Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 10 prej 10
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  12-02-2011
  Vendndodhja
  Antarkdite
  Postime
  629
  Faleminderit
  3
  5 falenderime n 4 postime

  Tirana, nj kampione e dnuar nga diktatura!

  TIRANA, NJE KAMPIONE E DENUAR NGA DIKTATURA!..  45 vjet pas historis tragjike t prjashtimit t 17 Nntorit nga kampionati i futbollit i vitit 1967


  21 Qershor, 2012

  Nga Skifter Kllii, Boston,(SHBA)

  Prolog

  M 1980, kur po prfundoja s shkruari librin Historia e futbollit, n t cilin nj kapitull i gjat i kushtohej edhe historis s futbollit shqiptar, u ndodha para nj vshtirsie t madhe: si do ta paraqitja n kt libr ecurin e kampionatit t sezonit 1966-67, n ditt e fundit t t cilit 17 Nntori, sot Tirana,ishte prjashtuar nga ky kampionat, ose m sakt, diktatura komuniste i kishte hequr asaj me dhun kurorn e kampiones s atij sezoni.

  Natyrisht as nj nga kto fjalt e fundit nuk mund ti shkruaja n kt kapitull. As edhe vet prshkrimin tragjik t ksaj ngjarjeje. I shtrnguar nga censuar dhe autocensura, n vend t nj prshkrimi t sakt historik, vura n libr vetm tabeln e renditjes s kampionatit 1966-67, n t cilin titulli kampion n mnyrn m absurde iu dha Dinamos

  Dhe ja cila sht kronologjia e vrtet e ksaj ngjarjeje tragjike q ka ndodhur 45 vjet m par,m 24 qershor t vitit 1967.  Historia e futbollit botror njeh shum skandale q kan ndodhur brenda dhe jasht fushave t futbollit-prleshje t futbollistve n fush dhe jasht saj, ndrhyrje t tifozve t njrs, a tjetrs skuadr, krcnime dhe joshje t drejtuesve t klubeve ndaj gjyqtarve, allishverishe, shfaqje korrupsioni q kan sjell si pasoj prjashtime futbollistsh,trajnersh, drejtuesish, por kurr prjashtimin e ndonj skuadre nga vazhdimi i kampionatit. Dhe kjo sepse rregullorja e futbollit nuk parashikon veprime t tilla. Nuk prfshihen ktu raste kur jan prdorur makinacione pr t favorizuar nj skuadr a nj tjetr, si ndodhi n sezonin 2005-06 n Itali,ku, si pasoj e procesit t ashtuquajtur Calciopoli, Juventusit iu hoq titulli kampion dhe u dnua t luante n kategorin e dyt, dhe Milani, Fiorentina, Lacio, Rexhina, etj,u detyruan ta fillonin kampionatin me disa pik m pak,ashtu si Atalanta n sezonin e kaluar, ose ato q po ndodhin prsri kto muaj n Itali.  Por ajo q ndodhi m 24 qershor t vitit 1967, pas ndeshjes 17 Nntori-Partizani kur t dyja kto skuadra u prjashtuan nga vazhdimi i ktij kampionati, sht nj shembull i papar dhe unikal n bot.

  Deri n kampionatin e vitit 1965-66, kur Vllaznia ishte shpallur dy her radhazi kampione m 1945 dhe 1946, vetm dy skuadra kishin fituar kampionatet n vazhdim: Kto ishin Partizani, i krijuar m 1946, (11 her) dhe Dinamo, e krijuar m 1950,(6 her).

  Dhe ja,n ndeshjen e fundit t kampionatit t vitit 1996-66 17 Nntori i Tirans, duke mundur Partizanin 2-0, fitonte pr her t par n historin e kampionateve t pas Lufts s Dyt Botrore, titullin kampion.  Ishte me t vrtet nj shuplak shum e rnd q i jepej ktyre dy skuadrave t privilegjuara t udhheqjes komuniste, dy skuadrave, prkatsisht t Ministris s Mbrojtjes dhe Ministris s Brendshme. Thyhej kshtu nj mit.

  N dukje, ktu nuk kishte asgj t keqe. Madje,po zgjerohej kshtu gjeografia e kampionve. Por udhheqjes komuniste i plqente q kampionatin ta fitonte do skuadr tjetr, por jo 17 Nntori, pra, Tirana, shumher kampione q nga 1930 kur ishte zhvilluar kampionati i pare  Mllefi i byroistve kundr Tirans

  Urrejtja kundr diktaturs komuniste ka qen e heshtur, sepse dhuna e saj nprmjet arms s ksaj diktature, Sigurimit t Shtetit, ishte shum e madhe. Kshtu kjo urrejtje prpiqej t gjente shprehje n mnyra t trthorta. Dhe nj nga kto mnyra u b futbolli.

  Sportdashsit e 17 Nntorit, dhe kta nuk ishin vetm tiranas vendas, por edhe mijra e mijra te tjer n kryeqytet e qytete t tjera t vendit, gzoheshin pa mas kur skuadra e tyre fitonte ndaj Dinamos dhe, veanrisht, ndaj Partizanit. Kt gzim ata e shprehnin hapur me thirrjet, Forca Tirana, (Tirona) dhe n ndeshjet e Partizanin edhe me thirrjet, Bjeruni t kuqve!,sepse futbollistt e saj luanin me fanella me ngjyr t kuqe. (Madje n vitet 50-t ata mbanin edhe t mbathura t zeza, si t prfaqsueses son).)

  Ishte nj dukuri e prafrt me thirrjet e sportdashsve tiranas n vitet 1942-43, kur Shprefeja, skuadr e t rinjve t lagjeve te Tirans, luante kundr skuadrave fashiste italiane. Kur ushtarakt fashiste thrrisnin: Forca li axurri!, ata u kundrprgjigjeshin me thirrjet: Forca t kuqt!, sepse fanellat e Shprefs ishin t kuqe dhe t mbathurat e zeza, pra, si ngjyrat e flamurit kombtar.

  N dukjen e jashtme, thirrja Bjeruni t kuqve!, vrtet disi e ashpr, ishte thjesht nj thirrje e natyrshme n nj ndeshje sportive. Pra, sulmoni dhe mposhtni t kuqt, ashtu si edhe tifozt e Partizanit mund t thrrisnin: Bjeruni bardhebluve!.

  Mirpo kjo thirrje nuk u tingllonte mir n vesh antarve t Byros Politik q ndeshjet midis ktyre dy skuadrave i ndiqnin nga tribuna e udhheqjes, sepse ajo mund t kuptohej edhe kshtu: Bjerini s kuqes!, q ishte simboli i komunizmit.

  Me prjashtim t Enver Hoxhs, Mehmet Shehut dhe Hysni Kapos, t gjith byroistt e tjer do ti shihje do t diel n tribun. Dhe t tr, ve Kadri Hazbiut, ishin tifoz fanatik t Partizanit. Bile, gjeneral Petrit Dume kishte raste q n pushime t ndeshjes s Partizanit edhe t zbriste n dhomat e zhveshjes dhe t ndrhynte q t hiqej ky, apo ai futbollist q, sipas tij nuk po luante mir. Madje nj her, si dshmon Mio Ndini, ish-futbollisti i njohur i Partizanit t viteve 60-t, ky gjeneral, pas nj humbjeje t Partizanit me Sknderbeun,t arrinte me makinn e tij autobusin e Partizanit, q udhtonte pr m Tiran, ta ndalte at e ti fyente futbollistt.

  Po t kthehemi t 17 Nntori. Pas nj fitoreje t skuadrs s tyre kundrBess n Kavaj,n fillim t dimrit t vitit 1967, tifozt tiranas, me t ardhur n stacionin e trenit, nuk u shprndan, por u drejtuan n Klubin e Shtpis s Oficerve, (sot godina e MTKRS-s), dhe atje vazhduan me thirrjet: Tirana, Tirana!. Dhe t mos harrojm se na ato aste n klub ndodhej pikrisht gjeneral Petrit Dume, bashk me jerark t tjer t diktaturs, t cilt, sdo mend, mbetn t habitur.

  Q ky ishte nj provokim i kapur, pr kt nuk kishte dyshim, por, a mund t arrestohej ndokush, kur fare mir ai mund t prgjigjej Nuk bra asgj, vese thirra m shokt e mi: Forca Tirana!.

  Byroistve nuk u plqente dhe fakti tjetr q sportdashsit tiranas e quanin skuadrn e tyre me emrin e vjetr, Tirana, dhe jo 17 Nntori, si u quajt ky klub pas ardhjes se komunistve n fuqi, pr nder t lirimit t kryeqytetit.

  Ja, pra, n kt atmosfer zhvillohej kampionati i vitit 1967. Kasta e kuqe nuk mund t glltiste nj fitore t dyt t 17 Nntorit n kt kampionat pas fitores s nj vitit m par.

  Duke par q kjo skuadr po shkputej nga Partizani e Dinamo, paria e Ministris s Mbrojtjes filloi t prdor makinacione nga m t uditshmet. Pikrisht n kt periudh, futbollistt e 17 Nntorit, Ali Mema dhe Gzim Kasmi, t dy pedagog t kulturs fizike, u drguan, i pari n Shkodr, (gjasht muaj) dhe i dyti n Skrapar (18 muaj), q t kryenin zborin usharak. (I tr ky makinacion u krye drejtprdrejt drejt me urdhr t Petrit Dumes). Kshtu skuadra tiranase u detyrua t luante gjat tr ktij sezoni pa kta dy lojtar titullar.

  E, megjithat, valanga e Tirans, (kshtu po vazhdoj ta quaj tani kt skuadr), ishte e pandalshme.

  Dhe, ja, erdhi 24 qershori i vitit 1967. Dit e shtun. Pse kjo ndeshje t shtunn e jo t dieln, kur nuk kishte ndeshje tjetr sipas kalendarit?

  Edhe ktu kishte nj dredhi: t dieln Vllaznia priste n Shkodr Dinamon. Deri at jav Tirana kryesonte me 33 pik, Dinamo kishte 31 e Partizani 25, jasht do lufte pr tu br kampion. Por duhej me doemos q Tirana t mos prsriste suksesin e nj viti m par. Pritej, pra, q Partizani t fitonte kundr Tirans. E ather t bhej ishte e mundur, madje, t ushtrohej n nj mnyr a nj tjetr, trysni ndaj Vllaznis edhe ajo pa pretendime pr titull, q Dinamo t fitonte.

  N kt mnyr, si Tirana, ashtu edhe Dinamo, barazoheshin me pik e, ksisoj, krijohej mundsia q kampionatin ta fitonte Dinamo, me fjal t tjera, nj tjetr skuadr ushtarake, por kt radh, e Ministris s Brendshme.

  E vrteta sht se kjo dshir e udhheqjes komuniste nuk ishte kaq e leht t realizohej,sepse n tri ndeshjet e fundit t kampionatit Tirana do t ndeshej me Tomorin e Beratit, Lokomotivn e Durresit dhe Traktorin e Lushnjs, q ndodheshin n shkallt e fundit t renditjes s kampionatit t sezonit 1966-67.

  Mirpo Tirana shpartalloi do hamendsim t paris s kupols s kuqe: ajo mposhti n sy t tyre Partizanin me rezultatin 2-1.

  T dyja skuadrat aktivizuan n at sezon kta futbollist:

  Tirana: Tafai, Elini, Frashri, Dhales, Gjoni, Bytyci, O.Mema, Xhacka, Bukoviku, Hyka, Kazanxhi, Ishka, (trajner, M.Alla. e E.Shehu.)

  Partizani: Janku, Jozja, M.Gjika, S.Gjika, Dingu, Rragami, Shule, Karriqi, Shllaku, Dani, Rudi Pano, Jashari, Shaqiri (trajner, R.Resmja e M.Ndini.)

  Nuk po futemi n prbrjen e skuadrave dhe n kronikn e lojs, e cila pr turp, as nuk sht pasqyruar n faqet e gazets Sporti Popullor.Por nga fundi i pjess s dyt, pra, dhe t krejt ndeshjes, pati raste t nj loje t rnd,t shkaktuar nga lojtar t t dyja palve. Kjo atmosfer e nder vazhdoi edhe pas prfundimit t ndeshjes para dhomave t zhveshjes. Por nuk pati skandale, nuk pati prleshje, nuk pati, pr m tepr, as ndrhyrje t shikuesve tifoz t njrs, a tjetrs pal n fush.

  Gjyqtari mund t kishte prjashtuar futbollist nga t dyja skuadrat, deri aq sa lejon rregullorja. Edhe lojtart q shkaktuan prleshje, mund t ishim prjashtuar pr kaq, ose aq ndeshje. T gjitha kto mund t kishin ndodhur, prsri duke u zbatuar rregullorja e futbollit. (Ndrkoh, Dinamo nuk mundi t arrinte vese n barazim n Shkodr dhe kshtu mbeti tri pik larg Tirans, q, duke pasur, si e tham dhe m sipr, ndeshje m t lehta, tashm po imentonte rrugn pr t fituar pr t dytn her radhazi titullin kampion.)

  Si pasoj,pas prfundimit t ndeshjes Tirana-Partizani, n stadium shprthyen srishmi brohoritjet entuziaste, Tirana, Tirana!, t cilat, si gjithnj, u vrisnin veshin udhheqsve komunist. Ndaj ata u larguan t vrenjtur nga stadiumi dhe ua hipn makinave t tyre t zeza, pr tu zhdukur n bllokun e udhheqsve. Megjithat, duke menduar dika t lig  Vendimi mizor!..

  Dhe ja ligsia skandaloze: n gazetn Sporti Popullor, t dats 27 qershor t vitit 1967 u botua vendimi i Federats Shqiptare t Futbollit, sipas t cilit t dyja skuadrat prjashtoheshin nga kampionat i vitit 1966-67 pr shfaqje te theksuara antisportive.

  Ku vendim absurd ra si bomb n opinionin sportiv shqiptar. Si ishte e mundur q FSHF-ja t guxonte t merrte nj vendim t till dhe mbi far faktesh,kur vetm disa futbollist u grindn me njeri-tjetrin?

  Vite m pas, kur jam marr m kt ngjarje tmerrsisht dramatike, kam pyetur ish-drejtues t FSH t Futbollit, madje t Komitetit Shtetror t Kulturs Fizike dhe Sporteve. Por, pr fat t keq,t tr kan ngritur supat duke m shpjeguar se nuk mbanin mend hollsi t ktij vendimi. Ather jam drejtuar n Drejtorin e Prgjithshme t Arkivave t Shtetit dhe kam hapur dosjet prkatse t ktij institucioni t lart shtetror. Mjerisht, nuk kam gjetur as ndonj procesverbal t ndonj mbledhjeje t FSHF-s pr kt ndeshje, asnj vendim,asgj

  Ather lind pyetja: Kush e mori kt vendim? Kryesia e F.SH. t Futbollit? Cili nga antart, duke prfshir ktu edhe kryetarin e saj, a kryetarin a kryesin e Komitetit t Kulturs Fizike dhe Sporteve,do t kishte marr guximin t ndrmerrte nj hap t till pr t prjashtuar dy skuadra nga vazhdimi i kampionatit, aq m tepr kur njra prej tyre nuk ishte as m shum e as m pak, por Partizani i Ministris s Mbrojtjes, skuadr e zgjedhur e Kupols s Kuqe?

  sht e qart q u ky vendim u diktua nga vet Byroja Politike. Dhe m mir se kushdo tjetr, kt e di Ramiz Alia, q ishte shefi i propagands n Byron Politike dhe ai q nuk mungonte kurr jo vetm n ndeshjet e Partizanit, por edhe t skuadrave t tjera.

  Motivi sht shum i qart; duke prjashtuar Tirann, de jure, kampione,de facto e till bhej Dinamo, pra, n fund t fundit, nj tjetr skuadr e diktaturs. Dhe n opinion krijohej ideja: Ja,bashk me Tirann, prjashtohej edhe Partizani, pra dnimi ishte i barabart pr t dyja skuadrat.

  Por harrohej, ose bhej sikur harrohej, e kshtu Tirans iu mohua titulli kampion n nj kampionat thuajse t fituar tri jav para mbylljes s tij. Kjo ishte nj goditje shum e fort q iu dha ksaj skuadre dhe sportdashsve t saj. Ishte nj luft e filluar q n shtator t vitit 1963. Dhe ja se si: Ather futbollisti i njohur i Tirans, Sknder Halili,nj nga qendrmbrojtsit m t mdhenj t futbollit shqiptar t t gjith kohve, pas shrbimit ushtarak t kryer n radht e Dinamos, nuk pranoi propozimin e drejtuesve t Ministris s Brendshme q t vazhdonte t luante n radht e ksaj skuadre, edhe pse iu afruan kushte te mira pune e jetese. Ai u kthye te Tirana e tij e shtrenjt, te shokt e skuadrs, te sportdashsit q e pritn krahhapur.

  Por drejtuesit e Ministris s Brendshme ia mbajtn vath n vesh kt refuzim. Dhe ja, u gjet nj shkas pr ta shkatrruar prfundimisht. Befas n shtator t vitit 1966 u arrestua, para se Tirana t nisej pr nj ndeshje jasht shtetit. Urdhri u dha drejtprdrejt nga vet ministri, Kadri Hazbiu, sepse atij iu gjetn 60 dollar amerikan dhe, si pasoj, u dnua me disa vjet burgim.

  Kshtu n moshn 24-vjeare u mbyll jeta sportive e ktij futbollisti q do ti kishte dhn aq shum futbollit shqiptar. Por diktaturs aq i interesonte. Rndsi kishte q nj armik t asgjsohej.

  Vdekja e tij e parakohshme m 1981 dhe varrimi i tij, ku, me gjith kohn e keqe, morn pjes qindra e qindra sportdashs, ishte nj shfaqje e heshtur proteste ndaj diktaturs. Pastaj,kjo luft, si e pam,vazhdoi me kryerjen zborit ushtarak jasht Tirans t Ali Mems dhe Gzim Kasmit.

  Sidoqoft, kjo nuk e mposhti Tirann. Q ishte skuadra m mir e atyre viteve, ajo e dshmoi kt duke fituar kampionatet e viteve 1968, 68-69 dhe 1969-70 dhe duke shnuar kshtu nj nga faqet m t lavdishme jo vetm t ktij klubi, por edhe t futbollit shqiptar.

  Vite m pas kam pasur rast t bisedoj me Sknder Jarecin, ish-futbollist dhe pastaj edhe trajner i Dinamos. Duke rikujtuar prjashtimin e Tirans nga kampionati i sezonit 1966-67, ai ma pati thn: N ceremonin e prfundimit t kampionatit u ndalova t bnin t ashtuquajturin rrotullim rreth fushs me kupn n duar q nuk e meritonim..Ajo kup dhe ai rrotullim i takonte Tirans dhe vetm Tirans.

  I nxitur nga kjo dram e madhe sportive, m 1997 nisa t shkruaja romanin me titull Tirana, dy or para dnimit. Mu desh t bisedoja me futbollist t asaj kohe, portierin Elini, mbrojtsit Frashri, Osman Mema, vllai i Ali Mems, me portierin e Partizanit Janku, me Panajot Panon legjendarPor edhe me trajnerin e Partizanit t atyre viteve, Refik Resmja.

  Prjashtimi i Tirans,-m tha ai ather,- qe nj akt i shmtuar i diktaturs. Un u indinjova s teprmi,ndonse nuk m erdhi mir q ne e humbm at dit ndeshjen me t. Por Tirana e meritoi fitoren, si do t meritonte dhe fitoren e atij kampionati.  Rikujtim

  Shkurt i vitit 1999. Pr nj muaj nisem s bashku me gruan dhe djalin pr n SHBA, ku jetoj prej gati tet vitesh. Sapo sht botuar romani im Dy or para dnimit, kushtuar ksaj ngjarjeje t dhimbshme. N pjesn e prparme t mbuless sht fotografia e Tirans s atyre viteve, e mjeshtrit t fotografis, Petrit Kumi, dhe n pjesn e pasme, foto t nj ksaj ndeshjeje, t botuara pr her t par dhe t nxjerra nga arkivi i fotoreporterit t njohur sportiv, Enver Shabani.

  Lutfi Nuri,nj ndr sponsorizuesit e botimit t romanit dhe aso kohe edhe president i SK Tirans, organizon n salln e madhe t Klubit t Lidhjes s Shkrimtarve paraqitjen e librit. N krye t salls, n kolltuk n form gjysm rrethi, jan ulur nj pjes e mir e futbollistve t t dyja skuadrave q u ndeshn at dit qershori t vitit 1967,dhe pran tyre, Myslym Alla,trajner i Tirans dhe ndihmstrajneri i Partizanit, Mico Ndini.

  Promovimi bhet n form bashkbisedimi, i ndrthurur me nj koncert nga disa nga aktort e njohur t Estrads s Shtetit,ku nuk mungojn Sknder Sallaku, Mariana Kondi dhe kngtart Ema Qazmi e Kasem Hallulli, q kndojm kng pr Tirann e atyre viteve..

  Jan shum t ftuar, ndr t cilt ish-shefi i klubit t 17 Nntorit, Lame Konomi, ish-futbollisti dhe intelektuali i njohur, profesor Skndr Begeja, komentatori tashm popullor i Radio Tirans, Ismet Bellova q ka komentuar kt ndeshje, gazetar sportiv Dhe sjellin kujtimet e tyre pr kt ndeshje,shprehin keqardhjen dhe indinjatn pr kt akt t shmtuar t diktaturs q vrau Tirann,kampione t pa shpallur t sezonit 1966-67.

  uditrisht nuk vjen asnj gazetar sportiv i RTVSH-s t bj t paktn nj kronik pr emisionet e lajmeve, asnj gazetar i gazets Sporti Shqiptar Dhe t mos harrojm se Anton Mazreku, nj ndr personazhet kryesore t romanit, sht themeluesi i mikrofonit sportiv n Radio Tirana dhe themeluesi ksaj gazete.

  Por nuk mjafton kjo: V.G.-gazetar sportiv i TVSH-s, deshi t pengonte prgatitjen e nj kronike kushtuar botimit t romanit Tirana dy or para dnimit. U arrit vetm pas ndrhyrjes s drejtorit t prgjithshm t RTVSH-s..

  N fund t ktij takimi,e ndjej veten t rrethuar nga futbollist e sportdashs q m urojn pr botimin e ktij romani dhe m falnderojn q pas 31 vjetsh bhem nismtar pr t rikujtuar kt ndeshje dhe pr t bashkuar futbollist t t dyja skuadrave n nj takim t till. Kshtu marr me vete pr n Amerik nj nga kujtimet m t prekshme t jets sime n mjediset sportive,ku kam kaluar mbi 50 vjet  N datn 24 qershor t vitit 2012, pres q Bashkia e Tirans, shoqata Tirana dhe vet drejtuesit e SK Tirans, t organizonin nj takim t till, po me ata lojtar t t dyja skuadrave q luajtn n 24 qershor t vitit 1967, ndonse disa prej tyre nuk jan m midis nesh, (Myslym Alla, Enver Shehu, Bahri Ishka). Aq me tepr me rastin e 45-vjetorit t ktij akti t dhunshm t diktaturs komuniste. Madje pr kt qllim i shkrova dy her nj mikut tim,publicist i njohur sportiv,antar i shoqats Tirana. Shtova se n fund t ktij takimi ish-futbollistve t msiprm dhe sportdashsve m t hershm t Tirans, tu dhurohej nga nj kopje e romanit tim Tirana dy or para dnimit Shtova gjithashtu q t kujtonte gazetart e RTVSH-s q kan materiale filmike t asaj periudhe,t prgatitnin nj emision t posam kushtuar ksaj ngjarjeje

  Kur m shum se 13 vjet t shkuara e kisha br kt vetm me nismn time, si t mos bhej kjo nga kto institucione shtetrore? Por ai me keqardhje m shkroi para dy javsh se ky propozim, q e quajti t shklqyer, nuk kishte gjetur mbshtetje

  Pr t ardhur keq, shum keq
  moj Evrope moj k*rve qemotit, ndave tokat e Shqipnise me ushqye kelyshet e Rusise

 2. #2
  I love god
  Antarsuar
  23-02-2007
  Postime
  8,130
  Faleminderit
  113
  64 falenderime n 58 postime
  gjall qeka Skifteri?komentatori me kot qe ka pas Shqipnija

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-08-2007
  Postime
  8,541
  Faleminderit
  19
  100 falenderime n 93 postime
  Ca jane keto artikuj qesahrake? Kishte byroja mllef kunder Tiranes dhe ata fituan kampionatin nje vit me pare? Prandaj e lane ta fitonte dhe nje vit me pas? Ta bezdisje pak byrone dhe shkoje ne internim, e jo te kishte mllef byroja. Tirana ka fituar nje tufe me kupa e kampionate gjate kohes se enverit.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Qyfyre : 02-07-2012 m 11:28

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e xhori
  Antarsuar
  25-12-2006
  Vendndodhja
  MARCHE
  Postime
  1,528
  Faleminderit
  6
  35 falenderime n 28 postime
  prandaj e kompesuan ne vitet 80 tiranen
  jesht prm ne aliarm
  jeshm more jeshm
  po drita skeshm

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-08-2007
  Postime
  8,541
  Faleminderit
  19
  100 falenderime n 93 postime
  Kampionate: 1964–1965, 1965–1966, 1968, 1969–1970, 1981–1982, 1984–1985, 1987–1988, 1988–1989

  Kupa: 1963, 1976, 1977, 1983, 1984, 1986

 6. #6
  I qete Maska e BEHARI
  Antarsuar
  28-12-2005
  Vendndodhja
  ME MENDJE DHE ZEMER NE SHKODER!!
  Postime
  2,127
  Faleminderit
  2
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Perradha me Mbret..!
  Si 17Nentori (Tirana sot)si Partizani ashtu dhe skuadra e sigurimsave te Dinamos kan qene gjithmone te perkedhelurat e rregjimit komunist!!
  90% te trofeve qe kan marre keto tre skuadra,i kane fale nderhyrjes se politikes se asaj kohe!

 7. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-08-2007
  Postime
  8,541
  Faleminderit
  19
  100 falenderime n 93 postime
  Te treja kane perfituar nga fakti qe ishin ne Tirane dhe te gjithe donin te vinin ne Tirane se kishte kushte me te mira. Dinamo dhe Partizani ishin me te favorizuara ne fillim kur u krijuan se moren lojtaret e skuadrave te tjera derisa filluan te nxirrnin lojtar vete.

 8. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  12-02-2011
  Vendndodhja
  Antarkdite
  Postime
  629
  Faleminderit
  3
  5 falenderime n 4 postime
  Turp per Bashkine e Tiranes, Turp per klubin e Tiranes qe nuk i ka dhene mundesine njerit prej figurave me te kulturuara te gazetarise shqiptare z.Skifter Kellici te rikujtoje kete ngjarje te shemtuar te diktatures se kuqe, kunder Tirones tone, e cila perfaqsonte skuadren e qendreses antikomuniste te te gjithe neve.
  moj Evrope moj k*rve qemotit, ndave tokat e Shqipnise me ushqye kelyshet e Rusise

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e il_padrino
  Antarsuar
  30-04-2005
  Vendndodhja
  holland
  Mosha
  42
  Postime
  167
  Faleminderit
  1
  2 falenderime n 2 postime
  ju ref ekip alpinistash nga norvegjia , me 5-0
  Jetoj me rastesin sepse asgje nuk eshte e rastesishme

 10. #10
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  31-07-2014
  Postime
  55
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 6 postime

  Pr: Tirana, nj kampione e dnuar nga diktatura!

  Partizani eshte skuadra me ordinere ne Shqiperi. A e keni vene re se te gjithe tifozet e Partizanit jane nostagjiket e Enver Hoxhes dhe Komunizmit.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •