Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 27
 1. #1
  Creator Spiritus Maska e Dito
  Antarsuar
  02-04-2004
  Vendndodhja
  Ne Bahen time
  Postime
  3,882

  1 milion shqiptar emigrant

  Komisioni Europian publikoi raportin e tret vjetor mbi emigracionin dhe azilin.

  Cecilia Malmstrm, Komisionere pr punt e brendshme n BE theksoi:N 2011, BE priti pothuajse 10 % t emigrantve t bots. Kjo shum sht rreth 20 milion njerz, ose 4% e popullsis s BEs.

  Shqipria n kt raport prmendet vetm nj her, duke u renditur n vend t tret pr numrin m t lart t banorve t huaj t BE-s, referuar t dhnave t EUROSTAT.

  Grupet me numrin m t lart t rezidentve me kombsi nga vende t treta n 2009 ishin Turqia (prafrsisht 2.4 milion), Maroku (gati 1.8 milion) dhe Shqipria (prafrsisht 1 milion banor), thuhet n raportin e KE-s.

  Pr azilin, ne duhet t vazhdojm t prmbushim detyrn ton pr ti dhn streh atyre q krkojn mbrojtje dhe t kompletojm sistemin e prbashkt europian pr azilin gjat 2012-s, si kan rn dakord vendet antare, u shpreh Malmstrom.

  sht e qart se nj nga dobsit e sotme t Shengenit sht se vlersimi sht rishikuar tepr dhe pr pasoj ne nuk kemi qen n gjendje pr t vepruar n koh ndaj dobsive t mundshme n menaxhimin e kufirit t nj vendi, shtoi Malmstrom.

  Raporti vjetor pr emigracionin dhe azilin n BE gjat 2011 shoqrohet dhe me sondazhet e bra nga Eurobarometr, ku rezulton se 53% e qytetarve europian mendojn se emigracioni pasuron vendet e BE-s n mnyr ekonomike e kulturore.

  Prgatiti: Arta Tozaj, Bruksel

 2. #2
  Anti Zombizem SigPunizem Maska e Duaje Siveten
  Antarsuar
  09-09-2007
  Postime
  3,698
  me shume do te behen po te (vet)vendoset li-derri historik i se majtes ... me ndihmen e li-derrit histerik te ashtu-quajtur te djathtes ...

 3. #3
  Lux Libera Nos Maska e Shkelqesia_E_Tij
  Antarsuar
  23-09-2002
  Vendndodhja
  Where ladies pray the God
  Postime
  1,028
  Kur ndihesh emigrant ne vendin tend fare pret te jesh ne dyert e botes...!?

  Blossoms of heaven, Ashes of hell...

 4. #4
  Bordi Drejtues Maska e Ingenuous
  Antarsuar
  13-05-2002
  Vendndodhja
  Shqipri
  Mosha
  43
  Postime
  966
  Si Shtet kemi humbur shumbe potencial njerezor, sigurisht, por individualisht askush nuk mund ti thote dikujt pse po iken apo mos ik.

  Per mua emigracioni sjell me shume te mira se te keqija. Eshte detyra e shtetit shqiptar qe te mos i humbe ata per gjithmone.
  "Askush nuk eshte perfekt, une jam askushi"

 5. #5
  Citim Postuar m par nga Ingenuous Lexo Postimin
  Si Shtet kemi humbur shumbe potencial njerezor, sigurisht, por individualisht askush nuk mund ti thote dikujt pse po iken apo mos ik.

  Per mua emigracioni sjell me shume te mira se te keqija. Eshte detyra e shtetit shqiptar qe te mos i humbe ata per gjithmone.
  Eshte detyra e atyre qe jetojne ne Shqiperi, jo e shtetit Shqiptar, qe kontributi i refugjateve te mos shkoj dem.

 6. #6
  seksi dhe i rrezikshem Maska e qerosi
  Antarsuar
  15-03-2004
  Vendndodhja
  dhome e guzhine
  Postime
  232
  Nje milion jane ata qe jane te rregjistruar, ose firgurojne diku ne sistem. Por e verteta eshte se ka akoma me shume, deri diku te 300.000 - 400.000 mije me teper. Fatkeqesisht, ky numer sdo te mbaroje me kaq!
  Ergo cogito, ergo sum!

 7. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  22-01-2011
  Postime
  2,425
  te gjithe emigrojne
  italianet e jugut shkojne ne veri te italise, gjermanet kane emigruar ne amerike, po ashtu greket, irlandezet
  francezet emigronin dikur ne kanada apo afrike per te shfrytezuar te zinjte
  shqiperia kjo ka qene, eshte dhe kjo do te jete

 8. #8
  Emoragji e vertete!
  Sa keq...
  Msoi t tjert me jetn tnde dhe jo me fjalt e tua

 9. #9
  Do ishte mire sikur ata te larguarit te ishin plehrat e shoqerise.
  Por fatkeqesisht ka edhe persona te shkolluar ndermjet tyre.

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e xhori
  Antarsuar
  25-12-2006
  Vendndodhja
  MARCHE
  Postime
  1,518
  Citim Postuar m par nga safinator Lexo Postimin
  Do ishte mire sikur ata te larguarit te ishin plehrat e shoqerise.
  Por fatkeqesisht ka edhe persona te shkolluar ndermjet tyre.
  plehrat kan ngel ne vend, ka qa shume sa qe plot jan rruget habitet dhe bota
  jesht prm ne aliarm
  jeshm more jeshm
  po drita skeshm

 11. #11

  Pr: 1 milion shqiptar emigrant

  Ti hapin krejt kufit per shqiptaret se ne vec 3 milion jemi . shum pak

 12. #12
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-04-2006
  Vendndodhja
  Tirone
  Postime
  8,398

  Pr: 1 milion shqiptar emigrant

  Citim Postuar m par nga xhori Lexo Postimin
  plehrat kan ngel ne vend, ka qa shume sa qe plot jan rruget habitet dhe bota
  Te te vije turp e te turperohesh per ato qe shkruan. Shpresoj te mos e lexojne familjaret apo te afermit e tu kete postim.
  Sa per mua , ke nje BLLOK ne perjetesi .
  Fare e keqe. ptuuuu
  Un jam njeri i thjesht.
  Knaqem me pak.
  M mjafton m e mira.

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e xhori
  Antarsuar
  25-12-2006
  Vendndodhja
  MARCHE
  Postime
  1,518

  Pr: 1 milion shqiptar emigrant

  Citim Postuar m par nga 2043 Lexo Postimin
  Te te vije turp e te turperohesh per ato qe shkruan. Shpresoj te mos e lexojne familjaret apo te afermit e tu kete postim.
  Sa per mua , ke nje BLLOK ne perjetesi .
  Fare e keqe. ptuuuu
  far me te keqe se ty saliu e iliri me shoke nuk besoj se do ket,ju jeni ata plerat qe ngelet ne shqiperi dhe hengret kete popull-
  i degjenerur te shkerdhefte kina fisin e ca ke, dhe mos u drejto me njerezve me ato fjale
  jesht prm ne aliarm
  jeshm more jeshm
  po drita skeshm

 14. #14

  Pr: 1 milion shqiptar emigrant

  Shyqyr thuj; qe kemi universitete private qe shesin nai dipllome,"edhe fallco edhe shtetrore",dhe kjo dipllome nuk pi uje as midis analfabeteve te Burundit...Se perndryshe keq do e kishim punen,do detyroshim rinin e shkrete ti prishte leket per avion,keshtu te pakten nje her ne kater vjet votojne me shpresen per nai vend pune. Po nuk paten lek jane te detyrum te presin zgjedhjet e ardhshme,po paten lek rrojn me shpres me ble nai vend pune.

  Por mos u merzisni,se gjerat do regullohen,vetem prisni sa te shkoje LSI-ja ne opozite.Do ti bojm te gjithe me diplloma fallco qe ne fillore.
  Ndryshuar pr her t fundit nga SERAFIM DILO : 14-12-2014 m 12:04

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e Etno3
  Antarsuar
  10-03-2014
  Vendndodhja
  Peje
  Postime
  775

  Pr: 1 milion shqiptar emigrant

  jemi 10 milion shqiptare ne teresi po behem 20 milion se secili i kqyrim edhe punen tone edhe te huajen...

  Mendoj se njerezit qe munden me gjete veten rrine ketu por ka edhe njerez qe ikin nga kushtet e renda ekonomike ...

  Eshte nder kur degjon se nje shqiptar ka nnje pune te mire ne Evrope si doktor profesor etj por te rralle jane keto...Shpresoj qe nje dite ajo shtrese e edukume ne evrope te vij te sjelle pervojen per ne te tjereve qe nuk kemi prekur token e lakmuar..

 16. #16
  New York Maska e mario_kingu
  Antarsuar
  09-12-2004
  Vendndodhja
  New York
  Postime
  2,225

  Pr: 1 milion shqiptar emigrant

  700000 deri ne 800000 I ka greqia pale italia dhe te tjerat


  sa per user 2043 dhe xhori mos u zini ne forum se ska lezet sjemi ketu te ndajm tokat dhe te shahemi
  secili ka mendimin e ti dhe kshu mos I beni komenete njeri tjetrit pa lidhje


  ps emigrimi I shqiptareve kur sdo ket mbarim sepse shqiperia jon e dashur ne korupsion pasiguri papune pashkoll ska ca bejn familjaret
  Partizoni

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e mia@
  Antarsuar
  11-01-2008
  Vendndodhja
  Twilight Zone...
  Postime
  10,676

  Pr: 1 milion shqiptar emigrant

  Citim Postuar m par nga xhori Lexo Postimin
  plehrat kan ngel ne vend, ka qa shume sa qe plot jan rruget habitet dhe bota
  Mua me duket e kunderta ne fakt. S'ka ngel injorant pa vajt jashte. Ata pa shkolle trecerekun jashte i ke se vetem jashte mund te gjejne nje cope pune cfaredo.
  Feelings change - memories don't.

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e Etno3
  Antarsuar
  10-03-2014
  Vendndodhja
  Peje
  Postime
  775

  Pr: 1 milion shqiptar emigrant

  Citim Postuar m par nga mia@ Lexo Postimin
  Mua me duket e kunderta ne fakt. S'ka ngel injorant pa vajt jashte. Ata pa shkolle trecerekun jashte i ke se vetem jashte mund te gjejne nje cope pune cfaredo.
  Kane qellimin te thojne se fitojne me shume se rrogat mesatare ne Kosove edhe Shqiperi se per te zgjuar dihet ajo terrale jane ata qe bejne pune te mira ne Evrope...
  Gjaku lahet me Gjak

 19. #19
  New York Maska e mario_kingu
  Antarsuar
  09-12-2004
  Vendndodhja
  New York
  Postime
  2,225

  Pr: 1 milion shqiptar emigrant

  Citim Postuar m par nga xhori Lexo Postimin
  plehrat kan ngel ne vend, ka qa shume sa qe plot jan rruget habitet dhe bota
  Xhori te thuash dicka per popullin tend kaq te rend eshte te mos jesh shqiptar ose te jesh cik ............ no comment ;P

  nuk ka popull te mencur apo budalla fukaralleku ben cdo gje dhe nese dikush ben me shum para dhe jeton me mir nuk dmth se eshte me I zgjuar


  sa per boten leje se e dim kush jan dhe si jan
  Partizoni

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e mia@
  Antarsuar
  11-01-2008
  Vendndodhja
  Twilight Zone...
  Postime
  10,676

  Pr: 1 milion shqiptar emigrant

  Citim Postuar m par nga Etno3 Lexo Postimin
  Kane qellimin te thojne se fitojne me shume se rrogat mesatare ne Kosove edhe Shqiperi se per te zgjuar dihet ajo terrale jane ata qe bejne pune te mira ne Evrope...
  Po c'fitojne aman! Ju harroni te llogarisni qe shpenzimet mujore(ata qe bejne pune te rendomta jashte) i kane po aq sa rroga qe marrin, keshtuqe aty- aty dalin.
  Feelings change - memories don't.

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •