Close
Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 63
 1. #1
  Mjedisor Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,670

  Gjuha shqipe si lnd n shkollat e mesme n Shqipri

  Kur mbarova shkollen e mesme ne 2001, gjuha shqipe si provim per maturat e gjimnazeve ne Shqiperi, ishte hequr. Studentet shkonin ne shkolla te larta, apo mbaronin shkollat e larta e futeshin ne vende pune me njohuri per gjuhen shqipe qe kishin marre per here te fundit kur ishin ne klase te 8-te. Kjo u pasua me nje brez te shumte thuajse-analfabetesh, qe shkruanin shqip, por gjithe gabime e nuk arrinin te benin nje dokument a fjali te sakte ne gjuhen shqipe. Kjo armate thuajse-analfabetesh, tashme eshte ne qeveri, ekonomi, politike, arsim, media, dhe ka kapur te gjithe shoqerine shqiptare. Dhe prandaj cdo dite kemi shkrime, tekste, e perkthime qe dreqi e merr vesh se ne cfare gjuhe jane, se vetem shqip nuk jane.

  Nuk kam dijeni nese eshte futur gjuha shqipe si lende ne shkollat e mesme apo jo?
  Mund te na tregoje dikush se si eshte gjendja tani neper gjimnazet e Shqiperise?

  Ketu ku jetoj une, gjuha amtare e vendit eshte provim i detyrueshem per mbarimin e shkolles se mesme, dhe nese nuk e kalon provimin e gjuhes, nuk merr diplome te shkolles se mesme.

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-11-2009
  Postime
  2,382
  Nuk e di nse e kan futur n shkollat e mesme, por sht e vertet q ushtria e analfabetve, e cila sa vjen dhe shtohet, ka zaptuar t gjith shoqrin, deri te nivelet m t larta.

  Hern e fundit q isha n Shqipri, m'u desh t bja disa dokumente tek nj avokat/noter dhe pash se t gjitha dokumentet ishin plot me gabime drejtshkrimore.

  Un parashikoj nj t ardhme t errt pr gjuhn shqipe. Mjafton t shikosh edhe ktu n Forumin Shqiptar, ku fjalt m t prdorura jan lol dhe okej, pr t kuptuar se si do t jet e ardhmja e gjuhs shqipe.

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e freeopen
  Antarsuar
  22-07-2011
  Postime
  1,516
  Gjuha shqipe nuk ka qene ndonjehere provim shteti ne shkolle te mesme,biles as lende mesimore.Lenda mesimore ne shkolle te mesme quhej Letersi.
  Si provim behej ne fund te shkolles tetevjecare.
  MOS I NDY TEMAT no name

 4. #4
  Mjedisor Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,670
  Ather duhet t bjm nj peticion a krkes q gjuha shqipe t futet si lnd me detyrim n shkollat e mesme, sepse nuk po arrijm t merremi vesh me shqiptart. Prderisa dhe vendet e tjera e kan me detyrim provimin e gjuhs n shkoll t mesme, e bile edhe kur do t futesh n universitet apo n pun, ather pse mos ta fusim edhe ne? Mos jan m budallenj ato shtetet e tjera?

 5. #5
  Mjedisor Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,670
  Citim Postuar m par nga freeopen Lexo Postimin
  Gjuha shqipe nuk ka qene ndonjehere provim shteti ne shkolle te mesme,biles as lende mesimore.Lenda mesimore ne shkolle te mesme quhej Letersi.
  Si provim behej ne fund te shkolles tetevjecare.
  Tani eshte koha per ta futur, duke pare se si jane katandisur shqiptaret me gjuhen e vet. Shumica e shteteve te perparuara e kane provim me detyrim, dhe lende ne shkollen e mesme. Nuk po flas per letersine, ajo eshte lende me vete, por po flas per gjuhen e vendit, si studim gjuhe, me gramatike e me rregulla.
  Shqiptaret duhet ta kene si lende edhe neper universitete bile, ashtu sic shume universitete amerikane e kane lende te vecante se si te shkruash mire ne anglisht, me gramatike e me rregulla.

 6. #6
  Pse nuk e bejn anlishten gjuh zyrtare fare? Me mir se shqipja! Shqipja nuk i hyn ne pun asnjerit as e njeh njeri!

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e freeopen
  Antarsuar
  22-07-2011
  Postime
  1,516
  Citim Postuar m par nga Edvin83 Lexo Postimin
  Kur mbarova shkollen e mesme ne 2001, gjuha shqipe si provim per maturat e gjimnazeve ne Shqiperi, ishte hequr.
  Problemin qe ngre e kuptoj por je shprehur sikur para 2001-shit ky problem nuk ka egzistuar,ne kohen e diktatures biles ishte e njejta gje, gjuha shqipe nuk egzistonte si lende ne shkollat e mesme.

  Sa per temen dhe personat te cilet diplomohen kur as shqip nuk arrijne te shkruaj mire s'ke se c'fare t'i besh,perderisa ne shkolle te larte mund te pranohesh dhe kur te mesmen e mbaron me vleresimin ''mjaftueshem'',pra mjafton te mos ngelesh ne klase,shkrimi i shqipes do vazhdoje te percudnohet.
  MOS I NDY TEMAT no name

 8. #8
  Alter ego Moderatus Maska e yllbardh
  Antarsuar
  18-08-2007
  Vendndodhja
  as vet se di.... :)
  Postime
  808
  Citim Postuar m par nga -BATO- Lexo Postimin
  Nuk e di nse e kan futur n shkollat e mesme, por sht e vertet q ushtria e analfabetve, e cila sa vjen dhe shtohet, ka zaptuar t gjith shoqrin, deri te nivelet m t larta.

  Hern e fundit q isha n Shqipri, m'u desh t bja disa dokumente tek nj avokat/noter dhe pash se t gjitha dokumentet ishin plot me gabime drejtshkrimore.

  Un parashikoj nj t ardhme t errt pr gjuhn shqipe. Mjafton t shikosh edhe ktu n Forumin Shqiptar, ku fjalt m t prdorura jan lol dhe okej, pr t kuptuar se si do t jet e ardhmja e gjuhs shqipe.
  Shprehjet lol dhe ok dhe t tjera si kto jan shprehje t dembelave, shprehje t cilat dalngadal jan duke fituar terren n do gjuh, ku n disa prej tyre edhe kan gjetur rrugn n fjalort drejtshkrimor sepse kto shprehje jan n prdorim t prditshm, sidomos n jetn e tyre virtuale n i-net nga masat e gjera t popullsis. Vende t ndryshme t bots sikurse p.sh. Franca mirren me kt problematik , ku me sa di un edhe me ligj dnohen personat nga mediat informative. Un jam pr ruajtjen e gjuhs amtare por luftimi i ktyre termave si n rastin e Francs m duket si puna e Sizifusit, sepse s'mundet njeriu t'i kontrolloj masat se si e prdorin gjuhn e vet ose, ose nse njeriu provon q t kontrolloj masat do ta ket shum vshtir pr shkak se gjdo gjuh zhvillohet, i cili zhvillim mund t ket kahje t ndryshme. Ndrsa te ne personat ky nga mediet informative, me prdorimin e shprehjeve t huaj, q n shumicn e rasteve as ata vet nuk i kuptojn, jo q dnohen por ata fitojn status edhe m t madh dhe marrin n qaf shum e shum gomar analfabet me gjuhn e tyre t oroditur.
  Shqiptari q derdh gjak shqiptari nuk meriton t quhet shqiptar

 9. #9
  Mjedisor Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,670
  Citim Postuar m par nga freeopen Lexo Postimin
  Problemin qe ngre e kuptoj por je shprehur sikur para 2001-shit ky problem nuk ka egzistuar,ne kohen e diktatures biles ishte e njejta gje, gjuha shqipe nuk egzistonte si lende ne shkollat e mesme.

  Sa per temen dhe personat te cilet diplomohen kur as shqip nuk arrijne te shkruaj mire s'ke se c'fare t'i besh,perderisa ne shkolle te larte mund te pranohesh dhe kur te mesmen e mbaron me vleresimin ''mjaftueshem'',pra mjafton te mos ngelesh ne klase,shkrimi i shqipes do vazhdoje te percudnohet.
  Nuk e dija se a ka pasur lende te gjuhes shqipe ne kohen e komunizmit. Por problemi eshte qe gjuha shqipe si lende duhet te futet patjeter ne shkollat e mesme, dhe bile edhe ne shkollat e larta. Ky sistem qe kemi tani ka deshtuar, dhe nuk mund te vazhdoje me keshtu, perndryshe do te prodhohet nje komb qe nuk di te shkruaje e te shprehet ne gjuhen e vet.

 10. #10
  I love god
  Antarsuar
  23-02-2007
  Postime
  8,043
  Citim Postuar m par nga freeopen Lexo Postimin
  Problemin qe ngre e kuptoj por je shprehur sikur para 2001-shit ky problem nuk ka egzistuar,ne kohen e diktatures biles ishte e njejta gje, gjuha shqipe nuk egzistonte si lende ne shkollat e mesme.

  Sa per temen dhe personat te cilet diplomohen kur as shqip nuk arrijne te shkruaj mire s'ke se c'fare t'i besh,perderisa ne shkolle te larte mund te pranohesh dhe kur te mesmen e mbaron me vleresimin ''mjaftueshem'',pra mjafton te mos ngelesh ne klase,shkrimi i shqipes do vazhdoje te percudnohet.
  kush ti ka kallxu kto prralla?

  normal qe ka qene gjuha shqipe si lende ne shkollat e mesme.

 11. #11
  Mjedisor Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,670
  Citim Postuar m par nga drague Lexo Postimin
  kush ti ka kallxu kto prralla?

  normal qe ka qene gjuha shqipe si lende ne shkollat e mesme.
  Ja pra qe ketu shihet dhe celesi i problemit. Meqe perpara gjuha shqipe mesohej ne shkolla te mesme, e me ardhjen e "demokracise" u hoq, ketu filluan dhe problemet dhe gatimi i brezit te analfabeteve. Ndoshta u be me qellim, per te shkombetarizuar dhe cuar gjuhen shqipe drejt zhdukjes.

  Sidoqofte, shumica e shteteve e kane gjuhen shqipe si lende ne shkollat e mesme, prandaj dhe Shqiperia duhet te ndjeke kete rruge.

 12. #12
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,691
  Gjuha shqipe do futur edhe ne universitete se ka akoma njerez qe nuk dine te lidhin 2 fjale me shkrim jo se jo po as ne te folur.
  Keta nuk duhet te vendosin anglishten si kriter per diplomat por gjuhen shqipe.

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Sami Hyseni
  Antarsuar
  01-01-2010
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  857
  Citim Postuar m par nga -BATO- Lexo Postimin

  Hern e fundit q isha n Shqipri, m'u desh t bja disa dokumente tek nj avokat/noter dhe pash se t gjitha dokumentet ishin plot me gabime drejtshkrimore.
  Ha, ha...Bato, n rastin tim, jo vetm drejtshkrimi, por edhe formulimi i fjalis, ka qen problem, pasiq, n nj mynyr ndrronte edhe kuptimi i qllimit t dokumentit. M e keqja, me krkesn time, ai "zotriu" (advokati), nuk pranonte kurrsesi, t ndrrohej formulimi. "...un e di ma mir..." thoshte. Mjerim!!!!

  N kohn kur un kam kryer shkolln e mesme (Kosov 1986/87), nxnsit merrnin notn prkatse, n fund t vitit. Nuk kishte provim tveant.

 14. #14
  ti, une dhe melodia Maska e orhideja
  Antarsuar
  02-10-2010
  Postime
  4,817
  Duke u nise nga ajo sa kam verejte te shkruarit, sidomos ne Kosove, gjuha shqipe ka nevoje te mesohet edhe ne fakultete e lere me ne shkollat e mesme.

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e freeopen
  Antarsuar
  22-07-2011
  Postime
  1,516
  Citim Postuar m par nga drague Lexo Postimin
  kush ti ka kallxu kto prralla?

  normal qe ka qene gjuha shqipe si lende ne shkollat e mesme.
  Mund te kesh miresine dhe te na tregosh ndonje dokument apo fakt per kete qe thua.

  Kam fatin e mire dhe te keq njekoseshit qe shkollen e mesme e kam bere ne kohen e diktatures deri ne vitin e trete dhe nje pjese te vitit te trete si dhe maturen ne kohen e ndryshimeve dhe arrdhjen e demokracise ne Shqiperi dhe nuk kam zhvilluar ndonjehere lenden e gjuhes shqipe ne shkolle te mesme.
  Si ishte ajo puna e perallave.....
  MOS I NDY TEMAT no name

 16. #16
  100%shqiptare Maska e loneeagle
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  not where i want to be
  Postime
  4,224
  Citim Postuar m par nga -BATO- Lexo Postimin
  Nuk e di nse e kan futur n shkollat e mesme, por sht e vertet q ushtria e analfabetve, e cila sa vjen dhe shtohet, ka zaptuar t gjith shoqrin, deri te nivelet m t larta.

  Hern e fundit q isha n Shqipri, m'u desh t bja disa dokumente tek nj avokat/noter dhe pash se t gjitha dokumentet ishin plot me gabime drejtshkrimore.

  Un parashikoj nj t ardhme t errt pr gjuhn shqipe. Mjafton t shikosh edhe ktu n Forumin Shqiptar, ku fjalt m t prdorura jan lol dhe okej, pr t kuptuar se si do t jet e ardhmja e gjuhs shqipe.
  Qe gjuha shqipe eshte bastarduar nuk e ve ne dyshim, por dicka e tille nuk vjen nga forumi por nga niveli/cilesia e arsimit, intelektit edhe media etc. Me shume huazime se fjale shqip ne cdo artikull ne lajme. Mendoj se ketu ne forum nuk eshte e rendesishme per te folur gjuhen zyrtare, plus edhe shkurtimet e fjalve perdoren per lehtesi edhe kursim kohe.
  I LOVE GOD

  j&g

 17. #17
  Mjedisor Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,670
  Citim Postuar m par nga freeopen Lexo Postimin
  Mund te kesh miresine dhe te na tregosh ndonje dokument apo fakt per kete qe thua.

  Kam fatin e mire dhe te keq njekoseshit qe shkollen e mesme e kam bere ne kohen e diktatures deri ne vitin e trete dhe nje pjese te vitit te trete si dhe maturen ne kohen e ndryshimeve dhe arrdhjen e demokracise ne Shqiperi dhe nuk kam zhvilluar ndonjehere lenden e gjuhes shqipe ne shkolle te mesme.
  Si ishte ajo puna e perallave.....
  Mendoj se pak rendesi ka fakti se a ka qene gjuha shqipe si lende ne shkollat e mesme ne kohen e komunizmit apo jo (megjithese une e mbaja mend se ka qene nga sa me kane treguar), por rendesi ka fakti qe situata tani eshte alarmante, dhe gjuha shqipe duhet te futet me detyrim ne shkollat e mesme, dhe ne universitetet shqiptare si ne Shqiperi ashtu dhe ne Kosove.

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e Sami Hyseni
  Antarsuar
  01-01-2010
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  857
  Citim Postuar m par nga Edvin83 Lexo Postimin
  Mendoj se pak rendesi ka fakti se a ka qene gjuha shqipe si lende ne shkollat e mesme ne kohen e komunizmit apo jo (megjithese une e mbaja mend se ka qene nga sa me kane treguar), por rendesi ka fakti qe situata tani eshte alarmante, dhe gjuha shqipe duhet te futet me detyrim ne shkollat e mesme, dhe ne universitetet shqiptare si ne Shqiperi ashtu dhe ne Kosove.
  Edvin, nj gj nuk m sht e qart. Krkon q t ket/t futet si provim apo lnd?

  Nuk po mund ta marr me mend (edhepse e mundur, pasi q nuk m ka shkuar mendja kurr t pyes, se sht apo jo?), se si lnd nuk sht n shkollat e mesme apo nuk ka qen edhe pas viteve t 90-ta.

 19. #19
  Mjedisor Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,670
  Citim Postuar m par nga Sami Hyseni Lexo Postimin
  Edvin, nj gj nuk m sht e qart. Krkon q t ket/t futet si provim apo lnd?

  Nuk po mund ta marr me mend (edhepse e mundur, pasi q nuk m ka shkuar mendja kurr t pyes, se sht apo jo?), se si lnd nuk sht n shkollat e mesme apo nuk ka qen edhe pas viteve t 90-ta.
  Te futet si lende, se logjikisht, nese do te ishte si lende, atehere edhe do te merrje note per ate lende e do te beje provim per ate note. Ne Shqiperi, cdo shqiptare takimin e fundit me gjuhen shqipe e ka ne klase te tete, e pas asaj i thote mirupafshim gjuhes shqipe. Keshtu ne gjimnaz rriten analfabete, qe shkojne po ashtu analfabete ne universitete, e nuk arrijne te lidhin as nje fjali te thjeshte pa nje grumbull te madh gabimesh e pa pike kuptimi logjikor. Gjuha shqipe u hoq nga gjimnazer nga "mendjendriturit" ne fillim te viteve '90, dhe tani shqiptaret mesojne shume here me teper vite anglisht sesa shqip.

 20. #20
  bubbly
  Antarsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,657
  Citim Postuar m par nga Edvin83 Lexo Postimin
  Mendoj se pak rendesi ka fakti se a ka qene gjuha shqipe si lende ne shkollat e mesme ne kohen e komunizmit apo jo (megjithese une e mbaja mend se ka qene nga sa me kane treguar), por rendesi ka fakti qe situata tani eshte alarmante, dhe gjuha shqipe duhet te futet me detyrim ne shkollat e mesme, dhe ne universitetet shqiptare si ne Shqiperi ashtu dhe ne Kosove.
  E kuptoj entuziasmin tend, por cfare kerkon; te mesojne zgjedhimet e foljeve deri ne universitet? Cfare do mesojne akoma ne gjuhen shqipe- gramatike si lend me shume se 9 vjet?! Vertet jashte bejne English psh ne USA , por diapazoni I ushtrimit te gjuhes- hapet, zgjerohet me hartime, essay , papers si puna e Letersise, analizave qe behen dhe atje. Si lende ka qene dhe vazhdon te jete. Nuk te ben te zgjuar - ' une luaj apo une do te doja te luaja' lol
  Ndryshuar pr her t fundit nga PINK : 04-06-2012 m 12:45

Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •