrorizmi shtetror se t padgjueshmit dhe t dyshimtt i pret vdekja pa marr parasysh pozitn e tyre. Prmes ktij klubi sekret, Millosheviq, ka arritur ti asgjsoj shum dshmitar t Hags para se t drgoheshin atje. Si duket ndeshja mes forcave nacionaliste serbe dhe atyre komuniste pr marrjen e pushtetit dhe kontrollimin e nntoks serbe sht duke u zhvilluar n t gjitha ish republikat serbe. Kto jan disa nga arsyet e shumta t fillimit t lufts dhe likuidimit t krerve shtetror n Serbi.

  Dora e hekurt e Millosheviqit dhe lidhjet zinxhirore t klubit sekret t tij kishte br edhe nj varg likuidimesh t shtetasve t Malit t Zi, duke filluar nga Zhelko Razhnjatoviq Arkani, i cili kishte qen njri nga njerzit m t fuqishm t nntoks serbe dhe klubi i Millosheviqit e kishte prdorur pr realizimin e planeve t veta, pastaj Pavle Bullatoviq. Pos ktyre t dyve, jan vrar edhe shtetasit e Malit t Zi q kishin pozita t ndryshme n shoqri si Nikevi, osovi, Jovanovi etj.

  Arkani ishte ndr kriminelt m t njohur t Ballkanit. Ishte pjesmarrs n krimet monstruoze n Kroaci, Bosnj, Kosov, etj. Kishte kryer edhe disa vrasje politike n Serbi, me urdhr t Millosheviqit dhe njerzve t tij. Kishte organizuar trazira n shum territore t ish Jugosllavis prandaj edhe u vra nga njerzit e Millosheviqit pr t zhdukur gjurm t shumta q ishin dshmi e fort pr Millosheviqin.

  Padyshim se vrasja e Arkanit, njrit nga shefat kryesor t nntoks serbe, i njohur pr mafiozitet e kontraband t t gjitha natyrave sht njra ndr vrasjet enigmatike por edhe me nj prapavij t thell politike.

  Gazetat e ndryshme evropiane dhe botrore si dhe disa agjensi t lajmeve si Beta, Der Spiegel etj., Arkanin e radhisin n radhn e njerzve m influent, ekzekutues t prkryer, q ka punuar pr nntokn serbe si dhe pr shrbimet sekrete t UDB-s, si ishin edhe vrassit tjer t caktuar nga UDB-ja si Gjorgje Bozhoviq, Gishka, Rade ahovi, enta, Ratko Gjokiq, Luba Zemuna dhe Dragan Malsheviq Tapi. Ky grup i kriminelve t prgatitur nga shrbimet e kundrzbulimit serb t KOS-it ushtarak serb dhe shrbimit sekret serb pr qllime tashm t njohura t realizimit t planeve n botn e jashtme n prputhshmri me diplomacin serbe e cila ishte kurdoher e koordinuar me at ruse. Arkani dhe grupi i lartcekur kishin lidhje me njerzit (shefat) e shrbimit kontrainformativ t resorit pr emigracion t SPB-s s Serbis. Arkanit nj ndihmes n afirmimin e tij ia kishte dhn Jovica Stanishiq, njri nga shefat e zyrs s sipr shnuar, e q kjo zyr kishte nj rrjet t bollshm t bashkpuntorve, n mesin e tyre edhe disa shqiptar.

  Arkani q n vitin 1973 ishte inkuadruar n shrbimin e UDB-s, n resorin jasht vendi, ku kishte kryer nj varg vrasjesh, kuptohet me detyra t UDB-s.

  Pr ta zgjeruar dhe fuqizuar zyrn e lartcekur SPB-ja serbe fillon t ndrton lidhje dhe kontakte t rregullta me emigracionin etnik n diaspor. Ktu, derisa shrbimet arrijn ta stabilizojn kt linj ndeshen dy rryma t shrbimeve: ajo komuniste q kishte lidhje dhe influenc n Komitetin Qendror t athershm dhe ajo liberale apo radikale e prbr nga njerz q anonin kah avancimi i republikave prej kah ishin t deleguar dhe q punonin me shrbimet shtetrore t shteteve t ndryshme. (Ktu bnin pjes njerzit me orientim t djatht, akademikt e ndryshm, njerzit me bindje dhe pikpamje jo komuniste, rryma rankoviqiane etj.) Kt e vrtetojn edhe shum raporte t BND-s t cituar npr disa gazeta t kohs n t cilat edhe jam bazuar. N vitin 1985 Arkani burgoset n Zvicr pr shkak t nj plakitjeje t madhe ku pas pak kohe arrin t ik dhe prsri kthehet n Frankfurt. Pas kthimit n Frankfurt, Arkani arrin ta plakit nj dyan t arit, ku gjat trheqjes merr nj plag t rnd nga pronari i dyanit, i cili e kishte goditur me nj mjet t fort. Arkani kishte pes fmij jashtmartesor. M 1998 kthehet n Beograd. Arkani gjat viteve t 80-ta ishte bixhozxhi i pasionuar. Fillimisht ishte martuar me malazezen Natalia Martinoviq. Ka punuar si bodiguard n diskotekn Amadeus. Meqense Jugosllavia kishte marr dimensionet e prmbysjes dhe shkatrrimit dhe ndihej era e lufts qytetare, shrbimet sekrete serbe kishin prgatitur nj plan q kishte detyra t veanta, pr ta marr nntokn npr vatrat e lufts n ish Jugosllavi. Ky adut i shrbimit sekret serb, ishte mnyra m e mir pr ti kontrolluar lvizjet e armatosura sepse t gjitha operacionet kryheshin nga mafia e nntoks. Kshtu, koordinator pr mbikqyrjen e fushatave luftarake t ndrmarra nga e ashtuquajtura Armat Popullore e Jugosllavis, ishin caktuar shefi i kabinetit t Ministris s Mbrojtjes t Serbis Tomisllav Simoviq dhe elektroinxhinieri Dobrilla Gaiq. Kta t dy i kontrolluan edhe veprimet e formacioneve paraushtarake. T gjitha burimet e deritashme t publikuara dhe t papublikuara tregojn se kt organizim e ka udhhequr dhe kordinuar ndihms sekretari i athershm i SPB-s republikane t Serbis Radovan Stoiqiq (Baxha) dhe ndihmsi i tij Franko Simatoviq (Frenki), i cili n Kosov me formacionin e tij t frenkistve ka br krime t mdha. Kuptohet t dy kto pika I kontrollonte shefi I athershm I SPB-s Jovica Stanishiq.

  Arkan, me prkrahjen e Millosheviqit kishte arritur t bhet njri nga kriminelt dhe vrassit m t mdhenj n Ballkan. N vitin 1990 angazhohet rreth mbledhjes s vullnetarve dhe prgatitjes s tyre pr luft. N vitin 1992 zgjedhet deputet n kryesin e Kuvendit t Serbis. Ishte pjesmarrs n luftn e Bosnjs, Kroacis dhe Kosovs. Kah binte Arkani mbillej vdekja kolektive - ishte mortaja e kohs s re. Bnte pjes n rrethin e ngusht t njerzve t Millosheviqit. Arkani ishte i ndjekur nga policia ndrkombtare (Interpol) pr shkak t veprave t shumta t kryera n vende t ndryshme t Evrops. Pas shprthimit t lufts n ish Jugosllavi formon njsin e vet Tigrat njsi kjo q ka br krime t shumta gjat lufts n Bosnj. Kuptohet, kt njsi paramilitare, Millosheviqi dhe klani i tij policoro-ushtarak e organizuan edhe n Kosov.

  Duhet cekur se Arkani ishte i przier edhe n biznese t hapta si n kontabandn e nafts, shitblerjen e armve, shitblerjen e mallrave t ndryshme gjat periudhs s sanksioneve ekonomike kundr Jugosllavis. Arkani kishte lidhje t forta me disa shqiptar dhe e kishte t zhvilluar shum kontrabandn me naft, cigare etj., si dhe biznese tjera t palejueshme. Disa shqiptarve me t cilt kishte lidhje Arkani u kishte dhuruar edhe arm t shtrenjta t flakruara n serm.

  Arkani ishte udhheqs i klubit Red Star dhe m von e kishte bler klubin e quajtur Obiliq. Kishte shum dyqane, firma etj. Ishte i lidhur edhe me kriminelin serb q vepronte n Bosnje, Karaxhiq, dhe me gjeneralin e ushtris Mladiq. Arkani ishte drejtues i policis paramilitare serbe t Millosheviqit. Kishte br krime kundr njerzimit, sidomos n Bosnj e Kosov, ku i ka drejtuar aksionet e paramilitarve serb. Ai ishte prgjegjs pr masakra, represion, gjenocid si dhe pr deportimin e dhunshm t shqiptarve t Kosovs. Arkani kishte t ndrtuar nj kamp strvitjeje n Mitrovic dhe nj n Fush Kosov, prej ku i ndrmerrnin aksionet n tr Kosovn. Ai qndroi nj koh n Hotel Grand n Prishtin bashk me njsin e Tigrave .

  Arkani e kishte mbshtetuar Milo Gjukanoviqin edhe pse ky i fundit ia kishte kthyer shpinn Millosheviqit, pr ka, si thuhet, Millosheviq ishte i brengosur. Arkani kishte lidhje t mira edhe me Zoran Gjingjiqin. sht e uditshme afria politike e Gjingjiqit me liderin shqiptar Fatos Nano.

  Vlen t prmendet se bandat e Zani Qaushit t Vlors dhe disa kriminelve q vepronin n Shqipri, t cilt e shkatrruan Shqiprin prmes atyre shqiptarve q kishin lidhje me Arkanin, me ndihmn e ktij t fundit dhe formacioneve paramilitare e destabilizuan dhe goditn rnd Shqiprin.

  Arkani m von kishte ndihmuar n formimin e Partis s Unionit Serb, prapa t cils qndronte. E drejtonte t ashtuquajturn Gard Vullnetare Serbe, e cila kryente detyra speciale edhe pse zyrtarisht ishte demobilizuar pas mbarimit t lufts.

  Megjithat, si person me besueshmri t lart, Mira Markoviq kishte krkuar nga Arkani disa her q ti shprndan protestat e organizuara kundr Millosheviqit n Beograd, kur puntort e shrbimit sekret t linjs s Millosheviqit kishin mbyllur pothuajse t gjitha mediat e pavarura dhe radiotelevizionet pr ta paraqitur gjendjen n Serbi ashtu si u ka konvenuar atyre, pr ka opozita kishte br demostrata dhe ishte ankuar n Bashksin Evropiane.

  Arkani ishte i krkuar edhe nga Tribulani i Hags, pr ka gjykatsi ndrkombtar pr krime lufte n Hag, Luiz Arbur, n vitin 1997, ia kishte ngritur aktakuzn pr krime lufte. Ndrsa gazeta Vjesti e dats 17 janar 2000, shkruan se Arkani i kishte ofruar Tribunalit t Hags fakte pr gjykimin e Millosheviqit.

  Zhelko Razhnjatoviq Arkan (48) u vra, m 15 janar 2000, me arm zjarri, n nj kthin t Hotelit Intercontinental n Beograd bashk me dy truprojet e tij, Milenko Mandiq - Manda dhe Dragan Gaiq.

  Pas vrasjes s Arkanit, pjestart e policis sekrete serbe kishin arritur ti kapin disa nga personat q kishin marr pjes n vrasje. Kta ishin pjestar t policis serbe si Dobroslav Gavriq (23), pastaj inspektori i policis beogradase Dejan Pituliq dhe Vujadin Krstiq. Gavriq e kishte mbaruar shkolln e mesme t punve t brendshme m 1996 dhe kishte punuar si polic n Brigadn e Policis n Beograd. Pituliq i lindur n Istog, kishte mbaruar shkolln e mesme policore n Beograd, punonte si polic n sektorin e punve t brendshme n Beograd, mirpo ishte i larguar nga detyra pr sjellje t dobta. Krstiq i lindur n Zvornik, ishte i njohur pr policin serbe si person q kishte kryer nj varg veprash t ndaluara. Inspektorati i Beogradit kishte ngritur procedurn e ndjekjes penale edhe ndaj Dragan Nikoliq (33) i quajtur GAI, Branko Jevtoviq nga Beogradi, i quajtur Jorgo dhe Milan Gjuriq (28) t dyshimt pr pjesmarrje n vrasjen e Arkanit.

  Pr ti dezorientuar hetimet e athershme dhe opinionin, njerzit e afrt t Arkanit kishin deklaruar se shrbimet sekrete t shqiptarve t Kosovs kishin dhn mbi katr milion marka pr vrasjen e tij.

  N prgatitjen e vrasjes s Arkanit thuhet se ishte pjesmarrs edhe djali i Sllobodan Millosheviqit, Marko, i cili kishte pas nj varg problemesh n aspektin e nntoks dhe biznesit t rrjedhave t mdha serbe. Pas znkave t ndrsjella, Arkani i kishte vn n dispozicion pes milion marka gjermane pr vrasjen e Marko Millosheviqit.

  Arkani kishte patur nj konfrontim t hapt edhe me Dragan Tomiqin, ministr i Rafineris s Nafts dhe Gazit n qeverin serbe. Tomiq, punonte n linjat e zeza me djalin e Millosheviqit, Markon, n importin dhe eksportin e derivateve n Serbi dhe jasht saj.

  Ky historik i gjat i veprimtaris s Arkanit sht paraqitur pr ti kthjelluar sado pak arsyet pse ka ardhur deri te vrasja e tij edhe pse ishte njri ndr personat e fuqishm t shtetit serb. Gjithsesi, vrasja e Arkanit dhe njerzve si Arkani, t niveleve shtetrore kan karakter politik.  Vrasja e Ministrit t Mbrojtjes t Federats Jugosllave Pavle Bullatoviq n restorantin Rad n muajin shkurt t vitit 2000, vetm tri jav pas vrasjes s Arkanit, sht br pr qllime politike. Duhet vn n dukje se Bullatoviq dhe Arkani ishin kushrinj. Bullatoviq ishte br penges pr Millosheviqin n shum shtje strategjike n Mal t Zi. N fakt ishte parapar q n vend t Bullatoviqit t vinte Dragolub Ojdaniq, kurse Bullatoviq t zvendsonte Vuk Obradoviqin n vendin e drejtorit t YU Garant Banks. Kjo bank sht e njohur pr rrethet e ndryshme t qarqeve ushtarake serbe por edhe evropiane prmes t cils vetm gjat vitit 2000 kan kaluar mbi pesmbdhjet miliard deviza t ndryshme t dedikuara pr fondet e ushtris serbe dhe malazeze. Bullatoviq kishte ndikuar n pengimin e ndrhyrjes ushtarake n Mal t Zi, q ishte nj penges e dukshme n planet e Millosheviqit pr fillimin e lufts qytetare n Mal t Zi, me qllim t ndrhyrjes s pastajme ushtarake atje, pr t stabilizuar linjn socialiste (pro serbe). Faktikisht Bullatoviq ishte njri ndr ata q dshironte ti mbyllte t gjitha problemet e serbve me Tribunalin e Hags rreth krimeve t lufts n Bosnj, Kroaci dhe Kosov.

  Vrasja e Bullatoviqit ishte br edhe pr ta hequr qafe si rival politik t linjs s tyre dhe pastaj pr ta prdorur vrasjen e tij pr qllime politike pr t shkaktuar trazira. Ai mund t jet vrar edhe pr arsyen se bnte pjes n elitn e shtetit dhe ka ditur shum pr veprimet inkriminuese, kshtu q prmes ksaj vrasje kan tentuar acarojn marrdhniet me Malin e Zi dhe Serbin. Bullatoviq gjat kohs s luftrave mes Serbis, Bosnjs dhe Kroacis ishte ministr i Punve t Brendshme pr Malin e Zi. Ishte i afrt me Karaxhiqin dhe Ratko Mlladiqin. Si duket kishte lidhje familjare edhe me shefin e nntogs beogradase Dragan Ashanin, i cili kishte arritur t organizon trazirat n Mal t Zi, pas ardhjes n pushtet t Milo Gjukanoviqit, n janar t vitit 1998. Ka edhe variante t ndryshme se Bullatoviq ka organizuar njsi paraushtarake n Mal t Zi. N disa qarqe thuhet se kjo vrasje, e cila ndodhi pas vrasjes s Arkanit, ishte br edhe pr friksime politike. Menjher pas vrasjes n vend t tij sht propozuar t kalon kryeshefi i Shtabit Qendor t UJ-s, gjenerali i armats Dragolub Ojdaniq. Bullatoviq ishte i ngarkuar pr vrasjen dhe shkatrrimin si dhe mbajtjen nn presione t dshmitarve q kan qen pjesmarrs n krime lufte n Kosov e Bosnj.

  Vrasja e Bullatoviqit tregon qart se ka koh q ka filluar nj luft e ashpr mes dy njsive t ish federats jugosllave. N atentatin kundr Bullatoviqit sht plagosur edhe drejtori i YU Garant Bank Vuk Obradoviq si dhe shefi i restorantit Mirko Knezheviq. Bullatoviq kishte gradn shkencore magjistr dhe m se dhjet vjet ishte n udhheqjen e lart t Malit t Zi.

  Vrasjet e tilla tregojn qart se Serbia nuk e ka t sigurt stabilitetin e t ardhmes. Kjo vrasje n momentet m kritike t Serbis sht mjaft domethnse dhe tregon se vrasjet politike n kt vend s`kan t ndalur. E ky sht nj tregues i qart se Serbia sht njra ndr vendet e Evrops ku vriten funksionart dhe lidert e shtetit.

  Sipas shkrimeve n shtypit serb, Bullatoviq ka qen n listn e Tribunalit t Hags dhe nga kjo rrjedh se ai sht vrar nga shrbimi sekret (personal) i Sllobodan Millosheviqit, pr ti humbur gjurmt e dshmive pr krime lufte q jan br gjat viteve 1998-1999 n Kosov. Kt t dhn e ka paraqitur agjensia informative SENSE m 9 shkurt 2000. Ndrsa e ka demantuar po t njjtn dit agjensia e lajmeve Beta duke u bazuar n burimet e Tribunalit t Hags, konkretisht n t dhnat e marra nga zdhnsi i Tribunalit, Dzhim Lendjel. Mirpo burimet informative malazeze tregojn se Bullatoviq ishte i przier edhe n disa afera t tjera t cilave nuk u japin emr. Bullatoviq kishte lidhje t forta me qeverin ruse.

  Gjat viteve t fundit n Beograd kan ndodhur nj varg vrasjesh t funksionarve t lart t shtetit serb si Radovan Stoiiq Bagja, ndihms i shefit t punve t brendshme; Zoran Todoroviq Kundak, sekretar gjeneral n ish Jugosllavi, biznismen n z; Vllada Kovaeviq Tref, biznismen i njohur, njeri i afrt i Marko Millosheviqit; Radoica Nikeviq biznismen n z, lidhje e ngusht e Millosheviqit, puntor i sigurimit shtetror; Goran Vukoviq shef pr shtje kriminale; Branisllav Matiq Beli, biznismen, i njohur edhe si shef i gards vullnetare paraushtarake serbe; Aleksandr Knezheviq ishte ndr yjet e rinj ndr m t fuqishmit e nntoks serbe i vrar n lokalet e hotelit Hajat; Rade aldoviq enta, i njohur si bos i vjetr i nntoks serbe, bashkpuntor i shquar i UDB-s; person i linjave t afrta t Millosheviqit, Miroslav Bizhi Bizha, detektiv privat, ish polic; Sllavko uruvija, gazetar i vrar para fillimit t bombardimeve t NATO-s etj. Kurse shumica e t tjerve pas mbarimit t lufts n Bosnj dhe Kroaci, pr t mbuluar dhe zhdukur shum gjurm financiare, informative, kriminale etj., t shefave t tyre. Po ashtu Radovan Stoiiq, nnshef i policis serbe, sht vrar n vitin 1997 n nj restorant t Beogradit. Emri i tij sht i lidhur ngusht me tragjedit e ndodhura gjat lufts n Kroaci. Zoran Sijan, ish lider i nj grupi t organizuar mafioz, i njohur gati si Arkani, ishte vrar po ashtu n rrethana misterioze.

  Ktu duhet cekur se policia serbe sht e inkriminuar edhe n nj varg vrasjesh, si sht rasti i vrasjes s katr pjestarve t partis s SPO-s, si dhe tentimvrasja e kryetarit t ksaj partie n rrugn magjistrale t Ibrit. N kt atentat t katrfisht ishte e przier direkt policia serbe.

  Shrbimi sekret i Millosheviqit e kishte likuiduar edhe Zoran Stefanoviqin, krah i djatht i Arkanit dhe shrbimeve serbe. Stefanoviq e drejtonte grupin e vrassve t specializuar pr likuidimin dhe diciplinimin e kundrshtarve politik t Millosheviqit. T dy ishin bashkpuntor t fsheht t Sekretariatit Federativ t Punve t Brendshme, por bashkpunonin ngusht edhe me njerz t caktuar t KOS-it ushtarak serb. Arkanin kto shrbime e kan prdorur pr nxitjen e konflikteve t armatosura n Kroaci, Bosnj dhe Hercegovin.

  Padgjueshmria ndaj Millosheviqit, sidomos e njerzve q kishin pozita n Serbi, ishte vdekje. Nj gj e till e priti edhe Nenad Miroviqin, funksionar i lart dhe reformator nga Vojvodina, i cili sipas versionit formal t policis kishte br vetvrasje n nj hotel n Segedin t Hungaris. Vdekja e tij e mistershme tregon qart se ia kishte trubulluar ujin shrbimit sekret t Millosheviqit. Miroviq kishte br vetvrasje dhe dosja e tij me urdhr intern ishte mbyllur pa patur nevoj pr hetime t mtutjeshme.

  N rrethana enigmatike para shtpis s tij n Beograd u zhduk edhe Ivan Stamboliq, politikan, nacionalist serb n z, ish kryetar serb, dinte shum pr klanet e Millosheviqit dhe pr veprimet sekrete t ndrmarra koh pas kohe kundr rivalve t tij pr ta mbrojtur fronin e kryetarit. E kishte ndihmuar ardhjen e Millosheviqit n pushtet n fund t viteve t 80-ta. Vlen t ceket se dinastia e Stamboliqve sht e njohur n mbar opinionin e ish Jugosllavis.

  Stamboliq u zhduk m 25 korrik 00, para zgjedhjeve presidenciale t shtatorit, ndrsa paraprakisht forcat e errta t Millosheviqt e kishin detyruar t trhiqet nga skena politike n Serbi, pasi q kishte dal kundr ktij t fundit.

  N vazhdn e likuidimit t njerzve me influenc, qarqet sekrete t Millosheviqit, kishin planifikuar edhe vrasjen e Vuk Drashkoviqit, njrit nga lidert serb q e kishte kundrshtuar haptazi politikn e Millosheviqit. Drashkoviqin tentuan ta vrasin me arm zjarri ne apartamentin e tij n qytetin bregdetar malazez t Budvs. Ai ishte plagosur n pritn e atentatorve por kishte shptuar. Lidhur me kt rast policia serbe kishte arrestuar Goran Miatoviq (30), Danko Nikoliq (29) dhe Jovan Rustiq (25), t dyshuar pr pjesmarrje n tentim-vrasjen dhe plagosjen e Drashkoviqit n gushtin e vitit 2001.

  M 10 qershor 2002, n Beograd u vra edhe ndihms shefi i resorit t sigurimit publik t MPB-s s Serbis, Boshko Buho. I takonte vendi i tret n hierarkin policore t Serbis. Ishte i lindur n Kroaci n vitin 1959. Pas shprthimit t lufts n Kroaci ishte arratisur n Beograd. N vitin 1998 ishte emruar shef i nj brigade t policis n Beograd, e cila numronte 70 pjestar, kryesisht t specializuar pr shtypjen e kryengritjeve. Ky njsit n vitin 1999 u stacionua n Kosov.

  Buho kishte qndruar gjat lufts n Kosov, prfshi edhe periudhn e bombardimeve t NATO-s kundr caqeve serbe, ku edhe ishte plagosur n nj aksion t ndrmarr kundr forcave t UK-s n vitin 1999. Ka ditur mir edhe pr transferimin e kufomave t shqiptarve nga Kosova pr n Serbi, me qllim t humbjes s gjurmve t krimeve. Vrasja e Buhs kishte ndodhur n bregun e Savs n ort e hershme t mngjesit, ku ai kishte shkuar privatisht dhe pa truproje.

  N vjeshtn e vitit 2000, Buho ishte njri ndr aktort e ngjarjeve dramatike gjat demonstratave t organizuara kundr Millosheviqit. Buho pasi kishte vrejtur se Millosheviqit iu kishte luhatur pozita, bnte politik t dyfisht. Ai kishte arritur nj marrveshje me minatort e Kollumbars, t cilt kishin hyr n grev kundr politiks s Millosheviqit, edhe pse Millosheviq kishte urdhruar Buhn q ti nxjerr me dhun nga miniera. Po ashtu, edhe m 5 tetor, kur u b e qart se vetm me gjakderdhje mund t ndalej deprtimimi i demonstruesve n ndrtesn e parlamentit, me negociata t paqarta me zvendsministrin e sotm serb, Nebojsha oviq u arrit marrveshja pr trheqjen e pjesrishme t policis serbe.

  Nj veprim i till ishte sinjal i qart pr Millosheviqin se aparati i siguris, e para s gjithash, ushtria n krye me Pavkoviqin, u prshndetn n heshtje me Millosheviqin, i cili ishte i izoluar n viln e tij n Dedinje. Pra Boshko Buho kishte nj rol t veant dhe sekret n rrzimin e Millosheviqit. Megjithat, atij iu lejua t vazhdon karriern e tij n polici. Buho n fillim t vitit 2001 ishte emruar kryesues i Sekretariatit pr Pun t Brendshme n Beograd, kurse dhjet muaj m von u emrua zvendsshef i sigurimit shtetror. Vendi i ministrit federativ t policis i takoi nnkryetarit t partis s Gjingjiqit, Zoran Zhivkoviq.

  Dihet se Buho sht vrar nga njerzit e Millosheviqit. Sipas variantit t par thuhet se sht vrar sepse ka poseduar materiale faktike nga lufta n Kosov. Varianti i dyt sht se Buho ka synuar q t paralajmroj infiltrimin e mafias n strukturat reale shtetrore, kurse varianti i tret rreth vrasjes s tij sht se vet Buho ka qen i przier n rrjetin zingjiror t mafias s organizuar.  Shumica e vrasjeve t funksionarve dhe biznismenve n Serbi kan mbetur t pandriuara. N kto raste ekziston lidhje e fort mes kriminalitetit dhe politiks, trashgimi nga regjimi i Millosheviqit.  Mjaft e uditshme dhe diskutabile sht edhe vetvrasja e ministrit t punve t brendshme t Serbis, Zoran Sokoloviq, n vitin 2001, i cili ishte ndr njerzit kryesor dhe njkohsisht m t besueshm t Millosheviqit. Vetvrasja e tij n rrethana t pasqaruara dhe tejet enigmatike tregon se pr Millosheviqin ishte nj dshmitar m pak n Hag. Sipas shum burimeve gazetareske, Sokoloviq ishte i krkuar edhe nga Tribunali i Hags. Ai dinte shum pr Millosheviqin. Burimet zyrtare t policis thon se ai kishte br vetvrasje, sepse ishte i smur nga kanceri. Sokoloviq u gjet i vrar n afrsi t Knjazhevcit, n juglindje t Beogradit, n veturn e tipit Llada-Niva n oborrin e shtpis s tij. Pr kt rast sht shkruar dhe komentuar fare pak..

  Edhe nj kuadr i lart i shrbimeve sekrete serbe, Vlajko Stojkoviq, deputet i partis socialiste n Parlamentin Federativ, vrau veten me revole para ndrtess s parlamentit jugosllav. Edhe Stojkoviq ishte i akuzuar nga Tribunali i Hags pr krimet e kryera n Kosov.

  Si dihet gjat vitit 2001 ishte nj fushat e egr gjuetie ndaj ministrave e shefave t punve t brendshme. N shkurt t atij viti i ishte zn pusi ministrit t brendshm Dushan Mihajloviq, i cili edhe prkundr breshris s plumbave mbi veturn e tij, i shptoi atentatit. Ngjajshm kishte ndodhur, po ashtu n fillim t muajit shkurt, kur veturs s nj lideri reformist i ishte vn zjarri, kurse nj muaj m par ishte vrar vozitsi i shefit t ri t policis sekrete serbe, derisa e priste shefin e tij. Si dshmojn faktet e zbuluara nga qarqet zyrtare t policis serbe n kto prita dhe atentate jan t przier edhe pjestar t policis serbe, t resoreve t prgatitura pr nj koh t gjat pr veprime t tilla, sepse vet Millosheviqi i kishte ln hapsir lulzimit t krimit t organizuar.

  Ktu ka patur nj ndeshje n aspektin e shrbimeve, pra shrbimi sekret i Millosheviqit me reformatort e shrbimit apo me prpiluesit e doktrins s re q synon kthimin e shrbimit t zbulimit n kuadr t ligjit dhe kontrollit institucional e politik. Ky objektiv i shefave t rinj nuk duket gjithaq i leht, kur dihet se shrbimi sekret serb ka qen pjes e politiks serbe, sidomos elits nacionaliste serbe dhe ka qen i zhytur thell n luftimet e prgjakshme dhe spastrimet etnike q jan br n hapsirat e ish Jugosllavis.

  Goditja e par e shrbimit t zbulimit iu ka br atehr kur kan filluar t eliminohen nga skena kuadrat e ish sistemit komunist. Kjo ka ndodhur me ardhjen e Millosheviqit n pushtet dhe deri n fillimin e lufts n Kroaci, kurse kuadrat e athershme projugosllave, sidomos ato q jan t ndrlidhura me shrbimin e sigurimit federativ, jan spastruar nga sokolat e rinj t cilt kan arritur ta kontrollojn dhe ta ndrlidhin kt shrbim me politikn e re t Millosheviqit. Disa prej tyre kishin filluar t likuidohen, apo t bjn vetvrasje, si ishte shpjegimi zyrtar n rastin e Sokoloviqit, nj ithtar i fuqishm i politiks s Millosheviqit q kishte marr n kontroll Ministrin e Brendshme Serbe n fillim t viteve t 90-ta.

  Goditja tjetr e shrbimit sekret serb nga vet qarqet e zbulimit serb ishte pas periudhs s Dejtonit, kur pak a shum ndryshuan raportet n rajon. N prag t fillimit t lufts n Kosov kishte filluar pastrimi i ktyre kuadrave t reja. Kjo rrym ishte kontrolluar nga shefi i shrbimit t zbulimit serb Stanishiq, i cili cilsohej si properndimor. Ndr shefat e rinj t kundrzbulimit serb ishte edhe Goran Petroviq, i njohur si organizator i mir i punve sektoriale, i specializuar pr mbikqyrjen e shrbimeve t huaja. I martuar me nj serbe nga Gjilani. Mban lidhje t ngushta me Kosovn dhe angazhime t veanta. Me shtje sekrete t shrbimeve serbe sht edhe Zoran Miatoviq, i kyqur n kto shtje edhe m hert, pastaj David Gaiq, me prejardhje nga Mitrovica e Sremit, ish njeriu i par i zbulimit n Kosov, edhe gjat periudhs s lufts. Kishte nj rrjet t fort t bashkpuntorve nga radht e shqiptarve. Si pohojn burimet e mediave, n krye t shrbimit sekret serb ishte edhe Dushan Mihajloviq, kryetar i Demokracis s Re. Po ashtu ministr tjetr q ndrlidhet shum me shtjen e Kosovs ishte edhe Sreten Llukiq, prgjegjs n policin serbe n Kosov, kuptohet prgjegjs edhe pr kryerjen e nj varg masakrave n Kosov.

  Me fillimin e emrimeve t reja shrbimi i ri, filloi me vrasjet dhe spastrimin e kuadrove. Kto shrbime jan treguar t kujdesshme ndaj Kosovs sepse e kan prcjell n veanti politikn e Beogradit ndaj Kosovs. Kan zhvilluar nj kooperativitet me perndimin, duke u thirrur n zbatimin e Rezoluts 1244, gj q nuk e prjashton n asnj moment veprimtarin agjenturore, por nuk lejon veprimtari operative.

  Faton Mehmetaj
  Ndryshuar pr her t fundit nga Llapi : 05-01-2004 m 21:18
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,939
  MALOKU: ME PRANIMIN E PREZENCS S AGJENTVE T SAJ N KOSOV, SERBIA PRANON FAJIN E PRFSHIRJES N KRIMET MISTERIOZE T PASLUFTS  Naim Maloku, deputet dhe ekspert i shtjeve ushtarake


  RADIO EVROPA E LIR
  Zoti Maloku, shefi i agjencis informative t ushtris s Serbis e Malit t Zi, Stojanovi ka pranuar publikisht pranin e agjentve t ktij shrbimi n Kosov. far do t thot kjo n planin e siguris s Kosovs, pr faktin se Stojanovi sht zyrtar i lart i ktij shrbimi?

  NAIM MALOKU
  Kjo nuk sht asgj e re pr Kosovn dhe as pr natyrn e shrbimeve sekrete n bot. sht shum normale q shrbimi sekret i ushtris jugosllave pas trheqjes s forcave t veta ka ln rrjetin e vet, posarisht ato struktura q i ka pasur t pazbuluara dhe t pakomprometuara n Kosov. Zgjedhjet e reja q u mbajtn n Serbi, forcuan politikisht krahun radikal t Serbis, krahun neofashist, pasi Shesheli dihet se personifikon fashizmin serb dhe gjat dy mandateve q i ka mbajtur me Milosheviin n qeverin e Serbis, dy mandatet e fundit si koalicion qeveritar ndrmjet radikalve dhe Milosheviit, ka arritur q t gjitha strukturat paramilitare, q i ka pasur dhe i ka udhhequr n vitet 90, 91 dhe 92 pavarsisht t gjitha atyre krimeve q i kan br n Kroaci dhe Bosnj, ti sistemoj n organet zyrtare, n strukturat zyrtare qeveritare dhe n organizmat e qeveris, si dhe n strukturat e siguris, si n polici apo n shrbimet sekrete. Dhe, un pres q, edhe pse ato nj koh qen margjinalizuar, tani pas zgjedhjeve, ajo struktur t riaktivizohet dhe un thjesht shoh nj shkall m t lart t rrezikshmris t Kosovs nga kto veprime dhe kjo ringjallje e ktyre mekanizmave edhe pr faktin se Kosova nuk ka mekanizma t siguris, pra nuk ka nj mekanizm q sht i autorizuar pr Kosovn dhe q i ndrmerr t gjitha masat n ballafaqim me rrezikun q vjen nga Serbia.

  RADIO EVROPA E LIR
  A mund t konsiderohet kjo si przierje n punt e brendshme t Kosovs dhe a do t duhej t reagonte administrata ndrkombtare?

  NAIM MALOKU
  Administrata ndrkombtare di pr prezencn e shrbimeve sekrete serbe n Ksoov dhe pr ta kjo nuk sht e panjohur. Vet gjykimi i Milosheviit, kur ai n do moment ishte n gjendje t marr cilndo informat nga cilido vend i Kosovs, flet qart se ai e ka pasur nj rrjet t prcjelljes s informatave dhe kjo sht br e ditur publikisht. Tr gjykimi i Milosheviit pr Kosovn sht karakterizuar me kt segment, pasi do segment q i sht dashur Milosheviit nga Kosova n at moment, ai ka qen i gatshm ta prezantoj n gjykat.
  Normalisht, se kjo sht przierje dhe i vetmi veprim normal i strukturave t UNMIK-u do t ishte ndrtimi i nj mekanizmi vendor t Kosovs me kuadro vendore t siguris. E vetmja mnyr e sigurimit t Kosovs do t ishte kjo.

  RADIO EVROPA E LIR
  Zoti Maloku, cilat jan veprimet q duhen ndrmarr n kt rast nga pala kosovare dhe kush duhet ti ndrmarr veprimet n kt rast?

  NAIM MALOKU
  Po, ne duhet t bjm presion m t madh institucional tek UNMIK-u pr marrjen e kompetencave n kto fusha, pra n krijimin e mekanizmave vendore t siguris, q SHPK t marr m shum kompetenca dhe t ndrtojm mekanizmat vendore t siguris, t cilat m pas do t din n mnyr profesionale t ballafaqohen me kto krcnime.

  RADIO EVROPA E LIR
  Dhe cili mund t jet qllimi i pranimit publik t pranis s agjentve t shrbimit ushtarak t zbulimit t Serbis n Kosov. Domethn, pse bhet publik nj fakt i till pr nj shtje kaq t ndjeshme q pretendohet zakonisht t mbetet e fsheht?

  NAIM MALOKU
  sht befasues fakti se asnj shrbim sekret serioz n bot nuk e pranon nj fakt se ka struktura e veta n strukturat kundrshtare, apo n territoret t cilat nuk i ka nn kontroll. Mund ta marr m tepr me mend kt si nj fryrje para opinionit t brendshm. sht prdorur pr treg t brendshm dhe nj prononcim i till sht nj prononcim shum joserioz pr nj udhheqs t nj shrbimi t till t fort, q po them, sht i respektuar n Evrop dhe bot, si shrbim sekret.
  Un them se me kt prononcim, Stojanovii praktikisht pranon edhe fajin, ndoshta edhe pjesmarrjen n shum vrasje dhe krime misterioze q nuk jan zbuluar deri m sot n Kosov dhe aty duhet t krkohet prgjigja. Dhe, hetuesia, organet e hetuesis dhe t drejtsis duhet t orientohen m tepr nga pjesmarrja e atyre shrbimeve n kto krime.

  Intervistoi Rrahman PAARIZI
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 15. #15
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  28-03-2003
  Vendndodhja
  Diku npr Bot
  Postime
  537

  Kush vret n Kosov

  Faqe 12/13 - Speciale Panorama
  6 Janar 2004

  Dossier

  Dokumente t arkivit t Ministris s Rendit Publik hedhin drit pr ekzistencn e agjentve t fsheht t jashtligjshm

  Historia e agjentve sekret q urdhroheshin vetm nga Enver Hoxha

  Bekim Budo

  Bekim Budo sht autori i nj seri shkrimesh pr veprimin e shrbimit t fsheht shqiptar n regjimin e kaluar. N fillim, ai zbardhi dshmin e gjeneralit, nj drejtuesi t lart t Sigurimit t Shtetit pr grupin e Mehmet Shehut. M pas, Budo shpjegoi vizitat mjeksore t Mehmet Shehut n Paris, ku, midis t tjerave, interesant ishte takimi sekret i ktij t fundit me ish-kryeministrin francez, Shaban Delmaz. Ish-sigurimsi vijoi me rrfimin interesant t njrit prej shrbimeve t tij tepr sekret, kur shkoi n Paris, me porosi t Kadri Hazbiut, pr t kryer detyrn speciale, q me fondin e 300 mij dollarve, nga llogaria e fshehur e Ministris s Brendshme, t blinte nj vil pr udhheqsin e lart t PPSH, Enver Hoxha, i cili kishte gjithnj nostalgji pr kryeqytetin e Francs. M tej, ai tregon edhe vshtirsit, q do t vazhdonin me prplasje klanesh, pro dhe kundr, debate t Byros Politike pr kt shtje. Ish-punonjsi i Zbulimit t Jashtm foli pr enigmat e dy vizitave t Beqir Ballukut n Paris, n vitet 1972 dhe 1974, ku sqaron vshtirsit e ruajtjes s tij dhe vrshimin e zbulimeve t huaja drejt delegacionit t lart ushtarak, q kishte shkuar n Paris pas nj vizite t suksesshme n Kin. Edhe disa ngjarje t mistershme t viteve shtatdhjet, q i kushtuan Ballukut jo vetm largimin nga kreu i ushtris, por edhe pushkatimin, ishin situata t jetuara nga Bekim Budo. Agjenti n shkrimet e tij hedh drit mbi disa fakte t rndsishme historike t viteve 74-75, ku m interesant sht takimi n Vjen i Fiqret Shehut me Feorin, q shkoi n kryeqytetin austriak, gjoja si i smur. N numrin e sotm t Panorama, Budo tregon pr grupin e agjentve special q ruanin Enverin dhe shrbenin pr zgjatjen e qeverisjes s tij.

  Pas Lufts s Dyt Botrore, konsiderimi persona non gratta i 105 funksionarve sovjetik t prfaqsive t tyre n Britanin e Madhe, nga ana e shtetit anglez, tregonte pr revanshin q kishin marr zbulimet e huaja n prplasjet mes tyre gjat Lufts s Ftoht.

  N kto plane, Shqipria zinte nj nga vendet kryesore, ku u aplikua me an t Degs s Veant serbo-ruso me atavizma tepr t spikatura t shrbimit Smersh. N tehun e veprimtaris s tyre terroriste u vun n shnjestr bashkpuntor aktiv t Sigurimit t Shtetit, vetm n rrethin e Dibrs sidomos pr Axhi Lleshin, Hasan Spata, nga Fush idhna e Dibrs, t cilit i kishin br disa kurthe, n bashkpunim edhe me disa agjent potent t Ministris s Punve t Brendshme, t cilt lidheshin me an t agjentve dopiorol D.L., dhe Njazi A. Edhe pse kishin kuptuar se ndodheshin t tradhtuar, luftuan e punuan pr zbatimin e detyrave si atdhetar pr mbrojtjen e integritetit dhe t pavarsis s vendit t tyre. N rrug operative, n mnyr t fsheht, kishin ardhur edhe nj varg informacionesh, q drgoheshin nga nj senator amerikan, t cilat nuk mund t grumbulloheshin vese me an t stacioneve dhe antenave t fshehta amerikane, q kryenin aktivitetin e tyre brenda territorit jugosllav (Beograd dhe Prishtin). Prve rezidenturs jugosllave t Tropojs q ishte mjaft aktive dhe q aktiviteti i saj vazhdoi edhe pas viteve 90, nj rezidenc tjetr jugosllave vepronte n zonn e Hasit, q lidheshin me an t agjentit ndrlidhs dhe rekrutues Avdyl Aliu, i cili futej n mes t dits n sektorin Dobrun-Qaf Prush, dhe i kishte armatosur pjestart e ksaj bande, pr t br terror. Kjo rezidenc ishte mjaft e organizuar dhe n t bnin pjes disa agjent jugosllav si Udhtari, Ereniku, Ndrlidhsi, Daliu etj.


  ----------------------------------
  Jaho Salit ,Krnajat e qelbsirat e tjera !

 16. #16
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  28-03-2003
  Vendndodhja
  Diku npr Bot
  Postime
  537
  Llapi
  Syri i Shqiponjes

  ---------------------------------------------------------

  Per ata qe do vrasje ne Kosove ia mveshin partive politike apo ishe pjestarve te UK-se le te lexoin me posht:  Nga Faton MEHMETAJ


  PREZENCA E SHRBIMIT SEKRET SERB N KOSOV
  ========================================


  Llapi !

  Sa pr kuriozitet po t pyes sa pr kuriozitet ,ky far Faton Mehmetaj q e ka shkruar kt arstikull a sht i njeti Faton Mehmetaj pr t cilin ka folur z. Xhemajl Berisha ( kushriri i Fatonit ) dhe z. Fadil Tolaj ??!!!!

  Ja fjalt e e tyre pr Faton mehmentajn :-


  1 )* Intervist eksluzive me Xhemajl Berishs, ish bashkveprimtar i Sali ekajt,
  t ciln e botoi gazeta "Bota sot" (26.08.2003-05.09.203)

  KAM PAR E KAM DGJAUR SHUMKA

  Pyetje: Patt takime dhe telashe t tjera me sitipat e Xhavitit?

  Xhemajl Berisha: Gjat janarit, m kujtohet se ka ardhur edhe nj kushri imi-Faton Mehmetaj, bashk me nj Bajram Mehmetajn nga Gllogjani, por q nuk ishin n far e n fis, edhe pse mbiemrin e kishin t njjt. Edhe e fejuara e Fatonit.
  Kemi qen t fshehur, por nuk e di si kishte mundur t na gjente.
  I pyeta ka keni. Fatoni m tha se kan ardhur t'i marrin armt nga ne, se donin ta vrisnin Vuln, q ishte nj polic me fam t keqe n Dean.
  "A s'keni arm n Dean pr ta vrar at? Apo ktu doni ta vrisni ?", i thash Fatonit.
  Dhe vazhdova: "Faton, armt t'i kemi ofrur n shtpi, por nuk i ke pranuar, andaj s'kemi ka flasim pr to un e ti!".
  Un e Saimi i kemi prcjell Fatonin e Bajramin prej shtpis ku banonim, n rrugn "Hajdar Hidi", afr Lidhjes s Shkrimtarve, deri te hotel "Arbria". Fjalt e fundit q ua kemi thn jan:"
  Shkoni n shtpi. Kur t vij koha, pra, kur t filloj lufta, q ishte e pashmangshme, menjher do t'ua drgojm ato. Vetm lajmrohuni te un ose te Saimi. N dakik i merrni. Por duhet ditur se dikush duhet t jap urdhr pr kt. Duhet t jet nj udhheqs pr kt, se lufta pa krye s'bhet". Asnjri prej tyre kurr nuk jan paraqitur pr t krkuar arm. "  2 )* Intervist eksluzive e Fadil Tolajt me rastin e njvjetorit t vrasjes s kolonel Tahir Zems, birit t tij Enisit dhe kushririt t tyre Hasanit

  3 janar 2004 / TN

  PYETJE : At koh, regjimi i Serbis kishte shtuar shum zullumin ndaj shqiptarve. Shum t rinj kishin refuzuar t shkonin n shrbimin ushtarak t Serbosllavis. Ve ksaj, kishte edhe ndonj q kishte tentuar t formoj edhe grupe t armatosura. A takuat ju diknd atje?


  Fadil Tolaj :- Ka pasur q kan ardhur pas nesh, si pr shembull Faton Mehmetaj me t fejuarn dhe me nj kusheri t tij. Ardhja e Fatonit, sidomos interesimi i tij pr t na takuar t gjithve, edhe sot sht i dyshimt.

  Neve na thoshte se kishte ikur nga shtpia, ngase Slloba dhe Vula i kishin krkuar disa kilogram tritol. Ndrsa kusheririt t vet, Xhemajl Berishs, i kishte krkuar arm se donte ta vriste Vuln. Pajtohem me at q n intervistn e tij ka thn Xhemajl Berisha. Dyshimi na u shtua edhe m shum, kur dihet q Fatoni, nga nj an thoshte se kishte ikur pr shkak se po e krkonte policia serbe, e n ann tjetr, pas nj kohe, u kthye n Kosov. Vazhdoi me vite t tra t bj jet normale. Dihet q serbt kan qen t pamshirshm. Gjra t ktilla nuk kan lejuar. T gjith t prndjekurit e vrtet e din q Kosova pr ta ka qen ndrr, por gjat lufts ky na doli edhe zdhns i UK-s.


  ===============================================

  Tani po t pyes ti Llap ( si i gjithdijshm me kta pun ) , a e vrau ki far faton mehmetaj at far vul shkavellin polic ???!!!

 17. #17
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  09-01-2003
  Vendndodhja
  Kosove
  Postime
  355
  Edhe kjo eshte nje deshmi ne favor te kesaj kujtoj une,e dihet se kush eshte ky???

  Mobikos i Ekrem Lluks sht Mobteli serb, thot Zef Morina

  N treg dalin kartela t Mobltelit t shkruara n gjuhn shqipe.

  (K.D)

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,939
  DriniM

  Ma ban mua ket pyetje dhe mu ka drejtue ne gjuhen e tij siq e flasin minoritetet ne Kosove , tani po te pyes TI Llapi dhe a e vrau Ki far fatoni etj.
  ------------------------------------
  DriniM
  *Tani po t pyes ti Llap ( si i gjithdijshm me kta pun ) , a e vrau ki far faton mehmetaj at far vul shkavellin polic ???!!! *

  ------------------------------------

  drinim une po te pergjugjem se ma mier e din ti se une a e vran vule shkavellin a jo sepse ai vula i perket nacionalitetit tane dhe sigurisht se e ke njof mos e paqe pas edhe kumar
  dhe mos mu drejto mua ma se nuk jam i interesuar te komunikoi apo dialogoi me ju.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

Tema t Ngjashme

 1. Antologji e plagve nn terrorin komunist
  Nga Dr Rieux n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 23-02-2007, 10:08

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •