Close
Faqja 24 prej 34 FillimFillim ... 142223242526 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 461 deri 480 prej 668
 1. #461
  Enraged Maska e Scion
  Anėtarėsuar
  22-07-2008
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  2,296
  Citim Postuar mė parė nga s0ni Lexo Postimin
  Ne mos gaboj, antimateria eshte nje nga teorite e Big Bang. Kur mater takon antimater krijon energji dhe shperthen. Darius, cfare te mire ka 'kapja' e antimater pervec shperthimeve se po vras mendjen per perdorime te tjera dhe hic asgje s'me vjen ndermend.
  Jo nuk eshte teori, antimateria eshte vllai "Counter-Part" i materies. Elektroni, per shembull ka si antimaterie Pozitronin, i cili eshte njesoj si elektroni vecse me ngarkese pozitive.
  Takimi i elektronit me pozitronin shoqerohet me nje shfaqje kataklizmike ku te dy palet asgjesojne njeri tjetrin ne nje show spektakolar "energjie te paster".

  Me sa kam lexuar une, eksperimenti i cituar me lart ka arritur te mbaje per nje kohe shume te gjate rreth 1000 atome "Anti-Hidrogjeni".

  Perndryshe, aplikimet e antimateries jane te shumta ... ne rastin e mjeksise, skanimet e trurit qe behen me pozitrone, eshte rasti me interesant i aplikimit. Bombardimi i trurit ne makinen PET (Pozitron emission Tomography) jep te ashtuquajturen "Harte e trurit", nje foto super e sakte qe sherben per diagnostifikimin e tumoreve.

  Shembull:

  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Scion : 11-06-2011 mė 07:50

 2. #462
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  “Shembet” njė pjesė e sheshit tė Stokholmit (video

  Publikuar: 12.06.2011 -
  Stokholm, 12 qershor – Iluzioni fantastik me madhėsi 32 me 18 metra nė Sheshin Sergels ėshtė vepėr e artistit Erik Johansson. Derisa disa kalimtarė e anashkalojnė, tė tjerėt argėtohen me tė, transmetojnė mediet kroate.

  Pėr mė shumė shikoni videon e bashkangjitur.
  o)http://www.koha.net//?page=1,8,58492
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 3. #463
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  Ndėrtohet lazeri i parė “i gjallė”
  50 vjet nga shpikja e tij dhe lazeri merr “jetė”. Kėtė e bėn duke pėrdorur si lente njė qelizė staminale njerėzore, gjenetikisht e modifikuar duke transferuar nė brendėsi tė saj genin e njė meduze qė e bėn fluoreshente.

  Edhe pse duket si fantashkencė, kėrkuesit amerikanė tė Massachusetts General Hospital qė e pėrshkruajnė nė revistėn “Nature Photonics” mendojnė pėr aplikacione qė mund tė shkojnė nga diagnozat mjekėsore tek komunikimet me fibra optike, nė informatikė./tch/
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi : 14-06-2011 mė 01:46

 4. #464
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768

  Bėjnė seks nė kishė pėr tė shpėtuar pyjet

  Publikuar: 16.06.2011 -
  Oslo, 16 qershor - Dy demonstrues, anėtarė tė njė grupi norvegjez pėr mbrojtjen e pyjeve, janė arrestuar pasi u zhveshėn dhe filluan tė bėjnė seks gjatė meshės nė njė katedrale nė Oslo.

  Pasi panė se ēka po ndodhte, zyrtarėt e kishės thirrėn policinė, transmetojnė agjencitė.

  Besimtarėt e fyer reaguan gjithashtu, duke ndarė burrin e gruan. I mbajtėn derisa erdhi policia. U kap edhe personi qė fotografoi ēiftin e lartpėrmendur.

  Grupi norvegjez "Fu*k For Forests" pėrpiqet tė nxjerrė nė pah shkatėrrimin e pyjeve nė gjithė botėn, duke bėrė seks nė publik. Nė kėtė mėnyrė dėshirojnė tė tėrheqin vėmendjen pėr kėtė problem.

  Anėtarėt e kėtij grupi besojnė se nė kėtė mėnyrė do tė arrijnė qėllimin e tyre.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 5. #465
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  Dynamo, prestigjatori qė ecėn mbi ujė (VIDEO)

  Kėto janė ndėr videot e para qė kanė dalė deri tani nė YouTube nė lidhje me performancėn e prestigjatorit 28 vjeēar, Dynamo. Dynamo, emri i vėrtetė i tė cilit ėshtė Steve Frayne, ka ecur nėpėr lumin Thames nė Londėr pėr tė shėnuar lanēimin e shout tė tij televiziv. /albeu.com/

 6. #466
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-04-2006
  Vendndodhja
  Tirone
  Postime
  8,398
  Njė telash jo i vogėl ėshtė hapur pėr burrat e qytezės sė Barbacoas, nė jug tė Kolumbisė.

  Kolumbi, s’ka seks pa u shtruar rruga ...
  Prej njė jave qindra gra tė kėsaj qyteze kanė ndėrmarrė njė grevė me “kėmbėt e kryqėzuara”, praktikisht asnjė marrėdhėnie seksuale.  Kushti ėshtė qė burrat dhe tė fejuarit tė impenjohen sa mė shumė qė qeveria tė asfaltojė 57 kilometra rrugė qė bashkon bashkinė e tyre me atė tė Junin
  Unė jam njeri i thjeshtė.
  Kėnaqem me pak.
  Mė mjafton mė e mira.

 7. #467
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-05-2006
  Postime
  3,344
  Doktor ku e vodhe kete mo xhan ,linkun he te lutna shume.Te njejten gje te bejne dhe grate ne shqiperi ,te marrin shembull qe tu shtrohen rruget

 8. #468
  Enraged Maska e Scion
  Anėtarėsuar
  22-07-2008
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  2,296

  Syri i Gaia: Foto-Kamera 1 Miliard Pixel-Per te krijuaj harten e "Rrugės sė Qumshtit"

  Syri i Gaia: Foto-Kamera 1 Miliard Pixel-Per te krijuaj harten e "Rrugės sė Qumshtit"
  ScienceDaily (July 7, 2011)

  Kamera me e madhe dixhitale e ndertuar ndonjehere enkas per misione hapsinore, po mozaikoset me kujdes te mbledhura bashke nga 106 elektro detektore te vecante. Matrica "1 miliard pixel" do sherbeje si syri super-sensitiv i misionit te ESA's i quajtur "Misioni Gaia - Harta E Galaktikes"

  Gaia do operoje ne L2 largesi Toke-Diell, 1,5 milion kilometra pas tokes, (nese shikojme nga dielli) dhe planifikohet te leshohet ne hapsire ne vitin 2013. Harta 3dimensionale e misionit Gaia do ndihmoje ne zbulimin e kompozimit, formacioneve evolucionit te Rruges se Qumshtit, duke marre kampion nga 1% e yjeve te Galaktikes sone. Ajo gjithashtu, do te kampionoje edhe nje numer shume te madh te trupave qiellore nga sistemi yne diellor e deri ne galatikat e kuasaret afer fundit te Universit te shikueshem.

  Per me shume detaje,

  Referenca
  What can be asserted without evidence, can be dismissed without evidence

 9. #469
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  Fiton para duke ngrėnė Buke

  Kuriozitetee Premte, Korrik 15th, 2011
  Kjo grua fiton 90 mijė dollarė nė vit pa bėrė asgjė, pėrveēse duke ngrėnė. Nė pėrpjekjet e saj pėr t’u bėrė gruaja mė e shėndoshė nė botė, Dona Simpson po pėrfiton paraprakisht mijėra dollarė nga fansat e saj, tė cilėt paguajnė pėr ta parė atė on-line duke ngrėnė. Nėna e dy fėmijėve, e cila tashmė e ka marrė njė titull si gruaja mė e shėndoshė nė botė qė ka arritur tė lindė fėmijė, bėn para nga njerėzit kuriozė, qė duan ta shohin atė ndėrsa ha mė shumė se 15 000 kalori nė ditė. Dona, 44 vjeēe, peshon 317,5 kg, por ėshtė e vendosur tė shtojė akoma mė shumė kile pėr tė arritur ėndrrėn e saj, tė peshojė 457 kg dhe tė kurorėzohet gruaja mė e shėndoshė nė botė.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 10. #470
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  Citim Postuar mė parė nga alnosa Lexo Postimin
  Doktor ku e vodhe kete mo xhan ,linkun he te lutna shume.Te njejten gje te bejne dhe grate ne shqiperi ,te marrin shembull qe tu shtrohen rruget
  Linku .http://www.google.se/url?sa=t&source...IMFYSE_UTPrUNQ

 11. #471
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  Kush ka parė TV bardh e zi, i sheh ėndrrat pa ngjyra


  Televizori bardh e zi lidhet me gjeneratat e vjetra. Por tani njė studim ka zbuluar se pensionistėt i kanė shumicėn e ėndrrave pa ngjyra.
  Sipas njė studimi tė publikuar nga Shoqata e Psikologėve Amerikanė, vetėm njė nė pesė persona rreth tė ’60-ave i sheh ėndrrat me ngjyra. E kundėrta ndodh me ata qė janė 30 vjeē. 80 pėrqind e tyre thonė se shohin ėndrra me ngjyra tė forta. Shkencėtarėt thonė se televizori ka njė ndikim tė fortė nė kėtė drejtim.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 12. #472
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  9 milionė sterlina pėr librin mė tė vjetėr nė Europė
  Nga Express mė 17 korrik 2011
  Biblioteka Britanike ka bėrė njė apel pėr tė blerė Ungjillin e shekullit 7, tė gjetur nė arkivolin e Shėn Cuthbert-it, tė cilin e ka pasur nė huazim qė nga viti 1979.

  Njė apel pėr nėntė milionė sterlina ėshtė lėshuar nga Biblioteka Britanike pėr tė blerė librin mė tė vjetėr tė padėmtuar nė Europė, njė kopje e lidhur nė lėkurė sa njė pėllėmbė dore e ungjijve tė groposur para 1300 viteve nė njė arkivol tė Shėn Cuthbert-it.

  ‘The Cuthbert Gospel’, i huazuar nga biblioteka qė nė vitin 1979, konsiderohet tė jetė i rėndėsisė sė tillė saqė Fondi Memorial pėr Trashėgimi Kombėtare u ka mėsyrė rezervave tė veta pėr tė ofruar njė ndihmė financiare prej 4.5 milionė sterlina, gjysmėn e shumės sė blerjes dhe ndihmėn e pėrvetėsuar financiare mė tė madhen nė historinė e bibliotekės. The Art Fund dhe fondacioni Garfield Weston kanė premtuar nga 250 mijė sterlina secili.

  Nėse apeli ka sukses, biblioteka ėshtė pajtuar se ungjilli do tė ekspozohet gjysmėn e kohės nė katedralen e Durham-it, ku ėshtė gjetur bashkė me trupin e shenjtit, kur arkivoli i tij ishte rihapur nė vitin 1104.

  Ungjilli ėshtė ende nė kopertinėn tij tė lėkurės tė shekullit 7, qė ka mbijetuar nė gjendje tė pėrsosur.

  Besohet se ka qenė i groposur me Shėn Cuthbert-in nė Lindisfarne nė vitin 698 dhe i ka mbijetuar udhėtimit kur murgjit ikėn prej sulmeve tė vikingėve dy shekuj mė vonė, duke i marrė me vete thesaret e tyre, trupin e shenjtit tė Umbrisė sė veriut dhe objektet e shenjta qė ai i posedonte. Pas disa ndalesave dhe mė shumė sulmeve, shenjti dhe ungjilli i tij u varrosen nė atė qė mė vonė u bė katedralja e madhe e Durham-it.

  Lynne Brindley, shefe ekzekutive e bibliotekės, e ka pėrshkruar kėtė si: “Njė mbijetesė pothuajse e mrekullueshme nga periudha anglo-saksone, njė dritare e shpėtuar bukur nė njė kulturė tė pasur dhe tė ndėrlikuar qė lulėzoi rreth katėr shekuj para pushtimit norman”.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 13. #473
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  Nė studimin e realizuar nga gerontologėt anglezė dhe tė publikuar nė revistėn “The Psychological Science”, u analizua fakti pse intelektualėt jetojnė mė gjatė se njerėzit e pashkolluar.

  Studimi ka zgjatur 20 vjet dhe esht realizuar mbi 2 miji vullnetar
  Ne baze te rezultateve njerzite e zgjuar jetojne me shume se njerizit e zakonshem dhe perkatesishte ne nje mesatare 4 here me te larte.
  Ndersa nje fakte tjeter i cili i ka habitur me shume specialistet eshte qendrushmeria ndaj stresit.
  Me ndihmen e nje qendrushmerie psikologjike keta persona mund te qendrojne gjakftosine edhe ne situata shume stresuese.
  Nuke behen viktim te nje paniku te pakontolluar dhe fokusohen vetume mbi zgjidhjen e problemeve.
  Ne baze te studimit 63 % e personave me nje koeficient intelegjent mund te jetojne me gjate,kurse 90 % e njerzzve me nje IQ 115 munde te jetojne shume me gjate

 14. #474
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  Indiani operohet pėr dhembje stomaku, i gjejnė mitėr!!

  jė agronom indian, pasi kishte ndjerė dhembje tėforta nė stomak, ka shkuar t’i nėnshtrohet njė analize nė spital. Por faktikisht mjekėt, duke mos arritur tė kuptojnė dhe tė nxjerrin njė diagnozė, vendosėn tė ndėrhyjnė nė mėnyrė kirurgjikale. E me tė hyrė nė sallėn e operacionit ka ardhur surpriza: mjekėt kanė gjetur nė brendėsi tė barkut tė burrit njė mitėr femėrore me vezore, tuba falopianė dhe inde vaginale tė nėvzhvilluar. Mjekėt, gjithsei arritėn tė heqin tė gjithė organin riprodhues femeror dhe tani burri gjendet nė konvaleshencė, si fizike, edhe psikologjike nė spital, ku i ėshtė kryer isterektomia.
  Kryekirurgu qė bėri operacionin ka siguruar agronomin, e identifikuar vetėm me nofkėn Ryalu, se kjo ndėrhyrje nuk do tė cenojė prodhueshmėrinė e tij dhe nuk do tė lėrė asnjė pasojė nė shėndetin e pacientit. Faktikisht, burri ka edhe organe gjenitale mashkullore dhe ajo qė ndodhi s’do ketė ndikimin nė seksualitetin e tij. Ky fenomen i ēuditshėm cilėsohet si “incident emriologjik”, pasi mund tė ndodhė nė momentin e formimit embrional.

 15. #475
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  NASA gjen prova tė rrjedhjes sė ujit nė Mars
  05-08-2011

  Kėrkimet dhe durimi prej dekadash i shkencėtarėve pėr gjetjen e shenjave tė ujit nė planetin e Marsit, duket se u shpėrblyen.

  Shkencėtarėt e agjencisė amerikane tė hapėsirės, NASA, thonė se kanė gjetur provat e para tė rrjedhjes sė ujit nė Mars. Tė njėjtit thonė se orbita qė sillet rreth Marsit qė nga viti 2006, ka monitoruar atė qė duket tė jetė rrjedhje e ujit dhe qė ndodh nė disa lokacione gjatė Pranverės dhe Verės sė Marsit.

  Sipas tyre “liqenet” marsiane ndodhen nė hemisferėn jugore tė Marsit dhe shfaqen e zhduken sipas ndryshimit tė stinėve atje.

  Gjatė stinės sė ftohtė njollat zhduken. Kjo sipas shkencėtarėve shpjegohet me ngrirjen e ujit, ndėrsa kur planeti ndryshon pozicion kundrejt Diellit duke cuar nė temperatura mė tė larta, pra gjatė stinės sė ngrohtė, njollat rishfaqen.

  “Nuk kemi ndonjė mėnyrė tjetėr shpjegimi pėr imazhet qė pamė, pėrvecse tė themi qė bėhet fjalė pėr prezencė uji nė Mars”, thotė Alfred McEwan nga Universiteti i Arizonas dhe autor i shkrimit mbi mundėsin e prezencės sė ujit nė Mars nė revistėn Science.

 16. #476

 17. #477
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  Peshku qė adhuron ēokollatėn
  06-08-2011

  Njė peshku me peshė tė tepėrt ėshtė dashur t’i ndėrpritet ushqimi me biskota ēokollate, pasi mė nuk e zinte akuariumi i tij. Stafi i akuariumit ishte befasuar kur peshku i llojit gouram, me emrin Gary, kishte refuzuar ushqimin e rregullt, pasi e kishin marrė si donacion. Pastaj, pronarėt e tij tė mėparshėm e kishin pranuar se ky peshk ekzotik i ujėrave tė ėmbla tė Azisė, nė tė kaluarėn ishte ushqyer vetėm me biskota tė mbuluara me ēokollatė.

  Kėshtu, kujdestarėt e kėtij akuariumi nė Londėr, ėshtė dashur tė fusin copėza ēokollate brenda kokrrave tė rrushit dhe pjesėve tė bananeve, pėr ta nxitur kėtė peshk qė t’i kthehet ushqimit tė zakonshėm. “Kurrė nuk kam dėgjuar qė njė peshk tė jetė ushqyer me ēokollatė, e lėre mė tė varet plotėsisht nga ēokollata.

  Duket se Gary nuk ka pasur ndonjė problem shėndetėsorė. Shumica e peshqve nuk do tė mund tė mbijetonin vetėm me ēokollatė, por ky lloj peshku ėshtė rezistues”, ka thėnė kujdestarja e tij Rebecca Carter.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 18. #478
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  Nga Nju Jorku nė Los Anxhelos, pėr 12 minuta
  Njė mjet fluturues eksperimental, pa pilot, qė fluturon me njė shpejtėsi 20 herė mė tė madhe se shpejtėsia e zėrit, pritet tė testohet sot nė SHBA.

  Falcon HTV-1 do tė lėshohet me njė raketė nė hapėsirė dhe do vijė sėrish nė tokė me njė shpejtėsi prej 13 mijė milje nė orė.

  Testi i mėparshėm kishte zgjatur vetėm nėntė minuta dhe mjeti ishte pėrplasur. Misioni i kėtij mjeti fluturues ėshtė qė tė sigurojė pėr ushtrinė amerikane gjeneratėn e parė tė armėve sub-orbitale.

  Deri mė tani ka kushtuar 308 milion dollarė. Data pėrfundimtare e kompletimit do jetė nė vitin 2025. Qėllimi ėshtė qė tė shkojė kudo nė botė nė mė pak se 60 minuta.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 19. #479
  i/e regjistruar Maska e Marya
  Anėtarėsuar
  10-05-2009
  Postime
  4,669
  Citim Postuar mė parė nga fegi Lexo Postimin
  Nga Nju Jorku nė Los Anxhelos, pėr 12 minuta
  Njė mjet fluturues eksperimental, pa pilot, qė fluturon me njė shpejtėsi 20 herė mė tė madhe se shpejtėsia e zėrit, pritet tė testohet sot nė SHBA.

  Falcon HTV-1 do tė lėshohet me njė raketė nė hapėsirė dhe do vijė sėrish nė tokė me njė shpejtėsi prej 13 mijė milje nė orė.

  Testi i mėparshėm kishte zgjatur vetėm nėntė minuta dhe mjeti ishte pėrplasur. Misioni i kėtij mjeti fluturues ėshtė qė tė sigurojė pėr ushtrinė amerikane gjeneratėn e parė tė armėve sub-orbitale.

  Deri mė tani ka kushtuar 308 milion dollarė. Data pėrfundimtare e kompletimit do jetė nė vitin 2025. Qėllimi ėshtė qė tė shkojė kudo nė botė nė mė pak se 60 minuta.
  u testua dhe si perfundim perfundoi ne oqean perpara disa ditesh dhe u shkaterrua

 20. #480
  i/e regjistruar Maska e Marya
  Anėtarėsuar
  10-05-2009
  Postime
  4,669

  Talking

  duke patur parasysh se rastet e femijeve me astme po rritet keto vitet e fundit mjeket angleze arriten ne konkluzionin se mungesa e kontaktit me natyren e femijeve te vegjel ben qe te mos zhvillohet sistemi imunitar ne organism dhe kane vendosur qe femijeve tu japin kapsula me dhe nga fshati qe ti pijne

Faqja 24 prej 34 FillimFillim ... 142223242526 ... FunditFundit

Fjalėt Kyēe pėr Temėn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •