Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 50 prej 50
  1. #41
    i/e regjistruar Maska e daniel00
    Anėtarėsuar
    05-06-2004
    Vendndodhja
    tr
    Postime
    2,836
    Citim Postuar mė parė nga mia@ Lexo Postimin
    Cfare do qe te shkruaj, qe ti ke te drejte? Sorry por s'mendoj ashty.
    Po mire une nuk kam ndonje ēeshtje personale per te mbrojtur por teme diskutimi eshte mbaje bindjen tende per mua s'ka problem fare , secili ka jeten e vet dhe ka pare modelin familjar ku eshte rritur . Nese te eshte dukur keq , korrigjoje ne jeten tende .
    Ngjeshur me brezin e se vertetės,parzmoren e drejtėsisė,mburojėn e besimit dhe shpatėn e Frymės.

  2. #42
    Larguar Maska e Noellag
    Anėtarėsuar
    23-09-2009
    Vendndodhja
    Ne zemrat tuaja
    Postime
    2,583
    Citim Postuar mė parė nga daniel00 Lexo Postimin
    S'ka asgje per bukurane as per estetike , une nuk shkruaj me lojra fjalesh je ti qe te djegin fjalet si te ishin prush i nxehte .

    Dhe e di pse ? Sepse nuk do te pranosh karakterin burreror i cili eshte me i rezistueshem dhe me i forte se sa i gruas . Hajt t'i bejme meshkujt delikat si femrat qe te kemi te njejten natyre thua ti , androgjin ??!!

    Ti prandaj nuk arrish te kuptosh qe nenshtrimi ka kuptimin e mbrojtjes prej burrit dhe te rolit qe i pershtatet femres ne ēift dhe ne familje . Nje grua qe eshte kreu i familjes sipas teje ? Bibla thote qe eshte burri , ti krijoje si te duash familjen tende , e lire je , s'te detyron njeri te marresh modele , por me teper ke hallin te kapesh pas nje fjale se sa te nxjerresh kuptimin e marredhenies , prandaj shqipja te duket hieroglife se eshte gjithmone qellimi qe ta ben te huaj
    Une mendoj se burri ka force fizike dhe kjo eshte e vertete por kjo nuk mjafton te ndertosh jeten sepse nevojitet forca mendore e gruas. Gruaja ka ndikim te madh ne suksesin e burrave sidomos ne suksesin e familjes .Inteligjenca natyrale e gruas te tregon se si te mos devijosh nga rruga e suksesit .se si te mos dalesh nga shinat se ndryshe perplasesh . Nga gruaja suksesi nuk eshte thjesht puna ekonomike , por dhe energjia, maturia, kthjellesia qe te gjithe sebashku krijon bazen e madhe ku mund te ndertosh nje jete te bukur dhe me suksese.

    Ti qe flet per nenshtrim , provoje te jetosh vetem, dhe do na thuash ke energjine , maturine dhe kthjellesine ?
    Ne duhet te tratojme gruan me respektin qe meriton, dhe te shikojme te ajo virtytet te mrekullueshme per te cilat burri ka shume nevoje.
    Larguar

    Duhet te perjetosh shume qe te behesh njeri

  3. #43
    i/e regjistruar Maska e daniel00
    Anėtarėsuar
    05-06-2004
    Vendndodhja
    tr
    Postime
    2,836
    Citim Postuar mė parė nga Noellag Lexo Postimin
    Une mendoj se burri ka force fizike dhe kjo eshte e vertete por kjo nuk mjafton te ndertosh jeten sepse nevojitet forca mendore e gruas. Gruaja ka ndikim te madh ne suksesin e burrave sidomos ne suksesin e familjes .Inteligjenca natyrale e gruas te tregon se si te mos devijosh nga rruga e suksesit .se si te mos dalesh nga shinat se ndryshe perplasesh . Nga gruaja suksesi nuk eshte thjesht puna ekonomike , por dhe energjia, maturia, kthjellesia qe te gjithe sebashku krijon bazen e madhe ku mund te ndertosh nje jete te bukur dhe me suksese.

    Ti qe flet per nenshtrim , provoje te jetosh vetem, dhe do na thuash ke energjine , maturine dhe kthjellesine ?
    Ne duhet te tratojme gruan me respektin qe meriton, dhe te shikojme te ajo virtytet te mrekullueshme per te cilat burri ka shume nevoje.
    Ti qe me drejtohesh mua per te treguar se ekziston , ku ke mbetur te postimet ? Ke lexuar ndonje ?

    Apo erdhe si don zhuan i grave ? Ah heroi qe i fitoi te drejtat femrave patjeter qe ndaj tij do hidhen trendafila te kuq nga fanset .
    Ngjeshur me brezin e se vertetės,parzmoren e drejtėsisė,mburojėn e besimit dhe shpatėn e Frymės.

  4. #44
    Larguar Maska e Noellag
    Anėtarėsuar
    23-09-2009
    Vendndodhja
    Ne zemrat tuaja
    Postime
    2,583
    Citim Postuar mė parė nga daniel00 Lexo Postimin
    Ti qe me drejtohesh mua per te treguar se ekziston , ku ke mbetur te postimet ? Ke lexuar ndonje ?

    Apo erdhe si don zhuan i grave ? Ah heroi qe i fitoi te drejtat femrave patjeter qe ndaj tij do hidhen trendafila te kuq nga fanset .

    Per mua s'ka rendsi a ekzistoj , thjesht dua te ekzistojne mendimet ne tema ku jam shprehur, i gabuar apo jo secili ka te drejte te shkruaje mendimin e tij .
    Keshtu qe nuk mund te me drejtohesh si kastravec mendjemadh ne strofullen tende duke vene ne pune imagjinaten tipike prej mendjemadhi arrogant qe i digjen fjalet ne prush te nxehte.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Noellag : 05-06-2012 mė 11:08
    Larguar

    Duhet te perjetosh shume qe te behesh njeri

  5. #45
    i/e regjistruar Maska e daniel00
    Anėtarėsuar
    05-06-2004
    Vendndodhja
    tr
    Postime
    2,836
    Epo reagimin tend ndaj fjaleve te mia e bere te llojit sa per te bere sensacion , pasi ti s'ke lexuar as vargjet mbi te cilat u hap tema , as postime se cfare kam thene ne lidhje me dashurine dhe perkujdesin qe duhet te kene ndaj njeri tjetrit bashkeshortet . Mia@ arriti deri aty sa te me thoshte qe i zbukuroj kuptimin fjales nenshtrim e cila pershkruan dobesine me te madhe te natyres se gruas , kurse ti arrite ne teme pas tre faqesh duke me cilesuar qe i meshoj veē kesaj fjale .

    A nuk e sheh se kush eshte ketu hipokriti dhe prepotenti ?

    Para se te me citosh mua te pakten mos shpif ndaj meje aq me teper duke thene gjera qe une i kam permendur madje duke kerkuar marredhenien ideale ( shih faqen e pare te temes)

    Jo thjesht te vish te shohesh Mia pas dy faqeve shkrime dhe hop per hir te preferencave te vish e te replikosh ndaj meje gjera qe i kam thene para teje . Kjo eshte estrada qe po ben . Kalofsh mire !
    Ngjeshur me brezin e se vertetės,parzmoren e drejtėsisė,mburojėn e besimit dhe shpatėn e Frymės.

  6. #46
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anėtarėsuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Citim Postuar mė parė nga Noellag Lexo Postimin
    Une mendoj se burri ka force fizike dhe kjo eshte e vertete por kjo nuk mjafton te ndertosh jeten sepse nevojitet forca mendore e gruas. Gruaja ka ndikim te madh ne suksesin e burrave sidomos ne suksesin e familjes .Inteligjenca natyrale e gruas te tregon se si te mos devijosh nga rruga e suksesit .se si te mos dalesh nga shinat se ndryshe perplasesh . Nga gruaja suksesi nuk eshte thjesht puna ekonomike , por dhe energjia, maturia, kthjellesia qe te gjithe sebashku krijon bazen e madhe ku mund te ndertosh nje jete te bukur dhe me suksese.

    Ti qe flet per nenshtrim , provoje te jetosh vetem, dhe do na thuash ke energjine , maturine dhe kthjellesine ?
    Ne duhet te tratojme gruan me respektin qe meriton, dhe te shikojme te ajo virtytet te mrekullueshme per te cilat burri ka shume nevoje.
    Nuk do ti shtoja asnje presje. Ke filluar te shkruash me me seriozitet keto kohet e fundit.
    Feelings change - memories don't.

  7. #47
    i/e regjistruar Maska e daniel00
    Anėtarėsuar
    05-06-2004
    Vendndodhja
    tr
    Postime
    2,836
    Citim Postuar mė parė nga mia@ Lexo Postimin
    Nuk do ti shtoja asnje presje. Ke filluar te shkruash me me seriozitet keto kohet e fundit.
    Bejini qefin njeri tjetrit , ashtu siē e parashikova

    O Mia meqe po merr pjese ne teme dhe ta permenda e nuk mu pergjigje , babai yt a kishte rrol burri ne familje ? Se nuk arrij te kuptoj cfare imazhi te ka dhene per rolin e kryefamiljarit , nuk e them per ēeshtje intime por si diēka konkrete se nga e ke krijuar idene qe burri nuk eshte mbizoterues ndaj gruas si kreu i familjes ...
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga daniel00 : 05-06-2012 mė 14:18
    Ngjeshur me brezin e se vertetės,parzmoren e drejtėsisė,mburojėn e besimit dhe shpatėn e Frymės.

  8. #48
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anėtarėsuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Citim Postuar mė parė nga daniel00 Lexo Postimin
    Bejini qefin njeri tjetrit , ashtu siē e parashikova

    O Mia meqe po merr pjese ne teme dhe ta permenda e nuk mu pergjigje , babai yt a kishte rrol burri ne familje ? Se nuk arrij te kuptoj cfare imazhi te ka dhene per rolin e kryefamiljarit , nuk e them per ēeshtje intime por si diēka konkrete se nga e ke krijuar idene qe burri nuk eshte mbizoterues ndaj gruas si kreu i familjes ...
    Familja shqiptare ka qene dhe akoma eshte patriarkale, lol. Femra shqiptare ka qene viktime e nje mentaliteti te ndryshkur. historia e vet njerezimit, apo jetet tona personale te gjithsecilit, me ka mesuar qe mashkulli nuk eshte dhe s'duhet te jete superior vetem e vetem se eshte mashkull.
    Feelings change - memories don't.

  9. #49
    i/e regjistruar Maska e daniel00
    Anėtarėsuar
    05-06-2004
    Vendndodhja
    tr
    Postime
    2,836
    Citim Postuar mė parė nga mia@ Lexo Postimin
    Familja shqiptare ka qene dhe akoma eshte patriarkale, lol. Femra shqiptare ka qene viktime e nje mentaliteti te ndryshkur. historia e vet njerezimit, apo jetet tona personale te gjithsecilit, me ka mesuar qe mashkulli nuk eshte dhe s'duhet te jete superior vetem e vetem se eshte mashkull.
    Po qe kemi natyra te ndryshme a e pranon ? S'mund te barazohen ne karakteristikat e tyre femra dhe mashkulli , jane gjithmone te ndryshem dhe kjo i jep larmi dhe gjalleri ēiftit . Ti mendon se s'duhet te jete mbizoterues mashkulli me modelin qe sheh ne perendim mbase , por atje ku nuk ka patriarkalizem nuk ka as familje qe qendron . A nuk e ke vene re ? Sa me libertin jane njerezit aq me pak i qendrojne familjes dhe temen pikerisht ndaj e kam hapur , prej cenimit te familjes .

    Une jam per te respektuar karakteristikat e secilit , si te mashkullit si te femres por duke pasur si frymezim dashurine e ndersjellte , ndaj i kam shkruar Xfiles , ne faqen e pare kete postim :
    25

    Ju, burra, t`i doni gratė tuaja, sikurse edhe Krishti ka dashur kishėn dhe e ka dhėnė veten e vet pėr tė,

    Pra sa burra duan grate e tyre aq sa te sakrifikojne gjithēka per ato deri edhe jeten ?


    Temen e hapa aq me teper prej krizes se identiteti dhe krizes se vlerave shpirterore qe shohim sot kudo , une flas per cfare dalloj , se sa keq sillen e ndjehen gjithsekush ne nje marrezi te verber .




    Ky varg tjeter

    28

    Kėshtu burrat duhet t`i duan gratė e veta porsi trupat e tyre; kush do gruan e vet do vetveten.


    E kush valle e thote kete ?! Gjithsecili mendon per kenaqsite e veta dhe shpesh kur i prishen qefet njerit apo tjetrit mbajne qendrime deri ne fund sa te kenaqet egoizmi i secilit .

    Por sa pak e kuptojne permasen e lidhjes se dashurise qe sjell martesen , e cila eshte nje bashkim kaq perfekt i dy njerezve fare te veēante nga njeri tjetri ne fillim .

    Une vetem ne Bibel e gjej nje mesazh te tille kaq te shenjte per jeten qe bejme .
    Ngjeshur me brezin e se vertetės,parzmoren e drejtėsisė,mburojėn e besimit dhe shpatėn e Frymės.

  10. #50
    Orthodhoks Maska e ilia spiro
    Anėtarėsuar
    02-02-2009
    Postime
    3,453
    Postimet nė Bllog
    1
    Citim Postuar mė parė nga daniel00 Lexo Postimin
    Ilia e shoh qe qenke ne forme per te bere humor , ndersa une them perkujtim per njeriun qe nuk eshte me !

    Bashkeshortet nuk jane per te poshteruar e per te treguar forcen sa ta kene jeten , nuk jane per mburrje burracakesh qe kerkojne pushtet ndaj tyre se jashte familjes i trajtojne me perēmim e i shkelin me kembe .

    E pra respekti fitohet me drejtesi dhe jo me servilosje dhe lepirje ne duar te pista e te huaja e as ne familje me kercenime e me dhune .
    nuk kemi divergjenca ne kete teme o Daniel, kot ta zgjasim, besoj do me falesh per shprehjen pak me humor, por s`ishte me qellim...
    sa per KOASH-in .., po, ketu kemi divergjenca.., por kjo s`eshte teme e hapur
    Duaje te afermin tend si veten

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •