Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 34 prej 34
  1. #21
    yep Maska e Izadora
    Anėtarėsuar
    11-09-2008
    Vendndodhja
    ne zemren e atij qe ka "zemer"
    Postime
    8,793
    Mia po diskutohet per veset dhe huqet , jo per talentin apo dhuntit .

    Psh. Nqs babai eshte hajdut sa eshte probabiliteti qe femija te behet hajdut ?
    Jeto sot se neser nuk i dihet

  2. #22
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anėtarėsuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Citim Postuar mė parė nga Izadora Lexo Postimin
    Mia po diskutohet per veset dhe huqet , jo per talentin apo dhuntit .

    Psh. Nqs babai eshte hajdut sa eshte probabiliteti qe femija te behet hajdut ?
    Kete thashe dhe une ne fillim te postimit Iza, pastaj u hodha te ato qe trashegohen si talenti.
    Feelings change - memories don't.

  3. #23
    yep Maska e Izadora
    Anėtarėsuar
    11-09-2008
    Vendndodhja
    ne zemren e atij qe ka "zemer"
    Postime
    8,793
    Citim Postuar mė parė nga mia@ Lexo Postimin
    Kete thashe dhe une ne fillim te postimit Iza, pastaj u hodha te ato qe trashegohen si talenti.

    Po lexoja postimin tend per punen e piktures
    Mu kujtua nje humor durrsak , pasi i provuan te gjitha muzika, balet, sport ne momentin qe po hiqnin dore per te gjetur dhuntit e femijes se vet e pane tek pikturonte ( me sakte zhgarraviste ) muret e palllatit . Te dy prindrit filluan me furce boje duke pastru murin dhe me kenge duke i kenduar femijes se tyre piktor


    Ps. E vertet talenti deri diku trashigohet , huqet varet sesi rritesh , ambjenti .
    Ndoshta antari qe ka hapur temen ka dashur te pyes per dicka me gjere se huqet dhe veset . Muhabet jemi duke be :-)))))
    Jeto sot se neser nuk i dihet

  4. #24
    i/e regjistruar Maska e Nete
    Anėtarėsuar
    13-04-2009
    Postime
    8,688
    Them se trashegohen veset !

  5. #25
    i/e regjistruar Maska e Prudence
    Anėtarėsuar
    11-03-2008
    Postime
    2,419
    Psh njeri nga cunat e mi do patjeter te mbaje nje jastek mes kembeve kur fle,nje soj si I jati.

    Po ashtu I pelqen ti ferkojne kurizin njesoj si une si e vogel dhe e madhe.

  6. #26
    Creator Spiritus Maska e Dito
    Anėtarėsuar
    02-04-2004
    Vendndodhja
    Ne Bahēen time
    Postime
    3,882
    Ok eshte si thoni ju, pffff

    Ma sqaroni pakez: si ka mundesi qe nje femije del krimineli numer nje ne mbare shtetin, kur babai dhe Nena e tij Jane shembulli I lagjes. Apo thua te kete qene e levizshme e jema pffff.

    Pirdh se lirohesh del perfundimi.

  7. #27
    i/e regjistruar Maska e Prudence
    Anėtarėsuar
    11-03-2008
    Postime
    2,419
    Citim Postuar mė parė nga Dito Lexo Postimin
    Ok eshte si thoni ju, pffff

    Ma sqaroni pakez: si ka mundesi qe nje femije del krimineli numer nje ne mbare shtetin, kur babai dhe Nena e tij Jane shembulli I lagjes. Apo thua te kete qene e levizshme e jema pffff.

    Pirdh se lirohesh del perfundimi.
    shume shkurt i ke rene.Gjerat nuk jane te prera me thike.Tema eshte ne forem pyetje dhe pergjigjen e ka PO ,perderisa kemi plot shembuj nga eksperienca jone.
    Te behesh kriminel nuk themi dot se eshte ves sepse ka te beje sh me karakterin qe formon dhe deformon individi gjate jetes se tij.Nje shembull te asaj qe the ti kam pas une shok klase ne fillore qe tani eshte bere per ramet pas '97.Aq i vogel vinte nje femije i bute dhe me sh si vajze ne sjellje.Prinder intelektual edhe ne gjendje (dmth per kohen e partise se punes kishin poste sh te mira).Kur ndroi rregjimi dhe ky ishte adoleshent, shoqerohej me nje komshi te vetin me te madh ne moshe,bicim ēakmaku ne tip por jo horr.Filloi te behej sh me i hedhur edhe i rafinuar ne sjellje me femrat.Edhe nga mesimet ra.Por vetem kaq.Ne 97 u klasifikua ne nje nga bandat e Vlores dhe kur e kishin nisur per te bere ndermjetesin midis tyre....e ekzekutoi pala kundershtare.(nderkohe komshiu -shofer ai qe kishte ndikuar dashur pa dashur qe ky djale te rritej para kohe dhe ti pelqente vetja nuk pati te beje kurre me bandat).
    Tani i kujt eshte faji?A ta quajme ves?Mendoj se ka lidhje direkt me edukimin dhe kontrollin qe ushtron familja tek femija.Se pari ai ishte sh i perkedhelur,se dyti duhej ta pengonte familja sa ishte ne kohe per tu shoqeruar me nje djale qe si lidhte as mosha,as eksperienca,as kerkesat.

    Tani vesi eshte dicka karakteristike per cdo individ.Mund te kesh te trasheguar por nderkohe ne jete krijon edhe vese teresisht te tuat.

    ...tani une mund te pranoj edhe shpjegimin qe femija imiton prindin ne sh gjera dhe duket sikur i ka te trasheguar...por nga nje shembull i imi dal serisht tek trashegimia.Kur ulesha per te ngrene gjithmone ne karrike nje kembe e zija nen vete...dhe ndihesha rehat...sa me komenton nje dite ime me dhe me thote se...beja fix te njejten gje si njera nga hallat e mia(te cilen une s'kisha si ta imitoja se e takoja sh rralle).

    i rashe ca gjate he

  8. #28
    Creator Spiritus Maska e Dito
    Anėtarėsuar
    02-04-2004
    Vendndodhja
    Ne Bahēen time
    Postime
    3,882
    Rastesi, koicidence, normalitet, humanoid, logjike, etc pra kjo eshte pergjigja qe te pershtatet per veprimet e tua imituese ndaj hallave.

  9. #29
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-01-2004
    Vendndodhja
    diku
    Postime
    1,545
    njeriu lind si mrekulli por nuk mbahet mend si itille kur ritet.

    1-nje femije kur lind trashegon fizikisht , shpirterisht dhe menderisht mekatin [ joperfeksionin ] ose keqen .

    2-teksa ritet ,pavaresisht nga edukata dhe perkujdesja prinderore ,femija perfiton nje karakter te ndikuar nga mekati duke u theksuar ose manifestuar karakterin e prinderve te tyre te fituar gjate viteve por edhe te trasheguar gjenetikisht .

    ne baze te llogjikes mund te themi qe nje baba ose nje nene e shthurur te dhene pas mekatit te imoralitetit , patjeter qe do percjellin te femija e tyre te njejtin gen , edhe nese e risin , ose nuk e risin vete , perseri femija kur te ritet do mekatoje ose me mire karakteri i tij do jete i theksuar si imoral .


    kjo eshte e padrejte , pasi njoh njerez qe urejne prinderit e tyre per ate qe jane ;

    urejne babane ose nenen pikerisht sepse shohin ne jeten e tyre te njejtin ves ose huq mekatar qe kishte njeri prej prinderve te tyre dhe ,pavaresisht se perpiqen te ndreqin ato vese dhe huqe ne jeten e tyre gjithmone deshtojne dhe perfundojne duke urreyer veten e tyre dhe prinderit e tyre .

    perpara Zotit cdo kush eshte pergjejes per jeten e tij qe manifestohet prej karakterit , por a nuk duhet te shohim qe karakteri trashegohet , ndertohet , krijohet krejtesisht nga ndikim i jashtem negativ dhe teorikisht ne vete si individ nuk jemi fajtor .

    vertet qe vijme ne kete bote si nje mrekulli por harrojme heret kete gje

  10. #30
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    21-01-2012
    Postime
    73

    Pėr: A trashegohet vesi , huqet ?

    Citim Postuar mė parė nga mia@ Lexo Postimin
    Keshtu besoja dhe une, por kam filluar te besoje qe ata prinderit nuk kane qene aq te mire si prinder gjersa ka dale gjembi. Nuk kane ditur ta edukojne, ose kane qen neglizhent ne edukimin e femijes. Te jesh njeri i mire, nuk te ben medoemos prind te mire.
    Besoj se sjelljet fitohen, dhe jo trashegohen. Femija manifeston, perveteson sjelljet qe shikon te te rriturit, sidomos prinderit..
    mia@ une nuk besoj se eshte ashtu,kam nje raste ne familje,prinderit jan shum te mire dhe kane 3 femije,dy nga ata kan deshtuar duke zgjedh rrugen e kece,kurse njeri femije doli ndryshe dhe shum jete te mire ka si ne filma,ce te 3-te jan rritur dhe edukuar nga njejtit prinder dhe ne nje frym familjare,por femijte bejne zgjidhjen e tyre dhe shoqeria ndikon shume ne rrugen e gabuar.
    '' Duaji tė gjithė, beso vetėm disa. Askujt mos i bėj keq''

  11. #31
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anėtarėsuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676

    Pėr: A trashegohet vesi , huqet ?

    Citim Postuar mė parė nga Hopee Lexo Postimin
    mia@ une nuk besoj se eshte ashtu,kam nje raste ne familje,prinderit jan shum te mire dhe kane 3 femije,dy nga ata kan deshtuar duke zgjedh rrugen e kece,kurse njeri femije doli ndryshe dhe shum jete te mire ka si ne filma,ce te 3-te jan rritur dhe edukuar nga njejtit prinder dhe ne nje frym familjare,por femijte bejne zgjidhjen e tyre dhe shoqeria ndikon shume ne rrugen e gabuar.
    Kurse une mendoj qe shoqeria ndikon kur familja "injoron" sjelljen e femijes, ose heq dore me mendimin qe nuk mund te bejne me asgje per ta kthyer ne rruge te drejte. Baballaret jane ata qe heqin dore te paret. E kam pare kete te ndodhi. Mund te jene njerez te mire, as nuk e ve ne dyshim, por nuk kane patur durimin e duhur me femijet per t'i edukuar.

    P.s E kisha ne pergjithesi jo per rastin tend.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga mia@ : 29-12-2012 mė 18:53
    Feelings change - memories don't.

  12. #32
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    19-02-2007
    Postime
    64

    Pėr: A trashegohet vesi , huqet ?

    kot s'ka mbet ajo fjala "e ka me te lerme"...une i besoje atije apo asaj vetije
    Miku

  13. #33
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    21-01-2012
    Postime
    73

    Pėr: A trashegohet vesi , huqet ?

    Citim Postuar mė parė nga mia@ Lexo Postimin
    Kurse une mendoj qe shoqeria ndikon kur familja "injoron" sjelljen e femijes, ose heq dore me mendimin qe nuk mund te bejne me asgje per ta kthyer ne rruge te drejte. Baballaret jane ata qe heqin dore te paret. E kam pare kete te ndodhi. Mund te jene njerez te mire, as nuk e ve ne dyshim, por nuk kane patur durimin e duhur me femijet per t'i edukugar.femijt,dhe femijte e din ligj

    P.s E kisha ne pergjithesi jo per rastin tend.
    Mia@ kur ben femiu mbi 20-tat e pa mundur eshte per prinder te kontrollon ku shkon apo me kend shoqerohet,ketu ligji mbi 18-tat prinderi nuk ka pergjegjesi per femijun dhe femiu e din ligjin dhe nuk lejon asnje nderhyrje/vendime te prinderve te perzihen ne jet tij apo saj,dhe keshtu marrin nje rrug te gabuar d.m.th vete bejne zgjedhjen per jeten e tyre,prinderit nuk kane faj as gisht aty.
    '' Duaji tė gjithė, beso vetėm disa. Askujt mos i bėj keq''

  14. #34
    i/e regjistruar Maska e Denata
    Anėtarėsuar
    26-06-2011
    Vendndodhja
    tirane
    Postime
    130

    Pėr: A trashegohet vesi , huqet ?

    Fėmijėt e vegjėl janė egoistė, edhe pse e dinė

    Ėshtė njė mister shkencor dhe njė dilemė prindėrore fakti sesi ndodh qė fėmijėt mėsojnė tė ndajnė gjėrat e tyre me tė tjerėt.

    Qė nė moshėn trevjeēare, fėmijėt e kuptojnė konceptin e drejtėsisė. Drejtėsia pėr ta ėshtė qė si njėri edhe tjetri tė marrė numrin e njėjtė tė gjėrave.

    Por nėse e lini drejtėsinė nė duart e njė fėmije, do ta shihni se ajo do tė zhduket, sepse fėmijėt e vegjėl kanė prirje t’i ruajnė sa mė shumė gjėrat pėr vete kur u ėshtė ngarkuar detyra t’ia japin ato edhe njė tjetri.

    Pėr shembull nėse i kėrkoni njė fėmije tė ndajė lodrat apo karamelet e tij me njė tjetėr fėmijė, ai me shumė gjasa do tė japė sa mė pak.

    Njė studim i ri po fillon tė zgjidhė ngatėrresėn e deritanishme tė krijuar mes njohjes dhe sjelljes te fėmijėt. Pėrfundimet janė tepėr tė befasishme: fėmijėt e vegjėl kur duhet tė ndajnė diēka me tė tjerėt e kthejnė situatėn gjithnjė nė favor tė tyre. Kur vjen puna pėr tė ndarė, fėmijėt nga 3 deri nė 6 vjeē janė shkencėrisht njė tufė e vėrtetė hipokritėsh.

    Nė ēaste tė caktuara ata janė tė sinqertė dhe tregojnė vetėdije. Ata e kuptojnė se po mbajnė mė shumė se ē’duhet pėr vete, shprehet Peter Blake, asistent profesor psikologjie nė Universitetin e Bostonit dhe bashkautor i studimit.

    Nė karakterin evolutiv, tė dhėnat e marra nga studimi mund tė na ndihmojnė shumė. Fėmijėt nė lidhje me dhėnien janė mė tė tėrhequr dhe mė shumė egoistė nė mėnyrė qė tė mbijetojnė dhe tė riprodhohen.

    Studimi u publikua nė revistėn shkencore “Plos One” nga Blake dhe kolegėt e tij tė Universitetit tė Harvardit dhe Miēiganit.

    Fillimisht shkencėtarėt i dhanė ēdo fėmije tė moshės nga tre deri nė tetė vjeē nga katėr letra ngjitėse tė pėrzgjedhura me shumė kujdes.

    Letrat ishin nė ngjyrėn e preferuar, kishin tė stampuar personazhin e dėshiruar nė mėnyrė qė fėmijės t’i pėlqente sa mė shumė. Kėrkuesit e nxitėn ndjenjėn e pronėsisė mbi letrat ngjitėse duke u thėnė fėmijėve se ato u pėrkisnin atyre.

    Mė pas, atyre iu kėrkua t’i shpėrndanin letrat me njė vajzė apo djalė tjetėr. Pastaj shkencėtarėt i pyetėn fėmijėt nė lidhje me sasinė qė duhet tė shpėrndante gjithsecili.

    Tė gjithė fėmijėt e ēfarėdo lloj moshe pranuan se ndarja duhej tė bėhej nė mėnyrė tė barabartė. Por kur erdhi ēasti qė ata personalisht tė ndanin letrat e tyre ngjitėse, fėmijėt mė tė vegjėl kishin mė shumė gjasa qė tė mbanin pėr vete mė tepėr.

    Pėr tė provuar nėse ky ishte apo jo njė problem i kontrollit tė impulseve, shkencėtarėt u bėnė fėmijėve njė test tjetėr tė projektuar se sa mirė ata mund t’i frenonin impulset.

    Kėshtu kėrkuesit u treguan fėmijėve njė pikturė tė diellit dhe u kėrkuan tė thonin tė kundėrtėn e asaj qė shihnin, duke vėrtetuar aftėsinė e frenimit tė impulseve.

    Nga pėrfundimet u zbulua se impulset nuk kishin aspak lidhje me vendimin e fėmijėve pėr tė ndarė sendet e tyre. Ndryshimi mė i madh qėndronte midis mėnyrės sesi fėmijėt folėn nė fillim tė kėrkimit, kur thanė se duhet tė ndaheshin sendet nė mėnyrė tė barabartė dhe me mėnyrėn sesi vepruan.

    Fėmijėt mė tė vegjėl folėn mė shumė pėr dėshirat e tyre, sesa pėr drejtėsinė qė duhej vendosur nė ndarjen nė mėnyrė tė barabartė.

    Nė njė eksperiment tė dytė, kėrkuesit e ndryshuan pyetjen. Ata pyetėn njė grup tjetėr sesa imagjinonin ata se do tė ndante fėmija tjetėr nga letrat e tij ngjitėse.

    Pavarėsisht faktit se fėmijėt e tė gjitha moshave e bėnė tė qartė se e kuptonin konceptin e barazisė nė ndarje, fėmijėt mė tė vegjėl parashikuan se ata do t’i mbanin sendet pėr vete, nė mėnyrėn e njėjtė siē veproi grupmosha e tyre mė parė.

    Fėmijėt e vegjėl nuk u pėrpoqėn aspak tė bėnin gjėnė e duhur, pėrkundrazi ata bėnė ēfarė dėshironin, pra i mbajtėn letrat e tyre pėr vete.

    Kėrkuesit dėshirojnė qė kėtė tendencė tė fėmijėve pėr tė njohur tė drejtėn, por tė vepruar sipas interesave tė tyre, ta provojnė edhe me fėmijė tė tjerė tė kulturave dhe shteteve tė ndryshme.

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •