Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 41
 1. #21
  . Maska e alDI
  Anėtarėsuar
  27-08-2002
  Vendndodhja
  London
  Postime
  664
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Citim Postuar mė parė nga maratonomak Lexo Postimin
  flm o mik ,

  tani , per dokumenta nuk e kam problem fare , pasi mund te shkoj edhe ne amerike , por , problemi im eshte se nuk kam njerez te cilet do mund te me japin pak ndihme , sa te gjej pune dhe te rregullohem duke u stabilizuar .
  Me duket se po nxitohesh pak ketu .
  Pervec europes, vendet e tjera te gjitha kerkojne leje qendrimi, perfshi ketu Usa dhe Kanadane.
  Me shume se 3 muaj nuk ke te drejte te qendrosh dhe nuk ke te drejte pune, nese vendos ta thyesh 3 mujorshin atehere do te duhet te jetosh ilegalisht per gjithe jeten.

  E njejta gje vlen edhe per nje shtetas tjeter te komunitetit europian, jo vec greqine.
  .

 2. #22
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  22-08-2009
  Postime
  392
  Faleminderit
  36
  2 falenderime nė 2 postime
  O Vella, meqenese jeton ne Greqi dhe problem me dokumentacionin ske, interesohu njehere ne ambasaden Australiane, ose ne ndonje zyre pune ne Greqi, nga ato qe kerkojne punetore per jashte Greqise

 3. #23
  New York Maska e mario_kingu
  Anėtarėsuar
  09-12-2004
  Vendndodhja
  New York
  Postime
  2,237
  Faleminderit
  3
  22 falenderime nė 22 postime
  maratonaku
  america pa dekumenta sja vle ose nese vin si familje flet ndryshe

  tani sa per pun njof plot ketej qe jan pa dekumenta edhe punojn ne ndertim dmth mjeshtra ndertimi keta paguhen tek 25 dollar edhe lart ora

  pastaj do te keshilloja te veje ne canada thon se eshte me mir per pun edhe per dekumenta
  nese vin ne usa nje banes ta siguroj ne Boston por per pun ste dal zot
  te uroj gjith te mirat
  let me know
  Partizoni

 4. #24
  Ragnald
  Anėtarėsuar
  18-06-2006
  Vendndodhja
  london
  Postime
  4,471
  Faleminderit
  0
  16 falenderime nė 13 postime
  Ne ca aspekti je mjeshter ndertimi ti mato... , se mbase kemi ndonje vend pune per ty ne ?
  Lol

 5. #25
  bubbly
  Anėtarėsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,737
  Faleminderit
  72
  260 falenderime nė 226 postime
  Poetic, merre seriozisht kete qe i thua, se mesa lexova posti i tij mu duk i sinqerte. Keshtu qe nese skeni per te bere gje, mos e genjeni kot tjetrin apo beni shakara koti.

 6. #26
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  20-06-2003
  Postime
  1,566
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Te emigrosh serish i bie te fillosh pak a shume c'do gje nga e para.
  Personalisht kete nuk ja rekomandoj asnjerit, por c'do kush di vet si i ka hallet.

  Per mendimin timmblidh mendjen se ku do te shkosh e kerrcitja, 'noti mesohet ne uje'. Me sa kuptoj paske goxha ne kurbet e do jesh mesuar me jeten jashte. Nje gje te keshilloj, te pakten meso, sadopak, gjuhen e shtetit ku do te emigrosh, po s'qe ne gjendje te komunikosh do ta kesh shume here me te veshtire, kudo qe te shkosh!

 7. #27
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  05-03-2012
  Postime
  648
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 2 postime
  Citim Postuar mė parė nga white_snake Lexo Postimin
  Te emigrosh serish i bie te fillosh pak a shume c'do gje nga e para.
  Personalisht kete nuk ja rekomandoj asnjerit, por c'do kush di vet si i ka hallet.

  Per mendimin timmblidh mendjen se ku do te shkosh e kerrcitja, 'noti mesohet ne uje'. Me sa kuptoj paske goxha ne kurbet e do jesh mesuar me jeten jashte. Nje gje te keshilloj, te pakten meso, sadopak, gjuhen e shtetit ku do te emigrosh, po s'qe ne gjendje te komunikosh do ta kesh shume here me te veshtire, kudo qe te shkosh!
  mese e vertete, i bie te kesh lekuren si te cakallit, do durim te madh dhe vullnet, eshte shume e veshtire tja dalesh, por jo e pamundur. Vete kam nderruar 4 shtete ne 20 vjet, dhe per ironi te fatit me shume me ka ecur atje ku isha pa dokumenta(angli).... ishte koha e arte kur ne angli behej lek i madh, vitet 90-95.
  Gjuha eshte e rendesishme, patjeter, por maratonomaku ka profesion, gje qe e ndihmon shume, nje murator te mire qe di te beje gjithshka e marrin te gjithe ne pune.

 8. #28
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-01-2004
  Vendndodhja
  diku
  Mosha
  39
  Postime
  1,558
  Faleminderit
  17
  24 falenderime nė 19 postime
  Citim Postuar mė parė nga alDI Lexo Postimin
  Me duket se po nxitohesh pak ketu .
  Pervec europes, vendet e tjera te gjitha kerkojne leje qendrimi, perfshi ketu Usa dhe Kanadane.
  Me shume se 3 muaj nuk ke te drejte te qendrosh dhe nuk ke te drejte pune, nese vendos ta thyesh 3 mujorshin atehere do te duhet te jetosh ilegalisht per gjithe jeten.

  E njejta gje vlen edhe per nje shtetas tjeter te komunitetit europian, jo vec greqine.
  e vertete qe po nxitohem , pasi nuk i di mire keto gjerat , prandaj edhe po pyes ;\


  cfare dokumenti tjeter pervec lejes se qendrimit duhet te kem qe te mund te punoj , pa u ndjekur nga organet e shtetit ?

  psh nese kam pashaporte italiane dhe shkoj ne florida dhe gjej pune si ndertimtar , cfare dokumenti tjeter duhet te kem ?

  kjo pyetje vlen edhe per ne usa edhe australi apo canada , ose edhe ne angli apo vendet skandinave ?

 9. #29
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-01-2004
  Vendndodhja
  diku
  Mosha
  39
  Postime
  1,558
  Faleminderit
  17
  24 falenderime nė 19 postime
  Citim Postuar mė parė nga Kermilli Lexo Postimin
  O Vella, meqenese jeton ne Greqi dhe problem me dokumentacionin ske, interesohu njehere ne ambasaden Australiane, ose ne ndonje zyre pune ne Greqi, nga ato qe kerkojne punetore per jashte Greqise
  kjo po qe eshte nje informacion me vlere dhe nje keshille e duhur .

  flm.


  nuk e kam konsumuar kete gje deri tani , dhe kur te shkoj ne athine do e bej nje gje te tille .

 10. #30
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-01-2004
  Vendndodhja
  diku
  Mosha
  39
  Postime
  1,558
  Faleminderit
  17
  24 falenderime nė 19 postime
  Citim Postuar mė parė nga mario_kingu Lexo Postimin
  maratonaku
  america pa dekumenta sja vle ose nese vin si familje flet ndryshe

  tani sa per pun njof plot ketej qe jan pa dekumenta edhe punojn ne ndertim dmth mjeshtra ndertimi keta paguhen tek 25 dollar edhe lart ora

  pastaj do te keshilloja te veje ne canada thon se eshte me mir per pun edhe per dekumenta
  nese vin ne usa nje banes ta siguroj ne Boston por per pun ste dal zot
  te uroj gjith te mirat
  let me know
  e pabesueshme .

  ti me ofron strehim dhe ndihme pa me njohur fare ?

  po habitem dhe njekohesisht kenaqem me gatishmerine tende per te me ndihmuar , pasi shume pak shqiptare si ty kane ngelur te tille , te gatshem per te me ndihmuar , dhe gjithmone nese kjo qe thua do jete e vertete .


  tani , per documenta kam , por nuk e di nese duhen te tjera dicumenta per te punuar ne menyre te ligjshme apo jo ?


  ketu ku jetoj paguhem shume pak , madje shume here me pak se 25 dollare ne ore .

  ne canada mund te jete mire , por , e rendesoshme eshte te gjej pune , si ne usa apo edhe ne kanada , nese vete .

  nuk me pelqen te rri kafeneve tere diten , sic bejne shumica e ballkanasve , duke pasur ate mentalitetin e vjeter te trasheguar nga koktrashesua dhe fodulleku i koherave turko-ballkanase .

 11. #31
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-01-2004
  Vendndodhja
  diku
  Mosha
  39
  Postime
  1,558
  Faleminderit
  17
  24 falenderime nė 19 postime
  Citim Postuar mė parė nga Smth_Poetic Lexo Postimin
  Ne ca aspekti je mjeshter ndertimi ti mato... , se mbase kemi ndonje vend pune per ty ne ?
  Lol
  postimi yt pasqyron nje fodullek dhe ironizem , por , gjithsesi ti e di vete ;


  te lypesh pune nuk eshte gabim , dhe e pranoj ndihmen tende , por nuk mendoj se do me gjesh pune ti si emigrant shqiptar ne greqi , pasi i tille jam edhe vete dhe do ia kisha dale mbane te gjeja nje pune me nje page shume te mire deri tani , por fatkeqesisht greqine e ka zene kriza ekonomike dhe nuk te ofron shume mundesi te mira pune .

  numerohem mbi 1 milion e papune ne greqi .[vendas , [pervec emigranteve].


  sa per djeni une punoj por , puna ime nuk paguhet ashtu sic duhet dhe prandaj edhe kerkoj te iki nga greqia .

  dikur , une dhe ti dhe shume si ne kemi punuar ne greqi dhe paguheshim mire , mire por jo dhe aq mire , dhe i jam mirenjohes ketij vendi per mundesite qe me dha , akome edhe ato pak mundesi te vogla dhe varfanjake , por tani kane ndryshuar gjerat dhe greqia vuan nga nje papunesi dhe ulje pagash , dhe te rish ketu eshte sikur te besh hapa mbrapa dhe jo perpara , dhe ne nuk e duam kete gje apo jo .

  qe ta dish ti mik shqiptar i dashuruar pas greqise dhe ben mire qe ben keshtu , pasi eshte e drejta jote te duash te respektosh dhe te kembengulesh te jetosh ne greqi , une punoj si bojaxhi dhe [gipso sanidha ] nuk e di si thone ne shqip.

  shendet e te mira,

 12. #32
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-01-2004
  Vendndodhja
  diku
  Mosha
  39
  Postime
  1,558
  Faleminderit
  17
  24 falenderime nė 19 postime
  Citim Postuar mė parė nga PINK Lexo Postimin
  Poetic, merre seriozisht kete qe i thua, se mesa lexova posti i tij mu duk i sinqerte. Keshtu qe nese skeni per te bere gje, mos e genjeni kot tjetrin apo beni shakara koti.
  flm per sinqeritetin dhe mbeshtetjen tuaj ;  nese me lejon do doja te ndaja disa mendime me ju ;


  eshte vertetuar qe shqiptari me i suksesshem eshte ai shqiptar qe ka emigruar dhe i eshte dhene mundesia te punoje , studioje dhe duke i shfrytezuar keto mundesi ka pasur suksese te larta duke jetuar me nder dhe respekt ,

  shqiptaret ne ballkan jane shume ndryshe nga shqiptaret qe kane vite emigrim , ne mentalitet , dhe ne menyren se si i shohin dhe si bejne gjerat .

  ne shqiperi eshte ende ai mentaliteti i vjeter anadollak ku fodulleku , dembelizmi dhe koruptimi eshte ne rend te pare , gjithashtu thashethemet jane hobi i preferuar , si ne lagjet e varfera ashtu edhe ne politike ;  dua te them edhe nje krahasim tjeter ;

  krahasimi midis emigrantit shqiptar ne greqi dhe shqiptarit emigrant ne itali , gjermani angli e usa apo canada ;


  keta te paret erdhen ne greqi si emigrante te paligjshem dhe nuk ju dhane shume mundesi te mira per te pasur sukses , dhe nuk u mbeshteten nga organet e shtetit perkates , madje edhe ndihma qe ju dha shqiptareve emigrante , ishte vetem ndihme ghysmake e popullit grek e mbeshtjelle nga meshira , racizmi dhe shfrytezimi ndaj nesh .

  vorioepirotet jame sistemuar dhe stabilizuar duke pasur suksese me te medha sesa shqiptaret pasi ishin me te privilegjuar se ne dhe i bene dokumentat shume me heret sesa ne dhe duke i ditur ligjet dhe gjuhen na tejkaluan ne suksese , por edhe shqiptare te mire , keto 10 vitet e fundit jane bere sipermares dhe biznesmen te suksesshem .


  nuk u eshte dhene mundesia te bejne dokumenta perkatese per te punuar dhe jetuar ne greqi dhe nuk eshte cudi qe shqiptaret njihen si hajdut dhe keq beres ne greqi pasi kur shkuan atje nuk gjeten mbeshtetjen dhe ndihmen e duhur ,


  por gjithsesi ne duhet ti jemi mirenjohes popullit grek akoma edhe per ate ndihme te vogel qe na dhane , pasi nuk eshte mire te jemi buke shkale dhe te peshtyjme atje ku hame apo jo .


  kurse emigranti ne itali gjermani e tjera vende , mendoj se u eshte dhene shume me teper mundesi dhe rjedhimisht jane me teper te sukseshem .


  prandah edhe une dua te shkoj ne nje vend me te mire sesa greqia me shpresen se do kem mundesi me te mira pune dhe suksesi .

  dikur edhe greqia kishte ditet e saj te mira dhe punohej mire por nuk mund te krahasohej me vendet e tjera , dhe akoma me shume tani qe eshte ne krize ekonomike ,

 13. #33
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-01-2004
  Vendndodhja
  diku
  Mosha
  39
  Postime
  1,558
  Faleminderit
  17
  24 falenderime nė 19 postime
  Citim Postuar mė parė nga white_snake Lexo Postimin
  Te emigrosh serish i bie te fillosh pak a shume c'do gje nga e para.
  Personalisht kete nuk ja rekomandoj asnjerit, por c'do kush di vet si i ka hallet.

  Per mendimin timmblidh mendjen se ku do te shkosh e kerrcitja, 'noti mesohet ne uje'. Me sa kuptoj paske goxha ne kurbet e do jesh mesuar me jeten jashte. Nje gje te keshilloj, te pakten meso, sadopak, gjuhen e shtetit ku do te emigrosh, po s'qe ne gjendje te komunikosh do ta kesh shume here me te veshtire, kudo qe te shkosh!
  sinqerisht , ndihem i prekur , pasi edhe pse nuk njihemi ne kete forum me njeri tjetrin , mendoj dhe duket sikur bisedojme dhe njihemi prrej vitesh , kjo duket nga gjuha e thjeshte qe perdorni dhe keshillat me vlere qe jipni .


  ajo qe thua o cun eshte e vertete , qe cdo kujt nuk ia ka qefi tia nis nga e para nga kurbeti , por , kur jeta te perball me veshtiresi duhet te mesosh ti tejkalosh ato .

  gjithashtu mendoj qe nese na jipet mundesia pse mos ta shfrytezojme , pra le te ikim diku tjeter , pasi ne fund te fundit mendoj se me shume keq se sa greqia nuk mund te kete apo jo ? per sa i perket punesimit dhe jetes .

  sa per gjuhen perkatese te vendit ku mund te shkoj , kjo po qe duhet ta mesoj patjeter dhe eshte ne rend te pare .
  shume flm dhe shendet e te mira.

 14. #34
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-01-2004
  Vendndodhja
  diku
  Mosha
  39
  Postime
  1,558
  Faleminderit
  17
  24 falenderime nė 19 postime
  Citim Postuar mė parė nga Billy Joe Lexo Postimin
  mese e vertete, i bie te kesh lekuren si te cakallit, do durim te madh dhe vullnet, eshte shume e veshtire tja dalesh, por jo e pamundur. Vete kam nderruar 4 shtete ne 20 vjet, dhe per ironi te fatit me shume me ka ecur atje ku isha pa dokumenta(angli).... ishte koha e arte kur ne angli behej lek i madh, vitet 90-95.
  Gjuha eshte e rendesishme, patjeter, por maratonomaku ka profesion, gje qe e ndihmon shume, nje murator te mire qe di te beje gjithshka e marrin te gjithe ne pune.
  nuk jam murator o vella , jam thjesht mjeshter bojatisje , bojaxhi dhe gipso sanidha ,

  mendoj qe kush ka profesion eshte pak me i privilegjuar dhe kerkohet per te punuar , por gjithashtu edhe gjuha eshte po aq e rendesishme .

  bashkohem me mendimin tuaj .

 15. #35
  . Maska e alDI
  Anėtarėsuar
  27-08-2002
  Vendndodhja
  London
  Postime
  664
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Citim Postuar mė parė nga maratonomak Lexo Postimin
  e vertete qe po nxitohem , pasi nuk i di mire keto gjerat , prandaj edhe po pyes ;\


  cfare dokumenti tjeter pervec lejes se qendrimit duhet te kem qe te mund te punoj , pa u ndjekur nga organet e shtetit ?

  psh nese kam pashaporte italiane dhe shkoj ne florida dhe gjej pune si ndertimtar , cfare dokumenti tjeter duhet te kem ?

  kjo pyetje vlen edhe per ne usa edhe australi apo canada , ose edhe ne angli apo vendet skandinave ?
  Cilindo dokument te kesh, nese eshte i nje prej vendeve te komunitetit europian, ti i ke te drejtat njesoj si shtetas i atij vendi ne EU ku do shkosh pervecse disa te drejtave te vogla si puna e ndihmave sociale etj etj.
  Ama persa i perket punes, mund te punosh ku te duash ne EU dhe pa asnje limit.

  E sa i perket amerikes apo kanadase, ty te duhet leje qendrimi ne keto vende.
  Te duhet te aplikosh per vize pune dhe qe ta miratojne kerkesen ata duan ti tregosh kontrate pune me ndonje kompani perndryshe nuk ta miratojne lejen e qendrimit.
  Ama mund te qendrosh ne keto dy vende si vizitor per 90 dite pa te drejte pune.

  Une e permenda angline per ty sepse nje mjeshter ndertimi eshte mbret ketu, ama mbasi lexova se behet fjale per bojaxhi, me vjen keq te them qe nuk do e kesh aq te lehte vella se ketu te gjith emigrantet sidomos europiano lindoret jane bojaxhinj .
  .

 16. #36
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  05-03-2012
  Postime
  648
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 2 postime
  Citim Postuar mė parė nga maratonomak Lexo Postimin
  nuk jam murator o vella , jam thjesht mjeshter bojatisje , bojaxhi dhe gipso sanidha ,

  mendoj qe kush ka profesion eshte pak me i privilegjuar dhe kerkohet per te punuar , por gjithashtu edhe gjuha eshte po aq e rendesishme .

  bashkohem me mendimin tuaj .
  Shkelqyeshem mer lale, para nja 10 vjetesh e kam bere une kete pune(si pune shtese) ne itali, me kujtohet nje here, lyeva nje apartament te madh, megjithe stukime, ritocco etc etc, vetem per dy dite pune(te shtune dhe te djele) futa 850 euro ne xhep, 150 euro i dhashe manovalit...700 te pastra.
  Ishim dhe budallenj ne fakt ne ato kohe, linim nga 300-400 euro ne nate neper pub-e dhe disko.

 17. #37
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-06-2012
  Postime
  1
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  jam nje person nga kosova,kam perjetuar shum gjera tragjike ne luft.kam humbur edhe femije,tash jam ne depresion,kam ardhur ne nje gjendje shum te rende,me kan mbetur 3 opcione sipas logjikes sime,e beje vetevrasje,te dal dhe te beje krim diku ne nje vend te banuar me serb,ose te iki nga ketu qe mos te jetoj ketu dhe mos ti shoh me,a ka ndoj njeri qe me ndihmon ketu ose me jep ndonje keshille?

 18. #38
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-01-2004
  Vendndodhja
  diku
  Mosha
  39
  Postime
  1,558
  Faleminderit
  17
  24 falenderime nė 19 postime
  Citim Postuar mė parė nga vati Lexo Postimin
  jam nje person nga kosova,kam perjetuar shum gjera tragjike ne luft.kam humbur edhe femije,tash jam ne depresion,kam ardhur ne nje gjendje shum te rende,me kan mbetur 3 opcione sipas logjikes sime,e beje vetevrasje,te dal dhe te beje krim diku ne nje vend te banuar me serb,ose te iki nga ketu qe mos te jetoj ketu dhe mos ti shoh me,a ka ndoj njeri qe me ndihmon ketu ose me jep ndonje keshille?
  ndihme nuk ka , por edhe nese ka nuk jipet falas ;

  keshilla mund te jipet edhe falas , por cmund te te beje nje keshille ty , ne kete gjendje qe je .


  perpiqu te kontaktosh shoqata te cilat ndihmojne te perndjekurit dhe familjet te cilat kane humbur njerezit e tyre ne luften e kosoves , ndoshta atje mund te gjesh ndihme ekonomike , shpierterore dhe shoqerore .  por te them edhe nje gje ;

  3 [opsionet ] mundesite qe te kane ngelur ;

  te besh vetvrasje ; po e kishe ndare mendjen per vetvrasje nuk do vije ketu te na e thoshe ;

  te besh nje krim kunder nje shtetasi serb ; edhe kete do e kishe bere , nese vertet do kish vajtur atje ku smban me durim .


  te ikesh prej kosove ; kjo eshte nje ide e mire , por perseri jo dhe aq e mire ,
  ku do vesh te emigrosh , nderkohe qe gjithe bota eshte ne krize , ku racizmi dhe partite neonaziste po lindin si kerpudha pas shiut ne cdo vend te europes , ku do vesh more , kush te pret ne angli , itali , ghermani apo zvicer e kudo .


  keshilla ime per ty eshte ;

  mos jeto per te kaluaren , mos planifiko per te ardhmen dhe jeto te tashmen ;


  kemi nje shprehje nga zona jone ;

  dhia arakate kemben e saj thyen , dhe kete e them per serbet dhe gjithe negativitetin e tyre ndaj shqiptareve kosovare .

  do vij dita qe , krejt si popull ,serbet do e paguajne rende per gjithe te keqijat qe kane bere ndaj shqiptareve , dhe them krejt si popull , pasi krejt si popull miratuan dhe pershendeten krimet e tyre ndaj shqiptareve , dhe kurre asgje nuk u poranua dhe as demshperblime dhe as falje nuk kerkuan .

  po keshtu do ndodhe edhe me greket .

  vec na dhente Zoti jete te shohim hakmarjen ndaj tyre .


  keshilla ime eshte qe te rish aty ne fshatin apo lagjen tende , dhe nese prania e serbeve ne fshatin apo lagjen tende te acaron atere kjo duhet te beje qe te jesh akoma me shume shqiptar , me teper kembengules dhe te mos dorezohesh .

  nese nuk ke pune , kerko dhe do gjesh.

  nese nuk ke perkrahje nga shteti dhe administrata shteterore , atere mos i voto dhe perfshihu ne parti opozitare .

  te ikesh , te vetvritesh apo te kryesh krime nuk eshte kurre zgjidhja me e mire .


  shendet e te mira pac perhera

 19. #39
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  25-02-2012
  Postime
  693
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga maratonomak Lexo Postimin
  nuk jam murator o vella , jam thjesht mjeshter bojatisje , bojaxhi dhe gipso sanidha ,

  mendoj qe kush ka profesion eshte pak me i privilegjuar dhe kerkohet per te punuar , por gjithashtu edhe gjuha eshte po aq e rendesishme .

  bashkohem me mendimin tuaj .
  po dite me bo skedhjo gips provoje dhe ne shqipri nuk do vegla shum po dite ti besh reklam punes tende ta kuptosh sa e hedh lekun tjetri,te dish te besh pazare???nqs do te shkosh ne suedi mer noj lek me vete se do nelsh anej,,dhe lidhu me noj grek se ka ne suedi ,mos u ngaterro me shqipetaret sa te njohesh terrenin,sps ka shum parazit,para ca
  vitesh rastesisht takova nji djal nga permeti vinte cdo dy vjet ne ellad per te ber rinovimin e letrave,dhe ikte serish ne sued dhe punonte pas nji greku punime druri cati bar kundrabufe ,,po qe me familje mendohu mir???nqs se je vetem mos u mendo shum te kishe ik...po qe se je djal puntor provoje.fati eshte per guximtaret. shqiptaret e kan ne gen per te mbijetuar ,kujto vetem vuajtjet e rruges me dit e net te tera neper malet e grekut...

 20. #40
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-04-2015
  Postime
  1
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: Emigrim ne Veri te Europes ?

  Mirmbrema!
  Do me pelqente shume te jetoja ne Suedi.Problemi eshte se nuk kam asnje person qe te shkoj qe te kerkoj pune.Nese mund tme jepni ndonje info per kurset e gjuhes qe jan falas ose ndonje trajnim me te cilin mun te kem mundesi per te ardhur.Kam mbaruar per Inxh ndertimi dhe normalisht do punoja dhe pune te tjera derisa te rregulloja gjerat.
  Se di nese keni ndonje info per procedurat.

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •