Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 50
  1. #21
    Citim Postuar mė parė nga ilia spiro Lexo Postimin
    Vetem desha te diskutoj dhe te mesoj me shume per kete ēeshtje, se si trajtohet..., pasi sot eshte shume e diskutueshme.
    Ēfare synova me postimin ishte se, qe te realizohet dashuria e ndersjellte, duhet nje nenshtrim i plote i gruas ndaj burrit, nje bindje ndaj tij pa diskutime e rebelim, guaja duhet ti therrase "Zoti im", keshtu shkruhet ne Bibel. Keto gjera sot konsiderohen te papranueshme ne ato zona ku mbizoteron protestanizmi, por edhe tek zonat katolike dhe orthodhokse...
    e ashtuquajtura "barazi" sekulariste mes burrit e gruas nuk eshte gje tjeter vec nje ndarje mes tyre, nje e drejte per te qene me vete, burim i imoralitetit pa fre ne ditet e sotme..., burim i divorceve qe po shtohen ne progresion gjeometrik, ne explozion dhe pra ne shkaterrim te familjes...
    dashuria ka vlere e mund te realizohet ne martese vetem kur burri e gruaja konsiderohen "nje mish i vetem" dhe jo si subjekte te ndara me te drejta "te barabarta", sikurse thuhet edhe ne kodin e familjes...

    te futesh koken si struci eshte gjeja me lehte,...nuk mundet burri te doje me te vertete gruan tij nese kjo e fundit nuk e konsideron burrin si koken dhe veten si trupin e familjes....
    ne postimin tend i je shmangur ceshtjes qe kam ngritur... ben mire qe edhe ti te lexosh pa inat ato qe te kam shkruar, sepse edhe une shkruaj mbi ato qe jane shkruar ne Shkrimin e Shenjte dhe qe jane fjalet e Zotit tone Jisu Krisht, te thena drejtperdrejt apo me anen e Apostullit Shen Pavli...
    po te mos e kishe emrin ilia dhe posht emrit ta kishe te shkruar ortodoks...disa pordhac e pordhace te moderuar,do te quanin menjiher nje person me mentalitet arkaik,islamik radikal,aziatik e lloj lloj etikimesh tjera te bukura

    ne emer te kultures "kristiane" europiane,po behen lloje lloje eskperimentesh e lloje lloje degjenerishem...qe kur kan filluar qe te lejohen martesat e pagezimet ne kisha per homot e lesbot,une i kam ren vizzzzzzz kesaj kulture te shkerdhyer!

  2. #22
    ...dhe jeta ime u fal Maska e Peniel
    Anėtarėsuar
    10-03-2003
    Vendndodhja
    -|- Atje ku njeriu takohet me Perėndinė
    Postime
    1,258
    Citim Postuar mė parė nga ilia spiro Lexo Postimin
    Vetem desha te diskutoj dhe te mesoj me shume per kete ēeshtje, se si trajtohet..., pasi sot eshte shume e diskutueshme.
    Ēfare synova me postimin ishte se, qe te realizohet dashuria e ndersjellte, duhet nje nenshtrim i plote i gruas ndaj burrit, nje bindje ndaj tij pa diskutime e rebelim, guaja duhet ti therrase "Zoti im", keshtu shkruhet ne Bibel. Keto gjera sot konsiderohen te papranueshme ne ato zona ku mbizoteron protestanizmi, por edhe tek zonat katolike dhe orthodhokse...
    e ashtuquajtura "barazi" sekulariste mes burrit e gruas nuk eshte gje tjeter vec nje ndarje mes tyre, nje e drejte per te qene me vete, burim i imoralitetit pa fre ne ditet e sotme..., burim i divorceve qe po shtohen ne progresion gjeometrik, ne explozion dhe pra ne shkaterrim te familjes...
    dashuria ka vlere e mund te realizohet ne martese vetem kur burri e gruaja konsiderohen "nje mish i vetem" dhe jo si subjekte te ndara me te drejta "te barabarta", sikurse thuhet edhe ne kodin e familjes...

    te futesh koken si struci eshte gjeja me lehte,...nuk mundet burri te doje me te vertete gruan tij nese kjo e fundit nuk e konsideron burrin si koken dhe veten si trupin e familjes....
    ne postimin tend i je shmangur ceshtjes qe kam ngritur... ben mire qe edhe ti te lexosh pa inat ato qe te kam shkruar, sepse edhe une shkruaj mbi ato qe jane shkruar ne Shkrimin e Shenjte dhe qe jane fjalet e Zotit tone Jisu Krisht, te thena drejtperdrejt apo me anen e Apostullit Shen Pavli...

    Nuk e di se ku e shikon inatin nė postimin tim. Nuk kam ndonjė inat ndaj teje apo ndaj dikujt tjetėr kėtu. Atė qė tė theksova mė tepėr ėshtė se tema trajton aktualisht njė aspekt tė martesės, atė qė ėshtė pėrmendur qė nė fillim tė saj: Burra, duajini gratė tuaja. Ėshtė shumė e vėrtetė ajo qė shkruan nė postimin tėnd pėrsa i pėrket mėnyrės se si trajtohet nėnshtrimi apo bindja nė kohėt e sotme. Jo tė gjithė qė i thonė vetes se janė tė krishterė janė me tė vėrtetė tė krishterė dhe si pasojė vjen mosbindja ndaj Fjalės sė Zotit. Ēfarė kemi pėr tė thėnė pėr dashurinė?

    Pėrsa i pėrket pjesės sė nėnvizuar, personalisht nuk jam dakort me kėtė mendim sepse nuk duket tė vlejė si kusht sipas Fjalės sė Perėndisė. Lexo vargjet mė poshtė:

    Efesianėve 5:

    22 Ju, gratė, nėnshtrohuni burrave tuaj porsi Zotit,
    23 sepse burri ėshtė kreu i gruas, sikurse edhe Krishti ėshtė kreu i kishės, dhe ai vetė ėshtė Shpėtimtari i trupit.
    24 Ashtu si kisha i ėshtė nėnshtruar Krishtit, kėshtu gratė duhet t’i nėnshtrohen burrave tė tyre nė ēdo gjė.
    25 Ju, burra, t’i doni gratė tuaja, sikurse edhe Krishti ka dashur kishėn dhe e ka dhėnė veten e vet pėr tė,
    26 qė ta shenjtėrojė, pasi e pastroi me larjen e ujit me anė tė fjalės,
    27 qė ta nxjerrė atė pėrpara vetes tė lavdishme, pa njolla a rrudha a ndonjė gjė tė tillė, por qė tė jetė e shenjtė dhe e paqortueshme.
    28 Kėshtu burrat duhet t’i duan gratė e veta porsi trupat e tyre; kush do gruan e vet do vetveten.
    29 Sepse askush nuk urreu mishin e vet, por e ushqen dhe kujdeset me butėsi pėr tė, sikurse edhe Zoti bėn me kishėn,
    30 sepse ne jemi gjymtyrė tė trupit tė tij, tė mishit tė tij dhe tė kockave tė tij.

    31 “Prandaj njeriu do tė lėrė babanė e vet dhe nėnėn e vet dhe do tė bashkohet me gruan e vet, dhe tė dy do tė bėhen njė mish i vetėm.”
    32 Ky mister ėshtė i madh; tani unė e them nė lidhjen me Krishtin dhe me kishėn.
    33 Por secili nga ju kėshtu ta dojė gruan e vet sikurse e do veten e vet; dhe po kėshtu gruaja ta respektojė burrin.


    Nėn Hirin e Tij,

    ns
    קָדֹושׁ קָדֹושׁ קָדֹושׁ יְהוָה צְבָאֹ


    I Shenjtė I Shenjtė...

  3. #23
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    05-05-2008
    Postime
    75
    Do ti duam ato kur ne fakt ato na dashurojn. Sa jan besnike ato.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Peniel : 13-05-2012 mė 16:02

  4. #24
    Erga omnes Maska e fisniku-student
    Anėtarėsuar
    11-10-2006
    Vendndodhja
    Nėn hijen e Diellit
    Postime
    4,408
    Citim Postuar mė parė nga Gregu Lexo Postimin
    Vargu nuk po flet per adhurim, por per nenshtrim.
    Pyetja eshte? A mund ta kuptoj dallimin nje injorant?
    I gjori une injorant aq mund te kuptoj

    Por ja qe edhe injoranti ka ca shkendija diturie dhe mendon se cdo nenshtrim porsi i Zotit eshte pothuajse adhurim.

    nėnshtrohuni burrave tuaj porsi Zotit
    D.m.th nenshtrimi ne kete rast nuk eshte nenshtrim i zakonshem por eshte porsi i Zotit. D.m.th eshte nenshtrim i atij rangu sikur nenshtrimi ndaj Zotit. Edhe rrjedhimisht nga logjika monoteiste rrjedh se cdo nenshtrim ndaj Zotit eshte dhe konsiderohet gati pothuajse adhurim.

    Nuk desha te nderhyj serish, mirpo kjo puna e injorantit medoemos do duhej sqaruar.
    "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

  5. #25
    ...dhe jeta ime u fal Maska e Peniel
    Anėtarėsuar
    10-03-2003
    Vendndodhja
    -|- Atje ku njeriu takohet me Perėndinė
    Postime
    1,258
    Citim Postuar mė parė nga fisniku-student Lexo Postimin
    I gjori une injorant aq mund te kuptoj

    Por ja qe edhe injoranti ka ca shkendija diturie dhe mendon se cdo nenshtrim porsi i Zotit eshte pothuajse adhurim.



    D.m.th nenshtrimi ne kete rast nuk eshte nenshtrim i zakonshem por eshte porsi i Zotit. D.m.th eshte nenshtrim i atij rangu sikur nenshtrimi ndaj Zotit. Edhe rrjedhimisht nga logjika monoteiste rrjedh se cdo nenshtrim ndaj Zotit eshte dhe konsiderohet gati pothuajse adhurim.

    Nuk desha te nderhyj serish, mirpo kjo puna e injorantit medoemos do duhej sqaruar.

    Problemi ėshtė se shkėndijat e tua tė diturisė nuk ekzistojnė sepse po tė ekzistonin, do tė mund tė kuptoje drejt atė qė Fjala e Perėndisė, Bibla thotė nė lidhje me nėnshtrimin.

    Nėnshtrim do tė thotė bindje e plotė me fjalė tė tjera dhe jo adhurim. Apostulli Pal u thotė grave tė krishtera, se nėnshtrimi ndaj burrit duhet tė jetė i njėjtė me nėnshtrimin qė kanė ato ndaj Zotit, bindje e plotė.

    Nėnshtrimi dhe adhurimi nuk janė e njėjta gjė. Ti mbase mendon se di ose kupton pėr ēfarė flitet nė Bibėl, por problemi ėshtė qė ti nuk i kupton dhe shpesh i keqkupton ato ēfarė shkruhen aty.

    Kalofsh mirė.
    קָדֹושׁ קָדֹושׁ קָדֹושׁ יְהוָה צְבָאֹ


    I Shenjtė I Shenjtė...

  6. #26
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anėtarėsuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Me nje fjale mashkulli i nenshtrohet vetem Zotit, ndersa femra dhe burrit. Te gjitha fete njesoj e ulin femren e shkrete. Duaje gruan vetem nese te nenshtrohet i bie fjala, ne te kundert cfare ndodh?
    Feelings change - memories don't.

  7. #27
    i/e regjistruar Maska e Diella1
    Anėtarėsuar
    07-03-2011
    Postime
    1,162
    ^ Duaje gruan sepse ajo nga natyra eshte me e dobet e me delikate dhe se Zoti edhe asaj i ka dhene nje shpirt e ka te drejte per shpetim, jo se ajo te nenshtrohet....Gruaja i nenshtrohet burrit sepse ashtu eshte ne dinjitetin e tij sic ia ka dhene Zoti, eshte nje nenshtrim qe behet me bindje dhe sepse ashtu eshte e verteta e ashtu e kerkon natyra e te vertetes, jo prej frikes e dhunes.....

  8. #28
    Orthodhoks Maska e ilia spiro
    Anėtarėsuar
    02-02-2009
    Postime
    3,453
    Postimet nė Bllog
    1
    Citim Postuar mė parė nga mia@ Lexo Postimin
    Me nje fjale mashkulli i nenshtrohet vetem Zotit, ndersa femra dhe burrit. Te gjitha fete njesoj e ulin femren e shkrete. Duaje gruan vetem nese te nenshtrohet i bie fjala, ne te kundert cfare ndodh?
    Fatkeqesi sot eshte se eshte prishur rendi i gjerave ne bote..Femra eshte natyrale t`i nenshtrohet burrit dhe ky ta doje ate...ne te kundert femra do ta merrte dashurine e burrit per dobesi dhe do ta terheqe per hunde, sic ndodh sot realisht..
    edhe vete me kete teme te hapur une nuk jam dakord,...pa u vendosur rendi i gjerave ne familje vetem divorce e imoralitet do te kete ne bote.. mos kerkoni nga burrat ju femrat dashuri, pa bere nenshtrim dhe bindje ndaj tyre, ky eshte rendi i vendosur nga Perendia qe ne fillim...
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ilia spiro : 05-06-2012 mė 03:01
    Duaje te afermin tend si veten

  9. #29
    i/e regjistruar Maska e daniel00
    Anėtarėsuar
    05-06-2004
    Vendndodhja
    tr
    Postime
    2,836
    Ti Ilia s'ke te besh me te krishteret pasi ti je i betuar ndaj grekerve dhe jo ndaj Zotit . Je shpirtshitur per te mirat e kesaj bote ndaj djajve te tu qe ti i njeh fort mire dhe Denimi i Zotit do te te shpaguaje per ligesite dhe pisllekun qe ke ne shpirt , e flet dhe e shkruan .

    Prandaj meqe terhiqesh prej hundesh nga njerezit dhe frymezohesh nga mekati dhe ligesia e eterve te tu , atehere nuk ke cfare thua ne kete teme sepse je kunder marredhenieve familjare burre , grua , respektit mashkull femer .

    Sa per temen @mia

    Pse nuk lexon postimin e pare te temes dhe vargun e pare madje , si mund te shkruash pa pare materialin e temes ?

    Kapitulli 5


    21

    nėnshtrohuni njėri-tjetrit nė druajtjen e Krishtit!


    Dhe nuk eshte ulja qe e ben femren te respektoje burrin , por eshte vete natyra e burrit i cili eshte kreu i familjes qe i bien pergjegjesite me te medha sepse i takon te mbroje dhe siguroje familjen e tij , pra cila femer do te donte nje burre spitullaq , qaraman , qe do ishte si nje kalama ?

    Perkundrazi , nese nje grua eshte me karakter te forte shume mire per te , ama te jesh e sigurte se bashkeshortin do e zgjedhe dy here me te qendrueshem se veten , sepse keshtu na ka krijuar Zoti dhe kjo eshte natyra dhe dallimet . Nje mashkull femeror eshte i shburreruar , ndaj tyre mos ki as respekt as konsiderate nese do , por ne shkrim asnjehere nuk vihet ne forme konkurence pushtetesh sepse nuk ka mbizoterim ne besim por kerkohet dashuri ne marredhenie . Pra nuk te preket personaliteti jot nga Bibla dhe urdhero lexo vete per cfare flitet

    33

    Por secili nga ju kėshtu ta dojė gruan e vet sikurse e do veten e vet; dhe po kėshtu gruaja ta respektojė burrin.


    Dhe sa per pushtete , ne Bibel thuhet gjithashtu , me i madhi te jete me i vogli , ja pra ky eshte shembulli Biblik , autoriteti jepet per te sherbyer dhe ndihmuar me te dobtin gjithmone dhe kurre si qellim ne vetvete per t'u sjelle keq , nese ndodh keshtu , kjo eshte natyre demoniake , kur njeriu i jepet me shpirt te keqes , kujto qe Jezusi jo me kot dha shembullin duke lare kembet e dishepujve . Pra ne kete menyre duhet sherbyer nese dikush e mban veten per krenar , le te jete sherbyes i me te dobetit , ky eshte nenshtrimi qe kerkon Bibla .
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga daniel00 : 05-06-2012 mė 03:41
    Ngjeshur me brezin e se vertetės,parzmoren e drejtėsisė,mburojėn e besimit dhe shpatėn e Frymės.

  10. #30
    Orthodhoks Maska e ilia spiro
    Anėtarėsuar
    02-02-2009
    Postime
    3,453
    Postimet nė Bllog
    1
    Je tu ja fut kot o Daniel, mos u kap me nje fjale, une citova njeri tjeter...mos u hiq shume nacionalist, se nuk je ti qe do shpetosh Shqiperine dhe as une...as mos e meko shpirtin tend me urrejtje ndaj kombeve te tjere, se si ka hije nje te Krishteri kjo.

    sa per temen une jam shprehur hapur dhe qarte,...duhet te nenshtrohen dhe te binden grate ndaj burrave te tyre, qe keta ti duan si trupin e ntyre..., ju protestanet e lexoni dhe e interpretoni "fjale per fjale" Biblen, a nuk qendron kjo qe them une??

    oo..tani po shoh se temen e ka hapur Danieli..., as qe e dija te them te drejten,..mos u tremb se nuk ta kemi rrezuar temen jo..., e ke drejt qe e ke hapur, por duhet te hapesh edhe nje teme "Gra nenshtrojuni burrave tuaj..."..keshtu behet me i plote gjykimi...
    se perndryshe ben diskriminim ndaj burrave (LOL)
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ilia spiro : 05-06-2012 mė 06:31
    Duaje te afermin tend si veten

  11. #31
    i/e regjistruar Maska e daniel00
    Anėtarėsuar
    05-06-2004
    Vendndodhja
    tr
    Postime
    2,836
    Ilia e shoh qe qenke ne forme per te bere humor , ndersa une them perkujtim per njeriun qe nuk eshte me !

    Bashkeshortet nuk jane per te poshteruar e per te treguar forcen sa ta kene jeten , nuk jane per mburrje burracakesh qe kerkojne pushtet ndaj tyre se jashte familjes i trajtojne me perēmim e i shkelin me kembe .

    E pra respekti fitohet me drejtesi dhe jo me servilosje dhe lepirje ne duar te pista e te huaja e as ne familje me kercenime e me dhune .
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga daniel00 : 05-06-2012 mė 07:53
    Ngjeshur me brezin e se vertetės,parzmoren e drejtėsisė,mburojėn e besimit dhe shpatėn e Frymės.

  12. #32
    … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
    Anėtarėsuar
    07-09-2006
    Vendndodhja
    Aconteceu !!! Estava escrito assim...
    Postime
    6,577
    Ne fakt tema percjell nje mesazh te bukur dhe te drejte,pa dyshim, mirepo ajo qe po mendoja sesa vertete burrat jane te afte ta mirekuptojne qe gruaja eshte pjese e shpirtit te tyre, e t'i duan ato njesoj siē duan veten...me ēfare shihet sot ne natyren mashkullore ky mesazhi qe percjell tema,pothuajse nuk ekziston.
    Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

  13. #33
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anėtarėsuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Daniel e lexova lol te tere. Gruas i kerkohet t'i nenshtrihet burrit, ndersa burrit vetem te doje gruan. Cfare nenkuptohet me fjalen nenshtrim se se kam shume te qarte. Deri ne cfare pike duhet ti nenshtrohet gruaja burrit? Deri ne cfare pike nenshtrimi quhet i pranueshem apo abuzim?
    Feelings change - memories don't.

  14. #34
    ti, une dhe melodia Maska e orhideja
    Anėtarėsuar
    02-10-2010
    Postime
    4,817
    Burra, me mire ju bie t'i doni grate e juaja vet, se mos i do ndonje tjeter pastaj

  15. #35
    i/e regjistruar Maska e daniel00
    Anėtarėsuar
    05-06-2004
    Vendndodhja
    tr
    Postime
    2,836
    Citim Postuar mė parė nga mia@ Lexo Postimin
    Daniel e lexova lol te tere. Gruas i kerkohet t'i nenshtrihet burrit, ndersa burrit vetem te doje gruan. Cfare nenkuptohet me fjalen nenshtrim se se kam shume te qarte. Deri ne cfare pike duhet ti nenshtrohet gruaja burrit? Deri ne cfare pike nenshtrimi quhet i pranueshem apo abuzim?
    Mia deri sa do t'i ndash gjerat nga njera tjetra kur ato jane reciproke atehere i bie qe lexon pa kuptuar si mua si Biblen . Hiq njehere paragjykimet qe shpreh pasi nuk lene te kuptosh asgje ndryshe . Ti thua o te dale e imja o s'ka . E pra nuk eshte kjo bota e perbashket , por jane iluzionet e tua , nuk eshte ky krishterimi , por jane fantazite e tua personale te cilat nuk kam pse t'i jap une shpjegim pasi jane vepra jote . Une shpjegimin ta kam dhene dhe eshte si i rrafshit te perbashket nga ana njerezore , si i dallimit te gjinive .

    Ti me pyet per nenshtrimin kur une ta permenda me shpjegim dhe me shembull njehere .
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga daniel00 : 05-06-2012 mė 09:08
    Ngjeshur me brezin e se vertetės,parzmoren e drejtėsisė,mburojėn e besimit dhe shpatėn e Frymės.

  16. #36
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anėtarėsuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Citim Postuar mė parė nga daniel00 Lexo Postimin
    Mia deri sa do t'i ndash gjerat nga njera tjetra kur ato jane reciproke atehere i bie qe lexon pa kuptuar si mua si Biblen . Hiq njehere paragjykimet qe shpreh pasi nuk lene te kuptosh asgje ndryshe . Ti thua o te dale e imja o s'ka . E pra nuk eshte kjo bota e perbashket , por jane iluzionet e tua , nuk eshte ky krishterimi , por jane fantazite e tua personale te cilat nuk kam pse t'i jap une shpjegim pasi jane vepra jote . Une shpjegimin ta kam dhene dhe eshte si i rrafshit te perbashket nga ana njerezore , si i dallimit te gjinive .

    Ti me pyet per nenshtrimin kur une ta permenda me shpjegim dhe me shembull njehere .
    Shpjegimi yt eshte mendimi yt apo i Bibles? Solle tregimin e lexova. U kapa vetem ne ate pike qe s'me pelqeu. Me fal nese i interpretojme ndryshe. Dhe njehere ma shpjego cfare kuptimi ka fjala nenshtrim ndaj burrit? Mos me thuaj qe nuk gjendet fjala nenshtrim ndaj burrit aty, apo eshte me kuptim figurativ, lol. Nenshtrimi
    kurrsesi nuk vjen natyrshem, pervecse i imponuar. I bindesh prinderit se i detyrohesh deri sa te mbushesh moshen madhore je nen kujdesin e tij se je i paafte te kujdesesh per veten. Po burrit pse duhet ti nenshtrohesh? Nuk eshte me mire te hiqet fare si fjale dhe te vendoset respekt reciprok? Gjithe fjalet e bukurane ate pjese qe solle ti humbasin kuptim kur lexon fjalen nenshtrim, sinqerisht.
    Feelings change - memories don't.

  17. #37
    i/e regjistruar Maska e daniel00
    Anėtarėsuar
    05-06-2004
    Vendndodhja
    tr
    Postime
    2,836
    Citim Postuar mė parė nga mia@ Lexo Postimin
    Shpjegimi yt eshte mendimi yt apo i Bibles? Solle tregimin e lexova. U kapa vetem ne ate pike qe s'me pelqeu. Me fal nese i interpretojme ndryshe. Dhe njehere ma shpjego cfare kuptimi ka fjala nenshtrim ndaj burrit? Mos me thuaj qe nuk gjendet fjala nenshtrim ndaj burrit aty, apo eshte me kuptim figurativ, lol. Nenshtrimi
    kurrsesi nuk vjen natyrshem, pervecse i imponuar. I bindesh prinderit se i detyrohesh deri sa te mbushesh moshen madhore je nen kujdesin e tij se je i paafte te kujdesesh per veten. Po burrit pse duhet ti nenshtrohesh? Nuk eshte me mire te hiqet fare si fjale dhe te vendoset respekt reciprok? Gjithe fjalet e bukurane ate pjese qe solle ti humbasin kuptim kur lexon fjalen nenshtrim, sinqerisht.
    S'ka asgje per bukurane as per estetike , une nuk shkruaj me lojra fjalesh je ti qe te djegin fjalet si te ishin prush i nxehte .

    Dhe e di pse ? Sepse nuk do te pranosh karakterin burreror i cili eshte me i rezistueshem dhe me i forte se sa i gruas . Hajt t'i bejme meshkujt delikat si femrat qe te kemi te njejten natyre thua ti , androgjin ??!!

    Ti prandaj nuk arrish te kuptosh qe nenshtrimi ka kuptimin e mbrojtjes prej burrit dhe te rolit qe i pershtatet femres ne ēift dhe ne familje . Nje grua qe eshte kreu i familjes sipas teje ? Bibla thote qe eshte burri , ti krijoje si te duash familjen tende , e lire je , s'te detyron njeri te marresh modele , por me teper ke hallin te kapesh pas nje fjale se sa te nxjerresh kuptimin e marredhenies , prandaj shqipja te duket hieroglife se eshte gjithmone qellimi qe ta ben te huaj
    Ngjeshur me brezin e se vertetės,parzmoren e drejtėsisė,mburojėn e besimit dhe shpatėn e Frymės.

  18. #38
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anėtarėsuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Citim Postuar mė parė nga daniel00 Lexo Postimin
    S'ka asgje per bukurane as per estetike , une nuk shkruaj me lojra fjalesh je ti qe te djegin fjalet si te ishin prush i nxehte .

    Dhe e di pse ? Sepse nuk do te pranosh karakterin burreror i cili eshte me i rezistueshem dhe me i forte se sa i gruas . Hajt t'i bejme meshkujt delikat si femrat qe te kemi te njejten natyre thua ti , androgjin ??!!

    Ti prandaj nuk arrish te kuptosh qe nenshtrimi ka kuptimin e mbrojtjes prej burrit dhe te rolit qe i pershtatet femres ne ēift dhe ne familje . Nje grua qe eshte kreu i familjes sipas teje ? Bibla thote qe eshte burri , ti krijoje si te duash familjen tende , e lire je , s'te detyron njeri te marresh modele , por me teper ke hallin te kapesh pas nje fjale se sa te nxjerresh kuptimin e marredhenies , prandaj shqipja te duket hieroglife se eshte gjithmone qellimi qe ta ben te huaj
    Ti mendon se nje grua nuk jeton dot pa forcen fizike te burrit ne ditet e sotme? Oj te jetuati! Kaq.
    Feelings change - memories don't.

  19. #39
    i/e regjistruar Maska e daniel00
    Anėtarėsuar
    05-06-2004
    Vendndodhja
    tr
    Postime
    2,836
    Citim Postuar mė parė nga mia@ Lexo Postimin
    Ti mendon se nje grua nuk jeton dot pa forcen fizike te burrit ne ditet e sotme? Oj te jetuati! Kaq.
    A fola gje per gira shtanga ? Edhe ne keto gjera do perfundonte kjo teme ?

    Eshte nenforum i botes shpirterore Mia .
    Ngjeshur me brezin e se vertetės,parzmoren e drejtėsisė,mburojėn e besimit dhe shpatėn e Frymės.

  20. #40
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anėtarėsuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Citim Postuar mė parė nga daniel00 Lexo Postimin
    A fola gje per gira shtanga ? Edhe ne keto gjera do perfundonte kjo teme ?

    Eshte nenforum i botes shpirterore Mia .
    Cfare do qe te shkruaj, qe ti ke te drejte? Sorry por s'mendoj ashty.
    Feelings change - memories don't.

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •