Close
Faqja 34 prej 34 FillimFillim ... 24323334
Duke shfaqur rezultatin 661 deri 671 prej 671
 1. #661
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  2,192

  Pėr: Kuriozitete Nga Shkenca Dhe Jeta

  Njeriu me I vjetėr ne bota feston ditėlindjen e 146
  njė njeri i cili pretendon se ka mbijetuar dy luftėrat botėrore, disa katastrofa natyrore, mbijetoi me katėr gratė e tij, dhjetė vėllezėr dhe motra dhe tė gjithė fėmijėt e mi disi mbijetuan 2016 pėr tė festuar ditėlindjen e 146.
  Edhe pse ai nuk duket tepėr entuziast e njė ditėlindjen,Saparman Saparman, i njohur si Mbah Gotha, pėr tė shmangur mallkimin nė vitin 2016 dhe festoi kėtė vit tė ri me familjen e nipit tė tij nė Sragen, ne mesin e Java.
  "Nipėrit e mi janė tė gjithė njerėz tė pavarur," tha ai nė njė intervistė tė mėparshme nė tė cilėn ai theksoi se ėshtė plotėsisht i pėrgatitur pėr tė vdekur. Pėr sekreti i jetėgjatėsisė sė tij, ai thotė se kjo ėshtė vetėm njė ēėshtje e durimit
  Dokumentet zyrtare nė Indonezi tregojnė se ai ėshtė me tė vėrtetė 146 vjeē, por qė do tė ishin regjistruar nė Librin Gines tė Rekordeve kėrkon verifikim nga njė palė e tretė e pavarur..
  Nėse mosha e tij qė tė konfirmohet nga njė palė e tretė e pavarur do tė marrė titullin zyrtar tė njeriut mė i vjetėr nė botė.
  Rekordi aktual mbahet nga Jeanne Calment, i cili vdiq nė gusht 1997 nė njėqind e njėzet e dy.


 2. #662
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  2,192

  Pėr: Kuriozitete Nga Shkenca Dhe Jeta

  Ndajnė nė mes njė dru pas 20 vitesh, e ēuditshme ēka gjejnė brenda tij


 3. #663
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  2,192

  Pėr: Kuriozitete Nga Shkenca Dhe Jeta

  Njeriu qė ushqehet me hithi, fik cigaren dhe hekurin e nxehtė pėrmes gjuhės 4. #664
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  2,192

  Pėr: Kuriozitete Nga Shkenca Dhe Jeta  Video policia jemene hoti me armė moderne qė shkatėrrojnė gėrmuesit arabe saudite
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Akuamarini : 30-09-2019 mė 16:36

 5. #665
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  2,192

  Pėr: Kuriozitete Nga Shkenca Dhe Jeta  Ky eshte gjakovari qe jeton me ujq dhe i mban ne shtepi
  203 754 shikime•16 tet 2019

 6. #666
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  2,192

  Pėr: Kuriozitete Nga Shkenca Dhe Jeta


  Ora me shtrejta ne Bote
  Sekreti i ores i vrete tė gjithė ata qė e zotėronin!
  Bėhet fjalė pėr orėn Patek Philippe e vitit 1933, i njohur edhe si Grali i Shenjtė midis orėve, por njihet edhe pėr shumėēka tjetėr.
  Ora, e cila njihet si ora mė e shtrenjtė, ora mė komplekse por edhe mė e bukura nė botė, kohėt e fundit ėshtė shitur pėr 15 milion funta (18.7 milion €).
  Sidoqoftė, ajo qė dihet mė pak ėshtė se ora mbart njė lloj mallkimi pėr pronarėt dhe se mallkimi ėshtė akoma "i gjallė", duke dėshmuar se pronari i fundit i njohur vdiq vetėm dy ditė para ankandit, krejt papritmas.

  Vetėm disa orė para se blerėsi pa emėr tė blinte orėn, Sheik Saud bin Mohamed al Tani, pronari i mėparshėm dhe njė nga burrat mė tė pasur nė botė, vdiq misteriozisht nė shtėpinė e tij nė Londėr.
  Ky 48-vjeēar, njė anėtar i familjes mbretėrore tė Katarit, bleu orėn 15 vjet mė parė pėr njė 11 milion dollarė mahnitės. Ora ishte pjesė e koleksionit tė tij tė paēmuar privat.
  Dhe ndėrsa vdekja e tij u njoftua vetėm pas shitjes sė orės, askush ende nuk e di arsyen e vdekjes.
  Megjithatė, kjo orė ka historinė e saj qė e ka ndjekur atė qė nga fillimi i saj.
  Pėrkatėsisht, pronari i saj i parė, Henry Graves, njė bankier i njohur, e porositi atė nė fshehtėsi me te famshėm Filipin Patek nė vitin 1925. Graves dėshironte ta bėnte atė "orėn mė tė komplikuar nė botė", e cila do tė shfaqė dy fytyra dhe sa mė shumė 24 cilėsime shtesė.

  Njė fytyrė e orės duhej tė tregonte tė gjitha fazat e hėnės dhe tjetra perėndimin e diellit dhe lindjen e diellit nė New York.
  Ai kishte njė alarmi, kronometėr dhe njė kalendar.
  Sidoqoftė, shtatė muaj pasi Graves mori orėn e tij, shoku i tij mė i mirė vdiq.
  Disa muaj mė vonė djali i tij George vdiq nė njė aksident me makinė.
  Pėr t'i bėrė gjėrat mė keq, ishte njė tjetėr djalė Henry qė humbi jetėn nė kėtė mėnyrė.
  Pėrndryshe, vitet '30 te shek. te kaluar ishin vitet e Depresionit tė Madh dhe Grejves u bėnė shėnjestra e zemėrimit publik sepse askush nuk mund tė besonte se ai mund tė harxhonte para pėr njė luks tė tillė ndėrsa populli vdiste nga uria.
  Grejves filluan tė dyshojnė se kjo orė i solli atij fatkeqėsi.
  "Kjo gjė nuk sjell asgjė tjetėr pėrveēse aksidente", dhe shkoi ta hidhja nė ujė.
  "Jo, mos e hidh.
  Ndoshta njė ditė do tė dėshiroja tė kisha njė tė tillė, ”i tha Gwendolin nė atė kohė.
  Nga atėherė e tutje, ora ishte gjithnjė tė Gwendolin.
  Babai i saj humbi interesin pėr oret pas kėsaj.
  Pas vdekjes sė Graves, Gwendolin zyrtarisht trashėgoi orėn, tė cilėn ajo mė vonė ia dhuroi djalit tė saj, Reginald Fulerton, i cili ia shiti njė industrialisti tė Illinois pėr 200,000 dollarė, rreth 1 milion dollarė nė paratė e sotme.
  Deri nė vitin 1999, ora u shfaq nė Muzeun e Illinois dhe mė pas u shit nė njė koleksionist privat pėr 11 milion dollarė.
  Nė fakt, ai mė pas erdhi nė zotėrim tė Sheikut Saudit bin Mohamed al-Tani.
  Ai thuhet se ka qenė njė nga figurat mė me ndikim nė botėn e artit, dhe ai e adhuroi orėn dhe e mbajti atė nė koleksionin e tij personal.
  Ata qė janė afėr tij thonė se ai e admironte ēdo ditė.
  Dhe, koleksioni i tij ishte njė nga mė tė vlefshmit nė botė.
  Ai thuhet se kishte nė pronėsi gjithēka qė i pėlqente ose mori vėmendjen e tij - nga piktura, vepra arti e deri te makinat mė tė shtrenjta.
  Pėrndryshe, ai ishte njė i afėrm i emirit aktual tė Katarit dhe ishte pėrgjegjės pėr hapjen e bibliotekave dhe muzeve nė vendin e tij.
  Sipas Gazetės The Art, qė nga viti 1997, ai ka shpenzuar mė shumė pėr vepra arti se ēdo koleksionist nė botė.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 7. #667
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Anėtarėsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  33
  Postime
  2,229
  Postimet nė Bllog
  6

  Pėr: Kuriozitete Nga Shkenca Dhe Jeta

  Kulla e librave nė Pragė


 8. #668
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  2,192

  Pėr: Kuriozitete Nga Shkenca Dhe Jeta  Bujar Mulin nuk e tėrheq as vetura
  7, shkurt 2022

 9. #669
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  2,192

  Pėr: Kuriozitete Nga Shkenca Dhe Jeta

  Po sikur trupat tanė tė vazhdonin tė evoluan?

 10. #670
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Anėtarėsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  33
  Postime
  2,229
  Postimet nė Bllog
  6

  Pėr: Kuriozitete Nga Shkenca Dhe Jeta

  Ajo quhet Laika, por emri i saj i vėrtetė ėshtė Kudrjavka dhe 66 vite mė parė e lėshuan nė hapėsirė. Atė e kapėn nėpėr rrugėt e Moskės. E zgjodhėn sepse ishte e qetė, e bindur dhe madhėsia e trupit tė saj ishte fiks pėr kapsulėn Sputnik dy. I dhanė me vete bukė dhe ujė. Misioni nuk parashikonte kthimin gjallė tė saj. Pėr Laikėn ishte njė dėnim me vdekje. Hapėsira e brendshme e satelitit ishte aq e ngushtė sa ajo mund tė qėndronte vetėm nė kėmbė.

  Temperatura e brendshme ishte e fiksuar 15 gradė nėpėrmjet njė sistemi ftohės i cili duhej tė mbronte kafshėn e gjorė nga mbingarkesa tė tepėrta termike. Mė datė 3 nėntor nė orėn 2 tė natės, Sputnik 2 u lėshua nė hapėsirė. Me shumė gjasa Laika ka mundur tė mbijetojė 7 orė, por disa burime mbėshtesin faktin qė agonia e saj ka qenė mė e gjatė, rreth katėr ditė. E vetme, nė hapėsirė.

  Sateliti u rikthye nė atmosferė me 14 prill tė vitit 1958, pas 5 muajsh nga nisja dhe pasi kishte bėrė 2570 rrotullime pėrreth tokės. Me kthimin nė atmosferė, sateliti u shpėrbė. Pėr ēdo vit nė vjeshtė, mė kujtohet kjo histori me njė ndjenjė faji pėr atė ēka i bėmė Laikės. Pėrparimi njerėzor shpesh ėshtė arritur nė kurriz dhe sakrifica tė kafshėve tė cilat nuk kishin lidhje fare me dėshirėn tonė tė supremacisė.

  Shumė besojnė se ky ishte njė ēmim i pranueshėm pėr arritjet tona njerėzore, por ėshtė e qartė qė kjo qė i bėmė asaj qenusheje tė gjorė, ishe njė makabritet tė cilin mund ta kishim shmangur duke zgjedhur njė rrugė tjetėr. Mė vjen keq qė njerėzimi tė zhgėnjeu Laika. U rrite e vetme nėpėr rrugė dhe tė detyruan tė japėsh shpirt e vetme, e mbyllur nė njė kapsulė, mijėra kilometra larg tokės ��.

  Emri: FB_IMG_1694170347453.jpg

Shikime: 13

Madhėsia: 35.8 KB

 11. #671
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,560

  Pėr: Kuriozitete Nga Shkenca Dhe Jeta

  Historia e Laikės, qenit tė gjorė qė u dėrgua nė hapėsirė nė vitin 1957, ėshtė njė ngjarje e trishtueshme nė historinė e eksplorimit hapėsinor. Laika u dėrgua nė hapėsirė nga Bashkimi Sovjetik nė njė mision eksperimenti pėr tė testuar efektet e udhėtimit hapėsinor nė organizmat e gjallė.

  Misioni i Laikės ishte i rėndėsishėm pėr shkencėn hapėsinore dhe pėr zhvillimin e misioneve me anije hapėsinore me njerėz nė tė ardhmen. Megjithatė, kushti i saj ishte i pashpresė, pasi misioni nuk kishte parashikuar kthim tė sigurt tė saj nė tokė. Laika u pėrzgjodh pėr misionin sepse ishte e qetė dhe e bindur dhe madhėsia e saj trupore pėrshtatej me kapacitetet e kapsulės sė satelitit.

  Laika u vendos nė satelitin Sputnik 2 dhe u dėrgua nė hapėsirė mė 3 nėntor 1957. Ajo kaloi disa orė nė hapėsirė para se tė vdiste, pėr shkak tė problemeve teknike qė ndodhėn me sistemin e mbrojtjes sė temperaturės sė saj. Nė atė kohė, nuk kishte teknologji tė mjaftueshme pėr tė siguruar rikthimin e sigurt tė saj nė tokė.

  Pėr shumė vjet, historia e Laikės shkaktoi shumė kontrovers dhe debate rreth mėnyrės sė trajtimit tė kafshėve nė eksperimentet shkencore. Ajo u konsiderua si njė simbol i sakrificės sė pafajshme dhe tregoi nevojėn pėr tė trajtuar kafshėt me respekt dhe kujdes nė kėto lloj eksperimentesh.

  Tashmė, praktikat shkencore janė zhvilluar dhe ka rregulla tė forta etike pėr trajtimin e kafshėve nė eksperimentet shkencore. Eksperimentet me kafshė janė kufizuar dhe janė zbatuar standarde tė larta pėr mirėqenien e tyre.

  Historia e Laikės ėshtė njė pengesė e shėnuar nė historinė e eksplorimit hapėsinor dhe na kujton nevojėn pėr tė vlerėsuar dhe respektuar jetėn nė tė gjitha format e saj. Ėshtė shpresė qė nė tė ardhmen, eksplorimi hapėsinor tė pėrparojė duke i respektuar vlerat e etikės dhe mirėqenies sė kafshėve dhe tė gjithė organizmave tė gjallė.

  Historia e Laikės ka pasur njė ndikim tė rėndėsishėm nė zhvillimin e misioneve hapėsinore me njerėz. Misioni i Laikės ishte njė hap i parė nė eksplorimin hapėsinor tė organizmave tė gjallė dhe ishte njė pėrpjekje pėr tė testuar efektet e udhėtimit hapėsinor nė njė kafshė. Edhe pse rezultati ishte tragjik pėr Laikėn, eksperimenti solli mėsime tė ēmuara dhe pėrgjegjėsi etike nė lidhje me misionet hapėsinore me njerėz.

  Nėpėrmjet misionit tė Laikės, u morėn shumė tė dhėna dhe mėsime pėr tė kuptuar se si organizmat e gjallė mund tė pėrshtaten dhe reagojnė nė hapėsirė. Kjo ndihmoi shkencėtarėt tė vlerėsojnė sfidat dhe rreziqet e udhėtimit hapėsinor pėr njerėzit dhe tė zhvillojnė teknologjitė dhe procedurat e duhura pėr tė garantuar sigurinė dhe mirėqenien e astronautėve.

  Pėrveē asaj, historia e Laikės theksoi nevojėn pėr tė trajtuar me respekt dhe kujdes organizmat e gjallė qė pėrdoren nė eksperimente hapėsinore. Kjo solli nė njė pėrqendrim mė tė madh nė rregullat etike dhe mirėqenien e kafshėve dhe tė gjithė organizmave tė gjallė qė pėrdoren nė eksperimente hapėsinore.

  Nė tė vėrtetė, pas misionit tė Laikės, u ndėrmorėn pėrpjekje tė mėdha pėr tė zvogėluar ose eliminuar pėrdorimin e kafshėve nė eksperimentet hapėsinore, duke u pėrqendruar nė teknologjitė in vitro dhe modelet e simulimit kompjuterik pėr tė testuar efektet e hapėsirės mbi organizmat e gjallė.

  Gjithashtu, historia e Laikės ndikoi nė krijimin e standardeve tė larta tė sigurisė dhe mirėqenies pėr astronautėt nė misionet hapėsinore. Kėto standarde pėrfshijnė trajtimin dhe kujdesin e duhur pėr astronautėt gjatė misioneve, garantimin e sigurisė sė tyre nė rast emergjencash dhe zhvillimin e teknologjive tė avancuara pėr mbrojtjen e shėndetit dhe mirėqenies sė tyre nė hapėsirė.

  Pėrmbledhtazi, historia e Laikės ka sjellė ndikime tė rėndėsishme nė zhvillimin e misioneve hapėsinore me njerėz, duke sjellė mėsime tė ēmuara dhe ndėrthurje tė vlerave etike nė eksplorimin hapėsinor. Ajo ka ndihmuar nė rritjen e pėrgjegjėsisė dhe kujdesit ndaj organizmave tė gjallė dhe ka kontribuar nė rritjen e sigurisė dhe mirėqenies sė astronautėve nė misionet hapėsinore.

Faqja 34 prej 34 FillimFillim ... 24323334

Fjalėt Kyēe pėr Temėn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •