Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 12
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768

  Arkeologt n Irakun jugor kan gjetur 40 lokalitete te lashta

  Lokalitet q ende nuk jan plotsisht ekzaminuar, jan n fushat e Al-tenda-Diwaja El, El-Rifai El-Nasr dhe Al-sabahut n krahinn e DhI Qar
  Ekipi arkeologjike i Irakut ka zbuluar me se 40 vende n jug t lasht,qe nga periudha e sumerve, Akadieanve dhe Babilonasve , q daton nga periudha e 6000 gjeri 1000. pes, tha zyrtari prgjegjs u antikave t Irakut. "Ekipet q punojn nga viti 2010.ka shpallur 40 vende arkeologjike nga periudha sumeriane, akadeanve dhe babilonaseve.Me kt zbulim t ri numri i lokaliteteve arkeologjike sht 1240 ne kete krahine .me pushtimi nga SHBA ne vitin 2003. dhe rnia e Sadam Huseinit, kerkimet arkeologjike jan larg nga t qenit prioritetet e qeveris, pavarsisht nga 12 000 vende n vend. n vitin 2006. dhe 2007, Iraku u shkatrrua n luftimet sektare n t ciln ishin t vdekur dhjetra mijra. Q ather zvogloj intensitetin e luftimeve t mpreht, por tensionet jan ende t larta, por t vdekurit jan m t shumte
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-06-2009
  Postime
  352
  Dihet boterisht se trashegimia materiale e gjetur ne luginen e lumenjeve Tiger dhe Eufrat eshte nder me te pasurat ne bote. Biblioteka si ajo e Asurbanipalit te sumereve jane nder me te vjetrat qe jane gjetur ndonjehere. Shpresoj qe kjo zone te qetesohet sa i perket konflikteve dhe t'iu lejoje arkeologeve te punojne dhe te gjejne artefakte te cmuara per gjithe njerezimin.

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Pa_doreza2
  Antarsuar
  02-11-2009
  Postime
  1,658
  Citim Postuar m par nga Prometeu2 Lexo Postimin
  Dihet boterisht se trashegimia materiale e gjetur ne luginen e lumenjeve Tiger dhe Eufrat eshte nder me te pasurat ne bote. Biblioteka si ajo e Asurbanipalit te sumereve jane nder me te vjetrat qe jane gjetur ndonjehere. Shpresoj qe kjo zone te qetesohet sa i perket konflikteve dhe t'iu lejoje arkeologeve te punojne dhe te gjejne artefakte te cmuara per gjithe njerezimin.
  Une pajtohem me ty, por nese aktivizohen Arkeologet, Amerikan, dhe Anglez, me kohe, sepse ne ket trashegimi matriale, do te zbulohen shume gjera, qe do te bine ndesh me Kur'anin !! Dhe eshte shume rrezik se ket pasuri do te shkatrrojne ISLAMIKET para se te zbulohet e tera !!
  Sarmatosem sa tjet jeta!

 4. #4
  Emathia Maska e MaDaBeR
  Antarsuar
  20-05-2003
  Vendndodhja
  N do vend ku ka jet
  Mosha
  36
  Postime
  5,314
  Ndersa une mendoj qe arkeologet Amerikan edhe mund te jene te pranueshem, ndersa Anglezet mund te gjejne atje gjera qe bien ndesh me komplet Biblen dhe gjith fene Katolike dhe kjo pasuri do shkaterrohej.

  Zona e Iranit dhe Irakut, perkatesisht Persia dhe Babilonia e koheve te lashta, jane zona ku ka prova e fakte arkeologjike te pafundme te se shkuares se njerezimit. Shpresoj qe ne keto zona te behen zbulime qe do te hapnin mendjen njerezore. Ne Irak kane filluar levizin disa gjera, ndersa Irani, qe mendoj se eshte vendi me i paeksploruar arkeologjikisht, duhet akoma shume pune e mund qe te eksplorohet. Mendoj se ne Iran ka shume shume shume materiale qe mund te vene ne pikepyetje te madhe shume eshtje fetare e politike qe jane te hapura ne ditet e sotme.
  Pr inad t Djallit dhe Shqyptarvet, Zoti ka me mbajt Shqypnin m kamb me nder e me lumni

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  Zbulohet-nje-pllake-cilindrike-ne-mesopotami-e-vitit-3300-p-e-s-me-sfond-dinozauret-befasohen-arkeologet/

  Tashm sht br e ditur dhe sht pranuar shkencrisht ekzistenca e Dinozaurve, edhe pse vite m par kjo shtje konsiderohej si nj sajes, apo fantazi e pabaz.

  Por, le ti hedhim nj sy zbulimit t mposhtm.

  Nj pllak cilindrike, apo thn dhe ndryshe nj vul cilindrike, u zbulua n Mesopotami, gjat nj ekspedite q po kryente grmime n nj zon t Mesopotamis, n vitin 1969. Sipas arkeologve, krijimi i saj daton n 3300 p.e.s.
  Por, ajo ka dallon dhe sht e veant n kt pllak cilindrike, sht objekti q ajo pasqyron!
  N t jan pasqyruar Dinozaur me nj ngjashmri perfekte me ata t cilt arkeologt, paleontologt dhe shkenctart kan krijuar miniaturat e Dinozaurve sipas fantazis s tyre, duke e kombinuar at me fosilet e dinozaurve.

  E vetmja diferenc midis kombinimeve sht se dinozaurt e pllaks kan vesh, ndrsa miniaturat e sotme jo.

  Shkenctart thon se dhe ata vet nuk e din nse Saurapods kishin vesh ashtu si i pasqyron pllaka, meq vesht prbhen nga krce dhe deri m sot nuk ka mbizotruar asnj. Ndoshta dinozaurt saurapoda mund t kishin vesh, ashtu si dhe tregon pllaka, pasi krcet nuk mbijetojn ashtu si kocka, pohojn ndr t tjerash hulumtuesit./albobserver.com/
  Imazhet E Bashkangjitura
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  20-05-2008
  Vendndodhja
  Oslo, Norway
  Postime
  759

  Pr: Arkeologt n Irakun jugor kan gjetur 40 lokalitete te lashta

  Iraku asht toka e filleses qyteterimit boteror,,,,,,,,,aty "fshihet" misteri i njerezimit

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  589

  Pr: Arkeologt n Irakun jugor kan gjetur 40 lokalitete te lashta

  Eshte gjetur qytet i humbur i Profetit Ibrahim?

  Qyteti daton me teper se 4000 vjet m par dhe i takon periudhs n t ciln jetoi Profeti Ibrahimi
  Gjat grmimeve n qytetin e lasht Ur, q ndodhet n afrsi t qytetit irakian Nasiriya, arkeologu anglez ka gjetur mbetjet e nj kompleksi t madh.
  Besohet se Profeti Ibrahim ka lindur n qytetin Ur, ish-kryeqyteti i civilizimit sumerian, e cila ka zgjatur 4500 vjet. sht pohuar se komplekse, i cili u zbulua gjat grmimeve nga ekipi hulumtus me vite ka bra n kt zon, q daton m 4000 vjet m par dhe i takon periudhs n t ciln Profet Ibrahimin jetoi, grmimet arkeologjike ne ate vende me nj siprfaqe me madhsi afrsisht sa nje fushe futbolli.
  Kreu i ekipit arkeologjik nga Universiteti i Manesterit, Stuart Campbell tha se shum rrall shoh ndrtesa komplekse, t cilat datojn q nga periudha e viteve 2000 pes, dhe se ky zbulim mund t jap nj shum mjaft e informacionit nga ajo periudh.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  589

  Pr: Arkeologt n Irakun jugor kan gjetur 40 lokalitete te lashta

  http://imageshack.dk/?img=221407611794.jpg

  U zbulua! skeleti rreth6,500 vjear i 'Noas' i gjetur n bodrumin e muzeut!
  Ai jetoi pas prmbytjes s madhe sipas krkimeve arkeologjike ngjarja ka ndodhur n qytetin sumerian t Urit, n rajonini e soteme te Irakut, ku u gjet skeleti.
  Shkenctart e Muzeut Penn n Filadelfia kan qen duke mbajtur n nj bodrum skeletin, 6500 mij vjete , raporton LiveScience .
  Ai qndronte n bodrum plot 85 vjete, ai ishte n nj kuti prej druri, pa numr, pa identifikim.
  Eshtrat u gjetn n mes t viteve 1929 dhe 1930 n rajonin e soteme te Irakut. Ai u gjet nga arkeologu LEONARD Woolley.
  Fjala sht n lidhje me, vlersimine e muzeut, skeleti i pesdhjetvjeqarit , t lart 173,gjer 178 centimetra. Arkeologt e muzeut Penn skeletin e kane quajtur te "Noa", sepse ata besojn se ai ka jetuar pas prmbytjes s madhe sipase kerkimeve arkeologjike q kan ndodhur n qytetin sumerian t Ur, n at q tani sht n Irak, ku u gjet skeleti.
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi II : 09-08-2014 m 15:29

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  589

  Pr: Arkeologt n Irakun jugor kan gjetur 40 lokalitete te lashta

  Sensacionale Zbulim Arkeologjik Ne Irak
  Nj pallat 3400-vjear u gjet n shtratin e lumit t Madh, dhe kompleksi ishte pjes e nj mbretrie antike
  Arkeologt gjerman dhe kurd kan zbuluar, fal te nj thatsire, nj pallat 3400-vjear n pellgun e lumit Tigris, njoftoi Universiteti gjerman.
  Kompleksi, q prfshin t paktn dy mij metra katror, ishte pjes e mbretris s Mitanit, shtetit t lasht q sundonte Sirin dhe Anadollin e sotm, ka zbuluar Universiteti i Tuebingenit.
  Arkeologt zbuluan pallatin ne vjeshtn e kaluar dhe m pas u deshn vetm tre jav pr ta eksploruar para se niveli i ujit t lumit t ngrihej prsri.
  "Ne u grmuam aq shpejt sa mundm," tha Ivana Puljiz nga universiteti. Kur u ngrit niveli i ujit, ndrtesa u zhduk prsri.
  Muret e pallatit jan t larta deri n dy metra, dhe arkeologt kan gjetur murale me ngjyre n t kuqe dhe blu mbi to.
  Ishte nj "ndjesi arkeologjike", theksoi Puljiz, duke shpjeguar se piktura t tilla ishin t rralla.
  Dhjet dorshkrime n nj letr n form pyk (kuneiform)u gjetn gjithashtu brenda kompleksit.Njri prej tyre shprehet se pallati dikur ishte pjes e qytetit t vjetr t Zachikut.Kompleksi ndodhet n Rajonin Autonome Kurde n Irakun verior.
  Arkeologu kurd Hassan Ahmed Kasim beson se sht nj nga gjetjet m t mdha n kete rajon n dekadat e fundit.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  589

  Pr: Arkeologt n Irakun jugor kan gjetur 40 lokalitete te lashta

  Nj mbishkrim i mbretit t fundit babilonas t zbuluar n Arabin Saudite
  N krye t mbishkrimit t mbretit t fundit t Babilonis ka gravura me Nabonidusin dhe katr simbole
  Nj mbishkrim 2.550 vjear, i shkruar n emr t mbretit t fundit t Babilonis, Nabonidus, u zbulua n nj shkmb bazalt n veri t Arabis Saudite, njoftoi Komisioni pr Turizmin dhe Trashgimin Kombtare t atij vendi.
  Gdhendja n krye t mbishkrimit tregon se mbreti Nabonidus mban nj skeptr, si dhe katr piktura t tjera, duke prfshir nj lule, nj gjarpr dhe nj prshkrim t hns.
  Kto imazhe besohet t ken rndsi fetare, raporton Live Science.
  Nn gravurat jan rreth 26 linja shkrime kuneiforme, t cilat aktualisht po deshifrohen nga ekspertt.I
  Esht, te theksohet n njoftim, mbishkrimi m i gjat n nj letr kuneiforme t gjetur ndonjher n Arabin Saudite.
  Mbishkrimi u gjet n Al Hayt n rajonin e Hail, ku ka vende t shumta antike, duke prfshir mbetjet e fortesave, artit prej guri dhe instalimeve hidraulike.
  Mbreti Nabonidus sundoi nga 555 deri n 539 para Krishtit.

  Perandoria Babilonase shtrihej nga Gjiri Persik deri n Detin Mesdhe dhe Nabonidusi pushtoi nj pjes t Arabis Saudite t sotme n fillim t mbretrimit t tij dhe vazhdoi t jetonte n qytetin Tajme, ku qndroi deri n 543 para eres son.
  Pse ai vendosi t jetonte n Arabin Saudite t sotme pr nj koh t gjat sht nj shtje debati midis historianve dhe disa ekspert besojn se arsyeja e mundshme jan konfliktet me priftrinjt babilonas.
  N fund t mbretrimit t Nabonidit, Perandoria Babilonase u sulmua nga Perandoria Persiane, e udhhequr nga Mbreti Kir.Persiant e Mdhenj pushtuan Babilonin n 539 pes, dhe Perandoria Babilonase u shemb.Fati i Nabonidus pas shembjes sht i panjohur.

  https://www.livescience.com/longest-...di-arabia.html
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  589

  Pr: Arkeologt n Irakun jugor kan gjetur 40 lokalitete te lashta

  A e njihnin babilonasit gjeometrin para Pitagors?
  Analiza e fundit e nj pllake argjilore t lasht babilonase ka inkurajuar historiant t mendojn pr nj histori t re t matematiks.
  Prfundimi i hulumtimit t matematikanit australian Daniel F. Mansfield, i botuar n nj revist shkencore, shpjegon prmbajtjen e mbishkrimit n nj pllak balte t datuar n periudhn nga 3,600 deri n 3,800 vjet m par, raporton "Smithsonian Magazine".Kjo sht m shum se nj mij vjet para lindjes s Pithagoras.
  Ky zbulim sht domethns sepse lokalizon zbatimin e gjeometris n koh pr m shum se tre mij vjet n t kaluarn, duke e br at shum m t lasht sesa besohej deri m sot.Pllaka prej argjile, e gjetur n Irak n vitin 1894. Ajo sht shembulli i vetm i njohur i nj dokumenti kadastral nga periudha e lasht babilonase. Ajo tregon detajet gjeometrike t nj fushe q u nda pas shitjes s nj pjese t saj, shpjegon Mansfield.

  Pllakat mund t jen dshmi se babilonasit e prdorn kt lloj matematike, prkatsisht para Pitagors dhe teorems s tij nga shekulli i 6 -t para.eres son.

  Pllakat prej balte t gjetura kan origjinn rreth 3,700 para Krishtit dhe jan dshmi se babilonasit prdorn gjeometrin pr t matur siprfaqet e toks.
  Pllakat babilonase q japin nj pasqyr krejtsisht t re n historin e matematiks do t ekspozohen n Muzeun e Arkeologjis n Stamboll.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  589

  Pr: Arkeologt n Irakun jugor kan gjetur 40 lokalitete te lashta

  Figura e Babilonis: vizatimi m i vjetr i nj fantazme q gjendet n kasafortn e Muzeut Britanik
  Nj pllak 3.500-vjeare imazhi e nj 'fantazme t mjer mashkullore' heq dor nga sekreti i saj

  Vizatimi m i vjetr i nj fantazme n bot u zbulua n qemert e errt t Muzeut Britanik.
  Nj frym e vetmuar me mjekr q po ohet n jetn e prtejme dhe lumturin e prhershme nga nj i dashur, sht identifikuar n nj pllak t lasht argjile babilonase t krijuar rreth 3.500 vjet m par.

  Tabela sht pjes e nj udhzuesi pr t dbuar shpirtrat e padshiruar duke iu drejtuar malars s veant dhe smundjet q ato sjellin n botn e t gjallve - n kt rast, fantazma po krkonte dshprimisht nj tjetr.Ai tregohet duke ecur me kraht e shtrir, kyet e tij t lidhura nga nj litar i mbajtur nga femra, ndrsa nj tekst shoqrues detajon nj ritual q do t'i drgonte t lumtur n botn e nndheshme.
  Dr Irving Finkel, kurator i departamentit t Lindjes s Mesme n Muzeun Britanik, tha se "objekti absolutisht spektakolar nga antikiteti" ishte neglizhuar deri tani.
  "Padyshim q sht nj fantazm mashkull dhe ai sht i mjer.
  "sht padyshim nj fantazm mashkullore dhe ai sht i mjer. Mund t imagjinosh se nj fantazm e gjat, e holl dhe me mjekr e varur n shtpi, u fut n nervat e njerzve. Analiza prfundimtare ishte se ajo q i duhej ksaj fantazme ishte nj dashnor," tha ai.

  https://www.theguardian.com/culture/...h-museum-vault
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •