Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 6 prej 6
 1. #1
  krenar qe jam malsor..... Maska e _MALSORI_
  Anėtarėsuar
  21-07-2005
  Vendndodhja
  diku neper bote
  Postime
  2,683
  Faleminderit
  12
  69 falenderime nė 55 postime

  dy shqiptar , tre parti..

  nuk e di kush e ka thene kete qe citova une ne titull por mendoj se ja ka qelluar mjaft mire kur behet fjale per shqiptaret ne trojet e tyre etnike ne mal te zi..po lexoja pak mbi deputetet e malit te zi dhe ajo qe verejta ishte se nder shqiptaret ishin 4 deputete nga 4 forca te ndryshme politike..pra secila parti shqiptare kishte 1 deputet..plus qe edhe disa te tjere per nga emri ngjanin te ishin etnike shqiptare por me forca politike malazeze..si nuk u bene bashke nje here shqiptaret more..

  a mundet dikush te na tregoje sa parti politike kan shqiptaret ne mal te zi dhe sa deputet etnik shqiptare kan hyre ne parlamentin e malit te zi...
  a do male me debore,trima te forte dhe malsore,fort bujare dhe burrerore,shko ne kukes i ke me dore.

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  21-04-2007
  Vendndodhja
  KUDO DHE ASGJEKUND
  Postime
  850
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  ne nje emison per shqipetarete e malit te zi ,para disa kohesh me dukete se behej fjale per 7 parti ,qe dihet ishin kundra njera-tjetres

 3. #3
  Perjashtuar Maska e Edvin83
  Anėtarėsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,686
  Faleminderit
  0
  11 falenderime nė 11 postime
  Si dolėn zgjedhjet pėr shqiptarėt nė Mal tė Zi?

 4. #4
  abc Maska e POKO
  Anėtarėsuar
  05-03-2009
  Postime
  1,630
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Rezultatet e zgjedhjeve parlamentare nė Mal tė Zi 2012

  Pas mbylljes se qendrave te votimit ne Mal te Zi, rezultatet e para jo zyrtare pervijojne nje fitore te koalicionit te kryeministrit Milo Gjukanovic mė 45,6%.

  Shqiptarėt fitojnė vetėm 2 deputet

  Sipas 94.7% tė votave tė numėruara Koalicioni Mali i Zi Pozitiv – Milo Djukanovic ka fituar 45.6% tė votave apo 39 mandate. Fronti Demokratik 23.8% apo 20 mandate, SNP 10.6% – 9 mandate, Mali i Zi Pozitiv 9.8% – 7 mandate.

  Nga partitė nacionale (pakicė) Partia Boshnjake ka fituar 4.5% apo 3 mandate, Iniciativa Qytetare Kroate 0.5% – 1 mandat.

  Kurse nga partitė/koalicionet shqiptare, e para renditet Forca pėr Bashkim (Forca – Genci Nimanbegu, Iniciativa Qytetare – Vasel Sinishtaj dhe Perspektiva) me 1.4% apo 1 mandat kurse mė pas Koalicioni Shqiptarė (PD – Fatmir Gjeka, ASh – Gjergj Camaj dhe LDnėMZ – Mehmet Bardhi) me 1.1% apo 1 mandat.
  UDSH-PPD – Mehmet Zenka me 0.9% sipas organizatave pėr monitorim, megjithėse ėshtė afėr fitimit tė mandatit do tė mbetet jashtė parlamentit.
  Aleanca Rinore e Shqiptarėve – Anton Lulgjuraj po ashtu nuk kaloi pragun, e cila fitoi vetėm 0.1% tė votave.

  Kuvendi i Malit tė Zi ka 81 vende, prandaj Koalicioni i Milo Djukanovic nuk ka shumicėn absolute. Pėr sigurimin e shumicės atyre ju nevojiten edhe 2 mandate, ku sipas burimeve jozyrtare partitė e pakicave do tė jenė ato tė cilėt do tė i bashkėngjitėn nė formimin e shumicės. Partia e Djukanovic edhe nė pėrbėrjen kaluar kishte nė koalicion Partinė Boshnjake dhe atė Kroate, por kėsaj herė duket nuk do ta kenė UDSH-nė.

  Nė pėrbėrjen e kaluar parlamentare nga subjektet shqiptare nė Kuvendin e Malit tė Zi ishin 4 deputet.
  Njerezit qe kafshojne doren e atij qe i ushqen,zakonisht lepijne kepucet e atyre qe i godasin.

 5. #5
  abc Maska e POKO
  Anėtarėsuar
  05-03-2009
  Postime
  1,630
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Dobėsohet pesha politike e shqiptarėve nė Mal tė Zi
  --------------------------------------------------------------------------------
  Nė Kuvendin e Malit tė Zi do tė jenė vetėm dy deputetė shqiptarė. Ky ka qenė rezultati i zgjedhjeve parlamentare nė Mal tė Zi, nė tė cilat doli fitues Koalicioni ‘Mali i Zi pozitiv’, i Milo Gjukanoviqit. Partitė shqiptare nė pėrbėrjen e re tė Kuvendit do tė pėrfaqėsohen me dy deputetė, Partia Boshnjake me tre deputetė si dhe kroatėt me vetėm njw deputet. Megjithė fitoren, koalicioni i Gjukanoviqit nuk ka siguruar shumicėn absolute, prandaj siē bėjnė tė ditur burimet jozyrtare, do tė jetė i domosdoshėm bashkėpunimi me partitė e pakicave. Duhet theksuar se nė pėrbėrjen e kaluar tė Kuvendit, shqiptarėt kishin katėr deputetė, kurse tani vetėm dy. Kjo vetėm sa reflekton dobėsimin e peshės sė tyre politike si pasojė e copėzimit dhe pėrēarjes nė dhjetėra parti tė ndryshme.  nje video qe rikujtone shume gjera...Leke Lulguri nje trim qe kush pak kishte guximin te hahej me sllavet ne ate kohe !

  https://www.youtube.com/watch?v=nn5v5vy4mC8
  Njerezit qe kafshojne doren e atij qe i ushqen,zakonisht lepijne kepucet e atyre qe i godasin.

 6. #6
  abc Maska e POKO
  Anėtarėsuar
  05-03-2009
  Postime
  1,630
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Njerezit qe kafshojne doren e atij qe i ushqen,zakonisht lepijne kepucet e atyre qe i godasin.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •