Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 26
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  13-08-2010
  Postime
  154
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  a mundeni me me tregue si behet konfigurimi i Nano Station

  a mundeni me me tregue si behet konfigurimi i Nano Station me marr rrjet dhe me gjujt rrjet . Respekt

 2. #2
  Djalė Drenice Maska e Lexuesi_
  Anėtarėsuar
  18-06-2010
  Vendndodhja
  Ne vendin e ngjarjeve
  Postime
  6,041
  Faleminderit
  31
  120 falenderime nė 111 postime
  Citim Postuar mė parė nga tositosi Lexo Postimin
  a mundeni me me tregue si behet konfigurimi i Nano Station me marr rrjet dhe me gjujt rrjet . Respekt

  Njekosisht me nje Nano Station me marr dhe me gjujt Ncuk.

  Mundesh me marr edhe me gujt vetem nese softwari e ka Repeter dmth qe merr rrjet ne njeren an dhe ja aktivizon Repeter dhe gjun

  Ndryshe nuk ke mundesi.

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  13-08-2010
  Postime
  154
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  une nuk po thom qe ne kohen e njejte , po deshta me dite mi konfigurue si me marr interent , e ne rast tjeter si me gjujt, faleminderit

 4. #4
  Djalė Drenice Maska e Lexuesi_
  Anėtarėsuar
  18-06-2010
  Vendndodhja
  Ne vendin e ngjarjeve
  Postime
  6,041
  Faleminderit
  31
  120 falenderime nė 111 postime
  Citim Postuar mė parė nga tositosi Lexo Postimin
  une nuk po thom qe ne kohen e njejte , po deshta me dite mi konfigurue si me marr interent , e ne rast tjeter si me gjujt, faleminderit

  Merr nje routerboard ( mikrotik ) i fut njeren nanostation qe pranon rrjet dhe i lshon ip-adresen nanostation qe merr rrjet nga vendi ku ke me marr rrjet. Dhe me tjetren nanostation e vendos gjun rrjet me te e thjesht Bre.

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  13-08-2010
  Postime
  154
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  faleminderit vella . por a muna une mi perdor Nano Station per me marr rrjet prej nje routeri dhe per me mė ba ne shtepin time , psh nga axha im i cili gjindet disa km nga shtepia ime dhe ka router wireless

 6. #6
  Djalė Drenice Maska e Lexuesi_
  Anėtarėsuar
  18-06-2010
  Vendndodhja
  Ne vendin e ngjarjeve
  Postime
  6,041
  Faleminderit
  31
  120 falenderime nė 111 postime
  Citim Postuar mė parė nga tositosi Lexo Postimin
  faleminderit vella . por a muna une mi perdor Nano Station per me marr rrjet prej nje routeri dhe per me mė ba ne shtepin time , psh nga axha im i cili gjindet disa km nga shtepia ime dhe ka router wireless


  Aha, po mundesh keshtu.

  Axha yt ka router wireles dhe sigurisht ėshtė i kofniguruar automatik router wirelesi.Dhe lani merr ip automatik

  ti mundesh me fut njeren nanostation ne router wireles dhe e konfiguron qe ip me marr automatik ne Lan- dhe ne WLan i cakton ti nje Ip qfare te duash psh 192.168.1.1 nanostation qe te gjun rrjet ty, dhe te nanostation qe pranon rrjet e jep ip adrseen 192.168.1.2 dhe ipadresen ne lan tanin e len automatik me te jep rrjet.

  Nanostation qe te gjun rrjet e len Acces Point dhe keta qe pranon Station.
  Asaj qe gjun rrjet i cakton nje SSId dhe i lidh ne mes vete nuk eshte kurfar prodlemi.

 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  13-08-2010
  Postime
  154
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Faleminderit Vella , por deshta me dite sa kushton nje Nano Station se sa po e kuptoj une ketu po dufka me i ble dy nano station, dhe kam nje pyetje tjer a mundet te behet edhe kjo menyre permes antenes grid dmth te perdoren antenat grid ne vend te nano station per arsye se jan me te lira

 8. #8
  Djalė Drenice Maska e Lexuesi_
  Anėtarėsuar
  18-06-2010
  Vendndodhja
  Ne vendin e ngjarjeve
  Postime
  6,041
  Faleminderit
  31
  120 falenderime nė 111 postime
  Citim Postuar mė parė nga tositosi Lexo Postimin
  Faleminderit Vella , por deshta me dite sa kushton nje Nano Station se sa po e kuptoj une ketu po dufka me i ble dy nano station, dhe kam nje pyetje tjer a mundet te behet edhe kjo menyre permes antenes grid dmth te perdoren antenat grid ne vend te nano station per arsye se jan me te lira


  Sa KM e ke larg ?

  varet qfare e merr nese e merr 5 ghz kushtojn nga 65 ero e lart.

  Nese i merr 2.4 ghz te kushtojn nga 45 euro e lart.
  Nese e ke afer merri 2.4 ghz.

  Edhe nese e ka rrjetin me IPKO nuk ke mundesi me u furnizu me rrjet. Sepse sistemi i ipkos kabllor nuk lejon me shume se 1 mac adrese per klient.

 9. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  13-08-2010
  Postime
  154
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  dikun 20 km e kom , rrjetin e ka me PTK

 10. #10
  Djalė Drenice Maska e Lexuesi_
  Anėtarėsuar
  18-06-2010
  Vendndodhja
  Ne vendin e ngjarjeve
  Postime
  6,041
  Faleminderit
  31
  120 falenderime nė 111 postime
  Citim Postuar mė parė nga tositosi Lexo Postimin
  dikun 20 km e kom , rrjetin e ka me PTK

  Ncuk per 20 km te duhet nje NanoBrige dhe kjo nuk kushton hiē ma pak se 80 euro 2 copa 160 euro. Dhe duhet te ket pamje te mire vizuale dmth mos te ket pengesa.

 11. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  13-08-2010
  Postime
  154
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  dmth une qe una me marr rrjet nga ai nuk kam nevoj per router ose modem , por vetem ai duhet me pas router

 12. #12
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  13-08-2010
  Postime
  154
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  "Ncuk per 20 km te duhet nje NanoBrige dhe kjo nuk kushton hiē ma pak se 80 euro 2 copa 160 euro. Dhe duhet te ket pamje te mire vizuale dmth mos te ket pengesa."


  po deri ne sa funksion nano station vella

 13. #13
  Djalė Drenice Maska e Lexuesi_
  Anėtarėsuar
  18-06-2010
  Vendndodhja
  Ne vendin e ngjarjeve
  Postime
  6,041
  Faleminderit
  31
  120 falenderime nė 111 postime
  Citim Postuar mė parė nga tositosi Lexo Postimin
  dmth une qe una me marr rrjet nga ai nuk kam nevoj per router ose modem , por vetem ai duhet me pas router

  Ai e paska router wireles ti nese don ta lidhesh Pc-n Kompjuterin vetem me Lan nuk ke nevoj me marr kurgja tjeter perveq 2 nanoBrige. E nese don me ba edhe me wireles ne shtepi dhe me lan, mundesh me marr nje routerwireles te thjesht Tp-Link apo jan do tenda 20 euro te kryn pune boll.

  Ama duhet dite me konfiguru edhe pse nuk eshte zor nese ke punu ndonjehere.

 14. #14
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  13-08-2010
  Postime
  154
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Faleminderit shume vella , sa km funksion Nano Station , sa km funksion Nano Brige

 15. #15
  Djalė Drenice Maska e Lexuesi_
  Anėtarėsuar
  18-06-2010
  Vendndodhja
  Ne vendin e ngjarjeve
  Postime
  6,041
  Faleminderit
  31
  120 falenderime nė 111 postime
  Citim Postuar mė parė nga tositosi Lexo Postimin
  Faleminderit shume vella , sa km funksion Nano Station , sa km funksion Nano Brige


  NanoStation gjoja funksionon deri ne 15 km. e nanoBrige varet sa DBI e merr funksionon deri ne 30 km pa problem E merr me DBI dmth Force ma te madhe se ka edhe te vogla.

 16. #16
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  13-08-2010
  Postime
  154
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  faleminderit vella , por deshta me te vet a mundem me marr rrjet permes nje antene grid nga dikush qe ka router psh une e kam djali e dajes ngat dhe me marr rrjet nga ai sepse ai ka router wireless

 17. #17
  Djalė Drenice Maska e Lexuesi_
  Anėtarėsuar
  18-06-2010
  Vendndodhja
  Ne vendin e ngjarjeve
  Postime
  6,041
  Faleminderit
  31
  120 falenderime nė 111 postime
  Citim Postuar mė parė nga tositosi Lexo Postimin
  faleminderit vella , por deshta me te vet a mundem me marr rrjet permes nje antene grid nga dikush qe ka router psh une e kam djali e dajes ngat dhe me marr rrjet nga ai sepse ai ka router wireless

  Po mundesh.

 18. #18
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  13-08-2010
  Postime
  154
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  me trego diqka ma teper te lutem qysh e si behet kjo pune vella

 19. #19
  Djalė Drenice Maska e Lexuesi_
  Anėtarėsuar
  18-06-2010
  Vendndodhja
  Ne vendin e ngjarjeve
  Postime
  6,041
  Faleminderit
  31
  120 falenderime nė 111 postime
  Citim Postuar mė parė nga tositosi Lexo Postimin
  me trego diqka ma teper te lutem qysh e si behet kjo pune vella


  Nese e ke afer deri ne 100 metra mundesh me u lidh me kabull Lan UTP e fut ne wireles router te ati komshit dhe ne pc- kompjuter tanin.

  Nese e ke ma shume se 100 metra te duhen 2 nanostation 2.4 ghz ma lirė ta qet.

  Tash ai djali migjes tan varet se qysh e ka router wirelesin , a e ka qe jep ip portave automatik apo statik duhet me ditė kete.

  I konfiguron 2 nanostation ne mes vete.

 20. #20
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  13-08-2010
  Postime
  154
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  a duhet me pas vetem nje anten grid apo dy antena grid , sa km mundet me funksionu,

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •