Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 38
 1. #1
  Emathia Maska e MaDaBeR
  Antarsuar
  20-05-2003
  Vendndodhja
  N do vend ku ka jet
  Mosha
  35
  Postime
  5,314

  Shqipri: Ndryshime n qeveri, Flamur Noka emrohet Ministr i Brendshm

  Ndryshimet ne qeveri

  N Shqipri kryeministri Sali Berisha emroi sot deputetin demokrat Flamur Noka ministr t Brendshm, post i cili kishte mbetur vakant pas zgjedhjes s zotit Bujar Nishani si president i ri i vendit. Zoti Noka, 41 vjecar, sht diplomuar pr mjeksi, profesion t cilin e ka ushtruar vetm tre vjet. E gjith eksperienca e tij n pun prmblidhet n angazhimet n strukturat e partis demokratike, ku aktualisht sht dhe sekretar organizativ i saj.

  Prve emrit t zotit Noka, kryeministri i ka drguar presidentit Topi edhe emrat e tre ministrave t tjer t propozuar mbrm nga Lvizja Socialiste pr Integrim. Ministr i Jashtm i vendit do t jet Edmond Panariti, nnkryetar aktual i Bashkis s Tirans, i diplomuar n mjeksi veterinare, me nj karrier akademike, por pa asnj eksperienc t mparshme diplomatike. Ministri aktual Edmond Haxhinasto kalon tek ministria e Ekonomis.

  N ministrin e Shndetsis shkon deputeti i LSI-s, Vangjel Tavo, ku zvndson zotin Petrit Vasili, i cili rikthehet pr t mbuluar funksionet partiake. Jasht kabinetit qeveritar mbetet ministri i Ekonomis Nasip Nao, i cili pritet t rimarr funksionin e nnkryetarit t parlamentit.

  www.zeriamerikes.com
  Ndryshuar pr her t fundit nga MaDaBeR : 23-06-2012 m 17:08
  Pr inad t Djallit dhe Shqyptarvet, Zoti ka me mbajt Shqypnin m kamb me nder e me lumni

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-08-2006
  Vendndodhja
  askund
  Postime
  9,009
  Per nje gje i heq kapelen skraparlliut hallall te gjithe te tijet i futi ne ministrira
  hallall
  JO SEKS PARA MARTESE

 3. #3
  Emathia Maska e MaDaBeR
  Antarsuar
  20-05-2003
  Vendndodhja
  N do vend ku ka jet
  Mosha
  35
  Postime
  5,314
  Citim Postuar m par nga goldian Lexo Postimin
  Per nje gje i heq kapelen skraparlliut hallall te gjithe te tijet i futi ne ministrira
  hallall
  Perner, u dha munsin te gjithve te pakten 1 here. I lumt.
  Pr inad t Djallit dhe Shqyptarvet, Zoti ka me mbajt Shqypnin m kamb me nder e me lumni

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-08-2006
  Vendndodhja
  askund
  Postime
  9,009
  Citim Postuar m par nga MaDaBeR Lexo Postimin
  Perner, u dha munsin te gjithve te pakten 1 here. I lumt.
  E them pa ironi vlla
  i lumte
  JO SEKS PARA MARTESE

 5. #5
  Enraged Maska e Scion
  Antarsuar
  22-07-2008
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  2,296
  Jo me kot termi i Tosit, Levizja e Skraparllinjve te Inatosur haha
  What can be asserted without evidence, can be dismissed without evidence

 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  22-01-2011
  Postime
  2,425
  Citim Postuar m par nga Scion Lexo Postimin
  Jo me kot termi i Tosit, Levizja e Skraparllinjve te Inatosur haha
  skrapallinjte kane nje te mire, e duan shqiperine me shume se te tjeret.
  me mire te behen ministra skrapallinjte se sa ata qe jane me origjine bullgare apo greke.

 7. #7
  Kalors i Liris Maska e BlueBaron
  Antarsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  N Tironn e Ondrrave
  Postime
  5,046
  Citim Postuar m par nga MaDaBeR Lexo Postimin
  Ndryshimet ne qeveri

  N Shqipri kryeministri Sali Berisha emroi sot deputetin demokrat Flamur Noka ministr t Brendshm, post i cili kishte mbetur vakant pas zgjedhjes s zotit Bujar Nishani si president i ri i vendit. Zoti Noka, 41 vjecar, sht diplomuar pr mjeksi, profesion t cilin e ka ushtruar vetm tre vjet. E gjith eksperienca e tij n pun prmblidhet n angazhimet n strukturat e partis demokratike, ku aktualisht sht dhe sekretar organizativ i saj.

  Prve emrit t zotit Noka, kryeministri i ka drguar presidentit Topi edhe emrat e tre ministrave t tjer t propozuar mbrm nga Lvizja Socialiste pr Integrim. Ministr i Jashtm i vendit do t jet Edmond Panariti, nnkryetar aktual i Bashkis s Tirans, i diplomuar n mjeksi veterinare, me nj karrier akademike, por pa asnj eksperienc t mparshme diplomatike. Ministri aktual Edmond Haxhinasto kalon tek ministria e Ekonomis.

  N ministrin e Shndetsis shkon deputeti i LSI-s, Vangjel Tavo, ku zvndson zotin Petrit Vasili, i cili rikthehet pr t mbuluar funksionet partiake. Jasht kabinetit qeveritar mbetet ministri i Ekonomis Nasip Nao, i cili pritet t rimarr funksionin e nnkryetarit t parlamentit.

  www.zeriamerikes.com  Po Mulin ku e gjeti Sala per Minister te Brendshem ???!!!???

  Pak una ka PD per ate post !!! Bah ...
  Mund t shkpussh unat nga TIRONA, por kurr nuk mund t shkpussh TIRONN nga zemra e unave !!!

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  Elektoralizmi i Kryeministrit

  Artur Zheji

  Lexova me vmendje intervistn e deputetit demokrat Mark Marku. Brenda respektit pr integritetin e personit dhe t mendimeve t tij, t cilin e perceptoj pro nj PD-je edhe m t fort, edhe m elektorale, edhe m demokratike, ngritn krye disa perceptime t tjera, t kahershme dhe m t reja n llojin e tyre. Kto perceptime lidhen me liderin absolut t ksaj partie, Sali Berishn.

  Tashm, Doktori dhe Partia Demokratike, jan nj lidhje e pandashme. E tipit, si mishi me kockn. Dhe kocka apo ashti, apo kollona vertebrale e ksaj partie, duam s’duam, sht ai, Sali Berisha. Duket emfatike po sht realiste dhe konstatim i drejtprdrejt.

  Sepse kush u shkput prej tij, u shkput n fakt nga partia, q mbeti gjithmon rreth tij. Aq sa mbeti, aq sa qndroi. Gjithmon e ‘rrezikshme’ dhe gjithmon parti e madhe dhe me pesh.Kushe braktisi Berishn, n vitin e zymt ’97, n fakt braktisi Partin Demokratike.Kushu kthye te Sali Berisha, u kthye edhe te Partia Demokratike. Pati shum prova dhe sprova pr t vrtetuar t kundrtn. Q ai dhe partia, jan dy entitete t ndryshme dhe t ndashme.

  Pati shum prpjekje, t respektueshme ose jo, ballore apo tinzare, pr t ndar Berishn nga Partia Demokratike dhe Partin Demokratike nga Sali Berisha. Mirpo asnjra prej tyre nuk funksionoi. Asnjher dhe pr asnj ast t vetm.

  Nuk mund t themi nse ishte apo sht mir apo keq, q ishte apo sht kshtu. Fakti historik mbi 20 vjear dhe i paprgnjeshtrueshm, sht kokfort. Me t mirat dhe me t kqijat e veta, me triumfet apo disfatat, me rrokje lartsish apo rrokullisje, me Pushtet apo Opozit, me konflikt apo paqe, duhet pohuar se kjo Parti Demokratike q njohim sot, pa Sali Berishn, ashtu si ishte dhe ashtu si sht, pa virtuozizmat apo defektet e tij, pa Sali Berishn pra, nuk mund t ekzistoj.

  sht pra nj rast unikal, q kapiteni sht edhe konstruktor, edhe bashkjetues i pandashm i anijes q e mbart n fitore apo n humbje, n detra t qet apo n vorbullnaja, n porte ekzotike apo rrughumbur n stuhira.

  N kt kndvshtrim, ku preferoj t jem vzhgues dhe si gazetar kam qen realisht nj vzhgues 20 vjear, Partia Demokratike duket si e derdhur n nj kallp bronxi s bashku me liderin e saj. Partia nuk ‘lirohet’ dot nga ai, themeluesi dhe kapiteni dhe ai, nuk lirohet dot nga partia. Anija e sukseseve apo humnerave, e fishekzjarrve apo e krcnimeve funerale.

  sht kjo nj gj e mir, e shndetshme dhe demokratike? Ndoshta po, ndoshta jo. Mirpo duke llogaritur vitet e mbajtjes s pushtetit dhe numrin e votave, nj gj sht e sigurt: ‘n realitetin shqiptar ka rezultuar e suksesshme!’

  Duket sikur Berisha sht gjithmon nj kat m lart se t tjert, diku n nj maj virtuale dhe i paprekshm nga pshertimat apo kontestimet e t paknaqurve. Kujdes, t paknaqurit dhe kritikt e t gjitha kohrave, si dhe mendimi i Pakics, n qerthullin e nj Shumice amorfe, jan padyshim t ngjashmit e mi.

  Por me fakte dhe shifra n dor, duke gjykuar politikisht dhe historikisht, askush nga Partia Demokratike, jasht, pa apo kundr Berishs, nuk e ka fituar dot betejn e madhe ndaj Berishs. sht ky nj frustracion pr sfidantt? Sigurisht q po. sht ky, t sfiduarit, nj trend q duhet t vazhdoj? Sigurisht q po.

  Partia Demokratike nuk sht nj pron e Berishs, kjo dihet dhe duhet t dihet. Por pa lidershipin, zgjidhjet, zgjedhjet dhe gabimet e Berishs, kjo parti do t ishte ndryshe. Do t ishte nj parti tjetr dhe askush nuk di t thot nse do t mund t fitonte dot ndonj pal zgjedhje, kjo parti tjetr, apo kjo parti e tjetrsuar.

  Sepse Berisha kur fiton, vrtet e aklamon i pari fitoren, qarkuar pasurisht me dafinat prkatse, por edhe kur humb, nuk ohet asnjher nga tavolina pa paguar ai vet faturn dhe kostot politike apo personale, deri n qindarkn e fundit.

  Sepse pr do gj q ndodh, pr faj t zgjedhjeve apo zgjidhjeve t tija, qofshin t gabuara apo t ngutura, Kryeministri prballet vet dhe drejtprdrejt me pasojat. N t mir e n t keq dhe pa fshehur kokn si struci. Cilsi t ciln, akoma askush nuk e ka n Partin Demokratike.

  Duke vlersuar edhe njher kriticizmin konstruktiv (me disa prjashtime emrash) t Mark Markut, mendoj se sht vrtet koha pr nj debat n Partin Demokratike. Nj debat t hapur, t prgjegjshm dhe t ndershm meritokratik. Por duke e prfshir dhe jo duke e prjashtuar Sali Berishn. Sepse, detyrohem ta prsris edhe pse perceptoj reagim mosaprovues, mishi nuk ndahet nga kocka n nj organizm t gjall.

  Nuk mund t ket nj rithemelim t Partis Demokratike, pa themelin dhe themeluesin Berisha. Sepse Partia Demokratike sht sot nj parti berishiste, sht e kot t kultivohen iluzione t tjera dhe krejt t ndryshme nga realiteti kokfort i fakteve kokforta dhe me qndrueshmri historike.

  sht ky modeli m i mir n konstitucionin e nj partie?! Personalisht do t preferoja nj struktur m t moderuar. Por t tilla nuk ka pasur apo ndoshta nuk gjinden m n Shqipri. Partit shqiptare jan partit e Njshit dhe sillen rrotull Njshit. Ky model q prfaqson sot Partia Demokratike sht nj lloj modeli q, ose pranohet si sht, ose pr ta ndryshuar duhet ta coptosh. Mirpo po e coptove, duam s’duam, ke marr rrugn e pashmangshme t Opozitarizmit.

  Ktu qndron edhe sekreti elektoral i Kryeministrit, mbajtja e jetgjatsis s Pushtetit, prmes drejtimit t tij. T vetm dhe t padiskutueshm.

  Sepse dje, sot apo nesr, ai, i vetm ka paguar dhe do t paguaj gjithmon deri n qindarkn e fundit faturat e kostove politike dhe personale. Ekuipazhi i anijes edhe mund t hip n varkat e shptimit, t ndryshme dhe t shumllojshme. Ndrsa Berisha, nuk ‘lirohet’ dot nga partia e tij.

  Keq apo mir, kjo sht fotografia e ktij realiteti politik.  mapo

  -  kush na sjell dhe mark markun cka ka shkrue

  ..

 9. #9
  Ja ku e ke brar,

  Marku: Ndryshimet n Qeveri kundr logjiks politike, sht koha pr nj akt rithemelimi t PD


  e Hn, Qershor 25th, 2012

  Deputeti i PD, Mark Marku

  Deputeti i PD flet pr qeverin, koalicionin dhe t djathtn.

  “Noka u shprblye pr prkushtimin ndaj PD e Berishs. Haxhinasto e Panariti, sipas parimit askush n vendin e vet”

  Marku: Berisha e Meta, prgjegjs q propozuan ish-bashkpuntor t Sigurimit pr President.

  Mark Marku i konsideron pa logjik politike ndryshimet e fundit n qeveri nga LSI dhe zvendsimin e Nishanit me Nokn nga Berisha. N nj intervist t tij pr “Panorama”, Marku shfaqet kritik ndaj filozofis s ndrtimit t qeverisjes prej dy liderve kryesor t koalicionit, ku askush nuk emrohet n vendin e vet.

  Deputeti i PD analizon marrdhniet e PD me koalicionin, thot se e djathta po humb prfaqsimin brenda PD dhe hedh iden e nj akti rithemelimi t ksaj partie.

  Z.Marku, me gjith zrat brenda maxhorancs q kan krkuar rifreskim t kabinetit qeveritar para zgjedhjeve t 2013-s, Kryeministri Berisha iu prgjigj me zvendsimin vetm t z.Nishani me z.Noka n Ministrin e Brendshme. Po ashtu pati nj rokad emrash n ministrit q i takojn LSI. Si i konsideroni kto zhvillime pas zgjedhjes s Presidentit?

  Flamur Ndoka sht nj funksionar i prkushtuar partiak dhe nuk m duket udi pse ai sht shprblyer pr prkushtimin ndaj PD-s dhe kryetarit t saj, zotit Berisha. Problemi nuk qndron tek emrat, por te logjika apo filozofia e ndryshimeve. Ndryshimet q bhen n vitin e fundit t qeverisjes, bhen pr dy arsye. E para, pr t treguar se nj maxhoranc nuk e ka humbur forcn e reagimit, se e ka ende aftsin pr t analizuar vetveten dhe se e ka vullnetin pr t’u vetkorrigjuar. E dyta, pr t treguar profilin politik t s ardhmes. Ndryshimi i fundit nuk i prgjigjet nj logjike t till. E njjta gj mund t thuhet edhe pr ndryshimet e bra nga LSI. Jan ndryshime emrash, jo rikonceptim i qeverisjes. Madje ato rikonfirmojn edhe nj her nj parim t liderve shqiptar pr sa i prket shprndarjes s ofiqeve: askush n vendin e vet. Haxhinasto, i cili ka nj formim n fushn e shkencave humane, shkon ministr i Ekonomis, Panariti, i cili ka nj formim ekonomik, shkon n Ministrin e Jashtme e kshtu me radh. E njjta gj sht ndeshur edhe m par, kur ka ndodhur q aktori t bhet ministr i Mbrojtjes, e jo i Kulturs, inxhinieri, ministr i Kulturs e jo ministr i Ekonomis, ushtaraku, ministr i Drejtsis… Edhe pse posti i ministrit sht funksion politik, do t ishte mir q kur sht e mundur dimensioni politik dhe teknik t kombinohen. Shoh pak logjik politike n kto emrime, pr t mos thn se ato shkojn edhe prkundr logjiks politike. Mendoja se Kryeministri Berisha, tashm i pakushtzuar nga numrat n Parlament, mund t bnte ndryshime m konceptuale.

  Maxhoranca sapo zgjodhi vetm me votat e saj Presidentin e Republiks, nj ministr t kabinetit, z.Bujar Nishani. Tani q procesi ka prfunduar, si e gjykoni rezultatin e saj dhe a mendoni se ky rezultat e favorizon t djathtn nj vit para zgjedhjeve t 2013-s, kur PD do t krkoj nj mandat t tret pr t qeverisur vendin?

  Si u pa edhe gjat procesit t zgjedhjes s Presidentit, aktort kryesor t politiks shqiptare kishin ardhur drejt ktij momenti politik me objektiva t prkundrt. PS dhe aleatt e saj synonin ta bnin t pamundur zgjedhjen e Presidentit, duke e uar vendin n nj kriz politike q do t sillte prarjen dhe rnien e maxhorancs. Qllimi kryesor i PD-s ishte zgjedhja e Presidentit dhe dshtimi i ktij skenari, ndrsa LSI kishte si qllim faktorizimin e vet nprmjet rolit q do t luante n dshtimin apo suksesin e njrit apo tjetrit variant. sht e qart se finaliteti i lojs politike presidenciale nuk ishte Presidenti n vetvete, por zgjedhja apo moszgjedhja e tij. Berisha u dshmua edhe nj her lojtar m virtuoz se t tjert, duke prfituar dyfish nga ky proces: zgjodhi Presidentin dhe konfirmoi koalicionin. Meta jo m pak.
  Por, edhe pse procesi ishte trsisht kushtetues dhe solli n krye t institucionit t Presidencs nj figur t nderuar si zoti Nishani, mendoj se secila pal ka humbur nga pak. Zoti Rama ka humbur rastin pr t dshmuar se prve refuzimit (t natyrshm pr do opozit), di t bj edhe gjra t tjera, si p.sh. t jap zgjidhje alternative pr vendin. Zoti Meta vrtet u faktorizua politikisht, por, edhe pse refuzoi kandidaturat me profil t fort politik dhe e orientoi procesin e zgjedhjes s Presidentit drejt profileve t ardhura nga shoqria civile, n fund votoi po nj kandidatur politike. Zoti Berisha e mbylli procesin e zgjedhjes s Presidentit pa kriz politike, por, me zgjedhjen e Nishanit, ai nuk ka arritur t’u prgjigjet pozitivisht krkesave t faktorit ndrkombtar, i cili bri jo pak prpjekje pr t potencuar nj kandidatur q nuk vinte nga radht e figurave politike t partive. Nga ana tjetr, edhe pse ka zgjedhur nj figur q respektohet jo pak brenda formacionit t vet politik, ai ka krijuar edhe nj her tjetr nj problem t karriers brenda PD-s, meqense zoti Nishani ishte m pak i kuotuar politikisht si kandidat pr President sesa disa figura t tjera t PD-s, q realisht kishin m tepr pesh prfaqsimi real, institucional, politik dhe simbolik se zoti Nishani.

  Dy kandidat jasht politiks dhan dorheqjen nga kandidimi pr postin m t lart t shtetit pr shkak t dyshimeve pr t kaluarn e tyre. Ju keni deklaruar vazhdimisht se duhet t hapen dosjet e ish-Sigurimit si nj zgjidhje morale pr shoqrin. Mendoni se kjo ide sht aktuale dhe sot e se maxhoranca duhet t’i jap nj zgjidhje ksaj shtjeje?

  Ajo q ndodhi me trheqjen e kandidaturave pr President t paraqitura nga maxhoranca, sht shum e rnd e tregon edhe nj her domosdoshmrin e hapjes s dosjeve. Nuk e kuptoj pse nj gj e till nuk merret seriozisht. Fakti q kandidatt pr president u shantazhuan, tregon se ata mund t shantazhoheshin edhe pasi t zgjidheshin n postin e Presidentit t Republiks. Mendoni nj President q sht i kushtzuar n nj form t till. Presidenti ka n dor vendime dhe informacione t rndsishme pr fatet e qytetarve dhe t vendit dhe nprmjet shantazheve ato mund t ktheheshin n t kundrt t qytetarve. Nuk duhet harruar gjithashtu se ish-bashkpuntor t Sigurimit t Shtetit mund t jen ose mund t bhen ministra, deputet, diplomat, funksionar t lart t shtetit dhe kjo e bn vulnerabl vet shtetin shqiptar. Pr kt arsye sht jetike pr vendin q t hapen dosjet, sepse duke u hapur dosjet s pari, ish-bashkpuntort e Sigurimit t Shtetit fitojn lirin e tyre, s dyti, vetm ather Sigurimi i shtetit pushon realisht s funksionuari dhe, s treti, institucionet e shtetit shqiptar nuk mund t jen t shantazhuara dhe t shantazhueshme. Ajo q ndodhi gjat procesit t zgjedhjes s Presidentit sht e uditshme, irrituese dhe i ngarkon me prgjegjsi propozuesit e tyre. Zoti Berisha si ish-president dhe Kryeministr, zoti Meta si ish-kryeministr dhe ministr i Jashtm duhet ta ken ditur implikimin apo mosimplikimin e secilit prej kandidatve n Sigurimin e Shtetit, sepse njri prej tyre ka qen ambasador dhe tjetri ministr. Ather, pse u gjetn pikrisht ata?

  Me zgjedhjen e Nishanit n postin e Presidentit, e djathta kontrollon pr her t par t gjitha postet kye t shtetit n Shqipri duke filluar nga kreu i shtetit e deri tek Bashkia e Tirans. A sht i drejt ky konstatim dhe si duhet ta trajtoj PD kt debat n opinionin publik n funksion t nj fitoreje n zgjedhjet e ardhshme?

  Sistemi politik shqiptar, por jo vetm ai shqiptar, i v shpeshher forcat politike n situata t ngjashme. Raste t tilla mund t jen fatlume, sepse nj forc politike mund ta ushtroj plotsisht vizionin e saj qeveriss pa pengesa artificiale, por, edhe fatkeqe, ngaq mungesa e ekuilibrit t pushteteve rrit mundsin pr abuzim. I shptojn ktij kurthi vetm ata lider politik dhe forca politike q e kuptojn se sa m shum pushtet t akumulosh, aq m i madh sht rreziku i humbjes s ktij pushteti dhe se nj hap e ndan ushtrimin e pushtetit nga uzurpimi i tij. Kapitalizmi demokratik sht sistem vetrregullues, q ka n thelbin e vet ekuilibrimin dhe kufizimin e pushteteve. Si t tilla i gjen zgjidhjet pavarsisht vullnetit apo forcs s aktorve q veprojn n kuadrin e tij. Pr kt arsye, prkimi q ju prmendni n pyetjen tuaj, rrit nevojn pr m tepr prgjegjsi n ushtrimin e pushtetit, pr m tepr qndrim kritik brenda forcave t pushtetit.

  Gjat negociatave pr zgjedhjen e Presidentit u vu re se peshn kryesore t vendimmarrjes e pati tryeza e kryetarve t partive t koalicionit dhe jo diskutimi brenda Partis Demokratike, si partia q ka prgjegjsin kryesore ndaj qytetarve q e kan votuar. A mendoni se po zhduket fryma kritike brenda PD-s dhe sa ndikon kjo n ngushtimin e bazs s prfaqsimit t ksaj partie n shtresat e elektoratit t djatht?

  Pr shkak t kompozimit t Parlamentit t dal nga zgjedhjet e 2009-s, pesha e LSI-s dhe e partive t tjera t vogla n koalicion ka qen e ndjeshme dhe n disproporcion me numrin e deputetve q ata kan n Parlament. Ky lshim q PD-ja ka br n favor t partive pjesmarrse n koalicion, ka qen nj nga faktort e qndrueshmris s koalicionit.
  Teorikisht i domosdoshm dhe praktikisht i dobishm, ky kompromis politik e ka dmtuar jo pak PD-n gjat ktij mandati qeveriss n nivelin e prfaqsimit. Edhe pse u konfirmua nga zgjedhjet e 2009-s si forca kryesore politike n vend, PD ka qeverisur thuajse si forc e barabart me LSI-n dhe aleatt e tjer. Gjat fushats presidenciale, nj gj e till u konfirmua qartsisht. Pesha e tyre ndikoi jo vetm n emrimin e kandidaturave jo politike t kandidatve pr President, por edhe t kandidaturave politike t ardhura nga PD-ja. Gjat procesit t zgjedhjes s Presidentit, pesha vendimmarrse e strukturave t PD-s dhe e Grupit Parlamentar ishte thuajse e pandjeshme, ndrkoh q tryeza e aleatve vendoste pr gjithka.
  Prve ksaj, me kalimin e viteve kan ndodhur edhe dukuri t tjera q e kan ndryshuar jo pak natyrn e PD-s. Fal ktyre ndryshimeve, ajo shfaqet sot si nj struktur politike dhe elektorale gjithnj e m solide, njhersh edhe m pak prfaqsuese. Gjat ktyre viteve, PD-ja ka br prpjekje pr hapje t vazhdueshme drejt shoqris civile dhe ka tentuar t’i bashkoj fraksionet e larguara m par, e, megjithat ajo ka shkuar drejt uljes s nivelit t saj t prfaqsimit. T ardhurit e rinj, por edhe t kthyerit, jan standardizuar dhe modeluar aq shum n prshtatje me modelin e sjelljes politike q t siguron mbijetesn n PD, sa e kan humbur mundsin pr t prfaqsuar nuanca ideore dhe shtreszime sociale q i prfaqsonin n nisje t karriers s tyre politike ose q do t duhej t’i prfaqsonin. Kshtu, ata kan dmtuar edhe veten, edhe PD-n.
  M shqetsues sht fakti se n PD prfaqsimi i t djathts sht br gjithnj e m fluid dhe m i parndsishm dhe kjo u duk edhe n procesin e fundit t zgjedhjes s Presidentit. Kandidaturat q nxori e djathta, ishin ose ish-bashkpuntor t Sigurimit t Shtetit, ose funksionar t regjimit, ose ish-komunist. Mendoni pr shembull q z. Zaganjori, i cili u paraqit si kandidatur zyrtare e maxhorancs n fazn e par, edhe pse n mosh relativisht t re, ishte pranuar n Partin e Puns n vitin 1988 dhe rezultonte i angazhuar n sistemin e Drejtsis s diktaturs. Nse bheshe komunist n fazn e konsolidimit t sistemit ishte disi e shpjegueshme, pasi angazhimi partiak ishte nj form kompromisi pr t mbijetuar n at regjim, t bheshe komunist n vitin 1988 ishte krejtsisht e pashpjegueshme: ose duhej t ishe i paaft pr t gjykuar, ose duhej t ishe shum i lidhur me regjimin. Nuk ka arsye q edhe sot, 20 vjet pas rnies s diktaturs, nj forc e djatht t shkoj vazhdimisht drejt figurave t lidhura me diktaturn komuniste, ashtu sikurse nuk ka kuptim q figura t tilla t pranohen pa kurrfar rezistence nga nj forc e djatht. Kt duhet ta korrigjoj PD-ja n t ardhmen, dhe marrdhnia me shtresat e djathta duhet t ridimensionohet, pasi ajo nuk mund t ushqehet m nprmjet retoriks. Nse kjo nuk ndodh, n terrenin tradicional t elektoratit t saj t djatht mund ta shtrijn ndikimin formacionet e reja t krijuara rishtas apo q do t krijohen n t ardhmen.

  N kushtet kur brenda PD ka pak debat dhe strukturat e ksaj partie pothuajse nuk mblidhen, far mendoni se duhet t ndryshoj kjo maxhoranc n aksionin e saj politik dhe qeveriss pr t rritur shanset e fitores s nj mandati t tret qeveriss?

  PD po e prmbyll periudhn e saj postkomuniste dhe mendoj se ka ardhur momenti pr nj bilanc dhe nj vizion. Gjat ktyre viteve ajo ka qen forca kryesore transformuese e vendit dhe ky bilanc nuk mund t mohohet nga askush, ai sht tashm pjes e historis s Shqipris. Kjo gjithashtu nuk mund t shrbej as pr t mbuluar problemet e krijuara gjat ktyre viteve. Prgjegjsia q buron prej ktij bilanci pozitiv, por prej ksaj problematike, e bn t domosdoshm nj moment reflektimi pr PD-n si forca kryesore e s djathts n Shqipri. Si parti e krijuar n rrethana t caktuara historike, ajo i bart edhe pasojat e ktyre rrethanave, dhe si do forc politike e ka t domosdoshme prshtatjen me rrethanat e reja.
  Mendoj se ka ardhur momenti i nj akti rithemelues t PD-s. Me akt rithemelues kam parasysh at q ka ndodhur me formacionet politike t majta dhe t djathta n Franc, Itali, apo n demokracit e tjera perndimore, sa her ka lindur nevoja pr rivitalizimin e formacioneve politike. Rithemelim nuk do t thot humbje e identitetit politik, por riprcaktim identiteti. Akt rithemelues nuk do t thot t’i hedhsh tej asetet q ke, as ta shndrrosh partin n koleksion figurash politike q kan qen n PD dikur. Akt rithemelues sht nj rikonceptim thelbsor i programit, i figurave t prfaqsimit dhe i vizionit politik t PD-s dhe s djathts shqiptare, nj rikonceptim trsor i marrdhnieve me elektoratin dhe shtreszimet e prcaktuara, nj rikonceptim i raporteve me faktort brenda dhe jasht sistemit politik shqiptar, nj rikonceptim i komunikimit politik. Rithemelimi si akt ruan at far sht m progresive dhe m e qensishme n kt formacion politik dhe thith at far sht m jetike pr t ardhmen e saj dhe q i mungon pr momentin.
  Natyrisht nj gj e till nuk mund t bhet menjher, por q t ndodh, duhet para s gjithash t hapet debati politik brenda dhe jasht PD-s. Deri tani debati pr PD-n sht br jasht PD-s dhe nga ata q, ose kan ikur nga PD-ja pr shkak t konflikteve t brendshme, ose q nuk kan arritur t gjejn nj pozicion brenda PD-s dhe s djathts. Do t ishte shum e shndetshme pr PD-n, por edhe pr sistemin politik shqiptar, q ky debat t kthehet edhe brenda PD-s. Nse deri tani disiplina dhe rregulli politik kan qen jetik pr ekzistencn e koalicionit dhe t koherencs s brendshme t PD-s pr shkak t momenteve t vshtira politike q kemi kaluar dhe pr shkak vshtirsis s manovrimit me nj numr shum t kufizuar deputetsh, tani e tutje kjo disiplin mund t shndrrohet n dika degraduese. Mendoj se PD mund t’i kombinoj fare mir prpjekjet pr nj mandat t tret me prpjekjet pr rikonceptimin e vetvetes duke iu ofruar qytetarve shqiptar si nj alternativ e re, shpresdhnse, konkurruese. Prvoja e ka treguar q ato forca politike q nuk e kuptojn ndryshimin e realitetit, ose nuk e ndiejn ern e ndryshimit, tejkalohen prej vet realitetit.

  PD erdhi n pushtet n 2005-n me premtimin kryesor pr t montuar sistemin e korrupsionit q ishte vendosur nga qeveria e mparshme socialiste. Si ju rezulton sot, pas 7 vitesh t ksaj maxhorance n pushtet, realizimi i ktij premtimi, ndrkoh q perceptimi i publikut ka ndryshuar shum pak?

  sht e vrtet q korrupsioni prbn ende nj rrezik pr shoqrin shqiptare. sht gjithashtu e vrtet se, pavarsisht prpjekjeve dhe rezultateve t arritura, ne nuk i kemi prmbushur pritshmrit e publikut pr luftn ndaj korrupsionit. Ne kemi ardhur n pushtet si forc antikorruptive dhe po e mbyllim mandatin e dyt qeveriss si forc e akuzuar pr korrupsion. Edhe pse shpeshher akuzat q bhen ndaj maxhorancs qeverisse jan t pabazuara, madje n shum raste thjesht shpifje q synojn njollosjen e imazhit t kundrshtarit, do t ishte e pandershme t’i shmangemi thelbit t problemit: korrupsioni sht nj dukuri gjersisht e prhapur n shoqrin shqiptare dhe n administratn shtetrore. Ata q e kan studiuar thelbsisht kt dukuri, kan arritur n prfundimin se korrupsioni luftohet n dy nivele: e para duke zhdukur shkakun e tij, domethn duke i organizuar shrbimet ndaj qytetarve n mnyr t till q praktikisht t mos ket nevoj q dikush t paguaj pr nj shrbim pasi ai i ofrohet falas ose prkundrejt tarifs legale, shpejt dhe pa vshtirsi, dhe s dyti, duke rritur koston e tij, domethn duke e br sistemin legal efikas n at shkall saq akti i korruptimit t ishte nj akt me pasoja t rnda si pr korruptuesin, ashtu dhe t korruptuarin. N nivelin e par, rolin kryesor duhet ta luaj qeveria, ndrsa n nivelin e dyt sistemi juridik. N nivelin e par t lufts ndaj korrupsionit gjrat kan lvizur ndjeshm, por megjithat rezultatet nuk jan shum t knaqshme. N nivelin e dyt gjendja dihet. Nse duam t prballemi me efikasitet me dukurin e korrupsionit, duhet t ndrmarrim nj reformim t thell t administrats shtetrore dhe t sistemit gjyqsor.

  Panorama

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  boke.. thx..
  po ku ke humbur or djal..
  te kemi nga me te miret ne forum..


  -------------


  qy mark marku disa gjera mir i analizon..

  psh kur thot per ..mundesin e shantazhimit .. qe mund ti behet dikujt qe ka qen spiun.. ne se ai behet zyrtar i larte..

  mirpo seli rozja.. (se ajo eshte shantazhusja.. se tjeret skan fuqi te shantazhojn.. ) shantazhon cilindo qe i del kunder..ka qen a ska qen spiun..

  ata i thon spiun kujdo qe nuk i rreshtohet ne falangen e vet..

  nejse..po ja cthot qy tjetri per problemet qeverisese..

  ...

  Prtej qeveris elektorale  Share


  Opinione Mrkur, Qershor 27th, 2012

  SAMI NEZA

  Pavarsisht se ditt e fundit jan kryer disa ndryshime ministrash n qeveri, sht e qart se nuk bhet fjal pr ndryshime q prekin thelbin e saj, aq m shum pr ndryshime t cilat synojn nj rishikim t performancs s disa ministrive, promovim t shum emrave t rinj n krye t dikastereve apo nj kontekst q synon t prek strategji elektorale t vitit q vjen.
  Megjithat, duket qart se pritshmria e publikut dhe e zrave m ndikim mes tij pr ndryshime m t thella n qeveri ka qen m e madhe. Dhe konteksti m i fort q vjen kryesisht nga jasht maxhorancs, por edhe brenda saj, ka t bj me thellsin e ndryshimit t qeveris. Sipas ksaj pritshmrie q artikulohet nga media t ndryshme, duhej q Berisha ta shtrinte edhe m gjat dorn mbi kabinetin e tij, duke mos u mjaftuar vetm me zvendsimin e vendit t lir t ministrit t Brendshm, por me ndryshime t mtejshme edhe te ministrat e PD-s. Pra, prtej kmbimit q kreu LSI me ministrat e vet, ndryshime t cilat nuk jan t motivuara shum me prmirsimin e cilsis s qeverisjes, por me nj marrveshje rotacioni brenda vet partis. N shtat vite qeverisjeje ka nj numr jo t vogl ministrash, megjithse brenda nj qeverie t vogl, q vetm kan shkmbyer kabinetet, por nuk kan dal prej kabinetit qeveritar. sht e logjikshme q t ket nj pritshmri pr zvendsime ministrash t ksaj kategorie, aq m tepr kur disa prej tyre jan prmendur pr afera korruptive apo konflikte interesi, t cilat, megjithse mund t jen verifikuar nga gjykatat n favor t tyre, srish kan kontribuuar n rndimin e perceptimit t keq t qytetarve pr ta ose pr qeverin. Prjashto dy-tre ministra, emrat e t cilve jan t lidhur me reforma t forta dhe ndryshime modeli n sektorin e tyre, te t tjert nuk ka kushedi far performance, e cila do ti bnte ata t paprekshm nga ndonj fshes e beft e Kryeministrit.
  Por, megjithat, Kryeministri Berisha duket se ka nj kndvshtrim t ndryshm prej ktij t argumentuar m sipr. M hert dhe m shum se nj her ai ka theksuar faktin se me disa prej ktyre ministrave n qeveri ka fituar zgjedhjet parlamentare t vitit 2009 dhe ato lokale t vitit 2011, e ka futur Shqiprin n NATO m 2008-n dhe ka arritur liberalizimin e vizave m 2010-n. Pra, si shihet, pr kabinetin dhe emrat e tij t preferuar n qeveri ka nj axhend makropolitike mjaft t pasur, pr tu pasur zili nga fardo kabineti qeveritar n kto 22 vitet e pluralizmit n vend. Po ashtu, Kryeministri nuk ka hezituar t deklaroj vazhdimisht se qeveria, pra dhe ministrat, kan qen t suksesshm n fushn e ekonomis. Jan ruajtur pr disa vite ritmet e rritjes ekonomike dhe ndrkaq, vitet e fundit t krizs europiane dhe botrore, Shqipria ka tregues makroekonomik pozitiv. Nuk ka pasur rritje t inflacionit, ka nj ulje t moderuar t rritjes ekonomike, ndrsa deficiti buxhetor e borxhi publik po mbahen n parametra t menaxhueshm dhe brenda kapaciteteve furnizuese t ekonomis shqiptare. Jan rritur t ardhurat pr frym t qytetarve dhe t ardhurat n buxhet shtat vitet e fundit jan dyfishuar, duke dyfishuar edhe buxhetin e shtetit krahasuar me vitin e fundit t qeverisjes s socialistve. Kto nuk jan pasoj vetm e avantazheve t prapambetjes, si e plqen The Economist t thot pr disa aspekte t ekonomive t Ballkanit, por thelbsisht pr shkak t modelit ekonomik liberal, t zgjedhur nga qeveria e djatht.
  Por, ndrkaq, vet kabinetet qeveritare t Berishs nuk kan ndryshuar pak. Gjat shtat viteve pushtet t s djathts sht ndrruar pes her ministri i Kulturs, katr her ministri i Jashtm, katr her ministri i Brendshm, tri her ministri i Mbrojtjes, tri her ministri i Arsimit, pes her ministri i Drejtsis, si dhe dy her ministri i Transporteve, tri her ministri i Ekonomis, katr her ministri i Shndetsis. Pra, ka pasur ndryshime edhe prtej prkufizimit t Berishs, q konsideron se postet qeveritare nuk jan vende shprblimesh.
  Mes mendimit se n qeveri duhen ndryshime dhe atij se qeveria nuk ka pse t ndryshoj, sht vshtir t zsh nj vend n mes, pasi t dyja ato jan kndvshtrime q prodhojn secila pr hesap t vet argumente t bollshme. Shum m e leht sht ti bashkohesh njrit prej tyre, pa pasur frik se e ke gabim. Por kjo nuk do t thot se po ashtu sht e leht t kalosh nga njra te tjetra pikpamje. Pikrisht kjo e fundit sht e pamundur, megjithse ka nj pik takimi mes t dyja qndrimeve, dhe kjo pik takimi sht n t ardhmen e afrt: cili prej ktyre qndrimeve e furnizon m shum nj projekt tjetr qeverisjeje nga e djathta.
  Nevoja pr ndryshime m t thella n qeveri mbahet m shum n kmb nga argumenti i zgjedhjeve t afrta parlamentare, t cilat kan nevoj pr profile t reja qeverisse, programe dhe barts t ktyre programeve q kan nevoj t eksplorohen. Me nj vshtrim t shpejt mendja t thot se ata q kan siguruar sukses prgjat gjith ktyre viteve mund t ken kapacitete pr t siguruar edhe nj fitore tjetr m 2013-n. Megjithse n politik m shum se kudo tjetr e shkuara sht indikator i fort pr t ardhmen. Por, kur bhet fjal pr rrethana q ndryshojn, do moment, e shkuara nuk prbn garanci, bile mund t mos prbj as model. Rezultatet e mira t qeveris mund t mos frymzojn m. Prball votuesve ndodhet nj mundsi tjetr, e cila nuk ka feedback, por mund t frymzoj.
  Zgjedhjet e ardhshme parlamentare ka shum mundsi t prodhojn skema t ndryshme gare nga ato t derisotmet. Ato skema do t krkojn t hyjn n loj edhe elemente me garanci t tjera nga ato q kan sot, ta zm shum deputet t maxhorancs. Kjo sht nj mundsi prej s cils nuk prjashtohet edhe opozita.
  Nse Berisha do ta shikonte si skenar t ardhshm nj prvoj t till q krkon promovime t mtejshme, kishte rastin dhe ende vazhdon ta ket pr t futur n sken emra t rinj q prballojn betejn politike.
  Pozicionimi i Berishs duke i qndruar me konservatorizm nj kabineti t qndrueshm mund t ket shum lidhje nse ka rol dhe sken pr promovimin e figurave t reja. Nga prvoja e tij nj kombinim me figura t reja dhe t vjetra siguron maksimumin. Por, nj figur e re ka koston e njohjes. Nse do t prcjellsh mesazhe n garn parlamentare, duhet q ato mesazhe ti vendossh n gojn e njerzve q krijojn besim. T sapoardhurit kan n dispozicion nj koh t shkurtr, m pak se nj vit deri n zgjedhjet parlamentare pr t arritur performancn e zyrtarve t rinj t qeveris n at pik sa t tjert tu besojn atyre.
  Por kjo on uj edhe m shum n argumentin se pse qeveria nuk mund t prfshihej n ndryshime t thella. T paktn gjysma e ministrave aktual t PD-s jan figura t sprovuara t ksaj partie. Prderisa argumenti elektoral sht edhe m i forti ndr argumentet q krkojn ndryshime t mtejshme n qeveri, pse u dashka q emra elektoral t zvendsohen me t tjer m pak t till?

 11. #11
  I love god
  Antarsuar
  23-02-2007
  Postime
  8,045
  veteriner minister i jashtem!

  ka rreshkit dhe sala pak

 12. #12
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  25-02-2012
  Postime
  690
  Citim Postuar m par nga drague Lexo Postimin
  veteriner minister i jashtem!

  ka rreshkit dhe sala pak
  haha nuk ka rreshkit hic ai ..ku ka me mir doktor bagetish kryediplomat po cfar duhet te bej ky njeri akoma qe te zgjoheni nga gjumi

 13. #13
  Anti Zombizem SigPunizem Maska e Duaje Siveten
  Antarsuar
  09-09-2007
  Postime
  3,698
  Citim Postuar m par nga cincinati5 Lexo Postimin
  haha nuk ka rreshkit hic ai ..ku ka me mir doktor bagetish kryediplomat po cfar duhet te bej ky njeri akoma qe te zgjoheni nga gjumi
  fare te keqe shihni ne kete mes, xhanem??

  Kur ai ka qene i zoti te bente diplomaci me kafshe, perse nuk qenka i zoti te beje me njerez???

  Perse i shihni gjerat kaq faqe-zi e bardhe???

 14. #14
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  25-02-2012
  Postime
  690
  Citim Postuar m par nga Duaje Siveten Lexo Postimin
  fare te keqe shihni ne kete mes, xhanem??

  Kur ai ka qene i zoti te bente diplomaci me kafshe, perse nuk qenka i zoti te beje me njerez???

  Perse i shihni gjerat kaq faqe-zi e bardhe???
  O DUJS ti mir e ke po nuk mer vesh dhija na tagjia..keshtu car me bo ,,,gallat.

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  tu a shikojme punen or shoqa..

  pastaj llomotisim..

  pse ne qe grijm ketu sallat mos jemi dhipllomuar gj per shkencat forumollogjike?

  jo..

  mir po.. punen po e qajm ama..

  lol

  apo jo o dragush rrush-ollaraj..

  .

  o po qy re..

 16. #16
  I love god
  Antarsuar
  23-02-2007
  Postime
  8,045
  perdore ndonjehere llogjiken Brar se te bo menja seli roze.

  pse bene burg baballaret tane qe te zgjidhet veteriner president dhe kriediplomat?

 17. #17
  Lazaratas Maska e Bel ami
  Antarsuar
  17-04-2002
  Vendndodhja
  Lazarat
  Mosha
  42
  Postime
  1,184

  Sulltani dhe Kabineti

  Celo hudher tarator
  ty te bej ambasador
  ...............................
  Ti Halim qe s'di kendim
  je vezir per arsim
  mbylli shkollat se na nxine


  Kjo poezi mu kujtua kur degjova se nje zooteknik eshte emeruar nga Kryeministri yne si kreu i diplomacise Shqiptare.Do te doja te ndaja me ju mendimin tuaj lidhur me kete ceshtje!
  ... E ku thuhene ne karte
  Fjalet e Gjuhes se Zjarrte!

 18. #18
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  17-01-2012
  Vendndodhja
  Rrefugjat ne vendin tim ...
  Postime
  991
  Citim Postuar m par nga drague Lexo Postimin
  perdore ndonjehere llogjiken Brar se te bo menja seli roze.

  pse bene burg baballaret tane qe te zgjidhet veteriner president dhe kriediplomat?
  Me ne fund o Drague !

  Sakrificat historike te shqiptareve , nuk mundet te "shperblehen" dhe te perfundojne ne mos ndryshimin per mire te puneve te kombit shqiptar vete !

  Plasem duke e kerkuar dhe plasem duke "llapur" , por vec vete degjojme ! Nderkohe qe Shqiperia ka djem te mencur , te zgjuar dhe te ditur sa nuk ka asnje komb tjeter (per fryme ) , te djathte , te majte dhe te paanshem !

  Perse duhet ta perfaqesoje veterineri ? Perse , Perse , Perse ?????
  Ndryshuar pr her t fundit nga violativo : 06-07-2012 m 06:25

 19. #19
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  17-01-2012
  Vendndodhja
  Rrefugjat ne vendin tim ...
  Postime
  991
  Citim Postuar m par nga Brari Lexo Postimin
  tu a shikojme punen or shoqa..

  pastaj llomotisim..

  pse ne qe grijm ketu sallat mos jemi dhipllomuar gj per shkencat forumollogjike?

  jo..

  mir po.. punen po e qajm ama..

  lol

  apo jo o dragush rrush-ollaraj..

  .

  o po qy re..
  Nuk ke se cfare i shikon "punen" ! Bitha vetem nje pune di te beje ........ sepse ne profesionin e diplomatit ai eshte vetem nje "bithe" dhe asgje me teper .........

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e Prudence
  Antarsuar
  11-03-2008
  Postime
  2,422
  Citim Postuar m par nga violativo Lexo Postimin
  Nuk ke se cfare i shikon "punen" ! Bitha vetem nje pune di te beje ........ sepse ne profesionin e diplomatit ai eshte vetem nje "bithe" dhe asgje me teper .........
  Pasi te DEgjosh ket histori do ta vleresosh punen e bithes.

  Ishin gjithe organet e trupit dhe I mburreshin nj-tj kush ishte me e rendesishmja.Jo jam une,Jo s'je ti.Degjoi by.. dhe foli: "Me e rendesishmja jam une tha".E pane me habi e qesendi dhe u shkulen gazit gjithe organet. "Jam u tha by..Keni per ta pare" ...edhe by.. U mblodh.Iku 1 dite,kaloi 2 e 3 plasen organet: "Aman by. Hapu",JO...by..."thoni qe jam me e rendesishmja"...Je,Je I thane vetem hapu.
  Keshtu qe, qe nga kjo histori ka dale shprehja "Bej ca me do by.."

  Ca pa lidhje me temen,mund ta fshini

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •