Strug, 11 vjet nga zhdukja e Islam Veliut, familja krkon drejtsiEdhe pse tashm kan kaluar plot 11 vjet nga konflikti ndretnik i vitit 2001 ne Maqedoni, mbetet akoma misterioz fakti i rrmbimit dhe ekzekutimit t shum shqiptarve n rrethana t uditshme. Njeri ndr ata sht edhe i ndjeri Islam Veliu, nga fshati Dollogozhd i Strugs. Arrestimi i t ndjerit sht br sot 11 vite m par, pikrisht n datn 17 prill 2001. Ylber Veliu, vllai i Islamit, me dhimbje kujton at periudh. Ai thot se vetm nj vit m pas, ka siguruar disa t dhna shum t rndsishme nga individ t punsuar n Ministrin e Punve t Brendshme. Sipas informatave t siguruara, n mbrmjen e 17 prillit 2001, Islami sht ndaluar dhe arrestuar n dalje t Gostivarit nga nj post bllok policor i asaj kohe dhe sht transferuar n stacionin policor Autokomand n Shkup. N po at zyre, pas vetm 3 ditsh ai, sipas vllait t t ndjerit, sht ekzekutuar nga nj npuns besnik i asaj periudhe.
N vitin 2002 me ndihmn e disa shokve t mi mora lajmin se Islam Veliu sht ekzekutuar n stacionin policor auto-komand Shkup. Pas kemi br disa takime me njerz t cilt kan punuar n organet e policis n Shkup m treguan se Islam Veliu sht ekzekutuar n stacionin policor n auto-komand Shkup dhe pr shkaqe objektive nuk mund ta them emrin por inicialet B, i cili e ka ekzekutuar Islamin n mnyr t gjakftoht i ka rn me nj plumb n kok, tha Ylber Veliu, vllai i Islam Veliut.
Kt informat Ylberi thot se e ka siguruar nga nj npuns i zyrs ku Islami sht ekzekutuar, me inicialet D.P. nga Kriva Pallanka, i cili m von sht transferuar n nj tjetr zyre. N vitin 2004 n vendin e quajtur Shpella afr Krovs u gjetn trupat e Ibrahim Veliut, Zeqirja Veliut nga Shkupi dhe e Islam Veliut nga Struga dhe shtetasit bullgar Radosllav Balev. N listn e t rrmbyerve n vitin 2001, figurojn edhe Hajredin Halimi nga Shkupi, Ruzhdi Veliu nga Krova, Sulltan Mehmetit nga Struga dhe Xhelil Osmani nga ana e Gostivarit.
Prej viti 2004 deri m sot nuk ka lvizur asnj send, avokat kemi pasur dhe brena 10 ditve e ln punn nuk e marrin prsipr. Kemi dshmi i kemi marr nga Gjyqi i Krovs dhe prapseprap ngelet enigmatike.. partia n pushtet nuk ka ndihmua kemi krkuar ndihm nuk na kan ndihmuar..kemi br krkes t kryeprokurori i Maqedonis, n gjyqin e Strasburgut, Gjyqi i Strasburgut e ka kthyer me vendim se duhet t mbyllet rasti n Maqedoni.. Gjykata supreme nuk e mbyll rastin..si e shihni e ln enigm, deklaroi Ylber Veliu, vllai i Islam Veliu
Vllai i Islamit pr Alsat-M gjithashtu tregon se kto informacione i ka dhn menjher n organizata t ndryshme t asaj kohe, mirpo rasti ka mbetur i pa ndriuar. Ai thot se sht n gjendje gatishmrie t jap identitetin e t gjith personave prej t cilve ka siguruar kto informacione duke krkuar ndriimin e plot t rastit q oi n vrasjen e vllait t tij.

ALSAT M