Close
Faqja 5 prej 5 FillimFillim ... 345
Duke shfaqur rezultatin 81 deri 87 prej 87
 1. #81
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  01-12-2004
  Postime
  693
  Faleminderit
  20
  19 falenderime nė 18 postime

  Pėr: Lexoje shpirtin tim

  Kosova ime

  Me emrin tend bie e zgjohem gjithnje…
  Sot e vetum sot desha t`jem tek ti…
  Desha te zgjohem ne perqafimet tua…
  Qepallat me jane molisur…
  Ne agimet e akullta Zvicerane….
  Sot e vetum sot desha ne kete dite te madhe 17 shkurti
  Te jem tek ti…te degjoje t`rrahurat e zemres sate…
  Desha t` me falesh buzqeshjen e pare te mengjesit
  Ne ditelindjen tende te trete...nga afer te mikloj ballin
  Nga djerest qe te sjellin „mekebsit,tradhtaret UDB…argat e Dreqit e bire dreqi…“
  Desha e ēka nuk desha sot…
  Dallendyshe desha t`jem …qe kete
  Brenge malli, sot mos t`kem…
  Desha edhe Kanarin sot t`jem qe kengen me te bukur per ty t`ja them…
  Desha sot…me te vetmin varge te theme…
  Me ke bije te kam nene…
  Desha te te theme; se malli ketu ne Alpet Zvicerane me rendoj…
  Desha e dua qe sot kete dite te madhe
  Dashurin e Gezimin me ty ta ndaje…
  E dashurin qe ti na fale nuk matet as me ujin ne Det…
  Desha qe sot e vetum sot t`jem qupa e vogel e harlisur
  Qe mes per mes arave me grure iu bie duke vrapuar
  Sa tek nje lule sa tek nje lule…
  Qe sot e vetum sot Lulekuqet per Ditelindje ti dhuroje…

  mergimtarja
  ps.Dasht Zoti qe isha ne Pavarsin tende...ajo ishte Dita me Lumtur ne jete!

 2. #82
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  01-12-2004
  Postime
  693
  Faleminderit
  20
  19 falenderime nė 18 postime

  Pėr: Lexoje shpirtin tim

  ***Te diellen do te vij***

  S`bashku me Diellin do te vij edhe une
  Ne Diten e diell qe te jeme prane teje
  Vetem kete dite Shekullore te gjithe kemi prit…

  Kur dielli do lindė
  Ne syte e tua
  Do lexoje; Gezimet tua…lindjet, vdekjet
  Vuajtjet, dhembjet e plaget qe te kane molise
  te djegen cepe me cepe e deshen tymin
  ne oxhake t`fikun…po ti si nje zonje… e Rend…
  vetum per te shtrenjten Liri ti qedrove …
  qe ne sot te Gezojme Pavarsin me ty!
  Gezohu Kosove me rrezet e para t`Agimit
  Ne ty bashke me Emrin e Lirise
  Po lind Atdhedashuria per Kosovė!
  Kosova ime e vogel fare, me Zemer t` madhe!
  E sot ti je…e Pavarun.
  Kur te vij e Diella do marr fund
  Pritja jone e shekullore enderr e fshehur
  Ne kockat e leckat tona…
  Dhembjet e plaget do ti perqafoje Dielli sot…
  E syt do te shendrisin si zjarr vullkanesh…
  E syt e bijeve e bijave tu sot do mbushen me lot...gezimi ama
  E gezimi do vershoje si lumi gjithandej... e ketu…
  Ate dite gjema do pushojė
  Dielli do shendrrohet ne balsam
  Kockat e gjymtuara do sherohen ate dite…
  Diemri i pa fund do ike…
  Pranvera te vonuara nuk do kete me per ne
  Andaj me prit, mer prit dhe mua mer prit!
  Ne diten e diell do te vije
  Te lexoje gezimin tend ne sy
  Kosova ime e vogel me Zemer te madhe me je!
  Te fali perqafimin ēdo mengjes-Atdhe!
  Ate dite te dielle
  Do marr fund pritja jone shekullore
  Bac u kry!


  mergimtarja
  ps. kete e kam shkruar pikrisht me 14 shkurte 2008 e pata afishuar po eshte shlyer
  me shume gjera, nga nje gume traktori qe posedojne keta moderatoret e Df...
  e sot mu desh te shkruaj mesi e gjeta...

 3. #83
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  01-12-2004
  Postime
  693
  Faleminderit
  20
  19 falenderime nė 18 postime

  Pėr: Lexoje shpirtin tim

  Une e Pasqyra

  Une po shija veten ne pasqyre
  Ēka e imja eshte?
  Vetja mu pergjigj,
  Gjithe ēka ke pran ty t`takon.
  Mbylla syrin me ironi...
  Ne pasqyren me avull shkrova:
  “Gjithēka e imja eshte”!
  Nje ze me peshperiti ne ty djeg nje zjarr...
  Me dali fryma nje dite kur pasqyra me pyeti
  Pse qan ti sot?
  Une nuk fola po heshta…
  Zemra i tha zemres :
  As gje si dje…
  Une shkrova: as gje si me pare…
  Zemra me tha: me perqafo nje here…

 4. #84
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  01-12-2004
  Postime
  693
  Faleminderit
  20
  19 falenderime nė 18 postime

  Pėr: Lexoje shpirtin tim

  Nėnės

  Ta njoha dhembjėn nė sy
  Ta njoha trishtimin ne fytyrė
  Ne ty pikllimin pashė
  Desha tė fali ngushllim...
  Po forca na mugoi u` shkrehem nė vaj..

  Po deshirėn nuk ma the...
  Desha ta lexoj ne sy...
  Atė e mbaje pėr vete...
  Te njoha e te ngushllova
  Atė dite kur shtėpin ta bėn rrėmuj...

  Atė dite kur te gjithe meshkujt
  Me duare t` lidhura t`i debuan
  Atė ditė kur t` boshatisen shtepin!!!!!korbat
  Lotėt e tu i pashė; ishin gure,gure...
  Me lotet ne sy ti bere hapin ...

  Pranė ogjakut ti gatuje bukėn
  Me lotin qe te lagu edhe token...
  Me zemėr te thyer kėndoje
  Kėngen tėnde mė tė dashur
  Qe edhe leguren bente t`renqethet...

  Pa nota pa tekst, sepse ishte
  Nga ato kėngėt e pakėndura
  Ti komponoje njė elegji tė re...
  Ate dite te njoha une ty....
  Ate dite kur shtepise zjarrin ja vun..

 5. #85
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  01-12-2004
  Postime
  693
  Faleminderit
  20
  19 falenderime nė 18 postime

  Pėr: Lexoje shpirtin tim

  Ka ndėrruar jetė Jakup Biēkaj, mėrgimtari mė i vjetėr i kėsaj ane


  Tė moqmit kanė thėnė vendi-dheu i huaj ėshtė i ftohtė

  Nga Xhafer LECI

  Jakup Biēkaj

  Nė moshėn 84 vjeēare nė Wendlingen tė Gjermanisė u shua nga jeta Jakup Biēkaj. Jakup Biēkaj u lind mė 23.04.1929 nė fshatin Hogosht tė Kamenicės, dhe vdiq mė 20.08.2013 nė Wendlingen am Neckar.

  Po ashtu, ai u varros nė fshatin e lindjes, Hogosht, me 22.08.2013, nė praninė e mbi 500 pjesmarrėsve, familjarė, bashkėfshatarė, miq e shokė nga vendlindja, nga Kosova e nga Gjermania.

  Jakup Biēkaj me artikėllshkruesin e kėtyre rreshtave, ishin bashkėpjesmmarrės tė shumė demonstratave tė zhvilluara nė Perėndim nė vitet 1980-ta. Bashkarisht me shumė shokė tė tjerė kemi marrė pjesė nė veprimtaritė e fatkeqėsitė-varrimin e heronjve tė Kosovės, tė cilėt aktivitetin e tyre patriotik e zhvilluan nė Gjermani, Zvicėr e diasporė, si vėllazėrve Jusuf e Bardhosh Gėrvalla dhe Kadri Zeka, nė vitin 1982, nė Stuttgart, tė heroit Enver Hadri, mė 1990 nė Bruksel… I biri i Jakupit, Njaziu, kusheriri Salih Biēkaj, si dhe nipi, djali i motrės, Emin Krasniqi, njėherit edhe drejtues i grupit “Albanikos” janė denuar mė 1981, dhe kanė bashkėvuajtur shumė vite nė bugjet e Serbisė-Jugosllavisė, shoveniste.

  Nganjėherė nepėr demonstrata takonim edhe njėrin nga organizatorėt, veteranin e ēėshtjes kombėtare, bashkėfshatarin e Jakupit, z. Hasan Malaj, vėllai i dėshmorit Rexhep Malaj, i cili qe vrarė nė Prishtinė mė 1984, nga UDB-a gjakatare, bashkė me dėshmorin Nuhi Berisha. Jakupi bisedonte me Hasan Malajn dhe patriotė tė tjerė nė mėrgim pėr hallet e shumta tė popullit tonė tė shumėvuajtur.
  Nuk kanė thėnė kot tė moēmit, se dheu i huaj ėshtė i ftohtė.
  Vdekjet nė dhe tė huaj janė mė tė dhimbėshme, sepse ato i i bėjnė tė tilla pritjet e gjata pėr pėrgatitjen e kufomave tė mėrgimtarėve, dokumentet e udhėtimit…, pėr tė cilat nganjėherė duhėt pritur disa ditė, derisa kufomat arrijnė nė vendlindje.
  Pėr kėtė arsye dhimbja pėr familjarėt, farefisin e miqtė e tė ndjerėve bėhėt edhe mė e rėndė. Kėsisoj ndodhi dhe nė rastin e vdekljes sė Jakup Biēkajt, kėtij mėrgimtari dhe ėndėrrmitari tė pėrhershėm pėr lirinė e Kosovės.
  Pak fjalė pėr jetėn, vdekjen e dhimbėshme tė mėrgimtarėve nė vend tė huaj.
  Njė shembull, mė 1970-tė nė qytezen Wendlingen, banonin e punonin kėta shqiptarė:
  Daut, Hasan, Latif, Qemajl, Shaqir, Zenė e Tefik Morina, Jakup e Adem Fetahi, Bejtullah, Taip, Murat, Xhafer e Balė Leci, Mustafė e Hajrullah Matoshi, Veli, Xhavit e Jonuz Fazlija, Jakup Biēkaj, Sabit Latifaj, Xhavit, Sahit e Aziz Agaj, Vehbi e Hasan Dance, Xhafer Gashi, Xhavit Zeqiri, Liman Kqiku, Ali Orana, Hafiz Hafizi, Sylė, Shefqet e Zijah Zylfijaj, Jakup e Ruzhdi Kryeziu dheTaip Emini. Gjithesejt 37 veta. Nga kėta 32 banonin nė ndėrtesėn moderne, pronė e Firmės tė Mobileve, Erwin Behr, nė rrugėn Alb Str.13, 73240 Ėendlingen am Neckar, ndėrsa 20 prej tyre punonin nė kėt firmė. Nga tė 37-tė sa ishin atėherė, kanė vdekur 12-tė: Daut, Latif e Qemajl Morina, Jakup e Adem Fetahi, Sabit Latifaj, Aziz Agaj, Xhavit Zeqiri,Taip Leci, Vehbi Danēe, Sylė Zylfijaj e Jakup Biēkaj, prej tyre 7 nė Gjermani e 5 nė Kosovė.
  Jakupi pas vetės ka lėnė bashkėshorten, 5 djem e tri vajza, tė gjithė nė gjendje tė mirė shėndetėsore dhe materiale. Ai ka jetuar e punuar nė Gjermani nga viti 1970-tė, derisa ėshtė pensionuar nė moshėn 65 vjeēare, para 19 vite. Si pensionit gjysmėn e jetės-kohės e ka kaluar nė Kosovė, e pjesėn tjetėr nė Gjermani, sepse mė shumė se gjysma e familjes sė tij tė ngushtė jetojnė dhe punojnė nė Gjermani.

  Mė 07.09.2013, nė Wendlingen am Neckar, u mbajtėn-kryen tė pamet pėr Jakup Biēkajn e ndjerė. Mė kėtė rast pėr tė pame muarėn pjesė shumė familjar, miq, shokė e mėrgimtar tė tjerė. Pjesė muarėn edhe shumė veprimtar e mėrgimtar tė vjetėr: Emin Fazlija, alias Emil Kastrioti, kryetar i Besėlidhjes, Nami Ramadani, Qaush Krasniqi, Ibush Suli, Hasan e Kreshnik Danēe, Armend Leshi, **** Latifaj, Afrim Muslijaj, Balė e Ruzhdibeg Leci, Hajriz Fetahu, Avni Salihu, Azem Matoshi, Shaban Galica,Zeqir Sadrija, Mumin Kastrati, kryetari, nėnkryetari dhe antari i kryesisė sė Shoqatės “Kadri Zeka”, Taxhidin Bakiu, Selami Morina dhe Sabit Ejupi me shokė, kusheriri Jashar Biēkaj nga Zvicra me djem, kusheri e shokė tė tjerė, si dhe djali i motrės sė Jakupit, Mumin Krasniqi, dhėndėrri Islam Murati,me shokė e miq tė tjerė. Tė pamėt i pritėn tė bijt e Jakupit tė ndjer, Aziz, Besim e Basri Biēkaj, bashkė me veprimtarin Xhafer Leci.
  I biri i Jakupit, Besim Biēkaj, nė emėr tė familjes, i falėnderoj tė gjithė pjesėmarrėsit, si dhe pronarin e lokaleve z. Synaj Dubova, Ristorante-Pizzeria Sapore Mediterraneo, nė Heinrich-Otto-Str. 44,- 73240 Wendlingen am Neckar.

  Aq sa i takoi Gjermanisė, Jakupi i takoi edhe Kosovės. Kosova ishte brenga e tij e madhe, njėsoj si pėr tė gjithė bashkėmėrgimtarėt e tjerė.  Pamje e disa pjesėmarrėsve nė aktivitetin pėr tė pame  Nė foto sė bashku me bacėn Emin Fazlija -, nga e majta: Liridon, Ruzhdibeg e Xhafer Leci, Emin Fazlija, Qaush Krasniqi e Besim Biēkaj, ulur Aziz Biēkaj e Valon Leci

  Köngen, mė 08.09. 2013
  ps. marr nga:
  - See more at: http://tribunashqiptare.net/?p=17693....E0EvNgLa.dpuf

  ps.me malle e dashuri....
  Mit Zitat antworten

 6. #86
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  01-12-2004
  Postime
  693
  Faleminderit
  20
  19 falenderime nė 18 postime

  Pėr: Lexoje shpirtin tim

  28 Nėntori 1oo vjeqar

  100 vjet Shtet e Pavarsi!
  100 vjet mi gėzofsh o Flamur!
  100 vjet ti valvite shpi pėr shpi
  100 vjet i dha shtetit Hijeshi
  100 vjet na dha jetė na dha zjarr
  1oo vjet bėre tė ndjehemi me ty Krenarė!
  100 vjet tė gjithė shqiptaret nė Kosovė
  E gjithandeje t` mbanin ne Dore e t` mbanin nė gji!
  100 vjet ti valvite shpi pėr shpi!
  100 vjet O Flamur na dha Dritė na dhe jetė!
  100 vjet ne tė mbajtėm ne leckat tona
  100 vjet ti ishe Endėrra !…
  Tė valoje shpi pėr shpi me marrė frymė ne Liri!
  100 vjet ti na mbushe atdhedashuri ti na mbushe me energji!
  100 vjet me pare o Flamur Baca Is …te ra ne gjunjė
  Me elgance ai te mori Ty nė duarė e te puthi me shume malle!
  Si baba djalin qe puthe ne Balle!Kur e nise ...a i per Luftė!
  Tahir Meha o Flamur ai per ty u rrafshua me gjithe Kulle.
  100 vjet O Flamur Adem Jashari ja ndrroje Kosovės Historinė
  Qė t`valvitėshe ti shpi pėr shpi …
  Tim e flakė ai e kalli Kullen e tij
  me familje e pa vdekjen ai me sy!
  Shkau ne dere me Asqeri i kishte shkel …
  Adem Drenica e priti Si shqiptari e ka zakon…
  Vetum e vetum Flamurin nė dorė tė shkavit mos me lanė-…
  Amanetin ne Vend e qoi…
  Tė valosh ti sot i Lire … nė Kosovė ti shpi pėr shpi…
  O FLAMURI Kuqė e Zi…krenaria Kombit je ti!
  100 vjet o Flamuri Kuqė e Zi ishe tmerri pėr Serbi…
  100 vjet O Flamur ,nėnat nė Kosove e gjithandejė
  Kanė lind e rritė djem pėr ty O Flamur!
  Ma Gėzofsh pėr jetė e mot kėtė :
  100 Vjetor !Ti Shqipėri e ti Flamur!
  Rroftė Shqipėria pėr jetė e mot!
  Me gjithė motrat*qė ka pėr rrethė!
  Rroftė Flamuri Kuqė e Zi! Sa t` ketė Diell sa t`kete henė!
  Ti valo sot i Lire shpi pėr shpi se te kemi vetum nje!


  11.11.12 diku ne mergim
  Ps. motrat* -Kosoven Iliriden, ēamerin, Luginen e Presheves…Hot,Grud..Malesi
  ps. le te vlen edhe 101 Vjetorin e Dites se Flamurit!

 7. #87
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  01-12-2004
  Postime
  693
  Faleminderit
  20
  19 falenderime nė 18 postime

  Pėr: Lexoje shpirtin tim

  Leter nga Kosova!

  Leter nga Kosova merrja shpesh
  Gjithnje i merrja ne mengjes...
  Leter merrja nga mema Shqiperi..
  Nga Kosova ime,Franca ,Gjermania...

  Po letren nga Kosova ne dore kur merrja
  Frymarrja me ndryshonte e zemra me dridhej sa hera…
  Leter nga Kosova , zemra me fliste e me ndalte goja....

  Pa pritmas me erdhi nje dite nje leter ne dore
  nga mik/e e dashur diku ne Kosove…
  Sa e hapa letren ne sy me ra se letra ishte e shkurte jo kater faqe si dikur..
  Ne mesin e rreshtave lexova mos : « mos me baje gajlen une jame mire! »
  Dasht zoti e leiruan …
  Te perqafoje ty e femijet
  Shkronjat me duken se kenduan
  Mu be sikur nje Ylber ngjyre mbi leter ra
  Edhe pse pika shiu nuk kishte me…

  Nje dhurat e pahapur me rrinte karshi
  Nje liber …me mbishkrimin e njohur po merrte fryme ne liri…

  E dashura T…mungesen e zbrastin e letrave te mija...
  Per ty, do deshiroja ta zevendsoje me kete permledhje
  Poezish pra me Kremte Fjalesh...
  19.8 97…..

  leter nga Kosova ishte kjo
  qe ne tavolinen e nates edhe sot ka zen vend....
  e nga do qe iku ajo me shoqeron....

  ps.>Ne keto nete te gjata Dimeri e acari zviceran...kur te gjtihe marrin rruge ne Atdhe ...malli te kput ne shpirt ...ju pershedeti nen keto Vrgje te mija..

Faqja 5 prej 5 FillimFillim ... 345

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •