Close
Faqja 1 prej 8 123 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 156
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Ke-ler
  Anėtarėsuar
  16-04-2012
  Vendndodhja
  Bolonje
  Postime
  243
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime

  Nje poezi vetetimthi.

  Pesha e saj

  M'u zhduk si hija pas muzgut
  dhe terri gjurmet ja perpiu:
  ashtu si loteve neper faqe,
  qe s'u ngelet gjurme nga shiu.

  Seē kish nje duf te brendshem,
  urtesisht te papermbajtshem.
  Kryelarte me syte e ulur,
  per nje falje te pafalshme.

  Nje heshtje-varr me pushtoj,
  me erdh nga klithma e vonuar:
  Heshtja klithmen ma deboj
  se klithma heshtjen pat liruar.

  Qé nje gjendje e perhumbur
  si e deshirave nga mplakja.
  Nje turm' mendimesh per t'i zhdukur
  ja i vrisja,ja i flakja!

  Perbrenda breja ēfare nuk ishte:
  ajo qe s'qé me ishte qasur.
  Pra mungesa 'sht' m'e pranishme,
  te kujton se ēfare ke pasur.

  "Me ndiznin flaket e deshires
  per t'marre fryme nga fryma jote."
  Ai epsh qé krejt gjakpires:
  dy gjokse t'kisha t'mi shkallmonte.

  Ne dremitje enderrimesh
  humbisja e rigjendesha,
  ku mes shpresash e kujtimesh
  N'vegim te saj rimekembesha.

  Por ja,vegimi mori forme:
  hena e pa dhe pastaj
  zemra nisi t'me rrahi fort
  kur era me solli aromn' e saj.

  Me syte njomur nga ves'e majit,
  me tha gjithēka me ate kthim.
  Dashuria ben qe faji
  te zvogelohet ne gabim.

  "Nuk flas dot dhe po te dua,
  goja fjalet m'i gremis.
  Bota 'sht' m'e leht' nen kembt'e tua...
  ato mbajne peshn'e dashurise."

 2. #2
  Shqiptare dhe krenare. Maska e Xhenet.M.S.
  Anėtarėsuar
  23-08-2009
  Vendndodhja
  Ne mesin e te dashurve te mi...
  Postime
  10,917
  Faleminderit
  348
  202 falenderime nė 112 postime
  Shume poezi e bukur,do ju keshilloj te kerkoni nga Moderatoret ta hedhin ne vendin e duhur,po ashtu shpreso se do vazhdoni me te tjera.
  Respekt.
  - - Shumė shpesh ndodh rasti, kur dhembjen nuk mund ta ndash me askė!
  Agim Metbala"

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Ke-ler
  Anėtarėsuar
  16-04-2012
  Vendndodhja
  Bolonje
  Postime
  243
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Te falemnderit Xhenet,me behet qefi qe te pelqen.Gjithe te mirat.

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Ke-ler
  Anėtarėsuar
  16-04-2012
  Vendndodhja
  Bolonje
  Postime
  243
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Dhurate per Zotin

  Kur Zoti te me marri,
  S'di ē'do t'mendoje;
  Se do shohi se pari
  Me ē'fare po i shkoje.

  Do marr' me vete
  Nga kjo toke,shkulur,
  Stuhira neper dete,
  Arsyen e pergjumur:

  Termete mortore
  Qe shkulin dhe ishuj;
  Dhe qarje njerezore
  Bashke me idhuj.

  Ka shume mundesi
  Me helme ta ngop,
  Keshtu dhe Ai perseri
  Do me shpjeri ne toke.

 5. #5
  Atje ku je ti........ Maska e tetovarja87
  Anėtarėsuar
  26-11-2009
  Vendndodhja
  Tetove
  Postime
  7,689
  Faleminderit
  168
  176 falenderime nė 127 postime
  Citim Postuar mė parė nga Ke-ler Lexo Postimin
  Pesha e saj

  M'u zhduk si hija pas muzgut
  dhe terri gjurmet ja perpiu:
  ashtu si loteve neper faqe,
  qe s'u ngelet gjurme nga shiu.

  Seē kish nje duf te brendshem,
  urtesisht te papermbajtshem.
  Kryelarte me syte e ulur,
  per nje falje te pafalshme.

  Nje heshtje-varr me pushtoj,
  me erdh nga klithma e vonuar:
  Heshtja klithmen ma deboj
  se klithma heshtjen pat liruar.

  Qé nje gjendje e perhumbur
  si e deshirave nga mplakja.
  Nje turm' mendimesh per t'i zhdukur
  ja i vrisja,ja i flakja!

  Perbrenda breja ēfare nuk ishte:
  ajo qe s'qé me ishte qasur.
  Pra mungesa 'sht' m'e pranishme,
  te kujton se ēfare ke pasur.

  "Me ndiznin flaket e deshires
  per t'marre fryme nga fryma jote."
  Ai epsh qé krejt gjakpires:
  dy gjokse t'kisha t'mi shkallmonte.

  Ne dremitje enderrimesh
  humbisja e rigjendesha,
  ku mes shpresash e kujtimesh
  N'vegim te saj rimekembesha.

  Por ja,vegimi mori forme:
  hena e pa dhe pastaj
  zemra nisi t'me rrahi fort
  kur era me solli aromn' e saj.

  Me syte njomur nga ves'e majit,
  me tha gjithēka me ate kthim.
  Dashuria ben qe faji
  te zvogelohet ne gabim.

  "Nuk flas dot dhe po te dua,
  goja fjalet m'i gremis.
  Bota 'sht' m'e leht' nen kembt'e tua...
  ato mbajne peshn'e dashurise."

  Vertet poezi e bukur Ke-ler...

  komplimente!
  Loti nuk sjell dhimbje,por dhimbja sjell lot,mos thuaj o Zot kam 1 dhimbje,por o dhimbje kam 1 Zot

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Ke-ler
  Anėtarėsuar
  16-04-2012
  Vendndodhja
  Bolonje
  Postime
  243
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Shpikjet e njerzve

  Te medhenj kinezet qe shpiken barutin,
  Te medhenj hebrenjt qe shiten hirren,
  Romaket qe diten ku te cojne m***n,
  Asnjeri si egjiptianet qe shpiken birren.

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Ke-ler
  Anėtarėsuar
  16-04-2012
  Vendndodhja
  Bolonje
  Postime
  243
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Zili

  Kohes i kam zili njerzimin,
  Qiellit i kam zili shqiponjen,
  Shpirtit i kam zili frymezimin,
  Henes i kam zili ulkonjen.

  Koha me ka zili vdekjen,
  Qielli me ka zili Token,
  Shpirti me ka zili tretjen,
  Hena me diellin s'takohen.

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Ke-ler
  Anėtarėsuar
  16-04-2012
  Vendndodhja
  Bolonje
  Postime
  243
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Njerzimi i epshit demoniak

  Ky epsh ne ngerdheshje shkrihet,
  Ne mua rri, ze pret naten:
  Ngerdhesja e tij esht' qenerishte,
  Parajses ia kallin daten.
  Viktima e tij e vetedishme
  Nguron nguron,te ngjise shkallet:
  Me dhurohet,sa harron te zhvishet
  Dhe engjejt ndalin vallen.
  Yjet zgjohen-dhe ju o engjej-
  Jetoni ne nje gjithesi jetime.
  Ne dashurine lidhim me premtime,
  Ndaj ju vereni sy-venger.
  T'ia keni kete cmire njerzimit
  Dhe ta veshtroni nga lart!-
  Ku dhe ti ndeze frumezimin
  O epsh i pakohe demoniak.

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Ke-ler
  Anėtarėsuar
  16-04-2012
  Vendndodhja
  Bolonje
  Postime
  243
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  KUSHTIM

  Tokes qe me fali afshin,
  Maleve te shqiponjes se lire
  Dhe gureve,u thash' mirupafshim
  Qe tjeter s'qč veē lamtumire.
  Atij qe iku e s'u kthye kurre,
  Kujt iku djale e u kthye burre:
  Asaj nene qe pret ne porte
  Me trup te lodhur e zemer t'forte:
  E pritjes pritjes pritjes...!
  Seē u mplakem me ket' fjale
  Qe vitet shekuj ben ngadale,
  A prej ardhjes e prej ikjes.
  Qysh ngjame kaq shume me valet
  Q'u sulen shkembit me rrembim!
  Apo kur vijne,kujtojme vellane,
  E na duket shpesh si perqafim.

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Ke-ler
  Anėtarėsuar
  16-04-2012
  Vendndodhja
  Bolonje
  Postime
  243
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  MONOLOGU I FOSHNJES 1986

  Diten qe separi mberrita
  Kendej shtatori ndizte vjeshte:
  S'e di,Engjellin ma zuri frika
  Apo djalli nisi t'me qeshe?!
  Erdha ne kete toke te lagur
  Qe qarjen te paren ta mesonte.
  Kujtoja me pak nga kisha ardhur
  Sa me shume mesoja prej kesaj bote.
  Dhe kur qeshe ende ne bark,
  Pa ditur gje per hijen dhe driten,
  Zeri i nenes me vinte nga lart...
  Perpara jetes me dhuroj muziken.
  C'krahe te ngrohta kish kjo grua!
  Nuk e di se pse me qeshte!
  E rrinte me shikonte,a thua
  Kish c'do gje dhe tjeter s'deshte.
  Me pas nje burre me dha nje emer
  Qe mandej ashtu do t'quhesha.
  Ky kish mustaqe dhe pak mjekerr
  Ku shpesh me perkedhelje kruesha.
  Me mijra te qara,britma e zgjime,
  Dikush me bente t'pushoja vaji.
  Pandehja se ishte gjysma ime,
  Me vone kuptova qe qé vellai.
  Dita e dyte,m'u be cudi
  Kur e pashe se erdhi prap!
  Frika s'kish emer vec qe ndjesi,
  Kur mbuloje e dyta nate!
  Ja,keshtu m'u njoh gjithe bota
  Ne ditet-netet e mevonshme:
  Kur dielli,qielli,era e toka
  Filluan t'me beheshin t'zakonshme.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Ke-ler : 24-04-2012 mė 13:55

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Ke-ler
  Anėtarėsuar
  16-04-2012
  Vendndodhja
  Bolonje
  Postime
  243
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Jam dy

  Me nje te lehur te larget
  e ndjen naten kembeve.
  Me klithmen me te afert
  lufton luften tende.

  Shpirti flet per ty:
  -eshte ne brigje te matanshme!
  Ti flet me shpirtni:
  -te jen’ te mijat t’ardhshmet?!

  Tjetri ,ate buzeqeshje
  Po ta kthen ty:
  ti brenda je n’perleshje,
  Trup-Shpirt,je dy.

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Ke-ler
  Anėtarėsuar
  16-04-2012
  Vendndodhja
  Bolonje
  Postime
  243
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Nuk kemi kohe-Vegim

  Dhe pyesnise shkelen trupa?
  Fantazi,shpresa,deshira
  Tek ajo qe s’mund te arrihet.
  Kur trupi i rrenqethet…
  Gati sa nuk e arrite.
  Dora mes kembeve.
  Klithme shurdhe,
  Gati renkim.
  Renkimi eshte deshira ne piken e fundit.

  “Gati renkim.”
  Njeriu lind.
  E di qe do dashuroj
  Dhe femije kercen,
  Hidhet perpjete
  Gjithmone me lart.
  Me vone ajo te le shenja ne trup.
  Epsh.
  Zemra qe bredhin.
  Te dehura.
  “Ti siper,
  Pushtoma trupin…
  Beje dashurine tenden,
  Nuk kemi kohe.
  Une te mberdhej nga beli,
  Ta kap gjoksin,
  Ta puth spinen.
  Je pejsazh ne erresire.
  Ti e ndjen frymen.
  T’i kap floket.
  Nuk kemi kohe!
  Floket mi ndane gishtrinjt.
  Dora tjeter rreshqet lekures…
  Ti ngre koken lart
  Per te pare asgje.
  Nuk kemi kohe!

  Te tjerat vijne pas.
  Me tej
  Do hajme dhé.
  Atje do shkojme,
  Drejt dheut.
  Pa shprese.
  Do hajme dhé.
  Cdo gje mbaron duke rene:
  Si gjoksi yt,
  Si penisi im,
  Si klitori yt,
  Si trupat qe kerrusen:
  Shih pleqt me kocka te rrudhura.
  Cdo gje kerruset,
  Bie,
  Shkon drejt dheut.
  Une e di!
  Kur te vije rradha ime,
  Kur i Padukshmi te me misherohet
  Do t’i buzqesh,sepse…
  Ti do te behesh i Padukshmi im…
  Sepse ti do te behesh Zot per mua
  Dhe trupi yt tempull.
  Do ta zboj friken sepse…
  E di sec kam patur.

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Ke-ler
  Anėtarėsuar
  16-04-2012
  Vendndodhja
  Bolonje
  Postime
  243
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Per ERIONA FRASHERI-n

  E ra udheton me emrin tend,
  R ete e shkujdesura gjurmojne pas.
  I lodhur Dielli,prej tyre i zene,
  O rvatet i lodhr te te qas’.
  N ese ato nuk dine as vete nga vijne,
  A i ka kohe te mendoj per ku.
  F ryu pak,ato moren arratine
  R evan per ne harrese,hedhur kuturu.
  A h,ky Diell i dashuruar qe ēmendet,
  S ‘esht’ e vertete qe te do te zeshket:
  H enes i dha ngjyre-lekuren tende,
  E nderr dashurie pa ku hedhin heshten.
  R ete, ne dashuri me te,rikthehen pas nje zenke:
  I nat nuk mban veē sheh ne heshtje.

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Ke-ler
  Anėtarėsuar
  16-04-2012
  Vendndodhja
  Bolonje
  Postime
  243
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Kulla e dashurise

  Kulle harrimi eshte dashuria:
  E larte,hijerende e pakohe qendron.
  Ti para saj kokengritur mendon:
  -Cfare tmerri do t'ishte pavdeksia!

 15. #15
  100%shqiptare Maska e loneeagle
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  not where i want to be
  Mosha
  38
  Postime
  4,276
  Faleminderit
  123
  72 falenderime nė 64 postime
  shume te bukura, thanks for sharing
  I LOVE GOD

  j&g

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e Ke-ler
  Anėtarėsuar
  16-04-2012
  Vendndodhja
  Bolonje
  Postime
  243
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Mbreti Bark

  Ne kete bote seē na rrojti nje mbret
  dhe qé i tille qe pa lindur akoma.
  Barku s'emes sa vinte behej kacek,
  njerzia ia shihte e thoshrdherona!

  Na vinin ambasodore e diplomate
  per te folur me te per ēeshtje zyrtare
  dhe merrnin keshilla nga mbreti Bark
  qe fliste nga nje e ēare poshte,si dritare.

  Kur mbremjeve me feste muzika buēiste,
  secili nga te ftuarit me defrime u velte,
  ai,nga dritarja poshte,ēirrej therriste;
  asgje s'degjohej e ia fillonte me shkelme.

  Nje dite na kerkoj qe t'i vinin kurore,
  se pa te nje mbreti s'i kish hije aspak:
  keshilltare e oratore u mblodhen n'oborr
  e ne fund i vun' kurore s'emes ne bark.

  T'emen e shkrete nisi ta bezdise
  ēdo gje,e madhe a e vogel te ishte,
  per shembull:i kruheshe ne kerthize,
  ai shkelmonte ndersa ajo pelliste.

  Asaj i dukej vetja e mbyllur ne burg
  se,mire qe s'pati hiē nga ēkish dashur,
  por,sa here mbreti fliste,per te ish turp
  t'i rrinte degjuesve me kembet hapur.

  Keshtu nena filloj te luse ēdo Zot
  s'e degjonte dot ate ze prej te mituri:
  -Qysh u prish fare keshtu kjo bote...!
  Nga i pa-linduri na merrka urdhra i rrituri?!

  Por ja,mberriti dita e mrekullise:
  -Do dal,tha-trumpeta veshet le t'ēaje!
  Zeri i s'emes shkoj n'vesh te Perendise
  dhe ky sapo doli ja nisi te qaje.

  Njerzit perreth shtangen,nuk flisnin!
  Te hapte goje nuk guxonte askush!
  Pra ky na qé mbreti qe t'gjithe prisnin...
  mbret,qe mes kembeve s'kish bibilush.

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e Ke-ler
  Anėtarėsuar
  16-04-2012
  Vendndodhja
  Bolonje
  Postime
  243
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Gjendje

  Nuk kam provuar kurre
  nje mjerim shpirteror si ky.
  Nena me thae burre!
  Une kalama...mezi marr' fryme.
  Ne lufte me vetveten
  dhe me jane shpifur deshirat.
  Sa here enderroj per jeten
  poshte zezojne rrepirat.
  Friksohem dhe zgjohem,
  por syte nuk me hapen.
  Bota po me largohet
  pa nje vend ku te kapem.
  -Une syte s'i pata mbyllur?!
  Frika e nje ndjesie faji
  e zymte si toka e qullur,
  andej nga fundi i majit.

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e Ke-ler
  Anėtarėsuar
  16-04-2012
  Vendndodhja
  Bolonje
  Postime
  243
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Dite pa kripe

  Gelbaze e dale vete
  e cila lavamanin e felliqur
  e ben te paster.
  Fundja gjerat nuk jane,
  veē duken.
  Tre ore nga mesnata.
  Njezetekater vjet nga lindja.
  Dhe kater shishe.
  Kudo qe kam qene sot,
  ne rruge,ne kafene,ecur,ndenjur,
  nuk pashe dot larg.
  Nuk m'u lejua.
  Ku qente rrine me njerzit.
  Sot pashe buzeqeshje...
  ishin te teperta.
  Ua kishin mesuar.
  Fatkeqsi e diteve tona!

  Ngre nje dolli per shishen:
  qe fantazia me perfytyrimin
  te mos shkerdhehen.
  Kjo qé nje dite si pa kripe.
  Tre ore nga mesnata.Edhe
  kur duheshin dy per ne mesdite
  e dija
  si do te shkonte.
  Neser
  do tregoj te pardjeshmen.

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e Ke-ler
  Anėtarėsuar
  16-04-2012
  Vendndodhja
  Bolonje
  Postime
  243
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Refimi

  -Po iki grua,do vish?
  Ne s’do,shpejt kthehem.
  Shkoj gjysme ore ne kishe
  te prifti,te rrefehem!

  Ajo me pa me habi,
  Dhe pse shtrire mbi bark!
  -Po shkoj te pakten ta di
  si falet nje mekat!

  Dola ne rruge,dhe moti
  Me tha:”dil me ēader”.
  Shyqyr qe shtepine,Zoti,
  me tonen e ka afer.

  Port’ e kishes qé e larte,
  hyra,u gjegj prifti:
  -Erdhet t’rrefeni mekat’
  a t’i luteni Krishtit?

  -Te paren,zoti prift,
  se fjala mund te na piqet:
  se une nga zoti Krisht
  nuk di si t’marr’ pergjigje!

  -Mire pra,urdheroni,
  virtytin do ta rigjej
  se ēfaredo qe t’me thoni
  Perendise do t’ja rreffej.

  -Per virtytin as dyshoj
  qe do te rigjehet,
  por une nuk po kuptoj
  cili nga ne rrefehet?!

  Nejse po filloj,por…
  nuk di se nga t’ia nis.
  Per shthurje t’flas m’vjen zor
  ne shtepi te Perendise.

  Une gruan kam trdhetuar
  me gra e prostituta.
  E di,feja s’e ka lejuar,
  pa dyshim as kushtetuta!

  Pastaj kam shvirgjeruar
  vajza tetembedhjet’ vjeēare
  qe ju mund t’keni pagezuar
  e uruar “Fat te mbare”.

  Gra qe kishin bere llafe
  me burrat…e sy-nxire,
  une i ftoja per nje kafe
  e u jepja vere per t’pire.

  Sa here gruaja shkonte
  te prinderit per vizite,
  ky burre e tradhetonte
  dhe me nga tre ne dite.

  Shpesh kur merrja rrogen
  s’fusja lek ne shtepi.
  Ne hotel merrja nje dhome
  per te shuar fantazite.

  Ka shume mundesi te kem
  femije gjithandej,
  qe s’kane vend ku t’flene
  dhe enden si hebrenj.

  Jam kenqur shpesh-here
  nga keto peripeci.
  T’kisha lindur dhe nj’here
  do t’i ribeja perseri.

  Pendohem per nje gje
  dhe jo pse jam naiv,
  por mund te kasha vene
  me shpesh preservative.

  -Une s’i imagjinoj dot
  e jo t’bej ēkeni bere ju!
  -E di,se do t’ishte e kote
  qe ju te ishit ketu!

  -Zoti i fal mekataret
  Te cilet pendohen pastaj.
  -Por a s’ju thash pak me pare
  qe do rikryeja ēdo faj!

  Po shkoj,gruaja me pret
  e ajo pa mua s’ha
  dhe une jam tip korrekt.
  A mund t’ju them diēka?

  Ka njerez ne kete bote
  qe e jetojne keq jeten,
  se nje fé a ide u thote
  do ta kene mire me vdekjen!

  Ndaj une nuk di asgje
  ēdo ndodhi kur te vdes,
  veē di nje tjeter gje:
  njeri s’rron dot pa ves.

  Mbase,do vete ne shtepi,
  do rikryej mekat t’vjeter,
  n’ju thente gje zoti Krisht
  ma rrefeni t’djelen tjeter.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Ke-ler : 29-04-2012 mė 13:41

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Anėtarėsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  63
  Postime
  2,692
  Faleminderit
  0
  57 falenderime nė 49 postime
  Urime per poezite interesante qe deshmojne talentin tuaj.
  -Pasja e shpirtit ėshtė privilegj pėr trupin. (E SH)

Faqja 1 prej 8 123 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •