Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 55 prej 55
 1. #41
  i/e regjistruar Maska e Akili-A
  Antarsuar
  06-11-2006
  Postime
  2,976
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime

  Pr: Manastiri i Deanit sht shndrruar n Kish ortodokse para nj shekull

  Emri: Crucifixion_of_Christ-Dečani_Monastery.jpg

Shikime: 2322

Madhsia: 169.1 KB

  kjo eshte nje Fresco, nga me te njohuart ne boten kristiane, e pikturuar rreth vitit 1350 "Kryqezimi i Krishtit" fresko i perket artit Bizantin Ortodox, ne monastirin e Decanit.
  Te gjithe ankohen se s`kane para....por asnje nuk ankohet se nuk ka tru

 2. #42
  Perjashtuar
  Antarsuar
  01-07-2008
  Postime
  1,324
  Faleminderit
  15
  32 falenderime n 30 postime

  Pr: Manastiri i Deanit sht shndrruar n Kish ortodokse para nj shekull

  Citim Postuar m par nga kacauni Lexo Postimin
  Nuk jam dakort me Ju .Krishterizmi ne Ballkan dhe Shqiperi nuk ka erdhur me shpate .Nese do lexoni Dhiaten e Re do te krijoni tjeter bindje .Pavli ( shenjt me vone ) e mori me kembe rrugen nga Betlehemi per Rome .Qendroi ne Geqi dhe ka shume mundesi edhe ne Shqiperi .Kudo predikonte paqesisht Jezusin dhe per kerte edhe e burgosen .Paqesisht u perhep ne
  Rome dhe Neroni vet dogji Romen per te akuzuar

  ata me vone dhe i ndeshkoi .Per krishterimin beri mire se ata u shperndane ne gjithe Perandorine Ronake dhe paqesisht u perhap Feja e Krishterimit .
  Ti ne dac beso e ne dac jo po ke material me fakte nga vet krishteret qe tregojne te kunderten e asaj qe thote ti.Kjo eshte ne pergjithesi,e sa per ato fakte qe permend ti ne ballkan,vete krishteret nuk besojne ne bibel dhe nuk e marrin ate per argument.Si do qofte keni tradhetuar fene e te pareve.
  Dhe e fundit,pse po thirrnji ne krishterizem kur gati krejt krishteret kan hjekur dore nga ajo,dhenuk besojne ne dogmat e saja?
  Un po shoh se ju krishteret vetem me goje jeni besimtar kur vjen festat por askush nga ju nuk gjykohet me ligjet e inxhilit,perkundrazi jeni kapur pas paganizmit pra demonkrejzit qe te gjithe,shum jeni kontradiktir,se sfare kaosi jeni tue bere

 3. #43
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  18-04-2011
  Postime
  30
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 2 postime

  Pr: Manastiri i Deanit sht shndrruar n Kish ortodokse para nj shekull

  Citim Postuar m par nga referi_1 Lexo Postimin
  Ti ne dac beso e ne dac jo po ke material me fakte nga vet krishteret qe tregojne te kunderten e asaj qe thote ti.Kjo eshte ne pergjithesi,e sa per ato fakte qe permend ti ne ballkan,vete krishteret nuk besojne ne bibel dhe nuk e marrin ate per argument.Si do qofte keni tradhetuar fene e te pareve.
  Dhe e fundit,pse po thirrnji ne krishterizem kur gati krejt krishteret kan hjekur dore nga ajo,dhenuk besojne ne dogmat e saja?
  Un po shoh se ju krishteret vetem me goje jeni besimtar kur vjen festat por askush nga ju nuk gjykohet me ligjet e inxhilit,perkundrazi jeni kapur pas paganizmit pra demonkrejzit qe te gjithe,shum jeni kontradiktir,se sfare kaosi jeni tue bere
  Shume i hallakatur je . Nuk kuptoj se nga i ke nxjerre keto opinione ?Kush te ka thene ty se te krishteret nuk e besojne Biblen kur me ate predikohet ne gjithe kishat Ortodokse dhe Katolike te planetit? C'fe kane tradhetuar te krishteret ,para Krishtit kane qene pegane ,jo monoteiste .
  Ke te drejte kur thua per frekuentimin ,ka renie por jo ne Shqiperi .Besimi eshte me deshire dhe jo me deyrim .Ne Bibel shkruhet " te rinj defreni gezojeni rinine por moe harroni nje dite do pergjigjeni per gjithcka qe beni" .Megjithse tradhetia bashkeshortore eshte nje nga 3 mekatet qe nuk falen askush nuk ka te drejte ta vrase me gur ate qe ka tradhetuar .Besimi eshte raporti i personit me Perendine ,prandaj te krishteret jane tolerante .Nuk ka kaos ,mund te shkruaja akoma por eshte teme tjeter ........
  Ishte tema per Monastirin e Decanit .Kam lexuar Edit Durhanin ,diku ajo shkruan por popullsine e Prizrenit .Jo me saktesi --Regjistrimi i fundit i qeverise turke 18** ne Pezren jetonin 2.3** familje nuslimane ,950 familje katolike dhe 950 familje vllehe ortodokse .Besoj se edhe rrethinat kete larmi kane pasur .

 4. #44
  Besimtar Katolik Maska e altint71
  Antarsuar
  27-09-2008
  Vendndodhja
  Itali
  Mosha
  48
  Postime
  943
  Faleminderit
  2
  12 falenderime n 8 postime

  Pr: Manastiri i Deanit sht shndrruar n Kish ortodokse para nj shekull

  Citim Postuar m par nga Akili-A Lexo Postimin
  Emri: Crucifixion_of_Christ-Dečani_Monastery.jpg

Shikime: 2322

Madhsia: 169.1 KB

  kjo eshte nje Fresco, nga me te njohuart ne boten kristiane, e pikturuar rreth vitit 1350 "Kryqezimi i Krishtit" fresko i perket artit Bizantin Ortodox, ne monastirin e Decanit.
  Sapo mbarova nje liber mbi rinfreskot e ortodosve lindor e ature greke.
  Ne boten kristjane keto rinfresko jane me te dobtat qe eksistojne per faktin se kan pak ngjura ku nuk rispektohen drit hijet e fizionomia e nje fiture aq origjinale sa ne rinfreskot e artisteve katolik roman.
  Gjiro pak dhe do shohesh qe dhe ne borgon me te humbur te nje shteti katolik do gjesh rinfresku shum me te bukra origjinale me ngjyra fatastike e te nje tridimensioni qe ben rinfreskon si dicka te vertet te arritur.
  Pak me vone u ben akoma me te aritura keto rinfresko ne boten ortodose por jo me ne kosov e serbi perse 40 vjet me vone humben betejen kundra turqve ku mernin pjes bosnjak ,kosovar austriak rumun e sllav.
  Ndersa arberia per akoma gati 80 vjet te tjera mbajti turqit larg.E akoma pak me vone dha kishes romane Papa Albani di Urbino.sa per grandecen qe ju shprehni te kesaj pikture tashme kam mendimin se jeni rritur ne nje kohe ku cdo gje zmadhohet .

 5. #45
  Moderator Maska e Archon
  Antarsuar
  05-12-2012
  Postime
  2,294
  Faleminderit
  33
  92 falenderime n 79 postime

  Pr: Manastiri i Deanit sht shndrruar n Kish ortodokse para nj shekull

  Citim Postuar m par nga altint71 Lexo Postimin
  Sapo mbarova nje liber mbi rinfreskot e ortodosve lindor e ature greke.
  Ne boten kristjane keto rinfresko jane me te dobtat qe eksistojne per faktin se kan pak ngjura ku nuk rispektohen drit hijet e fizionomia e nje fiture aq origjinale sa ne rinfreskot e artisteve katolik roman.
  Gjiro pak dhe do shohesh qe dhe ne borgon me te humbur te nje shteti katolik do gjesh rinfresku shum me te bukra origjinale me ngjyra fatastike e te nje tridimensioni qe ben rinfreskon si dicka te vertet te arritur.
  Pak me vone u ben akoma me te aritura keto rinfresko ne boten ortodose por jo me ne kosov e serbi perse 40 vjet me vone humben betejen kundra turqve ku mernin pjes bosnjak ,kosovar austriak rumun e sllav.
  Ndersa arberia per akoma gati 80 vjet te tjera mbajti turqit larg.E akoma pak me vone dha kishes romane Papa Albani di Urbino.sa per grandecen qe ju shprehni te kesaj pikture tashme kam mendimin se jeni rritur ne nje kohe ku cdo gje zmadhohet .
  "E bukura" eshte nje koncept relativ dhe nuk percaktohet dicka me e bukur se dicka tjeter vetem sepse te duket ty.
  Ne kishen ortodokse eshte e ndaluar piktura tredimensionare,ashtu si edhe skulpturat.

 6. #46
  Besimtar Katolik Maska e altint71
  Antarsuar
  27-09-2008
  Vendndodhja
  Itali
  Mosha
  48
  Postime
  943
  Faleminderit
  2
  12 falenderime n 8 postime

  Pr: Manastiri i Deanit sht shndrruar n Kish ortodokse para nj shekull

  Citim Postuar m par nga Korca 123 Lexo Postimin
  "E bukura" eshte nje koncept relativ dhe nuk percaktohet dicka me e bukur se dicka tjeter vetem sepse te duket ty.
  Ne kishen ortodokse eshte e ndaluar piktura tredimensionare,ashtu si edhe skulpturat.
  Po flas mbi tekniken e piktures se perdorur prej ortodosve serb e jo vetem,per arsye se personi me lart e shprehu si me te njohurat ne boten kristjane.Nuk eshte e vertet ,SE don neser te bij librin te cilen shprehej keshtu piktura te "dobta"Mos ti ingrandojme me shum se c'jan
  Keshtu ndoshta kuptohemi me mire.
  Ndryshuar pr her t fundit nga altint71 : 19-03-2013 m 15:06

 7. #47
  Moderator Maska e Archon
  Antarsuar
  05-12-2012
  Postime
  2,294
  Faleminderit
  33
  92 falenderime n 79 postime

  Pr: Manastiri i Deanit sht shndrruar n Kish ortodokse para nj shekull

  Citim Postuar m par nga altint71 Lexo Postimin
  Po flitej mbi tekniken e piktures se perdorur prej ortodosve serb e jo vetem,per arsye se personi me lart e shprehu si me te njohurat ne boten kristjane.Nuk eshte e vertet ,
  Keshtu ndoshta kuptohemi me mire.
  Me e njohur nuk do te thote me e bukur.Ketu qendron ceshtja.

 8. #48
  Besimtar Katolik Maska e altint71
  Antarsuar
  27-09-2008
  Vendndodhja
  Itali
  Mosha
  48
  Postime
  943
  Faleminderit
  2
  12 falenderime n 8 postime

  Pr: Manastiri i Deanit sht shndrruar n Kish ortodokse para nj shekull

  Citim Postuar m par nga Korca 123 Lexo Postimin
  Me e njohur nuk do te thote me e bukur.Ketu qendron ceshtja.
  Fola dhe prura ketu dicka reale qe sapo lexova nga nje liber qe studionte binte pikturen ortodose,dhe ne ato vite e quante jo te arritshme(flas teknikisht).Ky eshte nje realitet se ty si ortodos te pelqen me shum se vej ne dyshim.Me vone u profesionua kam shkruajtur po kjo nuk ndodhi ne ate vend perse ishte posht otomanve.
  Ndryshuar pr her t fundit nga altint71 : 19-03-2013 m 15:20

 9. #49
  i/e regjistruar Maska e Akili-A
  Antarsuar
  06-11-2006
  Postime
  2,976
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime

  Pr: Manastiri i Deanit sht shndrruar n Kish ortodokse para nj shekull

  Citim Postuar m par nga altint71 Lexo Postimin
  Sapo mbarova nje liber mbi rinfreskot e ortodosve lindor e ature greke.
  Ne boten kristjane keto rinfresko jane me te dobtat qe eksistojne per faktin se kan pak ngjura ku nuk rispektohen drit hijet e fizionomia e nje fiture aq origjinale sa ne rinfreskot e artisteve katolik roman.
  Gjiro pak dhe do shohesh qe dhe ne borgon me te humbur te nje shteti katolik do gjesh rinfresku shum me te bukra origjinale me ngjyra fatastike e te nje tridimensioni qe ben rinfreskon si dicka te vertet te arritur.
  Pak me vone u ben akoma me te aritura keto rinfresko ne boten ortodose por jo me ne kosov e serbi perse 40 vjet me vone humben betejen kundra turqve ku mernin pjes bosnjak ,kosovar austriak rumun e sllav.
  Ndersa arberia per akoma gati 80 vjet te tjera mbajti turqit larg.E akoma pak me vone dha kishes romane Papa Albani di Urbino.sa per grandecen qe ju shprehni te kesaj pikture tashme kam mendimin se jeni rritur ne nje kohe ku cdo gje zmadhohet .
  e para, kjo fresko eshte e njohur per simboliken e vet, pasi eshte bere e njohur ne bote nga disa qarqe qe besojne se civilizimi njerezor ka ardhur nga Ufo-t. pasi te ikona dallohen nja dy objekte si anije kozmike, gje e paperceptueshme per 1300-ten.
  e dyta, kjo fresko i perket artit bizantin, eshte nje rryme me vete ne artin boteror, dhe terminologjia jote "te dobeta" nuk vlen kur diskutohet per nje rryme te afirmuar arti.
  Te gjithe ankohen se s`kane para....por asnje nuk ankohet se nuk ka tru

 10. #50
  Besimtar Katolik Maska e altint71
  Antarsuar
  27-09-2008
  Vendndodhja
  Itali
  Mosha
  48
  Postime
  943
  Faleminderit
  2
  12 falenderime n 8 postime

  Pr: Manastiri i Deanit sht shndrruar n Kish ortodokse para nj shekull

  Po te dobta keshtu ishte shprehur autori i librit,jo une.

 11. #51
  i/e regjistruar Maska e Akili-A
  Antarsuar
  06-11-2006
  Postime
  2,976
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime

  Pr: Manastiri i Deanit sht shndrruar n Kish ortodokse para nj shekull

  Citim Postuar m par nga altint71 Lexo Postimin
  Po te dobta keshtu ishte shprehur autori i librit,jo une.
  kushdo qe ta kete thene ate shprehje nuk vlen. nga pikpamja akademike, nuk ekzistojne termat "te dobta" apo "te bukura".. sepse piktura ne fjale nuk eshte ndonje risi e artit, por vetem nje copez e artit ne stilin bizantin.
  ashtu sic jane stilet dhe rrymat e tjera te artit, ane e mbane botes, pra eshte gafe akademike te thuash qe kjo rryme apo ajo rryme eshte e dobet.
  Te gjithe ankohen se s`kane para....por asnje nuk ankohet se nuk ka tru

 12. #52
  Perjashtuar
  Antarsuar
  01-07-2008
  Postime
  1,324
  Faleminderit
  15
  32 falenderime n 30 postime

  Pr: Manastiri i Deanit sht shndrruar n Kish ortodokse para nj shekull

  Citim Postuar m par nga kacauni Lexo Postimin
  Shume i hallakatur je . Nuk kuptoj se nga i ke nxjerre keto opinione ?Kush te ka thene ty se te krishteret nuk e besojne Biblen kur me ate predikohet ne gjithe kishat Ortodokse dhe Katolike te planetit? C'fe kane tradhetuar te krishteret ,para Krishtit kane qene pegane ,jo monoteiste .


  Ke te drejte kur thua per frekuentimin ,ka renie por jo ne Shqiperi .Besimi eshte me deshire dhe jo
  me deyrim .Ne Bibel shkruhet " te rinj defreni

  gezojeni rinine por moe harroni nje dite do pergjigjeni per gjithcka qe beni" .Megjithse tradhetia bashkeshortore eshte nje nga 3 mekatet qe nuk falen askush nuk ka te drejte ta vrase me
  gur ate qe ka tradhetuar .Besimi eshte raporti i

  personit me Perendine ,prandaj te krishteret jane tolerante .Nuk ka kaos ,mund te shkruaja akoma por eshte teme tjeter ........
  Ishte tema per Monastirin e Decanit .Kam lexuar
  Edit Durhanin ,diku ajo shkruan por popullsine e
  Prizrenit .Jo me saktesi --Regjistrimi i fundit i
  qeverise turke 18** ne Pezren jetonin 2.3** f
  amilje nuslimane ,950 familje katolike dhe 950

  familje vllehe ortodokse .Besoj se edhe rrethinat kete larmi kane pasur .
  Un nuk di sot ne bote nese ndonji shtet krishter qe per kushtetute ka ungjillin?
  Pra kan pjerdhur krejt bash me ty.
  Ncilin shekull jeton ti?
  M revolucionin francez njiher e pergjithmon u zhduk dogma fetare e krishterizmit dhe perendimi u be pagan,dhe feja u nda nga shteti dhe te ka mbetur vetem predikimi ne kisha ,edhepse perseri ne menyre individuale kurkush ne jeten private nuk gjykon sipas mesimeve krishere,kjo ka mbetur vetem ne libra,pra histori,kurseti paske qen injoranti ma i madh i fese tende.
  Krejt juve jeni krishter vetem ne disa festa edhe pse shumicen e festave qe sot festoni, krishterizmi ma heret nuk i ka festuar.
  Per fat te keq ju mubd te cirreni tere diten te thobi se jeni krishtere sijur papagalli,por kjo nuk ndryshon realitetin,perkundrazi tregon hipokrizin tuaj..
  Nuk jeni te drehte as me vetet e juaja e ku me Zotin.

 13. #53
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  18-04-2011
  Postime
  30
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 2 postime

  Pr: Manastiri i Deanit sht shndrruar n Kish ortodokse para nj shekull

  [QUOTE=referi_1;3608673]Un nuk di sot ne bote nese ndonji shtet krishter qe per kushtetute ka ungjillin?


  Te krishreret e kane kaperxyer shtetin fetar .Prej mbas Revolucionit Freng kisha u nda nge shteti .Kush don beson dhe nuk denohet kush eshte ateist ose i nje besimi tjeter .Mos eshte me e mire shoqeria muslimane qe denohesh po s'besove ne islam ose "mbulohuni kur shkelni ne token tone".Turqia ka hedhur ne gjyq prej 4 vjetesh 3 qytetare te saj se jane konvertuar ne te krishtere !?Kur vini ne Evrope perse kerkojne "Te drejtat e njeriut " kur ne vendet e tyre nuk i pranojne. ( mund te shkruaj pa fund por.......)
  E pate shugurumin e Papes Francesko . Me shume nderime kujt i eshte bere ?
  .

 14. #54
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,587
  Faleminderit
  35
  78 falenderime n 72 postime

  Pr: Manastiri i Deanit sht shndrruar n Kish ortodokse para nj shekull

  Kleriku serb publikon dshmi se Manastiri i Deanit ishte i shqiptarve (Foto)
  N nj postim t disa fotografive, q s fundmi e ka br kleri ortodoks serb Sava Janjiq, dshmohet se Manastiri i Deanit ka qen shqiptar.

  Nj numr i madh i fotove dshmon se bsimtar t ktij Manastiri n vitin 1904, shumica kan qen shqiptar. Fotografit tregojn besimtart shqiptar ortodoks me plisa dhe me tirq.

  Sava Janjiqi, si ka thn vet, fotografit i ka marr nga vizita e Edit Durhamit, transmeton Indeksonline

  Prndryshe, Manastiri i Deanit, edhe sipas historianve t tjer jo vetm shqiptar, nuk konsiderohet pasuri e trashgimis serbe, por pasuri e trashgimis ortodokse.


  https://www.google.se/url?sa=i&rct=j...29755050508736

 15. #55
  Moderator Maska e arbereshi_niko
  Antarsuar
  16-10-2006
  Postime
  3,179
  Faleminderit
  54
  148 falenderime n 128 postime

  Pr: Manastiri i Deanit sht shndrruar n Kish ortodokse para nj shekull

  Manastiri i Deanit, edhe sipas historianve t tjer jo vetm shqiptar, nuk konsiderohet pasuri e trashgimis serbe, por pasuri e trashgimis ortodokse.

  Kush ka sy le ta shohe...
  Po nuk ka me te verber se ai qe nuk do te shohe vet....!

  Pershendetje
  Msoi t tjert me jetn tnde dhe jo me fjalt e tua

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •