Close
Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 55
 1. #1
  "N fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  4,596
  Faleminderit
  36
  59 falenderime n 56 postime

  Manastiri i Deanit sht shndrruar n Kish ortodokse para nj shekull

  Manastiret e shndrruara...!

  Manastiri i Deanit sht shndrruar n Kish ortodokse para nj shekulli. N oborrin e Kishs mund t shihni besimtar shqiptar me veshje tipike shqiptare.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Gjej kohen t lexosh, sht themel i t diturit.

 2. #2
  "N fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  4,596
  Faleminderit
  36
  59 falenderime n 56 postime
  Deanit n vitin 1895..!


  Kshilli i Kishs n Manastirin e Deanit n vitin 1895. N foto mund t shihni shqiptart si antar t Kshillit t Kishs prreth priftit ortodoks shqiptar. Pra shqiptar ishin ata q i frekuentuan kt objekt kulti pr shekuj me radh dhe i ruajtn ato nga okupator t ndryshm gjat historis.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Gjej kohen t lexosh, sht themel i t diturit.

 3. #3
  "N fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  4,596
  Faleminderit
  36
  59 falenderime n 56 postime
  Plisat e bardh ...!


  Afresk n Patriarkann e Pejs, pra n foto mund t shihni shqiptar me plisa.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Gjej kohen t lexosh, sht themel i t diturit.

 4. #4
  "N fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  4,596
  Faleminderit
  36
  59 falenderime n 56 postime
  Kryqi i Novobrdos..!


  Kryqi i Novobrdos. Qyteti mesjetar ka pasur rreth 40,000 banor, perfshi ketu komunitetin me te madh kroat nga Dubrovniku; komunitetin shqiptar; komunitetin gjerman qe e quanin qytetin 'Neuberg' - Novoberdo Cross. The medieval town had some 40,000 inhabitants, including a large community Croatians from Dubrovnik; Albanian community; German community who used to call the town Neuberg or New Hill.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Gjej kohen t lexosh, sht themel i t diturit.

 5. #5
  "N fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  4,596
  Faleminderit
  36
  59 falenderime n 56 postime
  Ulpiana..!


  Bazilika e Justinianit (shek. VI pas Krishtit) n Ulpian - Basilica of Justin (VI century A.C.) in Ulpiana.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Gjej kohen t lexosh, sht themel i t diturit.

 6. #6
  "N fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  4,596
  Faleminderit
  36
  59 falenderime n 56 postime
  Kompleksi i Memories Veriore n Ulpian..!


  Kisha e antiks s von dhe kompleksi i Memories Veriore n Ulpian - The northern part of the Church complex in Ulpiana.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Gjej kohen t lexosh, sht themel i t diturit.

 7. #7
  "N fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  4,596
  Faleminderit
  36
  59 falenderime n 56 postime
  Artana


  Artana, qytet mjesetar, Katedralja e Kishes Katolike (shek. XIV) - Artana, medieval town, Cathedral of the catholic Church, XIV century.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Gjej kohen t lexosh, sht themel i t diturit.

 8. #8
  "N fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  4,596
  Faleminderit
  36
  59 falenderime n 56 postime
  ..........vazhdon----->
  Ndryshuar pr her t fundit nga toni77_toni : 11-07-2012 m 03:43
  Gjej kohen t lexosh, sht themel i t diturit.

 9. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-04-2009
  Postime
  1,470
  Faleminderit
  170
  183 falenderime n 149 postime

  Pr: Manastiri i Deanit sht shndrruar n Kish ortodokse para nj shekull

  Ore Toni77_toni,po vet shqipetaret shkaterruan veten e tyre,e nje mori sish sot krenohen qe ja kthyen shpinen Eterve te Tyre.

 10. #10
  "N fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  4,596
  Faleminderit
  36
  59 falenderime n 56 postime

  Pr: Manastiri i Deanit sht shndrruar n Kish ortodokse para nj shekull

  Citim Postuar m par nga dielli1 Lexo Postimin
  Ore Toni77_toni,po vet shqipetaret shkaterruan veten e tyre,e nje mori sish sot krenohen qe ja kthyen shpinen Eterve te Tyre.

  Po, ashtu eshte, e pra jo rasteisht jena ketu ku jena, popull i roberuar tash e sa vite, pa asnje perspektive, duke bere perpjekje qe secili qe mundet te ike ne vende tjera, popull qe nuk respektojme ligj as rend, i korruptuar dhe hajdut te ndyre, me drejtues dhe pushtetar te pa shpirt dhe hora te botes - qe dine vetem me vjedhe vendin e tyre, me nje fryme urrejtje dhe te coptuar cop cop, e mbi te gjitha te rreshtuar ne vendet ma te varfera ne bot...! Shkurt, te kthesh shpinen Jezusit dhe Kishes se Tij, eshte MALLKIM. Mallkimi brina nuk ka veq kjo qe jemi sot, dhe e kaluara e jone, pra qe kur ia kthyme shpinen Jezusit e shkatrruam Kisha ne u shkatrruam dhe veq mallkime patem, tash jane pngese nje perqindje e vogel katolik shqiptar ne Kosove dhe mundesisht edhe keta me i shkatrrue... Zoti e befte mire..
  Gjej kohen t lexosh, sht themel i t diturit.

 11. #11
  Perjashtuar
  Antarsuar
  20-08-2012
  Postime
  2,201
  Faleminderit
  69
  89 falenderime n 82 postime

  Pr: Manastiri i Deanit sht shndrruar n Kish ortodokse para nj shekull

  Ne Kosove ka pasur pak katolik, shumica kan qen gjithmon te banuara me ortodoks. Edhe per nga stili, emertimi dhe afresket qe shihen, duken qe i takonin ritit bizantin.

 12. #12
  Djal Drenice Maska e Lexuesi_
  Antarsuar
  18-06-2010
  Vendndodhja
  Ne vendin e ngjarjeve
  Postime
  6,041
  Faleminderit
  31
  120 falenderime n 111 postime

  Pr: Manastiri i Deanit sht shndrruar n Kish ortodokse para nj shekull

  Pse nuk kerkojn shqiptaret qe ti kthehet kisha pra ?

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Akili-A
  Antarsuar
  06-11-2006
  Postime
  2,976
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime

  Pr: Manastiri i Deanit sht shndrruar n Kish ortodokse para nj shekull

  monastirin e Decanit e ndertoi mbreti Stefan Uroshi i 3 ne vitin 1330 , ai vdiq pa u perfunduar ndertimi dhe u varros aty, vazhdimin e ndertimit e beri djali i tij, Stefan Urosh IV Dushani, ne 1335, pikturat ne mur dhe ikonat bizantine vazhduan te punoheshin deri ne 1350.
  Te gjithe ankohen se s`kane para....por asnje nuk ankohet se nuk ka tru

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Antiproanti
  Antarsuar
  28-07-2011
  Postime
  6,062
  Faleminderit
  1
  128 falenderime n 116 postime

  Pr: Manastiri i Deanit sht shndrruar n Kish ortodokse para nj shekull

  Citim Postuar m par nga Akili-A Lexo Postimin
  monastirin e Decanit e ndertoi mbreti Stefan Uroshi i 3 ne vitin 1330 , ai vdiq pa u perfunduar ndertimi dhe u varros aty, vazhdimin e ndertimit e beri djali i tij, Stefan Urosh IV Dushani, ne 1335, pikturat ne mur dhe ikonat bizantine vazhduan te punoheshin deri ne 1350.
  A ke njohuri per terrenin dhe ambientin ku ndodhet manastiri?

  Perndryshe, ne shumicen e rasteve historia eshte shkruar dhe shkruhet nga fituesit, pushtuesit dhe sunduesit.
  "Rrenojat" ose Muret e kishes ortodokse serbe te ndertuar (ilegalisht) ne kohen e Millosheviqit ne mes te hapesires se Universitetit te Prishtines ruhen qe 13 vite nga KFOR-i. Jo pse ka ndonje vlere te vertete fetare, kulturore, historike apo eshte ndertim legal, por vetem per arsye politike. Ne shumicen e vendeve normale te europes perendimore nje ndertim i tille ilegal do te ishte rrenuar moti.
  Pas 50 apo 100 vitesh serbet edhe per kete Kishe, nese qendron deri atehere, do te pohohojne se eshte ndertuar mbi rrenojat e nje kishe te vjeter serbe te ndertuar nga Uroshi e Baloshi ne vitin 1330. Dhe njerez si ti me siguri do te besojne, sepse e kane thene dhe shkruar burime zyrtare serbe apo autore serbe , sepse jane anti-shqipetar etj.
  Askush nuk eshte i obliguar ta pranoje te verteten e askujt. Prandaj, edhe ti dhe cdo kush tjeter keni te drejte ta mohoni cdo gje shqipetare qe deshironi ta mohoni.
  Edhe mohimi i se vertetes eshte e drejte themelore e secilit.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Antiproanti : 26-02-2013 m 02:38

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e Antiproanti
  Antarsuar
  28-07-2011
  Postime
  6,062
  Faleminderit
  1
  128 falenderime n 116 postime

  Pr: Manastiri i Deanit sht shndrruar n Kish ortodokse para nj shekull

  Citim Postuar m par nga Le dvou Lexo Postimin
  Ne Kosove ka pasur pak katolik, shumica kan qen gjithmon te banuara me ortodoks. Edhe per nga stili, emertimi dhe afresket qe shihen, duken qe i takonin ritit bizantin.
  Banoret e vjeter te ketij rajoni ldhjet me te ngushta tregtar etj. i kane pasur me Shkodren dhe rrethin e Shkodres, si dhe me pjese te Malit te Zi, te cilat edhe sot banohen ne numer te madh nga katolik shqipetar.
  Pjesa demuese e katolikeve shqipetar te Kosoves kane jetuar dhe jetojne pikerisht ne Dukagjin, pra ne komunat Peje, Kline, Decan, Gjakove, Suhareke, Prizren...
  Ndryshuar pr her t fundit nga Antiproanti : 26-02-2013 m 02:37

 16. #16
  Perjashtuar
  Antarsuar
  20-08-2012
  Postime
  2,201
  Faleminderit
  69
  89 falenderime n 82 postime

  Pr: Manastiri i Deanit sht shndrruar n Kish ortodokse para nj shekull

  Citim Postuar m par nga Antiproanti Lexo Postimin
  Banoret e vjeter te ketij rajoni ldhjet me te ngushta tregtar etj. i kane pasur me Shkodren dhe rrethin e Shkodres, si dhe me pjese te Malit te Zi, te cilat edhe sot banohen ne numer te madh nga katolik shqipetar.
  Pjesa demuese e katolikeve shqipetar te Kosoves kane jetuar dhe jetojne pikerisht ne Dukagjin, pra ne komunat Peje, Kline, Decan, Gjakove, Suhareke, Prizren...
  Ky kompleks kishtar ka mund t'i takon shqiptareve, por jo ritit katolik sepse dallon per nga stili arkitektonik. Edhe vet katedrallja e Prizrenit qe duket e moqme, e qe mund ta klasifikojm si monument historik, duhet ditur nen nje ; qe eshte nje veper e nje kroati, dhe nen 2, eshte objekt i vonshem. Pata lexuar se katoliket jan ardhacak nepermes perandoris Osmane ne Kosove.

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e Antiproanti
  Antarsuar
  28-07-2011
  Postime
  6,062
  Faleminderit
  1
  128 falenderime n 116 postime

  Pr: Manastiri i Deanit sht shndrruar n Kish ortodokse para nj shekull

  Citim Postuar m par nga Le dvou Lexo Postimin
  Ky kompleks kishtar ka mund t'i takon shqiptareve, por jo ritit katolik sepse dallon per nga stili arkitektonik. Edhe vet katedrallja e Prizrenit qe duket e moqme, e qe mund ta klasifikojm si monument historik, duhet ditur nen nje ; qe eshte nje veper e nje kroati, dhe nen 2, eshte objekt i vonshem. Pata lexuar se katoliket jan ardhacak nepermes perandoris Osmane ne Kosove.
  Vetem ne kete forum ka mijere apo qindramijera gjera te shkruara, te cilat mund te lexohen.
  Paramendo sa gjera jane shkruar ne gjithe Ballkanin dhe per Ballkanin vetem ne 100 vitet e fundit. Do te nevojiteshin 1000 jeta per ti lexuar te gjitha.

  Fakt eshte se ne Dukagjin asnjehere nuk kishte numer te madh te serbeve, perjashtuar ndoshta kohen e administrates raciste te Millosheviqit dhe vitet e pasluftes se dyte boterore etj.
  Shumica absolute e serbeve, me perjashtime te vogla dhe per arsye te shpjegueshme ekonomike, tradicionalisht kane banuar ne veri te Kosoves dhe ne komunat ne kufirin e sotem me shtetin e Serbise dhe ne disa komuna qendrore.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Antiproanti : 26-02-2013 m 03:24

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e Akili-A
  Antarsuar
  06-11-2006
  Postime
  2,976
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime

  Pr: Manastiri i Deanit sht shndrruar n Kish ortodokse para nj shekull

  Citim Postuar m par nga Antiproanti Lexo Postimin
  A ke njohuri per terrenin dhe ambientin ku ndodhet manastiri?

  Perndryshe, ne shumicen e rasteve historia eshte shkruar dhe shkruhet nga fituesit, pushtuesit dhe sunduesit.
  "Rrenojat" ose Muret e kishes ortodokse serbe te ndertuar (ilegalisht) ne kohen e Millosheviqit ne mes te hapesires se Universitetit te Prishtines ruhen qe 13 vite nga KFOR-i. Jo pse ka ndonje vlere te vertete fetare, kulturore, historike apo eshte ndertim legal, por vetem per arsye politike. Ne shumicen e vendeve normale te europes perendimore nje ndertim i tille ilegal do te ishte rrenuar moti.
  Pas 50 apo 100 vitesh serbet edhe per kete Kishe, nese qendron deri atehere, do te pohohojne se eshte ndertuar mbi rrenojat e nje kishe te vjeter serbe te ndertuar nga Uroshi e Baloshi ne vitin 1330. Dhe njerez si ti me siguri do te besojne, sepse e kane thene dhe shkruar burime zyrtare serbe apo autore serbe , sepse jane anti-shqipetar etj.
  Askush nuk eshte i obliguar ta pranoje te verteten e askujt. Prandaj, edhe ti dhe cdo kush tjeter keni te drejte ta mohoni cdo gje shqipetare qe deshironi ta mohoni.
  Edhe mohimi i se vertetes eshte e drejte themelore e secilit.
  na e thuaj njehere versionin tend te historise se monastirit, para se te akuzosh te tjeret per mohim te se vertetes.
  Te gjithe ankohen se s`kane para....por asnje nuk ankohet se nuk ka tru

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e Antiproanti
  Antarsuar
  28-07-2011
  Postime
  6,062
  Faleminderit
  1
  128 falenderime n 116 postime

  Pr: Manastiri i Deanit sht shndrruar n Kish ortodokse para nj shekull

  Citim Postuar m par nga Akili-A Lexo Postimin
  na e thuaj njehere versionin tend te historise se monastirit, para se te akuzosh te tjeret per mohim te se vertetes.
  Relativisht e thjeshte...
  Nese kisha eshte ndertuar ne vitin 1300 atehere nuk eshte ndertuar as nga serbet as nga shqipetaret, sepse ne ate kohe nuk kishte as serbe as shqipetare.

 20. #20
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  13-08-2012
  Postime
  193
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Pr: Manastiri i Deanit sht shndrruar n Kish ortodokse para nj shekull

  Citim Postuar m par nga Antiproanti Lexo Postimin
  Relativisht e thjeshte...
  Nese kisha eshte ndertuar ne vitin 1300 atehere nuk eshte ndertuar as nga serbet as nga shqipetaret, sepse ne ate kohe nuk kishte as serbe as shqipetare.
  Po nga kush eshte ndertuar???

Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •