Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 21
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e TOMY_X
  Antarsuar
  05-03-2004
  Vendndodhja
  STRUGE
  Postime
  285
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Turqishtfolsit e Ilirids

  Krkoj q t hap debat n kt tem....

 2. #2
  Perjashtuar
  Antarsuar
  07-09-2010
  Vendndodhja
  www.arberiaonline.com
  Postime
  1,196
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Ja disa fakte tronditese-sipas entit statistikor te Maqedonise 77.959 persona jane regjistruar si Turq duke ulur perqindjen shqiptare per 4 % ne kete "shtet".Nga ana tjeter ,numri i te regjistruarve si Turq ne qytetin e Prizrenit eshte rritur nga 7.227 me 1991 ne 14.050 ne vitin 2002,e me siguri eshte shtuar ne vitet qe pasojne.

 3. #3
  Skandinavien Maska e TetovaMas
  Antarsuar
  20-03-2008
  Vendndodhja
  Te vendi i xhenetit
  Postime
  2,695
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Citim Postuar m par nga Genti.. Lexo Postimin
  Ja disa fakte tronditese-sipas entit statistikor te Maqedonise 77.959 persona jane regjistruar si Turq duke ulur perqindjen shqiptare per 4 % ne kete "shtet".Nga ana tjeter ,numri i te regjistruarve si Turq ne qytetin e Prizrenit eshte rritur nga 7.227 me 1991 ne 14.050 ne vitin 2002,e me siguri eshte shtuar ne vitet qe pasojne.
  Aktualishte nuk kame kohe per momentin se do ti kisha shkruare nja tre faqe per kete problematike . Ne ish Jugosllavi ,dhe ne kete ish republike maqedone te jugosllavise me shume kishin dhe kane te drejta qytetare shqipetaret te regjistrohen si turqe ,se sa shqipetare .Nuk eshte per tu cuditur se nje pjese e madhe e politikanve shqipefolesa jane te regjistruare ne entin statistik si turqe ,pore merren me problemet e shqipetareve ne Maqedoni.

 4. #4
  Klea Maska e kleadoni
  Antarsuar
  15-03-2006
  Postime
  3,599
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Citim Postuar m par nga TetovaMas Lexo Postimin
  Aktualishte nuk kame kohe per momentin se do ti kisha shkruare nja tre faqe per kete problematike . Ne ish Jugosllavi ,dhe ne kete ish republike maqedone te jugosllavise me shume kishin dhe kane te drejta qytetare shqipetaret te regjistrohen si turqe ,se sa shqipetare .Nuk eshte per tu cuditur se nje pjese e madhe e politikanve shqipefolesa jane te regjistruare ne entin statistik si turqe ,pore merren me problemet e shqipetareve ne Maqedoni.
  Kur nuk kemi te bejme vete drejtperdrejte, na duket dicka shume negative kjo, behemi shume patriote. Por, nese do njeri nga ne do e mendonte me thelle, normalisht qe do bente ate zgjedhje qe i sjell me shume perfitime.

  Nese eshte e vertete qe keto shqiptare kane me shume te drejta si turq sesa si shqiptare, atehere mire e kane bere qe e kane deklaruar nje gje te tille. Nese politikaneve tane i "djeg" kjo gje, atehere le te bejne dika per shqiptaret atje e do e shikoni qe kush eshte shqiptar nuk do mendohet dy here por do deklaroj se eshte i tille.

  La vita non si spiega, si VIVE!

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e TOMY_X
  Antarsuar
  05-03-2004
  Vendndodhja
  STRUGE
  Postime
  285
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  E hapa kete teme sepse mendoj qe eshte ne interes te komunitetit.
  Nuk do filloj te bej nje analize numerike.Por nga gjith kjo qe po shoh dhe po hulumtoj, nje dukuri me ben te hamendem ne ate cka jemi dhe si veprojme ne Shqipetaret.
  Pa analizuar periudhen para luftes se dyte boterore per kete fenomen un kam nje qasje ndaj kesaj prblematike sidomos ne Iliride dhe Kosove.
  Qe te quhej "qytetar"(kasaballi) nje familje duhej te flase turqisht.Familjet qe kane levizur nga fshati ne qytet qe te mos thirreshin qojli(katundar)duhej qe te flisni ne familje turqisht.Turq nje nocion qe ska te bej me ne(mendimi im).Pa marre parasysh te gjitha lidhjet qe jane krijuar ne periudha te ndryshme ,feja migrimi i nje pjese te mire te trungut Shqipetar ne turqi me nje marreveshje famekeqe nga ana e shtetit turk dhe atij jugosllav gjoja per kethimin e komunitetit turk ne vendin ame(nga mbin gjith ata turq,xhaxhai im turk ishte,daja im a eshte edhe ai nje turk).
  Pushteti komunist ne periudhen e vet kishte privilegj per ata qe deklaroheshin turq.Shqipetar do te thoshte i perbetuar kunder shtetit.Keshtuqe per te mos e patur nje urrejtje te theksuar nga sllavet shqipetaret jane detyruar qe me mire them se jam turk sesa shqipetar keshtuqe nuk do ndihet i kercenuar por paksa i lemuar nga pushteti.
  Ne debat e siper me nje djale qe ndihej turk(nga Ohri) po e pysja se prej nga ka origjine qe ndjehet i tille.Gjyshi i tij nga Poumi i Struges gjyshja nga Frengova poashtu e Struges ,dy katunde qe njihen nga me te vjeterit ne keto ane me popullate te paster 100 % shqipetare.
  E pyeta se pse insiston ne kete qe ndihet turk kur te gjitha te dhenat flasin qe ti je 100 % shqipetar,ia thashe edhe kete se ata Shqipetar "pordhac" qe nuk kishin ***** ne mes te sllaveve te deklarojn veten ashtu si jane deklaroheshin si turq.
  Kjo dukuri ka tendence te ndryshohet por megjithate nje komunitet i mire i ketij trungu aderojne neper shoqata dhe parti turke,keshtuqe eshte shum problem i madh qe te njejtit te kthehen aty ku takojne.E njejta gje ka ndodhur edhe me shqipetaret ortodoks qe jane maqedonizuar totalisht(sterniperit e Qiriazeve te famshem nder ne) dhe se fundmi Branko Manojlovski qe ka deklaruar hapur qe i takon ketij gjaku.
  Edhe tek Arvanitasit eshte nje rrethane e ngjajshme.
  Jam plotesisht dakord me parafolesit ne lidhje me temen,dhe do te kisha dashur qe nga vendi qe aderojme te sjellim fakte nga intervista me keto persona qe vene ne dyshim te qenit Shqipetar.

 6. #6
  Perjashtuar
  Antarsuar
  05-03-2012
  Postime
  648
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 2 postime
  Ne ndryshim nga ju, qe quani kasaballik dhe qytetari te qenurit turk, ne shqiperi fjala, turqi, turkoshak dhe anadollak eshte sinonim i injorances, fyerja me e rende qe mund ti besh dikujt.

 7. #7
  Perjashtuar
  Antarsuar
  22-08-2009
  Postime
  392
  Faleminderit
  36
  2 falenderime n 2 postime
  Citim Postuar m par nga TOMY_X Lexo Postimin
  E hapa kete teme sepse mendoj qe eshte ne interes te komunitetit.
  Nuk do filloj te bej nje analize numerike.Por nga gjith kjo qe po shoh dhe po hulumtoj, nje dukuri me ben te hamendem ne ate cka jemi dhe si veprojme ne Shqipetaret.
  Pa analizuar periudhen para luftes se dyte boterore per kete fenomen un kam nje qasje ndaj kesaj prblematike sidomos ne Iliride dhe Kosove.
  Qe te quhej "qytetar"(kasaballi) nje familje duhej te flase turqisht.Familjet qe kane levizur nga fshati ne qytet qe te mos thirreshin qojli(katundar)duhej qe te flisni ne familje turqisht.Turq nje nocion qe ska te bej me ne(mendimi im).Pa marre parasysh te gjitha lidhjet qe jane krijuar ne periudha te ndryshme ,feja migrimi i nje pjese te mire te trungut Shqipetar ne turqi me nje marreveshje famekeqe nga ana e shtetit turk dhe atij jugosllav gjoja per kethimin e komunitetit turk ne vendin ame(nga mbin gjith ata turq,xhaxhai im turk ishte,daja im a eshte edhe ai nje turk).
  Pushteti komunist ne periudhen e vet kishte privilegj per ata qe deklaroheshin turq.Shqipetar do te thoshte i perbetuar kunder shtetit.Keshtuqe per te mos e patur nje urrejtje te theksuar nga sllavet shqipetaret jane detyruar qe me mire them se jam turk sesa shqipetar keshtuqe nuk do ndihet i kercenuar por paksa i lemuar nga pushteti.
  Ne debat e siper me nje djale qe ndihej turk(nga Ohri) po e pysja se prej nga ka origjine qe ndjehet i tille.Gjyshi i tij nga Poumi i Struges gjyshja nga Frengova poashtu e Struges ,dy katunde qe njihen nga me te vjeterit ne keto ane me popullate te paster 100 % shqipetare.
  E pyeta se pse insiston ne kete qe ndihet turk kur te gjitha te dhenat flasin qe ti je 100 % shqipetar,ia thashe edhe kete se ata Shqipetar "pordhac" qe nuk kishin ***** ne mes te sllaveve te deklarojn veten ashtu si jane deklaroheshin si turq.
  Kjo dukuri ka tendence te ndryshohet por megjithate nje komunitet i mire i ketij trungu aderojne neper shoqata dhe parti turke,keshtuqe eshte shum problem i madh qe te njejtit te kthehen aty ku takojne.E njejta gje ka ndodhur edhe me shqipetaret ortodoks qe jane maqedonizuar totalisht(sterniperit e Qiriazeve te famshem nder ne) dhe se fundmi Branko Manojlovski qe ka deklaruar hapur qe i takon ketij gjaku.
  Edhe tek Arvanitasit eshte nje rrethane e ngjajshme.
  Jam plotesisht dakord me parafolesit ne lidhje me temen,dhe do te kisha dashur qe nga vendi qe aderojme te sjellim fakte nga intervista me keto persona qe vene ne dyshim te qenit Shqipetar.
  Edhe kjo gjendje do te perkeqesohet sa vjen edhe me shume perderisa SHTETI SHQIPTAR SKA BO--T te ndihmoje Shqiptaret qe jetojne ne Skopje dhe ne Serbi pale ata qe jetojne ne Greqi(Arvanitasit) .Sherbimet Sekrete Turke po bejne me se miri punen e tyr per RINGJALLJEN E PERANDORISE OSMANE nje plan i cili ka disa 10-vjecare qe ka nisur dhe sic duket po shkon shume mire jo vetem ne SHQIPERI-SKOPJE-KOSOVE por madje madje edhe ne GREQI ka perparuar mjaf ky plan gjigand
  Ndryshuar pr her t fundit nga Kermilli : 28-04-2012 m 14:10

 8. #8
  Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
  Antarsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
  Postime
  4,964
  Faleminderit
  141
  234 falenderime n 190 postime
  Tashti pas deklarates se Sales ne Turqi edeh em shume do te thone qe jane turq.
  Lumi ka ujin e paster ne burim


  Kombi mbi te gjitha

 9. #9
  Skandinavien Maska e TetovaMas
  Antarsuar
  20-03-2008
  Vendndodhja
  Te vendi i xhenetit
  Postime
  2,695
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Citim Postuar m par nga kleadoni Lexo Postimin
  Kur nuk kemi te bejme vete drejtperdrejte, na duket dicka shume negative kjo, behemi shume patriote. Por, nese do njeri nga ne do e mendonte me thelle, normalisht qe do bente ate zgjedhje qe i sjell me shume perfitime.

  Nese eshte e vertete qe keto shqiptare kane me shume te drejta si turq sesa si shqiptare, atehere mire e kane bere qe e kane deklaruar nje gje te tille. Nese politikaneve tane i "djeg" kjo gje, atehere le te bejne dika per shqiptaret atje e do e shikoni qe kush eshte shqiptar nuk do mendohet dy here por do deklaroj se eshte i tille.

  Po qe se flasim per nje histori te nje populli ,une mendoje se atehere duhet te hapet libra nga faqja e pare .

  Ne ish -Jugosllavi ,me sa kame pasur mundesi edhe pse ne ate kohe kame qene i ri ,kame kuptuare se nje pjese e madhe e shqipetareve komuniste ,per interesat e tyre ne regjistrim te popullates nje numer shume i madhe i shqipetareve ishin te regjistruare si jugosllave edhe pse nacionalitet jugosllave nuk ekzistonte .Regjistrimi i shqipetareve si jugosllave ju jepte mundesi me te lehta per punesim dhe te drejta te tjera ne jeten e perditshme

  Ne Maqedoni keto gjera ende vazhdojne me praktiken komuniste te para 20 vjeteve ,pra nuk ka asgje te qarte se ne te vertete sa eshte numri i sakte i shqipetareve ,sllavo-maqedoneve apo nacionaliteteve te tjera. Numri i shqipetareve zvogelohet edhe me shume sepse edhe mergimtaret te cilet kohen e fundit nga maltretimet qe behen nga shteti maqedon dhe shqipefolesave politikane ,jane detyruare qe te marrin nenshtetesite e po atyre vendeve ku jetojne dhe punojne ne evrope .

  Politikanet (perfaqesuesit e shqipetareve ne Maqedoni ,edhe pse flasin shqipe , eshte e mundur qe me regjistrimin e fundit,te jene te regjistruare si jugosllave turqe etj.etj. Nga gjithe praktika qe kane treguare politikanet shqipetare ne Maqedoni tregon se ata jane jo te sigurte ne vetevete ,dhe mandej ne popull.

  Turqia si shtete i fuqishem ushtarakishte,politikishte dhe ekonomikishte ne ballklane dhe evrope , per 10 vjetet e fundit kane punuare me te madhe qe ne ballkane sidomos ne teritorin e ish Jugosllavise te ringjalle nacionalitetin turke ,edhe pse me numer ishin te vogel ,pore aktualishte ky numer eshte rritur shume .

 10. #10
  Skandinavien Maska e TetovaMas
  Antarsuar
  20-03-2008
  Vendndodhja
  Te vendi i xhenetit
  Postime
  2,695
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Citim Postuar m par nga iliria e para Lexo Postimin
  Tashti pas deklarates se Sales ne Turqi edeh em shume do te thone qe jane turq.
  Realiteti dhe historia na tregon se ne shqipetaret jemi popull lakmuese .

  Islamizmin shqipetaret ne ballkane e pranuane nga lakmia per nje jete me te mire ,sepse ata te cilet pranonin fene islame nga Osmanlijte ,liroheshin nga tatimet dhe merrnin poste si Spahije apo Pashe . Pra rrushi duke e shqiquare rrushin eshte pjekur .

  Pe 20 vtetet e fundit ,jemi deshmitare se edhe nje numer shume i madhe i shqipetareve ne Shqiperi ,qe emigruane per interesa apo lakmi ,bene ndryshime ne nacionalitet ,duke u regjistruare si greke apo italiane . Gjithe keto lakmi ndoshta per 100 vjete do ti denoje historia ,si qe themi ne tashe se pse shqipetaret ne kohen e Osmanlijve pranuane islamin dhe nje pjese e tyre sote regjistrohen si turqe .

  Nje pjese e madhe e rilindasve tane ,u larguane nga Shqiperia ,dhe mbeten ne vendet e huaja duke e vajtuare atedheun me vjersha apo poezi ,pore familjet e tyre u asimiluane krejtesishte .

  Aktualishte ne Maqedoni ,po shtohet numri i etnitetit turke ,per arsye se po qe se regjistrohesh si nacionalitet turke ne Maqedoni ,edhe pse pakice ,te drejtat jane te avansuara ,sepse sllavo-maqedonet gjithemone jane friguare nga numri i madhe i shqipetareve si popullate .

  Ne kete raste ndoshta Turqia si shtete i mbrone me shume te drejtat e tyrqeve ne Maqedoni ,ose ky fenomene munde te jete edhe si interesa personale te popullates , sepse ne Maqedoni nuk denohet politikishte nje i regjistruare si turke ne krahasim me shqipetaret . Ne Maqedoni nuk burgosen turqit ne krahasim me shqipetaret . Ne luften e fundit 2001 , asnje turke nuk morri pjese ne lufte ,pore ata perkohesishte u larguane ne Turqi ,dhe me mbarimin e luftes jane kthyere te gjithe ne Maqedoni me bisneset e tyre dhe me te dreejtat e tyre bile bile ne ndonje raste edhe me te avansuara se te drejat e shqipetareve. si popull shumice ne Maqedoni .

  Keto veprime qe i bejne popullata ne si shqipetare s'duhet te prekemi a'spak per arsye se gjithe keto ndryshime vine nga politikanet shqipetare qe nuk jane aktive ,edhe pse jane ne Parlamente gjithemone ne kualicion me shkijet .

 11. #11
  Skandinavien Maska e TetovaMas
  Antarsuar
  20-03-2008
  Vendndodhja
  Te vendi i xhenetit
  Postime
  2,695
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Citim Postuar m par nga Billy Joe Lexo Postimin
  Ne ndryshim nga ju, qe quani kasaballik dhe qytetari te qenurit turk, ne shqiperi fjala, turqi, turkoshak dhe anadollak eshte sinonim i injorances, fyerja me e rende qe mund ti besh dikujt.
  Ne Maqedoni keta njeres si dembela Stambolli ,kane respekte te madhe si nga ana e Qeverise sllavo-maqedone , dhe njekohesishte edhe nga vete emri i tyre turkoshak . Personalishte nuk jame kunder atyre njeresve qe per interesa te tyre regjistrohen edhe si turqe ,sepse kete mundesi ju ka dhene shteti ,i cili ne kualicion formohet gjithemone me shqipetare udheheqes .

  Faji nuk mbetet ,ne popullaten ,sepse popullata eshte e lodhur ,dhe c'do kushe mundohet te zgjidhe problemet individualishte ,sepse ne menyre institucionale nuk ka mundesi te jetojshe si qytetare i barabarte .

  Politikanet shqipetare qe jane duke e udhehequr popullin ne Maqedoni ,gezojne te drejten e popullates shqipetare ,edhe pse kjo popullate nuk ekziston fare ne liste si etnitet shqipetare .

  Maqedonise dhe sllavo-maqedoneve ju duhet klani grupa shqipetare qe duhet para OKB ,te tregoje se ne kete Parlamente perfaqesohen edhe shqipetaret ,pore ne realitet ata perfaqesuese jane vetem sherbyese ,pa vota . Edeh shume kohe kjo politike do te vazhdoje ne Maqedoni .

 12. #12
  Skandinavien Maska e TetovaMas
  Antarsuar
  20-03-2008
  Vendndodhja
  Te vendi i xhenetit
  Postime
  2,695
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Citim Postuar m par nga Genti.. Lexo Postimin
  Ja disa fakte tronditese-sipas entit statistikor te Maqedonise 77.959 persona jane regjistruar si Turq duke ulur perqindjen shqiptare per 4 % ne kete "shtet".Nga ana tjeter ,numri i te regjistruarve si Turq ne qytetin e Prizrenit eshte rritur nga 7.227 me 1991 ne 14.050 ne vitin 2002,e me siguri eshte shtuar ne vitet qe pasojne.
  Po qe se vazhdon kjo politike ,per nje kohe shume te shkurte shqipetaret si nacionalitet ne Maqedoni do te mbeten pakice mbas te regjistruareve si turqe .

  300 mije shqipetare nga Maqedonia ,kane emigruare ne shtetet e ndryshme te evropes dhe botes . Kjo popullate ,ne Maqedoni llogaritet si popullate jo aktive e ketije shteti ,sepse Maqedonias per kete raste perdoren edhe disa ligje te OKB, sepse nje individe i cili eshte i larguare permby 6 muaje apo 1 vite nga shteti ne fjale i merret e drejta per votim Parlamentare e komunal . Mergimtaret shqipetare qe jetojne jashte Maqedonise, kane edhe shume veshtiresi per te marre leter njoftim . Keo ligje kunder shqipetareve gjithemone jane marre ne Parlamentin e Maqedonise ne prani te vete perfaqesuesve shqipetare ,bile bile me ndihmen e kualicionit shqipetare.

 13. #13
  Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
  Antarsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
  Postime
  4,964
  Faleminderit
  141
  234 falenderime n 190 postime
  Islamizmin shqipetaret ne ballkane e pranuane nga lakmia per nje jete me te mire ,sepse ata te cilet pranonin fene islame nga Osmanlijte ,liroheshin nga tatimet dhe merrnin poste si Spahije apo Pashe . Pra rrushi duke e shqiquare rrushin eshte pjekur .
  Pajtohem me ty, por nuk mund te quhet vese lakmi nese je i okupuar nga nje superfuqi ( ne kete rast 500 vjet) qe perdore njehere metoden e dhunes per te treguar se fare mund te ndodhe dhe pastaj te ofron edhe karroten.Per 500 vjet njeriu ndryshon, shume bilese.
  Lumi ka ujin e paster ne burim


  Kombi mbi te gjitha

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e daniel00
  Antarsuar
  05-06-2004
  Vendndodhja
  tr
  Postime
  2,876
  Faleminderit
  27
  117 falenderime n 106 postime
  Per arsye te turqizimit dhe arabizimit te shqiptareve e kam hapur nje teme te quajtur Islami kunder kombit ne te cilen eshte edhe ky artikull nga nje gazetar shqiptar , Valon Kurtishi , qe jep fakte me detaje :


  Si funksionon aleanca turko-maqedonase kundr shqiptarve n Tetov dhe n IRJM?::::::::::::::::::::::::::::::>Nga Valon Kurtishi
  Strategjit dhe projektet publike e sekrete antishqiptare n Ish republikn jugosllave t Maqedonis asesi t marin fund. Madje kohve t fundit jan duke u shtuar me element cilsisht t ri e m t fuqishm. Jan duke u krijuar aleanca nga m t ndryshmet e m t uditshmet q kan pr qllim shkatrrimin e shqiptarve t ktushm. Vazhdon me intensitet t prshpejtuar ritmi i asimilimit dhe deshqiptarizimit t shqiptarve n Pollog. N kt strategji terroriste pr uljen e numrit t shqiptarve jan bashkuar nacionalizmat sllavo-maqedonas dhe nacionalizmi primitiv i vonuar n histori turk. Goditja kundr shqiptarve sht e koordinuar n mnyr perfekte n mes ktyre dy nacionalizmave. Mjerisht, qarqet vendimmarse politike t shqiptarve t ktushm jan duke i realizuar n praktik planet djallzore antishqiptare q i planifikojn kuzhinat e Ankaras dhe Shkupit.  N vazhdim do t japim nj prshkrim t shkurtr me fakte konkrete e t pamohueshme se sht duke ndodhur n disa sfera t jets me shqiptart n Fyrom, t cilt gjenden nn nj kryqzat t frikshme nacionaliste turke dhe maqedonase bashk. Kjo analiz siprfaqsore dhe e shkurtr e disa veprimeve t nacionalizmit turk ndr ne, e tregon qartsisht intencn dhe seriozitetin me t cilin qeveria apo segmente t caktuara nacionaliste t qeveris s ktij vendi n bashkpunim me sllavomaqedonasit i ka hyr dhe sht duke e realizuar kt projekt t tmershm antishqiptar.  1. Agresioni kulturor antishqiptar n median publike dhe private  TVM (televizioni publik maqedonas), emeton 4 or n dit program n gjuhn turke duke i prvetsuar n baz t prqindjeve t popullsis tre or nga programi n gjuhn shqipe. Kjo pasi 800,000 mij shqiptar kan 12 or program n gjuhn e tyre kurse m pak se 30,000 mij gjoja-turq realizojn 4 or program ditor n mongolisht. Kjo edhe pse TVM paguhet dhe financohet nga parat e taksapaguesve t ktij vendi t cilt jan 40% shqiptar dhe vetm 0,5% pseudo-turq!!!  Pjes e strategjis terroriste pr asimilimin kulturor t shqiptarve sht edhe emitimi i pes filmave turqisht n televizionin antikombtar ALSAT, si dhe ofrimi i shumave t mdha financiare nga ambasada turke pr do television i cili do t shfaq filma n kt gjuh.

  Maqedonasit etnik duke qen t prkatsis fetare ortodokse si dhe duke br pjes n familjen e madhe gjuhsore sllave pa asnj lidhje me aziatikt turkfols, nuk rrezikohen n identitetin e tyre nacional nga kto filma turqisht. Goditjen m t madhe dhe kryesore nga kto filma turqisht e ka komuniteti shqiptar i cili duke qen n kriz identitare shfaq tendencn e deshqiptarizmit dhe asimilimit n turq.

  Ktu punn e vet makiaveliste e bn shteti sllavo-maqedonas i cili i diskriminon shqiptart dhe i favorizon n mnyra t ndryshme ata shpirtshitur shqiptar q shpallen si turq. N fillim edhe ne patm menduar se kemi t bjm me nj logjik t thjesht t krkesave t audiencs s gjer apo logjiks s ekonomis s tregut n shfaqjen e ktyre filmave t shumt n gjuhn turke. Por na habiti shum krkesa e ministrit turk t kulturs q t shfaqen filma turk n hapsirn kulturore shqiptare. Ktu na lindn dyshime serioze. ne ndrhyrja e njeriut t politiks turke n sfern private t filmit n televizionet e nj vendi t huaj!?  Gazetat n gjuhn shqipe jan shndrruar n ndihmsit kryesor n fushatn pr deshqiptarizimin e shqiptarve. N do vend t civilizuar dhe demokratik, media sht n ball t lufts pr mbrojtjen e interesave t komunitetit t cilit i takon. N Maqedoni, media shqipe sht n ball t lufts pr shkatrrimin e shqiptarve dhe ngushtimin e hapsirs kulturore shqiptare. Gazetat tona jan t mbushura me propagand kulturore turke e aspak me propagand aktive shqiptare.  2. Goditja antishqiptare n arsimin publik dhe privat  Goditja kryesore kundr shqiptarve sht koncentruar n arsim, e cila sht m e rrezikshme pasi ka t bj me fmijt q paraqesin ardhmrin e do kombi. Arsimi kombtar dhe kultura kombtare jan shtyllat baz ku qndron nj shtet modern, nj komb modern, nj shoqri moderne. N qytetet shqiptare t Shkupit, Strugs, Gostivarit, dhe s fundmi ka prpjekje edhe n Tetov sht hapur nj shkoll private e quajtur “Jahja Kemal”, n t ciln nxnsit shqiptar msojn gjuh turke si dhe i msojn lndt histori kombtare dhe gjeografi n gjuht turke!!! N kt shkoll sht e detyrueshme festimi i festave kombtare turke kurse ato shqiptare as q prmenden. N kto shkolla nxnsve q e mohojn prkatsin etnike shqiptare dhe vetshpallen si turq etnik, shkollimi u jepet falas.

  Njkohsisht shkolla t ktilla private bullgare, srbe apo greke nuk ka n FYROM. Qeveria maqedonase ka mar masa t fuqishme q t mos lejoj asesi hapjen e shkollave publike apo private bullgare, srbe dhe greke pasi ato rrezikojn identitetin kombtar t maqedonasve etnik. Nga ana tjetr pjesa shqiptare e qeveris n FYROM as q i kupton kto fenomene kombtare dhe sht duke e mbushur vendin me shkolla turke q ndikojn drejtprsdrejti n shkatrrimin identitar t shqiptarve t ktushm.

  Nga ana tjetr, kemi informacione t shumta t prfituara n rrug operative pr ekzistencn dhe funksionimin i nj morie t shkollave private ilegale n gjuhn turke n Tetov. Inspektorati i arsimit duhet urgjentisht me ndihmn e policis t bj kontrolle dhe t zbuloj shkollat ilegale q jan duke i turqizuar fmijt shqiptar. Shkollat ilegale gjithkund n bot e minojn sigurin kombtare dhe do shtet normal merr masa ligjore q t pamundsoj funksionimin e tyre.

  Inspektorati i arsimit t bj nj kontroll dhe t mbikqyr punn n medresen e Tetovs, pasi kemi informata t besueshme se atje n thyerje t qart t ligjit mbi arsimin fillor ligjrohet n gjuhn turke pr fmijt shqiptar, si dhe t njjtt detyrojn fmijt shqiptar q t msojn dhe recitojn lutjet fetare n gjuhn turke.

  N Shkup, nj shkoll tr u sht marr shqiptarve nga policia sllavo-maqedonase dhe u sht dhn bastardve dhe aptaridve q flasin turqisht duke formuar artificialisht n vend t shkolls shqipe “LIRIA”, shkolln turke “TEFEJUZ”.

  N shkolln fillore Brastvo-Migjeni n Tetov, organet shkollore kan lejuar hapjen e nj paraleleje me msim n gjuhn turke, edhe pse n at zon nuk jeton asnj turk i vetm etnik. Inspektorati t ndrhyj urgjentisht atje dhe t sqaroj kt budallallk q nuk ndodh as te fiset zulu t Afriks.

  N nj prsritje t uditshme t rastit, sht hapur paralele turke n gjimnazin e Dibrs. N Dibr as ka pasur n t kaluarn, as ka sot dhe as q ka pr t pasur ndonjher turq etnik. Po pr k sht hapur kjo paralele?

  N shkolln fillore “Istikball” t Tetovs, t ciln e kan hapur komunistt srb n vitet 50 pr t turqizuar shqiptart q ti przn m leht n Turqi, sot vazhdohet me msimdhnien n kt gjuh, edhepse aty nuk ka turq etnik dhe numri m i madh i atyre q msojn sot turqisht jan rom apo cigan. T mbyllet urgjentisht kjo strofkull epidemike antishqiptarizmi n Tetov.

  N shkolln e mesme t mjeksis “Nikolla Shtajn” edhe pse askush nuk dshiron t msoj n paralele turke, vazhdon t mbahet e hapur paralelja turke e promovuar nga jugosllavt duke i detyruar shqiptart n shekullin e XXI q t msojn apo shkollohen n nj gjuh tjetr!!!  N USHT, i themeluar me gjakun dhe parat e shqiptarve t varfr, jan shpeshtuar vizitat e kota n Turqi t segmenteve t ndryshme apatride q jan punsuar kohve t fundit aty. Vizitat e shpeshta n Turqi t delegacioneve t USHT kan pr qllim korruptimin e elementeve t caktuara n mnyr q t prhapet gjuha turke edhe n kt tempull t shenjt pr shqiptart n Maqedoni.

  N USHT sht inauguruar s fundmi edhe katedra e teologjis e cila dominohet nga spiun dhe antikombtar q me gjithka mund t ken lidhje, vetm me islamin si fe e pastr dhe humane jo.

  S shpejti me financime nga Turqia pritet t hapet edhe katedra e turkologjis, pr t ciln nuk ka fare nevoj pasi n Tetov nuk ka turq etnik. Pr k do hapet kjo katedr, kush do t studioj aty dhe n ciln gjuh do t studioj?

  N hyrje t ders s USHT qndrojn fotografit e katr studentve dshmor q ran n mnyr q ktu t msohet n gjuhn shqipe. Tani mbi gjakun e tyre bandit t koruptuar pseudopolitikan e pseudoprofesor t instalojn gjuhn turke!!! Kjo sht menduri. Kjo sht tradhti. Kjo sht vdekje pr shqiptart.

  N kt Universitet kohve t fundit jan punsuar me vendime t plota pune nj numr i madh i personav t paaft profesionalisht dhe pr m tepr q skan lidhje me shqiptar e shqiptarizm dhe q e mbajn veten t etnis turke. T largohen me urgjenc bastardt dhe apatridt nga USHT e themeluar dhe legalizuar me gjakun e shqiptarve. Ku ishin kta bastard e apatrid turkofil n vitin 1994, kur populli shqiptar u prlesh duarthat me policin sllavo-maqedonase dhe ra dshmori i kombit Abdyselam Emini?  3. Sfern publike  N sfern publike vrehet nj shtim i panevojshm dhe krejtsisht absurd i vizitave t zyrtarve shqiptar n Azi. N qytetin e Gostivarit n nj votim unanim t kshilltarve komunal intelegjent sllav dhe kshilltarve t oroditur, gjysmanalfabet dhe t koruptuar shqiptar sht zyrtarizuar gjuha turke. Kshtu Gostivari shqiptar mer tipare turke duke ndikuar n uljen e umrit t shqiptarve t atjeshm si dh bllokimin e aspiratave euro-integruese t shqiptarve n prgjithsi.

  Punsimi i shpejt dhe pa asnj kriter n dikasteret e ndryshme t administrats publike i nj numri t madh t njerzve q mbahen si turq etnik duke u prfshir n kuotat e caktuara pr punsimin e shqiptarve etnik. Shqiptart q luftuan, dhan jetn, u masakruan, u prdhunuan, u dogjn pr s gjalli, t varfr e t shtypur historikisht nuk luftuan q t punsohen n administratn shtetrore bastardt q mohojn publikisht gjuhn shqipe dhe kombsin e tyre shqiptare.  Hapja e konsullats turke n Ohr dhe Manastir e ka vn n vshtirsi elementin etnik shqiptar atje, duke kontribuar fuqishm n turqizimin e prshpejtuar t tij.

  Jan krcnuar privatisht dhe n raste edhe publikisht individ patriot apo shoqata q prpiqen ta mbrojn interesin shqiptar.

  Jan shpeshtuar ndrhyrjet arogante vend e pavend t ambasads turke n punt e brendshme t shqiptarve e deri n rishkrimin e historis kombtare shqiptare nga pseudohistorian sipas parametrave falsifikues t histriografis s okupatorit turk.  4. N kultur  Ka disa vite q ka filluar nj furtun e vrtet nacional-ekstremiste pr prvetsimin e trashgimis kulturore shqiptare nga elementet turke si dhe shrbetort e tyre t ktushm.

  Bhen prpjekje q n komunn e Tetovs dhe n prgjithsi n IRJM, objektet fetare islame t ndrtuara gjat kohs s okupimit otoman si dhe ndrtesa tjera t ksaj periudhe t natyrs profane t emrtohen si turke, pra si ndrtime kombtare turke, duke mohuar kshtu n mnyr t drejtprdrejt pranin shqiptare n kto troje n kohn kur jan ndrtuar t njjtat. Kjo i shkon prshtati propagands sllave e cila gjithashtu e mohon prezencn shqiptare n mesjet duke u shprehur pr kishat si maqedonase kurse xhamit si turke. Po monumentet mesjetare t shqiptarve etnik ku jan?  Nuk ka objekt kulti nga e kaluara e fes islame e cila nuk prvetsohet dhe nuk shpallet me automatizm si pjes e trashgimis kombtare turke. Xhamit, teqet, kullat e ndrtuara nga mjeshtr shqiptar pr nevojat e besimtarve shqiptar gjat kohs s okupimit turk shpallen si xhami turke. Kapakun politik ktij prvetsimi fashizoid t kulturs kombtare shqiptare ia vuri Ahmet Davutogllu, i cili n vizitn e tij n xhamin e larme n mes t Tetovs u tha mikpritsve t tij shqiptar se xhamia e larme “sht xhami turke”. N qytete tjera t FYROM-it ministri turk foli pr kultur turke. Askund nuk prmendi kulturn islame. do xhami q vizitoi n Fyrom e shpalli pr turke duke e nacionalizuar kshtu n mnyr t padrejt tashgimin e ndrtuar nga shqiptart e ktushm gjat shekujve t errt t okupimit primitiv aziatik.  N komunn e Qendr-Zhups n Dibr ku banojn shqiptar t sllavizuar mysliman q pushteti okupator sllavo-maqedonas i quan “maqedonas mysliman”, u ndrtua shtpia dhe u falsifikua prejardhja familjare e Ataturkut. Me nj t rn t lapsit, shtpia ku ai lindi u shpall “etnike turke”, kurse banort shqiptar t asaj komune u shpalln pr turq etnik. Gjith kjo me iniciativn e Elizabeta Kameva Milevsks dhe ambasadorit turk.

  N dy qytete shqiptare jan hapur konsullata turke duke ndikuar kshtu n uljen e numrit t shqiptarve t Manastirit dhe Ohrit, t cilt t gjendur nn thundrn e egr t shovinizmit sllav, priren drejt turqizimit n kto qytete t shenjta shqiptare.  Nj numr i disa bastardve (apatridve) nga Shkupi, Tetova dhe Gostivari jan shkolluar me para t agjenturs shtetrore n shkolla t ndryshme n Turqi. T njjtt pasi jan kthyer n Tetov dhe vise tjera shqiptare, jan punsuar n mnyr eksprese n sektor ky t shoqris, si n arsim, n spitale, n institucione t ndryshme shtetrore. Nj pjes kan mision dhe jan instruktuar qart t veprojn n kuadr t institucioneve q paguhen dhe mbahen me parat e shqiptarve t varfr kundr interesave t po ktyre shqiptarve.

  5. Sektori civil – OJQ  N fushn mjaft t ndjeshme dhe fragjile t sektorit civil, veprojn nj shumsi e organizatave “jo-qeveritare” turke t cilat kan pr mision shkatrrimin e kulturs shqiptare, gjuhs shqipe dhe ngushtimin e hapsirs territoriale t shqiptarve n akordanc t plot me planet gjenocidale antishqiptare t nacionalizmit sllavo-maqedonas.  Investimet e organizats shtetrore TIKA e cila sht nj shoqat q ka n programin e saj si pik numr 1: prhapjen e gjuhs turke jasht Turqis, jan plotsisht n kt drejtim.

  Prve TIKA-s, n Tetov funksionojn edhe disa organizata me emra t oroditur joshqip si Kalkan, Ensar, Skofia, e disa tjera q punojn drejtprsdrejti pr zhdukjen dhe turqizimin e qytetarve shqiptar t Tetovs. Krkojm nga organet policore q t kryejn kontrolle n kto organizata dhe t zbulojn dhe bjn publike punn kriminale t tyre n kundrshtim me ligjet dhe kushtetutn n fuqi t ktij vendi. Krkojm nga organet e specializuara pr luft kundr krimit ekonomik t vrtetojn burimet e financimit t ktyre organizatave antishoqrore dhe antikombtare dhe ti bjn t njjtat publike, n mnyr q opinioni i gjer shqiptar t jet n dijeni t veprimtaris antishqiptare dhe kriminale t tyre, q ska t bj me parimet programore q ata i proklamojn publikisht.  sht vrtetuar prania dhe veprimtaria agjenturore e disa organizatave tjera terroriste turke, t cilat manipulojn me varfrin e grave shqiptare duke i drguar n vizita n Turqi dhe duke i detyruar ta msojn gjuhn turke, t flasin turqisht dhe t regjistrohen si turq etnik n regjistrimin e popullsis q pritet t mbahet vitin e ardhshm ktu. Si target grup i ksaj organizate jan gra t varfra, t pashkolluara, t papuna si dhe femra tjera me t cilat ndoshta edhe keqprdorohet n forma tjera, t cilat duhet ti zbulojn organet e specializuara pr zbulimin e veprimtaris dhe luftimin e agjencive t huaja t spiunazhit.  6. N ekonomi  Nj prpjekje e ethshme vrehet dhe ndjehet n fushn ekonomike. Zatn goditja kryesore antishqiptare nuk sht koncentruar rastsisht n sfern ekonomike dhe arsimore. Nj numr i kompanive me kapital shoqror u jan plakitur biznesmenve shqiptar para syve dhe n mnyr antiligjore nga kompani turke n bashkpunim me qeveritart sllavo-maqedonas. T punsuarit n kto kompani as q vjen parasysh t jen shqiptar.

  Zona e lir ekonomike e Tetovs, nj prall 20 vjeare e cila nuk sht duke e realizuar asesi, ka rrezik t shndrohet n ekspedientin financiar t nacionalizmit turk n Pollog. Nj zon t till ka ndrtuar shovinizmi grek n qytetin e Gjirokastrs. Atje ekzistojn nj mori e bizneseve t mesme e t vogla me pronar grek etnik nga Greqia. T punsuarit shqiptar n kto ndrmarje me pronar grek n Gjirokastr me automatizm kan ndruar prkatsin e tyre etnike pr t siguruar kafshatn e buks pr fmijt e tyre. Duke qen se shovinizmi grek dhe shovinizmi turk i prdorin metodat identike t puns, n jemi t sigurt q kushtzimet e njjta do t prdoren edhe n zonn e lir ekonomike t Tetovs nse kjo u jepet biznesmenve me prkatsi etnike turke.

  Kushtzimet e ktilla tashm jan vrejtur gjat aplikimeve pr punsim n bankn Ziraat n Shkup, Tetov e Gostivar si dhe n Aeroportin e Shkupit. Ziraat banka fare publikisht i kushtzon kredikrkuesit shqiptar me ndryshim t prkatsis etnike si dhe krediton individ, biznesmen, nxns dhe student q e mohojn prkatsin etnike shqiptare dhe shpallen si turq etnik.

  Kushtzimet etnike nacionaliste jan vn re n mbishkrimet e shitoreve q tregtojn arin n qytetin e Tetovs. do shitore e ktill ka vn mbishkrimin e vet edhe n gjuhn turke. Shihet qart se dikush kushtzon me prdorim t gjuhs turke kta tregtar si dhe nj numr t farmacistve t cilt poashtu fare pa nevoj kan vn mbishkrime turqisht n farmacit e tyre.  Investimet e fundit n Tetov – jan mafioze dhe antishqiptare. U jepen akces n shrbime dhe mallra t caktuara vetm atyre individve ose grupeve q flasin turqisht dhe mohojn prkatsin e tyre etnike shqiptare

  Filialet e kompanive turke me urdhr t drejprdrejt t qeveris turke u jepen taksativisht vetm biznesmenve q flasin turqisht dhe e mohojn prkatsin e tyre etnike shqiptare, kshtu q biznesment shqiptar mbeten n nj konkurenc t egr jasht ligjit dhe n mnyr jolojale jasht konkurencs pasi jan t shkelur si nga qeveria sllavo-maqedonase ashtu edhe nga segmente terroriste t qeveris turke.  7. N mbrojtje dhe siguri  Nj bashkpunim i fuqishm dhe i frytshm turko-maqedonas vrehet n sfern e mbrojtjes dhe siguris. Qeveria dhe Armata turke q n fillimvitet 90 jan sponzori vendimtar dhe kryesor n trajnimin, shkollimin dhe pajisjen e armats fyromiane me material ushtarak.  N vitin e kobshm 1997 kur shqiptart n Gostivar dhe Tetov luftonin duarthat pr mbrojtjen e simbolit t tyre nacional, qeveria dhe ushtria turke me procedur t prshpejtuar furnizuan policin sllavo-maqedonase me automjete t blinduara t cilat u prdorn menjher kundr protestuesve paqsor shqiptar n Gostivar, ku edhe mbetn t vrar katr martir t kombit. Qeveria turke e lavdroi policin dhe qeverin maqedonase pr kt aksion terrorist antishqiptar.  N vitin e tmershm 2001, kur e gjith makineria ekzistuese policoro-ushtarake sllavo-maqedonase ishte vrsulur n nj sulm prfundimtar kundr qenies shqiptare ktu, ishte prsri miku turk i cili nuk denjoi as kt radh t furnizoj armatn terroriste sllavo-maqedonase me autoblinda (hermelin) duke shtuar aftsit sulmuese dhe mbrojtse t saj n luft me Ushtrin lirimtare Kombtare.  Marrveshja e fundit (dhjetor 2010) n vazhdn e bashkpuniumit t shklqyer turko-maqedonas ishte ndihma prej 1 milion dollarsh amerikan t ciln si u shpreh Gruevski para ministrit turk t mbrojtjes ushtria sllavo-maqedonase do ta shfrytzoj pr shtimin e kapacitetit luftarak dhe ofensiv t saj.  Edhe njher shihet qart se qeveria turke mbron interesat e saja kombtare duke realizuar strategjit kombtare pr zhvillim dhe aspak nuk i interesojn shqiptart “mysliman” t Maqedonis, pasi e ndihmon vazhdimisht forcimin e kapaciteteve ushtarake t forcave sllavo-maqedonase t mbrojtjes dhe siguris.  Ushtria dhe policia jan instrumente ky n duart e shovinizmit sllavo-maqedonas pr t mbajtur n kontroll territorin dhe pr t terrorizuar n rast nevoje popullsin shqiptare n vend. Turqia i financon, ushtron, shkollon dhe pajis me armatime moderne vdekjeprurse 20 vite me rradh kto forca ushtarako-policore sllavo-maqedonase. Kjo sht nj shenj e qart apo shembull shkollor pr kdo se ka do t thot uarje para e agjendave nacionale apo realizim i interesit nacional prtej sentimenteve t mjegullta pseudo-fetare q disa trushprlar gjysm analfabet shqiptar i kan n lidhje me rolin e shteteve n marrdhniet ndrkombtare.


  8. Ndrhyrje nacionaliste turke antislame n BFI  Ndrhyrjet nacionaliste dhe kundrislame n BFI ku n mnyr krejtsisht anstiligjore, antislame, antishqiptare dhe antihumane sht zyrtarizuar gjuha turke, kurse n Turqi me pes milion shqiptar as q guxon dikush n Bashksin islame t atjeshme t mendoj t shprehet n nj fjal n gjuhn shqipe, e lre m t zyrtarizoj bashksia islame e ktij vendi gjuhn shqipe. Ktu kemi t bjm me standarde t dyfishta e me nj politik nacionaliste tjetrsuese e cila nuk ndalet as para fes islame por duke e keqprdorur at pr asimilimin e shqiptarve.

  Jan botuar nj numr i madh i librave fetar n gjuhn turke, kur dihet se ktu nuk ka turq etnik. Shtrohet pyetja logjike pr k i boton dhe kujt ia dedikon BFI kta libra turqisht, kur besimtart i ka mbi 99% shqiptar q flasin shqip. Sikur t ishin arabisht prape nuk ka arsye , por pse turqisht?  N kalendaret fetare t Ramazanit apo edhe festave t tilla si Bajrami me urdhr t BFI sht shtuar gjuha turke. Pse sht shtuar gjuha turke? BFI meret me politikn e rujatjes s gjuhs turke apo me punt e zotit? Kjo puna e zyrtarizimit t turqishtes n Bashksin fetare islame t FYROM-it i ngjan shum puns s zyrtarizimit t greqishtes n Kishn ortodokse t Janullatosit n Shqipri.  N organizimet e ndryshme q i organizon BFI pr nder t festave t ndryshme e ka t obligueshme q gati gjysmn e programit ta bj n gjuhn turke dhe ajo e bn kt n nj veprim eklatant antishqiptar, edhe pse besimtart q ajo u shrben jan t gjith shqiptar etnik.  9. Vrejtje prfundimtare  N kt mnyr plotsohet rethi vicioz i prbr nga kta rrath koncentrik.  1. Shkolla fillore n gjuhn turke e cila do t turqizoj familjet edhe ashtu n shumic apatride e qytetarve t Tetovs.

  2. Shkolla e mesme- kolegji e cila do ti formsoj kta fmij si turq etnik pa dijet elementare pr kulturn, gjeografin , historin dhe vlerat e tyre kombtare.

  3. Banka e cila do t kreditoj ato familje t cilat do ta regjistrohen si turke dhe do t vetshpallen si t tilla.

  4. Dhe m von kta fmij t turqizuar do t bhen prfaqsues t ndrmarjeve turke t cilat kan investuar n zonn e lir ekonomike t Tetovs. Ata do t ken prparsi gjat punsimit ndaj shqiptarve. Shqiptart do t shrbejn si robr t bardh, si robr pr t kryer pun fizike dhe si material gjenetik pr t shtuar numrat e turqve etnik.

  5. Krah pr krahu me fuqizimin financiar do t vij edhe dominimi dhe uzurpimi i pushtetit mediatik, i cili do t ndikoj q prfundimisht edhe pushteti politik me kalimin e kohs t bjer n duart e elementeve qartsisht antikombtare dhe apatride.  Pra n nj form tjetr do t prsritet situata e kohs s komunizmit kur n ndrmarjet shoqrore t Tetovs me 90% popullsi shqiptare punonin 95% puntor maqedonas, rom dhe disa tradhtar e puthador t sojit “turk”, si dhe n pushtet ishte instaluar nj pakic e shqiptarve t ndershm t cilt i shrbenin me besnikrin e qenit regjimit okupator jugosllav. Kjo sht nj politik neokolonialiste dhe neoimperialiste e cila nuk duhet lejuar t zbatohet n Tetov dhe n pjest tjera t banuara me shqiptar n kt banana republik ish jugosllave.

  Sipas Franc Fanonit “vendet europiane e kan aritur unitetin e tyre kombtar n astin kur borgjezit kombtare kan prqndruar n duart e tyre shumicn e pasurive”(shih F.Fanon “T mallkuarit e bots”, Rilindja, faqe 86). Tek ne rrezikohet t ndodh trsisht e kundrta e unitetit dhe kohezionit kombtar: t formohet dhe sht duke u formuar nj elit drejtuese, nj borgjezi moderne apatride turkofone e cila do ta shkatroj identitetin kombtar t shqiptarve t ktushm.  T gjith kto veprimtari turke pr dobsimin dhe uljen e numrit t shqiptarve t ktushm dhe prodhimin e ritjen artificiale t minoritetit t paqen – inekzistent turk, bhen me lejen, me dijen, me inkurajimin dhe n bashkpunim t plot me qarqet m t zeza t nacional-ekstremizmit antishqiptar sllavo-maqedonas.  Gjith kjo veprimtari dhe strategji terroriste pr uljen e numrit t shqiptarve etnik realizohet me dijen dhe me pjesmarjen aktive t qarqeve t caktuara shqiptare sot pjes e pushtetit sllavomaqedonas. Duket qart se kta pseudopolitikan q ushtrojn funksione t larta politiko-shoqrore te shqiptart n Maqedoni jan t koruptuar totalisht, t kapur nga shtete dhe agjentura t huaja t cilat i detyrojn t realizojn agjenda antishqiptare.  Duke i pasur parasysh kto veprime si dhe shum lvizje e aksione tjera q ne nuk mund ti paraqesim ktu publikisht, i bjm thirje asaj pjese t klass politike shqiptare t pakapur akoma nga agjenturat e huaja, qeveritarve t sotm shqiptar n veanti, organeve t specializuara shtetrore pr luft kundr terrorizmit dhe agjenturave ndrkombtare, shoqris civile, akademikve, gazetarve, opinionit publik si dhe popullit shqiptar n kt vend, q t bashkohen dhe si nj trup i vetm ti bjm ball rrezikut t madh q i kanoset n kt koh t rnd n t ciln gjendet. Nse nuk ndrmeret aksion i vetm, i shpejt, unik dhe vendimtar sot, pasojat do ti vuajn gjeneratat e ardhshme t shqiptarve tan. T mos na mallkojn pasardhsit tan. T mos na mallkoj historia. T veprojm sa kemi koh dhe mundsi. T punojm gjith bashk n formsimin ideologjik t masave t gjera popullore q nuk e kuptojn ka fshihet prapa ktyre veprimeve politike, ekonomike, kulturore turko-maqedonase. T bashkuar t dalim fitues prball nacionalshovinizmave t huaj q duan t na bjn varrin ne shqiptarve.


  ---------------------


  “Gjuha sht gjja e par e prcaktimit t kombsis”. Sami Frasheri

  “Hapi i par n likuidimin e nj populli sht t fshini kujtesn e tij. Shkatrroni librat e tij, kulturn e tij, historin e tij. Ather vini dik t shkruaj libra t rinj, t krijoj nj kultur t re, t shpik nj histori t re. Para se t kaloj shum koh kombi do t harroj se far sht dhe far ka qen”.

  Milan Kundera
  Ndryshuar pr her t fundit nga daniel00 : 29-04-2012 m 04:46
  Ngjeshur me brezin e se vertets,parzmoren e drejtsis,mburojn e besimit dhe shpatn e Fryms.

 15. #15
  Djal Drenice Maska e Lexuesi_
  Antarsuar
  18-06-2010
  Vendndodhja
  Ne vendin e ngjarjeve
  Postime
  6,041
  Faleminderit
  31
  120 falenderime n 111 postime
  Me qdo menyre po mundohen me na zhduk nga faqja dheut.

 16. #16
  Prap e fshehur pas Teje Maska e e panjohura
  Antarsuar
  24-02-2007
  Vendndodhja
  Aty m gjen, nn hijen tnde q m le amanet!Nse t duket q kam humb,m kerko atje ku fryn uragani i kohs,atje do m gjesh,duke t krkua Ty!
  Postime
  7,812
  Faleminderit
  204
  128 falenderime n 98 postime
  Turqishtfolsit-dhe ata qe e dijn gjuhen turke,nuk jane njesoj.Une e dij at gjuhe dhe i dij edhe ca gjuhe qe i kam mesua si femij,pasi rrethin e kisha te till,pra nuk mund ta quaj vehten: Turke,jevge,serbe apo edhe angleze,nese vetem e flas at gjuhe,por une jame Shqiptare dhe kete nuk mund te ma tjetersoj askush,sa per fe,ato jane bere sikur partit politike...I ndrrojn s'i t'ju teket...Dmth.feja eshte dicka personale...Une mendoj keshtu...
  Rndesia e nj personi nuk vlersohet nga hapsira q z, por nga boshlleku q le kur nuk sht m.

 17. #17
  Perjashtuar
  Antarsuar
  27-02-2010
  Vendndodhja
  nga KOSOVA e SHQIPERIS
  Mosha
  33
  Postime
  2,847
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 9 postime
  Citim Postuar m par nga e panjohura Lexo Postimin
  Turqishtfolsit-dhe ata qe e dijn gjuhen turke,nuk jane njesoj.Une e dij at gjuhe dhe i dij edhe ca gjuhe qe i kam mesua si femij,pasi rrethin e kisha te till,pra nuk mund ta quaj vehten: Turke,jevge,serbe apo edhe angleze,nese vetem e flas at gjuhe,por une jame Shqiptare dhe kete nuk mund te ma tjetersoj askush,sa per fe,ato jane bere sikur partit politike...I ndrrojn s'i t'ju teket...Dmth.feja eshte dicka personale...Une mendoj keshtu...
  Nuk eshte ne pytje gjuha kete po i pengon feja, te ne me shum flitet gjuha serbe , angleze,gjermane dhe shum gjuh tjera para turkes dhe askush nuk te quan anglez gjerman etj por ather kur ne perdorim naj fjal turke apo arabe quhemi turk e arab

 18. #18
  Prap e fshehur pas Teje Maska e e panjohura
  Antarsuar
  24-02-2007
  Vendndodhja
  Aty m gjen, nn hijen tnde q m le amanet!Nse t duket q kam humb,m kerko atje ku fryn uragani i kohs,atje do m gjesh,duke t krkua Ty!
  Postime
  7,812
  Faleminderit
  204
  128 falenderime n 98 postime
  Citim Postuar m par nga ximi_abedini Lexo Postimin
  Nuk eshte ne pytje gjuha kete po i pengon feja, te ne me shum flitet gjuha serbe , angleze,gjermane dhe shum gjuh tjera para turkes dhe askush nuk te quan anglez gjerman etj por ather kur ne perdorim naj fjal turke apo arabe quhemi turk e arab
  Jo asesi nuk eshte e vertet ke ne Shqiperi shum ,,turqizma,,Psh. ,,Avash''-Javash''= Ngadale, e nuk po hyj me thell,por une kam degjua e lexua shum fjal turke tek te folurit e Shqiptarve nga te dy anet...
  Rndesia e nj personi nuk vlersohet nga hapsira q z, por nga boshlleku q le kur nuk sht m.

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e TOMY_X
  Antarsuar
  05-03-2004
  Vendndodhja
  STRUGE
  Postime
  285
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  E panjohura po me devijon temen......nuk eshte fjala per barbarizma apo fjale te caktuara,por per komb-kombesi te rrejshme apo te imponuar,rreth kesaj dua qe te flasim.....askujt nuk i pengon qe ju jeni poliglote dhe njihni shume gjuhe .......mua me pengon kur shqipetari deklarohet me kombesi tjeter kur te gjith e dijne qe eshte nje i tille.....apo thene ndryshe qe i shkruen ne balle qe eshte shqipetar....

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e TOMY_X
  Antarsuar
  05-03-2004
  Vendndodhja
  STRUGE
  Postime
  285
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga ximi_abedini Lexo Postimin
  Nuk eshte ne pytje gjuha kete po i pengon feja, te ne me shum flitet gjuha serbe , angleze,gjermane dhe shum gjuh tjera para turkes dhe askush nuk te quan anglez gjerman etj por ather kur ne perdorim naj fjal turke apo arabe quhemi turk e arab
  Ximi nuk eshte kjo ajo qe kam dashur te diskutohet ketu.Eshte forumi fetar qe merret me gjera te tilla,pastaj ne n Iliride jemi shumica dermuese musliman dhe mendoj qe nuk ja vlen te bejme kesilloj komentesh, keshtuqe qellimi im eshte ai qe kam postuar nje shkrim me siper...shendet....
  T them t drejten nuk frekuentoj kurre forumet fetare dhe nuk kam deshire fare te merrem me keto lloj diskutimesh.....permbajuni temes ju lutem..

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •