Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 19
 1. #1
  Perjashtuar
  Antarsuar
  29-02-2012
  Postime
  73

  A lejohen demonstratat, protestat, dhe grevat n Islam?

  A kan qen t parashikuara m par mitingjet, manifestimet dhe protestat n Fen Islame?


  Shkputur nga libri Tenbihat ala Risaletejn lish-Shejkh Ebij Bekr el-Xhezairi (fq. 36-39)
  i Shejkh Hamud et-Tuvejxhirit, Allahu past mshir pr t.

  Refuzimi i pretendimit t Shejkh Ebu Bekr el-Xhezairi nga Shejkh Hamud et-Tuvejxhiri se mitingjet, manifestimet dhe protestat kan qen t parashikuara m par n mnyr specifike nga i Drguari i Allahut (sal-lAllahu aljehi ue sel-lem)  N faqen 14 t kopjes (s librit rreth shenjave t Kijametit) q sht me shkrimin e autorit dhe n faqen 54 t kopjes s botuar ka thn El-Xhezairi: Demonstratat do t zn vendin e betejave dhe xhihadit [el-Lukatat fij Bad Ma Dhahera lis-Saati min Alamat (fq. 54)]

  Pastaj tha n faqen 55-56 t kopjes s botuar: Vrtet Pejgamberi (sal-lAllahu alejhi ue sel-lem) e ka prmendur at me fjal t qarta dhe e ka vendosur mes shenjave t Kijametit Ja ku sht Taberani, n librin e tij el-Kebir transmeton me zinxhirin e tij thnien e Pejgamberit (sal-lAllahu alejhi ue sel-lem): Kur ti shikoni tri gjra, ather do t vij Ora. Pastaj e sqaroi at duke thn: Se ndrtesat do t rrnohen e do t rindrtohen pa qen e nevojshme, se betejat do t kthehen n thirrje (Nida`) dhe se njeriu do ta mbaj amanetin q i sht besuar ashtu si deveja (e uritur) q kafshon pemn pak e nga pak.

  Dhe ai (Ebu Bekr el-Xheza`iri) prmendi n nj fusnot se hadithi sht transmetuar nga el-Begauij n librin e tij Muxhem es-Sahabeh dhe nga Ibn Asakir n librin e tij et-Tarikh.

  Pastaj ai (Ebu Bekr el-Xhezairi) tha: Argumenti tek ky hadith sht tek thnia e tij (sal-lAllahu alejhi ue sel-lem): Se betejat do t kthehen n thirrje (nida`). Kuptimi i fjals Nida` ktu sht ngritja e zrit nga demonstruesit duke thn Rroft filani! ose Posht filani! apo gjra t ngjshme. Ata i konsiderojn kto thirrje me zrin m t lart q t jet e mundur npr demonstartat e tyre si betej dhe xhihad apo si dika akoma m e madhe se beteja dhe xhihadi. [el-Lukatat fij Bad Ma Dhahera lis-Saati min Alamat (fq. 55-56)]

  Un (Hamud et-Tuvejxhiri) them: Sa i prket hadithit q ka prmendur el-Xhezai`ri, at e ka transmetuar Taberani me nj zinxhir t dobt nga transmetimi i Urveh Ibn Muhamed Ibn Attijeh es-Seadij, nga babai i tij n form merfu (q arrin deri tek Pejgamberi sal-lAllahu alejhi ue sel-lem) se ai ka thn: Kur ti shikoni tri gjra, ather ajo (Dita e Fundit) sht afr, sht afr! Se ndrtesat do t shkatrrohen e do t rindrtohen pa qen e nevojshme, se betejat do t kthehen n thirrje (Nida`), dhe se njeriu do ta mbaj amanetin q i sht besuar ashtu si deveja (e uritur) q kafshon pemn pak e nga pak. [el-Muxhemul-Kebir (19/243).]

  Ka thn Hejthemiu n Mexhmeu ez-Zeua`id: At e ka transmetuar Taberani dhe n zinxhirin e tij sht Jahja Ibn Abdilah el-Babaletij, i cili sht i dobt (daijf). [Mbaroi fjala e Hejthemiut]

  Ata e ka transmetuar edhe el-Begauij dhe Ibn Asakir me tekstin: Vrtet, prej shenjave t Ors jan: Q ndrtesat do t rrnohen dhe do t rindrtohen pa qen e nevojshme, betejat do t bhen me fida` (pages, shprblim), dhe se njeriu do ta mbaj amanetin q i sht besuar ashtu si deveja (e uritur) q kafshon pemn pak e nga pak. [Si gjendet n Kenzul-Umal (17/186).]

  E ka prmendur kt transmetim autori i librin Kenz el-Eamal fq.186, vll.17. Dhe tek ky transmetim ka ndodhur nj ngatrrim n thnien e tij: ...dhe do t bhen betejat me fida` (pages, shprblim), me f n fillim t fjals (fida`). El-Xheza`iri e ka ngatrruar me me fjaln e tij nida` me n n fillim t fjals. Dhe kt ngatrrim nuk e kam par tek t tjert. Dhe e sakta sht (rifdan), grma r ka zanoren i ndrsa grma f nuk ka zanore, si gjendet n transmetimin e Taberanit q e prmendi Hejthemiu n Mexhmeu ez-Zeua`id. Dhe ai gjendet n faqen n.243, vll.19 tek Muxhem el-Kebir, botimi i Shtpis Botuese el-Ummeh n Bagdad. Dhe domethnia e fjals rifd n beteja sht prkrahja e tyre me mercenar dhe pages.

  Dhe kjo sht prmendur n mnyr t qart n hadithin e transmetuar nga Ibn Mendeh, t cilin e ka transmetuar nga Abdur-Rrazaku, 9 nga Mamer, nga Kethir Ibn Ataa` el-Xhundij: na ka treguar Abdullah Ibn Zubejb el-Xhundij i cili ka thn: Ka thn i Drguari i Allahut (sal-lAllahu alejhi ue sel-lem): O Ubadeh Ibnus-Samit! O Ebal-Uelijd! Kur ta shikosh lmoshn se po fshihet, se po merren merecenar pr t luftuar, dhe kur ta shikosh njeriun q e mban amanetin ashtu si deveja (e uritur) q kafshon pak e nga pak pemn, dhe kur t rrnohen shtpit dhe t rindrtohen pa qen e nevojshme, ather ti dhe Ora e Fundit do t jeni si kta t dy. Pastaj ai bri bashk gishtin e tij tregues me gishtin e mesit. Kt hadith e ka prmendur el-Hafidh Ibn Haxher n librin e tij el-Isabeh, n biografin e Abdullah Ibn Zubejb el-Xhundij.

  Kurse sa i prket thirrjes s injorantve n demonstratat e tyre dhe britmave t tyre Rroft Filani apo Posht Filani, kjo nuk sht nga veprat e njerzve me logjik, lre m pastaj q t jet prej Xhihadit. Por, n t vrtet ajo sht shfaqje e injorancs, budallallkut dhe kaosit.
  Sikur el-Xheza`iri ta prmendte pranin e demonstratave n Fundin e Kohs si dika pr t ciln ka lajmruar i Drguari i Allahut (sal-lAllahu alejhi ue sel-lem) kur foli pr shfaqjen e injorancs, kjo do t kishte qen m e prshtatshme."

 2. #2
  Perjashtuar
  Antarsuar
  29-02-2012
  Postime
  73
  Ka thn Shejkhul-Albani rahimehullah: Dhe ndoshta ai ka qen shkaku apo nj prej shkaqeve t argumentimit t disa vllezrve tan davtinj pr ligjshmrin e demonstratave q jan t njohura n kohn e sotme, se ato kan qen prej metodave t Pejgamberit (sal-lAllahu alejhi ue sel-lem) n Davet! Dhe nuk kan rreshtur disa xhemate Islamike s dali npr demonstrata, duke qen t shkujdesur nga fakti q ato jan prej traditave t qafirave dhe prej metodave t tyre t cilat u shkojn pr shtat pretendimit t tyre se pushteti i takon popullit, dhe se ato (demonstrata) bien ndesh me fjaln e Pejgamberit (sal-lAllahu alejhi ue sel-lem): Dhe udhzimi m i mir sht udhzimi i Muhamedit lavdrimi dhe bekimi i Allahut qoft mbi t.

  Silsiletu ed-Daijfeh, 14/74-75.

 3. #3
  Perjashtuar
  Antarsuar
  29-02-2012
  Postime
  73
  Shejkh Muhamed Ibn Salih el-Uthejmin sht pyetur: A konsiderohen demonstratat mjete t ligjshme t Dauetit?

  Dhe ai u prgjigj: E gjith lavdia i takon Allahut, Zotit t Gjithsis; lavdrimet dhe bekimet e Tij qofshin mbi prijsin ton Muhamed, mbi Familjen e tij, mbi Shokt e tij dhe mbi t gjith ata q i ndjekin n mirsi deri n Ditn e Fundit.

  M tej:

  Me t vrtet, ideja e demonstrative sht nj shtje e re, moderrne. Ajo nuk sht njohur n kohn e Pejgamberit (sal-lAllahu alejhi ue sel-lem), as n kohn e Prijsave t Udhzuar e as n kohn e ndonjrit prej Sahabve (radij-Allahu anhum).

  Prve ksaj, kaosi dhe rrmuja q ato prmbajn i bn t ndaluara, aq sa ato degjenerojn n thyerje xhamash, dyersh etj. Si rrjedhoj e tyre ndodh przierja e burrave me grat, t rinjt me t moshuarit dhe gjra t tjera t prishura e t neveritshme.

  E sa i prket t brit presion qeveris, nse ajo sht qeveri Muslimane, ather mjafton si kshill Libri i Allahut dhe Suneti i t Drguarit t Allahut (sal-lAllahu alejhi ue sel-lem). Kjo sht gjja m e mir q mund ti paraqessh do Muslimani. E nse ajo (qeveria) sht mosbesimtare, ather ajo nuk do tia dij fare pr kta demonstrues dhe ndoshta do tregohet e sjellshme me ta nga ana e jashtme, ndrsa n vetvete ajo mbetet me ligsit e saj. Prandaj, ne mendojm se demonstratat jan vepra t neveritshme.

  Kurse sa i prket thnieve t tyre q kto demonstrate jan paqsore, ather ndoshta ato mund t jen paqsore n fillim apo hern e par, por pastaj ato bhen dmprurse. Prandaj un i kshilloj t rinjt q t ndjekin rrugn e pararendsve, ngase me t vrtet Allahu i ka lavdruar Muhaxhirt dhe Ensart dhe i ka lavdruar ata q i pasuan n mirsi.

  el-Xheuabul-Ebhar li Fuad Siraxh, fq. 75

 4. #4
  Perjashtuar
  Antarsuar
  29-02-2012
  Postime
  73
  Ka thn Shejkh Mukbili rahimehullah:
  Un lavdi Allahut kam paralajmruar kundr atyre demonstratave n hytbet e Bajramit dhe n hytbet e dits s Xhuma.

  Shkputur nga libri i tij el-Ilhad el-Khumejni fij Erdil-Haramejni, Sahab.net.  Ka thn gjithashtu: E vrteta sht se aktrimet, demonstratat dhe shum prej gjrave aktuale na kan ardhur nga armiqt e Islamit.

  Shkputur nga libri i tij Kamul-Muanid, fq, 394.  Dhe ka thn gjithashtu: ...si dhe Demonstrat Tagutije npr rrugt e Sanas, pasha Allahun ata e kan ulur posht Islamin!

  Shkputur nga libri i tij Garatul-Eshritah (2/152).  Ka thn gjithashtu: Mos shkuarja mbas shoqris, dhe prej atyre shtjeve jan demonstratat, ngase Allahu Subhanehu ue Teala thot:

  Andaj pyesni Njerzit e Dhikrit nse nuk dini.

  Shikon nj burr i cili e ka mjekrrn deri n gjoks ose q ia mbulon gjoksin, e lidh turbanin e tij n kok e pastaj del t demonstroj (duke brtitur): Me shpirt e me gjak mirsevjen o Sadam!

  Ah mjer mjekrra e mjer turbani...

  "Kamul-Muanid, 109-110.

 5. #5
  Perjashtuar
  Antarsuar
  29-02-2012
  Postime
  73
  Shejkh 'Abdul-Muhsin el-'Abbad sht pyetur gjat shpjegimit t Sunenit t Ebi Davudit: Disa njerz po thrrasin pr t br demonstrata n mbrojtje t vllezrve n Palestin, dhe se nuk ka argument q t ndalohen kto demonstrata nse ato jan paqsore. Ather, cila sht fjala juaj, Allahu ju ruajt?

  Dhe u prgjigj Shejkh Abbadi: Them: demonstratat jan prej marrzis.

  Shkputur nga kaseta n.280 e shpjegimit t Sunenit t Ebij Davudit.  Gjithashtu, gjat shpjegimit t Sunenit t Ibn Maxhes, ai sht pyetur: A hyn tek ky hadith ai q bn demonstrata pr t ulur mimet apo pr gjra t tjera t ksaj natyre prej shtjeve t dynjas, nse bhet zullum?

  Dhe ai u prgjigj: Kto veprime jan prej marrzis. Dhe kto gjra jan t panjohura. N t vrtet ato jan prej shtjeve t shpikura dhe Muslimant i kan marr ato nga qafirat.

  Shkputur nga kaseta n.207 e shpjegimit t Sunenit t Ibn Maxhes.  sht pyetur Shejkhul-Alameh Abdul-Muhsin el-Abbad (hafidhahullah), m datn 11 t muajit Rabijul-Euel, 1432 Hixhrij, q prkon me datn 14/2/2011 sipas kalendarit diellor:

  Shejkhu yn, Allahu ju shprbleft me t mira. Un jam nga Libia, dhe njerzit atje kan caktuar ditn e Mrkur dhe ditn e Enjte pr t dal n demonstrata npr rrug. Ne duam nga ju kshill dhe sqarim rreth gjykimit t demonstratave dhe marrshimeve t cilat quhen paqsore. Allahu na dhnt dobi nga kjo kshill dhe Allahu ju shprbleft me t mira.

  Dhe u prgjigj Shejkhu, Allahu e ruajt:

  Un nuk di ndonj gj q t tregoj se kto demonstrata jan t ligjshme. Nuk dim ndonj baz n Fe q t trgoj pr kto gjra. Porse n t vrtet kto jan prej shtjeve t shpikura, t cilat jan t shpikura njerzit, i kan marr ato nga armiqt e tyre nga vendet e Lindjes dhe t Perndimit. Pra, ato skan baz n Fe dhe as nuk dim ndonj gj q t tregoj pr lejueshmrin dhe ligjshmrin e tyre. Prandaj njerzit le t ndjekin rrugt Sheriatike, ato t cilat jan ligjruar pr ta dhe ti ln ato gjra t cilat jan t pabaza dhe shkaktojn pasoja, dme, vrasje, bllokim... dhe sikur t ishte dmi i tyre vese bllokimi i rrugve dhe lvizjes s njerzve, ather kjo do t ishte e mjaftueshme pr tu br e qart e keqja e tyre dhe se akujt nuk i takon q t ndrmarr t tilla gjra.

  Pyetje: Allahu u shprbleft me t mira. Nj daveti flet dhe i nxit t rinjt, dhe thot se t dalurit kundr prijsit sht medhhebi i Selefve, si ishte Ibnul-Eshathi, Husejni, Ibni Zubejri. Kurse ata t cilt e ndaluan, si ishte Imam Ahmedi pr shembull, n t vrtet ata e pan kt shtje vese nga aspekti i dmit dhe dobis.

  Prgjigje: Njerzit duhet t krkojn dobit dhe ti ln dmet. Njerzit duhet t synojn t arrijn dobit dhe ti ln dmet.

  Pyetje: A mund t thuhet se demonstratat dhe marrshimet (npr rrug e sheshe) konsiderohen rebelim kundr prijsit?

  Prgjige: Ska dyshim! Me t vrtet ato jan mjete t rebelimit, madje ato jan rebelim pa pik dyshimi.

  http://www.forumiselefi.net/viewtopic.php?f=51&t=786

 6. #6
  Perjashtuar
  Antarsuar
  29-02-2012
  Postime
  73
  sht pyetur Shejkh Salih el-Feuzan hafidhahullah: ǒgjykim kan demonstratat?

  Dhe ai u prgjigj: Demonstratat jan kaos, kurse Islami ndalon nga kaosi. Demonstratat jan kaos, Allahu na ruajt.

  Burimi: Shkputur nga audiokaseta me titull, el-Ixhabat el-Ilmijjeh uet-Teuxhijhat el-Menhexhijjeh.  Dhe sht pyetur gjithashtu Shejkh Salih el-Feuzan: Allahu ju ruajt, n pyetjen e tij t dyt: Cili sht mendimi juaj rreth asaj q sot po quhet Pranvera Arabe?

  Prgjigje: UAllahi skemi par ndonj pranver, kemi par vetm vrasje, kemi par vetm fitne, kemi par vetm... kjo nuk sht pranver! Kjo sht disfat. Po, ata q e quajn ashtu jan Qafirat... Muslimant nuk e kan quajtur kt pranver, porse e quajn fitne dhe sherr. Po.

  sht e vrtet se ajo sht pranver pr Qafirat sepse ata me t i dmtojn Muslimant. Ata e mbulojn at q i dmton Muslimant, e mbulojn duke u thn se kjo sht pranvera e tyre. Po.

  Burimi:Sahab.net
  http://www.youtube.com/user/AlbanMalaj? ... RfvnO9hF6w

  http://www.forumiselefi.net/viewtopic.php?f=51&t=786

 7. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-12-2009
  Postime
  120
  il_dandi cka mendon, ne ketu ne kosove udheheqes kemi Hashim Thacin dhe ai thote se eshte musliman a duhet ti bindemi atij apo jo ?

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Elytony
  Antarsuar
  09-03-2010
  Vendndodhja
  Kosova(Vushtrria)
  Postime
  1,015
  Citim Postuar m par nga .IQ Lexo Postimin
  il_dandi cka mendon, ne ketu ne kosove udheheqes kemi Hashim Thacin dhe ai thote se eshte musliman a duhet ti bindemi atij apo jo ?
  Prderisa ai falet me ne duhet t'i bindemi,prndryshe s'kemi pse t'i bindemi. Kjo qndron edhe n transmetimet q kan ardhur.


  PAQE!

 9. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-12-2009
  Postime
  120
  il_dandi pres pergjigje nga ju, a duhet ti bindemi ne ketu ne kosove Hashim Thacit apo jo ?

 10. #10
  Perjashtuar
  Antarsuar
  29-02-2012
  Postime
  73
  Citim Postuar m par nga .IQ Lexo Postimin
  il_dandi pres pergjigje nga ju, a duhet ti bindemi ne ketu ne kosove Hashim Thacit apo jo ?
  me jep nje shembull qe te pergjigjem.

  nese te urdheron te mos falesh namazin ,nuk i bindesh .

  nese te urdheron te pish alkol ,nuk i bindesh.

  nese te urdheron te besh zina,nuk i bindesh.

 11. #11
  Perjashtuar
  Antarsuar
  29-02-2012
  Postime
  73
  sht pyetur Shejkh Abdul-Azijz er-Rraxhihij: Cili sht mendimi juaj rreth atij q thot se demonstratat politike jan t lejuara me qllim q ushtrohet presion mbi udhheqsin derisa ai t prmbush krkesat e tij?

  Prgjigje: Kto demonstrata nuk jan prej veprave t Muslimanve, ato jan t huaja (pr Islamin) dhe nuk jan njohur ndonjher prve se nga shtetet qafire perndimore. Andaj, ku qndron Suneti tek kjo gj? Suneti sht vepra e Pejgamberit (sal-lAllahu alejhi ue sel-lem), sht fjala e tij dhe miratimi i tij. Kshtu q ky myfti (q ka dhn fetva pr lejimin e demonstratave) duhet t sjell argument q Pejgamberi (sal-lAllahu alejhi ue sel-lem) ka br demonstrat apo ka miratuar q ndokush t bj demonstrat.

  Shkputur nga libri el-Fetaua esh-Sherijjeh fij el-Kadaja el-Asrijjeh, prpiluar nga Muhamed Ibn Fehd el-Husajn. Kjo fetva sht publikuar gjithashtu n refistn Sefijnetun-Nexhaah, n.2, Janar 1997.


  http://www.forumiselefi.net/viewtopic.php?f=51&t=786

 12. #12
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-12-2009
  Postime
  120
  Kur them ti bindemi kam per qellim, tia japim besen dhe ta konsiderojm udheheqes legjitim dhe vella ne fe.

  Cka mendon duhet te vepropjm keshtu ne ne Kosove me Hashim Thacin apo jo pasi qe ai thote se eshte musliman.

  Kerkoj pergjigje te shkurt, duhet ti bindemi atij ose jo ?
  Ndryshuar pr her t fundit nga .IQ : 19-04-2012 m 16:07

 13. #13
  Perjashtuar
  Antarsuar
  29-02-2012
  Postime
  73
  Citim Postuar m par nga .IQ Lexo Postimin
  Kur them ti bindemi kam per qellim, tia japim besen dhe ta konsiderojm udheheqes legjitim dhe vella ne fe.

  Cka mendon duhet te vepropjm keshtu ne ne Kosove me Hashim Thacin apo jo pasi qe ai thote se eshte musliman.

  Kerkoj pergjigje te shkurt, duhet ti bindemi atij ose jo ?
  nese eshte ashtu si thuan ti ,dmth musliman ,nuk ka dyshim qe duhet ti bindesh

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e derjansi
  Antarsuar
  14-04-2005
  Postime
  6,731
  Citim Postuar m par nga .IQ Lexo Postimin
  Kur them ti bindemi kam per qellim, tia japim besen dhe ta konsiderojm udheheqes legjitim dhe vella ne fe.

  Cka mendon duhet te vepropjm keshtu ne ne Kosove me Hashim Thacin apo jo pasi qe ai thote se eshte musliman.

  Kerkoj pergjigje te shkurt, duhet ti bindemi atij ose jo ?
  nuk i bindesh hashimit po ligjeve dhe kushtetutes se kosoves

  kosova asht shtet laik me ligje dhe kushtetut laike. po te pelqeu rri po ste pelqeu marrsh per ne jemen.
  JO NEGOCIATA VETVENDOSJE

 15. #15
  Perjashtuar
  Antarsuar
  29-02-2012
  Postime
  73
  sht pyetur Shejkh Rabij Ibn Hadij el-Medkhalij: ǒgjykim kan demonstratat dhe marrshimet?

  Dhe ai u prgjigj: "Shkurtimisht, demonstratat i keni msuar nga zotrinjt e Perndimit. Ata dalin n demonstrata pr t luftuar perndimin, ndrkoh q ata jan njerzit q m s shumti i bjn taklid perndimit. Ata e ndjekin perndimin dhe e imitojn ashtu si imitojn papagajt e majmunt, pastaj thon: Ne luftojm perndimin, ne luftojm Amerikn, ne luftojm... Porse ata kan rn n nj dashuri t zjarrt me Perndimin saq po ndjekin zakonet, sjelljet dhe politikat e tyre. Mbi ta bie fjala e Pejgamberit (sal-lAllahu alejhi ue sel-lem):

  لتتبعن سنن من كان قبلكم شبراً بشبر ًوذراع بذراع حتى لو دخلوا جحر ضب تبعتموهم)), قلنا: يا رسول الله الهيود والنصارى؟ قال : فمن؟!

  Ju padyshim do t ndiqni rrugt e atyre q ishin para jush, pllmb m pllmb, krah m krah, derisa ata po u futn n vrymn e hardhucs, ju do tu shkoni nga mbas. Tham: O i Drguari i Allahut, a e ke fjaln pr Jehudt dhe Kristiant? Ai tha: E kush tjetr?

  http://www.forumiselefi.net/viewtopic.php?f=51&t=786

  Shkputur nga audiokaseta me titull el-Itisam bil-Kitabi ues-Sunneh, Sahab.net.  Gjithashtu, Shejkh Rabij el-Medkhalij sht pyetur:

  A sht prej menhexhit t Ehli-Sunetit dhe Xhematit dalja npr demonstrata dhe organizimi i revolucioneve dhe edukimi i t rinjve me frymn e ktyre gjrave, apo jo?

  Dhe ai u prgjigj: Kto jan nga Menhexhi i Marksit dhe i Leninit dhe i atyre q jan si puna e tyre, dhe nuk jan nga metodologjit e Islamit. Revolucioni, derdhja e gjakut, fitnet, trazirat... jan nga Medh`hebi i Marksit dhe i Leninit dhe i Ikhuanul-Muslimun q ia bashkangjitn Medh`hebit t Khauarixhve dhe than pr Islamin ashtu si e kan zakon: Muzik Islamike, Socializm Islamik, Demokraci Islamike, Rrafidizm Islamik... dhe t gjitha devijimet q sjellin nga Lindja e nga Perndimi, t vjetra apo reja, ata i veshin me petkun e Islamit. Allahu e pastroft Islamin nga kto metoda.

  Thirr n Rrugn e Zotit tnd me urtsi dhe kshillim t mir, dhe debato me ta n mnyrn m t mir.

  Xhihadi ka kategorit dhe kushtet e tij, e nuk jan kto rrug marksiste t cilat ata i veshin me petkun e Islamit. Ata e kan marr revolucionin dhe socializmin nga Marksi dhe Lenini, kurse demokracin e kan marr nga Amerika, pastaj thot: Ne luftojm Amerikn, ndrkoh q ata po prhapin ideologjin Amerikane. Pasha Allahun kt po prhapin! Pluralizmi i hizbijeve (grupacioneve dhe partive), rotacioni qeveriss, votimet, demonstratat... t gjitha ato jan jan ide Amerikane. Dhe Amerika jep miliarda pr t prhapur ato ide npr Bot q nprmjet tyre t mbisundojn popujt e tjer. Kurse ata (Ikhuant) jan prej shrbtorve m t mdhenj t Ameriks dhe prhaps s ktyre ideve. Kurse pr njerzit e tjer ata i quajn: Punonjsit e Ameriks!

  Shkputur nga audiokaseta Keshfus-Sitaar, Sahab.net.

 16. #16
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-12-2009
  Postime
  120
  Citim Postuar m par nga derjansi Lexo Postimin
  nuk i bindesh hashimit po ligjeve dhe kushtetutes se kosoves

  kosova asht shtet laik me ligje dhe kushtetut laike. po te pelqeu rri po ste pelqeu marrsh per ne jemen.
  Ore i mjer, ne i kemi ligjet tona dhe nuk na duhen dhe i mohojm ligjet e te gjithave shteteve te kufrit te cilat nuk jan asgje me shume se mbeturina te mendjeve njrezore ose me shkurt, ata kan fen e tyre, ne kemi fen tone.

 17. #17

  Kur them ti bindemi kam per qellim, tia japim besen dhe ta konsiderojm udheheqes legjitim dhe vella ne fe.

  Cka mendon duhet te vepropjm keshtu ne ne Kosove me Hashim Thacin apo jo pasi qe ai thote se eshte musliman.

  Kerkoj pergjigje te shkurt, duhet ti bindemi atij ose jo ?

  Perderisa nuk perdor "tesbih" dhe nuk ben "mevlud" dhe ben namaz, ather pa dyshim s med-khalijt e konsdierojn si vella t tyre musliman, dhe lider legjitim Hashimin, edhe nese aj ben shirk t madh n Rrububijeh dhe Uluhijeh, duke besuar s ka drejt n ligjdhenje dhe ligjberje krahas Allahut t Plotfuqishem.

  Tek keta, edhe Erdogani (dhe t n pergjithsi t gjith pushtetaret arabe) lider i Turqis, i cili sht pjestar n parti sekulare dhe gjithashtu pjestar i tarikatit t sufisteve, sht musliman dhe muwehid, edhe nese ben shirk t madh.

  Q sa kan kuptuar nga La ilahe il-laAllah.

  Vepruesi i shirkut t ata sht "musliman" i arsytuar, ndersa aj q e mohon shirkun e madh dhe ben kufr mbi taghut, sht "khawarixh dhe tekfirc", i cili duhet burgosur dhe denuar ashper.


  Bejn tekfir vetem mbi at q "ulemat" e tyre i bejn tekfir, dhe e konsiderojn musliman at q "ulemat" e tyre e konsiderojn ti t till.

  Kur ka qen n interes t Shtetit t Saudis t kerkohet ndihma nga amerika kunder Sadamit, menjeher ka ardhur fetvaja nga muftiju s Lideri i Irakit sht kafir. Ndersa, shtetet perreth Saudis ( q jan n kufr m t madh sesa lideri i Irakit ather) q i kan mardhenjet ekonomike t mira me ta, i konsiderojn si vllezer t tyre musliman dhe i kan marruar si aleat. (Shiqo shembullin rreth sjelles s tyre me vllezerit t tyre nga Irani, Libanoni, Pakistani dhe Sirija). Kur kan luftuar dy palet n Jemen (komunistet dhe sekularet), muftiju nuk beri tekfir mbi ta, por i "keshilloj", dhe n "ligen arabe" ku bejn pjes t gjith keto shtetet t kufrit, Saudia i konsideron si vllezer t tyre dhe aleat ata q jan pjestar.

  Por, prap keta juhal thojn, s "Shteti i tyre i Teuhidit" sht m i miri, dhe qenka darul-Islam. (Qka po boni pra ju Balkan dhe neper Europe, nese paska Darul-Islam n Saudi?!?!?)

  I pasojn dijetaret e tyre n kufr t madh. SubhanAllahi-l-Adhim. Nuk sht kjo fe dhe din m te cilin e dergoj Allahu i Madhruar derguarin e Tij (alejhi selatu ue selam).

  Dhe pa dyshim, se ket lloj t ibadetit edhe jehudet dhe krishteret e kan ber, duke i pasur dijetaret e tyre n seciline imtesi, pa marr parasyh a esht hallall apo haram. Allahu i udhzoft t sinqertit prej tyre, para s t jet von.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Abdur-Rahman70 : 21-04-2012 m 18:23
  "...Thuaj: A jan ata q dijn, njsoj me ata q nuk dijn?..." (Ez Zumer:9)

 18. #18
  Citim Postuar m par nga Elytony Lexo Postimin
  Prderisa ai falet me ne duhet t'i bindemi,prndryshe s'kemi pse t'i bindemi. Kjo qndron edhe n transmetimet q kan ardhur.


  PAQE!
  Elytony, kjo vlen vetem pr muslimanet. Nese nj mushrik ben namaz, agjeron dhe jep zekat, kjo nuk e ben musliman dhe pjestar t dinit t Muhammedit, perderisa nuk e mohon shirkun e madh, dhe e mohon besimin e atyre q bejn ket krim.

  Shiqo sa bukur e spjegon sheikh Hamed Bin Atik ket qeshtje:

  Ka thn Sheikh Hamed bin Atik n ”Ed-Dureru Es-Senijjeh”, 9/258 dhe 12/472:


  وقال الشيخ حمد بن عتيق في الدرر السنية 9\258 و 12\472:
  " فيا عباد الله: أين عقولكم؟ فإن النِّزاع بيننا وبين هؤلاء، ليس هو في الصلاة; وإنما هو في تقرير التوحيد، والأمر به، وتقبيح الشرك، والنهي عنه، والتصريح بذلك، كما قال إمام الدعوة النجدية: أصل دين الإسلام وقاعدته أمران:
  الأول: الأمر بعبادة الله وحده لا شريك له، والتحريض على ذلك، والموالاة فيه، وتكفير من تركه.
  الأمر الثاني: الإنذار عن الشرك في عبادة الله وحده لا شريك له، والتغليظ في ذلك، والمعاداة فيه، وتكفير من فعله
  ..."


  O rroberit e Allahut: Ku sht mendja e juaj? Dallimi mes neve dhe ketyre nuk sht n namaz, por aj (dallimi) sht ne kuptimin dhe domthenjen e Teuhidit, dhe thirrja dhe obligimi n kt (Teuhid), dhe mohimi dhe ndalimi i shirkut, siq ka thn Imami i Daves s Nexhdit:

  Themeli i Dinit Islam (Aslu Dini-l-Islam) dhe shtylln e tij e prbjn dy gjra:

  E para: Urdhresa n ibadetullah t vetmin q nuk ka rival, nxitja n kt, miqsimi (el-muvalah) prshkak t ktij themeli dhe tekfiri mbi at q largohet nga kjo.  E dyta: Trheqja e vrejtjes nga shirku n ibadetullah, ashprsia, armiqsimi, kundrshtimi, (el-muadah) pr shkak t saj dhe tekfiri mbi at q e vepron kt (shirk)...”  Sa mushrik ke sot, q bejn namaz dhe i kryejn shum ibadete tjera, por njkohsisht i bejn ibadet dikujt tjeter pos Allahut t Madhruar? Allahu i Gjithditur dhe i Plotfuqishem e beri kusht pr hyrjen n Islam diturin rreth La ilahe il-laAllah, dhe shqiptuesi i kesaj deshmije duhet m pas bindje dhe dituri t plot rreth prmbajtjes s kesaj, prndryshe njeriu nuk behet pjestar i dinit Islam.

  عَنْ عُثْمَانَ بْنِ عَفَّانَ رَضِيَ اللَّهُ عَنْهُ عَنْ النَّبِيِّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ قَالَ مَنْ مَاتَ وَهُوَ يَعْلَمُ أَنْ لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ دَخَلَ الْجَنَّةَ.

  Na Uthman ibn Af'aan (Allahu qoft i kenqur m te), nga derguari i Allahut (alejhi selam), ka then: Kush vdes dhe aj e di (ka dituri) s askush dhe asgje pos Allahut nuk meriton t adhurohet, i tili hyn n xhennet."


  Pra, dituria sht kusht gjat shqiptimit, dhe secili q nuk e din permbajtjen e kesaj fjali, i tilli nuk sht musliman, edhe nese ben m shum ibadete s t gjith n se bashku.

  Dijetari dhe Muftia i Nexhdit n kohn e vet, Muhammed b. Ibrahim b. Abdul-Latif (Allahu e mshiroft) thot:

  “Shumica e njerzve pretendojn se i prkasin Islamit dhe shqiptojn shehadetin dhe i praktikojn shtyllat e dukshme t Islamit (Furu'ud-din). Mirpo, kjo nuk mjafton q ai t konsiderohet musliman dhe nuk sht e lejuar t hahet therja e tyre, ngase ata i bjn rival - shok Allahut n ibadet. Ata krkojn dhe ua drejtojn duan Pejgamberve dhe njerzve t mir dhe krkojn ndihm dhe shptim nga ata dhe bjn vepra t tjera q i et ata nga Islami. Kjo ndarje mes pjestarve t Islamit sht shtje e ditur me argumente Kur'anore, sunnete t Pejgamberit dhe ixhma (pajtim i njzshm) i dijetarve t gjeneratave t para.”

  Sheikh Abdur-Rahman b. Hasan ka thn:

  “dokush pretendon se sht musliman (muvahhid). Por pr t qen ky pretendim valid nevoiten argumente. Nse nuk ka argumente, nuk pranohet ky pretendim.
  Ka then Allahu i Madhruar:

  قال تعالى: ﴿فَإِنْ تَابُوا وَأَقَامُوا الصَّلاةَ وَآَتَوُا الزَّكَاةَ فَإِخْوَانُكُمْ فِي الدِّينِ﴾ [التوبة: 11
  ]

  "Por n qoft se ata pendohen, kryejn rregullisht faljen e prcaktuar ditore dhe japin Zekatin, ather i keni vllezr n fe. "

  Pra, nese pendohen nga shirku i madh, dhe i bejn vetem Ibadet Allahut t Madhraur, ather, dhe vetem ather bejn dobi veprat e tyre t mira.

  Dhe po e perfundoj ket shkrim m nj keshill pr t gjith lexuesit:

  ''Pasha Allahun O vllazni, prmbajuni themelit t fes (Aslu-Dinit), fillimit t saj deri n mbarim - bishtit dhe koks, e ajo sht shehadeti 'La ilahe il-la Allah' (Askush nuk meriton, nuk ka t drejt e nuk duhet t adhurohet prve Allahut!) Msojani domethnien e saj, duani ata q i prkasin asaj, konsideroni ata vllezr t juaj nse edhe jan shum larg jush. Taghutt shpallni kafira, urreni ata q i duan taghutt dhe q polemizojn ose i mbrojn ata, ose ata q nuk duan ti shpallin kafira ose thot pr ta: “Allahu nuk m ka ngarkuar q t merrem me ta.” Ai ka shpifurr nj rren t madhe ndaj Allahut. Prkundrazi, Allahu e ka ngarkuar dhe e ka detyruar q t mirret me ta duke e urdhruar q t bn mosbesim mbi ta, t distancuarit prej tyre po sikur qofshin ata vllezrit e tij nga gjaku ose fmijt e tij. Pr Allahun, prmbajuni themelit t fes suaj q t takoheni me Sunduesin tuaj duke mos i prshkruar atij shok n adhurim. O Allah, na merr shpirtin si musliman n Islam dhe na bashko me t mirt.''
  Ndryshuar pr her t fundit nga Abdur-Rahman70 : 22-04-2012 m 04:56
  "...Thuaj: A jan ata q dijn, njsoj me ata q nuk dijn?..." (Ez Zumer:9)

 19. #19
  Perjashtuar
  Antarsuar
  29-02-2012
  Postime
  73
  sht pyetur Shejkh Salih Ibn Gusun rahimehullah: Kto ditt e fundit kemi dgjuar pr disa thirrsa q flasin rreth rrugve t ndryshme n thirrjen e njerzve (tek e vrteta) dhe n ndalimin e t keqes. Disa nga kto rrug prfshijn demonstratat, vrasjet dhe marrshimet politike. Dhe ndoshta ka prej atyre i konsiderojn kto si forma t Xhihadit Islamik madje.

  1. Ne shpresojm nga ju q t na sqaroni se a jan kto gjra prej rrugve q i ka ligjruar Islami apo ato konsiderohen si bidate fetare q jan t dnueshme dhe rrug t ndaluara.

  2. Ne shpresojm gjithashtu nj shpjegim rreth rrugs s sakt se si t sillemi me kta njerz q ftojn drejt ktyre veprimeve, i prhapin dhe thrrasin drejt tyre.  Prgjigje: "E gjith lavdia dhe falenderimet jan pr Allahun. Dihet mjaft mir se urdhrimi i t mirs, ndalimi i t keqes, thirrja drejt t vrtets dhe udhzimi i njerzve, t gjitha kto jan nga bazat e Fes s Allahut. Megjithat, Allahu Xhel-le ue Ala thot n Librin e Tij madhshtor:

  ادْعُ إِلَى سَبِيلِ رَبِّكَ بِالْحِكْمَةِ وَالْمَوْعِظَةِ الْحَسَنَةِ وَجَادِلْهُمْ بِالَّتِي هِيَ أَحْسَنُ

  Thirr n rrugn e Zotit tnd me urtsi dhe kshill t bukur dhe diskuto me ata n mnyrn m t mir! [Nahl, 125]

  Dhe kur Ai drgoi Musan dhe Harunin tek Faraoni, Ai u tha:

  فَقُولا لَهُ قَوْلا لَيِّنًا لَعَلَّهُ يَتَذَكَّرُ أَوْ يَخْشَى (٤٤)

  Flitini atij fjal t buta, se ndoshta kujtohet a friksohet (nga Allahu). [Ta-Ha, 44]

  Pejgamberi (sal-lAllahu alejhi ue sel-lem) erdhi me urtsi dhe ai i msoi thirrsit dhe predikuesit q t prdorin urtsin dhe t jen t duruar. Kjo sht gjithashtu n Kur'an n suren el-Asr:

  وَالْعَصْرِ (١)إِنَّ الإنْسَانَ لَفِي خُسْرٍ (٢)إِلا الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَتَوَاصَوْا بِالْحَقِّ وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْرِ (٣)

  Pasha kohn! Me t vrtet njerzimi sht n humbje. Prve atyre q besojn dhe punojn vepra t mira, si dhe kshillojn njri-tjetrin pr t vrtetn dhe pr t qen t duruar. [el-Asr, 1-3]

  Kshtu, personi q thrret pr tek Allahu Azze ue Xhel dhe ai q urdhron t mirn dhe ndalon t keqen duhet ta zbukuroj veten e tij me durim, me shpres pr shprblimin e Tij si dhe duke i br ball me durim do gjje q dgjon apo has gjat predikimit.

  Kurse sa i prket atij q zgjedh rrugn e ashprsis ose - Allahu na ruajt - nj rrug q i shkakton njerzve dm, trazira, grindje, debate, apo q i ndan njerzit nga njri-tjetri, ather kto jan rrug djallzore dhe jan baz e thirrjes s Khauarixhve. Ata jan njerzit q e kundrshtojn t keqen ushtarakisht duke rrmbyer armt. Ata refuzojn do gj me t ciln ata nuk pajtohen dhe e bjn kt me an t luftimit dhe gjakderdhjes, si dhe duke i shpallur njerzit qafira mes shum gjrave t tjera. Dhe n kt mnyr ata (q thrrasin drejt ktyre rrugve) bn dallim midis thirrjes dhe predikimit t shokve t Pejgamberit (sal-lAllahu alejhi ue sel-lem) dhe Selefve tan t mir dhe midis thirrjes s Khauarixhve dhe atyre q ndjekin metodologjin dhe rrugt e tyre (dhe zgjodhn kt t fundit). Thirrja e Sahabve ishte me urtsi, kshillim, sqarim t s vrtets, durim dhe metoda fisnike, ndrkoh q shpresonin pr shprblim. Kurse thirrja e Khauarixhve sht me luftimin e njerzve, derdhjen e gjakut t tyre, shpalljen e tyre qafira dhe ndarjen e Muslimanve n sekte q kundrshtojn njri-tjetrin. Kto jan vepra t kqia, t huaja dhe t shpikura (bidate).

  Gjja m e mir q mund t bhet me kta njerz sht q tu shmangesh atyre, t qndrosh larg prej tyre dhe kurr t mos u japsh mundsin q t t fusin dyshime. Ata njerz shkaktojn prarje mes Muslimanve. Nj grup i bashkuar sht mshir dhe prarja sht mosmarrveshje dhe denim - dhe Allahu na ruajt nga kjo gj. Nse njerzit e nj shteti t vetm do t kishin qen t bashkuar n mirsi, t bashkuar n nj mendim dhe nj qllim t prbashkt, ata do t kishin patur dinjitet dhe autoritet.

  Sot, qytetart e pjess m t madhe t shteteve jan t ndar n fraksione dhe parti rivale. Ata jan ndar dhe kan mosmarrveshje, dhe n kt mnyr armiqt e tyre - qofshin brenda apo jasht rradhve t tyre - kan deprtuar midis tyre. Kjo sht nj rrug e shpikur, nj rrug e flliqt - sht po ajo rrug q morn ata (Khauarixht) t cilt u ndan befasisht dhe luftuan prijsin e besimtarve. Ali Ibn Ebi Talib (radij-Allahu anhu) dhe ata q ishin me t, shokt e Pejgamberit dhe ata q i dhan besn Pejgamberit (sal-lAllahu alejhi ue sel-lem). Ata (Khauarixht) luftuan kundr tij me pretendimin se ata krkonin vetm prmirsim, ndrkoh q ata ishin shtylla e shkatrrimit, qndronin n maj t bidatit dhe n kulmin e grindjes. Ata jan po t njjtit q i prajn Muslimant dhe i dobsojn ata. Madje edhe ai q thjesht thot idet e tyre duke i marr ato dhe duke i zbukuruar ato (para t tjerve) - edhe ky gjithashtu sht i keq n besimin e tij dhe duhet qndruar larg prej tij.

  Dhe msojeni - Allahu na ruajt - dallimin midis nj personi q i shkakton dm krej Umetit dhe ata q thjesht ulen me t, dhe midis atij q sht n t vrtetn. Ai (q sht n t vrtetn) duhet t jet nj Musliman q punon, ndrton, thrret drejt asaj q sht e mir dhe urdhron pr mirsi. Ai duhet t flas vetm t vrtetn dhe t ftoj drejt t mires n nj mnyr t mir dhe me edukat, duke patur mendim t mir pr vllezrit e tij. Ai e di se arritja e prsosmris (n shoqri) sht tej mase e vshtir, dhe se i vetmi q ka qen i pastr nga gabimet ishte Pejgamberi (sal-lAllahu alejhi ue sel-lem).

  Dhe dijeni se sikur kta njerz t largohen, nuk do t thot se njerz m t mir do t vijn; nse njerzit q jan tani - qofshin ata udhheqsa, njerz me autoritet, student t dijes, apo edhe thjesht njerzit e nj shteti n prgjithsi - nse largohen t gjith ata, njerz akoma m t kqinj se ata kan pr t ardhur. do vit q do t vij, viti tjetr q e pason at do t jet n prgjithsi akoma m i keq.

  Kshtu q, kush pret nga njerzit q ata t arrijn nj grad t prsosmris ose q t jen plotsisht t pastr nga gabimet apo gjynahet, ather personi i till sht budalla. Kta jan Khauarixht, ata t cilt i prajn mendimet e njerzve duke u shkaktuar atyre pasoja. Pikrisht kto jan qllimet e atyre q luftojn kundr njerzve q kapen fort pas Sunetit dhe Xhematit t Muslimanve - duke i luftuar me bidatet e tyre, qofshin ata Shijat ekstremist, Khauarixht, Mutezilt apo t gjith njerzit e tjer me ngjyrat, ligsit dhe bidatet e ndryshme q kan ata."

  Burimi: Revista Sefinetu en-Nexhah (n. 2, Janar 1997): http://www.fatwa1.com/anti-erhab/Irhabi ... ahrat.html


  http://www.forumiselefi.net/viewtopic.php?f=51&t=786

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •