Close
Faqja 2 prej 8 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 156
 1. #21
  i/e regjistruar Maska e Ke-ler
  Anėtarėsuar
  16-04-2012
  Vendndodhja
  Bolonje
  Postime
  243
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Citim Postuar mė parė nga mondishall Lexo Postimin
  Urime per poezite interesante qe deshmojne talentin tuaj.
  Ju falenderoj me zemer.Urime dhe ju githashtu,ju lexoj me dheshire te madhe.

 2. #22
  i/e regjistruar Maska e Ke-ler
  Anėtarėsuar
  16-04-2012
  Vendndodhja
  Bolonje
  Postime
  243
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Gdhihuni ne endrra

  Gdhihuni gdhihuni!Me gjume s’jeni velur?
  O endrra-burgosur behju rojtare te qiellit.
  Gdhihuni heret,dergoni yjet per t’fjetur:
  puthni femijet e ne kembe prisni diellin.

  Ju burra,mjaft i zbutet kallot ner duar,
  me henen flladitet lekuren e pjekur.
  Bota u ngrit ne kembe per t’mbijetuar,
  dhe malin qe bente hije,tash e mbyt zhegu.

  Ah sa te urta jane grate e shtepive,
  dhe ne kasolle t’rrojne e mbajne qehlibar:
  me duar n’uje shoqerojne rritjen e femijeve
  ne skamje,s’i lene kurre pa-mbathur,pa-lare.

  O trupa-kerrusur,ju rri me drejte ajo hunde:
  u mbeti i bardhe barku e kurrizn’ e nxite.
  Prashitet ara e rritet kopshte me mund,
  siē rritet kallirin ju rritet dhe femijt’.

  O kthehuni ne shtepi e shplodhuni brenda,
  i thoni muzgut ta deboj ate diell:
  puthni femijet,me ta lozni ne endrra
  dhe nje-nga-nje vendosni yjet ne qiell.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Ke-ler : 30-04-2012 mė 23:11

 3. #23
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Anėtarėsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosovė
  Postime
  13,513
  Faleminderit
  449
  566 falenderime nė 462 postime
  Ke-ler, Ju pėrgėzoj pėr poezitė e postuar...karakterizohen me njė gjuhė tė pasur e tė pastėr...tematika qė pak poetė i kanė thurė vargje...e forumi shqiptar, u begatua me njė poet cilėsor...
  Suksese!

 4. #24
  i/e regjistruar Maska e Ke-ler
  Anėtarėsuar
  16-04-2012
  Vendndodhja
  Bolonje
  Postime
  243
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Citim Postuar mė parė nga Agim Metbala Lexo Postimin
  Ke-ler, Ju pėrgėzoj pėr poezitė e postuar...karakterizohen me njė gjuhė tė pasur e tė pastėr...tematika qė pak poetė i kanė thurė vargje...e forumi shqiptar, u begatua me njė poet cilėsor...
  Suksese!
  Ju falenderoj zoti Agim.Pergezimet e bera nga nje njeri si ju veē kurajo e frymezim me japin.Faleminderit.

 5. #25
  i/e regjistruar Maska e toni54
  Anėtarėsuar
  25-02-2010
  Postime
  3,799
  Faleminderit
  10
  60 falenderime nė 56 postime
  Ke-ler ju pergezoj per poezite e bukura......

 6. #26
  i/e regjistruar Maska e Ke-ler
  Anėtarėsuar
  16-04-2012
  Vendndodhja
  Bolonje
  Postime
  243
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Shiu

  Sa e huaj me eshte ē’do gje qe m’rrethon:
  m’eshte afer a larg s’ja kuptoj dot gjuhen!
  Po per ēudi,sapo shiu ja nis e vershon
  ē’do gje flet,se ai i merr me te bute.

  Gjethet e pemeve diēka duartrokasin,
  mantel’ i tokes nxjerr kenaqsi ledhatimi,
  dhe perrenjt’ fryhen,derdhen,buēasin.
  Ē’do gje duket sikur me lejon pergjimin.

  Ēatite ēative po u therrasin,trak-trak,
  ferres seē i buzqesh trendafili i kuq,
  nje bubullime meku te ores tik-tak,
  nje geshtenjz’e eger u hodh ne pellg,bullduq.

  Shiu flet!Kur bie diēka do t’na thote:
  pot a vini re ai e mbulon krejt qiellin.
  Na fton te shohim bukurit’ ne ket’ bote,
  ndaj na fsheh yjet,henen dhe diellin.

 7. #27
  i/e regjistruar Maska e pranvera bica
  Anėtarėsuar
  23-03-2009
  Vendndodhja
  Atje ku ka serenata.
  Postime
  5,866
  Faleminderit
  281
  178 falenderime nė 145 postime
  Sa bukur flet me shiun...me pelqen poezia juaj, e thjeshte , shprehese dhe e bukur...
  Suksese te metejshme!

 8. #28
  i/e regjistruar Maska e Ke-ler
  Anėtarėsuar
  16-04-2012
  Vendndodhja
  Bolonje
  Postime
  243
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Shqisat e jetes

  Kur syri sheh larg,
  ajo qe di nuk ben dobi,
  Trupi fillon ndjen.
  -Me thoni,a jeni ne jete
  kur shihni per nga
  vershon era?
  O duarzgjatur,
  shihni pemet,
  degjoni gjethemuziken:
  keto jane ereza
  qe u japin shijen jetes.

 9. #29
  i/e regjistruar Maska e Ke-ler
  Anėtarėsuar
  16-04-2012
  Vendndodhja
  Bolonje
  Postime
  243
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Prostitute e virgjer

  Per here te pare pas miliarda netesh,
  kur deshirat veē enderrime pillnin,
  nata s’qé me e njejte,ndryshoj rrjedhen
  pabesisht e oret e saj frike ndillnin.

  Dhe diku andej,ne breg te detit
  valet nuk guxojne te vene me tutje;
  duket se dhe ato u tremben tmerrit,
  pamjes,s’asaj qe s’di kujt t’i lutet.

  Filloj shtegtimi…shtegtimi nga vetja:
  poshterimi dhe shberja e njeriut!
  Jo trupin por shpirtin e pret tretja
  ne ndonje rruge te ndonje vendi te veriut.

  “S’sheh dot krahun si te eshte nxire.
  s’ferkon dot syrin per t’pare se te dhemb:
  ta dish ē’te pret,ne det per ta pire
  do t’hidheshe se ajo dallge s’po te tremb!

  Do genjesh prinderit,do rresh vellezerit,
  Do thuashuropa eshte parajsa e shqiptareve!
  Do nderrosh rruget,makinat e shtreterit
  se kurva Europe esht’ kurv’e kurvareve.”

  -Shporrju nga vetja o nder nuserie,
  deshirat mbi te s’do t’i ngjajne te sajes:
  iu shporre dhe ti o nur vajzerie
  se e qara po i ngjan vajit t’kukuvajkes.

  Por tek shpirti yt,e di,mekat s’do hyj’,
  do jesh me e paster se e Shenjta Mari:
  dhe pse do kenaqen aq burra me ty,
  ti prap me ta s’ke per t’bere dashuri.

 10. #30
  i/e regjistruar Maska e Ke-ler
  Anėtarėsuar
  16-04-2012
  Vendndodhja
  Bolonje
  Postime
  243
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Gjendje 2

  S'kam menduar kurre me kaq kembengulje
  per veten time,si mund ta vras!?
  "O shpirtkeq ne ē're do te doje t'humbje
  meqenese nuk do te shkosh ne parajse?"
  -Ne ē're s'mund ta them,vdekjen s'e njoh,
  per vdekjen flasin vetem te gjallet:
  ne gjithesi do ket' nje Diell qe te ngroh
  ku te ngjitem duke therrmuar shkallet!
  U lodha ne Toke,ku njerzit merren neper goje
  me fjale te ngurta qe era i gdhend:
  njeriu ndihet vetem kur askush s'ka nevoje
  per te,dhe bota i duket veē nje vend.
  Pra,heret do mundem te prek yjet,
  qe,si sy kasnecesh do te me shohin.
  Nga toka do te kujtoj vetem pyjet,
  dhe eren e ēmendur qe do freskoj.

 11. #31
  i/e regjistruar Maska e Ke-ler
  Anėtarėsuar
  16-04-2012
  Vendndodhja
  Bolonje
  Postime
  243
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Natkorb

  U err Qielli
  Nata kob
  Shporru korb
  Lindi Dielli
  Vajti lindjes
  Coj naten
  Tha krrokamen
  Frike gjindjes
  Gjindja n'endrra
  Me frikankthe
  Djersemakthe
  Nga perbrenda
  Kendej ardh
  Zuri driten
  -Sillma diten
  Moj pulbardhe
  Prap' ne Toke
  Ka dit' e nat'
  Korb pulebardhe
  Jan' ber' shoke

 12. #32
  i/e regjistruar Maska e Ke-ler
  Anėtarėsuar
  16-04-2012
  Vendndodhja
  Bolonje
  Postime
  243
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Natyra ne trup

  Ne pranvere shume gjethe ēelin,
  sikur pemeve ua heqin heshtjen:
  si njerzit,qe pasi syte u shkelin
  njeri-tjetrit,flasin me buzeqeshje.

  Rridhmeni ne deje,ju,o lumenj,
  kudo trupit tim,si botes,shkoni:
  e flokut tim ngjyre-geshtenje
  me frymemarrjen-ere t'm'i ledhatoni.

  Trupin vale te nxehte e kam,
  si afsh toke nga zheg i veres.
  Une pjek e diellit i sjell vape,
  ai s'ka duar te fshije djerset.

  Ja,filluan te me bien floket,
  m'u ēa lekura ,u duken rrudhat:
  si shirat gjate plakjes se tokes
  qe ēane malet,krijuan guvat.

  Pas shirave filloj nje i ftohte,
  dhembet kercisnin e binin me rradhe:
  meqenese s'me rane te gjith' ato floke,
  u kthyen ne flok' bore,krejt te bardhe.

  Veē tronditjes nuk me mbeti
  tjetergje te tjetersohem:
  s'e di a eshte prej termetit,
  po kembet s'me mbajne e rrezohem.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Ke-ler : 10-05-2012 mė 16:20

 13. #33
  i/e regjistruar Maska e Ke-ler
  Anėtarėsuar
  16-04-2012
  Vendndodhja
  Bolonje
  Postime
  243
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Gjendje 3

  Nuk pyes kurre "Pse?" per jeten...
  S'do kish pergjigje pyetja e psese.
  Madje s'do pyesja as per vdekjen,
  Por me tmerron vetedija qe do vdes!
  Sepse kete vetedije une e njoh
  ... Dhe nga tmerri ngrita tempuj,
  Ku kyēa nje Zot qe te me shohe...
  Se vdekja me sjell krimba si shembuj.

  11/02/2012 3:55 Bolonje

 14. #34
  i/e regjistruar Maska e Ke-ler
  Anėtarėsuar
  16-04-2012
  Vendndodhja
  Bolonje
  Postime
  243
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Qe...

  Qe urrej qeniet njerzore dhe dua njeriun...
  Qe jemi barinj dhe dele...
  Qe nje termet na ben te pakuptimte...
  Qe piktura,muzika dhe poezia jane femra...
  Qe mendimi im per femrat nis nga nena ime...
  Qe koha nuk ka paragjykime...

 15. #35
  i/e regjistruar Maska e Ke-ler
  Anėtarėsuar
  16-04-2012
  Vendndodhja
  Bolonje
  Postime
  243
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Une dhe Beethoven-i

  E pamundur te perfytyrosh
  si jetoj une me Beethoven-in:
  ju pordhe,pas tasit me groshe,
  me Te do harmonizoheni.

  Ne ē’do gje qe bej e fershellej:
  ne dashuri,ne hale a duke ngrene.
  Sikur dita te piqet nga dy Diej,
  e une ia marre “sonates me hene”.

  Tek e dashura kur shkoj,te Chiara,
  nje ore jashte porte me le te pres,
  se trokas kater notat e para
  te madherishmes sinfoni numer pese.

  Eshte e shtune e dal me shoket,
  tape kur dal e tape kur kthehem,
  dhe kur vjell e me mbajne koken,
  muzik e Tij shoqeron vjelljen.

  Dritaren hapa se bente vape,
  vapa brenda me futi mizen.
  S’u ul mbi mua por ne krevat,
  qe te degjonte “Per Elizen”.

  Shpresen dhe vdekjen ke perpara
  kur pianoja tingellon “Shtrengaten”:
  a do perrenjte te behen ujevara…?
  Mbyll syte e degjo “Te shtaten”.

  Naten vetem e bosh shtepine,
  me ndjek ne fershellime nje bulkth:
  ēudia e Tij e kalon ēudine…
  ē’ka degjuar keshtu Ai shurdh?!

  Dhe kur mendova veten te vrisja
  nga kulmi i deshperimit,
  nisa fort te brohorisja
  “Te nenten”, “Himn gezimit.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Ke-ler : 13-05-2012 mė 01:07

 16. #36
  Gjurmė nė Pentagram ♪... Maska e symphony
  Anėtarėsuar
  04-06-2009
  Vendndodhja
  Nė luginėn e dashurisė.
  Postime
  2,627
  Faleminderit
  48
  56 falenderime nė 44 postime
  Lehtė njė zė, e pėrcjell flladi,
  rrėshqet mbi valėt, e pentagramit,
  lodron horizontit, endet si njė pendė,
  ofron prehje brenda shpirtit.
  Hapi ndali vrullin...
  ...vetėtimthi.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga symphony : 13-05-2012 mė 16:09
  Love has no limits

 17. #37
  i/e regjistruar Maska e Ke-ler
  Anėtarėsuar
  16-04-2012
  Vendndodhja
  Bolonje
  Postime
  243
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  [QUOTE=symphony;3414489][FONT="Book Antiqua"][SIZE="3"] Lehtė njė zė, e pėrcjell flladi,
  rrėshqet mbi valėt, e pentagramit,
  lodron horizontit, endet si njė pendė,
  ofron prehje brenda shpirtit.
  Hapi ndali vrullin...
  ...vetėtimthi.
  Ēudi si muzika,kjo Muze,
  te hyn thelle ne shpirt
  duke kaluar ne lekure,
  ne gjak per t’u shkrire!
  Ē’magji krijon mbi njerzit,
  i ben te gjithe njelloj:
  lindin,rriten apo vdesin,
  te tere heshtin e degjojne!

 18. #38
  i/e regjistruar Maska e Ke-ler
  Anėtarėsuar
  16-04-2012
  Vendndodhja
  Bolonje
  Postime
  243
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Rrotull

  Linden yjet.
  Kujt iu deshen!
  Andej s'dihet
  Me ke ndeshem.
  Lindi Dielli.
  Kush ta prekte?
  Nisi t'pjelli
  Ca planete.
  Lindi Qielli.
  Kaltersi!
  Filloj te vjelli
  Bore e shi.
  Lindi Toka,
  Linden malet,
  Gure e gropa...
  Oqeanet.
  Era,ajri,
  Te merrej fryme:
  Pemet,bari,
  Vese e bryme.
  Molla,pjeshka,
  Gjethe t'hidhura.
  Ca gjallesa
  Krejt te shpifura.
  Fluturimi
  Me kercimet,
  Ne uje notimi,
  N'dhé zvarritjet.
  Erdh njeriu
  Kot se koti,
  Se nga mbiu
  Ai dhe Zoti!
  Kembe dy,
  Shpelles leu,
  Jetoj ne pyll
  Dhe e preu.
  Per te bota
  Qé paskaj:
  U shpik rrota,
  Brodh' kollaj.
  Dhe nga shpellat
  Doli jashte.
  Korri t'mbjellat...
  Shtepi me kashte.
  Shpiku flaken,
  Te ngroheshe:
  Tha dhe fjalen
  Mos harroeshe.
  U desh thika,
  S'duhej luga:
  Kryeshpikja
  Eshte buka.
  Mbijetoi,
  Vetem kaq.
  Se ē'kerkoi
  Qe s'u kenaq!
  Polli lufte,
  U be fertele:
  Njerzit tufe
  Porsi dele.
  Lindi dhuna,
  Dikush kenaqte:
  Jepte urdhra,
  Prishte paqe.
  U lind nje kishe,
  Me pas xhami:
  Allah e Krisht
  Nga nje shtepi.
  U shpik baruti...
  Fishekzjarre:
  Me pas futi
  Njerez n'varre.
  U shtyp njeriu,
  Pa toke fshatari.
  Pushteti griu
  Mendimtarin.
  Linden shkencat...
  Drite njerzise.
  S'hoqen rreckat
  Mbi kurriz.
  Se kush talli
  Me nje vije:
  Me kufi shpalli
  Tokn'e tije.
  Ket' e beri
  Edhe shteti.
  Kush e hengri?..
  Veē i shkreti.
  Shum' te vdekur,
  Pak ne jete:
  Qč tmerr-shekull
  Ky i njezete.
  Njerez ishin,
  Larg njeriut:
  Idhull kishin
  Mbinjeriun.
  Njeriu s'vdiste
  Por ngordhte.
  Lindi Atomiken
  T'mos u lodhte.
  U tmerrua
  Kur pa ē'beri.
  S'u pendua
  Dh'e riberi.
  Linden mitet,
  Pastaj vdiqen,
  Por si hije
  Lane te ligen.
  C'qč ky shekull
  I zi,shkrume.
  Lindi t'vdekur
  E s'vdesin kurre.
  Dhe...me shume...
  C'te them me?
  Linda une
  E s'ndodhi gje.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Ke-ler : 14-05-2012 mė 12:35

 19. #39
  i/e regjistruar Maska e Ke-ler
  Anėtarėsuar
  16-04-2012
  Vendndodhja
  Bolonje
  Postime
  243
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Dy zemra vend

  C'ta degjova heshtjen
  kur te perqafova!
  Seē ta brejta brejtjen...
  supit tend u shplodha.

  Ndjeva zemren tende
  krahut djathte te gjoksit:
  brenda ka dy vende,
  dy zemra mund te lozin.

 20. #40
  i/e regjistruar Maska e Ke-ler
  Anėtarėsuar
  16-04-2012
  Vendndodhja
  Bolonje
  Postime
  243
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Se kush e vrau dashurine...!Jo ata qe tradhetuan.
  Dashurine e vrane e grine ata qe s'dashuruan.

Faqja 2 prej 8 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •