Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 26
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    13-08-2010
    Postime
    154

    a mundeni me me tregue si behet konfigurimi i Nano Station

    a mundeni me me tregue si behet konfigurimi i Nano Station me marr rrjet dhe me gjujt rrjet . Respekt

  2. #2
    Djalė Drenice Maska e Lexuesi_
    Anėtarėsuar
    18-06-2010
    Vendndodhja
    Ne vendin e ngjarjeve
    Postime
    6,014
    Citim Postuar mė parė nga tositosi Lexo Postimin
    a mundeni me me tregue si behet konfigurimi i Nano Station me marr rrjet dhe me gjujt rrjet . Respekt

    Njekosisht me nje Nano Station me marr dhe me gjujt Ncuk.

    Mundesh me marr edhe me gujt vetem nese softwari e ka Repeter dmth qe merr rrjet ne njeren an dhe ja aktivizon Repeter dhe gjun

    Ndryshe nuk ke mundesi.

  3. #3
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    13-08-2010
    Postime
    154
    une nuk po thom qe ne kohen e njejte , po deshta me dite mi konfigurue si me marr interent , e ne rast tjeter si me gjujt, faleminderit

  4. #4
    Djalė Drenice Maska e Lexuesi_
    Anėtarėsuar
    18-06-2010
    Vendndodhja
    Ne vendin e ngjarjeve
    Postime
    6,014
    Citim Postuar mė parė nga tositosi Lexo Postimin
    une nuk po thom qe ne kohen e njejte , po deshta me dite mi konfigurue si me marr interent , e ne rast tjeter si me gjujt, faleminderit

    Merr nje routerboard ( mikrotik ) i fut njeren nanostation qe pranon rrjet dhe i lshon ip-adresen nanostation qe merr rrjet nga vendi ku ke me marr rrjet. Dhe me tjetren nanostation e vendos gjun rrjet me te e thjesht Bre.

  5. #5
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    13-08-2010
    Postime
    154
    faleminderit vella . por a muna une mi perdor Nano Station per me marr rrjet prej nje routeri dhe per me mė ba ne shtepin time , psh nga axha im i cili gjindet disa km nga shtepia ime dhe ka router wireless

  6. #6
    Djalė Drenice Maska e Lexuesi_
    Anėtarėsuar
    18-06-2010
    Vendndodhja
    Ne vendin e ngjarjeve
    Postime
    6,014
    Citim Postuar mė parė nga tositosi Lexo Postimin
    faleminderit vella . por a muna une mi perdor Nano Station per me marr rrjet prej nje routeri dhe per me mė ba ne shtepin time , psh nga axha im i cili gjindet disa km nga shtepia ime dhe ka router wireless


    Aha, po mundesh keshtu.

    Axha yt ka router wireles dhe sigurisht ėshtė i kofniguruar automatik router wirelesi.Dhe lani merr ip automatik

    ti mundesh me fut njeren nanostation ne router wireles dhe e konfiguron qe ip me marr automatik ne Lan- dhe ne WLan i cakton ti nje Ip qfare te duash psh 192.168.1.1 nanostation qe te gjun rrjet ty, dhe te nanostation qe pranon rrjet e jep ip adrseen 192.168.1.2 dhe ipadresen ne lan tanin e len automatik me te jep rrjet.

    Nanostation qe te gjun rrjet e len Acces Point dhe keta qe pranon Station.
    Asaj qe gjun rrjet i cakton nje SSId dhe i lidh ne mes vete nuk eshte kurfar prodlemi.

  7. #7
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    13-08-2010
    Postime
    154
    Faleminderit Vella , por deshta me dite sa kushton nje Nano Station se sa po e kuptoj une ketu po dufka me i ble dy nano station, dhe kam nje pyetje tjer a mundet te behet edhe kjo menyre permes antenes grid dmth te perdoren antenat grid ne vend te nano station per arsye se jan me te lira

  8. #8
    Djalė Drenice Maska e Lexuesi_
    Anėtarėsuar
    18-06-2010
    Vendndodhja
    Ne vendin e ngjarjeve
    Postime
    6,014
    Citim Postuar mė parė nga tositosi Lexo Postimin
    Faleminderit Vella , por deshta me dite sa kushton nje Nano Station se sa po e kuptoj une ketu po dufka me i ble dy nano station, dhe kam nje pyetje tjer a mundet te behet edhe kjo menyre permes antenes grid dmth te perdoren antenat grid ne vend te nano station per arsye se jan me te lira


    Sa KM e ke larg ?

    varet qfare e merr nese e merr 5 ghz kushtojn nga 65 ero e lart.

    Nese i merr 2.4 ghz te kushtojn nga 45 euro e lart.
    Nese e ke afer merri 2.4 ghz.

    Edhe nese e ka rrjetin me IPKO nuk ke mundesi me u furnizu me rrjet. Sepse sistemi i ipkos kabllor nuk lejon me shume se 1 mac adrese per klient.

  9. #9
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    13-08-2010
    Postime
    154
    dikun 20 km e kom , rrjetin e ka me PTK

  10. #10
    Djalė Drenice Maska e Lexuesi_
    Anėtarėsuar
    18-06-2010
    Vendndodhja
    Ne vendin e ngjarjeve
    Postime
    6,014
    Citim Postuar mė parė nga tositosi Lexo Postimin
    dikun 20 km e kom , rrjetin e ka me PTK

    Ncuk per 20 km te duhet nje NanoBrige dhe kjo nuk kushton hiē ma pak se 80 euro 2 copa 160 euro. Dhe duhet te ket pamje te mire vizuale dmth mos te ket pengesa.

  11. #11
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    13-08-2010
    Postime
    154
    dmth une qe una me marr rrjet nga ai nuk kam nevoj per router ose modem , por vetem ai duhet me pas router

  12. #12
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    13-08-2010
    Postime
    154
    "Ncuk per 20 km te duhet nje NanoBrige dhe kjo nuk kushton hiē ma pak se 80 euro 2 copa 160 euro. Dhe duhet te ket pamje te mire vizuale dmth mos te ket pengesa."


    po deri ne sa funksion nano station vella

  13. #13
    Djalė Drenice Maska e Lexuesi_
    Anėtarėsuar
    18-06-2010
    Vendndodhja
    Ne vendin e ngjarjeve
    Postime
    6,014
    Citim Postuar mė parė nga tositosi Lexo Postimin
    dmth une qe una me marr rrjet nga ai nuk kam nevoj per router ose modem , por vetem ai duhet me pas router

    Ai e paska router wireles ti nese don ta lidhesh Pc-n Kompjuterin vetem me Lan nuk ke nevoj me marr kurgja tjeter perveq 2 nanoBrige. E nese don me ba edhe me wireles ne shtepi dhe me lan, mundesh me marr nje routerwireles te thjesht Tp-Link apo jan do tenda 20 euro te kryn pune boll.

    Ama duhet dite me konfiguru edhe pse nuk eshte zor nese ke punu ndonjehere.

  14. #14
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    13-08-2010
    Postime
    154
    Faleminderit shume vella , sa km funksion Nano Station , sa km funksion Nano Brige

  15. #15
    Djalė Drenice Maska e Lexuesi_
    Anėtarėsuar
    18-06-2010
    Vendndodhja
    Ne vendin e ngjarjeve
    Postime
    6,014
    Citim Postuar mė parė nga tositosi Lexo Postimin
    Faleminderit shume vella , sa km funksion Nano Station , sa km funksion Nano Brige


    NanoStation gjoja funksionon deri ne 15 km. e nanoBrige varet sa DBI e merr funksionon deri ne 30 km pa problem E merr me DBI dmth Force ma te madhe se ka edhe te vogla.

  16. #16
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    13-08-2010
    Postime
    154
    faleminderit vella , por deshta me te vet a mundem me marr rrjet permes nje antene grid nga dikush qe ka router psh une e kam djali e dajes ngat dhe me marr rrjet nga ai sepse ai ka router wireless

  17. #17
    Djalė Drenice Maska e Lexuesi_
    Anėtarėsuar
    18-06-2010
    Vendndodhja
    Ne vendin e ngjarjeve
    Postime
    6,014
    Citim Postuar mė parė nga tositosi Lexo Postimin
    faleminderit vella , por deshta me te vet a mundem me marr rrjet permes nje antene grid nga dikush qe ka router psh une e kam djali e dajes ngat dhe me marr rrjet nga ai sepse ai ka router wireless

    Po mundesh.

  18. #18
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    13-08-2010
    Postime
    154
    me trego diqka ma teper te lutem qysh e si behet kjo pune vella

  19. #19
    Djalė Drenice Maska e Lexuesi_
    Anėtarėsuar
    18-06-2010
    Vendndodhja
    Ne vendin e ngjarjeve
    Postime
    6,014
    Citim Postuar mė parė nga tositosi Lexo Postimin
    me trego diqka ma teper te lutem qysh e si behet kjo pune vella


    Nese e ke afer deri ne 100 metra mundesh me u lidh me kabull Lan UTP e fut ne wireles router te ati komshit dhe ne pc- kompjuter tanin.

    Nese e ke ma shume se 100 metra te duhen 2 nanostation 2.4 ghz ma lirė ta qet.

    Tash ai djali migjes tan varet se qysh e ka router wirelesin , a e ka qe jep ip portave automatik apo statik duhet me ditė kete.

    I konfiguron 2 nanostation ne mes vete.

  20. #20
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    13-08-2010
    Postime
    154
    a duhet me pas vetem nje anten grid apo dy antena grid , sa km mundet me funksionu,

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •