Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 6
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  03-03-2012
  Postime
  1

  Botimi im i Mein Kampf sht i plot. Botuesi tjetr shpif n mnyr t ult.

  Ridalja e nj libri n treg si Lufta ime nga nj tjetr shtpi botuese (libr i botuar para dy javsh nga shtpia botuese Belina H.), nuk do t linte asnj gjurm tek un, pavarsisht faktit se botuesit nuk duhet t prplasen njri me tjetrin. Bile po ti shkrep mendja edhe ndonj botuesi t tret, prsri nuk do t shqetsohesha, sepse jam dhe mbetem i parimit (pavarsisht kakofonis dhe shijes s hidhur q transmetohet tek lexuesi i tkurrur shqiptar) se n nj vend t lir e demokratik gjithkush ka t drejt t bhet botues, apo t botoj do autor q mendon se duhet t sjell para lexuesit t vendit t tij. E rndsishme mbetet q botimi i servirur pr lexuesin t jet sa m cilsor n do drejtim (prkthim sa m i mir, njohje t gjuhs shqipe, prkthim nga origjinali dhe paraqitje t lart grafike).
  Nisur nga kto principe edhe Belina H. u mundua ti ofroj lexuesit librin Lufta ime n nj prkthim perfekt nga gjuha origjinale dhe prurje kualitative n shqip (fakt i komentuar nga prkthyes serioz e t njohur n disa debate televizive). Si e kemi theksuar edhe m par qllimi i stafit t shtpis son botuese ka qen q t sjellim n shqip traktatin politik t diktatorit dhe mostrs Adolf Hitler (Lufta ime), nj botim t pajisur me parathnie t redaksis dhe shnime kritike, jo pr t justifikuar librin, por pr ta komentuar dhe kuptuar lajthitjen e strmadhe t njeriut q solli katastrofn botrore. Por pavarsisht nga ajo q thash m lart - kto i takojn debateve q jan br n shtyp dhe n emisionet televizive - zanafilla e ktij shkrimi merr ngacmim nga hedhja n treg e po ktij libri nga nj tjetr shtpi botuese q po prpiqet t prbalt pasukses botimin e Belina H.
  Pra ngacmimi pr t shkruar dika erdhi nga fakti aspak i kndshm dhe do thoja edhe i pamoralshm se i njjti libr i botuar nga nj shtpi tjetr botuese u pasua nga nj sulm i paprecedent dhe i ult i pronarit t saj ndaj botimit t shtpis botuese Belina H. N dalje televizive, n telefonata drejtuar emisioneve televizive apo n disa shkrime gazete, botuesi tjetr pr t lartsuar botimin e tij arrin deri n gjykime t marra duke shpifur se botimi i Belina H. sht thjesht nj botim me pjes jo t plota, kryesisht nga Volumi I, duke arritur n qndrime e biseda megallomane librari m librari (duke biseduar me do librar) se botimi i par sht i cunguar, i prmbledhur dhe lloj-lloj fantazish dhe lajthitjesh delirante. Kurse un (kupto botuesi tjetr) kam br mrekullin etj. etj.
  Por lexuesi yn sht i kultivuar dhe mendjeholl. Ai q n fillim t librit, pas parathnies s shtpis botuese dhe parathnies s autorit (m ekzaktsisht n faqen 17 t tij) ka vzhguar me kujdes se aty shkruhet Vllimi I, pra logjika e thjesht thot se ky vllim do t ndiqet nga nj tjetr. Ky volum ka 12 kapituj. Lexuesit fare leht mund t kontrollojn n internet (varianti i Mein Kampf gjendet lehtsisht n gjuhn gjermane, madje mund t verifikojn edhe te wikipedia) dhe do t konstatojn se asnj kapitull nuk i mungon Vllimit t Par t botuar nga ne. Pasi t kaloj njfar kohe, 3-4 muaj, do t botoj dhe Vllimin e Dyt, pasi i pari sht voluminoz dhe do ca koh t lexohet.
  Jam i sigurt se botimi i vllimit t par t botuar nga ne, qndron m lart, prve t tjerash edhe pr faktin e thjesht sepse botimi yn vjen nga gjuha origjinale. N t kundrt (nuk mund t rri pa e prmendur) botimi tjetr sht prkthyer nga nj gjuh sllave. Lexuesi do ta vr re lehtsisht q n faqet 13, 14. Madje n kopertin sht vn fraza e botimit rusisht: Mos e merrni kt libr si propagand t nazizmit. Ky libr sht historia. Historia jon dhe juaja, historia botrore.
  Po ti zotri, si ke guximin t mashtrosh lexuesit duke e prkthyer dhe botuar veprn nga nj gjuh sllave? Mos ndoshta kujton se kshtu do ta kuptojn m mir?
  Un skam ndrmend t merrem me arsyet se pse kolegu im ripruri t njjtin libr n treg, kur un i kam shpjeguar plotsisht arsyet pse mora iniciativn pr t prur i pari tek lexuesi shqiptar nj tirazh modest t ktij libri. Pa dashur t paragjykoj, po si duket i friksuar nga cilsia e prkthimit perfekt q i ka br Belina.H vllimit t par t ktij libri nga puna e mir grafike, botuesi tjetr doli librari m librari, pr t folur keq dhe pr tu mbushur mendjen librarve se libri i tij qenka m i miri, dhe m i ploti. Qllimi i tij i justifikon plotsisht mjetet... E them me bindje se nj veprim te tille jo vetm un, por edhe shum koleg t tjer nuk do ta bnin kurr.


  Beqir Haluli

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  20-03-2012
  Postime
  9
  Perveq ne Shqiperi, kur do ta sjellin ne Mqedoni dhe Kosove ?

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  po cdo i lexoni hitler psikopatit mor aman..

  ja lexoni kurbanin e edvinit..
  njelloj eshte..

  lexoni romane artistike.. me mire.. ose mbresa udhetimesh..

 4. #4
  Anti Zombizem SigPunizem Maska e Duaje Siveten
  Antarsuar
  09-09-2007
  Postime
  3,698
  Citim Postuar m par nga Brari Lexo Postimin
  po cdo i lexoni hitler psikopatit mor aman..

  ja lexoni kurbanin e edvinit..
  njelloj eshte..

  lexoni romane artistike.. me mire.. ose mbresa udhetimesh..
  shif do(bi)i, shif ... shif kodoshi mjeran punist, shif ... i ruan veprat e shokit enver per vete ... rezikun angolo-amerikan ... kru hidheshin themelet ...

  ptu, mbetje e fosilizuar e zgjebes sigurim-puniste!

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  dujbllokqen..

  duke bredhur mbas brarit lojte fare na fiqiri..
  tani ke fituar statusin e te marrit qe thot cka do e nuku i ven gjob..

  lol

 6. #6
  braush,braush ?!

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •