Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 9
  1. #1

    Amerikë, gëzuar Ditën e Pavarësisë!

    Amerikanët festojnë Ditën e Pavarësisë

    Presidenti Barack Obama ka festuar ditën e Pavarësisë duke marrë pjesë në ceremoninë e shtetësisë për 25 pjesëtarë të ushtrisë së Shteteve të Bashkuara.

    Zoti Obama tha në një fjalim në Shtëpinë e Bardhë sot se “imigracioni e ka bërë Amerikën më të fortë” dhe e ka “ pozicionuar Amerikën në rol udhëheqës në shekullin e 21-të”.
    25 shtetasit e rinj ishin nga 17 vende të ndryshme, si Meksika, Kolumbia, Nigeria dhe Rusia.

    Dita e sotme shënon edhe 14 vjetorin e vajzës së zotit Obama, Malia.

    Amerikanët festojnë sot Ditën e Pavarësisë duke u përballur me të nxehtin e madh, mungesë të energjisë elektrike të shkaktuar nga stuhia e ditës së premte që përfshiu zonën lindor të vendit si dhe kërcënimet për më shumë zjarre në zonën perëndimore të tij.

    Dhjetëra miliona amerikanë marrin pjesë sot në parada, piknikë, koncerte apo grumbullime familjare ndërsa në mbrëmje do të shikojnë fishekzjarret. Por me më shumë se 1 milion njerëz pa energji elektrike , shumë amerikanë nuk janë në humor të mirë për të festuar.

    Në një numër komunitetesh anembanë vendit, temperatura e larta në shifrta rekord, stuhitë dhe kërcënimi i shpërthimit të zjarreve kanë detyruar zyrtarët që të pezullojnë festimet, ku përfshiheshin edhe fizhekzjarret. Shumë banorëve u është këshilluar që mos të ndezin fishekzajerret si rrezik i zjarreve.

    4 korriku i këtij viti shënon 236-vjetorin e Deklaratës së Pavarësisë nga sundimi britanik, dokument që u hartua nga Tomas Jefersoni dhe që u bë simboli më i rëndësishëm i lirisë për amerikanët.

    Anembanë Shteteve të Bashkuara, flamuri amerikan me ngjyrta e tij të kuqe, të bardhë e blu po valëvitet si simbol i lirisë së vendit. Presidenti Obama organizon në mbëmje një pritje për përfqësuesit ushtrakë, me një barbekiu, lojra dhe një koncert ku do të marr pjesë banda frymore detare.



    shkrimi gjendet këtu
    Ndryshuar për herë të fundit nga projekti21_dk : 04-07-2012 më 18:02
    "Projekti 21" nuk i bën reklamë vetes, afirmon të tjerët!

  2. #2
    I love god
    Anëtarësuar
    23-02-2007
    Postime
    8,043
    poshte imperializmi amerikan dhe shovinzmi grek

  3. #3

    Shpëtimtar të qofshim falë!

    Zoti një
    Amerika dy!



    Ja një ndërrimor enkas për këtë ditë të shënuar

    Shpëtimtar të qofshim falë
    Na ktheve nderin, traditën
    Perëndinë kemi ZOT të parë
    S’do mend të dytin –
    EMA RIKËN.
    Ndryshuar për herë të fundit nga projekti21_dk : 04-07-2012 më 19:12
    "Projekti 21" nuk i bën reklamë vetes, afirmon të tjerët!

  4. #4
    Jemi mesuar ne

    Rrofte Marksi, Engelsi, Lenini dhe Stalini

    Rrofte Rusia

    Rroft Kina e madhe

    Rrofte Amerika

    Rrofte ky dhe ai

    Si perfundim jua kemi rruajtur qe te gjitheve me larte
    Revolution 1848

  5. #5
    Citim Postuar më parë nga EuroStar1 Lexo Postimin
    Jemi mesuar ne

    Rrofte Marksi, Engelsi, Lenini dhe Stalini

    Rrofte Rusia

    Rroft Kina e madhe

    Rrofte Amerika

    Rrofte ky dhe ai

    Si perfundim jua kemi rruajtur qe te gjitheve me larte
    përshëndetje eurostar
    për ata më lart s'di si të them se nuk e mbaj mend atë kohë, por e di se ishte me ideologji të kohës.

    sa për amerikën është i vetmi shpëtimtar për ne që e kemi përjetuar krimin baarbar dhe etnocidin serb ndaj shqiptarëve.

    Unë them: Zoti kurrë mos e humbtë Amerikën - shpëtimtarin.
    "Projekti 21" nuk i bën reklamë vetes, afirmon të tjerët!

  6. #6
    Leje ate muhabet o projekt dhe kap naj tjeter si me fitu naj lek per me majt frymen gjalle
    Revolution 1848

  7. #7
    Citim Postuar më parë nga EuroStar1 Lexo Postimin
    Leje ate muhabet o projekt dhe kap naj tjeter si me fitu naj lek per me majt frymen gjalle
    përsh¨rendetje, REuroStar
    besoj kam postuar edhe shkrime të tilla për mirëqenie e për një jetë më të mirë.
    ky shkrim ka të bëjë me dicka tjetër, për një të mirë që s'duhet harruar. Unë kam pritur se do të postonte dikush më herët një temë të tillë, por askush nuk e bëri.

    Nuk duhet harruar e mira.

    Vetëm një kujtoje: Mos të ishte intervenimi i Amerikës ( që kurrë zoti mos e humbttë) ku do të ishin shqiptarët e Kosovës?!
    "Projekti 21" nuk i bën reklamë vetes, afirmon të tjerët!

  8. #8
    Po e ke i teme te hapur o burr

    Qe hy ktu dhe hopa te pavarsia
    Revolution 1848

  9. #9
    Citim Postuar më parë nga EuroStar1 Lexo Postimin
    Po e ke i teme te hapur o burr

    Qe hy ktu dhe hopa te pavarsia
    201,118 shqiptarë në SHBA. 4 Gëzuar korrik

    nuk paska titull të denjë. kjo ditë kërkon përkushtim më të madh. e paska hapur ai "amerikani" që nuk e njeh mirë gjuhën shqipe. e respektoj për mundin.
    "Projekti 21" nuk i bën reklamë vetes, afirmon të tjerët!

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •