Close
Faqja 4 prej 12 FillimFillim ... 23456 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 80 prej 224
  1. #61
    Natyre e turbulluar... Maska e Robbery
    Anėtarėsuar
    03-11-2007
    Vendndodhja
    Firenze
    Postime
    1,449
    Mirembrema edhe ketu..
    https://www.behance.net/robberysk1100

  2. #62
    cherry blossom girl
    Anėtarėsuar
    14-05-2010
    Postime
    6,095
    mirembrema Robery

  3. #63
    Citim Postuar mė parė nga broken_smile Lexo Postimin
    pershendetje forumista qe jetoni ne itali

    kisha nje pyetje per ju, ne vecanti per ata qe kane nenshtetesi italiane. une u kujtova cik si teper vone dhe e bera kerkesen vetem para nje viti. sipas ligjit brenda dy viteve nga data qe eshte bere kerkesa ke te drejte te marresh nenshtetesine italiane. por dihet si eshte burokracia ketu, dhe ne qytetet e medha kjo procedure mund te zgjase edhe 5 vjet. mua me intereson me shume milano. problemi eshte se me duhet patjeter veres tjeter, pra nuk mund te pres me shume se nje vit tjeter dhe mendova te kerkoj ndihmen e nje avokati, meqe vete pertoj e s'kam kohe t'i futem ligjeve e te shkruaj ato lettere di diffida o richiesta per accesso agli atti qe me sa kam lexuar ne internet ndihmojne ne pershpejtimin e praktikes.
    nese ndonjeri nga ju ka patur nje eksperience te ngjashme, dmth ka kerkuar ndihmen e nje avokati ne lidhje me kerkesen per nenshtetesi, do isha mirenjohese nese do me tregonte eksperiencen e tij dhe ne ka patur sukses.
    Avokati nuk te hyn ne pune, vetem sa do te liroje nga paret.
    Me sa kuptova, kerkesen e ke bere per residenze.
    Brenda dy viteve autoritet duhet te te japin nje pergjigje jo se ke te drejte te marresh nenshtetesine. Pra marrja e nenshtetesise italiane nepermjet residenzes, eshte nje concessione, non un diritto!
    Nese ke lexuar online persa i perket le richieste di accesso agli atti ecc, atehere ndiq ato hapa.
    Si fillim, te ka ardhur kodi K10 ne shtepi?

  4. #64
    cherry blossom girl
    Anėtarėsuar
    14-05-2010
    Postime
    6,095
    Citim Postuar mė parė nga Bamba Lexo Postimin
    Avokati nuk te hyn ne pune, vetem sa do te liroje nga paret.
    Me sa kuptova, kerkesen e ke bere per residenze.
    Brenda dy viteve autoritet duhet te te japin nje pergjigje jo se ke te drejte te marresh nenshtetesine. Pra marrja e nenshtetesise italiane nepermjet residenzes, eshte nje concessione, non un diritto!
    Nese ke lexuar online persa i perket le richieste di accesso agli atti ecc, atehere ndiq ato hapa.
    Si fillim, te ka ardhur kodi K10 ne shtepi?
    ke te drejte Bamba, eshte nje concessione dhe brenda dy viteve duhet te me japin nje pergjigje, problemi eshte se kjo pergjigja vonon gjithmone. nese dokumentat jane ne rregull nuk besoj se do ma refuzojne kete concessionen. per rezidence e kam kerkuar. kodin k10 e mora, ne fakt nuk ma sollen ne shtepi por me email, dhe vetem pasi une i shkruajta nje email ufficio cittadinanze se per mendimin tim as qe do kujtoheshin po te mos i kisha shkruajtur une. ketu ne milano kane mbyllur dhe ufficio cittadinanze, dhe e vetmja menyre komunikimi eshte telefoni (linja del perhere e zene) dhe emaili (shyqyr emailave u pergjigjen). mah une po e provoj njehere, vetem mos me ngeli peng qe s'e provova. speriamo bene
    mesimi qe nxorra nga kjo gje, punen e sotme mos e ler per neser
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga broken_smile : 01-08-2012 mė 18:45

  5. #65
    Ok, tani hapi i dyte, dhe qe eshte ai me i gjati normalisht, eshte te thirresh ne Questura (ose Carabinieri) qe te bejne intervisten per te pare integrimin dhe situaten ekonomike.
    Normalisht ne momentin qe Prefettura fut ne sistem praktiken, automatikisht nisen kerkesat per opinionet e ndryshme: Questura, Tribunale & Comune
    Tribunale dhe Comune kthejne pergjigje e nuk vonojne, ndersa Questura vonon disa muaj, per te mos thene vite....
    Fillo me nje accesso agli atti (prefettura) per te pare se kush opinion mungon.
    Me pas, pasi te kesh marre te gjitha te dhenat qe te duhen, mund ti shkruash (diffida) zyres qe nuk ka derguar akoma opinionin.
    Kjo nuk eshte si diffida per rastin e kalimit te 360 diteve, por per mos kthim pergjigje brenda 30 diteve nga marrja e kerkeses se Prefektures. Aq eshte afati per zyrat publike per te perfunduar nje nen-procediment.
    Nese nuk kthejne pergjigje ose ku di gje une se cfare...kalohet pra ne Diffida e nese nuk pergjigjen as kesaj, kalohet ne denoncim tek Carabinieri.

    Mos te kesh frike fare ama, se nuk kane cfare te bejne.
    Per me teper te keshilloj te ndjekesh forumin: http://www.tuttostranieri.it/forum/f...sp?FORUM_ID=10

    Do humbesh pak kohe, ama te keshilloj te lexosh sa me shume se do gjesh cdo pergjigje qe kerkon.

  6. #66
    cherry blossom girl
    Anėtarėsuar
    14-05-2010
    Postime
    6,095
    rrofsh Bamba ate forum kam lexuar edhe une, me sa pashe aty mund te gjej edhe moduli te gatshme per accesso agli atti dhe diffida. dmth kete accesso agli atti une mund ta bej edhe tani, nuk duhet te pres te kalojne 730 dite apo jo?
    bobo kush i futet kesaj pune tani!
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga broken_smile : 01-08-2012 mė 19:10

  7. #67
    Citim Postuar mė parė nga broken_smile Lexo Postimin
    rrofsh Bamba ate forum kam lexuar edhe une, me sa pashe aty mund te gjej edhe moduli te gatshme per accesso agli atti dhe diffida. dmth kete accesso agli atti une mund ta bej edhe tani, nuk duhet te pres te kalojne 730 dite apo jo?
    bobo kush i futet kesaj pune tani!
    Po po, mund ta besh menjehere. Por jo me shume se nje here cdo 30 dite, plus
    duhet te presesh 30 dite pergjigjen.
    Futju punes se eshte me mire ti kesh vete gjerat e qarta, se sa ti thote dikush. Gjithsesi po pate ndonje pyetje, shkrepe!

  8. #68
    cherry blossom girl
    Anėtarėsuar
    14-05-2010
    Postime
    6,095
    Citim Postuar mė parė nga Bamba Lexo Postimin
    Po po, mund ta besh menjehere. Por jo me shume se nje here cdo 30 dite, plus
    duhet te presesh 30 dite pergjigjen.
    Futju punes se eshte me mire ti kesh vete gjerat e qarta, se sa ti thote dikush. Gjithsesi po pate ndonje pyetje, shkrepe!
    shume shume faleminderit per ndihmen tende Bamba

  9. #69
    Natyre e turbulluar... Maska e Robbery
    Anėtarėsuar
    03-11-2007
    Vendndodhja
    Firenze
    Postime
    1,449
    Miremengjes...broken, paē fat per keto burokracite zemer...
    Sa i urrej une aman..
    https://www.behance.net/robberysk1100

  10. #70
    cherry blossom girl
    Anėtarėsuar
    14-05-2010
    Postime
    6,095
    Citim Postuar mė parė nga Robery Lexo Postimin
    Miremengjes...broken, paē fat per keto burokracite zemer...
    Sa i urrej une aman..
    flm, do kem nevoje per shume fat me sa duket. hajt mo ho fatto 30 faccio pure 31

  11. #71
    Djalė Drenice Maska e Lexuesi_
    Anėtarėsuar
    18-06-2010
    Vendndodhja
    Ne vendin e ngjarjeve
    Postime
    6,014
    Me shume do funksiononte sikur te behej sakatimi i gjymtyrve te trupit per ata qe bejn keq. Ti shkurtohej gishti 2 gishta 3 gishta 4 gishta 5 gishta e dikur dora. Besoj qe qdo njeriut qe do ti kepusnin nje gisht apo ndonje gjymtyr ne trup nuk do te bente me kurr ndonje gje te keqe.

    Nese do merrte denimin me vdekje ai faktikisht do te ndihej i shpetuar.

  12. #72
    Natyre e turbulluar... Maska e Robbery
    Anėtarėsuar
    03-11-2007
    Vendndodhja
    Firenze
    Postime
    1,449
    O.o O.o O.o
    https://www.behance.net/robberysk1100

  13. #73
    Perjashtuar Maska e Deni_Boy
    Anėtarėsuar
    19-10-2005
    Vendndodhja
    Milano
    Postime
    2,322
    Mroma peppini

  14. #74
    Natyre e turbulluar... Maska e Robbery
    Anėtarėsuar
    03-11-2007
    Vendndodhja
    Firenze
    Postime
    1,449
    Deno kujdes kur thu mroma me keto tone...more vesh apo jo?
    https://www.behance.net/robberysk1100

  15. #75
    Kujt i kane derguar modulo ne shtepi e kujt me post elektronike...
    hajde ēbehet..., mua as qe ma varen trasten fare... ne kohen e qepes ta jepinin e basta!
    Ka te drejte kush thote qe eshte nje arritje por jo dhurate!
    Nuk eshte nje e "drejte" qe te vjen automatikisht, por qe eshte nje MERITE! Per ke mundohet te jetoje me ndergjegje te paster ne nje vend ku imorali dhe korrupsioni konsiderohen "furbo" ku vajzat posa u arrijne kembet ne toke nga karrikja drejtohen televizjoneve per velina e meshkujt i destinohen futbollit...
    Mirese vini shqiptare me nenshtetesi te dyfishte, shpetimtare te Italise, kontribuoni ne ēdo aspekt por krenare, pasi nuk na e falen por e fituam ate nenshtetesi, me sakrifica te panumerta.
    Midis nenshtetasve te "natyralizuar", neve jemi me te ngjashmit me italianet..., shiko sa jevgj qe
    as dine te flasin kane ate nenshtetesi...
    Pershedetje.
    Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

  16. #76
    cherry blossom girl
    Anėtarėsuar
    14-05-2010
    Postime
    6,095
    ne fakt jam e detyruar ta kerkoj nenshtetesine per tjeter arsye jo se dua une. te ishte per mua nuk mbaja asnje lloj dokumenti

    sot u cmalla me detin...sa e bukur eshte liguria

  17. #77
    Citim Postuar mė parė nga broken_smile Lexo Postimin
    ne fakt jam e detyruar ta kerkoj nenshtetesine per tjeter arsye jo se dua une. te ishte per mua nuk mbaja asnje lloj dokumenti

    sot u cmalla me detin...sa e bukur eshte liguria
    Duket qe sje e lindur buze Adriatikut...
    Pushime te kendeshme!
    Pershendetje.
    Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

  18. #78
    cherry blossom girl
    Anėtarėsuar
    14-05-2010
    Postime
    6,095
    Citim Postuar mė parė nga arbereshi_niko Lexo Postimin
    Duket qe sje e lindur buze Adriatikut...
    Pushime te kendeshme!
    Pershendetje.
    rrofsh, pushime te kendeshme dhe ty. por me duhet te te korrigjoj sepse deti adriatik eshte dashuria ime e pare, sigurisht i pazevendesueshme

  19. #79
    5 terre?

  20. #80
    cherry blossom girl
    Anėtarėsuar
    14-05-2010
    Postime
    6,095
    Citim Postuar mė parė nga Bamba Lexo Postimin
    5 terre?
    ncuk nga cepi tjeter, afer frances.

Faqja 4 prej 12 FillimFillim ... 23456 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •