Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 27 prej 27
 1. #21
  i/e regjistruar Maska e Etno3
  Antarsuar
  10-03-2014
  Vendndodhja
  Peje
  Postime
  775

  Pr: 1 milion shqiptar emigrant

  Po ama kur te llogarisesh ketu sa merr e te llogarisesh shpenzimet mujore te futet minusi po nuk pate pune te mire ose biznes tendin..
  Gjaku lahet me Gjak

 2. #22
  i/e regjistruar Maska e DEA27
  Antarsuar
  18-08-2004
  Postime
  511

  Pr: 1 milion shqiptar emigrant

  Citim Postuar m par nga mia@ Lexo Postimin
  Mua me duket e kunderta ne fakt. S'ka ngel injorant pa vajt jashte. Ata pa shkolle trecerekun jashte i ke se vetem jashte mund te gjejne nje cope pune cfaredo.
  E ke shume gabim, kur thua ska ngel injorant pa vajt jashte. Kjo deklarate kaq bombasitke shpreh nje arrogance te tepruar madje mund te thosha turp te te vi per pandjeshmerine tende. Emigrantet jane te sferave te ndryshme dhe nuk e zgjedhin emigrimin nga injoranca por si pasoje e mos berjes se kompromiseve ne ate vend, disa te tjere sakrifikohen qe nje pjese e familjes qe ka lene aty te mundet te kete nje jete me te mire (megjithse nuk ja vlen se ata qe lene aty jane aq mosmirnjohese per sakrificen e tyre) . te tjeret sshofin drite ne fund te tunelit per vete dhe femijet. Mos i kategorizo keshtu emigrantet sepse ata jane heronj dhe ambasadoret me te vyrtytshem nder te gj ithe shqiptaret. Ne saj te tyre shqiptaret kane 25 vjet qe han pine e rrine pa i dhembur koka per azgje nderkohe qe keta "injorantet " punojne a sakrifikojne shume per ata atje. Une jam nje artiste ne shpirt dhe do te doja shume qe emigrantet te kene nje permendore ne kryeqyet ne shenje respekti per sakrificat qe kane bere per ate vend askush ska bere aq shume sa ata duke dhene pa kushte .
  failure is not an option!

 3. Anetart m posht kan falenderuar DEA27 pr postimin:

  2043 (26-12-2014)

 4. #23
  Updating.... Maska e Wordless
  Antarsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,154

  Pr: 1 milion shqiptar emigrant

  Tems i duhet ndryshuar titulli !! 1 Milion kan qen kur sht hapur tema n 2012-n....

  Sot jan 2 Milion emigrant
  Ky shtet sht ky q sht sepse qytetart tan jan kta q jan !

 5. #24
  I love god
  Antarsuar
  23-02-2007
  Postime
  8,042

  Pr: 1 milion shqiptar emigrant

  Citim Postuar m par nga Wordless Lexo Postimin
  Tems i duhet ndryshuar titulli !! 1 Milion kan qen kur sht hapur tema n 2012-n....

  Sot jan 2 Milion emigrant
  ngele ne atdhe more qyqar.shiti pronat dhe byjrym ne boten e lire

 6. #25
  Updating.... Maska e Wordless
  Antarsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,154

  Pr: 1 milion shqiptar emigrant

  Citim Postuar m par nga drague Lexo Postimin
  ngele ne atdhe more qyqar.shiti pronat dhe byjrym ne boten e lire
  Pronat ?!! Prona kan Komunistt, ata doln bejler e t prndjekur...
  Ky shtet sht ky q sht sepse qytetart tan jan kta q jan !

 7. #26
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,338

  Pr: 1 milion shqiptar emigrant

  Shqipria e treta n bot pr diasporn m t madhe

  Afro 15% e popullsis s Shqipris sht larguar pas viteve ‘90 t shekullit kaluar deri m 2011, kur edhe i jan liberalizuar vizat me vendet e BE-s. Ky trend ka vazhduar edhe n vitet vijuese, duke arritur n shifrn e m shum se 30 pr qind t popullsis q jeton jasht vendit. N vend t par sht Guyana me 36.4% t popullsis e pasuar nga Bosnj-Hercegovina me 34 pr qind.

  Nj raport i OKB-s e rendit Shqiprin me diasporn e tret m t madhe n bot. N vend t par sht Guyana me 36.4% t popullsis e pasuar nga Bosnj-Hercegovina n vend t dyt, ku si pasoj e luftrave t prgjakshme dhe pasojave t saj ndr vite, 34 pr qind e popullsis jeton jasht vendit. Pas Shqipris me 30.7% t popullsis q i jeton n diaspor, renditet Siria e prfshir nga luftrat dhe konfliktet civile me 30 pr qind. E pesta sht Xhamajka me 28.6% dhe Moldavia me 28%.

  “Pas rnies s komunizmit n fillim t viteve 1990, shum njerz u larguan n krkim t mundsive m t mira ekonomike, pr shembull, Evropa Perndimore”, thot raporti i OKB-s n lidhje me Shqiprin.

  Shumica e shqiptarve jasht kufijve jan vendosur n Itali, Greqi, Angli, Amerik e shum vende t tjera. T rinj dhe familjar thon se niveli ekonomik i ult dhe nj munges perspektive pr t ardhmen po i shtyn pr t gjetur nj zgjidhje prtej vendit ku jan lindur e rritur.

  Rreth 15% e popullsis s Shqipris sht larguar pas viteve ‘90 t shekullit kaluar deri n vitin 2011, kur Shqipris i jan liberalizuar vizat me vendet e BE-s. Pas liberalizimit t vizave, prkatsisht nga viti 2011, deri m sot, 15% e popullsis s Shqipris sht larguar jasht vendit duke arritur n shifrn e m shum se 30-prqindshit.

  Instituti Shqiptar i Statistikave (INSTAT) n baz t nj ankete lidhur me emigrimin t kryer n bashkpunim me Organizatn e Kombeve t Bashkuara(OKB) dhe q i referohet periudhs 2011-2019, flet pr 360,699 shqiptar t larguar jasht Shqipris. N kto shifra mungojn vitet 2020 dhe 2021. Por, sipas shifrave t publikuara nga INSTAT pr vitet 2020-2021, jan larguar edhe rreth 63 mij shqiptar duke arritur shifrn e 423 mij individve t larguar n 10 vjet ose 15% e popullsis sipas regjistrimit t vitit 2011.

  Nga rreth 360 mij t larguar gjat ktyre 10 vjetve, 183 mij jan larguar familjarisht dhe 177 mij jan larguar pjesrisht, pra vetm nj ose disa antar t familjes.

  N mbi 15% t familjeve ka pasur largime t plota ose t pjesshme. Pra, m shum se gjysma e t larguarve ose 51% e totalit jan larguar familjarisht nga Shqipria. Qarku i Shkodrs renditet n vend t par, me 16.7% t popullsis s larguar jasht vendit gjat periudhs 2011-2019. Ndiqet nga Durrsi me 14.1% dhe Tirana me 13.7%. Pra, n kt renditje prfshihet kryeqyteti dhe qyteti i dyt m i madh n vend pr numr popullsie dhe pesh n ekonomi, si dhe kryeqendra e veriut t Shqipris dhe nj qytet me tradit e histori si Shkodra.

  Lezha sht n vend t fundit, me “vetm” 7% t popullsis s larguar jasht n periudhn 2011-2019.

  Shqipria renditet e para edhe pr aplikimet pr azil n raport me popullsin pr 7- mujorin e par t vitit 2022 n Bashkimin Evropian dhe pr 6-mujorin e par 2022 n Mbretrin e Bashkuar. Prmasat e emigracionit t shqiptarve jan aq t larta sa e kan detyruar Shqiprin t shnoj rekord botror pr kt fenomen. Sipas shifrave q vijn nga Eurostat, pas Shqipris, renditen shtete si Eritrea, Afganistani, Venezuela, Moldavia, Armenia, Tunizia dhe m pas jan Maqedonia e Veriut dhe Kosova.

  N Shqipri, pr do 1000 banor kan aplikuar pr azil gati 5 banor, duke ln pas Gjeorgjin me 3.9 aplikime pr 1000 banor, dhe Sirin q ka 3.1 aplikime pr nj mij banor, nga t cilt 2.9 jan n shtetet e Bashkimit Evropian.

  Pr t dy shtetet e para, Gjeorgjin dhe Sirin, arsyet kryesore t aplikimit pr azil lidhen me luftn. Ndrsa n Shqipri aplikimet pr azil jan rritur ndjeshm q pas pandemis. Vetm pr aplikimet n Bashkimin Evropian, Shqipria renditet e treta n raport me popullsin, pas Gjeorgjis dhe Siris.

  Sot, Shqipria ka popullsin e tret m t madhe n rajon, pas Serbis dhe Bosnj-Hercegovins, ndrkoh q n 2100-n projektohet t jet n vend t katrt, me Maqedonin e Veriut n vend t tret. Shqipria bashk me Kosovn prfaqsojn rreth 26% t popullsis s Ballkanit Perndimor, ndrsa n 2100-n, kjo norm projektohet t zbres pran rreth 23.7%.

  Sa i prket moshs mesatare t popullsis, Shqipria renditet n vend t dyt n rajon, pas Kosovs, si vendi me popullsin m t re, ndrkoh q me kt trend ikjeje, m 2100 do t jet vendi m i plakur n rajon. Madje, sipas studimit t OKB-s, n vend t dyt si vendi me popullsin m t plakur n rajon parashikohet t jet Kosova n vitin 2100.


  Gazeta KOHA

  https://www.koha.net/arberi/355339/s...n-me-te-madhe/

 8. #27
  i/e regjistruar Maska e Reliko-Kombtar
  Antarsuar
  25-01-2017
  Vendndodhja
  Mitrovic, Kosov.
  Mosha
  27
  Postime
  5

  Pr: 1 milion shqiptar emigrant

  Ne jemi shume e ma shume xD

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •