Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 1 prej 1
 1. #1
  Mire shte puna mire Maska e PLAKU
  Antarsuar
  19-05-2002
  Postime
  2,463
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime

  Platform politike e institucioneve t Republiks s Ilirids

  Platform politike e institucioneve t Republiks s Ilirids  Sqarim historik lidhur me shtrirjen gjeografike dhe etnike t territorit t R. S Ilirids  Territori i Ilirids s Jugut kufizohet me Epirin n jug dhe me Maqedonin e Eprme, me Trakin n lindje, dhe me lumin Neretva n veri-perendim, kurse n veri nuk ka kufi t vrtet.

  Dardant, kryesisht t ndar nga rethi Ilir kan m shum elemente trake nga ato Ilire. Popujt e Ilirids s Jugut jan: Athinasit, Partitt, Desarett, Enkelejt, Taulantt, Labeatt dhe Ardijajt. (05 Helenizmi, Ilirida e Jugut, Google).


  1.Situata aktuale politike, ndrnacionale, ekonomike dhe ndrkombtare n IRJM

  Ky shtet prjeton nj kriz t thell politike, e cila ka uar momentalisht situatn n nj rrug pa dalje. Kjo kriz ka t bj mbi t gjitha me tendencat pseudo-shkencore, q kan t bjn me identitetin dhe t kaluarn false t popullit sllavo-maqedonas, i cili sipas interesit t momentit t caktuar historik, her e quan veten popull antik e her popull sllav. Gjat lufts s dyt botrore, po ky popull fitoi t drejtn q t formoj pr her t par nj shtet q u quajt Maqedoni, por vetm fal Internacionales socialiste dhe Josip Broz Titos, ku ky popull deklarohej se ishte popull sllav, gj t ciln e dshmon gjuha dhe alfabeti cirilik (sllav).
  sht mendim i yn se po t mos ishin deklaruar kta se ishin sllav nuk do t kishte ekzistuar sot konglomerati artificial IRJM.

  Kjo analiz mund t ndihmoj n zbrthimin e raporteve politike t prkeqsuara me prmasa tragjike pr shqiptart, t cilt edhe pas t gjitha krkesave t panumrta pr ndryshim pozitiv t statusit t pazgjidhur t tyre, madje edhe pas lufts s vitit 2001 dhe as me MO-n nuk u zgjidhn ashtu si ishin krkesat q shqiptart t ishin komb-shtetformues dhe barts t sovranitetit t ksaj republike n mnyr t barabart me maqedonasit.

  Sot vendi edhe pas rrnojave t hirit t vitit 2001, srish sht shndruar n nj aren t incidenteve t panumrta ndretnike, ku gjithmon viktima t ktyre incidenteve dhe frustrimeve nacinal-shoviniste jan shqiptart, n tr shtrirjen e territorit t Repuliks s Ilirids, nga Manastiri deri n Kumanov.

  Q nga viti 1990, n shtetin e quajtur si Oaz e Paqes , kan filluar vrrasjet e pandrprera t shqiptarve, si ishte rasti me 80 vjearin Nuredin Nuredini, nga fshati Haraqin i Shkupit, duke vijuar me ndhyrjet policore n Ladorisht t Strugs, vrrasjet e katr personave n Bit Pazar t Shkupit , vrrasja n Tetov e Abdylselam Eminit, lidhur me kcnimet ndaj gjith atyre q pkrahnin hapjen e UT-s, burgosjet e themelusve t ktij institucioni arsimor n gjuhn shqipe n vitin 1995, vrasjet e tre shqiptarve n Gostivar n vitin 1997, vdekjet e shum shqiptarve npr stacionet policore t Kumanovs, t Shkupit, t Velesit, etj.
  Viti 2001 shnoi nj luft t deklaruar lirimtare dhe kombtare, por q prfundoi me nj deklarat se kjo ishte luft pr t mbrojtur Maqedonin.

  Si rezultat i ksaj lufte pasoi nj dokument i quajtur MO, por dokument q asnjher nuk sht jetsuar por ka pasur pasoj disa qindra burgosje, madje edhe me burg t prjetshm, natyrisht t shqiptarve si shumic absolute.
  Sipas deklarats s nj zyrtari t Ministris s Drejtsis, 68% e t burgosurve pr vepra penale jan shqiptar?!

  Intervenimet policore dhe t grupeve t frustuara antishqiptare reflektohen me incidente t panumrta npr shkolla t prziera, rrahje t shqiptarve si p.sh. n fshatin Nerez t Shkupit npr shtpit e tyre, vrasja n Bit Pazar e t rriut 15 vjear shqiptar vitin e kaluar, vrasja e maturantit shqiptar po vitin e kaluar pa dhn asnj dnim pr vrassit,madje me arsyetime t prokurorit se vrassit nuk mund t dnohen pr vrasje, por vetm pr shkaktim t lndimeve t rnda trupore, vrasjet e dy t rrinjve shqiptar n Gostivar nga polici maqedonas, etj.
  Ofendimet e panumrta t shqiptarve npr ndeshje t ndryshme sportive, madje edhe npr ndeshje t cilat i financon qeveria edhe me mjetet financiare nga shqiptart, pa asnj ndhyrje t policis, n mnyr shum t qart flasin pr urejtjen patologjike antishqiptare q n IRJM ushtrohet dita m dit. Nse analizohen parullat antishqiptare, si p.sh. : Vdekje shqiptarve , Dhoma Gazi pr shqiptart , Maqedoni pa shqiptar, Shqiptar ju jeni njerz t Maleve , etj etj , qart jepen mesazhe t natyrs fashizoide , t ngjajshme me ata t kohs s Sllobodan Millosheviqit dhe vrassve tjer t shqiptarve.

  Mosdurimi dhe urejtja antishqiptare kan qen t pranishme n IRJM, n forma t ndryshme, si p.sh. nga vitet 1991 ishte afera SINA PTICA , ku VMRO-DPMNE, krkonte formimin e qeveris nn hije, natyrisht pa shqiptar. Ksaj kur ia shtojm dekleratn e gjeneral Arsovskit n Kshillin e VMRO-DPMNE se n Maqedoni duhet t formohet armat nj nacionale maqedonase, natyrisht pa shqiptar si dhe disa takime t presidentit t athershm maqedon Kiro Gligorov me persidentin serb Milloshevi n Ohr q ende mbeten enigmatike pr shqiptart, poashtu kreu shtetrror i shtetit pa asnj shqiptar n tri postet udhheqse, qaratazi flasin pr karakterin njnacional maqedonas si dhe pr karakterin unitar t shtetit t quajtur IRJM.

  Kushdo q thirret n MO-n, le t lexoj Preambuln e Kushtetuts s R. s Maqedonis ku si barts kryesor i sovranitetit prmendet vetm populli maqedonas, kurse shqiptart me gjith qytetart tjer prmenden si pjes e populli t caktuar, q faktikisht sipas Dr.prof. Jeton Shasivarit, profesor i t drejts kushtetuese, termi pjes e popuulit nnkupton pakic kombtare.

  MO q prmendet me aq popmpozitet nga pfaqsuesit shqiptar n koalicion poashtu edhe nga prfaqsues zyrtar t shtetit maqedonas, n tr kt marrveshje, emri shqiptar prmendet n preambulln e kushtetuts s IRJM-s, sbashku me komunitetet tjera dhe vetm edhe njher n nenin ku flitet pr komitetin pr mardhnie ndretnike krahas me maqedonasit.

  Pndryshe shqiptart dhe t tjert doher tjetr q prmenden si n kushtetut poashtu edhe n MO prkufizohen me termin komunitet i cili prbn 20% t popullats, i cili flet gjuh tjetr nga maqedonishtja dhe nuk sht popull shumic. Nse bjm krahasim me Pakon e Ahtisar-it, ku emri serb prmendet 32 her dhe n nivel t R. s Kosovs, gjuha serbe sht plotsisht zyrtare n nivel shtetrror, madje sht n prdorim zyrtar edhe npr komuna ku nuk jeton asnj serb, natyrisht se ktu diskriminimi, mohimi dhe degradimi i shqiptarve dhe gjuhs shqipe sht mse eklatante dhe shum joparimor edhe nga ana e prfaqsuesve ndrkombtar.

  N gazet prestigjioze Amerikane National Geographic, analisti Prit J. Veselind n nj artikull t tij t cilin e titullon Shqiptar nj popull zemrthyer, flet pr nj deklarat q nj shqiptar nga Maqedonia i jep autorit,, ku thot : ...Neve ktu na vlersojn si nj rac t rrezikshme e provokative dhe populli shqiptar sht nn nj presion t madh, do shiptar e ndjen frikn nn lkurn e tij,.,(dhjetor 2002 janar 2003) . N kt kontekst poashtu sht edhe reportazhi nga mbledhja e kryesis t fondit humanitar Liria Kombtare ,n zyrn e saj kryesore q gjendet n qytetin Paterson t New Jersey-it, ku morn pjes pothuajse t gjith kryetart e degve dhe ndegve te New York-ut, New Jerseyiit dhe Conecticut-it si edhe udhehqesit fetar t qendrave fetare n Paterson dhe Waterburey, Imam Muhamed Osmani dhe Imam Kaim Dani. Kt mbledhje e drejtoi me shum kujdes dhe respekt nnkryetari Ajri Hoxha. Diskutimi u zhvillua lidhur me mospajtimin e tyre me marveshjen shqiptaro-maqedone, MO-n q u nnshkrua n 13 Gusht n Shkup nga deputetet shqiptar n koalicion me qeverin vrastare sllavo-maqedone.

  Prfaquesit e UCK s ua kishin dhn fjalen te gjithe shqiptareve brenda dhe jasht se nese pranohet me pak de statusi shtetformues nuk do te kete zgjidje te ceshtjes shqiptare n Maqedoni. Kt krkes e kan br disa her edhe autoritete amerikane sidomos kongresisti Engel Eliot, por fatkeqesisht udheheqesit politik dhe ushtarak te UCK-se i shkelen premtimet e dhna.N gjirin e Fondit Humanitar Liria Kombtare punojn dhe veprojn shum individ besnik dhe fisnik q gjithmon i jan bashkangjitur lvizjes pr Liri Kombtare, individ nga familjet m fisnike t Kumanovs, Tetovs, Dibrs, Gostivarit, Krovs, Shkupit,Strugs, Ohrit, Manastirit, Presps dhe gjith atij brezi t art t ILIRIDS.

  Pra emri Ilirid nuk sht donj sajes artificiale dhe e prdorur pa pasur mbshtetje n vullnetin e popullit shqiptar, gjat gjith historis shqiptare brenda dhe jasht territorit aktual t Republiks s Ilirids, q duhet t rezultoj me ridefinimin e IRJM-s dhe me ndryshime radikale t Kushtetuts s saj n nj Union Demokratik t quajtur ILIRID dhe MAQEDONI ose anasjelltas, sipas modelit tash m t njohur nga trevat e ish-Jugosllavis, si ishte shembulli i Unionit Serbi dhe Mali i Zi.

  Se emri Ilirid sht shum present n mesin e shqiptarve brenda dhe jasht flet edhe fakti se prve qindra grafiteve npr sheshet dhe rrugt magjstrale dhe rajonale t Ilirids (Maqedonia Perendimore), disa firmave me kt emr n Gostivar, Tetov, e gjetiu, qindra emra t fmijve Ilirida ose Ilirid, poashtu disa firma t shqiptarve n Itali, Zvicr, Gjermani, etj. Vlen t prmendim se para viteve t 2000-2001 ka ekzistuar Fronti Nacional pr Republikn e Ilirids n Gjermani, kurse m 05 prill t vitit 2011 n Zurich t Zvicrs themelohet bashksia shqiptare ILIRIDA .

  Informojm opinionin shqiptar dhe at ndrkombtar se , vendlindja e personaliteteve dhe vendi i ngjarjeve t rndsishme, pa t cilat historia shqiptare nuk do t ishte ajo q realisht sht, ende sht jo e qeverisur (jo e lir), nga shqiptart. Personalitetet historike pr t cilt mendojm jan : Nna e Gjergj Kastriotit Skenderbeut, Dervish Cara, Mehmet Pash Deralla, dy nobelistt shqiptar, Nn Tereza alias Gonxhe Bojaxhiu,dhe Dr. Ferit Murati, kurse ngjarjet e mdha historike si Luftrat e Skenderbeut n Pollog, Kongresi i Manastirit 1908, Botimi i Abetares s par me alfabet t unifikuar shqiptar botohet po n Manastir, Kryengritja e Ilindenit, Lidhja e Prizrenit me disa prfaqsues nga territori i Republiks s Ilirids, motrat Qirijazi nga Manastiri, etj etj.

  Sot Maqedoni fal anagzhimit utopik t politikave qore t partive politike shqiptare , n skajshmri pushteti aktual n krye me Nikolla Gruevskin diskriminon, fyen dhe vret shqiptart sa her q ata kan nevoj , mundsi dhe shans.

  Maqedonia n rafshin intergral ka filluar betejn e mbjelljeve t statujave , antike , bizantine dhe sllave n do cep t teritorit t kryqendrs Dardane Shkupi, duke tentuar t sllavizoj gjithka q sht shqiptare, si bie fjala edhe me nobelisten shqiptare Nn Tereza, ku n shtpin prkujtimore t saj nuk figuron asnj fjal shqipe, poashtu e njejt sht rasti edhe me Statujn Herroi mbi Kal e cila asocon n madhshtin e Aleksandrit t Madh n kuadr t mega-projektit Shkupi 2014 pa mos llogaritur n at se edhe ai sht i prkatsis shqiptare, gj t ciln e deklaron edhe shkrimtari i njohur franez La Martini , n veprn e tij Mbi Turqin , kur flet mbi shqiptart. Ja se ka thot ishprefekti i Shkupit Trifun Kostofski n TV kanal 5 m dat 12.02.2010 : Nse realizohet projekti i quajtur SHKUPI 2014 , Maqedonia nuk do t jet shtet i pavarur. N kontekst t ksaj ja ka thot Instituti Amerikan i Paqes, n t prditshmn Washington Post : ...Kriza n Maqedoni mund t ricikloj... ( E prditshmja .Zri n Kosov , m dat 10.12.2002)

  N planin horozontal pushteti maqdonas qoft i LSDM- apo ai i VMROS-, i anashkalon shqipatrt n do pikpamje, deri m tani asnj prkujdsje shtetrrore pr shqiptart, Sheti maqeodon dskriminon shqipatrt q nga lngata e lindjes, asnjher ai nuk ka tentuar t adaptoj shrtarin shtetrror pr ta , por, sa her q shqipatrt krkojn dika t zbatohet, maqedonasit nuk akomodojn kt shtrat, prkundrazi ata ua presin kembt shqiptarve.

  N palnin vertikal shqipatrt nuk jan prfill as para 2001 ishit e as pas tij, maqedonasit disponojn me kapitalin shtetrror , ata bjn privatizimin, disponojn me pridhimtarin bazike,me trgtin, bursat, sjellin vendime mbi buxhetin, marin vendime pr aksionet policore, sjjelin ligje, shqiptojn dnime etj etj. N kt relacion vetm shqiptart me pasoja, dnime, bugosje, vuajtje, vrasje etj.

  Ilirda dhe populli i saj deri m tash nuk ka marr garanca nga askush pr mbijetesn e saj, e vetmja garanc deri m tani ka qen vet ekzistenca dhe qndrimi bujar i popullit shqiptar n kto troje ku pr rritn dhe zhvillimin e vet u kujdes vet!

  Andaj mendojm se shqipatr kan realisht nevoj pr institucione t veta administrative n kuadr t Kushtetuts s R. S Ilirids dhe beson se nj prkufizim real administrativ n mes shqiptarve dhe maqedonasve, n asnj mnyr nuk ka pr synim mohimin e asgjje nga identiteti maqedonas dhe i t tjerve , por vetm se do t forconte bindjen se shqiptart dhe maqedonasit mund t jetojn bashk n nj organizim shtetrror n form t dy subjekteve t barabarta konfederale, pa asnj krkes pr prishjen e kufijve t jashtm.
  Republika e Ilirids konsideron se aderimi i IRJM-es, n strtukturat euro-atlantike, si n BE dhe n NATO, mund t bhet shum m leht vetm ather kur shqiptart dhe maqedonasit do t ishin barts t barabart t sovranitetit t Unionit Ilirid dhe Maqedoni, duke garantuar t gjitha t drejtat njerzore dhe etnike t t gjith qytetarve t saj n baz t kushtetuts s reformuar dhe ridefinuar e n baz t t gjitha dokumenteve ndrkombtare, pik spari t gjitha dokumentet dhe rezolutat e OKB-es, t OSBE-es dhe Unionit Europian EU.


  2. Pse sot ILIRIDA

  Ne gjykojm se ka ardhur koha q konformizmi i frikshm i faktorit politik shqiptar n mardhnie me faktorin politik maqedonas dhe at ndrkombtar t ndpritet. Servilizmi i skajshm i przier me terme integruese dhe demokratike, si dhe kosmopolitizmi i tepruar nuk ka asgj t prbashkt me situatn aktuale, q po prjeton popullsia shqiptare sot n kt shtet totalitar, unitar dhe policor , e pothuajse edhe monist, pasi bartsit e institucioneve kryesore shtetrrore jan vetm prfaqsuess t nj subjekti politik dhe t nj etniteti ( sllavo-maqedonas).
  Krkesat tona t drejta i bazojm n kontekst t realitetit historiko-etnik, demokratik, dhe duke u bazuar n faktet e pamohushme historike se shqiptart jan popull autokton me nj tradit mbi 3000 vjeare t ekzistencs s tyre po n t njejtat territore, vetm se shumfish t rudhur , madje mbi 60% t territorit t njohur t ekzistencs s shqiptarve deri n fund t sundimit turk, gjegjsisht n vitin 1912 kur u shpall pavarsia e shtetit shqiptar n Vlor.

  Shqiptart e Ilirids me flijim m t madh t mundshm kan dhn kontribut pr ekzistimin e ktyre trojeve deri n ditt e sotshme, duke u thirr n luftrrat e heroit kombtar shqiptar Gjegj Kastriot Skenderbeu, n Luftrrat e Dervish Cars , n Luftn e dyt Botrrore ku shqiptart e Ilirids morn pjes masovikisht npr formacione t ndryshme luftarake t prziera me maqedonasit dhe tjert, poashtu edhe n formacione ushtarake t pastra shqiptare si ishte rasti me Brigadn e Shtat Sulmuese Shqiptare, q luftoi kundra nazizmit nga qyteti i Strugs e gjer n Triesht.

  Ja se ka thot Sekretari i Komitetit Krahinor pr Maqedonin Veri-Perndimore, Krste Crvenkovski n korik t vitit 1943: ... Situata n Maqedonin perendimore duhet t shiqohet m ndryshe, prshkak se n t vrtet ky territor nuk mund t quhet Maqedoni, me q nj pjes e madhe e ktij territori sht i banuar nga shqiptart. Ai propozon q shqiptart masovikish t marin pjes n luftn nacioanal-lirimtare dhe shqiptarve tu jepet autonomi njsoj si Kosovs. (Kjo let i drgohet Komitetit Qendrror t Partis Komuniste t Maqedonis i nnshkruar me emrin JANKO!

  Krkesat tona bazohen n Referendumin e 11 dhe 12 Janarit 1992 , pr autonomi politike dhe territoriale t shqiptarve n Maqedoni, gj t ciln e mbshtet edhe Kongresi i Shteteve t Bashkuara t Ameriks , me propozim t kryetarit t Komitetit pr Mardhnie me Jasht , t t ndjerit z. Tom llantosh m 03.02.1992.

  Pas mbajtjes s Referendumit me pjesmarrje afr 400000 votues q u deklaruan PRO , u hartua edhe Kushtetuta e R. S Ilirids n prill t po ktij viti, ku morn pjes deputetet dhe ministra shqiptar t prbrjes parlamentare 1990-1994.


  Po ashtu kt t drejt t vetvendosjes s popujve e garantojn edhe kta dokumente t OKB-es si jan:

  1. Karta Atlantikut t vitit 1941 ( lidhja e kombeve)
  2. Karta e kombeve te Bashkuara e vitit 1945
  3. Deklerata Universale e OKB-es e vitit 1948
  4. Rezoluta e OKB-es nr,637 , 16.12.1952
  5. Rezoluta e OKB-es nr. 1514, 14.12.1960
  6. Rezoluta e OKB-se nr. 1815 , 18.12.1963
  7. Rezoluta e Okb-es mr.2105, 20.12.1965
  8. Pakti ndrkombtar pr t drejtat civile dhe politike i vitit 1966
  9. Pakkti ndrkombtar pr t drejtat ekonomike sociale dhe kulturore 1966
  10. Dhe Rezoluta e OKB-es me nr. 2625, 24.12.1970
  T drejtn e Vetvendosjes e garantojn edhe kta dokumente t OSBE-s:
  1. Akti Final i Helsinkut i vitit 1975
  2. Karta e Parisit p Europ t Re e muajt nntor t vitit 1990, si dhe
  3. Dokumnti i Kopenhags i qershorit t vitit 1990 .

  Krkesat tona i bazojm edhe n numrin e shqiptarve n Maqedoni, i cili sht spaku 40%, me dshmi t shumta t ktyre institucioneve, si jan : Kongresi I SHBA-s, CIA, Komiteti I Helsinkut i SHBA-s, Senati i Belgjiks, Komiteti i Helsinkut i Holands, BBC, etj!

  Si rezultat i fakteve dhe dshmive historiko-etnike dhe politike t populit shqiptar si dhe Dokumenteve dhe Rezolutave t lartprmendura, ne , dalim me propozimin tone q e bazojm n Platformn e Lvizjes Kombtare Shqiptare t Ilirids, n baz t Kuvendit t Pare Themelues t mbajtur m 15.04.2006 gjegjsisht m 7.05.2006 n Tetov, si dhe n baz t Kushtetuts t Republiks s Ilirids t vitit 1992 , t bazuar n Referendumin e 11 dhe 12 Janarit t vitit 1992, dhe n t njejtn koh para institucioneve t brendshme dhe atyre ndrkombtare paraqesim kt :  K R K E S

  Ish-Republika Jugosllave e Maqedonis urgjentisht t pranoj fillimin e konstituimit dhe funksionimit t Kuvendit t Unionit Ilirid dhe Maqedoni, respektivisht t njoh t drejtn legale t formimit dhe funksionimit legal dhe demokratik, t institucioneve t Republiks s Ilirids , si shprehje e vullnetit politik t shumics s shqiptarve n Referendumin e vitit 1992, ku ish-Republika e Maqedonis do t pushoj s qeni shtet unitar, duke ndjekur modelin e Unionit Serbi dhe Mali i Zi.

  N kt kontekst Unioni Ilirid dhe Maqedoni do t prbhej prej dy njesive konfederale, pra nga Republika e Ilirids dhe Republika e Maqedonis, q njkohsisht emri Ilirid dhe Maqedoni do t ishte nj kontribut drejt zgjidhjes s kontestit m se 20 vjear me Greqin fqinje.

  Realizimi i krkess s lartprmendur duhet arritur nprmes t marrveshjes s prfaqsuesve t popullit Shqiptar dhe Maqedonas q dalin nga gjiri i t dy popujve por jo nga prfaqsues t partive aktuale politike. Krkesa pr aritjen e marveshjes s fundit ( Ilirid-Maqedoni), buron edhe nga propozimi q ka hartuar Universiteti i Friburg-ut n Zvicr, enkas pr Unionin Serbi dhe Mali i Zi nga prof. serb Dr. Gjorgjevi.

  N qoft se Krkesa jon injorohet, ne do t jemi t detyruar t aplikojm vendimet e Kuvendit t Republiks s Ilirids, pr fillimin e funksionimit t organeve t Republiks s Ilirids me rrug dhe forma demokratike t njohura nga bota e civilizuar.

  p.s.
  1. N Deklaratn e Pavarsis t Shteteve t Bashkuara t Ameriks, Thomas Jefferson si hartues i saj, thot: ... Cdo njeri dhe cdo individ n Tok, posedon t drejtn e Vetqeverisjes...

  2. Presidenti Amerikan Wilson Woodrow, n Konferencn e Paqes n Versaj t Francs, m 1919, thot se t gjith popujt e Bots, gzojn t drejtn e Vetvendosjes.

  Shnim:
  Kjo platform do tu drejtohet t gjitha qendrave vendosse t R. S Maqedonis s deritanishme , Kongresit dhe Departamentit t SHBA-s, Unionit Europian (EU), Shtetit Shqiptar, Shtetit t Kosovs, OSBE-s, NATO-s dhe tr korrit Diplomatik n Shkup si dhe mjeteve t informimit publik elektronike dhe t shkruara.
  Tetov, 09.04.212
  Presidenti i R. s Ilirids, Prof. Nevzat Halili; Kryetari i Kuvendit t R. s Ilirids, Prof. Rami Veliu; Kryeministri i Qeveris s R. s Ilirids, Mr.sc. Baki Sulejmani Balla.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Pa Kosov e amri nuk ka Shqipri

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •