Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Endrra eVjerres
  Anėtarėsuar
  16-03-2012
  Vendndodhja
  Ne Endrren/Zemren e cdo Vjerre
  Postime
  51
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Fshim mesazhesh nga 1 moderatore!!

  Si ka mundesi qe ne nje teme qe eshte hapur me shkrime rraciste moderatori mi fshin mua mesazhet qe i ve ne dukje keto gjera edhe jo anasjelltas??????

  Kjo ishte tema: A ėshtė emigracioni nga kontitentet tjera rrezik pėr Evropėn kontinentale

  Citim Postuar mė parė nga Edvin83 Lexo Postimin
  Evropa kontinentale (pershire ketu dhe Shqiperine) po dyndet nga popuj aziatike dhe afrikane. Ne vitet 70-80 ky proces mori permasa masive, duke u nisur dhe nga nevoja per krah te lire pune. Me miliona afrikane dhe aziatike u vendosen kryesisht ne vendet perendimore te Evropes. Kane kaluar mbi 40 vjet dhe shumica e kesaj popullsie nuk eshte integruar, bile ka treguar elemente agresive te vendosjes se kultures se saj me dhune tek vendasit.
  Kjo gje ka sjelle rritjen e intolerances dhe zemerimin e vendasve, te cilet tani gjenden te rrethuar dhe te detyuar nganjehere te zbatojne kerkesat e pafundme te ish-mysafireve.

  India ka arritur 1.2 miliarde banore, dhe pritet qe ne 2050 te arrije 1.5 miliarde. Emigracioni Indian drejt Evropes ka vite qe vazhdon, dhe daton qe ne shekujt e 15 kur me miliona lane Indine e veriut dhe u vendosen ne Evrope, duke u quajtur ne ditet e sotme rome.
  Gjithashtu emigrimi i sllaveve drejt Evropes qendrore dhe Ballkanit, solli asgjesimin e shume popujve evropiane te lashte, dhe ende dhe sot vazhdon te shkaktoje gjakderdhje te vazhdueshme.

  Rritja e militantizmit islamik ne Evrope, trazirat e shkaktuara nga zezaket ne Paris, refuzimi i integrimit nga turqit e arabet ne Gjermani e vende te tjera, perhapja e budizmit, hinduizmit e feve te tjera aziatike, sulmet me bomba neper Evrope nga arabet, kane sjelle rritjen e numrit te votuesve te ekstremit te djathte, dhe nganjehere dhe sulme te vecuara ndaj emigranteve aziatike dhe afrikane.

  Ne kete kontinent, ben pjese dhe Shqiperia, e cila ka vuajtur shume nga emigrantet me te hershem qe u quajten "dyndjet barbare" dhe "dyndjet osmane".

  A ka ardhur koha qe te ndryshohet qendrimi ndaj emigranteve? Sepse sot nese shprehesh i shqetesuar qe arabe apo zezake ne qytetin tend X ne Evrope po shkaktojne shume trazira, djegie dhe dhune, te quajne direkt racist. Por a nuk eshte jetesa e kultura e vendasve ne plan te pare? Pse vendasit duhet te perulen para kerkesave te te ardhurve? A nuk perben kjo gje nje rrezik potencial qe ne dekadat apo shekujt e ardhshem te kemi luftra te pergjakshme etnike ne Evrope ashtu sic ndodhi ne Ballkan me ardhjen e sllaveve?
  A e keni idene sa gjera rraciste ka ne kete shkrim? Edhe moderatori mi fshin mua qe u perpoqa tja shpjegoj pse ishin rraciste edhe le kete shkrim edhe te tjera komente rraciste?

 2. #2
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime nė 479 postime
  Shkrimet t'u fshine nga une jo se ishin rraciste por sepse ne vend qe te merreshin me subjektin e temes, sulmonin hapesin e saj. Je i/e ri ne forum. Meso qe sulmet ndaj antareve, nuk sjellin asnje gje pozitive ne nje teme, kushdo qofte tematika e saj, kushdo qofte subjekti dhe sensitiviteti qe trajton. Cdokush ka mendimin e tij ne nje diskutim. Qendrojini atij mendimi pa sulmuar tjetrin. Tjetra, eshte apo jo nje teme rraciste, ajo i mbetet moderatoreve ta gjykojne dhe ska nevoje te mbushen 2 faqe forumi duke i rene te njejtes daulle. Une spara e kam zakon te shpjegoj arsyen pse fshihen shkrimet sepse te gjithe antaret qe rregjistrohen ketu kane per detyre te lexojne rregulloren e ta mbajne ate parasysh. Por ne rastin tend, meqe je antar/e i ri ne forum po te pergjigjem qe ta mbash parasysh ne te ardhmen.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •