Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 4 prej 4
 1. #1
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime

  Samiti i Chikagos: Maqedonia dshton srish!

  Edhe samiti i Chikagos nuk rezultoi pozitivisht pr Maqedonin, qeveria dhe vendi dshtuan edhe ksaj radhe pr t marr ftesn pr antarsim n NATO.

  Mendoni se do t ket kriz politike n Maqedoni?

  Sa do t ndikoj ky dshtim i radhs n shoqrin e Maqedonis?
  Sui generis

 2. #2
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  ikago prsritet si Bukureshti pr Shkupin


  N Deklaratn prfundimtare nga Samiti i NATO-s n ikago do t prsriten konkluzionet e Samitit t Bukureshtit t vitit 2008, n t cilat thuhet se do ti dorzohet ftesa pr antarsim Maqedonis, ather kur do t gjej zgjidhjen e pranueshme t emrit.

  N konkluzn lidhur me zgjerimin dhe posa[risht Maqedonin, thuhet se zgjidhja e shpejt e kontestit t emrit dhe antarsimi i Maqedonis n NATO do t kontribuonte n sigurin dhe stabilitetin e rajonit.

  "Prsrisim marrveshjen nga Samiti i vitit 2008, se do t dorzojm ftesn Maqedonis, menjher sapo t gjendet zgjidhja e kontestit t emrit, n kuadr t negociatave q zhvillohen n OKB dhe fuqimisht nxisim prpjekjet n kt drejtim. Zgjidhja e shpejt dhe antarsimi n NATO do t ndikojn n sigurin dhe stabilitetin e rajoni", do t theksohet n deklaratn prfundimtare, duke nxitur vazhdimin e negociatave pr gjetjen e shpejt t nj zgjidhje. Deklarata inkurajon prpjekjet q n mnyr plotsuese t ndrtohet nj shoqri multietnike dhe t prkushtohet drejt procesit t antarsimit n NATO.

  (INA)
  Sui generis

 3. #3
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  Dera e NATO-s duhet t mbetet e hapur


  Republika e Maqedonis i prmbushi t gjitha kushtet pr antarsim n NATO dhe sht nj nga mbshtetsit m t ndhenj t misionit t NATO-s n Afganistan sipas numrit t banorve, por megjithat ftesa n Aleanc pa nevoj po shtyhet. Ju bjm thirrje q t'i bni t gjitha prpjekjet e nevojshme, publikisht dhe privatisht, ta mbshtesni vendin e Maqedonis n familjen e NATO-s dhe t'u bni thirrje aleatve t tjer nga Aleanca q ta vazhdojn politikn e dyerve t hapura pr antare t reja.

  Kt n letr presidentit amerikan, Barak Obama e shkruajtn Donald Ramsfeld dhe Uilliam Koen, ish sekretar t mbrojtjes t SHBA-s, dhe Sendi Berger, ish kshilltar pr siguri nacionale i presidentit Bill klinton dhe i sekretares shtetrore, Hilari Klinton.

  N fjalt drejtuar Obams, ata prkujtojn se pr her t fundit kur lidert e NATO-s u tubuan n samitin n SHBA, n vitin 1999, lshuan deklarat t prbashkt se "asnj shtet demokratik evropian, antarsia e t cilit i prmbush qllimet e Karts veriatantike nuk do t prjashtohet nga shqyrtimi i antarsis s saj". Prej ather, theksojn, NATO pranoi nnt antare t reja, me 'rast ftesat e fundit ishin drguar n vitin 2008, ndrsa kt vit nuk pranohen antare t reja, kjo do t thot se potencialisht do t kalojn gjasht vite pa ftesa t reja.

  "Sot NATO-ja sht n udhkryq. Prderisa antaret e NATO-s e paksojn shpenzimin pr mbrojtje, vendet e reja aspirante pr antarsim nga Evropa Juglindore mund t'i sigurojn kapacitetet e nevojshme dhe resurset njerzore pr Aleancn. Ky rajon vazhdimisht po prparon pas konflikteve n vitet e 90-ta, por stabiliteti i Ballkanit nuk mund t llogaritet si i garantuar. Prej andej, meqense kt vit nuk pritet n agjendn e samitit t NATO-s t jet zgjerimi, druajm se dera pr zgjerim nuk do t jet e hapur n ikago", theksojn Ramsfeld, Koen dhe Berger.

  Nuk mund t lejojm, konsiderojn tre ish prfaqsuesit e lart amerikan, t drgojm porosi konfuze pr ato shtete t cilat jan t gatshme t bhen dhe t angazhohen. Theksojn se Maqedonia, e cila i prmbushi t gjitha kushtet pr antarsim n NATO, Mali i Zi, Bosnja e Hercegovina, Kosova dhe Gjeorgjia t cilat gjithashtu angazhohen pr antarsim n Aleanc, do t dezinkurajohen nga vazhdimi me proceset e rnda reformuese nse nuk mbahet iniciativa n procesin e zgjerimit.

  "Dera e NATO-s duhet t mbetet e hapur pr kto aleat ky. Kontributet e tyre ndaj misioneve t NATO-s duhet t pranohen dhe n samitin e liderve t NATO-s duhet t theksohet n rrug t qart pr antarsimin e tyre t barabart", thon Ramsfeld, Koen dhe Berger.

  Krkojn nga Obama q n Samitin n ikago ta ndrmarr lidershipin dhe t angazhohet pr zgjerimin e mtutjeshm t NATO-s.

  (INA)
  Sui generis

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  22-01-2011
  Postime
  2,454
  Faleminderit
  1
  29 falenderime n 26 postime
  obama eshte internacionalist

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •