Close
Faqja 34 prej 34 FillimFillim ... 24323334
Duke shfaqur rezultatin 661 deri 668 prej 668
 1. #661
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,812

  Pėr: Kuriozitete Nga Shkenca Dhe Jeta

  Ushtari i fundit japonez nė vitin 1972
  Esht gjetur njė ushtar japonez ai mendonte se lufta ende nuk ka perfunduar
  Nė perėndim te oqeanit Pacific ne ishullit Guam, ku gjatė Luftės sė Dytė Botėrore pati konfrontime tė dhunshme mes ushtarėve amerikanė dhe japonezė, me 24 Janar 1972 u gjete ushtari japonez qė mendonte se lufta ende nuk ka mbaruar.
  Emri i tij ishte Shoichi Yokoi, dhe u tėrhoq nė xhungėl nė verėn te vitit 1944, duke mos dashur tė dorėzohet amerikanėve.
  Fillimisht, Yokoi ka shėrbyer ne divizionin 29 te kėmbesoris ne Mangjuri nė vitin 1943, u transferua nė Regjimentit tė 38-tė nė Ishujt Mariana, dhe nė shkurt tė vitit 1943 nė Guam. Pas zbarkimit amerikane dhe humbjen e forcave japoneze Yokoi me nėntė bashkėluftėtarėt tėrhoq nė xhungėl.
  Sė shpejti, nga shtatė shkojn nė njė pjesė tjetėr tė ishullit, dhe mbeten vetum tre.
  Ata sė shpejti ndahen njėri-tjetrin, por ata vizitohen rregullisht nga viti 1964.
  Kur dy tė tjerė vdiqėn nė pėrmbytje,dhe i fundit ka jetuar tetė vitet vete.
  Shoichi Yokoi i fshehur nė njė shpellė, dhe hante mango, papaja, kėrmijtė dhe minjtė, dhe duke pasur parasysh faktin se para luftės ishte nxėnės i njė rrobaqepės, i veshur me levore te pemėve, duke pėrdorur copa tė qepura te shell kokosit si njė gjilpėrė.
  Kur u zbulua nė vitin 1972, ka pranuar se ai ka qenė nė pritje pėr tė ēliruar flotėn japoneze, dhe njė nga pyetjet e para qė ai pyeti ishte: "A esht Roosevelt ende gjallė?".
  Kur lajmi arriti nė Japoni, Shoichi Yokoi papritmas u bė njė hero kombėtar.
  Shumė nga japonezet dhuruar para dhe pėr tė marrė disa propozime pėr martesė.
  Kur Yokoi zgjedhur gruan e jetės sė tij dhe u martua, u kthye tek ajo nė Guam nė muajin e mjaltit.
  Gjėrat qė ai ikishte pėrdorura, rrobat e tij dhe mobilet nga shpella janė tė ekspozuara tashmė nė muzeun Guame nė Agani.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Akuamarini : 10-02-2017 mė 04:51

 2. #662
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,812

  Pėr: Kuriozitete Nga Shkenca Dhe Jeta

  Njeriu me I vjetėr ne bota feston ditėlindjen e 146
  njė njeri i cili pretendon se ka mbijetuar dy luftėrat botėrore, disa katastrofa natyrore, mbijetoi me katėr gratė e tij, dhjetė vėllezėr dhe motra dhe tė gjithė fėmijėt e mi disi mbijetuan 2016 pėr tė festuar ditėlindjen e 146.
  Edhe pse ai nuk duket tepėr entuziast e njė ditėlindjen,Saparman Saparman, i njohur si Mbah Gotha, pėr tė shmangur mallkimin nė vitin 2016 dhe festoi kėtė vit tė ri me familjen e nipit tė tij nė Sragen, ne mesin e Java.
  "Nipėrit e mi janė tė gjithė njerėz tė pavarur," tha ai nė njė intervistė tė mėparshme nė tė cilėn ai theksoi se ėshtė plotėsisht i pėrgatitur pėr tė vdekur. Pėr sekreti i jetėgjatėsisė sė tij, ai thotė se kjo ėshtė vetėm njė ēėshtje e durimit
  Dokumentet zyrtare nė Indonezi tregojnė se ai ėshtė me tė vėrtetė 146 vjeē, por qė do tė ishin regjistruar nė Librin Gines tė Rekordeve kėrkon verifikim nga njė palė e tretė e pavarur..
  Nėse mosha e tij qė tė konfirmohet nga njė palė e tretė e pavarur do tė marrė titullin zyrtar tė njeriut mė i vjetėr nė botė.
  Rekordi aktual mbahet nga Jeanne Calment, i cili vdiq nė gusht 1997 nė njėqind e njėzet e dy.


 3. #663
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,812

  Pėr: Kuriozitete Nga Shkenca Dhe Jeta

  Ndajnė nė mes njė dru pas 20 vitesh, e ēuditshme ēka gjejnė brenda tij


 4. #664
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,812

  Pėr: Kuriozitete Nga Shkenca Dhe Jeta

  Njeriu qė ushqehet me hithi, fik cigaren dhe hekurin e nxehtė pėrmes gjuhės 5. #665
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,812

  Pėr: Kuriozitete Nga Shkenca Dhe Jeta  Video policia jemene hoti me armė moderne qė shkatėrrojnė gėrmuesit arabe saudite
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Akuamarini : 30-09-2019 mė 16:36

 6. #666
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,812

  Pėr: Kuriozitete Nga Shkenca Dhe Jeta  Ky eshte gjakovari qe jeton me ujq dhe i mban ne shtepi
  203 754 shikime•16 tet 2019

 7. #667
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,812

  Pėr: Kuriozitete Nga Shkenca Dhe Jeta


  Ora me shtrejta ne Bote
  Sekreti i ores i vrete tė gjithė ata qė e zotėronin!
  Bėhet fjalė pėr orėn Patek Philippe e vitit 1933, i njohur edhe si Grali i Shenjtė midis orėve, por njihet edhe pėr shumėēka tjetėr.
  Ora, e cila njihet si ora mė e shtrenjtė, ora mė komplekse por edhe mė e bukura nė botė, kohėt e fundit ėshtė shitur pėr 15 milion funta (18.7 milion €).
  Sidoqoftė, ajo qė dihet mė pak ėshtė se ora mbart njė lloj mallkimi pėr pronarėt dhe se mallkimi ėshtė akoma "i gjallė", duke dėshmuar se pronari i fundit i njohur vdiq vetėm dy ditė para ankandit, krejt papritmas.

  Vetėm disa orė para se blerėsi pa emėr tė blinte orėn, Sheik Saud bin Mohamed al Tani, pronari i mėparshėm dhe njė nga burrat mė tė pasur nė botė, vdiq misteriozisht nė shtėpinė e tij nė Londėr.
  Ky 48-vjeēar, njė anėtar i familjes mbretėrore tė Katarit, bleu orėn 15 vjet mė parė pėr njė 11 milion dollarė mahnitės. Ora ishte pjesė e koleksionit tė tij tė paēmuar privat.
  Dhe ndėrsa vdekja e tij u njoftua vetėm pas shitjes sė orės, askush ende nuk e di arsyen e vdekjes.
  Megjithatė, kjo orė ka historinė e saj qė e ka ndjekur atė qė nga fillimi i saj.
  Pėrkatėsisht, pronari i saj i parė, Henry Graves, njė bankier i njohur, e porositi atė nė fshehtėsi me te famshėm Filipin Patek nė vitin 1925. Graves dėshironte ta bėnte atė "orėn mė tė komplikuar nė botė", e cila do tė shfaqė dy fytyra dhe sa mė shumė 24 cilėsime shtesė.

  Njė fytyrė e orės duhej tė tregonte tė gjitha fazat e hėnės dhe tjetra perėndimin e diellit dhe lindjen e diellit nė New York.
  Ai kishte njė alarmi, kronometėr dhe njė kalendar.
  Sidoqoftė, shtatė muaj pasi Graves mori orėn e tij, shoku i tij mė i mirė vdiq.
  Disa muaj mė vonė djali i tij George vdiq nė njė aksident me makinė.
  Pėr t'i bėrė gjėrat mė keq, ishte njė tjetėr djalė Henry qė humbi jetėn nė kėtė mėnyrė.
  Pėrndryshe, vitet '30 te shek. te kaluar ishin vitet e Depresionit tė Madh dhe Grejves u bėnė shėnjestra e zemėrimit publik sepse askush nuk mund tė besonte se ai mund tė harxhonte para pėr njė luks tė tillė ndėrsa populli vdiste nga uria.
  Grejves filluan tė dyshojnė se kjo orė i solli atij fatkeqėsi.
  "Kjo gjė nuk sjell asgjė tjetėr pėrveēse aksidente", dhe shkoi ta hidhja nė ujė.
  "Jo, mos e hidh.
  Ndoshta njė ditė do tė dėshiroja tė kisha njė tė tillė, ”i tha Gwendolin nė atė kohė.
  Nga atėherė e tutje, ora ishte gjithnjė tė Gwendolin.
  Babai i saj humbi interesin pėr oret pas kėsaj.
  Pas vdekjes sė Graves, Gwendolin zyrtarisht trashėgoi orėn, tė cilėn ajo mė vonė ia dhuroi djalit tė saj, Reginald Fulerton, i cili ia shiti njė industrialisti tė Illinois pėr 200,000 dollarė, rreth 1 milion dollarė nė paratė e sotme.
  Deri nė vitin 1999, ora u shfaq nė Muzeun e Illinois dhe mė pas u shit nė njė koleksionist privat pėr 11 milion dollarė.
  Nė fakt, ai mė pas erdhi nė zotėrim tė Sheikut Saudit bin Mohamed al-Tani.
  Ai thuhet se ka qenė njė nga figurat mė me ndikim nė botėn e artit, dhe ai e adhuroi orėn dhe e mbajti atė nė koleksionin e tij personal.
  Ata qė janė afėr tij thonė se ai e admironte ēdo ditė.
  Dhe, koleksioni i tij ishte njė nga mė tė vlefshmit nė botė.
  Ai thuhet se kishte nė pronėsi gjithēka qė i pėlqente ose mori vėmendjen e tij - nga piktura, vepra arti e deri te makinat mė tė shtrenjta.
  Pėrndryshe, ai ishte njė i afėrm i emirit aktual tė Katarit dhe ishte pėrgjegjės pėr hapjen e bibliotekave dhe muzeve nė vendin e tij.
  Sipas Gazetės The Art, qė nga viti 1997, ai ka shpenzuar mė shumė pėr vepra arti se ēdo koleksionist nė botė.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 8. #668
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Anėtarėsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,767
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Kuriozitete Nga Shkenca Dhe Jeta

  Kulla e librave nė Pragė


Faqja 34 prej 34 FillimFillim ... 24323334

Fjalėt Kyēe pėr Temėn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •