Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  15-11-2004
  Postime
  83
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 2 postime

  Kushtet dhe mundsit pr t studiuar n Gjermani

  Kush krkon t studioj n Gjermani, duhet t informohet q n vendin e tij pr kushtet e udhtimit. Zyra Akademike pr t huajt verifikon nse dikush ka plotsuar kushtet pr t drejtn e studimit n Gjermani.

  Njohuri t hollsishme pr pranimin, njohurit e nevojshme t gjuhs dhe dokumentet q duhen sjell me vete i jep Akademia Gjermane pr Kmbimet me Jasht Deutsche Akademische Austauschdienst (DAAD). Kini kujdes, disa nga dokumentet duhet t jen t prkthyera dhe t noterizuara.
  Reforma e Bolonjs.

  N vitin 1999 ministrat e Arsimit t 29 vendeve evropiane vendosn q t krijonin sisteme t njsuara t shkollave t larta n t gjith Evropn. Nj nga pikat e planit pr t arritur kt ishte futja e studimeve n nivelin bachelor dhe master. Aktualisht, 40 vende evropiane marrin pjes n kt reform t shkollave t larta. Deri n vitin 2010 vendimet e marra nga ministrat duhet t viheshin n jet. Por meqense shum vende kan vshtirsi, i gjith procesi i reformave sht shtyr pr vitin 2020.

  Kurset gjermane (Njohurit e gjuhs)
  Kush dshiron t studioj n Gjermani dhe nuk ka marr vendim t ndjek nj deg q zhvillohet n gjuhn angleze, duhet t dshmoj njohurit e gjuhs gjermane. Pr kt ka provime t ndryshme, si pr shembull DSH, Provimi i gjuhs gjermane pr studentt e huaj q hyjn n nj shkoll t lart. N vendin e lindjes, mund t jepet provimi TestDaF (Provimin e gjermanishtes si gjuh e huaj). Kush shkon n nj shkoll gjermane ose ka dftesat e gjuhs nga Instituti Goethe, nuk ka nevoj ta jap provimin. Kurse t gjuhs gjermane me certifikatat prkatse ofrojn si universitetet gjermane ashtu edhe institutet Goethe n t gjith botn.

  Dual Career Service
  Ai q sot krkon t shkoj n nj institut si shkenctar apo specialist krkimor, duhet ti bj planet mir. Kshtu, pr shembull, n shum universitete gjermane jo vetm q ofrohet kujdestari pr fmijt, por gjendet edhe nj vend pune pr bashkshortet/t. Vendi i puns mund t jet n universitet apo n nj firm kooperuese.

  Studime duale
  Disa shkolla t larta n bashkpunim me firma t caktuara ofrojn nj sistem dual studimi. Kjo do t thot q studimi dhe specializimi n praktik lidhen me njra-tjetrn. Ai q prfundon studimin dual, mund t marr dy dshmi: at t shkollimit profesional dhe at shkencor.

  Universitetet elitare
  N Gjermani ka nnt universitete elitare, t cilat marrin para nga buxheti publik pr t ushtruar krkimet shkencore dhe pr t br planet pr t ardhmen. Kjo e ashtuquajtura Nism ekselence nisi n vitet 2005/2006 pr t nxjerr n pah universitete t caktuara dhe pr ti br ato t afta n konkurrencn ndrkombtare. Ndr universitetet elitare bjn pjes Universiteti Teknik i Mynihut (TU Mnchen), Universiteti Ludvig Maksimilan n Mynih (LMU Mnchen), Shkolla e Lart Teknike e Ahenit (RWTH Aachen), Universiteti i Lir i Berlinit (FU Berlin) si dhe universitetet e Hajdelbergut, Gtingenit, Karlsruhes, Frajburgut dhe Konstancs.

  Shumllojshmria e degve
  Ai q deri tani ka studiuar n Gjermani pr t marr titullin magister, pr t marr diplom apo njohjen e msimdhnies, sht dashur ti zgjedh vet degt q studion. Pr t marr magister duhet t zgjidheshin tre deg, pr provimin e shtetit dy dhe pr diplom nj deg. Me futjen e studimeve n nivelin bachelor dhe master zgjidhet n parim vetm nj deg. Por shum universitete ofrojn kombinime degsh, t cilat plotsojn njra-tjetrn nga ana tematike ose i prgjigjen nevojave t ekonomis. N kt mnyr ka lindur nj numr i madh degsh studimi, dhe numri i tyre do t rritet edhe m shum. Nj vshtrim mbi to e jep faqja e internetit www.hochschulkompass.de.

  Studimi n distanc
  Ndjekja e studimeve pa qen i pranishm n shkoll bhet gjithnj e m interesante pr ata q edhe punojn. Disa deg studimore jan ngritur si studime online, t cilat pjesrisht mund t ndiqen edhe n bashkpunim me shkollat e larta jasht Gjermanis. Nj nga universitetet n distanc sht ai n Hagen, n Landin e Renanins Veriore Vestfalis, i prqendruar n degt ekonomike. Lnda msimore drgohet online. Studentt jan vazhdimisht n kontakt me docentt. Degt e studimit jan t hapura edhe pr studentt jasht Gjermanis.

  Ndihmat financiare
  Ai q nuk vjen me burs n Gjermani, duhet t dshmoj se ka t ardhura t mjaftueshme financiare pr t paktn nj vit. Kjo do t thot q t dshmoj se ka n numrin e llogaris bankare 8 000 euro. Ndihma shtetrore pr studime jepen vetm pr gjermant ose n raste t caktuara edhe pr studentt nga vendet e BE-s. Nprmjet Ligjit pr ndihmat studimore federale (shkurt BAfG) studentt q nuk mund t financohet nga prindrit gjat studimeve mund t mbshteten financiarisht nga shteti. Kush bie n nevoj financiare, mund t krkoj kshilla tek shrbimet studentore (Studentenwerken) ose komunitete universitare.

  Diploma universitare
  Nse si kusht pr t marr nj vend studimi krkohet q t jet kryer nj studim paraprak, ather duhet treguar diploma pr kt. N Gjermani aktualisht si diploma njihen bachelor, diploma, magister dhe provimet e shtetit.

  Regjistrimi (Immatrikulation)
  Pr degt q krkohet t studiohen, duhet br regjistrimi n Shkolln e Lart prkatse. Parimisht do student sht i lir t zgjedh shkolln e tij dhe docentt. Universitetet private, shkollat e artit dhe t muziks si dhe shkollat e sportit vendosin n baz t provimeve, ose t bisedave nse nj kandidat pranohet apo jo. Pr deg studimi shum t krkuara ekzistojn procese przgjedhjeje t caktuara, t cilat shpesh bazohen n notat e maturs. Kush krkon t regjistrohet duhet t plotsoj formularin prkats, duhet t ket dshmin e njohurive t gjuhs gjermane (pr degt n t cilat studimet bhen n gjuhn gjermane), duhet t ket nj vrtetim t Shkolls s Lart nga vendi i vet, nse ka filluar q atje me studimet, si dhe t ket sigurimin shndetsor. Prve ksaj duhet br edhe pagesa e semestrit, q sht pjes e regjistrimit.

  Numerus Clausus
  Nse n nj deg t caktuar studimi ka m shum kandidat sesa ka vende studimi, ather vendoset nj Numerus Clausus. Vetm kandidatt q arrijn nj not t caktuar mature, mund t marrin t drejtn e studimit. Meqense studentt e huaj vijn n universitetet gjermane shpesh nprmjet programeve t kmbimit ose bursave, pr ta nuk vlen n kt rast Numerus Clausus, por rregulla t tjera pr fitimin e s drejts s studimit.

  Shrbimet studentore
  58 shrbime studentore (Studentenwerke) kujdesen n Gjermani pr problemet sociale t studentve. Ato administrojn konviktet, financojn mensat, ofrojn kujdes pr fmijt dhe punojn pr t mbrojtur interesat e studentve n politikn pr shkollat e larta. Ata ndihmojn studentt n fushn e financave dhe at kulturore.

  Tarifat e studimit
  Shrbimet studentore financohen ndr t tjera edhe nga pagesat e semestrit. Ky kontribut financiar shrben edhe pr t mbuluar kostot e administrats t universiteteve si dhe pr shprblimin social t prfaqsuesve t studentve, AStA. Pagesa e semestrit bhet nga t gjith studentt gjat regjistrimit n universitet. Prve tarifave t studimit, disa lande gjermane n varsi nga universiteti kan futur edhe tarifat e shkollimit, q mund t arrijn deri n 500 euro pr semestr.

  Sigurimi shndetsor
  Studentt jan t obliguar te ken gjithashtu nj sigurim shndetsor (Auslandskrankenversicherung fr Studenten) para se te regjistrohen n universitet. Nj sigurim t till mund ta gjeni n web faqen: www.mawista.com - nj nga kompanit m t preferuara pr sigurimin shndetsor t studentve n Gjermani!

  Bursa e vendeve t studimit
  N degt shum t preferuara krkesa sht e madhe dhe universitetet duhet t przgjedhin midis kandidatve t shumt. Studentt kandidojn shpesh n disa universitete njkohsisht dhe presin aprovimin e shkolls s favorizuar. Nse ata kan marr lejen e studimit nga nj universitet tjetr dhe presin deri n fund q t marrin lejen e studimit nga universiteti i preferuar, ather vendi i par i studimit mbetet i bllokuar deri pak para fillimit t semestrit, kur lihet i lir pr t interesuarit e tjer. Pr t krijuar nj ide n cilat universitete dhe pr cilat deg ka ende vende t lira studimi, sht krijuar nga Konferenca e Shkollave t Larta nj burs e vendeve t studimit. Ofertat e minuts s fundit gjenden para fillimit t semestrit t ri n: www.freie-studienplaetze.de.

  Studentt me aftsi t kufizuara
  Pr studentt me aftsi t kufizuara ekziston nj vend kshillimi n shrbimin studentor. Disa nga universitetet kan pajisjet e duhura pr studentt me aftsi t kufizuara, disa nga konviktet ofrojn vend banime pa pengesa. Prve ksaj, do shkoll e lart gjermane ka nj t ngarkuar me shtjet e studentve me aftsi t kufizuara. N disa nga shkollat e larta, studentt me dhe pa aftsi t kufizuara kan krijuar grupe n t cilat ofrohen kshillime dhe ndihma.

  Studentt me fmij
  Edhe studentt me fmij ndihmohen nga shrbimet studentore. Ato ndrmjetsojn pr banimin, kopshtet ose erdhet, q jan krijuar pr studentt. Universitetet, q duan t joshin shkenctart ose studentt nga e gjith bota ofrojn edhe kushte speciale t caktuara. Ndr to bjn pjes ndrmjetsimi i vendeve t kopshteve pr fmijt, i shkollave apo banesave. Informacione gjenden tek Zyra e Kmbimit Akademik me jasht (Akademischen Auslandsamt).
  Qendra e mirseardhjes pr studentt e huaj.

  Ai q vjen nga nj vend tjetr n universitetet gjermane, mund t marr ndihm dhe kshill edhe tek Zyra e Kmbimit Akademik me jasht (Akademischen Auslandsamt) e universitetit t caktuar, sa i prket formaliteteve dhe proceseve n universitet. Prve ksaj disa universitete kan qendrat e mirseardhjes, t cilat informojn studentt e huaj me informacionet e nevojshme dhe u ofrojn atyre t ashtuquajturit Buddies. Kta jan student q ndihmojn t sapoardhurit pr tu ambientuar me qytetin dhe universitetin. Disa universitete ofrojn n fillim t semestrit jav speciale hyrse, me vizita n qytet dhe informacione pr vendin dhe njerzit q jetojn n t. Edhe degt e veanta organizojn aktivitete speciale pr t sapoardhurit.

  Kushtet e lejes s studimit
  Disa nga degt e studimit jan aq t preferuara saq kan kufizime t lejes s studimit. Pr studentt e mjeksis, vendimi pr lejen e studimit merret pr shembull me notn prfundimtar t gjimnazit. Pr t shprndar vendet e preferuara t studimit pr mjeksin ekziston Fondacioni pr lejen e studimit n shkolln e lart. N shumicn e rasteve aplikimi bhet n universitetin e preferuar. Cilat deg preken dhe si duhet t bhet aplikimi, msohet n universitetet prkatse. Pr t qen t sigurt aplikimi bhet n disa universitete. Vende studimi pr kandidatt e huaj shprndan Zyra e Kmbimit Akademik me Jasht pran secils shkoll t lart. Kush krkon t aplikoj n disa shkolla, mund ti drgoj dokumentet e lidhura tek Qendra e shrbimit dhe puns pr aplikimin e studentve ndrkombtar (assist). Dokumentet kontrollohen aty dhe drgohen n shkollat e larta t preferuara.
  Te mbrojme te drejtat autoriale. Te gjithe kunder plagjiaturave.

 2. Anetart m posht kan falenderuar strongman pr postimin:


 3. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  15-11-2004
  Postime
  83
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 2 postime

  Pr: Kushtet dhe mundsit pr t studiuar n Gjermani

  Per gjithe ju qe deshironi te studioni ne gjermani tek kjo faqja mund te gjeni me shume informacione ne gjuhen shqipe.
  Linku: http://www.studime-ne-gjermani.org/. Ndersa versioni ne Anglisht i kesaj faqeje ka me shume informacione!
  Te mbrojme te drejtat autoriale. Te gjithe kunder plagjiaturave.

 4. 4 antart m posht falenderuan strongman pr mendimin e shprehur n kt postim:

  Kunadhe Kelcyre (28-03-2015),martini1984 (28-03-2015),Sterlin ANGEL (28-03-2015)

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •