Close
Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 41
 1. #1
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  08-04-2012
  Postime
  132
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Question Emigrim ne Veri te Europes ?

  Do kisha shume deshire te emigroja ne ndonje vend si Suedia, Finlanda, Danimarka, Norvegjia. Do doja te dija nese hyj si klandestin a do gjej mbeshtetje nga shteti per te ber letrat ? Nese jo a ka ndonje menyre tjeter ? Faleminderit

 2. #2
  Ragnald
  Anėtarėsuar
  18-06-2006
  Vendndodhja
  london
  Postime
  4,471
  Faleminderit
  0
  16 falenderime nė 13 postime
  Po ci do keto vende o derman?
  A ka vende me te zymta valle se keto?
  Sbesoj se ka .

  Ne jemi mediteriana. Nuk na pershtaten vende te tilla , besome.

  Ja, une vet ne angli jetoj , e ta them qe do e nderroja si shtet me spanjen e italine nje mije here , nqs sdo kisha kaq shume kohe ketu.

  Mgjth si opsione skam per ti heq kurre anyway .

 3. #3
  P-51 Maska e heimat
  Anėtarėsuar
  14-10-2009
  Vendndodhja
  Wir schützen die Heimat
  Postime
  29
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  si klandestin mundesh me hi kur t'dush se masi qė e kalon gjermaninė/zvicrėn/austrinė kurrkush s'ti kqyr letrat, po nėse eventualisht don me apliku per leje qendrimi - dmth me i hi procedurave legale, t'del shumė problem. Pėrndryshe mundesh me lyp azil - nėse ki arsye tė fortė (sociale/politike/religjioze?)
  n'gadi

 4. #4
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  08-04-2012
  Postime
  132
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga heimat Lexo Postimin
  si klandestin mundesh me hi kur t'dush se masi qė e kalon gjermaninė/zvicrėn/austrinė kurrkush s'ti kqyr letrat, po nėse eventualisht don me apliku per leje qendrimi - dmth me i hi procedurave legale, t'del shumė problem. Pėrndryshe mundesh me lyp azil - nėse ki arsye tė fortė (sociale/politike/religjioze?)
  Po procedurave ligjore do doja. Cilat jane mundesite ? Sepse religjoze, politike me duket se nuk jane zgjidhje, pasi ne shqiperi jane te lira. Ndersa nuk e di nese per kete te fundit ekonomiken qe ke permendur apo ndonje tjeter

  Faleminderit

 5. #5
  P-51 Maska e heimat
  Anėtarėsuar
  14-10-2009
  Vendndodhja
  Wir schützen die Heimat
  Postime
  29
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Kėtu i ki tė gjitha informatat pėr mėnyrėn e emigrimit nė Suedi, varėsisht se ku tė pėrshtatėn kushtet, kqyri kėrkesat specifike pėr shtetasit e Shqipnisė. Ndėrkaq, pėr ēashtje ekonomike osht pak ma vshtirr me kėrku azil - se n'atė rast krejt ballkano-lindorėt turren. I zakonshėm osht preteksti pėr pėrndjekje religjioze e politike, po n'veēanti sociale, pavarėsisht se ēka shkruhet n'letra t'ligjit Shqipnisė.(hint hint)
  n'gadi

 6. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  20-06-2003
  Postime
  1,566
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Citim Postuar mė parė nga V.I.P Member Lexo Postimin
  Do kisha shume deshire te emigroja ne ndonje vend si Suedia, Finlanda, Danimarka, Norvegjia. Do doja te dija nese hyj si klandestin a do gjej mbeshtetje nga shteti per te ber letrat ? Nese jo a ka ndonje menyre tjeter ? Faleminderit
  Sic ka thene Smth_Poetic 'c'do andej o derman'.
  Interesohu njehere per kushtet klmatike atje. Menyren e jeteses. Mos shiko vetem te ardhurat ekonomike!

 7. #7
  P-51 Maska e heimat
  Anėtarėsuar
  14-10-2009
  Vendndodhja
  Wir schützen die Heimat
  Postime
  29
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga white_snake Lexo Postimin
  Sic ka thene Smth_Poetic 'c'do andej o derman'.
  Interesohu njehere per kushtet klmatike atje. Menyren e jeteses. Mos shiko vetem te ardhurat ekonomike!
  pėr ata qė jon tipa malcie nuk o problem, bjeshkėt ngjasojnė shumė me ato tė nemunat. Edhe, pėrkundėr gjethēkafit ēka keni ndi, njerėzit jonė shumė tė kandshėm edhe tė sjellshėm. ose thjesht jeni msu mi pasė kojshit ton kohėn up on your business
  n'gadi

 8. #8
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  08-04-2012
  Postime
  132
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga heimat Lexo Postimin
  Kėtu i ki tė gjitha informatat pėr mėnyrėn e emigrimit nė Suedi, varėsisht se ku tė pėrshtatėn kushtet, kqyri kėrkesat specifike pėr shtetasit e Shqipnisė. Ndėrkaq, pėr ēashtje ekonomike osht pak ma vshtirr me kėrku azil - se n'atė rast krejt ballkano-lindorėt turren. I zakonshėm osht preteksti pėr pėrndjekje religjioze e politike, po n'veēanti sociale, pavarėsisht se ēka shkruhet n'letra t'ligjit Shqipnisė.(hint hint)
  Keto jane avokate qe duan vetem para dhe asgje me shume, por gjithsesi faleminderit. Ne fakt une do preferoja edhe ndonje menyre me pagese per te pasur dokumentet atje ose ne Canada

 9. #9
  i/e larguar Maska e sheneri
  Anėtarėsuar
  28-02-2012
  Postime
  186
  Faleminderit
  3
  14 falenderime nė 14 postime
  http://www.migri.fi/frontpage
  Per afganet kurdet apo etipianet me duket ka azil e per ne nxrr

 10. #10
  i/e larguar
  Anėtarėsuar
  09-11-2005
  Vendndodhja
  France ...
  Postime
  6,227
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 9 postime
  Citim Postuar mė parė nga Billy Joe Lexo Postimin
  te pret me lule vet kryeministri dhe te jep ca te dush, sa te arrish lol.

  Jo jo mos u gabo del vet mbreti dhe mbreteresha

  Sa per azil vendet skandinave harroji ske shanse .
  Te hysh ne te zez e te besh letrat ketu prap harroje .
  E vetmja menyr esht te vish me leje pune , dmth nese dikush ketej te garanton pune .

 11. #11
  Skandinavien Maska e TetovaMas
  Anėtarėsuar
  20-03-2008
  Vendndodhja
  Te vendi i xhenetit
  Postime
  2,695
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Citim Postuar mė parė nga V.I.P Member Lexo Postimin
  Do kisha shume deshire te emigroja ne ndonje vend si Suedia, Finlanda, Danimarka, Norvegjia. Do doja te dija nese hyj si klandestin a do gjej mbeshtetje nga shteti per te ber letrat ? Nese jo a ka ndonje menyre tjeter ? Faleminderit
  Sai perket azilit ,s'ka mundesi .


  Jane vetem dy mundesi per te emigruare ne Skandinavi :

  1) Ne qofte se ndonje kompani te siguron vendin e punes .

  2) Ne qofte se martohesh me nje grua e cila ka leje qendrimi ne Skandinavi.

  Mundesite e larte permendura ,jane procedura shume maltretuese,per dokumentacionin dhe lejen e qendrimit .


  Ju munde te emigroni ne Skandinavi ,edhe ne menyre klandestine ,pore ky veprim eshte vetem humbje kohe ,bile bile ate dite qe te kapesh pa leje qendrimi ,munde te denohesh ,si ilegal dhe te kthejne ne vendin ka ke ardhur .
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga TetovaMas : 22-04-2012 mė 22:53

 12. #12
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  08-04-2012
  Postime
  132
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga TetovaMas Lexo Postimin
  Sai perket azilit ,s'ka mundesi .


  Jane vetem dy mundesi per te emigruare ne Skandinavi :

  1) Ne qofte se ndonje kompani te siguron vendin e punes .

  2) Ne qofte se martohesh me nje grua e cila ka leje qendrimi ne Skandinavi.

  Mundesite e larte permendura ,jane procedura shume maltretuese,per dokumentacionin dhe lejen e qendrimit .


  Ju munde te emigroni ne Skandinavi ,edhe ne menyre klandestine ,pore ky veprim eshte vetem humbje kohe ,bile bile ate dite qe te kapesh pa leje qendrimi ,munde te denohesh ,si ilegal dhe te kthejne ne vendin ka ke ardhur .
  d.m.th nuk ja vlen fare ?

  Ok Faleminderit per pergjigjet , vetem se me kishte pelqyer shume te emigroja andej pasi kam degjuar fjale shume te mira

 13. #13
  P-51 Maska e heimat
  Anėtarėsuar
  14-10-2009
  Vendndodhja
  Wir schützen die Heimat
  Postime
  29
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga V.I.P Member Lexo Postimin
  Keto jane avokate qe duan vetem para dhe asgje me shume, por gjithsesi faleminderit. Ne fakt une do preferoja edhe ndonje menyre me pagese per te pasur dokumentet atje ose ne Canada
  a je ti budall? une po ta ēoj faqėn zyrtare tė bordit emigrimit ti po m'shet pallavra. plaē.
  n'gadi

 14. #14
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-01-2004
  Vendndodhja
  diku
  Mosha
  39
  Postime
  1,558
  Faleminderit
  17
  24 falenderime nė 19 postime
  punoj ne greqi dhe ncirja 1500 euro ne muaj , madhe me shume se kaq me raste , por tani me krizen nuk i nxjer dot as 800 euro dhe nga keto 800 euro gjysmat paguaj sigurimet shoqerore [pension, sherbim shendetesor falas e tjera] qe nuk jane ne nivelin e duhur ;


  pra me ngelen 400 euro per te paguar 220 euro qirane e shtepise , 100 euro cigare ne muaj , 150 euro uje e drita ne muaj ,600 euro [ e pakta] per ushqim e plus shpenximet e tjera , jo karburant per makinen qe ka vajtur 2 evro benzina dhe me 20 evro nuk vete dot as 3 dite , plus telefoni , plus kafete , plus qe sapo mbyll nje vrime [ telashe , probleme qe duan leke te gatshme] pra sapo mbyll nje vrime del nje tjeter '


  prandaj , po ju pyes gjithe komunitet shqiptare ne amerike , vendet nordike , angli , kanada e kudo vend tjeter ;


  a do paguhem ma mire diku tjeter ?

  punoj prej 15 vjetesh si mjeshter ndertimi dhe kam pervoje pune , gjuhen e vendit e mesoj shpejt se jam shqiptar dhe shqiptari edhe kinezcen e meson shpejt .

  ne shqiperi nuk kthehem . eshte terren i eger per mua dhe nuk mund te mbijetoj . plus qe ketej ne jemi mesuar me nje menyre me te larte jetese dhe nuk e di nese puna ne shqiperi mund te mi ofroj keto ;


  nese asgje nuk behet fare asgjekundi , atere po behem bari me dhen diku ne tomor dhe shpirag .

 15. #15
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  05-03-2012
  Postime
  648
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 2 postime
  Citim Postuar mė parė nga maratonomak Lexo Postimin
  punoj ne greqi dhe ncirja 1500 euro ne muaj , madhe me shume se kaq me raste , por tani me krizen nuk i nxjer dot as 800 euro dhe nga keto 800 euro gjysmat paguaj sigurimet shoqerore [pension, sherbim shendetesor falas e tjera] qe nuk jane ne nivelin e duhur ;


  pra me ngelen 400 euro per te paguar 220 euro qirane e shtepise , 100 euro cigare ne muaj , 150 euro uje e drita ne muaj ,600 euro [ e pakta] per ushqim e plus shpenximet e tjera , jo karburant per makinen qe ka vajtur 2 evro benzina dhe me 20 evro nuk vete dot as 3 dite , plus telefoni , plus kafete , plus qe sapo mbyll nje vrime [ telashe , probleme qe duan leke te gatshme] pra sapo mbyll nje vrime del nje tjeter '


  prandaj , po ju pyes gjithe komunitet shqiptare ne amerike , vendet nordike , angli , kanada e kudo vend tjeter


  a do paguhem ma mire diku tjeter ?

  punoj prej 15 vjetesh si mjeshter ndertimi dhe kam pervoje pune , gjuhen e vendit e mesoj shpejt se jam shqiptar dhe shqiptari edhe kinezcen e meson shpejt .

  ne shqiperi nuk kthehem . eshte terren i eger per mua dhe nuk mund te mbijetoj . plus qe ketej ne jemi mesuar me nje menyre me te larte jetese dhe nuk e di nese puna ne shqiperi mund te mi ofroj keto ;


  nese asgje nuk behet fare asgjekundi , atere po behem bari me dhen diku ne tomor dhe shpirag .
  Provoje ne itali lol si mjeshter ndertimi, mund ta fillosh dhe me pune te zeze, kij nje gje parasysh, mos puno kurre per artixhane shqiptare atje, jane me te felliqurit, puno per artixhane italiane, te pakten merr djersen tende qe ke punuar, dhe pse pa kontribute.
  nga shqiptaret nuk e merr.
  Kam degjuar shume historira me fatkeqe emigrante shqiptare ilegale qe shfrytezoheshin deri ne palce nga keta monstra artixhane shqiptare, qe nuk u paguanin rrogen pas nje pune raskapitese deri ne 12 ore ne dite.

  ne qe flasim per besen jemi robt me te pa bese ne bote lol
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Billy Joe : 25-04-2012 mė 16:27

 16. #16
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-01-2004
  Vendndodhja
  diku
  Mosha
  39
  Postime
  1,558
  Faleminderit
  17
  24 falenderime nė 19 postime
  Citim Postuar mė parė nga Billy Joe Lexo Postimin
  Provoje ne itali lol si mjeshter ndertimi, mund ta fillosh dhe me pune te zeze, kij nje gje parasysh, mos puno kurre per artixhane shqiptare atje, jane me te felliqurit, puno per artixhane italiane, te pakten merr djersen tende qe ke punuar, dhe pse pa kontribute.
  nga shqiptaret nuk e merr.
  kam jetuar dhe punuar ne itali , por nuk mendoj se eshte shume ndryshe nga greqia per sa i perket pages ;


  mendoj te shkoj sa me larg , amerike , kanada , australi , madhe edhe ne dubai , e ne ca ishuj te tjere diku ne ato vende , ku thuhet se po behen ndertime dhe projekte gjigande dhe kerkohet fuqi punetore .

  pasi lidh kontraten me punedhenesit per 1 vit ose me shume , shkon menjere te punosh , dhe thuhet se te paguajne deri ne 8 000 euro ne muaj .


  nese dikush di dicka me shume rreth kesaj le te shkruaje dhe te na informoje .

 17. #17
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  05-03-2012
  Postime
  648
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 2 postime
  Citim Postuar mė parė nga maratonomak Lexo Postimin
  kam jetuar dhe punuar ne itali , por nuk mendoj se eshte shume ndryshe nga greqia per sa i perket pages ;


  mendoj te shkoj sa me larg , amerike , kanada , australi , madhe edhe ne dubai , e ne ca ishuj te tjere diku ne ato vende , ku thuhet se po behen ndertime dhe projekte gjigande dhe kerkohet fuqi punetore .

  pasi lidh kontraten me punedhenesit per 1 vit ose me shume , shkon menjere te punosh , dhe thuhet se te paguajne deri ne 8 000 euro ne muaj .


  nese dikush di dicka me shume rreth kesaj le te shkruaje dhe te na informoje .
  eshte me ndryshe se greqia qe cke me te, nje murator te mire,artixhani italian e paguan 18-20 euro oren, po arrite te marresh pune per llogarine tende del dhe me mire.

  a per shqiptare ke punuar ti plako
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Billy Joe : 25-04-2012 mė 16:50

 18. #18
  . Maska e alDI
  Anėtarėsuar
  27-08-2002
  Vendndodhja
  London
  Postime
  664
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Maratonomak, nese je vertet mjeshter ne ndertimtari, eshte gjynah qe ta humbesh veten ne ate vend plehre.
  Nuk mund te flas per vende qe nuk i njof, por mund te flase per vendin ku jetoje, pra UK.
  Ketu nje mjeshter ndertimi eshte mbret.
  Une kam shok qe letrat nuk i kane por asnje dite pushim nuk bejne, pune kane shume.
  Ama ky shoku e mere nje shtepi nga themeli dhe e con ne fund deri te catija.

  Klientela ketu krijohet duke punuar me ndershmeri dhe pa hile, po te doli nami i mire, te gjith te kerkojne pastaj.

  Problemi eshte se ty te duhet te njohesh dikend qe te hapi deren si fillim sa te njohesh ambjentin, pastaj sa tja marresh doren dhe ske nevoj me per askend.

  Nese ke ndermend te levizesh neper europe, te keshilloj ta besh nje pasaporte greke aty ku je, merrja ndonje greku me lejen e tij, blija dhe nderroja foton, hidhu ne europe me pasaporten shqiptare dhe kur te kerkosh pune, kerkoje me pasaporten greke.

  Sic te thashe, te gjitha keto behen nese njef personat e duhur, perndryshe veshtire e ke te cash ne nje vend nese nuk njef askend, kohet kane ndryshuar shume.
  .

 19. #19
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-01-2004
  Vendndodhja
  diku
  Mosha
  39
  Postime
  1,558
  Faleminderit
  17
  24 falenderime nė 19 postime
  Citim Postuar mė parė nga Billy Joe Lexo Postimin
  eshte me ndryshe se greqia qe cke me te, nje murator te mire,artixhani italian e paguan 18-20 euro oren, po arrite te marresh pune per llogarine tende del dhe me mire.

  a per shqiptare ke punuar ti plako
  jo o plaku jo , kam punuar vetem me greke , por si fillim paguhesha shume pak , me pas pasi mesova gjuhen dhe zanatin punoja duke marre vete punet , dhe para 5 vjetesh munds te ncirje shume leke ne greqi , por atere nuk kishim shume oreks per pune dhe , megjithese punonim i prishnim leket me udhetime dhe jete nate duke u argetuar me shoqerine .

  nejse , tashi cbehet .

  tani qe kemi oreks per pune , nuk ka pune , dhe e verteta eshte qe askujt nuk i pelqen te shkoje sa ne nje shtet ne shtetin tjeter , por , duhet te shkojme diku tjeter se sben .

 20. #20
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-01-2004
  Vendndodhja
  diku
  Mosha
  39
  Postime
  1,558
  Faleminderit
  17
  24 falenderime nė 19 postime
  Citim Postuar mė parė nga alDI Lexo Postimin
  Maratonomak, nese je vertet mjeshter ne ndertimtari, eshte gjynah qe ta humbesh veten ne ate vend plehre.
  Nuk mund te flas per vende qe nuk i njof, por mund te flase per vendin ku jetoje, pra UK.
  Ketu nje mjeshter ndertimi eshte mbret.
  Une kam shok qe letrat nuk i kane por asnje dite pushim nuk bejne, pune kane shume.
  Ama ky shoku e mere nje shtepi nga themeli dhe e con ne fund deri te catija.

  Klientela ketu krijohet duke punuar me ndershmeri dhe pa hile, po te doli nami i mire, te gjith te kerkojne pastaj.

  Problemi eshte se ty te duhet te njohesh dikend qe te hapi deren si fillim sa te njohesh ambjentin, pastaj sa tja marresh doren dhe ske nevoj me per askend.

  Nese ke ndermend te levizesh neper europe, te keshilloj ta besh nje pasaporte greke aty ku je, merrja ndonje greku me lejen e tij, blija dhe nderroja foton, hidhu ne europe me pasaporten shqiptare dhe kur te kerkosh pune, kerkoje me pasaporten greke.

  Sic te thashe, te gjitha keto behen nese njef personat e duhur, perndryshe veshtire e ke te cash ne nje vend nese nuk njef askend, kohet kane ndryshuar shume.
  flm o mik ,

  tani , per dokumenta nuk e kam problem fare , pasi mund te shkoj edhe ne amerike , por , problemi im eshte se nuk kam njerez te cilet do mund te me japin pak ndihme , sa te gjej pune dhe te rregullohem duke u stabilizuar .

Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •