Close
Faqja 2 prej 34 FillimFillim 123412 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 667
 1. #21
  i/e regjistruar Maska e ChuChu
  Anėtarėsuar
  03-06-2002
  Vendndodhja
  nyc
  Postime
  3,417
  Faleminderit
  0
  16 falenderime nė 16 postime
  Disa ligje jo te zakonshme ne USA:

  Diteve te diela, ne New York eshte e ndaluar te ecesh me nje kaush akulloreje ne xhep.

  Ne Florida dikush mund te gjobitet nese e ze gjumi nen kasken e parukjeres.

  Ne San Francisco mund te shetisesh me nje elefant vetem nese e mban te lidhur me zinxhir.

  Ne Alabama nuk mund te shkohet ne kishe me mustaqe fallso.

  Ne Minnesota nuk mund te flihet zhveshur. (ehehe)

 2. #22
  xha Barka Maska e Jonian
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Ec drejt bulevardit deri te Skenderbeu. Aty pastaj futja nga te duash...
  Mosha
  41
  Postime
  332
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Kiss of death.
  Sipas statistikave te nje studimi kryer ne Kine, cdo puthje ul tre minuta jete nga cdo njeri sepse shton shume tensionin. Sipas te njejtave statistika me 175 200 puthje i ke hequr vetes nje vit jete.
  ----------------------------------------------------------------------------------

  Hej bela...
  Ne fshatin e vogel Desnok ne Raxhastanin verior ne Indi ndodhet i vetmi tempull i vendit dhe i botes qe u eshte dedikuar uritheve.
  Urithet e shenjte qe rrojne ne kete tempull ushqehen si mbreter nga vendasit te cilet vete vuajne nga varferia.
  ---------------------------------------------------------------------------------
  Trimi i mirė me shoqe shumė

 3. #23
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Vendndodhja
  Norrköping, Suedi
  Postime
  215
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime

  Muzeu suedez me tekstet shqip

  Shqiptarėt nė Suedi dhe vizitorė shqiptar nga atdheu mund tė gjejnė dicka tė jashtėzakonshme nė qytetin Karlstad.

  Ju duhet tė dini se tashmė Muzeu i Värmlandit nė Karlstad ka nė stendat ku paraqiten objektet muzeale shpjeguesit edhe nė gjuhėn shqipe, krahas atyre nė suedisht dhe anglisht. Kjo gjė do tė lehtėsonte vizitorėt shqiptarė qė ndodhen me banim nė Värmland apo dhe nė rajone tė tjera tė Suedisė pėr tė kuptuar mė mirė pėrmbajtjen e objekteve nė kėtė muze nėse ata do tė kenė rastin ta vizitojnė atė.

  Ky lajmėrim erdhi nga anėtari i Komitetit Suedezo-Shqiptar Petraq Proko, i cili ėshtė i punėsuar nė atė muze.
  Ju do tė jeni vėrtet tė mirėseardhur nė atė muze - ku nė vendet e tjera nordike do tė gjeni tekstet shqipe nė institucionet e vendit?

  Ullmar Qvick
  Koordinuesi i Komitetit suedezo-shqiptar
  Ullmar Qvick

 4. #24
  i shplodhur
  Anėtarėsuar
  28-11-2002
  Vendndodhja
  Boston
  Mosha
  42
  Postime
  289
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  -Njė sondė e re pėr nė planetin Mars

  Agjencia amerikane e hapėsirės, NASA lėshoi dje nė mbrėmje pas disa shtyrjesh njė sondė pėr nė Mars, me njė robot qė do tė eksplorojė kėtė planet. Sonda u nis nga Kepi Kanaveral i Floridės. Zyrtarėt e Nasės e e anuluan lėshimin tė dielėn pėr shkak tė problemeve me njė bateri, ndėrsa mė parė nisja ishte shtyrė pėr shkak tė motit tė keq dhe problemeve teknike. Roboti i quajtur “Opportunity”, sė bashku me robotin tjetėr “Spirit” qė ndodhet tashmė nė Mars, do tė kontrollojnė nėse ka shenja uji nė Planetin e Kuq, gjė qė do tė provonte qė jeta ėshtė e mundshme nė Mars.

  -Del nga koma pas 19 vjetėsh

  Terri Wallis nga shteti Arkansa u zgjua muajin e kaluar pas njė gjėndjeje kome prej 19 vjetėsh. Sot Terry ėshtė 39 vjeē. Nė moshėn 20 vjeēare ai ra nė gjendje kome si pasojė e njė aksidenti automobilistik. Pėr vite me radhė miq e pjestarė tė familjes e vizitonin Wallisin thuajse ēdo ditė, qėndronin pranė shtratit tė tij dhe flisnin me tė sikur ai tė ishte zgjuar. Papritur njė ditė muajin e kaluar Wallis hapi sytė dhe filloi tė flasė. Familja e tij e thotė s ekjo ėshtė mrekulli. Madje edhe doktori i tij e ka tė vėshtirė tė besojė se Wallis ka dalė nga koma paas kaq shumė vitesh. Ēudia tjetėr ėshtė se Terry Wallis ėshtė nė gjendje tė kujtojė bisedat e zhvilluara pranė shtratit tė tij gjatė kėtyre 19 vjetėve nė koma. Shėndeti i tij tani ka hyrė nė rrugėn e pėrmirėsimit. Por Terri Wallis ka pėrballė edhe njė sfidė tjetėr; tė njohė mė mirė e nga afėr vajzėn e tij e lindur 19 vjet mė parė, pak para se Terri tė pėsonte aksidentin.


  -Binjaket iraniane

  Binjaket iraniane tė bashkuara tė cilat u ndanė nėpėrmjet njė operacioni historik nė Singapor nuk arritėn tė jetojnė. Mjekėt nė spitalin Raffles tė Singaporit thanė se Laleh Bijani vdiq sot pėr shkak tė humbjes sė gjakut jo shumė orė pas vdekjes sė binjakes tjetėr Ladan. Motrat 29-vjeēare ishin tė bashkuara nė kokė dhe trutė e tyre ishin tė lidhur mjaft ngushtė me njėri-tjetrin. Mjekėt kishin paralajmėruar se operacioni i ndarjes do tė ishte me mjaft rrezik dhe se njėra ose tė dyja vajzat mund tė vdisnin apo tė paralizoheshin. Eshtė hera e parė qė tek persona tė riitur kryhet njė operacion i tillė. Nė vitin 1996, mjekėt nė Gjermani nuk kishin pranuar ta bėnin njė operacion tė tillė duke thėnė se ai ishte tepėr i rrezikshėm. Pėr tė ndarė indet e trurit, kirurgėve iu deshėn tri ditė duke i prerė ato milimetėr pas milimetri. Ata thanė se kishin vėnė re qė qarkullimi i gjakut nė trutė e binjakeve ishte i paqendrueshėm. Nė operacion morėn pjesė 28 ekspertė nga Singapori, Shtetet e Bashkuara, Franca, Japonia, Zvicra dhe Nepali

 5. #25
  Sinqeritet.Korektesi.
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Selanik Greqi
  Mosha
  50
  Postime
  367
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Karavidhet gjejne rrugen per ne shtepi

  "Karavidhet me gjemba kane nje aftesi te pashpjegueshme per te gjetur rrugen per ne shtepi,madje edhe pasi ua lidhen syte,i sjellin verdalle me nje kamion i hedhin ne ujera qe ato nuk i njohin",thote gazeta National Post e Kanadase.
  Studiuesit zune dhjetra karavidhe ne ujrat e e ishujve te Florides,i vendosen neper akuariume te errta dhe i leshuan 37 km larg vendit ku u kapen.
  Megjithese i kishin syte e mbuluara,karavidhet gjithmone shkojne drejte vendit ku i kishin zene.Studiuesit mendojne se kjo eshte menyra me e perparuar e orjentimit qe eshte gjetur deri tani te jovertebroret.Dr.Keneth Lohman ,i cili drejtonte studimet,tha:"pavarsisht se cfare u beme,karavidhet e gjeten drejtimin qe duhej te ndiqnin per te shkuar ne shtepi.
  Po ta mendosh mire ky eshte nje zbbulim mjaft i madh:keto krustace te vogla qe ne ndonje menyre arrijne te percaktojne vendendodhjen e tyre,ne kushte ne te cilat njerezit s'do te dinin fare te orjentoheshin".
  Dashuria eshte si nje hekur flakerues, qe kur e kap te djeg, me kalimin e kohes plaget mbyllen por shenjat do te ngelen perjete.

  Liri ne mendim......Respekt per nje mendim te kundert

  Pergjigjia me e mire per nje njeri qe hiqet sikur i di te gjitha eshte heshtja.

 6. #26
  Sinqeritet.Korektesi.
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Selanik Greqi
  Mosha
  50
  Postime
  367
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Zbulime te reja per kafene

  Gazetz the Times e Londres pohon:"Kafeja pa kafein nuk eshte me e shendeteshme se kafeja tradicionale dhe ka te ngjare qe po njesojti lere pa gjume perdoruesit e saje."Studimet qe bene shkencetaret ne Spitali universitar,ne ZyrihTe Zvicres tregojne se perderisa te dyja llojet e kafese ndikojne pothuajse ne menyre te njejte ne sistemin nervordhe ne ate kardiovaskular,ndoshta nuk eshte kafeinashkaktarja e ketyre problemeve.
  Drejtuesi i kerkimeve,dr.Robert Konti,pranon:"Deri tani kemi menduar se pasojat qe kafeini sjell ne sistemin kardiovaskular vijne nga kafeina, por zbulam[se]keto pasoja i shfaqen dhe ata qe nuk e pine kafene kur ju dha kafe pa kafein.

  Kjo gje tregon se sa pak dime per pasojat qe sjell nje nga pijet tona me te njohura dhe stimuluesi qe konsumohet me shume ne gjithe boten."
  Dashuria eshte si nje hekur flakerues, qe kur e kap te djeg, me kalimin e kohes plaget mbyllen por shenjat do te ngelen perjete.

  Liri ne mendim......Respekt per nje mendim te kundert

  Pergjigjia me e mire per nje njeri qe hiqet sikur i di te gjitha eshte heshtja.

 7. #27
  i/e regjistruar Maska e ChuChu
  Anėtarėsuar
  03-06-2002
  Vendndodhja
  nyc
  Postime
  3,417
  Faleminderit
  0
  16 falenderime nė 16 postime
  Po gorille albino kishit pare ndonjehere ju?
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 8. #28
  Sinqeritet.Korektesi.
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Selanik Greqi
  Mosha
  50
  Postime
  367
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Plakja e evropianeve

  "Evropa plake eshte nje emer qe i pershtatet asaj",njofton gazeta Spanjolle El Pais .Pothuajse ne te gjitha vendet e Bashkimit Evropian.te pakten 20% e popullsise eshte mbi moshen 60-vjecare.Demografet parashikojne se deri ne vitin 2050,4 ne cdo 10 banore ne disa vende si Austria,Italia dhe spanja do te jene mbi 60 vjec.
  Simbas komennteve te asamblese se dyte boterore per plakjen,te mbajtur ne Madrid,Spanje,kjo plakje gjithenje dhe me e madhe e popullsise do te kerkoje pershtatje shoqerore dhe ekonomike.
  Do te jete me e veshtire te financohen pensionistet dhe sigurimet shendetesore.Psh,punedheneseve do tu duhet te punesojne punonjes te moshuar,te organizojne programe pune elastike ose me turne te shkurtra dhe te ofrojne plane per daljenne pension sipas rrethanave.Per me teper ,"meqe do te kete gjithnje e me pak te rinj,kompanive qe deshirojne te jene te suksesshme do tu duhet t'ua ofrojne sherbimet dhe produktet e tyre te moshuareve",verejti Hoze-Maria-Riera,nje bizesmen spanjoll.
  Dashuria eshte si nje hekur flakerues, qe kur e kap te djeg, me kalimin e kohes plaget mbyllen por shenjat do te ngelen perjete.

  Liri ne mendim......Respekt per nje mendim te kundert

  Pergjigjia me e mire per nje njeri qe hiqet sikur i di te gjitha eshte heshtja.

 9. #29
  i/e regjistruar Maska e ChuChu
  Anėtarėsuar
  03-06-2002
  Vendndodhja
  nyc
  Postime
  3,417
  Faleminderit
  0
  16 falenderime nė 16 postime
  Pėrse gjarpėrinjtė ndėrrojnė lėkurė?
  Substanca nga e cila ėshtė bėrė shtresa e sipėrme e epidermės sė lėkurės sė gjarpėrinjėve nuk ėshtė elastike dhe nuk rigjenerohet me kalimin e kohės; kur gjarpėrinjtė rriten, lėkura e tyre bėhet si njė veshje e ngushtė pėr ta. Gjarpėrinjtė bėjnė njė ndėrrim tė plotė tė lėkurės nė periudha tė cilat variojnė nga 6 muaj nė njė vit sipas llojit tė tyre. Disa ditė para se tė ndėrrojnė lėkurė kėto kafshė humbin oreksin, bėhen gjaknxehtė dhe pėrpiqen tė qėndrojnė pranė ujit sepse duke ndėrruar lėkurė preferojnė dhe njė larje. Nėn lėkurėn e vjetėr formohet dhe njė shtresė tjetėr qė ėshtė lėkura e re dhe nė momentin e duhur gjarpėrinjtė e ēajnė lėkurėn e tyre tek koka dhe fillojnė ta shtyjnė pas duke u zvarritur pas tokės. Lėkura e butė rrėshket dhe duke mos patur kėmbėt si pengesė, arrin tė largohet e plotė nga trupi i gjarpėrit.
  1- Njė gjarpėr Indigo duke dalė nga lėkura e tij. Ėshtė njė nga gjarpėrinjtė mė tė gjatė tė kontinentit amerikan dhe mund ta kalojė gjatėsinė prej 2 metrash e gjysmė.

  Flokėt dhe thonjtė rriten mė shumė gjatė periudhave tė caktuara?
  Ritmet e rritjes sė flokėve janė shumė tė ndryshueshme nė periudha tė caktuara, ndėrsa me thonjtė nuk ndodh e njejta gjė. Nė ndryshim me sa ndodh tek kafshėt, qė humbasin shtresa tė lėkurės gjatė stinės sė ngrohtė duke mos qenė tė detyruar qė tė mbrohen nga i ftohti, tek njerėzit ėshtė vėnė re njė rritje mė e shpejtė e flokėve nė periudhėn e ngrohtė dhe nė veēanti nė periudhėn e korrikut. Ky fenomen nė pėrgjithėsi ėshtė mė i dukshėm tek femrat se sa tek meshkujt dhe akoma nuk ka arritur tė zbulohet se pse ndodh dhe pse dihet qė njė rol tė rėndėsishėm luan dhe temperatura. Ritmet e rritjes sė flokėve nga ana tjetėr janė tė influencuar nga shumė faktorė si: hormonet, mosha, gjendja e organizmit. Nė kushte normale rreth 120 mijė fijet e flokut qė ka mesatarisht njė njeri nė kokė rriten rreth 1.2 cm nė muaj. Ndėrsa rritja e thonjėve varet nga ushqimi dhe aspak nga stinėt. Thonjtė zgjaten mesatarisht 3 milimetra nė muaj.

  Pėr sa kohė mund tė jetohet pa fjetur?
  Studimi shkencor i gjumit vitet e fundit ka qenė shumė intensiv dhe pse rezultatet e disa studimeve kanė qenė tė kundėrta. Ėshtė e qartė tashmė qė njė person mund tė vetėvritet duke refuzuar tė hajė dhe tė pijė por dhe personi mė stoik nuk ėshtė nė gjėndje qė tė rrijė pa fjetur pafundėsisht. Nevoja pėr gjumė shpejt a vonė do tė vijė me gjithė sforcot e individit pėr tė rezistuar. Mungesa e gjumit sipas disa studimeve provokon rrjedhoja psikologjike. Sipas studimeve tė bėra, njė numėr i madh individėsh qė kanė qenė tė detyruar tė qėndrojnė pa fjetur kanė patur shqetėsime tė mėdha tė personalitetit tė tyre.
  Zgjuar pėr 264 orė. Disa studime gjithnjė me bazė empirike nė tė kundėrt mbėshtesin se simptomat psikologjike qė vėrehen tek personat e pagjumė janė rezultat i stresit dhe jo i mngesės sė ndonjė funksioni thelbėsor tė zhvilluar nga gjumi. Njė provė ėshtė qė nė 1966 17 vjeēari Randy Gardner qėndroi zgjuar pėr 264 orė duke mos treguar asnjė simptomė psikotike. Pas kėsaj ai fjeti pėr 15 orė dhe kur u ngrit ndjehej mirė.

  Pėrse ndonjėherė kur jemi nė gjumė na duket se do tė biem?
  Ndjenja e rėnies mund tė interpretohet nė mėnyra tė ndryshme sipas fazave tė gjumit gjatė tė cilave pėrjetohet kjo ndjenjė. Nė qoftė se pėrjetohet nė fazėn e pėrgjumjes ėshtė njė eksperiencė e shkaktuar nga hedhja nė momentin e kalimit nga faza kur jemi zgjuar nė atė tė gjumit, kur organizmi kryen njė proces gradual tė ndėrprerjes sė sinjaleve tė ndjeshmėrisė dhe tė funksionimit tė muskujve. Nė momentin qė percepton boshatisjen personi pėrjeton njė eksperiencė tė kaluar mė parė kur ka qenė zgjuar si rėnia nga njė shkallė, nga njė karrige apo nga njė lartėsi mė e madhe. Veē ndjenjės sė rėnies kjo mund tė shoqėrohet dhe me imazhe apo aluēinacione. Lodhja e vazhdueshme apo ankthi mund t'i favorizojnė kėto ndjenja.
  Ndjenja e rėnies mund tė provohet dhe gjatė fazės REM kur personi ėshtė tėrėsisht nė njė gjumė tė thellė, kur trupi ėshtė tėrėsisht i palėvizėshėm dhe i paraziluar dhe ėndrrat janė mė "tė gjalla". Nė kėtė rast domethėnia nuk ėshtė fiziologjike dhe pėr ta interpretuar duhet tė studiohet profili i plotė psikologjik i personit qė e pėrjeton kėtė ndjenjė

  @SPEKTRI

 10. #30
  Super Moderatore Maska e shigjeta
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Postime
  4,779
  Faleminderit
  108
  193 falenderime nė 168 postime
  Dhia dhe merimanga

  Shkenctaret kane kombinuar ADN e merimanges me ate te dhise, per te krijuar nje sekuence te re. Hybridi eshte forumuar duke futur nje gjen te vetem te merimanges ne nje veze te fertilizuar te dhise. Si rezultat i saj, dhia ben qumesht qe ka ne perberje te tij mendafsh, fibra e te cilit eshte pese here me e fort se hekuri. Kjo sepse qumeshti i dhise tani permban perberes te fibres qe thuret nga merimanga

  Ky zbulim mund te vlej miliona, sepse ka aplikime ne shume fusha. Nje studim intensiv po behet per perdorimin e kesaj fibre ne veshjen trupore te ushtareve. Duke patur kete lloj fibre si material, veshjet do te jene me te lehta; do kene nje elasticitet qe do t'u jap mundesine (njerezve qe e kane veshur) te ngrejne pesha disa here me te renda, se sa normalisht; si dhe do te jene mbrojtese me efektive ne rruajtjen kunder plumbave.

  "Nexia" eshte kompania qe coi ne kete zbulim, me qender ne Kanada. Fibra e prodhuar quhet ndryshe dhe "biosteel" (biohekur). Mendohet qe kjo fiber, me avantazhet e saj, do te zevendesoj shume shpejt fibren e karbonit (qe eshte tani ne perdorim)
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 11. #31
  i larguar
  Anėtarėsuar
  16-11-2002
  Postime
  1,080
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Ditelindjet e njerezve te famshem ne diten e socme:

  20 Shtator:

  357 p.e.r Aleksandri i Madhe,
  1885 Ferdinand (Jelly Roll) Morton,pianist i jazzit/kompozitor
  1917 Arnold "Red" Auerbach NBA trajner(Boston Celtics)
  1924 James Galanos, dizajner (Coty Hall of Fame-1959)
  1928 Dr Joyce Brothers, psihijater i popullarizuar (fitues ne kuizin "$64,000 question" nese e keni degjuar )
  1934 Sophia Loren, aktore (Desire Under the Elms, Black Orchid)
  1950 Debi Morgan Dunn, aktore (Angie-All My Children, Cry Uncle)
  1966 Nuno Bettencourt Azores, rock kitarist (nga grupi Extreme)

 12. #32
  Sinqeritet.Korektesi.
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Selanik Greqi
  Mosha
  50
  Postime
  367
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Kodi mors me ane te dritave

  Xixellonjat keto insekte te familjes se brumbullit perdorin nje fjalor te bazuar ne ndricimin qe leshojne ,fjalor qe "shkon nga nje drite e thjeshte paralajmeruese deri ne nje shkembim te nderlikuar thirje pergjigjeme drita midis partnereve te mundeshem",-thote Tuajti nje ekologe.Ngjyra e drites shkon nga e gjelbert ne te verdhe dhe deri ne portokalli.
  Duke qene se femrat fluturojne rralle,kryesisht ndricimi qe shohim eshte ai qe vjene nga meshkujt.
  Secili nga 1900 llojet e xixellonjave,te quajtura dhe kundra ndricuese,ka nje model te vecant ndricimi.
  Mund te perbehen nga tre drita ,me interval prej nje sekonde midis tyre ose nga nje seri pulsimesh me gjatesi e me intervale te ndryshme .
  Kur kerkojne partner,meshkujt meshkujt fluturojne duke formuar me drita kodin e tyre te ciftezimit.
  'Femra e dallon kohezgjatjen e dritave,thote revista Audubon dhe pergjigjet me nje drite qe nenkupton "Jm ketu"
  ne nje interval te pershtatshem me llojin e saj"Mashkulli e kupton ftesen e heshtur te saj dhe fluturon tek ajo.

  Drita e ftohte e xixellonjes

  Nje llambe inkadeshente humbet me shume se 90% te energjise se saje ne forme nxehtesie.Drita e xixellonjes,e cila e formon si pasoje e reaksioneve te nderlikuara kimike,ka nje rendiment prej 90 deri ne 98% pa humbur pothuajse asnjegje ne forme nxehtesie.
  Prandaj me te drejte drita e saj quhet drite e ftohte.Reaksionet kimike,si pasoje e te cilave formohet drita ndodhin qe disa qeliza te vecanta,te quajtura fotocite.Fijet nervore i ndezin dhe i shuajne fotocitet.
  Dashuria eshte si nje hekur flakerues, qe kur e kap te djeg, me kalimin e kohes plaget mbyllen por shenjat do te ngelen perjete.

  Liri ne mendim......Respekt per nje mendim te kundert

  Pergjigjia me e mire per nje njeri qe hiqet sikur i di te gjitha eshte heshtja.

 13. #33
  . Maska e elda
  Anėtarėsuar
  02-05-2002
  Vendndodhja
  turqi
  Mosha
  37
  Postime
  569
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime

  Kurjozitete.....

  QYTETI ME EMER ME TE SHKURTER NE BOTE NDODHET NE KORENE E JUGUT,QYTETI "U".

  - JEHONA E ZERIT TE NJERIUT PERSERITET MBI 100 HERE NE BRIGJET E LIQENIT KILORNI TE IRLANDES.

  - LETRA ME E GJATE NE BOTE RUHET NE ANKARA ME GJATESI 9 M DHE GJERESI 7M.

  - MINJTE DHE LEPUJT E BUTE FLENE MBI 20 HERE NE 24 ORE.

  - LIBRI ME I MADH NE BOTE ESHTE NJE ATLAS GJEOGRAFIK I BOTUARE NE SHEK. XVIII DHE QE RUHET NE BIBLOTEKEN SHTETRORE TE BERLINIT.KY LIBER VIGAN ESHTE 2M I LARTE DHE 1M I GJERE.

  - LIBRI ME I RENDE RUHET NE BIBLIOTEKEN MBRETERORE TE STOKHOLMIT.KAPAKET E TIJ JANE PREJ DERRSE LISI ME TRASHESI 40M/M DHE JANE TE MBERTHYRA ME TOGZA METALI TE MEDHA.PESHA E LIBRIT ESHTE 350 KG.LEKURA PER PERGATITJEN E FLETEVE TE KETIJ LIBRI ESHTE MARRE NGA 100 GOMERE.

  - LIBRI ME I VOGEL NDODHET NE AMSTERDAM DHE ESHTE DHJETE HERE ME I VOGEL SE NJE PULLE POSTE.

  - LIQENI ME I BUKUR DHE ME I KULLUARE NE EUROPE ESHTE LIQENI I POGRADECIT.SENDET ATJE MUND TI SHOHIM DERI NE 20 M THELLESI.THELLESIA E KETIJ LIQENI ESHTE 285 M,GJATESIA 30 KM DHE GJERESIA 10 M.

  - VETEM PATAT MUND TE RROJNE GJATE NGRICAVE TE MEDHA.ATO MUND TE DUROJNE NJE TEMPERATURE NEN - 110 GRADE CELSIUS.ARINJTE E BARDHE DHE FOKAT DUROJNE - 80 DHE SHUME KAFSHE TE TJERA QE USHQEHEN ME QUMESHT MUND TE DUROJNE DERI - 45 GRADE CELSIUS.

  - NE PAZARET E BRAZILIT SHITEN GJARPRINJ TE MEDHENJ QE GJUAJNE MINJTE.

  - NE BOTE PRODHOHEN AFERSISHT 400 LLOJE LAPSASH TE NDRYSHME DHE AFER 100 LLOJE ME NGJYRA. DHE ME 18 SHKALLE FORTESIE.KA LAPSA SHUME TE VEGJEL 1.5 CM DHE LAPS SHUME TE MEDHENJ 4M.

  - BLETA QE TE JAPE NJE KG MJALTE DUHET TE BEJE AFER 300.000 KM DHE TE VIZITOJE AFER 19.000.000. LULE.

  - KAFSHA ME JETE ME GJATE ESHTE BALENA.AJO RRON DERI 1.000 VJET,PASTA VJEN ELEFANTI ME 300 VJET.

 14. #34
  i/e regjistruar Maska e ALBA
  Anėtarėsuar
  21-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani (Dortmund)
  Postime
  2,610
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime

  Kuriozitete nga bota!

  Ēdo foshnje pas lindjes ka saktė 350 eshtra, gjersa njeriu i moshuar ka 144 mė pak. Ekspertėt kanė zbuluar se shumė eshtra gjatė fazės sė zhvillimit tė njeriut shkrihen ndėrveti dhe kėshtu forcojnė skeletin e njeriut.

  Foshnjet e lindura nė muajin Maj peshojnė mė rėndė se tjerėt. Arsyeja ende nuk dihet.

  Njė nga 2000 fėmijė lind me njė dhėmb nė gojė.

  Shkencėtarėt zbuluan se flokėkuqet kanė vetėm rreth 90 000 flokė, zeshkanet 100 000, ndėrsa bjondinet 150 000 fije floku. Por vetėm 20 pėrqind e bjondinave e mbajnė kėtė shifėr tė flokėve.

  Fėmijėt me sy tė zi reagojnė 15 herė mė shpejtė se ata me sy ngjyrė qelė.Ata janė mė tė mirė nė sportet ku kėrkohet reakcion i shpejtė p.sh. futboll. Ndėrsa fėmijėt sykaltėr janė mė tė mirė nė sportet ku nuk nvaret nga reakcioni i shpejtė, p.sh. Golf.

  Eshtrat e njeriut janė katėr herė mė tė qėndrueshme se celiku.

  Sa herė ka rrahur zemra jonė kur jemi nė moshėn 79 veēare? Shkencėtarėt e kanė zgjidhur kėtė pyetje. Reth 2,5 miliardė herė.

  Mushkėria jonė (e shpalosur) do ta mbulonte njė fushė tenisi, d.m.th. 100 m².

  Enėt e gjakut tė njeriut (tė kapura njėra pas tjetrės) janė 2,5 herė mė tė gjata se ekuatori.

  Nė fund tė jetės sė tij trupi ka prodhuar 950 kilometėr flokė, ndėrsa sytė janė mbyllur rreth 415 milionė herė. Edhe nė moshė tė vjetėr asnjė asht i njeriut nuk ėshtė mė i vjetėr se 20 vjet-sepse eshtrat pėrtrihen rregullisht.

  69 Fėmijė tė njė nėne
  Feodor Vasilijev nga Shuya (Rusi), nga gjithsejt 27 lindje gjatė viteve 1725-1765 lindi 16 bineqė, 7 treneqė, dhe 4 katėrneqė. Vetėm dy fėmijė prej tyre vdiqėn si foshnjė.

  James Gill, i biri i Brenda dhe James Gill, lindi 128 ditė para kohės sė paraparė. Nė lindjen e tij mė 20 Maj 1987 nė Ottawa, Ontario (Kanadė) peshonte 624 gr.

  Nėna mė e vjetėr
  Rosanna Dalla Corta nga Viterbo (Itali) sipas tė dhėnave nė korrik tė vitit 1994 nė moshėn 63 vjeēare lindi njė djalė.

  Operacioni mė i gjatė
  Njė operacion i cili u zhvillua nė vitin 1951 nė Chicago, Illinois (USA), gjatė tė cilit pacientes Gertrude Levandowski iu mėnjanua njė cistė nga njėra vezore e saj, zgjati prej 4-8 Shkurt d.m.th. 96 orė. Gjatė operacionit pesha e pacientes zbriti nga 280 nė 140 kg.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ALBA : 26-10-2003 mė 13:49
  "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
  .

 15. #35
  Sinqeritet.Korektesi.
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Selanik Greqi
  Mosha
  50
  Postime
  367
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Formule e lashte Egjiptiane per pasten e dhembeve.

  Ne Electonic Telegaph thuhet se "ne budrumin e nje muzeu ne Vjene eshte zbuluar nje cope papirusi formula me e vjeter e njohur ne bote per pasten e dhembeve ,e perdorur me se 1.500vjet para se marka colgate te nxirte ne treg pasten e pare te dhembeve ne vitin 1873"."Kjo formule e shkruajtur me boje te zeze te zbehte,te bere prej bloze dhe gome arabike te perzjere me uje,eshte shkruar nga nje kopjues i lashte egjiptian.Aty ai pershkruan me kujdes ate qe e quan 'pluhur per dhembe te bardhe dhe te persosur'.Kur przihet me peshtymen ne goje ,kjo perzjerje formon nje paste per dhembe te paster.Ky dokument i shekullit te katert te heres sone radhit perberesit,qe jane kripe guri ,mender,lulet e thate te bimes se shpatores dhe kokra piperi te zi,te shtypura e te perziera bashke.Ky zbulim beri buje ne nje kongres dentarte mbajtur ne Vjene."Asnje profesionistne fushen dentare se kishte menduar qe ekzistonte nje formule kaq e lashte dhe kaq e perparuar per paste dhembesh".tha dr Hajnc Njuman,i cili kur e provoi kete paste ndjeu gojen te fresket e te paster".Ne artikull thuhet "Vetem kohet e fundit dentistet kane zbuluar vetite e mira te bimes se shpatores ,e cila ka dale e efekteshme ne luften kunder semundjeve te mishrave te dhembeve dhe tanieshte futur ne tregeg."

  ===============================================


  Rreziqe e mbipeshes


  "Njerezit qe jane mbi peshe ne moshen 40 vjecare,kane te ngjare te vdesin te pakten tre vjet me shpejt se ata qe jane te dobet ,e kjo do te thote se te jesh i shendosh gjate kesaj moshe eshte aq e demsheme per jeten sa dhe duhani",njhton The New York Times. Ky studim po tregon se nese je mbi peshe ne mes te te 30-ave deri ne mes te 40-ave edhe po te humbesh peshe me vone ,prapeseprap do te kesh nje rrezik me te madhe per vdekje ",tha dr Serzh Zabur,drejtor e nje klinike spitalore per renien ne peshe ."Mesazi eshte qe duhet te punosh sa me shpejt me peshen .Po te presesh shume kohe,demi tashme mund te jete bere".Te biesh ne peshe mund te parandaloje edhe vdekjet nga kanceri.Pas nje studimi 16 vjecar te 900.000 njerez,Shoqata Amerikane kunder kancerit arriti ne perfindimin se "mbipesha mund te jete pergjegjese per 14% te vdekjeve nga kanceri te burrat dhe 20% te grate",tha The times .Studime te ndryshme e kane lidhur mbipeshen me shume lloje kanceresh.
  Dashuria eshte si nje hekur flakerues, qe kur e kap te djeg, me kalimin e kohes plaget mbyllen por shenjat do te ngelen perjete.

  Liri ne mendim......Respekt per nje mendim te kundert

  Pergjigjia me e mire per nje njeri qe hiqet sikur i di te gjitha eshte heshtja.

 16. #36
  Sinqeritet.Korektesi.
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Selanik Greqi
  Mosha
  50
  Postime
  367
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Nje makin qe perdor plehrat si karburant

  Ne Filand,nje pronar i nje ferme tani ka nje makine,e cila perdor si karburant gazin qe nxjerin plerat ne dkompozin e siper.Revista Filandeze Suomen luoton raporton:"Makina punon me biogaz,i cili prodhohet nga plerat se seleksionohe dhe ngjeshen ne nje reaktor biogazi,qe gjendet ne fermen e pronarit te makines".Duke qene se digjet pa krijuar ndotje fare ,biogazi eshte karburanti me i mire qe perdore makina sot,dhe meqe prodhohet gjate riciklimit te plehravenuk eshte i demshem per mjedisin.Ne fakt nje nga nenproduktet e biogazit eshte plehut buqesor,mjaft i dobishemMakinat tashme qe jane prodhuar per te perdorur gazin natyror,te cilat jane dy milion me mbare boten,mund te punojne me biogaz.Ne Suedi shume autobuse urbane furnizohen me biogaz,dhe disa pika karburanti pervec karburanteve te tjeratashme shesin biogaz.
  Ne artikull permendet dhe nje dobi e fundit "Biogazi eshte shume here me i lire se benzina ose nafta.

  =================================================


  Gati gjysma e tokes eshte e virgjer

  "Megjithese per nje shekull kemi pare rritjen e kercenimeve te mjedisit,46 % e sterese se tokes mbetet kryesisht e virgjer dhe e paprekur",njfton botimiWorld Watch .Nje studim qe perfshiu 200 shkencetare nga e gjithe bota "zbuloi se [68 milion km katrore }toke plotesojne kriteret e tokes se virgjer kane te pakten 70% te bimesise origjinale me pak se 5 banor per km katror ne zonat jo te qyteteruara dhe nuk jane te kufizuara ne copeza toke me siperfaqe me pak se [10.000km katrore]Te 37 zonat e virgjera permbajne vetem 2,4%te te gjithe popullsise se tokes (144 milione njerez,duke mos perfshire zonat qytetare)edhe pse kane nje siperfaqe te barabarte me shumen e siperfaqeve te gjashte shteteve te medha te marra se bashku:Australise,Brazilit,kanada,Kines,Rusise,dhe ShBA.gjithesesi,World Watch thote qe "me shume se nje e treta e kesaj toke te virgjer eshte akulli antarktik ose tunder arktike,dhe nga 37 zonat vetem 5 prej tyre u jepet perparesi ruajtjes se mjedisit dmth secila permban me shume se 1.500 lloje vendese bimesh e kafshesh dhe ka nje perqendrim te larte shumllojshmerise se bimesise.
  Dashuria eshte si nje hekur flakerues, qe kur e kap te djeg, me kalimin e kohes plaget mbyllen por shenjat do te ngelen perjete.

  Liri ne mendim......Respekt per nje mendim te kundert

  Pergjigjia me e mire per nje njeri qe hiqet sikur i di te gjitha eshte heshtja.

 17. #37
  Super Moderatore Maska e shigjeta
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Postime
  4,779
  Faleminderit
  108
  193 falenderime nė 168 postime

  Pema mė e vjetėr

  Shkencėtarėt po pėrpiqen tė gjejnė njė mėnyrė pėr klonimin e gjėsė sė gjallė mė tė vjetėr nė tokė. Ėshtė fjalė pėr njė pemė qė vazhdon tė jetojė prej disa mijėra vjetėsh dhe mund tė vazhdojė tė jetojė pėr disa mijėra vjet tė tjera. Pėr mijėra vjet pisha e quajtur Methusela vazhdon qėndrojė kohės pėrballė erėrave tė ftohta malore diku rreth 250 kilometra nga La Vegasit. Nė vitet 50 shkencėtarėt zbuluan se kjo lloj peme ėshtė organizmi i gjallė mė i vjetėr qė ekziston nė botė, afro 4 mijė e 500 vjeēare. Shkencėtari Edmund Schuman arriti nė kėtė pėrfundim pasi analizoi mostra tė lėvozhgės sė pishės dhe pasi numėroi rathėt e trungut tė saj. Sipas pėrllogaritejve, thotė profesor Tom Harlan i universitetit tė Arizonės, filizi i kėsaj peme u shfaq rreth 8,700 mė parė dhe qė nga ajo kohė nuk ka pushuar sė rrituri nė lartėsi e diametėr. Leroy Johnson i shėrbimeve pyjore thotė se Methusela duket se ėshtė e pėrjetėshme dhe gjithmonė rritet. Asnjė e dhėnė nuk tregon tė kundėrtėn. Pema rritet, me ngadalė por rritet. Duket se rritja e ngadaltė po e vazhdueshme mund tė jetė njė nga tė fshehtat e jetėgjatėsisė sė saj, thotė Leroy Johnson. Vendndodhja e saktė e kėsaj peme ėshtė sekret dhe dihet vetėm nga zyrtarėt e shėrbimeve pyjore dhe shkencėtarėt. Njė pėrpjekje e kohėve tė fundit pėr klonimin e saj nuk pati sukses, por shkencėtarėt tė cilėt shpresojnė se njė ditė do t’a zbulojnė sekretin e jetėgjatėsisė sė kėsaj pishe, do tė pėrpiqen pėrsėri pėr ta klonuar atė

 18. #38
  i/e regjistruar Maska e ALBA
  Anėtarėsuar
  21-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani (Dortmund)
  Postime
  2,610
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime

  Si i moren emrat kontinentet !

  DONI TE DINI? (Kuriozitete)  Si dhe kush u dha emra kontinenteve
  AFRIKA: Simbas disave rrjedh nga emri Afer.Popull shume i lashte , qe ka jetuar aty pra Egjyptianeve, kurse sipas mitologjiseAFER ose AFRO , quhej i biri i Herkulit dhe nga ky e mori emrin Afrika.
  AMERIKAoka qe e zbuloi Kolombi , ne fillim u quajt Nova Granata dhe pastaj u quajt Kolombi ,per nder te kolombit Spanjollet kontinentin e ri ne fillim zyrtarishte ,e quajten Indias. Emri Amerike per here te pare u pa ne vepren "Traktat i kozmografise" botuar me 1507ne shen-Die(France) Kjo u be per nder te Amerigo Vespucit, e per ti dhene Amerike emrin Botes se re. Megjithate Amerigo Vespuēi ne doreshkrimet e tije , ne ato ēfar kane mbetur, ka perdorur gjithnje emrin Bota e re"
  ANKTARTD-a
  Anktartide , quhen tokat e rrethit polar te jugut ,qe kane nje madhesi sa Australia dhe Evropa Emri Anktartide eshte fjale e perbere e Greqishtes nga Anti(kunder) dhe Arktikos(i veriut) pra, kunder Veriut
  AZI-A:
  Sipas mitologjise , Azia ishte nimf , e bija e Oqeanit dhe tetit , bashkeshortja e Japetit .Thuhej se kjo i dha emrin kontinentit te Azise
  Japeti ishte njeri nga Titanet, i biri i Qiellit (Oranit)dhe Tokes(Gjea), babai i Atlantit , Primitheut , Epimeteut dhe Esperos
  OQEANI-A
  Si pjese perberese e nje pjese te Tokes, eshte e perbere nga nje numer shume i madh ishujsh dhe nga toka me e vogel e te gjitha kontineteve , qe quhet Australi Emri Oqeani vjen nga OCEANUS-i ne latinishte.Perendi , i shoqi i Tetis-tetiq , nimfe detare , nena e Akilit , qe e pati me Peleun.Ne ILIADE , Oqeani , quhej dhe perendia e Zotave , me te cilin shprehet mendimi i vjeter , i te vjeterve se , elementi i pare prej te cilet rjedhin gjithe te tjeret eshte uji
  AUSTRALI-A
  Toka kontinentale e Oqeanise .Eshte fjale nga latinishtja , qe do te thot I JUGUT dhe u quajt me kete emer , duke pasur parasyshe poziten e saj ne jug
  Xhon Rehinold (1729-1798) studioi shkencat e natyres dhe e shoqeroi COOC-ku ne udhetimin e tije rreth botes , ky qe i pari qe e propozoi , qe toka kontinentale e Oqeanise , te quhet Australi, qe deri ahere quhej Hollanda e re.
  EVROPE-A:
  Sipas mitologjise ishte e bija e Agenores , mbret i Fenikise dhe e motra e Kadmi , kryetar i nje kolonie , qe ishte e vendosur ne Greqi. Evropa e paisur me nje bukuri te rralle , qe grabitur nga Zeusi -Jovi nene formen e nje demi dhe u dergua ne ate pjese te tokes , qe mori dhe emrin e saj-Evrope.
  Evrop u quajt dhe asteroidi i 167-te i zbuluar nga Pogson , me 17 prill 1864
  "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
  .

 19. #39
  Perjashtuar Maska e besi84
  Anėtarėsuar
  29-12-2003
  Vendndodhja
  n'toke t'Zotit!!
  Mosha
  35
  Postime
  440
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime

  Kuriozitete

  Mesatarisht ne bote shkohet ne shkolle 200 dite, ne SHBA 180,ne Suedi 170 ne Japoni 243 dite ...!

  Arusha e bardhe mund te notoje panderprere deri 100 km..

  Rreth 27% e ushqimit ne vendet e zhvilluara perfundon ne koshat e plehrave..!

  Ne Australi ka me shume se 150 milion dele dhe nje popullsi prej 17 milionesh...

  Nje njeri harxhon mesatyarisht 3 vjet te jetes se tij ne banjo...

  Formuesi i ēmimit Nobel, Alfred Nobel ne fakt ishte nje fabrikator i dinamitit..

  Femijet me sy te zi reagojne 15 here me shpejte se ata me sy ngjyre qele,ata jane me te mire ne sportet ku kerkohet reakcion i shpejte psh.futboll.Ndersa femijet sykalter jane me te mire ne sportett ku nuk mvaret nga reakcioni i shpejte ,psh. Golf.

  Eshtart e njeriu jane kater here me te qendrueshem se ēeliku..

  Mushkria jone ( e shpalosur) do ta mbuloje nje fushe tenisi.d.m.th 100 m2.

  enet e gjakut te njeriut ( te kapur njera pas tjetres) jan 2,5 here me te gjata se ekuatori...

  ne fund te jetes se tij trupi ka proshuar 950 kilometer floke,ndersa syte jan mbylur rreth 415 milion here..

  Gangasteri Al Capone me ne fund u burgos per shkak te mospagimit te tatimit...

  Romani "vuajtjet e te riut Werther" i Goethe-s ishte shkaktar i nje serie te vetvrasjeve....

  Nakamuro 30 vjet mbas peerfundimit te luftes i cili u gjet ne pyjet e pashkelura nuk dinte asgje per perfundimin e luftes...

  Kafepiresit mendojne me shpejt dhe veprojne me logjikisht se ata qe nuk perdorin kafe...

  Me rastin e vdejkjes se Hans Langesth ne vitin 1927 ne Kensett ( USA) mjekrra e tij kishte nje gjatsi rekorde prej 5,33 metra..

  ...A e dini se ....... A? A? A? A? A?

  piffff, asgje s'pasni ditur
  pa keqkuptime
  your's besi

 20. #40
  Perjashtuar Maska e besi84
  Anėtarėsuar
  29-12-2003
  Vendndodhja
  n'toke t'Zotit!!
  Mosha
  35
  Postime
  440
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  1.Sa herė ka rrahur zemra jonė kur jemi nė moshėn 79 veēare? Shkencėtarėt e kanė zgjidhur kėtė pyetje. Reth 2,5 miliardė herė.
  3.Njė nga 2000 fėmijė lind me njė dhėmb nė gojė.
  3.Nė botė veza konsiderohet si ushqimi qė ka furnizuar pėr shekuj me radhė proteinėn mė tė mirė me origjinė shtazore dhe si ushqimin qė ka shpėtuar popuj tė tėrė nga rreziku i tė mosushqyerit ose tė ushqyerit tė keq,ndėsa nė Egjypt veza konsiderohej njė privilegj dhe monopol i faraonėve, dhe shtresave tė larta tė shoqėrisė.
  4.Nė Romėn Antike veza gjendej vetėm nė tavolinat mė tė rėndėsishme dhe ruhej vetėm pėr miqtė mė tė rėndėsishėm.
  5.Ndėrtimi Shtėpisė sė bardhė filloi nė vitin 1792. Nė 1800 Presidenti dhe zonja John Adams ishin "familja e parė " qė jetuan aty
  besi
  Tu bi kontinju ---->
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga besi84 : 08-01-2004 mė 21:28

Faqja 2 prej 34 FillimFillim 123412 ... FunditFundit

Fjalėt Kyēe pėr Temėn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •