Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 23
 1. #1
  Mirė se vini nė Harlan Maska e FreeByrd
  Anėtarėsuar
  05-02-2011
  Vendndodhja
  Tennessee
  Postime
  1,023

  Shije e paharrueshme shqiptare

  I found this article on Albanian cusine. I was shocked because I've never heard or read any information about Albanian food.

  The unforgettable Albanian taste
  http://cafebalkans.wordpress.com/201...lbanian-taste/

  In our culture it's not conidered masculine for a guy to cook unless your Italian and nobody's going to mock the Italians. I am not Italian but my father likes to cook and taught us how to make good food and desserts. If I find a meal at a restaurant I like I"m going to learn how to cook it sooner or later.

  Tell me more about Albanian food

  _________________________________________________


  Kam gjetur kėtė artikull nė cusine shqiptare. Unė isha i tronditur, sepse unė kurrė nuk kam dėgjuar apo lexuar ndonjė informacion nė lidhje me ushqimin shqiptar.

  Shije e paharrueshme shqiptare
  http://cafebalkans.wordpress.com/201...lbanian-taste/

  Nė kulturėn tonė nuk ėshtė conidered mashkullore pėr njė djalė tė gatuaj nėse italian tuaj dhe askush nuk po do tė tallen me italianėt. Unė nuk jam Italian por babai im i pėlqen tė gatuaj dhe na mėsoi se si tė bėjnė ushqim tė mirė dhe desserts. Nėse unė gjej njė vakt nė njė restorant I like I "m do tė mėsojnė se si tė gatuaj atė shpejt ose mė vonė.

  Thoni mė shumė rreth ushqimit shqiptar
  We are the part of the Cosmos that discovered and understands its unfolding story

 2. #2
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Anėtarėsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,487
  E paske marre seriozisht, freebyrd!
  Hajde, se te mesoj une ty, se si te besh imam bajalldi/imam bayildi/imam fainted.
  Ki durim!
  Where does a thought go when it's forgotten?

 3. #3
  Mirė se vini nė Harlan Maska e FreeByrd
  Anėtarėsuar
  05-02-2011
  Vendndodhja
  Tennessee
  Postime
  1,023
  Citim Postuar mė parė nga MI CORAZON Lexo Postimin
  E paske marre seriozisht, freebyrd!
  Hajde, se te mesoj une ty, se si te besh imam bajalldi/imam bayildi/imam fainted.
  Ki durim!
  I am serious. I've never heard anything about Albanian food.

  Did you know I make the best Red Bean and Rice in the state of Tennessee. I drop that bomb on the Italians all the time. They can't stand it.

  I hate to brag.
  ____________________________________

  Unė jam serioz. Unė kurrė nuk kam dėgjuar asgjė nė lidhje me ushqimin shqiptar.

  A e dini se kam bėrė mirė Bean Kuq dhe Rajs nė shtetin e Tenesi. I bie qė bombė mbi italianėt gjatė gjithė kohės. Ata nuk mund ta duroj.

  Unė urrej tė mburrem.
  We are the part of the Cosmos that discovered and understands its unfolding story

 4. #4
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Anėtarėsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,487
  Citim Postuar mė parė nga FreeByrd Lexo Postimin
  I am serious. I've never heard anything about Albanian food.

  Did you know I make the best Red Bean and Rice in the state of Tennessee. I drop that bomb on the Italians all the time. They can't stand it.

  I hate to brag.
  ____________________________________

  Unė jam serioz. Unė kurrė nuk kam dėgjuar asgjė nė lidhje me ushqimin shqiptar.

  A e dini se kam bėrė mirė Bean Kuq dhe Rajs nė shtetin e Tenesi. I bie qė bombė mbi italianėt gjatė gjithė kohės. Ata nuk mund ta duroj.

  Unė urrej tė mburrem.
  Ne shqiptaret kemi ngrene fasule tere jeten, por i hanim nga halli, se s'kishim ushqim te mjaftueshem. Kur erdha ne US vura re, qe ju i hani nga malli.

  Te besoj qe di ti gatuash dhe se fundi te shijosh pilafin me groshe, qekur the nje dite qe e kishe shoqeruar me tre habanero peppers. Besoj se lotet te kane dale nga pervelimi.

  Nuk keni asnje shqiptar atje? Se ne jemi bere me keq se kinezet. Nga s'kemi shkuar. (lol)
  Where does a thought go when it's forgotten?

 5. #5
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Anėtarėsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,487
  Maybe sometime you can teach me how to cook your favorite dish ( rice and red beans with habanero peppers).
  And I will teach you how to make Hallvė.
  Where does a thought go when it's forgotten?

 6. #6
  Shqiptare dhe krenare. Maska e Xhenet.M.S.
  Anėtarėsuar
  23-08-2009
  Vendndodhja
  Ne mesin e te dashurve te mi...
  Postime
  10,782
  Nuk e di a eshte specialitet Shqiptar,ama kur shkoj te dajt me kenaqet shpirti duke ngren gjize me gjethe hurdhe.
  Ja receta,e fegon gjizen ne nje tigan me gjalp dhe copton gjethet e hurdhes ne copa te imeta,oooo ska me e shishme si ushqim mengjezi.
  E kete Imam Bajalldi qe MI CARAZON,me sa di une eshte specialitet i Turqve,ja dhe storja...
  Kishte qen nje here nje Imam dhe kishte kerkuar nga kuzhinjeri i tij personal nje gjelle qe te kenaq shpirtin,dhe ai kuzhinjeri e pregadit nje gjell me patlixhana te zi.
  Kur ja servon Imamit atij nga shije e lezeqme i bien te fiket,dhe per ate e ka emrin kjo gjelle Imam Bajalldi.(Hoxhes i ra te fiket)
  - - Shumė shpesh ndodh rasti, kur dhembjen nuk mund ta ndash me askė!
  Agim Metbala"

 7. #7
  Mirė se vini nė Harlan Maska e FreeByrd
  Anėtarėsuar
  05-02-2011
  Vendndodhja
  Tennessee
  Postime
  1,023
  Citim Postuar mė parė nga MI CORAZON Lexo Postimin
  Maybe sometime you can teach me how to cook your favorite dish ( rice and red beans with habanero peppers).
  And I will teach you how to make Hallvė.
  No problem. But due to possible litigation issues I must insist you take out fire insurance before you enjoy a meal of red beans and rice.
  ______________________________________________

  Nuk ka probleme. Por pėr shkak tė ēėshtjeve tė mundshme gjyqėsore unė duhet tė insistojnė qė ju tė merrni sigurim nga zjarri para se tė gėzojnė njė vakt tė kuqe fasule dhe oriz.
  We are the part of the Cosmos that discovered and understands its unfolding story

 8. #8
  Shqiptare dhe krenare. Maska e Xhenet.M.S.
  Anėtarėsuar
  23-08-2009
  Vendndodhja
  Ne mesin e te dashurve te mi...
  Postime
  10,782
  Citim Postuar mė parė nga MI CORAZON Lexo Postimin
  Imami turk ishte,por kuzhinieri ishte shqiptar,i marre peng qe I vogel nga turqit.
  Vertet?!!!
  Atehere do ja ndrojm emrin recetes,psh....Arnaut jemek bajalldi Imam
  - - Shumė shpesh ndodh rasti, kur dhembjen nuk mund ta ndash me askė!
  Agim Metbala"

 9. #9
  Mirė se vini nė Harlan Maska e FreeByrd
  Anėtarėsuar
  05-02-2011
  Vendndodhja
  Tennessee
  Postime
  1,023
  I'm pleased to report our culture is becoming more tolerant of non Italian guys that like my to cook. Emeril Lagasse became a superstar on the Cooking Channel and Anthony Bourdain is now a celebrity on the Travel Channel.

  Being a guy I want recipes that fit a lazy, impatient cook. Don't want anything complicated. The perfect food is one that is above all tasty, a moderate number of ingredients and relatively easy to prepare.

  I'm directing this question to Cora, Xhenet.M.S., Fiori and any other Albanian cook.

  I don't want you to go to the trouble of listing a recipe because I can look it up myself on the Internet. I just want the name of the particular meal that is very tasty and not too difficult to make.

  The best Albanian seafood meal.

  The best Albanian fresh water fish meal.

  The best Albanian chicken meal.

  The best Albanian stew or soup meal.

  The best Albanian bean meal (Kidney beans or white beans)

  The best Albanian dessert meal.


  Thank you.

  __________________________________________________


  Unė jam i kėnaqur pėr tė raportuar kultura jonė po bėhet mė tolerante nga djemtė jo italianė qė pėlqen tė gatuaj ime. Emeril Lagasse u bė njė superstar nė Channel Gatim dhe Anthony Bourdain tani ėshtė njė njeri i famshėm nė Channel Travel.

  Duke qenė njė djalė qė unė dua recetave qė i pėrshtatet njė dembel kuzhinier, i padurueshėm. A nuk duan asgjė tė komplikuar.Ushqim i pėrsosur ėshtė ai qė ėshtė mbi tė gjitha e shijshme, njė numėr i moderuar i pėrbėrėsve dhe relativisht e lehtė pėr t'u pėrgatitur.

  Unė jam i drejtuar kėtė pyetje nė Cora, Xhenet.MS, e Fiori dhe ēdo kuzhinier tjetėr shqiptare.

  Unė nuk dua qė ju tė shkoni nė telashe tė renditur njė recetė, sepse unė mund tė kėrkoni atė vetė nė internet. Unė vetėm dua emrin e vakt tė veēantė qė ėshtė shumė e shijshme dhe jo shumė tė vėshtirė pėr tė bėrė.

  Mirė vakt ushqim deti shqiptar.

  Mė i mirė shqiptar i freskėt peshku ujė vakt.

  Vakt mirė pule.

  Merak e mirė apo vakt supė.

  Vakt mirė fasule (fasule tė veshkave ose fasule tė bardha)

  Vakt mirė ėmbėlsirė.


  Ju faleminderit.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga FreeByrd : 15-04-2012 mė 11:26
  We are the part of the Cosmos that discovered and understands its unfolding story

 10. #10

 11. #11
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  05-03-2012
  Postime
  641
  The best Albanian fresh water fish meal.
  Korani me arra.

  Koran(type of fish) with nuts.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Billy Joe : 15-04-2012 mė 11:37

 12. #12
  Mirė se vini nė Harlan Maska e FreeByrd
  Anėtarėsuar
  05-02-2011
  Vendndodhja
  Tennessee
  Postime
  1,023
  Citim Postuar mė parė nga Billy Joe Lexo Postimin
  Korani me arra.

  Koran(type of fish) with nuts.
  .

  OK. I'll check it out. Thanks.
  We are the part of the Cosmos that discovered and understands its unfolding story

 13. #13
  _____
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Postime
  3,623
  Citim Postuar mė parė nga FreeByrd Lexo Postimin
  .

  OK. I'll check it out. Thanks.
  Ku do e gjesh peshkun?

  .
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga s0ni : 15-04-2012 mė 12:12

 14. #14
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  05-03-2012
  Postime
  641
  Citim Postuar mė parė nga FreeByrd Lexo Postimin
  .

  OK. I'll check it out. Thanks.
  this one, ohrid trout= peshk koran
  http://en.wikipedia.org/wiki/Ohrid_trout

 15. #15
  Mirė se vini nė Harlan Maska e FreeByrd
  Anėtarėsuar
  05-02-2011
  Vendndodhja
  Tennessee
  Postime
  1,023
  Citim Postuar mė parė nga Billy Joe Lexo Postimin
  this one, ohrid trout= peshk koran
  http://en.wikipedia.org/wiki/Ohrid_trout
  Hey, that sounds like a tasty fish delicacy. Then it hit me. My chances of finding Ohrid trout in Memphis markets are slim and none.


  Citim Postuar mė parė nga s0ni Lexo Postimin
  Ku do e gjesh peshkun?

  Where are you going to find the recipes? I'm not the best person to give recipes because I just wing it by having a feel of what needs to go next. For stew meal, bean meal its basically the same steps that are followed. I'll let the others take care of this since it will be hard to get measurements out of me
  I hear you. My aunt says the same thing when we ask her about her cooking. It's difficult to document the subtle tweaks of the recipe of a good cook.

  So you're saying I"m going to have a hard time running down Albanian recipes on the Internet?
  We are the part of the Cosmos that discovered and understands its unfolding story

 16. #16
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  05-03-2012
  Postime
  641
  Citim Postuar mė parė nga FreeByrd Lexo Postimin
  Hey, that sounds like a tasty fish delicacy. Then it hit me. My chances of finding Ohrid trout in Memphis markets are slim and none.
  then go to pogradec as soon as possible lol

 17. #17
  _____
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Postime
  3,623
  Citim Postuar mė parė nga FreeByrd Lexo Postimin
  So you're saying I"m going to have a hard time running down Albanian recipes on the Internet?
  Nuk e di, nuk kam provuar te kerkoj. Gjete gje ne internet?

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e Diella1
  Anėtarėsuar
  07-03-2011
  Postime
  1,162
  Freebyrd, I'll try and be helpful to you, but you have to find yourself the recipes,as there are variations and you can choose what fits you best...

  The best Albanian seafood meal. - Midhje te mbushura

  The best Albanian fresh water fish meal. - Tave peshku

  The best Albanian chicken meal. - Qull me pule (or Pule me qull)

  The best Albanian stew or soup meal. - Mish me leng, but I advise you better a bake - Tave me kos

  The best Albanian bean meal (Kidney beans or white beans) - Fasule (or Fasule me mish)

  The best Albanian dessert meal. - Shendetlie

  Enjoy!

 19. #19
  Mirė se vini nė Harlan Maska e FreeByrd
  Anėtarėsuar
  05-02-2011
  Vendndodhja
  Tennessee
  Postime
  1,023
  Citim Postuar mė parė nga s0ni Lexo Postimin
  Nuk e di, nuk kam provuar te kerkoj. Gjete gje ne internet?
  Kam gjetur njė numėr tė recetave shqiptare nė internet, por unė u pėrplas me probleme.Tendenca sot ėshtė qė tė pėrqėndrohemi nė receta tė shėndetshme, por shumė nga ushqimet shqiptare tė paraqitura janė tė mbingarkuara me vezė tė tepėrta dhe gjalpė. Unė kurrė nuk realizohet Paula Dean ishte shqipja.
  _________________________________________________

  I found a number of Albanian recipes on the Internet but I ran into problems. The trend today is to concentrate on healthy recipes but many of the Albanian foods presented were overloaded with excess eggs and butter. I never realized Paula Dean was Albanian.

  Citim Postuar mė parė nga Diella1 Lexo Postimin
  Freebyrd, I'll try and be helpful to you, but you have to find yourself the recipes,as there are variations and you can choose what fits you best...

  The best Albanian seafood meal. - Midhje te mbushura

  The best Albanian fresh water fish meal. - Tave peshku

  The best Albanian chicken meal. - Qull me pule (or Pule me qull)

  The best Albanian stew or soup meal. - Mish me leng, but I advise you better a bake - Tave me kos

  The best Albanian bean meal (Kidney beans or white beans) - Fasule (or Fasule me mish)

  The best Albanian dessert meal. - Shendetlie

  Enjoy!
  Diella, ju mori kohė dhe probleme pėr t'iu pėrgjigjur ēdo kategori tė ushqimit
  Kthehu raibh milje maith AGAT! (Gaelic pėr ju falenderoj.)

  Unė do tė hetojė kėto ushqime shqiptare dhe tė raportojė tek ju. Tani ėshtė koha pėr mua pėr tė shkuar milje ekstra dhe pas njė recetė tė shijshme amerikane pėr shqiptarėt.
  _________________________________________________

  Diella, you took the time and trouble to answer each food category
  Go raibh mķle maith agat! (Gaelic for thank you)

  I'll investigate these Albanian meals and report back to you. Now it's time for me to go the extra mile and post a delicious American recipe for the Albanians.
  We are the part of the Cosmos that discovered and understands its unfolding story

 20. #20
  _____
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Postime
  3,623
  Citim Postuar mė parė nga FreeByrd Lexo Postimin
  Kam gjetur njė numėr tė recetave shqiptare nė internet, por unė u pėrplas me probleme.Tendenca sot ėshtė qė tė pėrqėndrohemi nė receta tė shėndetshme, por shumė nga ushqimet shqiptare tė paraqitura janė tė mbingarkuara me vezė tė tepėrta dhe gjalpė. Unė kurrė nuk realizohet Paula Dean ishte shqipja.
  Paula Dean, na ka genjyer duke mos treguar qe ishte me diabet....:-)
  Gjalpin zevendesoje me vaj ulliri.
  Vezet s'ka zevendesim duhet ti perdoresh.

  Try an easy recepie, byreku.
  Blij petat te gatshme ne dyqan (local grocery store).

  Mund ta gjesh receten ne internet?
  Mua me pelqen byreku me spinaq, ka te tjera sic byrek me mish (beef), byrek me kos & veze. Zgjidh njeren qe te pelqen.

  Nuk kam besim tek vetja te jap permasat e duhura. Mund te sjellesh receten ketu ta shoh e krahasoj nese eshe sic e bej une, qe te ndihmoj.

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •