Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 32 prej 32
  1. #21
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    22-01-2011
    Postime
    2,425
    Citim Postuar më parë nga Billy Joe Lexo Postimin
    turgut
    fajin e ka turqia, serbia dhe greqia. por demin qe ka bere turku askush s'e ka bere.
    sepse pevec se te shtrydhi per 500 vjet me radhe, duke te marre nizame, duke te detyruar ti paguash taksa, duke te konvertuar me dhune, ka goditur direkt ne mentalitetin e nje populli te tere, gje qe reflektohet fare qarte dhe tek truri tend.
    mentaliteti aziatik turk eshte i pranishem kudo ne shqiperi, qe nga rangjet anadollake me te larta, gjithe administrata aktuale turkoshake shqiptare, dhe deri tek tufat me idiote si puna jote qe i lepini sumen akoma turkut.
    un jam katolik por turqine e konsideroj si nje vend mik.

    jo vetem turqia por edhe nato po na dergon me dhune ne afganistan.

    konvertimi me dhune behet nuk behet me deshire. su u kristanizua amerika latine(duke vrare 7 mije vete ne dite)

  2. #22
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    05-03-2012
    Postime
    641
    Citim Postuar më parë nga Ziti Lexo Postimin
    un jam katolik por turqine e konsideroj si nje vend mik.

    jo vetem turqia por edhe nato po na dergon me dhune ne afganistan.

    konvertimi me dhune behet nuk behet me deshire. su u kristanizua amerika latine(duke vrare 7 mije vete ne dite)
    Hitchens contended that organized religion is "the main source of hatred in the world".

    Religion is "violent, irrational, intolerant, tribalism, and bigotry, invested in ignorance and hostile to free inquiry, contemptuous of women and coercive toward children", and that accordingly it "ought to have a great deal on its conscience".


    e di shume mire cfar eshte feja.

  3. #23
    e lagu se lagu

    zeni mend nga e kaluara e mos bini pre e eurforis fetare...si turku e si cdo perandori tjeter,domosdo qe do perdorte cdo mjet per te ber popujt tjer ti binden ideologjive e qellimeve te tyre pushtuese.

    turku beri e c'beri per 500 vjet,ku nuk i ecte me favore perdorte dhunen,gje normale...por sot jemi aq te lire,sa ti ndrrojme 100 fena e 100 parti,por te mohojme krijuesin e kesaj bote dhe kombin, vulen e identitetit tend,kete smund ta mohoni kurre sa te jeni gjalle.

    jet e mot shqiptarise...!!!
    Njerezit qe kafshojne doren e atij qe i ushqen,zakonisht lepijne kepucet e atyre qe i godasin.

  4. #24
    i/e regjistruar Maska e Sami Hyseni
    Anëtarësuar
    01-01-2010
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    857
    Citim Postuar më parë nga Darius Lexo Postimin
    Nuk jane vetem tregimet e priftit po jane shume dokumenta te tjera historike, kronika e fakte qe prej kohesh kane cimentuar faktin qe konvertimi masiv i shqiptareve ne fene islame eshte bere me nje dhune te papare (mbeshtetur ne menyren me djallezore nga kisha ortodokse greke dhe ajo sllave). Ska nevoje qe te veje pikat mbi i nje prift (megjithese nuk ka asgje te keqe pasi prifterinjte sidomos ata katolike jane njohur si kronikane te perkryer) sepse keto fakte jane ditur prej kohesh. Perdorja e emrit te Enver Hoxhes eshte sa qesharake aq dhe pavend per perdoruesin pasi urrejtje fetare ose jo nga Enveri, ky i fundit vinte nga nje familje hoxhesh dhe me e keqja, mund te mendohet qe thjesht eleminoi fene por jo qe krijoi falsitete ndaj islamit per te mbrojtur krishterimin. Madje po te lexohet me vemendje historia e viteve te para pas luftes, kleri katolik ishte ai qe u godit me ashper nga Enveri (per faktin e thjeshte qe ne mes te tij kishte erudite dhe intelektual te nje niveli shume te larte). Te njohesh historine e vendit tend dhe sidomos ta pranosh ate pa prapavija dogmatike fetare do te thote ta duash vendin tend dhe te kesh syte e hapur. Nese disave ju pelqen te enderrojne qe islami u shpernda ne vendin tone me deshire dhe u perqafua nga populli masivisht me deshire dhe sidomos, qe prania 500 vjecare e Turqise si pushtues ne vendin tone, na ruajti nga asimilimi greko sllav atehere kjo nuk eshte vetem miopi por keqdashje e vullnteshme dhe thike mbas shpine ndaj vendin e kultures tende. Rilindasit ishin te paret ata qe e kuptuan kete qerhtull te rrezikshem dhe bene cfare munden qe ta zgjonin popullin nga hashashi i injektuar prej plehrave te Turqise. Gjithe historia jone, sidomos ne 2000 vjetet e fundit eshte e mbushur me pushtues e shkaterrues, me barbare e agresore por 500 vjetet e Turqise jane katastrofa me e madhe qe ka pesuar ky vend. Eshte gjithe pikenisja e shkaterrimit te vlerave morale, kulturore e patriotike, eshte shkaktari kryesor i amullise dhe ndergjegjes qe vuajme sot, eshte shkaktari i mentalitetit skandaloz qe vazhdojme te ruajme. Te gjitha keto i kemi trashegim nga barbaret e Azise.
    Une i falem nderit tende, qe ke bere kete mund te me tregosh histori ketu. Ti jo se ke dashur te me informosh mua, per historine e popullit tone, por, duke qene aq shume i infektuar nga Islomofobia, nuk e ke kuptuar aspak qellimin e reagimit tim.

    Po ta perserise (nese deshiron, ta vizatoj), çdo shkrim, nga kushdoqofte, ne keto kohe te veshtira per popullin shqiptar, qe ka permbajtje nxitje-urrejtje nderfetare, me qellim perqarje te popullit, per mua nuk ka asnje pike vlere ai shkrim, e te mos flas per personin. Kuptove tani?
    Ndryshuar për herë të fundit nga Sami Hyseni : 08-06-2012 më 17:29

  5. #25
    i/e regjistruar Maska e Sami Hyseni
    Anëtarësuar
    01-01-2010
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    857
    Citim Postuar më parë nga qeveriablu Lexo Postimin
    E sipas teje si ndodhi islamizimi i shqiptareve.Mendon qe ishte proces paqdashes dhe ne baze te vullnetit.
    Ju besimtaret e sotem te islamit e shikoni cdo gje ne menyre idealiste,dijapazoni juaj nuk shkon me larg se ate cka ju thone lideret e juaj fetar.
    Jo ore naiv, jo...cdo ndryshim ne shoqeri ( si islamizimi ne mase i shqiptareve) ndodh si rezultat i dhunes dhe presionit.Njeriu shume veshtire nderron sjelljen,besimin vullnetarisht.Nuk duam te ndryshojme menyren e te ushqyerit edhe neqoftese na rekomandon mjeku per hire te shendetit tone,e lere me dicka me shume.Me se veshtiri ndryshojne modelet kulturore te sjelljes.Ndryshimi i permbajtjes se besimit bie nen kete.
    Presion nuk do te thote vetem "te ta vendosin thiken ne fyt", ishte e mjaftueshme per kohen qe mos te lene te punoje token,te vendosnin tatime mbi krye cdo dite,te kerkonin dhenie ne natyre,sjellje e ligjeve te reja qe jane te obligueshme si menyra e veshjes,ushqimit,marteses...marrja peng e femijeve,shkaterrimi i tempujve te vjeter dhe ndertimi i xhamive po ne ate vend,imponimi i besnikerise ndaj sulltanit,sotonizimi i gjith traditave te vjetra,tatime te vecanta ndaj jomuslimaneve...mosmundesija e ngritjes se akuzes ndaj muslimanit ndersa deshmija e nje jomuslimani nuk merrej parasysh - vetem kjo e fundit eshte e mjaftueshme qe te kalohet ne islam per njerezit qe donin te jetonin normal nen mbrojtjen e sistemit juridik te kohes.Perndryshe cdo harambash dhe bythgrisur nga Azija munde te vriste per piken e qejfit,sepse nuk ishe nen mbrojtjen e ligjit.

    Pra,kjo eshte fuqija qe ben ndryshimin (konvertimin) e jo dashamiresija,vullneti apo joshja nga bukurite e rralla qe permbante kurani
    Ti me bene te qesh koheve te fundit. Nuk di gje me shume (jo se, nuk je i afte per te ditur, por e bene me qellim) vetem ta perseritesh ate qe kahmoti e bene ne kete forum. Per ty mjafton qe ta shohesh se ka shkru nje mysliman dhe u be, duhet reaguar ndaj tij, se qfare ka shkruar, apo qfare qellimi ka shkrimi, ska rendesi...ha,ha...
    Nuk desha te reagoj ne postimin tende, por me detyroj ndergjegja qe se paku ta perkujtoj, se i njejti reagim vlen edhe per ty, qe i kam bere Darusit.

  6. #26
    i/e regjistruar Maska e Sami Hyseni
    Anëtarësuar
    01-01-2010
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    857
    Citim Postuar më parë nga mesia4ever Lexo Postimin
    Mos u ngut gjykoji edhe ti gjerat racionalisht, do ta kuptosh se feja islame ne 90% te rasteve eshte bere me imponim ne fillim, pastaj kur kane shtire ligjet dhe kane shuar cdo rezistence te shqiptareve ka filluar konvertimi 'me deshire' per shkak te parave e pushtetit qe u eshte dhene shqiptareve (gjenerata e dyte apo e trete pas pushtimit).

    A e jep ti ushtar femiun tend nje Perandorie qe te sulmon, apo kete do ta beje per shkak te presionit ndaj teje dhe ndaj familjes tende apo edhe ndaj fshatit e krahines. Te paret e tu ishin 'kaurre' e 'arnaute'. Le qe na mbyten po turqit na ngjiten emra percmues, bile disa nga ju ende i perdorni pa ditur se cka d.m.th. ato emra.
    E po mire, hajde po e marrim se une po e ndrroj emrin e mbiemrin, ne Mark Ndoci, pastej po konvertohem ne katolik. U kry. Tani e tutje jam Mark Ndoci, me besim katolik. Mirpo,... si te them...shpirti im, trupi im (mish e gjak), mendja ime, ndergjegja ime...qka ka tjera se nuk po me kujtohen tani...pra, personaliteti im ne teresi, mbetet i njejti. Prape, si katolik i sapo konvertuar, me emrin Mark Ndoci, nuk do ta urrej, ofendoj, nencmoj, perbuze...etj, kurre Besimin tjeter cofte ai Islam apo Ortodoks.

    Kupton tani? ...Mos me nervozo me shume, te lutem...

    P.S. Lexo reagimin tim ndaj Dariusit. Vlene edhe per ty...

  7. #27
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    14-01-2009
    Postime
    3,262
    Citim Postuar më parë nga Darius Lexo Postimin
    Shkrim interesant. Sidomos kjo pjesa me poshte



    Ta lexojne mire qorrat taliban te forumit qe me derdellisin per konvertim me deshire te shqiptareve ne myslimanizem apo qe i bejne duva Turqise qe na paska shpetuar nga asimilimi. Le qe kot flas une, gdheja mbetet gdhe.
    mo u bej aq naiv o njeri sepse nuk dmth se ajo cfar ke lexuar eshte e verteta,mos u beni si ata grat e kqia,lexoni nje histori te rreme e qe u pelqen menjehere e vulosni si te sakte,lexoni histori te vertete por nuk ju pelqen realiteti,menjeher e mohoni! dhe ajo cfar shihet qarte ne shkrimet tua: aq mllef ke ndaj muslimaneve saqe vetem ti nga mbrenda mund ta dijsh,kujdes se ste ben mire per shendetin

    ps kush eshte taleban per ty? shqiptaret musliman apo kush? si nje i ditur qe je( ja un e pranoi se ke dije,per X gjera,dhe them si i ditur qe je e jo "si i ditur qe shitesh-pra ste ofendoi por jam realist,e si nje i ditur qe je beso ste takon te vjellesh kaq vrere ndaj bashkekombasve tu vetem se besoin dic ndryshe nga besimi yt!

    me shnet!
    Jetë e rëndë.......!!!

  8. #28
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    11-06-2005
    Postime
    360
    Nuk dua ti dal ne krah Darius, por ka taleban ne tokat shqiptare, por nuk po e kuptoj a jan shqiptar ose jan arab, dhe ai nuk besoj se po shan myslimanet shqiptar qe jane per atdheun e tyre(shqipnin), por po flet per ata qe per arsye fejet i dalin ne krah nje pushtuesit te eger dhe shkatrrues i kombit shqiptar, gjithsecili ta mbaj fen qe ka, dhe mos te na thot qe ky pushtues apo ai tjetri ishin te mir per ne , se nuk ka pushtues te mir.
    Me plot te drejte flasim kundra serbis dhe greqis, por po harrojme shume shpejt krimet e turqis.
    per ate qe don ti shikoj fakted ka sa te duash, por dikujt nuk i interresojne fakted dhe e drejta,
    ka shum shqiptare te besimit mysliman qe e urrejne pushtuesin otoman, pra ata e lexojne historine, prandaj kurr mos ngatrroni fene me armikun, armiku ashte armike cfar do feje te kete.

  9. #29
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    25-09-2011
    Postime
    329
    Citim Postuar më parë nga Sami Hyseni Lexo Postimin
    "...tregimet e Priftit...etj. etj...".

    Tregimet e nje prifti te shek.XVIII-XIX??!!! Keto "tregime" i ka ditur me se miri Xhaxhi Enver.
    Edhe kesaj i thuhet "Histori ne fakte"...ppfff...

    Nuk jam as turkoshak, as qfardo qe t`thoni, por shqiptar qe i urren keto qellime te pista urrejtje-nxitese nderfetare ne popull, e sidomos nga nje i huaji.
    Nuk e di se qfare do te thote turkoshake por njerez si ti jane quajture turko-shqiptare!
    Me gjak Shqiptare dhe ndergjegje turke!

    Nejse vijme ne kohen e tanishme dhe mesojme per fene e paqes qe shume perflitet si dhe konvertimet me deshire lol

    http://www.zemrashqiptare.net/news/i...errshme!).html

    VINI RE NE FUND TE FAQES PARAQITET VIDJOJA, AJO ESHTE E HATASHME DHE SHIKUESIT DUHET TE JENE TE RRITUR TA SHIKOJNE!

    18+ ONLY

  10. #30
    Citim Postuar më parë nga Njoni-ch Lexo Postimin
    mo u bej aq naiv o njeri sepse nuk dmth se ajo cfar ke lexuar eshte e verteta,mos u beni si ata grat e kqia, lexoni nje histori te rreme e qe u pelqen menjehere e vulosni si te sakte,lexoni histori te vertete por nuk ju pelqen realiteti,menjeher e mohoni! dhe ajo cfar shihet qarte ne shkrimet tua: aq mllef ke ndaj muslimaneve saqe vetem ti nga mbrenda mund ta dijsh,kujdes se ste ben mire per shendetin

    ps kush eshte taleban per ty? shqiptaret musliman apo kush? si nje i ditur qe je( ja un e pranoi se ke dije,per X gjera,dhe them si i ditur qe je e jo "si i ditur qe shitesh-pra ste ofendoi por jam realist,e si nje i ditur qe je beso ste takon te vjellesh kaq vrere ndaj bashkekombasve tu vetem se besoin dic ndryshe nga besimi yt!

    me shnet!
    Atij qe ka shkruar siper teje spo i pergjigjem se i eshte bashkuar zorra trashe me trurin dhe i vijne ere mendimet. Ndersa per ty: Ti ben pjese ne ate grup qe nese komenti i nje tjetri nuk ju pelqen, ai patjeter duhet klasifikuar si islamofob ose naiv ose ndonje epitet tjeter. Lexo historine, jo ate qe thote Darius se une nuk dal me teori nga mendja ime por i referohem asaj qe thuhet ne histori. E keqja juaj eshte qe nuk lodheni te shfletoni e te hapni librat po kerceni perpjete sapo ju preket feja. Dhe ngaqe ndiheni gjithmone te kercenuar nga kjo, atehere dhe reagimin ndaj te tjereve e fokusoni ne kete kendveshtrim. Ne kete forum kam shkruar po kaq ashper dhe per fene ortodokse kur kjo e fundit eshte perdorur kunder shqiptareve e Shqiperise. Pra skam asnje preference qofte islam qofte krishterim. Une skam asnje besim fetar pavaresisht se i perkas fese se krishtere. Feja per mua eshte mallkimi me i madh qe i ka rene ne koke njerezimit (mos ngaterro fene me besimin ne Zot).

    Dhe debatin tim se ndertoj kurre nisur nga bindjet fetare. Per aq kohe sa ti sdo e kuptosh kete, atehere ske per te kuptuar kurre se cfare shkruaj une dhe lodhesh kot te me citosh. Taleban une quaj nje njeri me mentalitet taliban, nje ekstremist anadollak e turkoshak, nje injorant qe sdi te lidhi dy fjale apo te hartoje nje mendim personal pa cituar hoxhen qe i ka derdellitur ne xhami apo kuranin qe eshte i vetmi liber qe ka lexuar ne jeten e tij. Taliban quaj nje njeri me mentalitet komplet shpellar e barbar qofte ky mysliman, katolik, ortodoks apo cfaredo lloj feje tjeter. Pra nuk ka islamofobi, ska urrejtje ndaj bashkeatdhetareve te mij, eshte vetem perpjekje per te qene realist dhe qendruar koherent bindjeve dhe formimit qe kam.

    Historine e kesaj toke nuk do e mohoj sepse i perkas nje besimi te caktuar fetar por do i ve emrin qe ka dhe do i hap syte mire per te pare e kuptuar ato qe i ka shkaktuar ketij vendi. Nuk do rri menjeane e te buzeqesh kur mesoj (perpos asaj qe di) sesi eshte percudnuar ky popull e kjo toke nga hordhite osmane per 500 vjet. Sic nuk do rri te buzeqesh e te hesht kur nje renegad i quajtur Kozma Etoliani rrahu jugun e Shqiperise duke predikuar palacolliqe qe ishin komplet kunder ketij populli, tokes e historise se tij ndersa nga fantatiket fetare na paraqitet si shenjt apo i bekuar sepse na paska percjelle fjalen e Zotit. Pra shembuj te tille jane sa per te ilustruar mendimin qe kam shprehur. Historine nuk e bejne deshirat personale, as predikimet e fetareve dhe as mallkimet e tyre. Historine e bejne ata per te cilin historia shkruhet. Dhe historia e shkruar konfirmon me force ate qe pjesa e shendoshe e me tru e ketij kombi ka ditur prej kohesh: Feja islame u imponua me dhune tek masat. Konvertimi masiv i shqiptareve nga ortodokse e katolik ne fene islame eshte kryer nepermjet dhunes fizike, materiale, shpirterore e mendore. Pra ne cdo aspekt te mundshem.

    Kjo nuk te ben ty fajtor sepse ti dhe familja jote tashme ka nje tradite fetare myslimane. Sic nuk ben fajtor asnjeri tjeter nga shqiptaret qe i perket kesaj feje. Por eshte nje fakt historik dhe nuk duhet tjetersuar per nje agjende te caktuar sic perpiqet sot nga disa te paraqitet si nje konvertim konsensual e me deshire nga vete populli apo me keq, si nje spirance shpetuese e shqiptareve nga asimilimi sllavo-grek. Kjo histori qe na meson per konvertimin e dhunshem po ashtu na meson qe Turqia ka bashkepunuar ngushte me sllave e greke kunder popullit tone. Ne asnje nga diskutimet qe beni ju myslimanet e thekur, nuk ju kam pare ta trajtoni kete detaj. Gjithmone e shmangni dhe fshiheni mbas arsyetimit absurd qe Turqia na ruajti identitetin. Kjo eshte falistet llogjik dhe ju demton vete ju. Personalisht si Darius nuk bezdisem as nga besimi jot dhe as nga ndonje besim tjeter. Besimi eshte personal dhe e konsideroj te tille. Por ne momentin qe besimi perpiqet te ndryshoje historine e popullit qe i perkas dhe hedhe balte mbi te vertetat historike atehere problemi im eshte feja qe i perket ti apo feja qe i perket nje tjeter.

  11. #31
    i/e regjistruar Maska e Sami Hyseni
    Anëtarësuar
    01-01-2010
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    857
    Citim Postuar më parë nga JacobGold Lexo Postimin
    Nuk e di se qfare do te thote turkoshake por njerez si ti jane quajture turko-shqiptare!
    Me gjak Shqiptare dhe ndergjegje turke!

    Nejse vijme ne kohen e tanishme dhe mesojme per fene e paqes qe shume perflitet si dhe konvertimet me deshire lol

    http://www.zemrashqiptare.net/news/i...errshme!).html

    VINI RE NE FUND TE FAQES PARAQITET VIDJOJA, AJO ESHTE E HATASHME DHE SHIKUESIT DUHET TE JENE TE RRITUR TA SHIKOJNE!

    18+ ONLY
    Pse more djal, po genjen, bashk me ata qe me heret kane genjyer. Per kete problem biseduam edhe ne nje teme tjeter, apo jo?
    Phuuu...po i brisht qenke nga zemra e shpirti...
    Ne fund doli se eshte genjeshter. Ti e di shume mire per cilen teme eshte fjala.

  12. #32
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    11-06-2005
    Postime
    360
    Të flasim me disa fakte:
    si mund ti harroni kto krime qe turku i bani nder ne, kto jan ma se te verteta.
    Osmano-islamikët tregohen të pamshirshëm ndaj shqiptarëve, duke vrarë e masakruar popullsinë e pambrojtur. Kronikani Qemal Pashë-Zade shkruan se “me urdhër të padishahut u vra pa mëshirë, cilido që u zu gjallë, vendi u plaçkit tmerrësisht, gratë dhe fëmijët u morën robër.” Kronisti bizantin i kalif Fatihut, Kritobuli nga Imbrosi, që e vëzhgoi së afërmi këtë luftë, thotë se “shqiptaret preferonin më mirë vdekjen se sa të binin në duart e turqve.” “Disa ilirianë” shkruan Kritobuli, “duke parë se ndiqeshin nga turqit dhe pasi nuk gjetën asnjë vend për t’u strehuar, u hodhën poshtë që nga shkëmbinjtë, në hapësirën e përrejve dhe u vranë.”
    I zemëruar për disfatën, kalifi Fatih largohet nga Kruja. Gjatë rrugës prej Elbasanit në Dibër, ai rrethon qytetin e Kidhnës, afër Drinit, ku janë strehuar rreth 20 mijë gra, pleq e fëmijë, të larguar nga krahinat fushore për t’i shpëtuar masakrave islamike. Nën thirrjet ‘vdekje shqiptarëve’ dhe ‘allahu akbar,’ osmano-islamikët sulmojnë qytetin. Pasi e pushtojnë atë, kalifi islamik Fatihu i masakron të gjithë barbarisht në emër të allahut “mëshirëmadh.” Vetëm në këtë qytet humbën 20 mijë shpirtra të pafajshëm. U masakruan nën klithmat ogurzeza ‘allahu akbar.’
    Nënë këtë pushtim trungu dhe gjaku shqiptarë u lëndua rëndë, nënë këtë pushtim shqiptaria filloi të humbas jo vetëm në identitet ,por edhe në prioritete të asaj kohe, në vend të zhvillimit dhe ecjesë përpara me vlera sikur kombet tjera evropiane, populli shqiptarë u ndesh me sfidat për të mbijetuar, për të ruajtur gjuhën, historinë e përparshme, identitetin dhe së fundi tokën mijëra vjeqare, e cila filloi të zvogëlohej dalë ngadalë si rezultat i faljesë dhe dhurimit të tokave shqiptare armiqëve të tjerë për rreth, serbëve, maqedonëve, malazezëve dhe grekërve, shkurt e shqip Sulltanet osmanlinj për kurvni dhe për pisllëqe të tjera shperblenin armiqët tanë me tokat tona. Ishin pra shumë shekuj të rëndë mbi supat shqiptare, shekuj që ndërruan kahjen dhe ecjenë shqiptare drejtë civilizimit të lindur atij evropian, kjo ecje mori kahjen e kundërt dhe nga dhuna dhe nga vujtjet e shumta shumë shqiptarë u desh të konvertooheshin dhe të nderronin stlin e jetesës, stilin e mbijetesës dhe vet jetën duke përqafuar jo vetëm fenë islame por edhe tiparët më të poshtra të orientit. Në këta shekuj shqiptarët mbeten pa infrastrukturë ndertiomore, pa infrastrukturë rrugore, pa infrastrukturë shkollore, pa infrastrukturë shëndetësore dhe shkurt pa asnji zhvillim të duhur ekonomik dhe kulturorë. Ata shekuj nënë Turqi shqiptarët vuajtën edhe më shumë nënë thundrën e sllavëve, ngase sulltanet e osmanlinjëve tregtonin interesat tona kombëtare për të mirë të sllavëve, atyre ua lejuan shkollat, ua lejuan gjuh¨ne, ia lejuan ndërtimin dhe zhvillimin e duhur ekonomik, sllavëve nuk ua mbyllën kishat, përkundrazi kishat e vjetra si ajo e pejës dhe ajo e Deqanit që dihet mirëfilli se ishin kisha të shqiptarëve me besim të krishterë, ua dhanë shkieve, pra shkurtë turqit me shekuj e shëndrruan pronën shqiptare në pronë serbo-sllave.
    Gjenocidi turk ishte monstruoz ndaj shqiptarëve.
    “Shkodër. Viti 1478. Kështjella e Shkodrës rrethohet nga ushtritë osmane. Turqit sulmojnë pareshtur por mbrojtësit nuk dorëzohen dhe i zmbrapsin me sukses sulmet e barbarëve. Mehmet Fatihu që e drejtonte vetë fushatën, vendos zbatimin e një tjetër taktike për të terrorizuar mbrojtësit e qytetit. Ai sulmon dhe pushton kështjellat Zhabjakut, Drishtit e Lezhës. Pasi i rrafshon ato, banorët e marrë robër i sjell përpara mureve të Shkodrës. Disa mijëra gra, burra, pleq e fëmijë masakrohen në mënyrën më mizore pranë mureve të kështjellës. Me këto skena makabre, kryekrimineli islamik Fatih ka si qëllim të ligështojë mbrojtësit e kështjellës, dhe t’i detyrojë ato të dorëzohen. Kjo taktikë dështon. Më vonë qyteti dorëzohet sipas një traktati midis Venedikut dhe sulltanit. Banorët e qytetit largohen drejt Italisë, dhe në vend të tyre sulltani e popullon qytetin me islamikë të ardhur nga Anadolli, Afrika Veriore dhe Azia Qëndrore. Në librin e tij, “Shkodra dhe motet,” studjuesi Hamdi Bushati, ndër të tjera shkruan se “shumë nga myslimanët që u vendosën në qytetin e braktisur nga të krishterët ishin turq ose me kombesi te tjera jo shqiptare. Instalime myslimansh me prejardhje te huaj kane vazhduar te vertetohen deri ne kohet e fundit te pushtimit osman të Shkodres.” Ai vazhdon më poshtë: Te ardhur nga Turqia, Egjypti, Arabia, Dardanelet, Maroku, Tunizia, Algjeria, Siria, Dagistani, Sudani etj perbejne numrin me te madh te familjeve te ardhura ne Shkoder.”



    Nora e Kelmendit


    Dhunimet e grave shqiptare nga ana e osmanlinjeve me fjalet ” Allahu Akber” ?
    Kosovë. Viti 1690. Një nga vitet më të zeza për shqiptarët e Kosovës. Sulltani vendos t’i japë fund një herë e mirë kryengritjeve dhe mosbindjes së shqiptarëve të Kosovës ndaj dhunës osmano-islamike. Sulltani firmos shfarosjen e plotë të popullsisë shqiptare të Kosovës. Për këtë qëllim, ai sjell nga Krimea një ushtri të madhe tartarësh të udhëhequr nga Nuredini, një nga bijtë e Hanit të Krimesë. Trupat tartare së bashku me ato turke vërshojnë në Kosovë duke mos lënë asgjë të gjallë. Krahinat jugore, perëndimore e lindore të Kosovës bëhen shkrumb e hi, nën thirrjet ‘allahu akbar’ dhe ‘vdekje shqiptarëve,’ thirrje që do të përsëriten rregullisht gjatë gjithë ciklit 600 vjeçar të sundimit osmano-islamik në trojet shqiptare. Në librin e historianit britanik Noel Malcolm kjo ngjarje tragjike përshkruhet në detaje. Tragjedia është kaq e madhe dhe masakrat kaq të tmerrshme saqë përfaqësuesi i qeverisë britanike në Edirne, shkruan se tartarët i shkaktuan një dëm shumë të madh popullsisë së Kosovës, nga e cila ndoshta nuk do ta marrin kurrë veten, ose të paktën për një kohë shumë të gjatë. Prishtina, Vuçiterna, Peja, Trepça, Prizreni, e shumë krahina të tjera kanë mbetur plotësisht të boshtasura. Vetëm nga fundi i i shekullit të 19-të, (pas plot 200 vitesh), qytetet e Kosovës do të fillojnë ta rimarrin veten nga kjo katastrofë, dhe numri i popullsisë do të arrijë përsëri në nivelet e para viteve 1690 (Një histori e shkurtër e Kosovës, f177). Nuk ka të dhëna të sakta se si u ripopullua Kosova pas shfarosjes së pjesës më të madhe të popullsisë shqiptare, por ndoshta këtë mund ta dijë Hashim Thaçi, vëllai i nipit të sulltanit, dhe gjithashtu mund ta dijë edhe kryetari i bashkësisë islame të Kosovës, Naim Tërnava, i cili feston 600 vjetorin e pushtimit osmano-islamik të Kosovës, dhe lutet për shpirtrat e sulltanëve që masakruan pa mëshirë shqiptarët” nga shkrimi i Z D. Gracioni në ZSH
    Në trojet e mbetura shqiptare armiqët tanë okupues, pra turqit e kishin vetëm një prioritet, të eksploatonin të gjitha të mirat tona materiale në Turqi, të merrnin fëmijët e gjinisë mashkullore shqiptare dhe ti rekrutonin në ushtritë e tyre vrasëse kudo nepër botë, të merrnin femrat shqiptare dhe ti shendrronin në sklave dhe mall seksi neper haremet turke e sulltaneze, ndersa si kundërshpërblim shqiptarëve u ndërtonin xhamija, që për mes kësaj forme ti denacionalizonin gjerë në pafundësi. Kështu dhe shumë më keq ishin shekujtë e kaluar nënë thundrën turko-osmane, pushtues që nuk la gjë pa bërë në dëm të shqiptarëve mu si serbo-sllavet ,ose thënë troç, kur llogariten shekujt athere turqit ishin pushtuesi më i egër i trojeve shqiptare të cilët bënë gjenocidë të paramenduar në trungun dhe trojet tona, duke vrarë, masakruar dhe deportuar me 10 ra milionë shqiptarë, vallë a nuk i thuhet të tillës gjenocidë? Sigurishtë se po.
    Po si bënë të harrohen të gjitha këto akte antishqiptare, të gjitha këto barbarizma dhe gjenocide që plakuan trungun shqiptarë si pasardhës të ilirëve, jo këto nuk duhet dhe nuk guxojmë kurrë ti harrojmë, përkundrazi ne duhet të kujdesemi që të hidhet edhe më shumë dritë për atë periudhë, duhet studiuar dhe duhet nuhatur të gjitha arkivat botërore për të zbardhur edhe më shumë dritë rrethe asaj periudhe

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •