Close
Faqja 33 prej 34 FillimFillim ... 2331323334 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 641 deri 660 prej 668
 1. #641
  Moderator Maska e benseven11
  Anėtarėsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,748

  Pėr: Kuriozitete nga fusha e Shkences dhe Teknologjise.

  Schuerle SPMT
  Strukture metali impiant per perpunim nafte bruto nga nentoka.
  E gjithe kjo OIL RIG super gjigande eshte ne rrota.
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 2. #642
  Moderator Maska e benseven11
  Anėtarėsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,748

  Pėr: Kuriozitete nga fusha e Shkences dhe Teknologjise.

  SPMT
  "Self-Propelled Modular Transporter." Each individual wheel is it's own unit, but when you slap a bunch
  of them together.... they can carry the heaviest objects in the world, and can be longer than any other vehicle in the world.
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 3. #643
  Moderator Maska e benseven11
  Anėtarėsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,748

  Pėr: Kuriozitete nga fusha e Shkences dhe Teknologjise.

  Helikopter MIL V-12
  Mund te mbaje pesha deri 30mije paund(lb)total
  Helikopteri me kapacitetin me te larte ne transportim peshash.
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 4. #644
  Moderator Maska e benseven11
  Anėtarėsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,748

  Pėr: Kuriozitete nga fusha e Shkences dhe Teknologjise.

  Tanku supergjigand gjerman Gustav
  Schwerer Gustav
  Tanku leviz vetem ne shina treni gje qe e kufizon levizjen e tij dhe manovrimet.
  Perdor predha gjigande ne madhesine e tankeve te zakonshem
  Perdor predha me peshe 7 ton secila dhe cdo predhe ky tanks e flak deri ne 30 milje largesi(diku 48 km)
  U perdor nga Gjermania ne luften e dyte boterore kunder disa fortifikatave
  ne France.
  Tank sa nje mal,perbindesh ne kuptimin me te plote te fjales.

  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 5. #645
  Moderator Maska e benseven11
  Anėtarėsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,748

  Pėr: Kuriozitete nga fusha e Shkences dhe Teknologjise.

  Nasa Crawler Transporter
  Transportier gjigand ndertuar nga Nasa
  per te transportuar anijet kozmike dhe
  shuttles nga vendi ku prodhohen dhe testohen
  per te pika e nisjes nga do fluturojne.
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 6. #646
  Moderator Maska e benseven11
  Anėtarėsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,748

  Pėr: Kuriozitete nga fusha e Shkences dhe Teknologjise.

  Limuzina me e gjate ne bote 25 metra(100 feet)
  U ndertua ne Burbank, Kalifornia USA.


  Limuzina ka 26 rrota,kerkon 2 shofere per te ecur me te dhe manovruar kthesat,ka nje platforme per tu ulur helikopteri.
  Limo ka brenda vaske per banje termale(Jakuzi), ka dhome gjumi me
  krevat te madh(king size),ka pishine!!!!!!! edhe nje sun deck(platformen mbrapa per te bere banjo dielli).
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 7. #647
  Moderator Maska e benseven11
  Anėtarėsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,748

  Pėr: Kuriozitete nga fusha e Shkences dhe Teknologjise.

  LeTourneau TC-497 Overland Train
  Version treni transportues ne rrota gome.
  Krijuar ne vitet 50', eksperimental,
  600 feet i gjate(150 metra)

  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 8. #648
  Moderator Maska e benseven11
  Anėtarėsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,748

  Pėr: Kuriozitete Nga Shkenca Dhe Jeta

  Prelude FLNG,anije gjigande.
  Anija ka fabrike qe perpunon gazin natyral duke e kthyer ne leng.
  Anija eshte e gjate 1600 feet(400 metra) dhe peshon 600mije ton.
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 9. #649
  Moderator Maska e benseven11
  Anėtarėsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,748

  Pėr: Google Robo Taxi, flota e makinave pa shoferė

  Kamion(truck)gjigand per ngarkim shkarkim guresh/dherash,materialesh nga demolishen.
  BelAZ 75710 Forca terheqese e kamionit 4600hp, kuaj fuqi(hp=horse power)
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 10. #650
  Moderator Maska e benseven11
  Anėtarėsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,748

  Pėr: Energjia juaj negative mund tė konvertohet nė mbushje tė baterisė celulare!

  Bagger 288, fabrike gjigande ne rrota qe germon dhe leviz masa te medha dheu.
  perdoret per kerkime,zbulime nxjerrje mineralesh.
  Perdor 16.5 megawat, energji e barabarte per te mbajtur gjithe diten me elektricitet
  2500 shtepia.
  Mund te germoje dhe levize dhera ne gjeresi dhe gjatesi sa
  nje fushe futbolli dhe germoje per nje dite deri ne 90 metra thellesi.

  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 11. #651
  Moderator Maska e benseven11
  Anėtarėsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,748

  Pėr: Kuriozitete Nga Shkenca Dhe Jeta

  Dodge Power Wagon
  Eshte prone e bilionerit Seikh Hamad.
  Ky eshte Pick up truck-u me i madh ndertuar ndonjehere
  Ka brenda 4 dhoma(bedrooms) me ajer te kondicionuar,ka nje living room
  dhome ndenj jeje,nje banje dhe mbrapa nje tarrace.
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 12. #652
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  25-09-2002
  Vendndodhja
  Mudder
  Postime
  447

  Pėr: Kuriozitete Nga Shkenca Dhe Jeta

  50 KURIOZITETET ME TE RALLA NE BOTE!


  1. Femra qė ka lindur mė shumė fėmijė ėshtė njė ukrainase. Ajo ka lindur 69 fėmijė, nga tė cilėt vetėm dy i kishin vdekur gjatė lindjes.
  2. Fėmija mė i rėndė nė botė ėshtė lindur nė vitin 1954 nga italiania Carmelina Fdele nga Aversa. Djali i saj peshonte ditėn e lindjes 10,2 kg.
  3. Bethoveni para se tė kompozonte fuste kokėn nė ujė. Anjshtanji deri nė moshėn 9 vjeē nuk fliste normalisht.
  4. I vetmi majmun qė ėshtė dėnuar nga njė gjykatė e vėrtetė ėshtė shimpanzeja Coco nė Florida, nė vitin 1984. Ky majmun jetonte me njė tė papunė artist, i cili jepte spektakle tė vogla. Shuma e vjedhur arrinte vlerat 200 000 USD. Ai u dėnua me burgim tė pėrjetshėm.
  5. Libri qė mban rekordin mė tė madh pėr shitje ėshtė ai i Hillary Klintonit, me librin autobiografi “Histori e pėrjetuar”. Nė ditėn e parė tė hedhjes nė treg tė kėtij libri, nė qershor tė vitit 2003, u shitėn nė njė ditė (rekord) 200 000 ekzemplarė tė tij.
  6. Mbiemri mė i shpeshtė nė botė nė rangun internacional ėshtė mbiemri Chang. Rreth 75 milionė njerėz nė Kinė kanė kėtė mbiemėr. Vendin e dytė e ka mbiemri Smith nė Angli. Rreth 800 000 veta e kanė kėtė mbiemėr.
  7. Kazinoja mė e madhe e botės gjendet nė MGM – HOTEL, nė metropolin e Las Vegasit. Nė njė sipėrfaqe afėrsisht 16 000 kuadrat metėr, gjenden pothuajse 3500 automate tė lojėrave tė ndryshme dhe 165 tavolina loje.
  8. Biblioteka mė e madhe nė botė gjendet nė kryeqytetin amerikan Uashington. Kjo bibliotekė u ndėrtua nė 24 Prill 1800. Nė tė gjenden 107 milionė shkrime tė tė gjitha arteve.
  9. I vetmi elefant nė botė qė flet ėshtė pjesėtar i njė cirku rus. Ky elefant mundet tė thotė deri nė 20 fjali. Elefanti ka jetuar qė nė vogėli mes njerėzve dhe ka arritur tė artikulojė tinguj njerėzish.
  10. Burri mė i shkurtėr nė botė ėshtė Gul Mohammed nga India. Pas matjeve tė bėra mė 19 qershor 1990 nė spitalin “Rahm Manohar” tė New Delphit (In), u arrit se ai ėshtė vetėm 57 cm dhe mban deri mė sot rekordin.
  11. Si gruaja mė e vogėl nė botė deri me sot ėshtė konsideruar Pauline Musters, e lindur nė 26 nėntor 1876 nė Holandė. Mbas lindjes sė saj, ajo ishte vetėm 30 cm. Nė moshėn 9-vjeēare ajo ishte 55 cm dhe peshonte vetėm 1,5 kg, ndėrsa nė moshėn 19-vjeēare ajo arriti vetėm nė 61 cm e gjatė.
  12. Shteti qė konsumon mė shumė bukė nė botė ėshtė Turqia. Llogaritjet tregojnė se mesatarja e ēdo personi nė pėrdorimin e bukės arrin nė 199,6 kg.
  13. Pijanecėt mė tė shumtė nė botė janė nė Irlandė. Ēdo personi i takon tė pijė mesatarisht 12,3 litėr pije alkoolike, verė, birrė etj.
  14. Duhanxhinjtė mė tė shumtė ndodhen nė Kinė. Sipas llogaritjeve tė fundit, nė Kinė janė shitur 1,69 bilionė cigare (mė shumė se nė ēdo vend tjetėr). Nė gjithė botėn janė shitur 5,5 bilionė cigare.
  15. Operacioni mė i gjatė nė botė ka zgjatur 96 orė gjithsej. Ka nisur nė datėn 4 deri nė datėn 8 shkurt tė vitit 1951, nė njė spital tė Ēikagos. Pacientja Getrude Lewandowski mbas operimit kishte reduktuar peshėn e saj gjatė kėtyre 96 orėve, nga 280 kg nė 140 kg.
  16. Rekordin pėr gjatėsi pėr gratė e mban Zeng Jinlian nga Kina. Ajo tashmė ka vdekur, por rekordi nuk ėshtė thyer akoma. Ajo ishte 2 metėr e 48 cm. (Ka vdekur mė 13 shkurt 1982).
  17. Rekordin pėr gratė me peshė mė tė rėndė mban amerikania Rosalie Bradford. Nė janarin e vitit 1987 ajo arriti dhe kulmin e peshės sė saj, me 544 kg.
  18. Doktori mė i ri nė botė ėshtė Balamurali Ambati, i lindur nė Amerikė mė 29 qershor 1977. Ai u diplomua nė Maunt Sinai SChool of Medicine nė New York City, mė 19 maj 1995, nė moshėn 17-vjeēare.
  19. Binjakėt mė tė rėndė nė botė janė vėllezėrit Billy Leoni, (lindur me 1946 dhe qė vdiq nė vitin 1979) me tė vėllanė Benny LLoyd, po i lindur nė vitin 1946 dhe qė vdiq nė vitin 2001. Ata peshonin pas moshės 6-vjeēare, njeri 337 kg dhe tjetri 328 kg.
  20. Si mamaja mė e vjetėr nė botė deri mė sot mbahet Rossana dalla Corte, e cila lindi mė 18 qershor 1994, nė moshėn 63-vjeēare, njė djalė.
  21. Sipas studimeve mė tė fundit, njė mashkull harxhon mesatarisht 3350 orė gjatė gjithė jetės sė tij duke u ruajtur e qethur.
  22. Kur thyhet njė xham disa copėza shpėrndahen me shpejtėsi 3000 milje nė orė. Ndėrkohė qė shpejtėsia e tė tjerave ėshtė shumė herė mė e vogėl.
  23. Ajsbergu mė i madh i matur deri mė sot ka qenė me gjatėsi 200 milje dhe gjerėsi 60 milje, ai ka pasur njė sipėrfaqe mė tė madhe se Belgjika.
  24. Dallga mė e madhe e regjistruar deri mė sot ka qenė nė vitin 1971 nė ishullin Ishigaki, Japoni, me lartėsi 85 m.
  25. Nė njė natė tė kthjellėt, sipas astrologėve amerikanė, ēdo njeri mund tė shohė jo mė pak se rreth 2000 yje me sy tė lirė.
  26. Vetėm mushkonjat femra pickojnė, ndėrkohė qė mushkonjat e seksit mashkull duan tė “sorrollaten” nė zona tė ndotura si kėneta, etj.
  27. Nė 1 kg limon ka mė tepėr sheqer se nė 1 kg luleshtrydhe. Sipas dietologėve, ėshtė mė mirė qė limoni tė konsumohet i shtrydhur nė ujė.
  28. Shteti me mė tepėr rrugė tė asfaltuara nė tė gjithė botėn mendohet tė jetė Franca. Madje kjo ėshtė shėnuar edhe nė rekordet Gines.
  29. Njė shqiponjė mund ta shohė prenė e saj qė 3000 metra larg, ndėrkohė qė kuajt mund tė qėndrojnė deri nė 1 muaj nė kėmbė.
  30. Ėshtė vėrtetuar qė asnjė person nuk mund tė teshtijė pa i mbyllur sytė. Shkencėtarėt kanė bėrė edhe eksperimente pėr kėtė dhe kanė arritur nė pėrfundimin se ėshtė e pamundur.
  31. Nga barku i vajzės 20-vjeēare nga Devoni Jugor, Angli, u nxor “topi” nga qimet e flokėve tė saj tė cilat i kishte gėlltitur. Ai ishte i rėndė 2,5 kg. Operimi u realizua nė mars 1985.
  32. Kompjuterat modern janė ndėrtuar duke u bazuar nė sistemin nervor, por edhe kompjuteri modern nuk i afrohet as nivelit tė njė zvarritėsi.
  33. Njė njeri i rritur merr frymė afėrsisht 25 000 herė nė ditė. Kurse rreth 27% e ushqimit nė vendet e zhvilluara pėrfundon nė koshat e plehrave.
  34. Ėshtė vėrtetuar qė mundėsia pėr tė rėnė rrufeja ėshtė 1 nė 600,000. Kur ndodh tė gjithė njerėzit nuk duhet tė kenė gjėra tė hekurta nė duar.
  35. Mjalti mund tė qėndrojė pa u prishur 3000 vjet dhe pėr kėtė arsye dylli i mjaltit pėrdoret pėr procesin e mumjazimit.
  36. Video-lojėrat i bėjnė fėmijėt e trashė dhe agresivė, ndėrkohė qė pėrdorimi i tepėr i kompjuterit orar pa orar u dėmton atyre qetėsinė nervore.
  37. Shtėpiaket tradhtojnė burrat virtualisht. Ato janė tė kėnaqura me aktivitetin e tyre fizik dhe kėrkojnė nga “miku” i internetit kėnaqėsi shpirtėrore.
  38. Rekordin e martesave e ka thyer njė 85-vjeēar, i cili ėshtė martuar plot 130 herė. Ngjarja e pazakontė ka ndodhur nė Kenia, ku Ancentus Akuku ka deklaruar se i ėshtė dashur shumė mund dhe diktaturė pėr tė pasur familje tė lumtur.
  39. Njė amerikan kaloi njė javė nė burg pėr arsye se tre fėmijėt e tij tė vegjėl ishin djegur nga dielli gjatė pushimeve nė plazh.
  40. Ndėrtimi i Shtėpisė sė Bardhė nė Amerikė filloi nė vitin 1792. Nė vitin 1800 presidenti dhe zonja John Adams ishin familja e parė qė jetuan aty.
  41. Lotėt ėshtė zbuluar se kanė efekt qė tė zhdukin bakteriet dhe tė mbrojnė sytė nga infeksionet.
  42. Nė gjuhėn e njeriut gjenden 100 lloje damarėsh pėr tė shijuar. Nė sy gjenden 130 milionė qeliza shikimi.
  43. Krokodili ėshtė e vetmja kafshė qė vazhdon e zgjatet deri nė ditėn e fundit tė ekzistencės, centimetrat e saj ndryshojnė nga muaji nė muaj.
  44. Titaniku ėshtė anija qė konsiderohet si anija e parė gjigante nė botė. Kapaciteti ka qenė 46000 tonė, me gjatėsi 268 m dhe lartėsi 53 m. Mund tė udhėtonin 1343 udhėtarė.
  45. Kėnga mė e gjatė nė botėn e muzikės mbahet himni sovjetik, i pėrbėrė nga 65 strofa. Nė maj tė vitit 1987, njė moderator kanadez mendoi ta shtonte himnin, i cili brenda pak javėsh rekordi arriti nė 689 strofa.
  46. Nga njė operacion nė tėmth qė iu bė njė pacienti nė Londėr, kirurgėt hoqėn afro 230530 gurė tė vegjėl nga tėmthi i tij me madhėsi 1,5 deri 15 milimetra.
  47. Truri mė i vjetėr nė botė ėshtė gjetur nga arkeologėt nė Torfmoor nė Florida. Ėshtė gjendur truri i njė 45-vjeēareje e cila kishte jetuar afėrsisht 8000 vjet mė parė.
  48. Poezia mė e gjatė nė botė u pėrfundua mbas 30 vitesh punė nga shkrimtari Jose“ Rumanzo nga Ecuador. “Perusia” pėrbėhet nga 7 volume, me 5000 faqe gjithsej dhe nga 230 000 rreshta.
  49. Syri i njė struci ėshtė mė madh se truri i tij, ndėrkohė qė nė trurin e maceve ka mė shumė se 32 muskuj.
  50. Ėshtė vėrtetuar qė njė ari i rritur mund tė vrapojė po aq shpejt sa njė kalė. Kurse breshka mund tė ecė me 10 km nė orė.

  (ICT MEDIA).

 13. #653
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  558

  Pėr: Kuriozitete Nga Shkenca Dhe Jeta

  Si doket njė pemė qė rriten 40 lloje tė ndryshme tė frutave?
  Imagjinoni qė nė njė pemė tė vetme mund tė rriten: bajamet, nektarinat, pjeshkėt, kajsit, kumbullat tė bardhė dhe tė zezė, qershiat, , mollė, dardha dhe pa ndonjė laborator tė inxhinierisė gjenetike? Besoni apo jo, tė tillė njė pemė tė frytshėm krijuar nga artisti dhe profesori Sam Van Aken dhe me teknikė tė lashtė e shartim "T" seksioni.
  Jo large tani nė vitin 2008 Van Aken ėshtė ka vendosur pėr tė shpėtuar drurin frutor te vjetėr nė mes tė New York-ut. .
  -Shartim "T" seksioni.

  -Ėshtė pothuajse e pabesueshme keto frutat mund tė merrni nga njė pemė tė vetme.
  -


  linku.http://www.trueactivist.com/this-ama...inds-of-fruit/
  http://www.iflscience.com/plants-and...nt-kinds-fruit
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi II : 29-07-2015 mė 09:32

 14. #654
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,795

  Pėr: Kuriozitete Nga Shkenca Dhe Jeta

  Shikoni kėmbėt tuaja dhe zbuloni origjinėn e tuaje!
  Nė lidhje me kėmbė mund tė jetė njė barometėr i shėndetit tuaj shumė ėshtė shkruar, si dhe lidhja nė mes tė kėmbės me karakteristikat fizike dhe preferencat.

  Disa ekspertė besojnė se nė marrėdhėniet e tyre me karakteristikat psikologjike, tė tilla si Jane Sheehan, refleksologjin dhe autor i tre librave mbi kėtė temė.

  Autori i lartpėrmendur pohon se kėmbėt tregojne tė gjithat per ne, nga gjendja e sistemit tė tė sjelljes dhe marrėdhėniet.

  Por duke shkuar njė hap mė tej argumentin se forma e kėmbės ėshtė nė lidhje me origjinėn tonė.

  Kėtu janė disa fakte:

  Fact 1: gjenet njerėzor pėrcaktohet nga faktorė fizike tė tilla si ngjyra e lėkurės, flokėve dhe syve, formėn e trupit dhe gjymtyrėve, dhe shumė mė tepėr tė tilla si tendenca pėr tullacet dhe sėmundjete.

  Fact 2: Morfologjia e njeriut varet nga trashėgimia. (Anthropometry)

  Fact 3: Ka studime tė tjera qė zbulojnė karakteristikat endemike fisnore / familjare, tė tilla si mungesa e shenjave tė gishtėrinjve (adermatoglyphia) p.sh. nė numėr tė madh tė popullite Baske..

  Fakt 4: Ne duhet tė mendojmė pėr martesat e pėrziera, pasi pothuajse tė gjitha rasat janė tė pėrziera sė bashku keto 500 vitet e fundit. Shumė pak dhe rrallė kanė njė prejardhjen te"pastėr".

  Bazuar nė hulumtimin, jane keto skema tė kombeve.

  Tė prirur pėr besimin nė tė apo jo, kjo ėshtė argėtim pėr tė parė cila anė terhiq rrėnjėt e tyre tė lashtė; Egjiptiane, romake, greke, gjermanike ose Kelte?
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 15. #655
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,795

  Pėr: Kuriozitete Nga Shkenca Dhe Jeta

  Njė burrė kalon 25 vjet nėn tok, por ajo se ēfarė ėshtė duke krijuar ėshtė pėrtej imagjinatės.

 16. #656
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,795

  Pėr: Kuriozitete Nga Shkenca Dhe Jeta

  Ēdo ditė, teknologjia po pėrparon mė shumė dhe mė shpejt, por progresi mė i madh ėshtė arritur nė fushėn e robotikės dhe shkencave kompjuterike. Shkencėtarėt, inxhinierėt dhe zhvilluesit tė cilėt do tė konkurrojnė pėr tė krijuar robots (androids) pėr tė kujtuar sa mė shumė njerėz, dhe tė cilėt do tė mėsojnė natyrshėm dhe nė mėnyrė tė pavarur pas programimit fillestar. Njė nga shembujt mė interesante tė robotėve qė autonome "mendojnė" dhe tė komunikojnė me njerėz ėshtė se PKD ėshtė nė bisedė tė relaksuar me njė gazetar, foli fjalė tė tilla si ato tė serisė filmit Terminator

 17. #657
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,795

  Pėr: Kuriozitete Nga Shkenca Dhe Jeta

  Misteri i makinave "lundrues" nė Kinė
  vidio

 18. #658
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,795

  Pėr: Kuriozitete Nga Shkenca Dhe Jeta

  Frigoriferet qė punojn pa energjin elektrike
  Pa furnizim me energji elektrike frigoriferėt konvencionale bėhet i papėrdorshėm, por kohėt e fundi paraqitur njė shpikje e thjeshtė dhe efektive qė ushqimet te mbahen tė freskėta ndihmuar nėnės Tokė.
  Teknologjia jonė ėshtė plotėsisht e varur nga energjia elektrike, sot vėshtirė eshte se ēdo aplikim familjar mund tė veprojė nė mėnyrė tė pavarur, pa njė burim tė energjisė.
  Njėqind vjet mė parė, gratė punėt e shtėpisė i kryenin me shpenzime shumė mė tė madhe tė energjisė, mikserat ishin me dore, gatuanin jashte me furra qymyri dhe dru, frigoreferet nuk ekzistoni vetume rastet ne bodrumet te thella siguronin mbajtjen e ushqimeve.

  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura     

 19. #659
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,795

  Pėr: Kuriozitete Nga Shkenca Dhe Jeta

  Shihkoni krijesa nga thellėsitė e oqeanit pėr tė cilat ne kurrė nuk e dinime qe ekzistonin

  Organizata Amerikane pėr studimin e mjedisit (Oqeanisė NOAA Kombėtare dhe Administratės Atmosferike), duke pėrdorur hidrolokator dhe robotet me anije tyre Okeanos Explorer, nė thellėsitė e Marianas Trench ka regjistruar njė krijesa te quditshme qe kurrė me parė nuk eshte pare.

 20. #660
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,795

  Pėr: Kuriozitete Nga Shkenca Dhe Jeta

  vazhdimi
  Mariana Trench ėshtė thellėsia me e madhe nė botė, por ka edhe nje te fshehur nė pikėn mė tė thellė nė botė; Challenger Deep, ēfarė ėshtė emri i saj, ėshtė 11,034 kilometra nėn sipėrfaqen.


Faqja 33 prej 34 FillimFillim ... 2331323334 FunditFundit

Fjalėt Kyēe pėr Temėn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •