Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 20

Tema: Kultura

 1. #1
  i/e regjistruar Maska e prizrenasi_30
  Anėtarėsuar
  18-11-2008
  Vendndodhja
  Prizren
  Mosha
  42
  Postime
  729

  Kultura

  A e keni pare ne filmat Amerikane sa kane bashkepunim koleget e punes ndermjet vete?
  Pastaj, kur njeri flet tjetri e degjon me vemendje dhe ne heshtje dhe e pret derisa ta perfundon dhe e respekton mendimin e tij apo e merr parasysh ate qe thote kurse ketu te ne akoma pa e perfunduar biseden nderhyjne e te injorojne e te nervozojne.
  Gjithashtu Amerikanet kane durim kurse ne ngutemi shume.
  Keto jane disa nga arsyet pse ata jane me te forte se ne ne te gjitha aspektet.
  Mos ja bėj tė tjerėve atė qė nuk ke qejf tė ta bėjnė ty!

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e roni_s
  Anėtarėsuar
  29-07-2006
  Postime
  638
  Citim Postuar mė parė nga prizrenasi_30 Lexo Postimin
  A e keni pare ne filmat Amerikane sa kane bashkepunim koleget e punes ndermjet vete?
  Pastaj, kur njeri flet tjetri e degjon me vemendje dhe ne heshtje dhe e pret derisa ta perfundon dhe e respekton mendimin e tij apo e merr parasysh ate qe thote kurse ketu te ne akoma pa e perfunduar biseden nderhyjne e te injorojne e te nervozojne.
  Gjithashtu Amerikanet kane durim kurse ne ngutemi shume.
  Keto jane disa nga arsyet pse ata jane me te forte se ne ne te gjitha aspektet.


  hallall t' koft bre burre.... realiteti dhemb mua sme pelqen patriotizmi falso #shqip

 3. #3
  Nje sjellje te tille e kane shume vende te botes, e jo vetem amerikanet.
  E pranoj, fatkeqsisht, qe ne shqiptaret ne pergjithesi nuk e kemi kete gje Nga edukata jemi ēik keq!

  La vita non si spiega, si VIVE!

 4. #4
  yep Maska e Izadora
  Anėtarėsuar
  11-09-2008
  Vendndodhja
  ne zemren e atij qe ka "zemer"
  Postime
  8,793
  Jo se jemi pa edukat lol , por jemi njerez me temperament .
  Ne edhe kur flasim normal dukemi sikur zihemi
  Jeto sot se neser nuk i dihet

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  20-06-2003
  Postime
  1,553
  Ne Shqiperi ka te drejte kush ngre zerin me shume .

  Per sa i perket 'qe jane me te forte' ne shume gjera, nuk do te isha dakort me ty. Amerika ka popullaten me te strumentalizuar ne mendimin tim. Kur kam vizituar SHBA para 3-4 vjetesh me jane dukur njerzit vertete shume te vobekt!

 6. #6
  Ne, nuk eshte se nuk dijme, por s'duam!
  se ashtu na pelqen, kush te bertase me shume~~~
  She's the morphine queen of my vaccine.

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e user010
  Anėtarėsuar
  21-05-2010
  Mosha
  43
  Postime
  1,219

  Smile

  Si ne edhe ata o shok, kan plot kusure, nga ta zeshe e nga ta leshe.

  Nga miljona vdekje qe kan prur ne planet, nga nderhyrjet qe bejne ne per shtete, nga trut qe kan ne koke edhe quajn ushtaret heronje, nga mungesa ne kultur qe ka shumica e popullit.. lere.

  Ka rendsi neve te mesojme nga gabimet e tyre, mos ti futemi me koke asaj jete te ceket qe e ben zemren gur edhe e le trurin pa punuar.

 8. #8
  _____
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Postime
  3,623
  Citim Postuar mė parė nga white_snake Lexo Postimin

  Per sa i perket 'qe jane me te forte' ne shume gjera, nuk do te isha dakort me ty. Amerika ka popullaten me te strumentalizuar ne mendimin tim. Kur kam vizituar SHBA para 3-4 vjetesh me jane dukur njerzit vertete shume te vobekt!
  Cdo te thuash me vobekt?

 9. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  20-06-2003
  Postime
  1,553
  Citim Postuar mė parė nga s0ni Lexo Postimin
  Cdo te thuash me vobekt?
  Vobekt=> i/e leshte, i trashe, i avasht.
  Nuk di cfare sinonimesh te tjera mund ti pershaten.

  Mua mu duket shume te avasht. Disi te trashe.

 10. #10
  _____
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Postime
  3,623
  Citim Postuar mė parė nga white_snake Lexo Postimin
  Vobekt=> i/e leshte, i trashe, i avasht.
  Nuk di cfare sinonimesh te tjera mund ti pershaten.

  Mua mu duket shume te avasht. Disi te trashe.
  Lol, te duken ashtu sepse shqiptaret si njerez jane te vemendshem dhe te mprehte, (very perceptive eshte fjala qe po mendoj). Kurse amerikanet nuk duan te ja dijne se cfare ke per te thene ti. Jan pak te ftohte, nese i flet ti pari, fillimisht do te mendojne 'pse' me flet, pastaj ja vlen apo jo te japin xhevap, e mos me shume qe ishe turist.

 11. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  20-06-2003
  Postime
  1,553
  Citim Postuar mė parė nga s0ni Lexo Postimin
  Lol, te duken ashtu sepse shqiptaret si njerez jane te vemendshem dhe te mprehte, (very perceptive eshte fjala qe po mendoj). Kurse amerikanet nuk duan te ja dijne se cfare ke per te thene ti. Jan pak te ftohte, nese i flet ti pari, fillimisht do te mendojne 'pse' me flet, pastaj ja vlen apo jo te japin xhevap, e mos me shume qe ishe turist.
  Nuk isha turist! Me dergoj puna, vizit tek nje klient i yni atje.
  Si bisedat profesionale/ teknike dhe ato sociale mu duken paksa te vakta.
  Me beri vertete cudi sesi arrijne te jene nje nga shtetet me te suksesshme me nje popullate te atile.
  Gjate vizites 4-ditore vetem nje bartender te hotelit e nje kamariere ne nje restorant mu duken njerez me jete e te hedhur.

  Sic e shikon eshte kohe shume e shkurter, prandaj e theksova qe 'eshte mendimi im'. Mund edhe te gabohem, se nuk gjykohet i tere shteti ne baze te nje grupi individesh, mund te jete qe una kam qen pa fat e kam takuar me te trashet . Por per aq pak kohe sa qendrrova, shumica e individeve me te cilet konstatova ishin brryl, derrase fare!

 12. #12
  _____
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Postime
  3,623
  Gjate vizites 4-ditore vetem nje bartender te hotelit e nje kamariere ne nje restorant mu duken njerez me jete e te hedhur.

  LOL, ke pritur te besh muhabete me to si shqiptar qe je. Po s'jan ashtu te muhabetit sic kerkon ti. Normalisht nuk te tregojne asnje gje mbi veten e tyre, pra jane te ftohte. Prandaj bartender edhe kamariera te jan dukur me te hedhur sepse ato prej punes duhet ti afrojne njerezit.

 13. #13
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  20-06-2003
  Postime
  1,553
  Citim Postuar mė parė nga s0ni Lexo Postimin
  Gjate vizites 4-ditore vetem nje bartender te hotelit e nje kamariere ne nje restorant mu duken njerez me jete e te hedhur.

  LOL, ke pritur te besh muhabete me to si shqiptar qe je. Po s'jan ashtu te muhabetit sic kerkon ti. Normalisht nuk te tregojne asnje gje mbi veten e tyre, pra jane te ftohte. Prandaj bartender edhe kamariera te jan dukur me te hedhur sepse ato prej punes duhet ti afrojne njerezit.
  Kij parasysh qe nuk henga e piva tek i njejti restorant gjate 4 diteve, midis vendeve qe vizitova, u perfshiva ne shkalle profesionale si edhe sociale me individe te ndrryshem, nga te tere keta vetem 2 veta m'u duken te hajrit.

  Te tjeret, jo se nuk flisnin, por nuk dinin c'flisnin. Dy nete qe u ulem tek bari i hotelit, mund te ishim mbi 15 vete qe po pinim e te gjithe ishin shume te shoqerueshem (socialable) por muhabeti qe benin te linte per te deshiruar, te tere dukeshin shume slow, ignorant and stupid.

  Ne bisedat gjate takimeve me klientin, mendoja me vete 'si dreqin e drejton dot gjithe departamentin?' se kur i spjegoje dicka apo te fliste per ndonje aspekt te punes te jepte pershtypjen sikur s'ja kishin habern per hic gje! Po te mos e kishin nje veprim apo proces ne protocol e t'ja u sygjeroje ju dukej komplet arlinene, dukeshin pa piken e imagjinates e comonsense-it!

 14. #14
  _____
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Postime
  3,623
  LOL, te gjithe slow, ignorant and stupid. Nuk besoj te jene te atille se ne krahasim me kamarieren/bartender keto kan bere me teper shkolle. You experienced a cultural clash, dmth ti nuk ke qene i mesuar me menyren sesi bejne muhabet ato. Ke te drejte, s'kan ndonje muhabet kush e di se cfare...flasin shume si pa emocione mbi gjerat, por nje gje te mire e kane, jan shume te respektueshem pa u munduar te behen te tille edhe kjo veti i vjen natyrshem.

  Kurse per punen nuk mundem te komentoj dot...

 15. #15
  bubbly
  Anėtarėsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,656
  Na habite white snake?! Po ne Angli si jane?

 16. #16
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  20-06-2003
  Postime
  1,553
  Une u habita edhe vete o Pink.
  Por sic thash, ky eshte thjeshte opinioni im, mbase kam qen edhe pa fat e kam rastis me te tere 'rrotat' e USA . Mbase ka pas te beje edhe vendi ku isha, jane shume 'mbase' se vetem 4 dite isha atje, por edhe ketu kur takoj amerikan nuk para ma mbushin syrin, mbase ka te bej edhe me personin tim! Por ja do bej nje vizite tejeter nga Shtatori (kete here per qef) te shoh mbase ndrryshoj mendjen

  Kurse ne Angli ke lloj lloj, ne pergjithesi nga ana sociale jane polite, lively, sarcastic, good humor, mostly not family-oriented.

  Ndersa nga ana profesionale, me c'ka kam konstatuar, ne pergjithesi jane te afte por shume te pa-organizuar e pakez dembela. Kur jane ne zanatin e gabuar dine ta mbulojne mire, pra pak dredharak. Jane edhe goxha dinak, por kjo besoj se varet nga individi e jo prejardhja.

  Para se te filloj ndonjeri me top, do theksoj qe keto jane my observations based on my experiences, so don't get ur pants on a twist

 17. #17
  100%shqiptare Maska e loneeagle
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  not where i want to be
  Mosha
  40
  Postime
  4,224
  Citim Postuar mė parė nga prizrenasi_30 Lexo Postimin
  A e keni pare ne filmat Amerikane sa kane bashkepunim koleget e punes ndermjet vete?
  Pastaj, kur njeri flet tjetri e degjon me vemendje dhe ne heshtje dhe e pret derisa ta perfundon dhe e respekton mendimin e tij apo e merr parasysh ate qe thote kurse ketu te ne akoma pa e perfunduar biseden nderhyjne e te injorojne e te nervozojne.
  Gjithashtu Amerikanet kane durim kurse ne ngutemi shume.
  Keto jane disa nga arsyet pse ata jane me te forte se ne ne te gjitha aspektet.
  Kultura nuk ka te bej me kombesin. Ka amerikan qe jane teper rude gjithashtu ka edhe shqiptare. Pra varet nga individi edhe jo nga kombesia. btw populli amerikan eshte teper i eger edhe i pasjeshem por ketu ka me shumice per cfare do edhe prandaj nuk e tregojne veten. Mbaj mend ne vere 2011 pritej nje uragan irene edhe nuk delje dot ne market ose te bleje benzine benin njerezit si kafshe vetem ti shifje. Kultura e shqiptarve eshte ne ate nivel nga padituria edhe nga varferia.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga loneeagle : 12-04-2012 mė 13:05
  I LOVE GOD

  j&g

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e mia@
  Anėtarėsuar
  11-01-2008
  Vendndodhja
  Twilight Zone...
  Postime
  10,676
  Kam nje kolege amerikane qe nje vit rrjesht me shikonte sikur do i haja buken edhe pse tregohesha shume e dashur me te. Ju desh nje vit te me buzeqeshte lol. Tani me ka kerkuar dhe friendship ne Fb. Varet nga tipi i njeriut. Ka lloj-lloj dhe ketu, por ne pergjithezi ketu jane te detyruar te jene te sjellshem me koleget nga punedhenesi,apo sduan te prishin reputacionin Ne Shqiperi njerezit jane me vetvetja.
  Feelings change - memories don't.

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e user010
  Anėtarėsuar
  21-05-2010
  Mosha
  43
  Postime
  1,219
  O cuna mos e lodhni kot mendjen.. amerikanet intellektual poet, shkrimtar, professora universitetesh akoma dhe njerez te thjeshte qe ju punon pak mendja kur i degjon qe bejne analize te situates te vendit te tyre e nenvizojne kete situate per popullin qe ka nivel teper te ulet, nuk e mohojne, e pranojne se populli nuk ve mendjen ne pune edhe eshte dorezuar ne nje jete superficiale.

  Dhe nuk do mendje.. nje grup super kriminelash sic eshte qeveria amerikane nuk do kishte shance te ekzistonte me nje popull me vetdituri, mendim kritik, me kulture etj. Kam akoma qindra raste ne mendje..por me te vertete nuk eshte nevoje.

  Pa tjeter amerika ka teknollogji, universitete, ka hollivudin, ka arme e ca nuk ka.. plot ka. Por nuk duhet dikush te mendoje se keto tregojne se populli eshte i nje cilesie te larte! sepse thjesht cilesia e njeriut, vjen nga brenda.

  Mund te gjesh nje lule ne balte, edhe nje fere ne nje kopesht!

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e prizrenasi_30
  Anėtarėsuar
  18-11-2008
  Vendndodhja
  Prizren
  Mosha
  42
  Postime
  729
  Ja nje film qe e verteton kete qe e kam thene me larte: http://www.imdb.com/title/tt0924129/

  Ne Shqiptaret gjithnje e kemi zakon t'i injorojme te tjeret e ta ngrisim veten ne nivel me te larte se popujt tjere.

  Ka edhe shume filma te tjere (te bazuar ne ngjarje te verteta) ku shihet qarte bashkepunimi, respekti, etj. ne mes te kolegeve.

  Amerikanet i thojne kesaj pune "team work" e kjo te ne mungon shume, te ne secili mendon vec per vete.

  Nje shembull krahasues: e kemi nje profesor Amerikan ne Universitetin e Prizrenit dhe kur mbajme ligjerata me te verehet shume dallimi ne inteligjencen dhe kulturen e tij ne krahasim me profesoret tane.

  Gjithashtu, kam pasur rastin te punoj me heret ne UNMIK si perkthyes me Policet Amerikane (ata qe i kane trajnuar Policet tane) dhe e kam vertetuar se jane shume me te afte dhe me profesioniste se Policet e vendeve tjera.

  Amerikanet e kane edhe sinqeritetin, veti kjo qe te ne pak kush e posedon, etj. se nese filloj te shkruaj per te gjitha gjerat do te me duhet shume hapesire dhe do te humb shume kohe.
  Mos ja bėj tė tjerėve atė qė nuk ke qejf tė ta bėjnė ty!

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •