Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-10-2007
  Postime
  118

  Me duhet ndihme ne Access 2007.

  Kush mundet te me ndihmoj me nje Database ne Access 2007?
  Nese keni mundesi te ma beni nje Database per Fjalor , ju vetem i shkruani 4-5 fjale sa per te ma sqaruar se si behet dhe ta beni Upload ketu ne Forum kurse une e vazhdoj punen .
  Nuk e di a ka ndonje dallim p.sh. nje Database per ta perdore ne Programin C++, Visual Basic, Java etj. apo dallon njera Database nga tjetra? Me tregoni edhe kete nese nuk pritoni.

  Faleminderit.

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e user010
  Anėtarėsuar
  21-05-2010
  Mosha
  43
  Postime
  1,219
  Njė ndihmė shumė e shpejt me teorinė.. po pata kohė mė vonė..

  Njė database ėshte e pa varur nga gjuha e programimit. Pėr njė gjuhė programimi njė database ėshtė dicka e jashtme.

  Pėr kėtė arsye njė gjuhė programimi te ofron mėnyra se si tė pėrdorėsh njė "urė" e cila lejon komunikimin e gjuhes me database-at mė tė njohura. Nga ana e sajė dhe database ėshtė krijuar ti lejojė "urės" tė bėjė pyetje "sql queries". E fundit urėn e ofron zakonisht sistemi operativė (shiko foto) .


  Njė shembull perjashtimi ėshtė gjuha php e cila pėr arsye se pėrdorė shumė shumė shpesh DBManager-in MySql ajo ofron vegla trasparente (transparente i thonė kur ti nuk bėnė ndėrhyrje) pėr tė komunikuar direkt me MySql server.

  Ja disa keywords pėr google
  1. how to connect java with access database
  2. how to create an access database 2007

  Mbase kėto database-at kėtu mund tė ndihmojnė si bazė ka lloj lloj pėr access ose xl http://www.language-databases.com/multilingual-databases.html

  Pėr mua shiko ti bėsh njė herė gjėrat ti fillojnė.. pra njė si punė "hello world from database", pra krijo kėtė bazė dhe shikon mė vonė pėrmirėsimet tė cilat pėr deri sa bėhet fjalė pėr dictionary mund tė jenė nė fushėn e data structures, pra si tė krijosh strukturen a database nė mėnyrė qė zbaton ligjet e njė data structure tė caktuar http://stackoverflow.com/questions/10017808/best-data-structure-for-dictionary-implementation

  Pra pėr mė tejė kėtu jemi..
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  20-06-2003
  Postime
  1,553

  Shiko videon me siper, ke edhe video te tjera ne youtube sa te duash

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •