Close
Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 63
  1. #21
    i/e regjistruar Maska e derjansi
    Anëtarësuar
    14-04-2005
    Postime
    6,730
    Citim Postuar më parë nga PINK Lexo Postimin
    E kuptoj entuziasmin tend, por cfare kerkon; te mesojne zgjedhimet e foljeve deri ne universitet? Cfare do mesojne akoma ne gjuhen shqipe- gramatike si lend me shume se 9 vjet?! Vertet jashte bejne English psh ne USA , por diapazoni I ushtrimit te gjuhes- hapet, zgjerohet me hartime, essay , papers si puna e Letersise, analizave qe behen dhe atje.
    ne usa ne shkoll te mesme bon letersi jo gramatike.
    JO NEGOCIATA VETËVENDOSJE

  2. #22
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Citim Postuar më parë nga derjansi Lexo Postimin
    ne usa ne shkoll te mesme bon letersi jo gramatike.
    Po e drejte! Nuk merret me njeri me- past, present, future .

  3. #23
    Mjedisor Maska e Edvin83
    Anëtarësuar
    20-03-2006
    Vendndodhja
    Tallinn
    Postime
    4,670
    Citim Postuar më parë nga PINK Lexo Postimin
    E kuptoj entuziasmin tend, por cfare kerkon; te mesojne zgjedhimet e foljeve deri ne universitet? Cfare do mesojne akoma ne gjuhen shqipe- gramatike si lend me shume se 9 vjet?! Vertet jashte bejne English psh ne USA , por diapazoni I ushtrimit te gjuhes- hapet, zgjerohet me hartime, essay , papers si puna e Letersise, analizave qe behen dhe atje. Si lende ka qene dhe vazhdon te jete. Nuk te ben te zgjuar - ' une luaj apo une do te doja te luaja' lol
    Pse jo? Nje student i shkolles se mesme ne Shqiperi sot nuk arrin te zgjedhoje foljet, ndersa kur shkon ne universitet i ka harruar fare zgjedhimet. Kur u rivendos si lende? Se deri ne 2001 kur isha ne shkolle te mesme nuk ekzistonte. Nuk synoj te bej te zgjuar ata qe nuk behen, por synoj qe te merremi vesh me njeri-tjetrin, sepse sot eshte e pamundur te merresh vesh me shkrim me shumicen e shqiptareve, pasi nuk dine si te shkruajne ne shqip.
    Pastaj vendet e BE-se e kane me detyrim qe te kalosh provimin e gjuhes--me gramatike, nese do te mbarosh gjimnazin. Apo shqiptaret jane shume me te zgjuar e ua kalojne vendeve te tjera?

  4. #24
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Edvin, mesa mbaj mend ne shkolle te mesme e me lart behej - letersi, qe do te thote eshte mjaftueshem per nje te rritur. Nese e kane hequr letersine si lende fare, dhe mire do ishte te rifutej perseri. Personalisht mendoj qe gramatike mesohet nga 6 vjec deri ne 14. Kush meson, meson. Ne shkolle te mesme perfeksionohet me hartime, analiza librash etj

  5. #25
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-11-2009
    Postime
    2,382
    Citim Postuar më parë nga yllbardh Lexo Postimin
    Shprehjet lol dhe ok dhe të tjera si këto janë shprehje të dembelave, shprehje të cilat dalëngadalë janë duke fituar terren në çdo gjuhë, ku në disa prej tyre edhe kanë gjetur rrugën në fjalorët drejtshkrimorë sepse këto shprehje janë në përdorim të përditshëm, sidomos në jetën e tyre virtuale në i-net nga masat e gjera të popullsisë. Vende të ndryshme të botës sikurse p.sh. Franca mirren me këtë problematikë , ku me sa di unë edhe me ligj dënohen personat nga mediat informative. Unë jam për ruajtjen e gjuhës amtare por luftimi i këtyre termave si në rastin e Francës më duket si puna e Sizifusit, sepse s'mundet njeriu t'i kontrolloj masat se si e përdorin gjuhën e vetë ose, ose nëse njeriu provon që të kontrolloj masat do ta ketë shumë vështirë për shkak se gjdo gjuhë zhvillohet, i cili zhvillim mundë të ketë kahje të ndryshme. Ndërsa te ne personat kyç nga mediet informative, me përdorimin e shprehjeve të huaj, që në shumicën e rasteve as ata vetë nuk i kuptojnë, jo që dënohen por ata fitojnë status edhe më të madh dhe marrin në qafë shumë e shumë gomarë analfabet me gjuhën e tyre të çoroditur.
    Mua më pëlqen shembulli i Francës, dhe për mendimin tim kështu duhet të bënin të gjithë. Franca ka një disiplinë të rreptë gjuhësore dhe kjo vjen ngaqë shteti atje kujdeset shumë për gjuhën.

  6. #26
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anëtarësuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Citim Postuar më parë nga PINK Lexo Postimin
    Edvin, mesa mbaj mend ne shkolle te mesme e me lart behej - letersi, qe do te thote eshte mjaftueshem per nje te rritur. Nese e kane hequr letersine si lende fare, dhe mire do ishte te rifutej perseri. Personalisht mendoj qe gramatike mesohet nga 6 vjec deri ne 14. Kush meson, meson. Ne shkolle te mesme perfeksionohet me hartime, analiza librash etj
    Bejne shume gabime ne te shkruar pink. Ka qe u mbulohet faqa e fletores vetem me korrigjime lol. Une jam per testimin ne gjuhe te nx ne shkolle te mesme, qofte dhe npm nje hartimi. Kush del dobet ti oftohet nje klase gjuhe.
    Feelings change - memories don't.

  7. #27
    i/e regjistruar Maska e derjansi
    Anëtarësuar
    14-04-2005
    Postime
    6,730
    Citim Postuar më parë nga mia@ Lexo Postimin
    Bejne shume gabime ne te shkruar pink. Ka qe u mbulohet faqa e fletores vetem me korrigjime lol. Une jam per testimin ne gjuhe te nx ne shkolle te mesme, qofte dhe npm nje hartimi. Kush del dobet ti oftohet nje klase gjuhe.
    po kjo bohet moj mia

    ne provimet e matures ke dhe letersi
    JO NEGOCIATA VETËVENDOSJE

  8. #28
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anëtarësuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Citim Postuar më parë nga derjansi Lexo Postimin
    po kjo bohet moj mia

    ne provimet e matures ke dhe letersi
    Derjo e kam fjalen per vitin e pare te gjimnazit, lol jo per maturen.
    Feelings change - memories don't.

  9. #29
    Mjedisor Maska e Edvin83
    Anëtarësuar
    20-03-2006
    Vendndodhja
    Tallinn
    Postime
    4,670
    Citim Postuar më parë nga derjansi Lexo Postimin
    po kjo bohet moj mia

    ne provimet e matures ke dhe letersi
    Po te gjithe e kemi bere ate provim te letersise. Dhe ne ate provim kishte dhe studente qe kaluan pa ditur te lidhin dy fjali apo te benin nje tekst te sakte ne shqip. Profesori u jepte mjaft per te lexuar, por ata kishin mangesi ne gjuhe qe ne shkollen e mesme. E pastaj diku me leke, e diku me hater, u kaluan shume analfabete.

  10. #30
    i/e regjistruar Maska e derjansi
    Anëtarësuar
    14-04-2005
    Postime
    6,730
    Citim Postuar më parë nga mia@ Lexo Postimin
    Derjo e kam fjalen per vitin e pare te gjimnazit, lol jo per maturen.
    kur maron klasen e 9 ke provimet e lirimit matematik, gjuhen shqipe, letersi gjat gjimnazit ka landen e letersis ku vlersohesh me not gjat vitit. kur maron gjimnazin ke provimet e matures ku bon pjese dhe letersia.

    se kuptoj ca testi duhet te japin ne vit te par?
    JO NEGOCIATA VETËVENDOSJE

  11. #31
    i/e regjistruar Maska e derjansi
    Anëtarësuar
    14-04-2005
    Postime
    6,730
    Citim Postuar më parë nga Edvin83 Lexo Postimin
    Po te gjithe e kemi bere ate provim te letersise. Dhe ne ate provim kishte dhe studente qe kaluan pa ditur te lidhin dy fjali apo te benin nje tekst te sakte ne shqip. Profesori u jepte mjaft per te lexuar, por ata kishin mangesi ne gjuhe qe ne shkollen e mesme. E pastaj diku me leke, e diku me hater, u kaluan shume analfabete.
    athere se ka fajin landa, sepse ajo asht.

    faji asht tjeter kun.
    JO NEGOCIATA VETËVENDOSJE

  12. #32
    Mjedisor Maska e Edvin83
    Anëtarësuar
    20-03-2006
    Vendndodhja
    Tallinn
    Postime
    4,670
    Citim Postuar më parë nga derjansi Lexo Postimin
    kur maron klasen e 9 ke provimet e lirimit matematik, gjuhen shqipe, letersi gjat gjimnazit ka landen e letersis ku vlersohesh me not gjat vitit. kur maron gjimnazin ke provimet e matures ku bon pjese dhe letersia.

    se kuptoj ca testi duhet te japin ne vit te par?
    O dersjan, eshte shume e thjeshte. Ne vit te pare, te dyte e te trete ne gjimnaz a ben gjuhe angleze megjithese e ke bere qe ne klasen e 2-te te 9-vjecares? Ashtu duhet te behet dhe shqipja paralel me anglishten. Kur ne anglish paska mjaft nga gramatika per te mesuar edhe ne gjimnaz, pse shqipja nuk paska? Letersia eshte tjeter, dhe nuk kam pare qe letersia i ka bere studentet e gjimnazeve ta njohin me mire gjuhen shqipe.

  13. #33
    i/e regjistruar Maska e derjansi
    Anëtarësuar
    14-04-2005
    Postime
    6,730
    anglishtja ne gjimnaze asht ne nivele fillestare sepse jo cdo shkolle 9 vjecare ka gjuhen angleze si gjuh te dyt. disa kan italishten e disa frengjishten.
    JO NEGOCIATA VETËVENDOSJE

  14. #34
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anëtarësuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Citim Postuar më parë nga derjansi Lexo Postimin
    kur maron klasen e 9 ke provimet e lirimit matematik, gjuhen shqipe, letersi gjat gjimnazit ka landen e letersis ku vlersohesh me not gjat vitit. kur maron gjimnazin ke provimet e matures ku bon pjese dhe letersia.

    se kuptoj ca testi duhet te japin ne vit te par?
    Derjo ketu ne kolegj jep provimin e gjuhes dhe te matematikes per te te percaktuar nivelin tend ne keto dy lende. Nese del dobet te japin me shume klasa fillestare gjuhe apo matematike sipas nivelit, ne te kundert merr klasat e avancuara. E njejta gje te behet dhe ne shkolle te mesme. Kush eshte dobet te marri klase gjuhe. Nuk ka faj mesuesi i shkolles se mesme pse ai i 9 vjecares se beri punen. Kjo eshte per te ndihmuar ata qe kane mangesira nga 9-vjecarja. Nje mendim
    xhanem.
    Feelings change - memories don't.

  15. #35
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anëtarësuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Citim Postuar më parë nga derjansi Lexo Postimin
    anglishtja ne gjimnaze asht ne nivele fillestare sepse jo cdo shkolle 9 vjecare ka gjuhen angleze si gjuh te dyt. disa kan italishten e disa frengjishten.
    Gje qe eshte gabim. Nx duhet te ndahen sipas niveleve. Eshte e veshtire te punosh me nivele te ndryshme ne nje klase.
    Feelings change - memories don't.

  16. #36
    i/e regjistruar Maska e derjansi
    Anëtarësuar
    14-04-2005
    Postime
    6,730
    Citim Postuar më parë nga mia@ Lexo Postimin
    Derjo ketu ne kolegj jep provimin e gjuhes dhe te matematikes per te te percaktuar nivelin tend ne keto dy lende. Nese del dobet te japin me shume klasa fillestare gjuhe apo matematike sipas nivelit, ne te kundert merr klasat e avancuara. E njejta gje te behet dhe ne shkolle te mesme. Kush eshte dobet te marri klase gjuhe. Nuk ka faj mesuesi i shkolles se mesme pse ai i 9 vjecares se beri punen. Kjo eshte per te ndihmuar ata qe kane mangesira nga 9-vjecarja. Nje mendim
    xhanem.
    un se kam bo ket test sepse kam maru shkollen e mesme ktu. ato teste jan per emigrantet qe nuk kan maru shkoll te mesme ne amerik.

    ne shqipni po nuk kalove provimet e lirimit matematik, gjuhe, dhe letersi nuk shkon dot ne gjimnaz. po ashtu po nuk kalove provimet e matures nuk merr dipllome gjimnazi.
    JO NEGOCIATA VETËVENDOSJE

  17. #37
    i/e regjistruar Maska e derjansi
    Anëtarësuar
    14-04-2005
    Postime
    6,730
    Citim Postuar më parë nga mia@ Lexo Postimin
    Gje qe eshte gabim. Nx duhet te ndahen sipas niveleve. Eshte e veshtire te punosh me nivele te ndryshme ne nje klase.
    ti kerko qe te ndryshohet komplet sistemi arsimor ne shqipni? e veshtir shum kjo
    JO NEGOCIATA VETËVENDOSJE

  18. #38
    Mjedisor Maska e Edvin83
    Anëtarësuar
    20-03-2006
    Vendndodhja
    Tallinn
    Postime
    4,670
    Citim Postuar më parë nga derjansi Lexo Postimin
    anglishtja ne gjimnaze asht ne nivele fillestare sepse jo cdo shkolle 9 vjecare ka gjuhen angleze si gjuh te dyt. disa kan italishten e disa frengjishten.
    Ne rastin tim nuk ishte, por po e marrim si te mireqene kete qe the: A do te thote kjo qe gjuha shqipe eshte e pavlere dhe duhet ta leme ne nivele fillestare sepse edhe gjuhet e huaja jane ne ate nivel? Nje student qe del nga gjimnazi, supozohet qe do te jetoje e te punoje ne Shqiperi. Prandaj atij i duhet nje nivel i mire shqipeje, sepse perndryshe dalin sic kane dale tani e na prodhojne dokumenta, ligje, etj etj, me nje gjuhe qe nuk merret vesh. Dersjan, vendet e BE-se e kane me detyrim ne gjimnaz gjuhen e vendit te tyre. Deri tani na kane care koken qe duhet te jemi si BE-ja. E pse ne kete aspekt nuk duhet te jemi?

  19. #39
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anëtarësuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Citim Postuar më parë nga derjansi Lexo Postimin
    un se kam bo ket test sepse kam maru shkollen e mesme ktu. ato teste jan per emigrantet qe nuk kan maru shkoll te mesme ne amerik.

    ne shqipni po nuk kalove provimet e lirimit matematik, gjuhe, dhe letersi nuk shkon dot ne gjimnaz. po ashtu po nuk kalove provimet e matures nuk merr dipllome gjimnazi.
    Derjo nukka ngel njeri pa i marr provimet.Ca me zotesi, ca me leke, e miqesi, e ca t'ua japim se gjynah, apo ta heqim qafe se nuk durohet. Ja keshtu te gjithe e hedhin lumin.
    Feelings change - memories don't.

  20. #40
    Mjedisor Maska e Edvin83
    Anëtarësuar
    20-03-2006
    Vendndodhja
    Tallinn
    Postime
    4,670
    Citim Postuar më parë nga derjansi Lexo Postimin
    un se kam bo ket test sepse kam maru shkollen e mesme ktu. ato teste jan per emigrantet qe nuk kan maru shkoll te mesme ne amerik.

    ne shqipni po nuk kalove provimet e lirimit matematik, gjuhe, dhe letersi nuk shkon dot ne gjimnaz. po ashtu po nuk kalove provimet e matures nuk merr dipllome gjimnazi.
    Nuk po flasim per emigrantet. Ketu ne Estoni ku jetoj une, ne rast se ne vitin e katert te gjimnazit, nuk kalon provimin e gjuhes estoneze--qe eshte i nje niveli profesonal, e jo thjesht te njohesh zgjedhimin--nuk te jepet diploma e shkolles se mesme, e diplomen e merr vetem kur te kesh kaluar provimin e gjuhes estoneze. Dhe kjo behet per estonezet, e per kedo tjeter qe studion ne sistemin arsimor estonez te shkollave te mesme.

Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •